Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-08, 20:46
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Άρρωστος δίσκος

Θα ήθελα την βοήθειά και τις γνώσεις σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και 20 περίπου ημέρες. Είχα ένα ενυδρείο 140 λίτρων με τρεις μικρούς δίσκους (δύο οτόκυκλους και ένα κοπαδάκι ραμιρέζι), τους οποίους είχα παρουσιάσει και σε ένα ανάλογο ποστ πριν από 2-3 μήνες. Στο ενυδρείο αυτό έκανα αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα 30 λτ απιονισμένο νερό και 30 λτ νερό βρύσης κρατώντας καλές παραμέτρους στο νερό και χωρίς κανένα πρόβλημα με τα ψάρια.
Πριν από 40 περίπου ημέρες αγόρασα ένα ενυδρείο 350 λτ καθαρό και με την βοήθεια του bas74 (τον οποίο ευχαριστώ πολύ) έκανα την μεταφορά των ψαριών.
Όλα πήγαιναν καλά μάλιστα ο ένας δίσκος μάλιστα ενώ δεν είχε αναπτύξει τα χρώματά του μετά την μεταφορά γέμισε από χρώματα στο σώμα του και αγόρασα και άλλους δύο δίσκους αφού είχα αρκετό χώρο πια. Αγόρασα άλλους δύο δίσκους δύο μέρες μετά ένα μικρούλη και ένα μεγάλο και 2 γαρίδες (η μια ψόφησε 2 μέρες μετά).
1 εβδομάδα μετά αγόρασα και 4 ραμιρέζι μπαλούν πολύ μικρά τα οποία και έριξα με το νερό που ήταν στη σακκούλα στο ενυδρείο μου (μάλλον λάθος).
10 ημέρες μετά την προσθήκη των ραμιρέζι παρατήρησα ότι τα 3 παλιά ψαρια είχαν απομονωθεί σε διαφορετικά μέρη του ενυδρείου είχαν γίνει μαύρα είχαν άσπρα περιτώματα και δεν έτρωγαν. Μετά από καθοδήγηση 2 φίλων που έχου δίσκους έκανα θεραπεία με hexamita για 3 ημέρες άλλαξα νερό και μετά άλλες 3 ημέρες hexamita και εκ νέου αλλαγή νερού. Μετά την θεραπεία αυτή σε όλα τα ψάρια επανήλθε το χρώμα τους, το ένα όμως συνέχιζε να μην τρώει και έχει άσπρα περιτώματα και να είναι απομωνομένο από τα άλλα. Έκανα πάλι θεραπεία με hexamita 3 και 3 ημέρες όπως και πριν αλλά αυτό δεν λέι να πάρει τα πάνω του. Προσπαθεί να φάει αλλά μετά την πρώτη μπουκιά γυρνάει στη θέση του και κάθεται εκεί. Όλα τα άλλα ψάρια είναι πολύ καλά και αρκετά ήρεμα χωρίς κανένα πρόβλημα. Έβαλα άνθρακα για 3 ημέρες μετά την τελευταία αλλαγή νερού αλλάζω το νερό κάθε 3 ημέρες ανέβασα την θερμοκρασία στους 32 C αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Οι παράμετροι του νερού είναι ph 7,2 ανθρ. σκλ. 6, γεν. σκληρ. 10, διότι δεν βάζω πια απιονισνένο (και δεν έχω ΑΟ). Έχω ρίξει ήδη 2 μπουκάλια hexamita και αυτός ο δίσκος δεν λέει να συνέλθει. Φοβάμαι να επιβαρύνω και άλλο τα ήδη υπάρχοντα ψάρια (αφού αυτά είναι πολύ καλά) με πρόσθετη θεραπεία. Να αγοράσω ένα μικρό ενυδρείο 20 λτ και να επαναλάβω τη θεραπεία είναι το μόνο που σκέφτηκα αλλά πόσο να παρατείνω την θεραπεία. Ξέρει κάποιος τι άλλο μπορώ να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-08, 23:53
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Ανέβασε τη θερμοκρασία τουλάχιστον στους 34 (καλύτερα μόνος του ,για τα φυτά και τα υπόλοιπα εκτός των δίσκων ψάρια).Αν μπορείς ρίξε και το ρΗ.Καλό αερισμό όμως (βάλε αεραντλία).Άστον αρκετές μέρες μέχρι να τον δεις να συνέλθει .Τάιζε λίγο και αν γίνεται καρδιά με flagyl (αν και θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μόνο με τη θερμοκρασία αρχικά).Ελπίζω να συνέλθει
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-08, 07:55
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Aεραντλία έχω συνεχώς την eheim 200 γιατί την θεωρώ απαραίτητη για δίσκους.
Hexamita να ξαναβάλω ή να βάλω flagyl και πόσο? Πάντως δεν βλέπω να επιβιώνει διότι έχει αδυνατίσει πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-08, 14:32
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Αν είναι τόσο χάλια ,μάλλον δε θα φάει.Αν καταφέρεις να τον βάλεις μόνο του και ξεπεράσει το σοκ άρχισε με την αύξηση της θερμοκρασίας.Αν την γλυτώσει βάλε 1-1.5 gr ανά 100 λτ (το διαλύεις καλά σε χλιαρό νερό).
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-08, 15:45
Το avatar του χρήστη bas_754
bas_754 Ο χρήστης bas_754 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2005
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Εμ ολο δουλεια - δουλεια τι θα κανουν τα ψαρια
...τελως παντων...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mios Εμφάνιση μηνυμάτων
.Τάιζε λίγο και αν γίνεται καρδιά με flagyl (αν και θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μόνο με τη θερμοκρασία αρχικά).
...απο αυτο εχω αν χρειαστεις

