Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-01-13, 17:52
ji_li Ο χρήστης ji_li δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Korinuow
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή 54 λιτρα μεσογειακό

Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο Juwel Monolux 60, διαστάσεων 60x30x30 (ΜxYxΠ) ττο οποίο είναι 54 λίτρα μικτά.Εδώ και 4 χρόναι είναι γλυκού νερού και θέλω να το μετατρέψω σε μεσογειάκο. Αν και είναι μικρό είναι το μόνο διαθέσιμο.
Μετά από ανάγνωση όλων πραγματικά των θεματικών ενοτήτων του μεσογειακού ενυδρείου, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1)Όσον αφορά την άμμο, γνωρίζει κανείς παραλία κοντά στην Κόρινθο(ίσως στη λιμνη Βουλιαγμένη) που είναι ασβεστολιθική ή υπάρχουν; Αν δεν καταφέρω να βρω από τη θάλασσα, πόσα κιλά αραγωνίτη θα χρειαστώ και πόσο θα κοστίσει; Αλλιώς μπορώ να βάλω και γυαλί επιπλέον στον πατο του ενυδρείου για να αποφύγω τη διάβρωση της σιλικόνης;
2)περίπου πόσα κιλά ,το μεγιστο, ζωντανό βραχο θα χρειαστώ(ισχύει το 60% του ενυδρείου;
3)Δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω αλλαγές νερού από τη θάλασσα.Η απουσία του σκίμερ θα περιορίσει τη δυνατότητα ιχθυοφόρτισης (με τη χρήση εξωτερικού χημικομηχανικού φίλτρου πάντα); Αν ναι, μπορείτε να μου προτεινετε συγκεκριμένο μοντέλο;
4)Αν χρησιμοποιήσω σκίμερ,είναι υπερβολή το φίλτρο; Αξίζει τον κόπο; Αν όχι, μπορείτε να μου προτεινετε συγκεκριμένο μοντέλο;
Μπορείτε να μου προτείνετε κυκλοφοριτές; Μαζί με τοφίλτρο (αν χρησιμοποιηθεί) πρεπει να είναι 20 φορές τα καθαρά λίτρανά ώρα(δηλαδή 1000 L/h);
5)Από ανεμιστηράκια διαμέτρου 4cm υπάρχει τίποτα;Είναι τα μόνα που χωράνε σε τρύπες που θα ανοίξω στο καπάκι του.
Πίστεύω ότι για το μεσογεικό και τις ανεμώνες ή κοράλια μια λάμπα Τ8 με ανακλαστήρα είναι αρκετή.


Συγγνώμη για το πλήθος ερωτήσεων κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-01-13, 18:59
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

