Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-09, 20:59
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή Τολμηρές σκέψεις

Καλησπέρα σε όλους.
Πάντα με γοήτευαν οι δίσκοι και από παλιά υπήρχε στο πίσω μέρος του μυαλού μου η κρυφή επιθυμία να ασχοληθώ με αυτούς.
Μεγαλύτερο εμπόδιο στέκονταν το κομμάτι της ποιότητας νερού που απαιτούνταν(μαλακό, όξινο κλπ) το οποίο απαιτούσε και τον απαραίτητο εξοπλισμό και χώρο για την προετοιμασία του(οσμώσεις, βαρέλια κλπ). Εδώ και αρκετό καιρό το θέμα αυτό εχει ξεπεραστεί με την εγκατάσταση και λειτουργία συσκευής αντίστροφης όσμωσης με DI καθώς και βαρελιού για την συλλογή του νερού με όλα τα σχετικά. Φυσικά ο εξοπλισμός δεν αποκτήθηκε με σκέψη την ενασχόληση με δίσκους, αλλά γενικά για τον καλύτερο έλεγχο των παραμέτρων και στοιχείων που σχετίζονται με την λίπανση των φυτών που υπάρχουν στα ενυδρεία που έχω στην κατοχή μου.
Πριν από μερικές ημέρες σε σχετικό μαγαζί έπεσα πάνω σε κάποια δισκάκια και τότε.....κλικ. Σκέφτηκα πως ίσως θα μπορούσα να προσπαθήσω να ικανοποιήσω την παλιά μου επιθυμία.
Φυσικά από εκείνη την ημέρα προσπαθώ να συγκεντρώσω, διαβάζοντας, περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την διατήρηση των δίσκων και τις συνθήκες που απαιτούν.
Σαν εξοπλισμός υπάρχουν τα εξής:
1. Ενυδρείο Rio 240 με το εσωτερικό του φίλτρο(1000λ/ω) + Tetratec EX1200(1200λ/ω)
2. Αντίστροφη όσμωση με DI με δυνατότητα 300λτ/ημέρα
3. Φιάλη CO2 2κιλη μανόμετρα, ηλεκτροβάνες κλπ
4. Ph Controller, ηλεκτρόδια κλπ
Παρούσες συνθήκες νερού:Ph 6.7, Kh: 5, GH: 6
Αλλαγές 50% κάθε εβδομάδα(για την αποβολή πιθανής περίσσειας λιπασμάτων) Το νερό είναι αποτέλεσμα ανάμιξης με ποσότητα νερού δικτύου. Αν χρειαστεί μπορεί να γίνεται αλλαγή με 100% ΑΟ και προσθήκη ηλεκτρολυτών και ιχνοστοιχείων.
Από ψάρια υπάρχουν:
3 αγγελόψαρα
15 αρλεκίνοι
10 ροδόστομοι
3 μικρά SAE
4 Marble Hatchet
3 Botia (clown+angelicus)
Στο ενδεχόμενο της εισαγωγής δίσκων θα πρέπει να φύγουν σίγουρα κάποια από τα παραπάνω. Σίγουρα οι αρλεκίνοι και τα botia και μάλλον τα αγαπημένα μου αγγελόψαρα (διαβάζω πως μπορεί να φέρουν παράσιτα βλαπτικά προς τους δίσκους).
Από ότι έχω διαβάσει μέχρι στιγμής σε οτι αφορά τα χαρακτηριστικά του νερού δεν υπάρχει πρόβλημα με τους δίσκους (τουλάχιστον αυτούς που είναι εκτροφής).
Οι σοβαρότεροι προβληματισμοί μου λοιπόν επικεντρώνονται κυρίως στο θέμα της χωρητικότητας του ενυδρείου καθώς τα λίτρα είναι μάλλον οριακά. Για νέα δεξαμενή ούτε να το σκέφτομαι(τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον). Επειδή οι δίσκοι πρέπει να διατηρούνται σε κοπάδι και εγώ δεν βλέπω να υπάρχει δυνατότητα φιλοξενίας πάνω από 4, θέλω την άποψη και συμβουλή σας για το αν θα πρέπει να το επιχειρήσω. Εννοείται οτι σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να δημιουργήσω μια κατάσταση που θα δημιουργεί προβλήματα και στρες στα ψάρια και κατ'επέκταση σε εμένα.
Περιμένω τις παρατηρήσεις και απόψεις των δισκάδων και εμπειροτέρων για τα παραπάνω.
Παραθέτω και φωτό από το ενυδρείο όπως είναι τώρα και τους κατοίκους του


