Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-10-08, 16:09
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Σκληροτητα Δισκων

Γεια σε ολους τους Δισκοφιλους θα ηθελα να κανω μια ερωτηση στο θεμα σκληροτητα

Εδω και 5 σχεδον χρονια εχω σταθερο το ph στο 6.50 και την σκληροτητα στο 6

εαν ειχα σκληροτητα στο 10 θα πειραζε τους Δισκους ?

Και μεχρι πιο ειναι το οριο της σκληροτητας που δεν εχουν προβλημα οι Δισκοι ? 10 12 το πολυ ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-08, 19:01
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλές και διαφορετικές απόψεις σχετικά με τις συνθήκες διατήρησης δίσκων σε αιχμαλωσία και ακόμα περισσότερο για δίσκους εκτροφής... Αν θεωρήσουμε σα δεδομένο ότι όλοι οι δίσκοι είναι απόγονοι άγριων μέσω επιλεκτικών αναπαραγωγών και διασταυρώσεων τότε η σκληρότητα που διατηρείς στο ενυδρείο σου είναι ήδη η μέγιστη στο ανώτατο όριο... Πάντα θεωρητικά...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-08, 08:51
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Σωτηρης

6 ειναι το μεγιστο ????????
Εγω ηξερα οτι 2 εως 5 θελουν οι αγριοδισκοι, και οι δισκοι εκτροφης περιπου 6,εως 8 πανω κατω

δηλαδη το 10 ας πουμε ειναι πολυ ?
και αν κατεβασω την σκληροτητα στο 1,2 θα υπαρξει καποιο προβλημα ?
και τι συνεπειες θα εχει τοσο χαμηλη σκληροτητα στο ενυδρειο ?

Παντος τον προηγουμενο μηνα μιλαγα με τον Ταρεκ απο οτι θυμαμαι και
μου ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να ειναι κατω απο 5,6 η σκληροτητα
Μονο για αγριοδισκους....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-08, 09:45
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

θα ακούσεις πολλά από πολλούς θα διαβάσεις διαφορετικές απόψεις που θα σε μπερδέψουν θα σου μεταφέρω προσσωπική εμπειρία . Λένε οτι είναι υπερβολή να κρατάς τους δίσκους εκτροφής σε ph 5-5,5 που σημαίνει και πολύ χαμηλές σκληρότητες ( ειδικά το kh κοντά στο ένα) όμως όταν το ενυδρείο μου έφτασε αυτό το Ph είδα άλλα ψάρια ποιο λαμπερά καλύτερη συμπεριφορά και σε συνδιασμό με σταθερή θερμοκρασία στους 29+ σταμάτησαν τα προβλήματα που είχα χωρίς να αλλάξω τίποτα από τις ρουτίνες συντήρησης του ενυδρείου μου.

Τώρα πολλοί θα πουν ότι εγώ τους έχω στο 7 - 7,5 και τα ψάρια μου είναι μια χαρά και γεννάνε κτλ . ¶μα όμως βλέπανε τα ψάρια τους στο χαμηλό ph θα καταλαβαίνανε την διαφορά πιστεύω .

Μην νομίζεις το να πετύχεις χαμηλό ph ( άρα και σκληρότητες κατά το κομμάτι του kh ) είναι δύσκολο μια ΑΟ χρειάζεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-08, 10:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και πιανομαι απο αυτο για να ρωτησω....
θελω το ενυδρειο που θα στησω να εχει ονο νερο απο ΑΟ και να εχω χαμηλο πεχα χωρις διοξειδιο...μονο θα προσθετω το electroright της API σε δοσολογια που αναφερει για πολυ μαλακο οξινο νερο....
αυτο θα επιφερει στο νερο σκληροτητα 30 ppm (νομιζω καπου 1,5 ΚΗ ειναι αυτο) και πεχα 5.8 συμφωνα με τις οδηγιες...
απο αλλους ακουω οτι το πεχα θα μεινει χαμηλο και απο αλλους οτι το πεχα θα εξαρταται απο το διαλυμενο διοξειδιο στο νερο της βρυσης μου και αναλογα το δικτυο μπορει να εχω πεχα ππανω η κατω απο 7 ..
εχω μπερδευτει και θα ηθελα να ξερω πως θα συμπεριφεροταν το πεχα σε ενα τετοιο ενυδρειο....αν αφαιρεσουμε τον παραγοντα "μεταβολικα οξεα απο τον κυκλο του αζωτου"...το γεγονος οτι ειναι μονο ΑΟ νερο ποσο χαμηλα κρατα το πεχα?

