Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-03-10, 16:23
Αλεξης Ο χρήστης Αλεξης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2004
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Eχω προχωρίσει σε τάισμα 3 φορές την μέρα.3 ανάβουν τα φώτα και ταίζω στις 4...7...11 και στις 12 σβήνουν.
Τους δείνω μοσχαροκαρδιά 1 φορά τη μέρα+ τα άλλα που έλεγα παραπάνω και τις άλλες τα ίδια χωρίς καρδιά.
Στην πρώτη αλλαγή νερού είδα περισσότερες ακαθαρσίες...πρέπει να σιγουρευτώ,για να δω αν πρέπει να μεταβάλω την ποσότητα της τροφής.
Φυσικά δεν είδα κάποια αλλαγη στον όγκο τους,αλλά δείχνουν την ίδια όρεξη και με το παραπάνω τάισμα.
Θα δείξει ο χρόνος.

Ηθελα να ρωτήσω κάτι.Ο φίλος που λέει παραπάνω ότι τα ταίζει 7-8 φορές την μέρα,τις 3 με καρδιά.Δηλαδή ρίχνει τροφή ανα 1 ώρα ;
Αν λάβουμε υπόψη ότι η φωτοπερίοδος είναι 9 ώρες δεν είναι πολύ επιβαρυντικό αυτό για το νερό,ειδικά με 3 φορές καρδιά ;
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-03-10, 16:28
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Με καθημερινές αλλαγές νερού
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-03-10, 16:42
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχω προχωρίσει σε τάισμα 3 φορές την μέρα.3 ανάβουν τα φώτα και ταίζω στις 4...7...11 και στις 12 σβήνουν.
Τους δείνω μοσχαροκαρδιά 1 φορά τη μέρα+ τα άλλα που έλεγα παραπάνω και τις άλλες τα ίδια χωρίς καρδιά.
Στην πρώτη αλλαγή νερού είδα περισσότερες ακαθαρσίες...πρέπει να σιγουρευτώ,για να δω αν πρέπει να μεταβάλω την ποσότητα της τροφής.
Φυσικά δεν είδα κάποια αλλαγη στον όγκο τους,αλλά δείχνουν την ίδια όρεξη και με το παραπάνω τάισμα.
Θα δείξει ο χρόνος.

Ηθελα να ρωτήσω κάτι.Ο φίλος που λέει παραπάνω ότι τα ταίζει 7-8 φορές την μέρα,τις 3 με καρδιά.Δηλαδή ρίχνει τροφή ανα 1 ώρα ;
Αν λάβουμε υπόψη ότι η φωτοπερίοδος είναι 9 ώρες δεν είναι πολύ επιβαρυντικό αυτό για το νερό,ειδικά με 3 φορές καρδιά ;

καλησπερα!!! φιλε μου το ταισμα μου ξεκιναει απο τις 7.30 το πρωι και σταματαει στις 9 το βραδυ. ταιζω το πρωι καρδια και μετα με την ταιστρα μιγμα ξηρας τροφης. στις 6 παλι καρδια και στις 9 παλι καρδια...
κανω καθημερινη αλλαγη νερου 10-15% και δεν εχω μετρησει ποτε ΝΟ3...
απλα πρεπει να προσεχεις την καρδια να την τρωνε και να μην μενει στον βυθο χωρις να την φανε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-03-10, 17:41
Αλεξης Ο χρήστης Αλεξης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2004
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Ναι...αλλά είναι σωστό να ταΐζεις και με κλειστά τα φώτα;;;;;;

Οσον αφορά την καρδιά,μένουν κάτι λίπη(όταν την έφτιαχνα δεν θα τα καθάρησα καλά φαίνεται),που δεν τα τρώνε.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-03-10, 17:52
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

εγω και με κλειστα τα φωτα που ταιζω ερχονται πανω και την τρωνε τη τροφη , βασικα εμενα καθε λιγο και λιγακι ερχονται πανω και ζητανε μασα τα ζητιανακια και τους δινω συνεχεια , παιζει να τρωνε και 7-8 φορες την ημερα , με 30αρες αλλαγες ανα 2 μερες, χωρις να δινω καρδια γιατι δεν μου την τρωνε ( τρωνε οτι αλλο σκεφτεις εκτος απο καρδια )
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-03-10, 20:09
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι...αλλά είναι σωστό να ταΐζεις και με κλειστά τα φώτα;;;;;;