__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-09, 21:30
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Καλησπερα...
....γνωμη μου?..τα βγαζεις ολα και βαζεις 4 δισκακια .
ή κρατας αυτα που ειπες και βγαζεις botia,rasboras και sae
υ.γ το ενυδρειο σου "τα σπαει"....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-09, 21:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλησπερα!!
Αν ... λεω ... αν βαλεις δισκους και δεις ποσο ομορφα και τι χαρακτηρα εχουν αυτα τα ψαρια (ειδηκα αν σε γνωρισουν καλα) τοτε κανενα αλλο ειδος δε θα σε ενθουσιαζει τοσο .... ακομα καποια στιγμη θα συναγωνηστουν με τα αγγελοψαρα που τοσο αγαπας! Θα σου ελεγα να προχωρησεις χωρις σκεψη αλλα .... εκτος των αλλων ισως σιγα σιγα αποχωρηστεις και τα φυτα σου ... μια που οι δισκοι με θερμοκρασια 29+ αλλα και με τα ξυλα (που θα βαλεις για κρυψωνες) που θα κοβουν φως θα ειναι λιγο δυσκολο (ειδηκα για τα απαιτητικα-τουλαχιστον). Ειναι και το θεμα των λιτρων απο την αλλη! Σε βλεπω για μεγαλυτερο ενυδρειο .... συντομα!! Επισης μετα CO2 κ.λ. δεν θα ειναι απαραιτητα! Με αλλαγη μονο οσμωση θα εισαι μια χαρα!
Ελπιζω να μη σε στεναχωρησα αλλα ειναι η πραγματικοτητα!
Παντως αν παρεις δισκους ενα πραγμα θα μετανοιωσεις .... γιατι τοσο καιρο δεν τους ειχες παρει!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-09, 21:53
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

καλη αρχη....

βλεπω οτι παιρνεις τα πραγματα με τη σωστη σειρα και οι προβληματισμοι ειναι σωστοι.....Το ενυδρειο σου ειναι σχετικα μικρο για δισκους αλλα με σωστη φροντιδα και εγκρατεια σιγουρα μπορεις να βαλεις δισκους μεσα....Στην ουσια ειναι μια καλη αρχη ωστε να ετοιμαστεις για το μεγαλο ενυδρειο.......Εγω προσωπικα λατρευω τα ροδοστομα και θα τα κρατουσα σιγουρα μεσα......Τα αγγελοψαρα επισης θα μπορουσαν να μεινουν αλλα λογω μεγεθους θα επρεπε να μειωσεις ακομα περισσοτερο τους δισκους οποτε με πονο καρδιας καλο ειναι να φυγουν......μαζι με ολα τα υπολοιπα που απλα πιανουν χωρο......Θα προσθετα μερικα κορυ για να καθαριζουν τον πυθμενα και 5 μικρα δισκακια που για μενα ειναι το μινιμουμ δισκων που πρεπει να κραταει καποιος......Επισης το εσωτερικο μπορει να φυγει αφου περιοριζει τον χωρο ενω το εξωτερικο που εχεις αρκει .......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-09, 21:54
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Eντελώς φιλικά Κώστα και επειδή σε αγαπάω άστο έτσι όπως είναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-09, 22:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Σταυρο. Επειδη αν πας σε Δισκους ετσι μερακλη οπως σε κοβω, θα θες σιγουρα περισσοτερα λιτρα και θα πας σε μεγαλυτερο, θα εχεις ξεστησει τζαμπα αυτο το κοσμημα.
Σου εχω την λυση...αφηνεις αυτο ως εχει και φτιαχνεις αλλο ενα 400+ για δισκους
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-09, 22:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

