Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-08, 15:33
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή kαινουργειο ενυδρειο με δισκους...

καλησπερα σε ολους. Μετα τους υπεροχους μονομαχους μου αποφασισα να κανω το επομενο βημα (μεγαλο;...) με δισκους , ειναι τραβηγμενο λετε για εναν αρχαριο οπως εγω; την ερχομενη εβδομαδα θα μου φερουν απο το καταστημα που το αγορασα ενα RIO JUWEL 180 με σκοπο να βαλω μεσα 2 ζευγαρια , τι λετε αρκουν τα 180 L για 2 ζευγαρακια ; επισης αγορασα 2 εντυπωσιακα κομματια ριζες jati αφου πρωτα διαβασα εδω οτι οι δισκοι θελουν ξυλα και ριζες και καφε αμμο την οποια ομως ακομη δεν εχω βρει. Τι λετε για αυτα τα πρωτα βηματα; τι αλλο θα χρειαστω εκτος φυσικα απο καποια λιγα φυτα ( αληθεια ποια; )
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-08, 15:55
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλησπερα
Αν πας για βιοτοπικο θελεις λευκη αμμο,ριζες μπολικες και καθολου φυτα.
Α.Ο. για μαλακο νερο και CO2 για χαμηλο PH.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-08, 15:58
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Πρέπει να έχεις μαλακό νερό, και σταθερό ph. Mε συσκευή αντίστροφης όσμωσης και μπουκάλα CO2 με ph Controller. Σίγουρα ζευγάρια πώς θα βρείς ;
Ιδανικά θα μπορούσες να πάρεις περισσότερα δισκάκια και να αφήσεις τα δισκάκια να βγάλουν τα ζευγάρια μόνα τους. Πάντως τα λίτρα σου κατά τη γνώμη μου είναι οριακά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-08, 16:19
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια γιατι οντως θα χρειαστω πολυ σαν αρχαριος. για την αμμο οι αποψεις διαφερουν , καποιοι οπως βλεπω λενε λευκη και μερικοι αλλοι καφε... το μονο σιγουρο λοιπον ειναι οτι θα χρειαστω αμμο και οχι χαλικακι , σε αυτο νομιζω συμφωνουν ολοι , το χρωμα θα το βρουμε για τα ζευγαρια το ιδιο μου ειπανε και απο το καταστημα , δηλαδη αρχη με 4, 5 μικρα και οταν και αμα βγει ζευγαρι επιστρεφω τα υπολοιπα και με τιν ιδια διαδικασια ξαναπροσπαθουμε και για το δευτερο. Τα φυτα τα θελω για σκια εαν φυσικα ειναι απαραιτητη για τους δισκους. το ph controler εχετε δικιο θα το χρειαστω και οσο για το νερο λεω να βαλω προερχομενο απο οζονοποιηση , τσεκαρισμενα ειναι αρκετα μαλακο! τα λιτρα ειναι οριακα λετε για 2 ζευγαρια; θα εχω προβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-08, 18:09
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Θεόδωρε νομίζω πως είναι λίγα τα λίτρα σου, μείον τα λίτρα που θα χαθούν βάζοντας την άμμο την διακόσμιση ξύλα κτλ. Απο την άλλη δεν μπορείς να βάλεις 3,. Όταν μιλάμε για δίσκους μιλάμε για 4 minimum.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-08, 18:16
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Εισαι οριακα απο λιτρα εως ανεπαρκη.Χαλαζιακο ψαξε να βρεις που εχει ενα ξανθοκαφε χρωμα.PHcontroller δεν ειναι απαραιτητο,αλλα η Α/Ο ειναι.
Ριζες κλαδια βοηθουν παρα πολυ τους δισκους,παραλληλα προσφερουν κρυψωνες και το σκουρο καφε χρωμα που ειναι και οτι καλυτερο.
Καλο ξεκινημα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-03-08, 18:30
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

αν ειναι ετσι να το αφησω βασιλη αλλα ουτε ενα ζευγαρι; κριμα γιατι μου αρεσουν αυτα τα ψαρακια και στη γυναικα μου επισης. αντε φτου κι απο την αρχη παλι
-------------------------
οκ καταλαβα , πανε οι δισκοι θα κανω το ενυδρειο βιοτοπικο αλλα θα λεω οτι οι δισκοι λειπουν για διακοπες στον αμαζονιο. πλακα πλακα μου τιν εδωσε λιγακι τωρα αλλα δε μπορει κατι ομορφο θα βρω για τα 180 ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theodwros : 22-03-08 στις 18:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-03-08, 18:39
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Μην απογοητευεσαι απλα για εμενα ειναι απαραιτητο να δωσεις χωρο σε αυτα τα ψαρια και ειδικα υψος για να καλοσχηματιστουν.Μπορεις να βαλεις μικρους δισκους αλλα για ποσο;Καποια στιγμη θα ζητουν μεγαλυτερο ενυδρειο και τοτε;
Στο θεμα "ενα ζευγαρι" ειναι εφικτο αλλα που θα βρεις ζευγαρι(αληθινο);Ειναι λιγο δυσκολο και θελει ψαξιμο κα γνωσεις.
Επισης αν βρεις ζευγαρι μπαινεις σε αλλες διαδικασιες!
Στα γραφω οπως ειναι χωρις να θελω να σε στεναχωρησω απλα θα πρεπει να διαβασεις πολλα γυρω απο τους δισκους πριν τους αποκτησεις,για να μην τρεχεις μετα.
Ειναι υπεροχα ψαρια και θελουν ιδιαιτερη προσοχη για να τα χαιρεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-03-08, 18:51
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

