Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-03, 13:21
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Aρρωστο όσκαρ

Εδώ και τρεις εβδομάδες φιλοξενώ σε ένα ενυδρείο μου ένα όσκαρ που έφερα από την τελευταία μου βόλτα στην Κρήτη. Το όσκαρ κατοικούσε σε ένα ενυδρείο 150 λίτρων μαζί με άλλο ένα το οποίο δεν άντεξε τις κακουχίες του ιδιοκτήτη του .
Στο ενυδρείου που κατοικούσε είχε να γίνει αλλαγή νερού καθώς και οποιαδήποτε άλλη εργασία πάνω από ένα τετράμηνο ,εκτός από συμπλήρωση νερού. Τα τζάμια του ενυδρείου είχαν πιάσει σε όλη την επιφάνεια τους μια πράσινη άλγη μήκους περίπου 3-4 cm σαν βούρκος . Από την επιφάνεια του νερού μόνο μπορούσες να κοιτάξεις μέσα στο ενυδρείο. Το όσκαρ καθόταν με την κοιλιά στον πυθμένα και βαριανάσαινε και είχε χάσει το χρώμα του(ήταν λευκό όλο του το σώμα). Το μετέφερα λοιπών εδώ και τρεις εβδομάδες σε ένα ενυδρείου 100 λίτρων που έχω stand by. Του κάνω αλλαγές νερού κάθε τρεις μέρες περίπου 50% και προσθέτω στο νερό αντιχλώριο, general cure και Melafix .

Το ψάρι έχει σταματήσει να βαριανασαίνει αλλά εξακολουθεί να κάθετε με την κοιλιά στον πυθμένα, να μην έχει πάρει ακόμα το χρώμα του (έχει σκουρύνει αλλά λίγο) και το σημαντικότερο, δεν τρωει ακόμα. Μετά από μεγάλη παρατήρηση διαπίστωσα ότι το ψάρι κάθεται όλη την ώρα (μέρα ? νύχτα) κάθετε ακίνητο σε μια γωνία. Δεν αντιδρά σε καμία αλλαγή στο φως, παραμονή στην επαφή του με οποιοδήποτε αντικείμενο, Πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι το ψάρι έχει πρόβλημα στην όραση του (τύφλωση;; ).

Το ερώτημα λοιπών είναι:
1ον) Πως μπορώ να κάνω ένα ψάρι του μεγέθους του 15-18 cm να φαει κάτι που δεν βλέπει;; (έχω δοκιμάσει και κιχλιδοτροφή και κατεψυγμένη)
2ον) Είναι τύφλωση ή κάτι άλλο;;;; (Τα μάτια του δεν είναι θολά.)
3ον) Υπάρχει περίπτωση γιατρειάς του προβλήματος του ψαριού;;

Λογικά το χρώμα θα επανέλθει όταν όλα τα άλλα θα είναι ΟΚ. Σωστά;;;;;

Υγ. Για να μην με ρωτάτε ph7,5 Gh8 Kh6 και θερμοκρασία νερού 30.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-03, 08:38
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Τα oscar όπως και πολλά άλλα ψάρια είναι αρκετά ευαίσθητα στις παραμέτρους του ενυδρείου.

Από την δική μου εμπειρία και από όσα έχω διαβάσει θα σου πρότεινα τα εξής.

- Αν σκοπεύεις να το κρατήσεις βάλε στα άμεσα σχέδια σου την αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου ~300 λτ
- Δεν πιστεύω ότι το ψάρι είναι τυφλό, αρκετά στρεσαρισμένο ναι !
- Κάθε φορά που αλλάζει κάτι μέσα στο ενυδρείο ή όταν δεν νοιώθουν καλά, η πρώτη αντίδραση είναι να κάθονται ακίνητοι στον πυθμένα, να ασπρίζουν ειδικά στην κοιλιά και να μην τρωνε, οπότε μην σε ανησυχεί αυτό, τουλάχιστον όχι ακόμα.
- Κατέβασε την θερμοκρασία στους 26 C και το PH 7.0, επιβάλεται η παρουσία αεραντλίας.

Οταν νοιώσει έτοιμος/η θα αρχίσει να κινείται και να σου κάνει παιχνίδια.


….. α.. και για να μην ξεχνιόμαστε πολύ καλή επιλογή για ένοικο στο ενυδρείο σου και συγχαρητήρια που έσωσες μια ζωή !!!!!!!