να προσθεσω οτι χθες δοκιμασα σε νερο ΑΟ να βαλω τη δοσολογια και ο μετρητης εδειχνε πεχα 5.5 ....τι γινεται ομως σε ενα ενυδρειο με ροη που οι ανταλλαγες αεριων νερου ατμοσφαιρας δεν μου ειναι γνωστες???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-08, 10:42
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Φίλε Πάνο ξέχασα να αναφέρω ότι μιλάω για ενυδρείο χωρίς CO2 .
Μην μπερδεύεις τα ppm με την σκληρότητα ( μόνο) μπορεί να έχεις 300ppm και ph κάτω από το 5 . Δεν νομίζω οτι μπορεί να κάνουμε εξαίρεση στον κύκλο του αζώτου και στην ύπαρξει φωσφορικών αλλά και νιτρικών που βοηθάνε στην μείωση του ph αφού έχουμε kh κάτω από 5 .

Ειδικά σε δισκοενυδρείο το φαί πέφτει αρκετό άρα θεωρώ ότι έχουμε και από τα 2 αρκετά μέσα στο ενυδρείο μας .

Πάλι μεταφέρω προσωπική εμπειρία και δυστυχώς δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για τα πω με σωστή ορολογία . Σίγουρα ο Netblues και κάποια άλλα παιδιά μπορούν να τα πουν καλύτερα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 25-10-08 στις 10:58
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-08, 10:58
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το Co2 που διαλυεται απο την ατμοσφαιρα θα το θεωρησεις σταθερο, και τυπικα κατω απο 5ppm, οποτε μπορεις και να το αγνοησεις.
Δεν θυμαμαι αν το electroright εχει και ασβεστολιθικες ουσιες μεσα ωστε να ανεβασει το Ph ή μονο το GH, οπως πχ τα Kent και Price discus...
Λιγη τυρφη/ κανα ξυλο και σε συνδιασμο με τα μεταβολικα οξεα και το ph θα κατεβει χαμηλα, καθοτι το διαλυμα ειναι ασθενες.
Το σκετο νερο ΑΟ δεν εχει πρακτικα τιμη Ph, θα παρει την τιμη του δοχειου...
Αν το δοχειο ειναι αδειο, πρακτικα θα μολυνθει απο το co2 της ατμοσφαιρας, το αισθητηριο του ph μετρου, τη σκονη που θα πεσει μεσα οταν παμε να μετρησουμε κλπ, και στο τελος θα δειξει μια τυχαια τιμη.
Απο την αλλη, οταν προσθετουμε σκετη οσμωση σε ενα ενυδρειο αντικαθιστωντας νερο, για παραδειγμα 50% νερου με KH 8 τοτε προκυπτει KH4.
Κατ' επεκταση, το Kh4 χαμηλωνει το Ph βασει του γνωστου πινακα....

Πρακτικα σε ενα ενυδρειο με δισκους, θα πρεπει να προσεξει κανεις το πολυ χαμηλο Kh οχι γιατι μπορει να πεσει το Ph χαμηλα και να εχουν προβλημα οι δισκοι αλλα λογω πολυ ασθενους διαλυματος μηπως το ph μεταβαλλεται αποτομα..
Για να το πω αλλιως, οταν κανουμε τετοια πειραματα, συνισταται ενα μονιμο Ph-meter μεσα στο νερό, κατα προτιμηση με alarm σε συγκεκριμενα ορια... Γιατι καλο μεν το χαμηλο Ph αλλα να μην ξεχναμε και τη σταθεροτητα των τιμων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-08, 11:01
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Σωτήρη ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-08, 11:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ταχα γραψει προτου δω το δικο σου ποστ
Απο κει και περα, η προσαρμοστικοτητα των ψαριων (οχι γιατι γεννηθηκαν σε ενυδρειο) αλλα γιατι καποτε το ποταμι φουσκωνει και κατεβαζει οτιδηποτε, τους επιτρεπει να επιβιωσουν και σε μεγαλυτερες σκληροτητες απο αυτες που συναντονται συνηθως στο φυσικο τους περιβαλλον, χωρις εμφανη προβληματα και πολλες φορες και να αναπαραγονται.
Τυχον επιπτωσεις απο τη μονιμη διαφορα απο το φυσικο περιβαλλον δεν ειναι ευκολο να παρατηρηθουν/αποδοθουν γιατι σε βαθος χρονου πολλα μπορει να συμβουν σε ενα ενυδρειο. Απο την αλλη η απουσια φυσικων εχθρων, καθως και η ισορροπημενη διατροφη (οταν ταιζουμε σωστα) σε ενα ενυδρειο μπορει να εξισσοροπει την μειωμενη διαρκεια ζωης λογω σκληροτητας.