Οσον αφορά την καρδιά,μένουν κάτι λίπη(όταν την έφτιαχνα δεν θα τα καθάρησα καλά φαίνεται),που δεν τα τρώνε.
φιλε μου κι εγω πριν παρω τους δισκους ρωτησα και ξαναρωτησα και γι αυτο και μπορω τωρα και σου δινω συμβουλες.
με το πρωτο φως της μερας που φανταζομαι θα μπαινει στο δωματιο που εχεις το ενυδρειο τα ψαρια μπορουν και θελουν να φανε...
αν σκεφτεις οτι τα ψαρια ειναι μωρα και χρειαζονται πολυ φαγητο για να αναπτηχθουν...
παρε σαν παραδειγμα τα μωρα τα δικα μας που δεν ξεχωριζουν μερα η νυχτα και οποτε πεινασουν θελουν να φανε...
μπορεις να ταιζεις πιο πολυ φορες και να ξεκινας απο το πρωι. εμενα απο τις 7.30 το πρωι τρωνε ανα 2.5 ωρες περιπου...
απλα καθε μερα θα πρεπει να κανεις αλλαγη νερου. η εστω μερα παρα μερα...
για την καρδια που λες οτι αφηνει λιπακια, δεν ξερω να σου πω γιατι δεν εχω φτιαξει ακομα μονος μου...
παντος δοκιμασε να ταιζεις πιο πολλες φορες την μερα και κανε μετρησεις για ΝΟ3 να δεις πως πηγαινεις και ετσι θα μπορεις να κανονησεις και τις αλλαγες σου....
παντος αν και στο εχουμε ξαναπει θα σου πω οτι πρεπει βγαλεις αρκετα ψαρια απο μεσα... ακομα και πολλες φορες να ταιζεις παλι δεν θα προλαβαινουν να τρωνε οσο χρειαζοντε...
και απο την αλλη θελουν και τον χωρο τους οι δισκοι... θελουν τα λιτρα τους...
ευχομαι να πανε ολα καλα... και οτι θελεις, εδω ειμαστε!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-03-10, 02:00
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

υπαρχουν και τρωφες το ιδιο θρεπτικες με την καρδια και οχι τοσο βρωμικες κοκκινο σκουλικι η αρτεμια Ocean Nutrition
εμενα οι δισκοι μου ειναι μια χαρα χωρις να τους εχω δωσει ποτε καρδια και ουτε θα τους δωσω
δες κι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31147 χωρις καρδια

αμα ταιζεις 3 φορεσ καρδια την ημερα το 10 η 15 % αλλαγη ειναι λιγο οποτε το κανεις δε το κανεις το ιδιο ειναι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-03-10, 07:46
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

το 10-15 % στα 300 λιτρα περιπου ειναι γυρο στα 50 λιτρα. αρα καθε εβδομαδα αλλαζω ολο το ενυδρειο... η γνωμη μου ειναι πως ειναι καλλητερα να αλλαζει καποιος καθε μερα λιγο νερο παρα καθε 2-3 μερες παρα πολυ γιατι ετσι κραταμε μια πιο ευκολα σταθερες συνθηκες...
οσο για τις μετρησεις κανω πολυ συχνα και ποτε δεν εχω πολλα ΝΟ3, που δειχνει οτι παει καλα με αυτες τις αλλαγες...
για τον φιλο μας που εχει πιο πολλα ψαρια στο ενυδρειο ισως με 10-15% και με ταισμα καρδια να ειναι λιγο...
παντος καλο ειναι τις αλλαγες μας να τις κανονιζουμε συμφωνα με τις μετρησεις μας κατι που καλο ειναι να γινετε συχνα...
οι μετρησεις και τα ψαρια μας μας δειχνουν τι χρειαζεται το ενυδρειο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-03-10, 08:18
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Οτι η καρδιά μεγαλώνει τα ψάρια ποιο γρήγορα από όλες τις άλλες τροφές είναι το μόνο σίγουρο .