γεια σου φιλε και καλή αρχή
δεν ξέρω τίποτα από θαλασσινό... αλλά εφόσον δεν έχεις δυνατότητα για νερό από τη θάλασσα γιατί δεν το κάνεις τροπικό;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-01-13, 19:16
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ji_li Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο Juwel Monolux 60, διαστάσεων 60x30x30 (ΜxYxΠ) ττο οποίο είναι 54 λίτρα μικτά.Εδώ και 4 χρόναι είναι γλυκού νερού και θέλω να το μετατρέψω σε μεσογειάκο. Αν και είναι μικρό είναι το μόνο διαθέσιμο.
Μετά από ανάγνωση όλων πραγματικά των θεματικών ενοτήτων του μεσογειακού ενυδρείου, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1)Όσον αφορά την άμμο, γνωρίζει κανείς παραλία κοντά στην Κόρινθο(ίσως στη λιμνη Βουλιαγμένη) που είναι ασβεστολιθική ή υπάρχουν; Αν δεν καταφέρω να βρω από τη θάλασσα, πόσα κιλά αραγωνίτη θα χρειαστώ και πόσο θα κοστίσει; Αλλιώς μπορώ να βάλω και γυαλί επιπλέον στον πατο του ενυδρείου για να αποφύγω τη διάβρωση της σιλικόνης;βαλε 5 κιλα βραχο και αλλα τοσα αραγωνιτη η σιλικονη δεν παθαινει τπτ
2)περίπου πόσα κιλά ,το μεγιστο, ζωντανό βραχο θα χρειαστώ(ισχύει το 60% του ενυδρείου;
3)Δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω αλλαγές νερού από τη θάλασσα.Η απουσία του σκίμερ θα περιορίσει τη δυνατότητα ιχθυοφόρτισης (με τη χρήση εξωτερικού χημικομηχανικού φίλτρου πάντα); Αν ναι, μπορείτε να μου προτεινετε συγκεκριμένο μοντέλο;στα θαλασσινα δεν προτιμαμε τα εξωτερικα φιλτρα ενα μπορεις βαλε ενα μικρο σαμπ εγω πχ εχω ενα σαμπ 25λτ το σκιμμερ ειναι απαραιτητο και να ειναι και καλο εγω σου προτηνω της reef octopus κανει 50ε καινουργιο.στο εξωτερικο φιλτρο εαν θες βαλε ανθρακα και αντιφοσφορο,η βιολογια στα θαλασσινα γιναιτε στον βραχο.
4)Αν χρησιμοποιήσω σκίμερ,είναι υπερβολή το φίλτρο; Αξίζει τον κόπο; Αν όχι, μπορείτε να μου προτεινετε συγκεκριμένο μοντέλο;
Μπορείτε να μου προτείνετε κυκλοφοριτές; Μαζί με τοφίλτρο (αν χρησιμοποιηθεί) πρεπει να είναι 20 φορές τα καθαρά λίτρανά ώρα(δηλαδή 1000 L/h);σου προτηνω εναν nano koralia πολλυ καλος και φτηνος
5)Από ανεμιστηράκια διαμέτρου 4cm υπάρχει τίποτα;Είναι τα μόνα που χωράνε σε τρύπες που θα ανοίξω στο καπάκι του.εαν η θερμοκρασια στο χωρο του ενυδρειο ειναι μεχρι 23βαθμους δεν χρειαζεσε ανεμιστιρακια.
Πίστεύω ότι για το μεσογεικό και τις ανεμώνες ή κοράλια μια λάμπα Τ8 με ανακλαστήρα είναι αρκετή.
κορραλια και μεσογειακο δεν πανε μαζι,η μεσογειακο θα κανεις η τροπικο,εαν κανεις μεσογειακο εισαι οκ με μια λαμπα εαν κανεις τροπικο θες τουλαχιστων 2.


Συγγνώμη για το πλήθος ερωτήσεων κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας.
ελπιζω λιγο να βοηθησα καλη αρχη και εαν κανεις αλλαγη απο θαλασσα φροντισε να ειναι καθαρα και ποτε απο κει που σκαει το κυμα παντα απο οσοποιο βαθει μπορεις.ααα με τα ανεμιστηρακια δεν θα προλαβενεις με την εξατμηση.2 φορες την μερα θα συμπληρωνεις νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-01-13, 19:19
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Καλως ήρθες

υπάρχουν ανεμιστηράκια 4cm..
το μικρότερο που έχω δει έιναι 2,5cm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-01-13, 19:24
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή


εχει και ποιο μικρο ακομα χεχεχεχε μπορεις να βαλεις μια 50αδα απο δαυτα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-01-13, 21:54
ji_li Ο χρήστης ji_li δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Korinuow
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Το skimmer αναγκαστικά μπαίνει εντός ενυδρείου;Επειδή δεν έχω τη δυνατότητα χρήσης ενός sump και δε θέλω να μικρίνει ακόμα ο χώρος του ενυδρείου , υπάρχει εναλλακτική(όσον αφορά και το φίλτρο); Φίλτρο στο γλυκό νερό έχω ενα dolfin F-800. Κάνει δουλειά στο θαλασσινό ή δεν αξίζει;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-13, 22:05
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

ατα την γνωμη μου δεν σου χρειαζετε το εξωτερικο σου ειπα ειναι μονο εαν θες ανθρακα και αντιφωσφορο.το σκιμερ που σο προτηνα μπαινει μεσα στο ενυδρειο και ειναι απο τα ποιιο μικρα της αγορας τωρα εαν θες να δωσεις καποια λεφτα παραπανω μπορεις να παρεις ενα κρεμαστο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-13, 22:24
ji_li Ο χρήστης ji_li δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Korinuow
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

