Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-08, 11:48
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Στήσιμο/στρώσιμο μεταχειρισμένου

Γεια σας πολύ καλά παιδιά!

Με χαρά έψαχνα στο Internet όλες αυτές τις ημέρες πληροφορίες σχετικά με το τι ψάρια θα πάρω, κλπ.... μέχρι που ανακάλυψα το φοβερό GAB!

Ας πάρουμε τα πράγματα απ' την αρχή! Λίγη υπομονή ζητώ και βοήθεια!

Με τα ενυδρεία έως τώρα είχα τη σχέση που έχει κάθε παιδί σε κάποια φάση της ζωής του. Δηλ παίρνω ένα μπολ, βάζω 2 χρυσόψαρα και κάθε τρεις και λίγο σαπουνίζω την πράσινη γλύτζα που βγαίνει γιατί θα σκοτώσει τα ψαράκια μου!

Κάπως έτσι προσέγγισα και αυτή τη φορά το θέμα, μέχρι που ανακάλυψα το GAB . Κάποιος φίλος φίλου κλπ θα μου δώσει το ενυδρείο του που έχει να χρησιμοποιηθεί τουλάχιστον αρκετούς μήνες. Η χωρητικότητα απ' ότι μου λέει είναι γύρω στα 100λίτρα (το ενυδρείο θα το έχω στα χέρια μου σε περίπου 10 ημέρες, οπότε και θα ξέρω ακριβείς διαστάσεις και όγκο)

Έχει φίλτρο, θερμόμετρο και αεραντλία νομίζω - Λεπτομέρειες θα ξέρω όταν το πάρω. Θα χρειαστεί κάποια αλλαγή σε αυτά;

Διάβασα τα πολύ διαφωτιστικό άρθρο για το στρώσιμο, καθώς και την πορεία του φίλου Nounoukos. Παρόλ' αυτά έχω ακόμη μερικές απορίες:

1. Πρώτα πρέπει να επιλέξω τα ψάρια και μετά φυτά,άμμο+υπόστρωμα ή το αντίστροφο;

2. Όταν θα αρχίσω να στρώνω το ενυδρείο με αμμωνία πρέπει να έχω βάλει ήδη τα φυτά; Επιταχύνεται έτσι το στρώσιμο;

3. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή των ψαριών. Θα ήθελα να έχω κανα δύο κοπαδάκια με neon / καρδινάλιους, γλύφτη, γατόψαρο και κανα δύο ζευγάρια από μεγαλύτερα ψάρια. Αρχικά μπορούν να συνυπάρξουν αυτά τα είδη; Πόσα ψάρια μπορώ να βάλω σε ένα 100άρι ενυδρείο για να είναι φυσιολογικές οι συνθήκες διαβίωσης; Από μεγάλα ψάρια ποια είδη μπορούν να συμβιώσουν με τα παραπάνω; (Τα δολάρια κάνουν?)

4. Αφού πάνω-κάτω έχω κατασταλάξει στα είδη των ψαριών (εκτός από τα μεγάλα που περιμένω τη γνώμη σας) τι φυτά θα μπορούσα να βάλω (για αρχάριους εννοείται). Θα ήταν καλό αυτά να αναπτύσσονται γρήγορα ή αργά;