Τις αλλαγές τις καθορίζει ή ρουτίνα ταισμάτων , θέλει μετρήσεις Θανάση μία καθημερινά πριν την αλλαγή να δεις που βρίσκεσαι και μετά εγώ θα έκανα κάθε εβδομάδα στα νιτρικά να δω αν έχω αύξηση , τότε θα αυξανα την αλλαγή
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-03-10, 08:24
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι η καρδιά μεγαλώνει τα ψάρια ποιο γρήγορα από όλες τις άλλες τροφές είναι το μόνο σίγουρο .

Τις αλλαγές τις καθορίζει ή ρουτίνα ταισμάτων , θέλει μετρήσεις Θανάση μία καθημερινά πριν την αλλαγή να δεις που βρίσκεσαι και μετά εγώ θα έκανα κάθε εβδομάδα στα νιτρικά να δω αν έχω αύξηση , τότε θα αυξανα την αλλαγή
φιλε μου εχεις δικιο και κακος δεν το αναφερα.
στην αρχη εκανα μετρησεις καθημερινα, και βλεποντας οτι παω καλα τις εχω ελλατωσει ανα 2-3 μερες....
γι αυτο ειπα και παραπανω οτι αναλογα με τις μετρησεις μας κανονιζουμε και τις αλλαγες μας...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-03-10, 13:04
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι η καρδιά μεγαλώνει τα ψάρια ποιο γρήγορα από όλες τις άλλες τροφές είναι το μόνο σίγουρο .

Τις αλλαγές τις καθορίζει ή ρουτίνα ταισμάτων , θέλει μετρήσεις Θανάση μία καθημερινά πριν την αλλαγή να δεις που βρίσκεσαι και μετά εγώ θα έκανα κάθε εβδομάδα στα νιτρικά να δω αν έχω αύξηση , τότε θα αυξανα την αλλαγή
Πολλατ εσυ που εχεις πολυ ελευθερο χρονο δεν ερχεσαι να μετρησεις και το δικο μου νερο? Εχω να πιασω τεστακια γυρω στα 3 χρονια στα χερια μου.
Παρε και τον κολλητο σου τον Φαν γιατι εχω πολλα τεστακια στο ντουλαπι μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 12-03-10, 13:46
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από red rubin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλατ εσυ που εχεις πολυ ελευθερο χρονο δεν ερχεσαι να μετρησεις και το δικο μου νερο? Εχω να πιασω τεστακια γυρω στα 3 χρονια στα χερια μου.
Παρε και τον κολλητο σου τον Φαν γιατι εχω πολλα τεστακια στο ντουλαπι μου!!!

χαχαχαχα να κανεις υπομονη, να βγεις στην συνταξη...
παντος για καινουργια ενυδρεια με νεα ψαρια και θελοντας να δουμε τι γινετε με την τροφη και τα ΝΟ3 καλο ειναι να γινονται μετρησεις στην αρχη καθε μερα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-03-10, 13:53
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχαχα να κανεις υπομονη, να βγεις στην συνταξη...
παντος για καινουργια ενυδρεια με νεα ψαρια και θελοντας να δουμε τι γινετε με την τροφη και τα ΝΟ3 καλο ειναι να γινονται μετρησεις στην αρχη καθε μερα....
Δεν γνωριζω τι ειναι αυτο
Το μονο που κανω ειναι μια φορα το μηνα να βαζω στο sump 1 μαξιλαρακι algone. Αλγες δεν εχω παντως. Φυτα δεν εχω. Μια αμαζονα μονο η οποια δεν πιστευω να τρωει τοσο πολυ το νιτρατ. Ταισματα 6 ξηρα τροφη και αν θυμηθω καποιο κατεψυγμενο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Otos και Δίσκοι Liolios Γατόψαρα Ν. Αμερικής 20 29-05-07 14:54
Φίλτρανση και δίσκοι skippergr Δίσκοι 16 26-05-07 09:48
Δίσκοι σε 120 Λ GC Δίσκοι 6 27-05-04 20:08
SAE και δίσκοι; tasos Δίσκοι 5 14-05-03 16:13
δίσκοι newfish Δίσκοι 0 14-12-02 13:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05539 seconds with 15 queries