Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-07, 18:32
gogos Ο χρήστης gogos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή προβλημα με δισκο

Γεια σας παιδια τι κανετε?θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που παρουσιαστηκε.Εδω και 3 ημερες ενας απο τους 7 δισκους μου ειναι συνεχεια κρυμμενος χωρις να τρωει!Οταν με βλεπει ακομα και αν περιφερεται κρυβεται αμεσως.Το ενυδρειο ειναι στρωμμενο εδω και αρκετο καιρο και οι τελευταιες μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδων ηταν 0.Το μονο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ο δισκος ανασαινει σαν να βηχει,δηλαδη αναπνεει κανονικα και κατα διαστηματα κανει οπως οταν βγαζει την τροφη.Τι μπορει να εχει?Ευχαριστω προκαταβολικα.
-------------------------
Δεν πηρα απαντηση δυστυχως.Θα ηθελα αν γνωριζει κατι καποιος η εχει να μου προτεινει οτιδηποτε παρακαλω ας στειλει μηνυμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gogos : 12-09-07 στις 18:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-07, 18:46
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το χρωμα του εχει αλλαξει ;;; Τρωει ;;; 7 δισκους σε ποσα λιτρα;;;; Γενικα το οτι κρυβεται δεν ειναι καλο σημαδι..... Ισως ειναι καποια βακτηριδιακη μολυνση ή παρασιτα.......Σε πρωτη φαση θα σου προτεινα μια εντατικη θεραπεια με bactopur direct...... Σε ενα δοχειο 4-5 λιτρα διαλυεις μια + μιση ταμπλετα καλα, προσθετεις αερα και βαζεις το δισκο σου για 45 λεπτα....... Εχεις την προσοχη σου τεταμενη και αμα δεις το δισκο να πλαγιαζει πριν περασουν τα λεπτα τον βγαζεις....... Επαναλαμβανεις 4 φορες ανα 8-10 ωρες.......Περιμενεις δυο μερες και αν δεν επανελθει τα ξαναλεμε.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-07, 19:30
gogos Ο χρήστης gogos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Οχι,το χρωμα του δεν εχει αλλαξει.Εχω 7 δισκους σε 400 λιτρα.Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου,σ'ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-07, 09:11
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως ειναι καποια βακτηριδιακη μολυνση ή παρασιτα.......Σε πρωτη φαση θα σου προτεινα μια εντατικη θεραπεια με bactopur direct...... Σε ενα δοχειο 4-5 λιτρα διαλυεις μια + μιση ταμπλετα καλα, προσθετεις αερα και βαζεις το δισκο σου για 45 λεπτα........
Έχει περάσει λίγος καιρός αλλα επιδη το θέμα ειναι σημαντικο θέλω να πω δυο πραγματακια.....
Λοιπόν βλέπω ένα σχετικό μπλέξιμο φιλε Νικόλα όσον αφορά την φαρμακολογία..........το bactopur direct δεν έχει καμία σχέση με παρασιτικές ασθένειες ...........η δραστική ουσία είναι η νιτροφουραδεϊνη αν θυμαμαι καλά και είναι κατάλληλη μόνο για βακτηριδιακές λοιμώξεις......
Προσωπικά είμαι αντίθετος στην κατευθείαν αγωγή με ένα τόσο ισχυρό αντιβιωτικό πριν αποκλείσουμε τυχον παράσιτα στο ψάρι........άρα σε πρώτη φάση ανεβαζουμε θερμοκρασία, μετά παμε σε οποιοπαθητικά σκευάσματα (π.χ. μελαφιξ) και αφού έχουμε αποκλείσει τυχόν παράσιτα ΜΟΝΟ τοτε παμε σε ισχυρή αντιβιωση..........ΙΜΟ.............
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-07, 10:14
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισως ειναι καποια βακτηριδιακη μολυνση ή παρασιτα.......

που ειναι το μπερδεμα;;;;; Το μπακτοπουρ δεν ειναι τοσο ισχυρο και το προτεινω επειδη εγω προσωπικα το χρησιμοποιω τακτικα και χωρις μεχρι στιγμης καποιο προβλημα...... ΠΑραλληλα εχω παρατηρησει οτι εχει πολυ καλα αποτελεσματα.......αυτο που ουσιαστικα κανει ειναι να απομακρυνει τον εξωτερικο υμενα των δισκων (mucus) και με τον τροπο αυτο να τους καθαριζει απο καποια εκτοπαρασιτα και βακτηριδιακες μολυνσης της επιδερμιδας
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-07, 10:32
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Έκανα μια μικρή διόρθωση όσον αφορά την χρήση του sera bactopur το οποίο είναι ένα φάρμακο που γιατρεύει βακτηριακές λοιμώξεις και μόνο:
"Sera Baktopur direct reliably and rapidly combats severe bacterial diseases such as dropsy or bleeding inflammations resp. ulcers in fresh and saltwater fish."

Οι παρασιτικές λοιμώξεις i.e Hexamita, Roundworms, Capillaria, Threadworms
Tape Worm, Metacercaria, Sanguinicola άντιμετωπίζονται είτε με πραζικουαντελ είτε με metronithazol είτε σε απλούστερες περιπτώσεις με αλάτι και άνοδο της θερμοκρασίας.

Ξαναλέω και πάλι ότι η αποψη μου είναι όι σε ένα δίσκο που αναπνέει βαριά δεν χορηγούμε αντιβίωση αμέσως.......ο λόγος που το δεν κάνουμε αυτό είναι ότι μπορεί να απλά κάποιο παράσιτο.........ΙΜΟ παντα ξαναλέω.

Υ.Γ. Επλίζω όταν ανέβω πανω να βρεθούμε και να δώ το fish room σου όταν ανέβω πάνω.......
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-07, 10:40
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Γιαννη θα σε μαλωσω..... Εκτος απο τα ενδοπαρασιτα (που αναφερεις) υπαρχουν και τα εκτοπαρασιτα τα οποια προσβαλουν εξωτερικα το ψαρι και συνηθως ειναι λιγοτερα βλαβερα......Οσο για τη χορηγηση τοσο γρηγορα και χωρις εμφανη προβληματα ΣΥΜΦΩΝΩ απολυτα με την αποψη σου.........MEA CULPA......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-07, 10:47
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

ΟΚ.....νικ......... ..............θα τα πούμε από κοντά.....
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δισκο-απορίες johnny69 Δίσκοι 34 05-06-07 00:22
Mαυρα στιγματα σε δισκο kosa11 Δίσκοι 31 15-12-05 19:12
βοηθεια χανω το δισκο μου...... klaz Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 29 19-11-05 18:54
SOS!!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ!!! Κυριάκος Κυριάκος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 18-11-04 18:27
προβλημα με r/o Vasilis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 24-10-04 02:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04819 seconds with 15 queries