Δεν ξερω σε τι κατασταση ειναι ο ψαρης αλλα αν χρειαστει εχω furan και general cure.
λενε οτι ειναι καλος συνδιασμος φαρμακων για τετοιες περιπτωσεις.

Γνωμη μου να απομονωσεις τον ψαρι σε λιγοτερα λιτρα με ανεβασμενη θερμοκρασια οπως ειπε ο mios και αν δεν να κανεις εκει την οποια θεραπεια.

δες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EA%EF%F1%E4%EF

και εδωhttp://www.aquazone.gr/forums/index....6741&hl=flagyl

και στα αγγλικαhttp://http://article.discusnews.com...shtml#diseases

αν χρειαστεις κατι call me
__________________

...που θα παει ...
θα τη βρω την ακρη...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-08, 08:16
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας.
Θα προσπαθήσω να βρω λύση από σήμερα.
Δημήτρη θα σε πάρω τηλ το απόγευμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-08, 19:39
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

αν μπορεις απομονωσε τον , ανεβασε την θερμοκρασια και αρχισε σταδιακα να ριχνεις το πεχα μεχρι το 5,5......ειναι ασφαλης θεραπεια με καλα αποτελεσματα....... Για να ριξεις το πεχα δοκιμασε φωσφωρικο οξυ......Αν το σκεφτεσαι πες μου να σου δωσω λεπτομεριες.......Αλλιως ξεκινα θεραπεια με φλατζιλ
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-08, 20:39
Το avatar του χρήστη bas_754
bas_754 Ο χρήστης bas_754 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2005
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν μπορεις απομονωσε τον , ανεβασε την θερμοκρασια και αρχισε σταδιακα να ριχνεις το πεχα μεχρι το 5,5......ειναι ασφαλης θεραπεια με καλα αποτελεσματα....... Για να ριξεις το πεχα δοκιμασε φωσφωρικο οξυ......Αν το σκεφτεσαι πες μου να σου δωσω λεπτομεριες.......Αλλιως ξεκινα θεραπεια με φλατζιλ
αν δεν ειναι κοπος δωσε λεπτομερειες για το φοσφωρικο οξυ
αχρειαστο να ειναι....αλλα ας μαθουμε κατι
__________________

...που θα παει ...
θα τη βρω την ακρη...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-02-08, 09:14
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Θα ήθελα να σας γράψω δυο λόγια για την τροπή που έχει πάρει η κατάσταση. Την περασμένη Πέμπτη (1 εβδομάδα πριν) επειδή δεν έχω άλλο χώρο στο σπίτι για ενυδρείο (έχω ήδη στο σαλόνι δύο 350 και 72 λτ) αποφάσισα να μην απομονώσω το ψάρι και πήγα και αγόρασα μια ΑΟ ώστε να βελτιώσω τις συνθήκες του ενυδρείου χωρίς να επιβαρύνω τα άλλα ψάρια. Άλλαζα κάθε μέρα και για 4 ημέρες 100 λτ νερό συν discus thrace συν βακτηρίδια και ανέβασα θερμοκρασία 33 C συν 5 μλ ph minus.
Οι σημερινές μετρήσεις είναι:
Ολική Σκλ. 6
Ανθρακ. Σκλ 3
Ph 6,8
Τα ψάρια έχουν πάρει τα πάνω τους όλα.
Το συγκεκριμμένο ψάρι παρόλο που έχουν μείνει μόνο τα κόκαλά του και έχουν ξεθωριάσει τα χρώματά του βγαίνει κατά διαστήματα από τη γωνία του και αντί για μια μπουκιά που έβαζε στο στόμα του και μετά την έφτυνε κυνηγάει την τροφή που ρίχνω και αρχίζει να τρώει σιγά σιγά. Πιστεύω ότι έχουμε πάρει στροφή προς το καλύτερο και με αυτόν τον τρόπο βελτίωσα και τις συνθήκες για όλα τα ψάρια.
Ευχαριστώ τον πρύτανη και τον mios για τις συμβουλές τους. Επίσης ευχαριστώ τον bus74 που είναι online στο τηλέφωνο για ερωτήσεις σχετικά με τα ψάρια (και έχει και το πιο όμορφο φυτεμένο που έχω δει).
Τελικά η ΑΟ είναι ο φθηνότερος τρόπος για την δημιουργία κατάλληλων συνθηκών για δίσκους. Διότι για να ρίξεις και να διατηρήσεις το Ph πρέπει να ρίξεις την σκληρότητα με Softener (σακουλάκι με σκόνη) το οποίο κοστίζει 25 ευρώ και κρατάει για δύο μήνες, (πρέπει να το βάζεις και να το βγάζεις κάθε δυο τρεις μέρες στο φίλτρο αφού το επαναφορτίζεις με αλάτι) και 25 ευρώ στοιχίζει και ένα μπουκάλι Ph minus για δυο μήνες.