συμφωνω με τους 2 προλαλησαντες....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-09, 23:02
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους τόσο για τα ενθαρυντικά σας λόγια όσο και για τις άμεσες συμβουλές οι οποίες ιδίως όταν προέρχονται από εξαίρετους χομπίστες αλλά και καλούς φίλους, φέρουν ιδιαίτερη βαρύτητα.
Ειλικρινά όλες οι απαντήσεις σας βρήκαν "κέντρο" σε ότι με προβληματίζει και ταυτίζονται ακριβώς και με τους δικούς μου προβληματισμούς.
Ναι, από την μια οι δίσκοι είναι μαγευτικοί στην θέα και την μεγαλοπρεπή κίνηση τους, από την άλλη πραγματικά για να μην αδικηθούν τα ψάρια θα πρέπει πιθανώς να γίνουν ριζικές παραχωρήσεις και αλλαγές στο στήσιμο του ενυδρείου και αυτό είναι κάτι που δεν σας κρύβω οτι με απασχολεί.
Κατά νου είχα, εφόσον οι συνθήκες το επέτρεπαν, να έκανα κάποια κίνηση έπειτα από τις διακοπές (αφού σε καμία περίπτωση δεν θα άφηνα τα ψάρια χωρίς επιτήρηση από τόσο νωρίς).
Ισως να αφήσω την σκέψη να ωριμάσει λίγο ακόμη πριν κάνω την επόμενη κίνηση. Θεωρώ οτι αν είναι να ασχοληθώ υπεύθυνα με την διατήρηση αυτών των υπέροχων ψαριών θα πρέπει να τους αφιερώσω λίγο παραπάνω χρόνο πριν ακόμη τους αποκτήσω.
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-09, 23:06
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Σωστόοος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-09, 23:11
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Και εγω λεω να μην το χαλασεις
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-09, 23:27
Το avatar του χρήστη gregog7
gregog7 Ο χρήστης gregog7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω με τον Σταυρο. Επειδη αν πας σε Δισκους ετσι μερακλη οπως σε κοβω, θα θες σιγουρα περισσοτερα λιτρα και θα πας σε μεγαλυτερο, θα εχεις ξεστησει τζαμπα αυτο το κοσμημα.
Σου εχω την λυση...αφηνεις αυτο ως εχει και φτιαχνεις αλλο ενα 400+ για δισκους
+1000
__________________
είσαι στο μυαλό,κάτι μαγικό...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-06-09, 08:15
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Κώστα επειδή είσαι μερακλής με τα ενυδρεία και ψαγμένος πολύ μην γυρίσεις τα 240 λίτρα που έχεις τώρα σε δισκοενυδρείο . Είναι μικρό το ενυδρείο και στο μέλλον δεν θα σου αρέσει γιατί δεν θα μπορείς να δώσεις αυτά που θέλουν τα ψάρια . Θα είναι περισσότερος ο κόπος σε τόσα λίγα λίτρα . Πήγαινε αργότερα σε μεγαλύτερο 400+ .

Δεν κάνουν τα ενυδρεία αυτά για δίσκους εμένα σε 600 λίτρα 8 δίσκοι και είναι οριακά
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-06-09, 08:42
mageiras293 Ο χρήστης mageiras293 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2008
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

φιλε κωστα ......ξερω ενα φιλο μου που εκανε θαλασσινο και μου λεει οτι ειναι πολυ ωραιο...επειδη ξερω οτι σου αρεσουν κι εσενα κανε ενα θαλασσινο γιατι σε 2 χρονια περιπου θα το κανεις...αρα καλυτερα να το κανεις απο τωρα...επεισης μπορεις να παρεις ενα κλουβι και να βαλεις 2 χαμστερ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-06-09, 10:25
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mageiras293 Εμφάνιση μηνυμάτων
...επεισης μπορεις να παρεις ενα κλουβι και να βαλεις 2 χαμστερ
αλητάμπουρα........
με τα νεύρα μου παίζεις ;

Χρήστο, προσανατολισμός, προς το παρόν, για μεγαλύτερο ενυδρείο δεν υπάρχει οπότε βλέπω το εγχείρημα μάλλον να παίρνει παράταση ίσως για κάποια στιγμή αργότερα.

Ευχαριστώ όλους θερμά για τις συμβουλές σας (κι εσένα παλιο-μάγειρα )
__________________
\
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-06-09, 10:29
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Κώστα εμενα το ενυδρειο σου μου αρεσει όπως είναι.Οι δισκοι ειναι όμορφοι αλλα σορυ που θα το πω ειναι και βαρετοι (προσωπική αποψη).Παρολα αυτα απαιτουν λιτρα.Εγω στο 500 λιτρο ειχα 6 ατομα, μικρα σε ηλικια, και μου φαινοταν το ενυδρειο "γεματο".
Επισης θα θελα να ξεκαθαρισω την φημη σχετικα με φυτα και θερμοκρασιες.Εγω προσωπικα ειχα χαλι απο γλωσσοστιγμα με 29,5οC!
Να μη μιλησω για ροτουντιφολιες καμπομπες και τα συναφη.Οτι και να κανεις καλη συνεχεια...
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκέψεις για Apistogramma!!! gfdimopo ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 10-10-08 01:39
σκέψεις pipis Δίσκοι 8 18-06-07 07:52
Σκέψεις μετά από μετρήσεις KwstasV Αρχάριοι γλυκού νερού 7 10-03-07 00:11
Σκέψεις - προγραμματισμός - απόψεις KwstasV DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 12-02-07 14:58
σκέψεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 2 22-11-05 14:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06141 seconds with 15 queries