Προς το παρόν αυτά, για να μη σας κουράσω περισσότερο.
Θα επανέλθω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-08, 22:31
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Kαλώς όρισες,φιλαράκο!!Περίμενα την απάντηση πιο έμπειρων συμφορουμιτών σχετικά με τα κοινωνικά ενυδρεία Ν.Αμερικής,αλλά αφού αργεί είπα να βοηθήσω όσο μπορώ.Για αρχή,ο εξοπλισμός του ενυδρείου σου είναι ικανοποιητικός,με δεδομένο φυσικά ότι το φίλτρο σου εμπεριέχει θερμοστάτη.Όσον αφορά τη σχέση ψαριών-φυτών,πρέπει να αποφασίσεις τι έχει προτεραιότητα για σένα:οι πολλοί επιλέγουν πρωτίστως ψάρια και έπειτα τα φυτά που ταιριάζουν μ'αυτά,ενώ λιγότεροι στήνουν το ενυδρείο τους βάση των φυτών.Οι αρχάριοι ανήκουν σχεδόν πάντα στην 1η κατηγορία,οπότε η απάντηση στο 1ο ερώτημά σου είναι προφανής.Τα φυτά καλύτερα να τα βάλεις αφού στρώσεις,είναι κρίμα να ταλαιπωρηθούν από πιθανώς ακραίες παραμέτρους που θα πάρει το νερό σου κατα το στρώσιμο. Εξάλλου,τρέφονται με νιτρικά,που παράγονται στο τέλος του στρωσίματος.Ως προς τη σύνθεση των ψαριών,τώρα,με εξαίρεση τα δολάρια(γίνονται μεγάλα και τρώνε τα φυτά)ο συνδυασμός που προτείνεις είναι καλός για τα λίτρα σου.Υπολόγιζε,χονδρικά, 1,5 λίτρο νερού για κάθε 1 εκατοστό ψαριού.Τέλος,αναφορικά με τα είδη και τις απαιτήσεις των φυτών,καλύτερα να σου μιλήσει κάποιος ειδικότερος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-08, 23:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα φυτα τρεφονται και με αμμωνια και δεν ταλαιπωρουνται κατα το στρωσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-08, 23:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!
χρειαζεται πολυ διαβασμα εδω μεσα και σιγουρα μεχρι να φτασει το ενυδρειο στα χερια σου θα λυσεις πολλες αποριες σου απο μονος σου εδω μεσα...αρκει να διαθεσεις λιγο χρονο διαβαζοντας..η μαλλον πολυ χρονο...
επειδη συνηθως πρωτα τα ψαρια αποφασιζουμε...λεω συνηθως....να ξερεις οτι τα σμηνοψαρα (που ζουν σε κοπαδια) καλο ειναι να εχουν τουλαχιστον δεκα του ειδους τους....
οποτε αν σκεφτεσαι για νεον και καρδιναλιους να ξερεις οτι το 100αρι ενυδρειο δεν ειναι καλο να εχει παραπανω απο 10+10=20 ατομα...αντε και τιποτα corys αλλα ως εκει...οποτε θες κανα 2 ζευγαρια πιο μεγαλα ψαρια η κανα 2 κοπαδακια? και αφου αποφασισεις τι ψαρια θες δες τι νερο θελουν και αν μπορεις να τους το προσφερεις....
επισης θεωρω καλυτερο να βαλεις απο την αρχη τα φυτα για να μην αλλαζεις τη συνθεση και τη μετεπειτα βιολογια του ενυδρειου σου...
και παλι καλως ηρθες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-08, 23:37
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις πρώτες συμβουλές!
Όταν μπορέσετε Plz: αν βάλω ένα κοπάδι, τι άλλο μεγαλύτερο μπορώ να προσθέσω στη σύνθεση αυτή; (συν γλύφτη+γατόψαρο?)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-08, 00:01
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος τα γατόψαρα δεν είναι αυτά που τρώνε τις τροφές και άλλες σαβούρες απ' τον πυθμένα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-08, 00:52
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Ωραία το'θεσες φίλε!!Κάτι σαν αυτόματη σκούπα βυθού είναι για σένα τα γατόψαρα-πάνε μόνα τους παντού,δε θέλουν και καθάρισμα μετά!!Πάντως,πέραν της πλάκας,είναι πολύ ενδιαφέροντα ψάρια και πολλά απ'αυτά πανέμορφα.Φυσικά,για την περίπτωση σου τα καταλληλότερα είναι τα γατόψαρα του γένους corydoras.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-08, 01:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εδω θα μαθεις πως δε παιρνουμε διακοσμητικα ψαρακια για το ενυδρειο και επιπλεον ψαρια-καθαριστριες για να κανουν τη λαντζα (τα τζαμια με βεντουζα και βιολογικο αζαξ και τα χαλικια με σκουπα..μουστακιου)
παιρνουμε ψαρακια που μας αρεσουν μεν αλλα και που ξερουμε τι αρεσει και σε αυτα και μπορουμε να τους το προσφερουμε...σε αυτα συμπεριλαμβανονται και ολα τα ψαρια που μας βοηθουν στο να κραταμε ενα ενυδρειο με λιγοτερες αλγες υπολειματα η σαλιγκαρια...
δε τα παιρνουμε για να μας υπηρετουν...
οσο για συνδυασμους υπαρχουν πολλοι...π.χ. για σκληρο νερο μερικα μολυ η ξιφοφοροι που ειναι σχετικα μεγαλα και πιο πολλα γκαπυ σαν κοπαδι με αναλογια 1 αρσενικο/3 θηλυκα.
για νεον και καρδιναλιους θα πας σε μαλακο νερο που μπορεις να συνδυασεις με tetras, barbus κ.α. πρεπει να διαβασεις για τα ειδη και τις προτιμησεις τους πριν καταληξεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-08, 11:00
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Thumbs up

