Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-07-08, 13:28
Το avatar του χρήστη satrianius
satrianius Ο χρήστης satrianius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Ερώτηση για άλγες

Καταρχήν καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο κορεσμένο αλλά και πονεμένο θέμα "άλγες"..

Το ενυδρείο δουλεύει 1,5 μήνα, είναι 300λ, φίλτρο έχω το εσωτερικό της juwel και για εξωτερικό το eheim pro II 2028, το πρώτο έχει για υλικά τα σφουγγάρια της juwel (ο άνθρακας έχει αφαιρεθεί) και το δεύτερο 2λ substrat pro, 1λ sera siporax και ενα μπλέ σφουγγάρι.

Mπολιασμένο εξ αρχής απο το μικρότερο φυτεμένο μου, αλλαγές κάνω 30% μιά φορά την εβδομάδα απο όσμωση - βρύσης, χρησιμοποιώ μπουκάλα co2 με ph controller και η διάχυση γίνεται μέσω του εσωτερικού φίλτρου.

Τιμές έχω:
PH=6,75-6,8, KH=3, GH=6, ΝΗ=0 ΝΟ2=0 ΝΟ3=...0 (αυτό δεν το έχω ακόμη καταλάβει, ίσως φταίει το πράσινο σφουγγάρι της juwel?)

Απο ψάρια:
15 Hemigrammus bleheri, 6 sterbai

Το ενυδρείο προορίζεται για βιοτοπικό με δίσκους. Για υπόστρωμα εχω άμμο
και για διακόσμηση ξύλα mangrove.

Έρχομαι στο πρόβλημα. Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ λίγη άλγη στο ενυδρείο, αρχικά λίγη καφέ άρχισε να αναπτύσσεται στο μπροστά τζάμι.Δεν με ανησύχησε ιδιαίτερα μια και υπέθεσα οτι θα είναι λόγω νέου ενυδρείου. Λίγη ακόμη όμως, αυτή τη φορά πράσινη spotted στο ξύλο και λίγη μακρύτριχη Staghorn Algae σαν τις πράσινες τριχούλες του Scotch brite εμφανίστηκαν λίγες μέρες αργότερα. Τι συμβαίνει αναρωτήθηκα, εδω τόσα χρόνια στο φυτεμένο δεν είδα τόσα είδη άλγης να αναπτύσσονται όλες μαζί..Προχτές παρατήρησα και αυτη την γκιζοκαφέ σαν φουντίτσα σε κάποια σημεία ενός ξύλου... τι να φταίει δεν ξέρω. Το ενυδρείο διαθέτει 2 Τ5 highlite και ανάβανε ώς τωρα 6-7 ώρες την ημέρα. Ήλιος δεν βλέπει το ενυδρείο. Τι μπορεί να φταίει? Το φώς το έχω σβήσει απο προχτές.

Μια πρώτη σκέψη μου είναι μήπως φταίει η τροφή. Μήπως έχει πολλά φωσφορικά? Είναι η tetra pro (with added energy), στρογγυλά flakes που όταν "δαγκωθούν" απο ψάρι διαλύονται σε σκόνη...πολύ βρωμιά νομίζω.

Μια δεύτερη είναι η έλλειψη νιτρικών. Λέτε να είναι δείγμα οτι δεν έχει στρώσει το ενυδρείο? Με 1,5 μήνα όμως λειτουργίας και εφόσον μπολιάστηκε καλά και στα 2 φίλτρα του απο το άλλο?(μήπως το ότι μπολιάστηκε απο φυτεμένο ενυδρείο έχει να κάνει με τις άλγες?)

Τα νιτρικά είχα παρατηρήσει και παλιότερα σε άλλο ενυδρείο οτι εξαφανίστηκαν για ενα διαστήμα αφου πρόσθεσα Substrat και μετά με τον καιρό άρχισαν να ανεβαίνουν.
¶λλο τίποτα δεν προσθέτω στο ενυδρείο. Έχω μια λάμπα UV η οποία δεν έχει ακόμη τεθεί σε λειτουργία μια και περίμενα κάποιο διάστημα να μην βλάψω τις αποικίες...Καμιά ιδέα?
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για Α/Ο ΜΑΝΩΛΗΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 11 30-07-08 20:34
Διακοπές και άλγες xontros Γλυκό νερό - Γενικά 28 15-05-08 14:05
Πρόβλημα με άλγες Leman Γλυκό νερό - Γενικά 13 25-11-07 16:15
Υπάρχει κίνδυνος για άλγες όταν έχουμε φως και λιπάσματα χωρίς co2? Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 26-06-06 20:30
Ερώτηση για r/o xenofon Δίσκοι 14 30-08-05 12:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03063 seconds with 15 queries