Απλως ισχυει ο μπουσουλας που λεει οτι οσο πιο κοντα στις φυσικες συνθηκες ειναι οι τιμες του ενυδρειου μας τοσο λιγοτερο ελλατωνουμε τις πιθανοτητες να παει κατι στραβα απο αυτό.

Τελικα εχει να κανει περισσοτερο με τον εγωισμο μας..
Επειδη ειναι πολυ πιο βολικο να εχουμε δισκους με Ph 7, ψαχνουμε να βρουμε δικαιολογια που να λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα.... (Πολλες φορες κρινοντας εκ του αποτελεσματος) οποτε το θεμα αναγεται σε φιλοσοφικο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-08, 12:03
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα εχει να κανει περισσοτερο με τον εγωισμο μας..
Επειδη ειναι πολυ πιο βολικο να εχουμε δισκους με Ph 7, ψαχνουμε να βρουμε δικαιολογια που να λεει οτι δεν υπαρχει προβλημα.... (Πολλες φορες κρινοντας εκ του αποτελεσματος) οποτε το θεμα αναγεται σε φιλοσοφικο.
Για στο στομα σου
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-08, 12:05
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

απο ξενα φορουμ , απο παρατηρηση των δικων μου ψαριων , απο παρατηρηση του Χρηστου π στα δικα του ψαρια , ολοι εχουμε καταληξει πως για ψαρια που θελουν οξινο νερο οσο πεφτει το PH τοσο φωτιζουν τα χρωματα τους .

απο οτι εβλεπα στο bleher discus στον συλλογο , τα νερα σε κανεναν βιοτοπο δεν ειχαν σταθερη τιμη , αλλη τιμη καθε ωρα που καποιες φορες αυτη η διακυμανση ηταν μικρη και καποιες μεγαλη.

και απλα νομιζω οτι η σταθεροτητα των τιμων σε ενα ενυδρειο με χαμηλο ph ειναι υπερβολη

κρατω μια επιφυλαξη για το τελευταιο αν χρησιμοποιουμε δειοξειδιο που μπορει να δηλητηριασει τα ψαρια
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-10-08, 12:07
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Σωτηρης

για αυτο το λογο φιλε μου και εγω κραταω σταθερο επι 5 χρονακια το ph στο 650 και την σκληροτυτα στο 6 γιατι οπως εχω ξαναπει δεν αρκει απλα να ζουνε , αλλα να ζουνε και να περνανε ΚΑΛΑ...

Και τους βλεπω οτι περνανε καλα το αισθανομαι...
και τοτε νιωθεις καλυτερα οταν περνανε καλα.. .μονο τοτε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-10-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οποτε το συμπερασμα που αποκομιζω ειναι πως με πολυ χαμηλο ΚΗ (1-2) με ΑΟ μονο και ηλεκτρολυτες το πεχα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι πανω απο 7 ..θα ειναι χαμηλο αλλα πρεπει να ειμαι πολυ προσεκτικος στις διακυμανσεις του...σωστα??

μπορω να εχω μονιμο μετρητη αλλα θελω να αποφυγω την παροχη διοξειδιου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-10-08, 12:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων

και απλα νομιζω οτι η σταθεροτητα των τιμων σε ενα ενυδρειο με χαμηλο ph ειναι υπερβολη
Με δεδομενο οτι στα λιτρα ενος τυπικου ενυδρειου στη φυση δεν θα ζουσε κανενας δισκος, θα ελεγα οτι το να προσπαθουμε για σταθεροτητα στις τιμες ειναι απλα μια προσπαθεια.....
Αλλαγες νερου, προσθηκες ξυλων, τυρφης κλπ μονο σταθερο δεν το κρατανε...

Με Kh 1-2 και ενα σχετικα παλαιο ενυδρειο το ph θα ειναι σιγουρα οξινο. χωρις Co2..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταραμενη σκληροτητα giannisfot Γλυκό νερό - Γενικά 9 15-04-08 22:02
ταμπλετες για σκληροτητα ducatisti Malawi 52 04-01-08 23:06
Κιχλιδες και σκληροτητα casperon Malawi 7 13-12-07 18:34
σκληροτητα Αθηνας? Dimi Γλυκό νερό - Γενικά 7 26-08-07 15:06
ΧΑΜΗΛΗ ΣΚΛΗΡΟΤΗΤΑ steady Malawi 18 15-02-07 22:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06622 seconds with 15 queries