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Πραγματικά όπως εξήγησα και στην αρχή του θέματος μέχρι τώρα προσέγγιζα "αρρωστημένα" το θέμα ενυδρείο και πραγματικά χαίρομαι για τις παρατηρήσεις σας που θα με βοηθήσουν να αλλάξω (φυσικά σαν παντελώς άσχετος κρέμομαι από εσάς) την αντιμετώπιση αυτή. Προς το παρόν θα ψάξω λίγο ακόμη για τα ψάρια... Πάντως τα γκάπι πράγματι μου αρέσουν πολύ. Το πρόβλημα είναι τι θα κάνω με τα νεογέννητα που απ' ότι καταλαβαίνω κάθε τρεις και λίγο θα κάνουν την εμφάνισή τους. Όσοι φιλοξενούν γκάπι τι τα κάνουν τόσα μικρούλια;

Και πάλι σας ευχαριστώ που μου περνάτε μια πιο υγιή σκέψη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-02-08, 11:09
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[quote=grandbas;237111] Το πρόβλημα είναι τι θα κάνω με τα νεογέννητα που απ' ότι καταλαβαίνω κάθε τρεις και λίγο θα κάνουν την εμφάνισή τους. Όσοι φιλοξενούν γκάπι τι τα κάνουν τόσα μικρούλια;

Τα χαριζουν.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-02-08, 11:11
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Οπωσδήποτε τα χαρίζουν, αλλά ειδικά εγώ που δε γνωρίζω άλλον με το ίδιο χόμπι, πως μπορώ να εμπιστευθώ ότι θα τα φροντίζουν; Κάποιος κοντά στον Εύοσμο;;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-02-08, 11:46
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Απλώς να ξέρεις,φίλε,ότι guppy με neon-cardinal δεν είναι ο καλύτερος δυνατός συνδυασμός,λόγω κυρίως διαφορετικών σκληροτήτων νερού που προτιμούν.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-02-08, 13:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πιστεψε με αν βαλεις μια αγγελια εδω οτι χαριζεις γκαπυ στη θεσσαλονικη ...θα ενδιαφερθουν πολλοι...
αλλα φτασε πρωτα σε αυτο το σημειο..να στρωσεις ενυδρειο να παρεις ψαρια...κι οταν με το καλο σου γεννησουν λυσεις υπαρχουν πολλες...ευχομαι ολοψυχα το μονο προβλημα που θα αντιμετωπισεις να ειναι το τι θα τα κανεις τοσα μωρα..!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-02-08, 14:37
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες ιστοσελίδες με πληροφορίες σχετικά με τη σκληρότητα/PH/κλπ που χρειάζεται κάθε ψάρι; thanx a lot guys!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-02-08, 20:47
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Γειά και χαρά και πάλι!

Σήμερα επισκέφθηκα (ακόμη) ένα pet shop, απ' όπου έκανα και τα πρώτα ψώνια (!). Πήρα λοιπόν, 2 αμπούλες με βακτήρια: BioDigest (Biological Cleaner) για να τις ρίξω στο στρώσιμο (μια στην αρχή - καθώς διάβασα - και μια αργότερα). Είναι πράγματι τα βακτήρια τα οποία αναπτύσσονται κατά το στρώσιμο; Να τα χρησιμοποιήσω;

Και κάτι ακόμη: Έχω καταλήξει σε γκάπι μάλλον (με κανένα molly αργότερα) και βλέπουμε... ¶ρα: τι φυτά προτείνετε για αυτά τα νερά; Απ' όσο ξέρω πρέπει να υπάρχουν αρκετές κρυψώνες για τα μικρά...

Γεια και χαρά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-02-08, 00:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα μολυ μπορουν να σου κανουν κακο σε λεπτοφυλλα φυτα..γιατι τους αρεσει η πρασιναδα...μιλαω για cabombas, limnophillas,java moss, κερατοφυλλο και τετοια .......απο τα υπολοιπα με ποιο χοντρα φυλλα διαβασε τα ευκολα φυτα που δε θελουν πολυ προσοχη ουτε αυστηρες παραμετρους νερου..εδω...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
καλη επιτυχια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-05-08, 08:39
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Καλωσήλθα!