επειδή έψαξα στο site της reef octopus και δε βρηκα skimmer για τα λιτρα μου, μπορεις να μου γραψεις το ακριβές όνομα του skimmer που μου προτεινες κι ενος κρεμαστού; Κυκλοφορητές καλύτερα να χρησιμοποιήσω 2 των 500L/h;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-13, 02:04
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2938
κρεμαστο βρηκα αυτο αλλα δεν το ξερω και προσωπικα δεν μου γεμιζει το ματι http://www.fish-street.com/aqua_exce...category_id=93
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-13, 21:57
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ji_li Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο Juwel Monolux 60, διαστάσεων 60x30x30 (ΜxYxΠ) ττο οποίο είναι 54 λίτρα μικτά.Εδώ και 4 χρόναι είναι γλυκού νερού και θέλω να το μετατρέψω σε μεσογειάκο. Αν και είναι μικρό είναι το μόνο διαθέσιμο. Μια χαρά είναι....Θα φτιάξεις ένα mini-med..μούρλια.
Μετά από ανάγνωση όλων πραγματικά των θεματικών ενοτήτων του μεσογειακού ενυδρείου, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1)Όσον αφορά την άμμο, γνωρίζει κανείς παραλία κοντά στην Κόρινθο(ίσως στη λιμνη Βουλιαγμένη) που είναι ασβεστολιθική ή υπάρχουν; Αν και ήμουν Κόρινθο πριν..... δεν μπορώ να θυμηθώ καμιά άλλη εκτός από τα "Καλάμια". Θα διαλέξεις παραλία καθαρή, χωρίς πολλούς επισκέπτες και μακριά από κατοικημένη περιοχή. Αν δεν καταφέρω να βρω από τη θάλασσα, πόσα κιλά αραγωνίτη θα χρειαστώ και πόσο θα κοστίσει; Αλλιώς μπορώ να βάλω και γυαλί επιπλέον στον πατο του ενυδρείου για να αποφύγω τη διάβρωση της σιλικόνης; Έχει καταντήσει ένας από τους πλέον διάσημους ενυδρειακούς μύθους....Βάλε θαλασσινή άμμο και άσε τους αραγωνίτες....
2)περίπου πόσα κιλά ,το μεγιστο, ζωντανό βραχο θα χρειαστώ(ισχύει το 60% του ενυδρείου; Εξαρτάται από την διαμορφωση που θέλεις να κάνεις. Το πολύ 10 κιλά πιστεύω.....
3)Δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω αλλαγές νερού από τη θάλασσα. Μια βολτούλα 1 φορά το μήνα με 2 μπετονάκια στο αυτοκίνητο και 1 κουβαδάκι και θα συνδυάζεις φύση, βόλτα και χόμπι. Εάν δεν έχεις αυτοκίνητο...βρές φίλο με αυτό.... Η απουσία του σκίμερ θα περιορίσει τη δυνατότητα ιχθυοφόρτισης (με τη χρήση εξωτερικού χημικομηχανικού φίλτρου πάντα); Αν ναι, μπορείτε να μου προτεινετε συγκεκριμένο μοντέλο; Το μοντέλο που σου πρότεινε παραπάνω ο συνχομπίστας είναι μια χαρά...
4)Αν χρησιμοποιήσω σκίμερ,είναι υπερβολή το φίλτρο; Αξίζει τον κόπο; Αν όχι, μπορείτε να μου προτεινετε συγκεκριμένο μοντέλο;
¶σε τα φίλτρα...είσαι στο θαλασσινό πια. Εκτός και θες αργότερα για αντιφώσφορο και άνθρακα. Δεν νομίζω όμως....και ιδιαίτερα τώρα στην αρχή...
Μπορείτε να μου προτείνετε κυκλοφοριτές; Μαζί με τοφίλτρο (αν χρησιμοποιηθεί) πρεπει να είναι 20 φορές τα καθαρά λίτρανά ώρα(δηλαδή 1000 L/h);
Διάλεξε κανένα κινέζο που είναι και φθηνοί. Οι Κοράλια είναι μια καλή λύση για τα χρήματά τους....
5)Από ανεμιστηράκια διαμέτρου 4cm υπάρχει τίποτα;Είναι τα μόνα που χωράνε σε τρύπες που θα ανοίξω στο καπάκι του.
Εάν το σπίτι σου είναι δροσερό το καλοκαίρι, πιθανόν να μην χρειαστείς .....Ιδιαίτερα με αίρ κοντίσιον....
Πίστεύω ότι για το μεσογεικό και τις ανεμώνες ή κοράλια μια λάμπα Τ8 με ανακλαστήρα είναι αρκετή.
Μια χαρά.....διάλεξε και καμιά 15.000 Κέλβιν για να μπλεδίζει λίγο και να αποφύγεις τις πολλές άλγες. Δίνει και ένα ιδιαίτερο χρώμα στο φως...