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-03, 11:06
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Άρρωστο όσκαρ

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι το όσκαρ έχει να φαει εδώ και έναν μήνα περίπου. Πόσο μπορεί να αντέξει έτσι;;;;

Δεν υπάρχει στα άμεσα σχέδια μου ενυδρείο με όσκαρ. Όταν σιγουρευτώ ότι το ψάρι είναι μια χαρά θα χαριστεί σε όποιον το θελήσει.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-12-03, 12:25
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Μήπως είναι αλμπίνο όσκαρ και για αυτό δεν έχει χρώμα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-12-03, 12:57
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Άρρωστο όσκαρ

Δυστυχώς φίλε pavloukos το όσκαρ δεν είναι αλπίνο. Τον Σεπτέμβριο που είχα πάει ήταν μαύρο.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-03, 14:35
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Ισως αν του προσφερες ζωντανη τροφη , να αρχιζε να ανταποκρινεται....
Υπαρχει ενα ζουμι της sera που ειναι βιταμινες... βεβαια με αυτο κανονικα μουσκευεις την τροφη και μετα την δινεις στα ψαρια.. μπαινει ομως και απευθειας στο νερο.. απλα δεν θα εχει τοσο μεγαλη αποροφητικοτητα απο το ψαρι... ισως θα ηταν καλο να βαλεις κατι τετοιο, μιας και το ψαρι μετα απο τοσο καιρο χωρις φαγητο, την αβιταμινωση την εχει σιγουρη .Ισως οι βιταμινες να το βοηθησουν να επανελθει.
Να πω τι αλλο θα εκανα εγω... αν και ισως φανει λιγο κουτο σε καποιους?Θα του εβαζα καποια παρεουλα μεσα στο ενυδρειο του. Βεβαια οχι καποιο μεγαλοσωμο και δυνατο ψαρι, αλλα καποιο αλλο μικροτερο σε μεγεθος. Ισως αν ενοιωθε οτι εχει συντροφια και κυριως εβλαιπε αλλα ψαρια να του τρωνε το φαγητο του, αυτο να το εβαζε στην διαδικασια να αρχισει να τρωει.
Ασχετα απο ολα αυτα, γνωριζω οτι τα ψαρια μπορουν να αντεξουν χωρις κανενα προβλημα ενα μηνα χωρις φαγητο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-03, 15:13
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Άρρωστο όσκαρ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από newfish
:
1ον) Πως μπορώ να κάνω ένα ψάρι του μεγέθους του 15-18 cm να φαει κάτι που δεν βλέπει;; (έχω δοκιμάσει και κιχλιδοτροφή και κατεψυγμένη)

Στην περίπτωση της κατεψυγμένης τροφής όχι απλά την αγνόησε αλλά όταν κάποιο κομμάτι της έπεσε στην μουσούδα του άρχισε να κολυμπάει σαν τρελό, και αφού κουτούλησε 3-4 φορές στα τζάμια άφησε το σώμα του να ξαναπάει με την ροή του νερού στη ίδια γωνία.

Θα δοκιμάσω ζωντανή τροφή και τις βιταμίνες, αλλά για παρέα δεν νομίζω γιατί αν δεν κάνω λάθος (εάν και εφόσον δει τα υπόλοιπα ψαράκια που θα μπουν για παρέα) δεν θα μείνουν για πολύ ώρα ζωντανά.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-03, 15:33
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Tωρα να την πω τη κακια μου και να πω οτι ειναι ενας ωραιος τροπος να φαει το ψαρι σου ?
Παντως εγω πιστευω πως στην κατασταση που ειναι , μαλλον θα τα αγνοησει...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-12-03, 17:08
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Άρρωστο όσκαρ

Sonia ο σκοπός της προσθήκης και άλλων ψαριών στο ενυδρείο που είναι το όσκαρ δεν είναι για να γίνουν γεύμα , (εκτός ότι με βρίσκει τελείως αντίθετο , εάν πρόσθετα κάποιο ψάρι εκεί θα έβαζα κάποιο που έχω ήδη οπότε σε ενδεχόμενη απώλεια του δεν θα ήταν και η καλύτερη μου ) αλλά για το ‘ζωντανέψουν’ , οπότε θα έπρεπε να αγοράσω κάποιο ψάρι που δεν θα ήθελα με συνέπεια όταν το όσκαρ γίνει καλά και δοθεί (εάν δεν έχουν φαγωθεί μέχρι τότε) να μου μείνει (μείνουν) κάποια ψάρια που δεν θα θέλω.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-12-03, 19:24
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Εγω πιστευω φιλε μου οτι θα πρεπει να χρησιμοποιησεις ριζοσπαστικες μεθοδους για να το ταισεις!