Γεια σας και πάλι!
Μετά από τόσους μήνες, πήρα επιτέλους το ενυδρείο στα χέρια μου. Οι διαστάσεις είναι 80x30x42 (100 λίτρα). Αφαίρεσα όλο τον εξοπλισμό του. (Δούλευαν όλα εκτός από το φίλτρο, αλλά ήταν αρκετά φθαρμένα. Έτσι προμηθεύτηκα και εγκατέστησα:
1. Φίλτρο εξωτερικό EHEIM Classic 2213, 440 l/h. Τα υλικά του από κάτω προς τα πάνω είναι:
1α. Σφουγγάρι (μπλε της συσκευασίας)
1β. EHEIM MECH μακαρόνι
1γ. Υαλοβάμβακας
1δ. 2 σφουγγάρια (μπλε της συσκευασίας)
Αφαίρεσα το φίλτρο ενεργού άνθρακα (θα το προσθέσω στα τέλη του στρωσίματος; )
2. Υπόστρωμα:
2α. Sera Floredepot
2β. 3x5 Kgr χαλίκι
3. Γαλέρα + τιμόνι διακοσμητικό (προϋπήρχαν και τα έβρασα 10 λεπτά)
4. Θερμοστάτης: Jager 120 Watt
5. Φωτισμός: Osram L 18Watt/77 Fluora και Philips TL-D 54-765 18 Watt
6. Θερμόμετρο, υγρά τεστ, αμμωνία, κλπ

Στις 3/5/08 το βράδυ γεμίζω το ενυδρείο με όλα αυτά. Ρίχνω αμμωνία, μια αμπούλα BioDigest με βακτηρίδια και τις συνιστώμενες δόσεις από Dennerle (Avera, CrealUp και FB7 BiActive). Ρυθμίζω και το θερμοστάτη στους 33oC. Μετά από καμιά ωρίτσα κάνω τα πρώτα τεστ:
pH: 7,6+ (Το τεστ της API φτάνει μόνο μέχρι τα 7,6!)
NH3/NH4: 1,5
NO2: 0,25 (!!!)
NO3: 0
KH: 11
GH: 14

Μετά από αυτά, την επόμενη (4/5/08 ) προσθέτω κι άλλη αμμωνία και πάλι παίρνω μέτρηση 1,5. Αυτό επαναλαμβάνεται κανά δυό φορές ακόμα (προσθέτω αμμωνία, αφήνω 30 - 60' και ξαναμετρώ). Στο τέλος αγανάκτησα και είπα να....ρίξω λίγο παραπάνω αμμωνία. Ρίχνω καπάκι ακόμη μια αμπούλα BioDigest.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Την επομένη το πρωΐ (5/5/08 ) ξυπνάω και βλέπω καφέ χρώμα στο ενυδρείο. Βρωμοκοπούσε αμμωνία. Κάνω τεστ και παίρνω μέτρηση >2 (δε μετρά παραπάνω το τεστ της API). Υποψιάζομαι ότι το παράκανα με την αμμωνία. Κλείνω φωτισμό και κάνω αλλαγή σχεδόν όλο το νερό (~95%). Λίγες ώρες μετά την αλλαγή, (χθες το βράδυ 5/5/08 ) παίρνω μετρήσεις:
pH: 7,6+ (Το τεστ της API φτάνει μόνο μέχρι τα 7,6!)
NH3/NH4: >2
NO2: 0
NO3: 0
KH: 15
GH: 11
Εν τω μεταξύ το νερό είναι πάλι καφέ (όχι τόσο όσο πριν). Σήμερα το πρωΐ διαπίστωσα ότι είναι και λίγο θαμπό το νερό (ασπρόθαμπο!). Από το πρωί της 4/5/08 το μέσα μέρος των τζαμιών έχει καλυφθεί από άλατα ( ; ) που φαίνονται σαν βρώμα (δηλαδή σαν να μην έχει πλυθεί το ενυδρείο ποτέ από μέσα - άτοπο, γιατί το έκανα μπάνιο αρκετά, δύο φορές μάλιστα!)
Σημερινές μετρήσεις:
NH3/NH4: >2
NO2: 0

Μερικές ερωτήσεις:
1. Γιατί διαφέρει τόσο πολύ η 1η και η τελευταία μέτρηση των KH/GH;
2. Να κάνω καθημερινές αλλαγές (~95%) μέχρι να ξασπρίσει το νερό;
3. Στην αλλαγή που έκανα δεν έβαλα άλλα ζουμιά και φάρμακα. Ότι περίσσεψε από πριν (σκέφτηκα). Ορθά έπραξα, ή να βάλω αντιχλώρια, κλπ;
4. Πως θα φύγουν τα άλατα ( ; ) από τη μέσα πλευρά;