Συγγνώμη για το πλήθος ερωτήσεων κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας.
Ότι άλλο θες ευχαρίστως να βοηθήσουμε.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-13, 23:21
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή Φωτιες!

Πανω που ειπα οτι εδιωξα το mini med απο το μυαλο μου φωτιες μ αναβετε βραδυατικα...Παντως απο τις τιμες που βλεπω σε αυτα που προτεινετε δεν ειναι και απαγορευτικες σ αυτα τα λιτρα ε?Ο μονος ενδιασμος που μου εχει μεινει ειναι τα σχετικα με τις θερμοκρασιες..23 το καλοκαιρι αδυνατο να εχω σπιτι,chiller ξεφευγουμε και με τα ανεμιστηρια θα αλλαζει συνεχεια η αλατοτητα νομιζω..Ρουφιανα κριση..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-01-13, 23:46
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Με μια - 2 ανεμώνες και κανένα μικρογωβιό δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερα προβλήματα έστω κα ιμέχρι τους 30οC....
Πήγαινε παραλία το καλοκαίρι όπου έχει βράχια και βρες καμιά λιμνούλα που συνήθως σχηματίζεται εκεί....ζεστό νερό και τίγκα στη ζωή...αρκεί να τηρείς καθαρό το νερό σου από νιτρικά κλπ....
Ξανασκέψου το....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-13, 00:15
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή !!!

Το σκεφτομαι..σκεφτομαι και το αλλο βεβαια..εχει παρει το ματι μου ενα μεσογειακο που με εχει τρελανει..απο κει κολησα..να κανω κανενα βραδυ ρεσαλτο?? http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1357592937

Σ αυτα τα ξεβαθα που λες πιανει σιγουρα πανω απο 27-28 .Εκτος απο κοκωβιους εχει σαλιαρες και γαριδες..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-13, 00:31
ji_li Ο χρήστης ji_li δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Korinuow
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Διαβάζοντας τα παραπάνω κατέληξα στα εξης:
Εσωτερικά του ενυδρείου θα τοποθετήσω τον κυκλοφοριτή Hydor Koralia nano 900 (900L/h) και το reef octopus NS-80 Inside skimmer καθώς και το θερμαντήρα φυσικά.
Όταν αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός θα προσθέσω τα ανεμιστηράκια.
Μετά από καιρό ίσως προσθέσω και sump τοποθετώντας εντός του τα διάφορα μηχανήματα.
Από τη θάλασσα θα προμηθευτώ το ζωντανό βράχο και την άμμο, τα οποία θα προσθέσω, χωρίς κάποια ενίσχυση του πάτου του ενυδρείου, αφού δε χρειάζεται.
Όσον αφορά το φωτίσμό δεν κατάφερα να εντοπίσω λάμπα Τ8 15000Κ παρά μόνο Τ5 15000Κ οι οποίες δεν ταιριάζουν στις αντίστοιχες θεσεις του ενυδρείυ. ¶ρα θα κρατήσω την ήδη υπάρχουσα Juwel Daylite 15W 6500K η οποία ειναι Τ8.
Μετά θα αρχίσει το στρώσιμο του ενυδρείου και εν συνεχεί η προσθήκη ζωντανών οργανισμών.
Ελπίζω να αρκούν αυτά για το μεσογειακό ενυδρείο. Παρακαλώ διορθώστε με για τυχόν λάθη.
-------------------------
Να προχωρήσω χρησιμοποιώντας αυτά που προανέφερα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ji_li : 24-01-13 στις 00:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-13, 21:09
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ji_li Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά το φωτίσμό δεν κατάφερα να εντοπίσω λάμπα Τ8 15000Κ παρά μόνο Τ5 15000Κ οι οποίες δεν ταιριάζουν στις αντίστοιχες θεσεις του ενυδρείυ. ¶ρα θα κρατήσω την ήδη υπάρχουσα Juwel Daylite 15W 6500K η οποία ειναι Τ8.
Θα είσαι γεμάτος άλγες συνεχώς.......
Ρίξε μια ματιά σε αυτήν εδώ...http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2299
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-13, 20:28
ji_li Ο χρήστης ji_li δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Korinuow
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