δεν αμφιαλω bill οτι εχεις δικιο απλα ειχα πιστεψει οτι 2 ζευγαρια θα μπορουσα να εχω και μου επεσε λιγο αποτομο τωρα , κατι θα γινει... η πιο μεγαλο ενυδρειο η αλλα ψαρια. για πες καμια ιδεα τι μπορω να βαλω σε 180 με ωραια χρωματα και περιβαλλον με ξυλο;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-03-08, 18:59
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Α/Ο εχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-08, 19:03
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

οχι αλλα αυτο το προβλημα λυνεται.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-03-08, 19:06
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Αν ειναι να παρεις και αν μπορεις να διαθεσεις χρηματα ξεκινα καλο διαβασμα και στησε θαλασσινο!
Αλλου ειδους εμπειρια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-03-08, 23:15
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι να παρεις και αν μπορεις να διαθεσεις χρηματα ξεκινα καλο διαβασμα και στησε θαλασσινο!
Αλλου ειδους εμπειρια!!!
Πολύ νωρίς bill για τον φίλο μας κάτι τέτοιο.Απο μονομάχους σε θαλασσινό?
Θεόδωρε έχεις πολλές επιλογές για το 180ρι σου. Απο κοινωνικό μέχρι βιοτοπικό. Σε όμοια νερά δίσκων, (και ξύλα που σου αρέσουν) ,μπορούν να μπούν αγγελόψαρα αν σου αρέσουν, και προέρχονται απο τον ίδιο βιότοπο, τους παραποτάμους του Αμαζονίου. Επίσης απιστόγραμα, ή κριμπένσις, red belly αν είσαι fan του είδους,και πολλά άλλα. Πες μας εσυ τι σου αρέσει και στην συνέχεια το συζητάμε. Τώρα αν επιμένεις για δίσκους καλά κάνεις και επιμένεις, βάλε 4 μικρούς δίσκους μέχρι 6-7 cm ξεκίνα με καλό διάβαμα εδω, και ετοίμασε ενα μεγαλύτερο για να τους μεταφέρεις εκεί, λίγο αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-03-08, 00:02
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

To θαλασσινο ειναι η μεγαλη μας αγαπη και εμενα και της γυναικας μου αλλα ας ειμαστε ρεαλιστες ειναι πολυ νωρις για κατι τετοιο... οπως σωστα ειπατε απο μονομαχους σε θαλασσινο; ε θελει πολυ θρασος και τα ψαρακια δε φταινε σε τιποτα... προς το παρον λοιπον το θαυμαζω και προσπαθω να μαθω περισσοτερα! μου αρεση το περιβαλον με ξυλα κυριως στο ενυδρειο αντε και λιγο πετρα και μερικα φυτα εαν και εφοσον ομως ειναι απαραιτητα για τα ψαρια , σαν αρχαριος ομως τα ψαρια που αναφερεις δεν τα γνωριζω , μερικες φωτο θα βοηθουσαν πολυ!!! ελπιζω πως τελικα και με τη βοηθεια σας θα τη βρω την ακρη να φιαξω κατι ομορφο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-03-08, 01:24
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μπορεις να σταματησεις την παραγγελια και να αλλάξεις το ενυδρειο με ενα μεγαλυτερο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-03-08, 01:39
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Αυτο δεν το ξερω tolis αλλα λιγο δυσκολο το βλεπω αφου απο βδομαδα θα το φερουν , τελευταια στιγμη δυσκολα θα το αλλαξουν. Οπως και ναχει θα αφησω τους δισκους για αργοτερα , τωρα βλεπω κατι ρεμιρεζ. Ομορφα ειναι αλλα το αρθρο γραφει οτι τα καλυτερα χρωματα ειναι στα αγρια! θα μπορεσω να τα βρω; και αν ναι 2 ζευγαρια σε 180 ειναι καλα; καπου γραφει οτι μπορουν να μπουν και μαλιστα και ενα κοπαδακι επιπλεον απο καποιο αλλο μικρο ψαρακι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-03-08, 01:20
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

εννοεις τα mikrogeophagus ramirezi ετσι;
στα 180 λιτρα θα ειναι μια χαρα.μπορεις να βαλεις και ενα κοπαδακι tetra,που καλυτερα θα ειναι να ειναι νοτιου αμερικης για να αρεσκονται σε παρομοιες παραμετρους νερου ph 6-6,5 kh 4 και gh 4-5 ειναι καλα και δεν ειναι δυσκολο να φερεις το νερο του δικτυου σε αυτα τα επιπεδα.
για τα χρωματα που λες δες και αυτο:http://forum.apistogramma.com/showth...phagus+ramirez
μπορεις επισης να βαλεις apistogramma το παραπανω site εχει αρκετες πληροφοριες για νανοκιχλιδες γενικοτερα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-03-08, 02:22
theodwros Ο χρήστης theodwros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

fishmw1 ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ναι mikrogeophagus ramirezi εννοω και νομιζω πως σε αυτα θα καταληξω μαζι με apistogramma , αλλα πες μου αν γνωριζεις , με τα δυο παραπανω ειδη μπορω να βαλω και σκαλαρια; θεμα χωρου και συμβατοτητας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-03-08, 02:37
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αποψη μου ειναι καλυτερα να μην τα βαλεις μαζι με απιστογκραμμα λογω επιθετικοτητας που μαλλον θα βγαλει χαμενα τα ραμ

για σκαλαρια δεν ξερω δεν εχω ασχοληθει.
περιμενε καλυτερα καποιον αλλο να παντησει σε αυτο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ stamoulis h Δίσκοι 17 16-09-07 09:26
ενυδρειο με δισκους nendosstelios Δίσκοι 9 19-06-06 13:50
Ενυδρειο για δισκους... scalare Δίσκοι 3 10-09-05 15:54
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ red rubin Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 10-08-04 23:39
φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-12-02 04:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06416 seconds with 15 queries