Τί να κάνω αγαπητοί ειδήμονες; Πραγματικά άρχισε να με κυκλώνει . . . . . η απογοήτευση! Plz περιμένω συμβουλές, για να στρώσει η κατάσταση...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grandbas : 06-05-08 στις 10:55 Αιτία: (Πρόσθεσα τις σημερινές μετρήσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-05-08, 10:03
Avaya Ο χρήστης Avaya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2008
Περιοχή: Πανοραμα (Βουλας)
Μηνύματα: 81
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Avaya
Προεπιλογή

Καλημερα φιλε μου..
1: Μην τρελαινεσαι και μην απογοητευεσαι.
Δεν θα σου πω για τις μετρησεις σου (γιατι δεν ειμαι και ο πλεον ιδικος) αλλα θα σου πω για την αμμωνια σου (ειχα μια ιδιαιτερη σχεση με την αμμωνια)
ειχα και εγω πολυ αμμωνια αφου δοκιμασα σχεδον τα παντα.. ειχα ριξει μεσα οτι μπορεις να φανταστεις απο ζουμια.. τελικα η λυση ηταν πιο απλη.
Μια ΓΕΡΗ αλλαγη νερου ριχνεις το αντιχλωριο σου, και μετα για 9 μερες καθε μερα εριχνα stress zyme που ειναι για τα βακτηρια!!! και ολα λυθηκαν.
Αυτο ηταν μια προσωπικη μου εμπειρια.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-05-08, 12:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι ενα χομπι υπομονης. Μην βιαζεσαι και αλλαζεις νερα και κανεις μετρησεις καθε τρεις ωρες. Για να στρωσει το φιλτρο θελει 2-3 βδομαδες.
Η θολουρα ειναι νορμαλ σε νεοστημενο ενυδρειο, σιγα σιγα θα φυγει.
Τον ανθρακα δεν χρειαζεται να τον βαλεις ουτε στο τελος του στρωσιματος.
Η Γαλέρα + τιμόνι διακοσμητικό καλυτερα να φυγουν και στη θεση τους να μπουν πετρες ή ξυλα ή και φυτα (δεν ξερω για τι ειδη ψαριων το προοριζεις).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-05-08, 20:06
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!
¶ρχισα να ηρεμώ πράγματι με το θέμα του στρωσίματος.
Φυτά είχα σκοπό να βάλω. Αυτό μάλλον έχουμε καιρό να το συζητήσουμε.
Έχω (μάλλον) καταλήξει σε γκάπυ και (μη με βρίσετε που δε ξέρω όνομα) κάτι ασημένια με κόκκινα μάτια και μια μαύρη ρίγα στη μέση
Αυτό που με ανησυχεί πλέον είναι αυτά τα ενοχλητικά άλατα. Πως μπορώ να τα ξεφορτωθώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-05-08, 00:17
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Φυτά πάντος αν θέλεις (εφόσον το ενυδρείο θα έχει ψάρια που στο φυσικό τους περιβάλλον έχει φυτά) μπορείς να βάλεις από τώρα, θα βοηθήσουν μάλιστα και στην διαδικασία του στρωσιματος.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-05-08, 08:03
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή (Με διπλάσιο αμμωνιαζόλ! . . . που λένε!)

Οκ. Ανησυχώ μήπως τα επίπεδα αμμωνίας είναι ακόμη πολύ ηψηλά, γιατί όπως είπα και παραπάνω, ακόμη το χρώμα του νερού έχει μια καφετί απόχρωση. . . Μήπως να κάνω καμιά αλλαγή (~95%) και μετά τα φυτά; Τι λέτε; Για τα άλατα διάβασα στο forum αρκετά πράγματα . . . Ακόμη διάβασα ότι το ξύδι ρίχνει το pH. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν pH minus; (Σε συνδυασμό με αλάτι, γιατί γκάπυ θα βάλω)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-05-08, 08:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πριν το κάνεις αυτό μήπως κάποιο από τα διακοσμητικά σου δεν είναι καλό? Μήπως βγάζει τίποτα?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-05-08, 08:46
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Θα βγάλω σήμερα τη γαλέρα+το τιμόνι καλού κακού. (αν και τα είχα βράσει τουλάχιστον επί 10 λεπτά!)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο Θαλασσινού... klaz Reef 29 19-05-08 16:41
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
Στήσιμο Νεου Ενδρείου Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-03-04 01:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07971 seconds with 13 queries