θα χρειαστεί μόνο αυτή η λάμπα στο ενυδρείο ή θα συνδιάζεται με την ήδη υπάρχουσα;
-------------------------
Επιπλέον θα χρειαστώ κάποια τεστ ή κάποιες ηλεκτρικές συσκευές για να μετράω την περιεκτικότητα του νερού σε αλάτι, το ph ή τα επίπεδα ΝΟ3, ΝΟ2 ή ΝΗ4;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ji_li : 25-01-13 στις 20:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-01-13, 19:53
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Η λάμπα μόνη της για Μεσογειακό είναι ότι πρέπει.
Τεστάκια σίγουρα θα χρειαστείς τα βασικά για αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά και φωσφορικά. Εάν κάνεις τις αλλαγές από θάλασσα άσε τα υπόλοιπα στην άκρη γιατί ....οι καιροί είναι δύσκολοι. Οτι άλλο εξοπλισμό μπορείς και θέλεις μπορείς αργότερα κα ισιγά - σιγά να τον συγκεντρώνεις.....πρόσεξε τις αγγελίες, θα βρείς αρκετά καλά πράγματα εκεί.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-02-13, 20:39
ji_li Ο χρήστης ji_li δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Korinuow
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι.
Μεσα σε αυτήν την εβδομάδα θα παραγγειλω τον προτεινόμενο κυκλοφορητή, το σκιμμερ και τη λαμπα. Μόλις τα παραλάβω θα επισκευθώ τη θάλασσα ώστε να προμηθευτώ αρχικά θαλλασινό νερό κι ύστερα άμμο και βράχο.
Οι τελευταίες ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Θα χρειαστεί να ενισχύσω τον πυθμένα του ενυδρείου λόγω αυξημένου βάρους μιας και ήταν γλυκού νερού;
Μπορώ διαλεγοντας κομμάτια βράχου να τοποθετήσω βράχους με ανεμώνες πριν ολοκληρωθεί το στρώσιμο του ενυδρείου; Θα είναι επιβλαβές αυτό για τις ανεμώνες;
Με έναν πρόχειρο υπολογισμό διαπίστωσα ότι τα λίτρα νερού που θα τοποθετηθούν στο ενυδρείο θα είναι περίπου 20-25. Ισχύει αυτό; Στις μηνιαίες αλλαγές νερού θα υπολογίζω τα λίτρα που θα αλλάζω πολλαπλάσιάζοντας ένα ποσοστό επί τοις εκατό των λίτρων που τοποθετώ καθαρά;
Ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε σε τέτοιο βαθμό ώστε να στήσω το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-02-13, 21:48
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ji_li Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και πάλι.
Μεσα σε αυτήν την εβδομάδα θα παραγγειλω τον προτεινόμενο κυκλοφορητή, το σκιμμερ και τη λαμπα. Μόλις τα παραλάβω θα επισκευθώ τη θάλασσα ώστε να προμηθευτώ αρχικά θαλλασινό νερό κι ύστερα άμμο και βράχο. Πριν πας θάλασσα, κανόνισε να βρεις μέρος που είναι καθαρή όπως είπαμε και πριν. Επίσης κατέβα σε τίποτα ψαράδες στην περιοχή σου και ζήτα τους να σου μαζέψουν καμιά τραγάνα την επόμενη φορά που θα βρούν.
Οι τελευταίες ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Θα χρειαστεί να ενισχύσω τον πυθμένα του ενυδρείου λόγω αυξημένου βάρους μιας και ήταν γλυκού νερού; Όχι ρε συ..
Μπορώ διαλεγοντας κομμάτια βράχου να τοποθετήσω βράχους με ανεμώνες πριν ολοκληρωθεί το στρώσιμο του ενυδρείου; Θα είναι επιβλαβές αυτό για τις ανεμώνες; ¶σε τις ανεμώνες ήσυχες για την ώρα. Υπομονή ..έχεις χρόνο μπροστά σου. Το ενυδρείο πρέπει να στρώσει πρώτα. Δλδ να ολοκληρώσει τον κύκλο του αζώτου (όπως και στου γλυκού νερού). Υπολόγιζε περίπου κάνα μήνα. Μπορείς όμως όταν βάλεις τον βράχο να προσθέσεις κανένα κοχυλάκι...
Με έναν πρόχειρο υπολογισμό διαπίστωσα ότι τα λίτρα νερού που θα τοποθετηθούν στο ενυδρείο θα είναι περίπου 20-25. Ισχύει αυτό; Στις μηνιαίες αλλαγές νερού θα υπολογίζω τα λίτρα που θα αλλάζω πολλαπλάσιάζοντας ένα ποσοστό επί τοις εκατό των λίτρων που τοποθετώ καθαρά;Καλά δεν είπες ότι το ενυδρείο σου είναι 54 λίτρα ;;; Στη ναρχή θα το γεμίσεις. Όταν θα βάλεις άμμο και τραγάνα υπολόγισε περίπου πόσο χρειάστηκε να αδειάσεις. Υπολογίζω ότι θα είσαι περίπου στα 40 άντε 35 λίτρα νερό. Υπολογίζοντας αλλαγές κάθε 15 - 20 μέρες από 25% θέλεις στις αλλαγές το πολύ 10 λίτρα.
Ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε σε τέτοιο βαθμό ώστε να στήσω το ενυδρείο.