Κάποιες ερωτήσεις ακόμα:
1. Πόσο θα κρατήσω ακόμα την θερμοκρασία στους 33 C?
2. Βάζουμε βακτηρίδια μετά από αλλαγή νερού? (έχω δύο εξωτερικά φίλτρα στα 350 λτ ένα 2217 βιολογικό και ένα JBL Crystal profi 750 lt/hr μηχανικό)
3. Βάζουμε αντιχλώριο?
4. Χρειάζεται κάτι άλλο με τις αλλαγές του νερού?
Θα σας γράψω τις επόμενες ημέρες για την πορεία του ψαριού.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-02-08, 13:46
Το avatar του χρήστη akillis
akillis Ο χρήστης akillis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

doctor καλημερα...
1. ριξε σταδιακα την θερμοκρασια σιγα σιγα μισο βαθμο την ημερα μεχρει τους 29.
2.Βακτηριδια μην το παρακανεις αφου τα φιλτρα σου εχουν βιολογια,,μονο σταδιακα αν δεις τα no3 ανεβασμενα!!
3.αφου εχεις α/ο ,και κανεις αλλαγες μονο απο α/ο τοτε δεν..αν κανεις αλλαγες και απο δυκτιο και α/ο τοτε ριχνεις αντιχλωριο για οσα λιτρα νερο δυκτιου κανεις αλλαγη.
4.δεν ξερω κεθε ποτα ριχνεις ιχνοστοιχεια,λιπασματα ή αν προαιτιμαζεις το νερο σε βαρελι και αν ριχνεις καποια ιχνοστοιχεια αναλογα με το gh.

υ.γ οι γαριδουλες σου ζουν?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-02-08, 08:08
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akillis Εμφάνιση μηνυμάτων
doctor καλημερα...
υ.γ οι γαριδουλες σου ζουν?
Σε ευχαριστώ για τις γαρίδες. Βλέπω που και που καμιά γαρίδα αλλά είναι δύσκολο γιατί και αυτές που βλέπω είναι κρυμένες μέσα στα ξύλα.
Θα αρχίσω να κατεβάζω θερμοκρασία σιγά-σιγά. Λίπασμα δεν χρησιμοποιούσα καθόλου τώρα που είχα πρόβλημα. Το νερό το βάζω σε ένα βαρέλι στο μπαλκόνι και επειδή είναι κρύο βάζω 10 λτ καυτό από το θερμοσίφωνα χωρίς αντιχλώριο. Μετά βάζω thrace και τίποτα άλλο.
Πάντως οι καθημερινές αλλαγές με ΑΟ και το πολύ σκόρδο (3 φορές την ημέρα) πιστεύω ότι έσωσαν την κατάσταση. Το ψάρι αν εξαιρέσεις την εικόνα του (από Αιθιοπία) είναι σχεδόν φυσιολογικό στη συμπεριφορά του.
Να τα πουμε και από κοντά (αν και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-02-08, 14:57
Το avatar του χρήστη bas_754
bas_754 Ο χρήστης bas_754 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2005
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κόφινας Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τα πουμε και από κοντά (αν και ο χρόνος μου είναι περιορισμένος).
...εως ανυπαρκτος θα ελεγα....
__________________

...που θα παει ...
θα τη βρω την ακρη...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άρρωστος Pleco ; Pater_Familias Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 12-03-06 01:08
Άρρωστος δίσκος; anasios Δίσκοι 10 22-09-05 22:44
’ρρωστος Pleco!!! manick Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 25-04-05 08:39
’ρρωστος Μονομάχος...Βοήθεια!! michalis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 06-02-04 06:02
’ρρωστος Betta newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 22-12-02 16:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05939 seconds with 15 queries