Όπως και εμείς ευχαριστούμε όλους αυτούς που μας βοήθησαν όλα αυτά τα χρόνια που ψαχνόμαστε ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-02-13, 12:52
ji_li Ο χρήστης ji_li δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Korinuow
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

20-25 λίτρα νόμιζα ότι θα μείνουν με την τοποθέτηση της τραγάνας και της άμμου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-02-13, 20:24
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Μπαααα....αρκεί βέβαια να μην το μπουκώσεις σε βράχο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-02-13, 16:27
ji_li Ο χρήστης ji_li δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Korinuow
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Η τραγάνα αν την πάρω από ψαρά δε θα μείνει αρκετή ώρα έξω από το νερό; Πρέπει να του πω να την έχει σε κουβά με θαλασσινό νερό ή για λίγες ώρες δεν παθαίνει τίποτα;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-02-13, 23:12
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Όσο καλύτερα διατηρηθεί τόσο καλύτερη θα είναι και η βιολογία της.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-02-13, 18:09
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Εγώ στην αθηνα τον βράχο μετά από μεγάλη περιπέτεια και ψάξιμο στις παραλίες κατάφερα να τον βρω στην γειτονική μας Σαλαμίνα !!! πας με το καραβάκι σου από πέραμα και αν θυμάμαι καλά είχα πάει από τα δεξιά του λιμανιού από την πίσω μεριά τις Σαλαμίνας όπου υπήρχε ένα παλιό λιμανάκι υπήρχε ότι βράχος θες σε ότι σχήμα θες με ότι ζωή μπορείς να φανταστείς πάνω του
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-03-13, 11:57
ji_li Ο χρήστης ji_li δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2013
Περιοχή: Korinuow
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

τις λαμπες πόσο και πότε θα τις ανάβω;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-03-13, 00:37
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

αν βαλεις ανεμωνες καποια στιγμη θα χρειαστεις καλο φωτισμο 2-3watt /litre, αν εχεις μονο ψαρια με 1watt /litre εισαι οκ.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-03-13, 18:24
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αν μιλάμε για μεσογειακές, δεν θέλουν φως..
τουλάχιστον οι κόκκινες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-03-13, 21:38
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Κάνε ένα προγραμματάκι όπως θες εσύ, δλδ τις ώρες που θέλεις να το βλέπεις και να είσαι σπίτι. Μάξιμουμ 10 - 12 ώρες.
Εξαρτάται από το φυσικό ή τεχνητό φως του χώρου κλπ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-03-13, 23:33
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

παιδια γιατι μου αναβεται φωτιες νυχτιατικα????? και την εχω την θαλασσα μεσα στα ποδια μουαν δειτε πουθενα "πωλουνται κιχλιδες"εγω θα ειμαι
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-03-13, 17:47
nrg Ο χρήστης nrg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-03-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

καλησπερα και καλως σας βρηκα...μια ερωτηση(για αρχη)ο βραχος απο τροπικο θαλασσινο πρεπει να φυγει αν το γυρισω σε μεσογειακο?οπως επισης και ο αραγονιτης?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 Λιτρα μεσογειακό manolischania Μεσογειακό 101 27-06-12 22:32
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Μεσογειακό.......πως??? vagosxxx Μεσογειακό 5 22-02-09 10:31
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16
μεσογειακό 525 Μεσογειακό 17 05-11-04 17:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09508 seconds with 13 queries