Πριν καιρο που εκανα τσαρκα σε καποια σαιτ συναντησα μια σελιδα για δισκους οπου εξηγουσε διαφορους τροπους γα την παροχη φαρμακων και ελεγε πως ενας τροπος ειναι να του ταισεις το φαρμακο με τη βοηθεια μιας συριγγας κατευθειαν στο στομα του...αντι για βελονα χρησιμοποιουσε ενα σωληνακι...και μαλιστα εδειχνε μια φωτογραφια, οπου ειχε ενα δισκο εξω απο το νερο και τον ειχε στο χερια πανω σε μια υγρη πετσετα και με τη συριγγα του παρειχε το φαρμακο.

Νομιζω οτι ειναι δυνατον να δοκιμασεις να το ταισεις με αυτη τη μεθοδο.ΘΑ χρειαστεις μαλλον υγρη τροφη και συριγγα. φυσικα η ποσοτητα που θα πρεπει να του δωσεις θα ειναι ελαχιστη. Καπου ειχα διαβασει οτι το στομαχι ενος ψαριου ειναι περιπου οσο το ματι του.

Επισης ηθελα να συμπληρωσω οτι τα ψαρια δεν νομιζω οτι χρειαζεται να βλεπουν την τροφη για να την εντοπισουν η να καταλαβουν οτι υπαρχει τροφη καπου κοντα τους επειδη αυτο το καταφερνουν με την οσφρηση αρα μαλλον το ψαρι δεν εχει διαθεση να τραφει παρα δεν την βλεπει.

Ελπιζω να σου εδωσα καποια ιδεα, αν εχετε αντιθετη αποψη απο την δικη μου,παραπανω,παρακαλω πειτε την για να μην κανει οποιοσδηποτε κατι το οποιο μπορει να ειναι λαθος λογω της ιδεας μου.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-12-03, 14:24
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Νικο βρηκα στο internet καποιες σελιδες σχετικα με κιχλιδες που λογω ασθενειας ή στρεσαρίσματος δεν τρωνε.
Αυτο που ειδα να αναφερουν καποιες ειναι για force feeding με συριγγα (κυριως αναφερεται για τους δισκους που μπορουν να στρεσαριστουν πιο ευκολα απο καποια αλλα ψαρια).
Επιπλεον σε καποιες αλλες ανεφερε προσθηκη epsom salt (αυτο ειναι το συνηθισμμενο αλατακι που βαζουμε καμια φορα στα ενυδρεια μας?
Μηπως θα επρεπε να κοιταξεις το θεμα να το ταϊσεις εσυ , αφου αυτο δεν επιθυμει κατι τετοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-12-03, 18:12
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

epsom salt = Magnesium Sulfate MgSO,7*H20
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-12-03, 14:24
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Τελικα τι εγινε το ψαρακι σου ? προσπαθησες να του κανεις κατι αλλο ? Βελτιωθηκε η κατασταση ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-12-03, 02:12
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonia
Θα του εβαζα καποια παρεουλα μεσα στο ενυδρειο του. Βεβαια οχι καποιο μεγαλοσωμο και δυνατο ψαρι, αλλα καποιο αλλο μικροτερο σε μεγεθος.
Αυτό που αναφέρει η Σόνια πολύ πιθανόν, κατά την γνώμη μου, να βοηθήσει, βέβαια εφόσον έχεις τη δυνατότητα προσθήκης κάποιου άλλου ψαριού μαζί με το Oscar.

Επίσης σκέφτομαι πως ίσως να βοηθούσε αν έσβηνες τα φώτα για μερικές μέρες για να είναι πιο άνετο το ψάρι. Δοκίμασες να το ταϊσεις με το χέρι; Θα ήταν καλό να του πρόσφερες κάποιο stick κρατώντας το δίπλα ή ακόμα και ακουμπώντας το στο στόμα του.

Όσο για το αν είναι τυφλό, δεν είναι απαραίτητο να είναι θολά τα μάτια του.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-12-03, 01:05
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Η κατάσταση του όσκαρ είναι αμετάβλητη.
Τα φώτα τα έχω κλειστά, αλλά το δωμάτιο που είναι το ενυδρείο έχει φως από τον ήλιο. (όχι άμεση επαφή με το φως).

Παρά την αντίθετη γνώμη μου, τελικά αφού δεν βλέπω καμιά διαφορά στο όσκαρ, πήρα την προηγούμενη Παρασκευή 4 Guppy τα οποία και έβαλα μαζί του, αλλά και πάλι καμία αλλαγή.
Αρνείται να φαΐ με όποιον τρόπο και αν δοκίμασα. Εάν το ακουμπήσει κάτι αρχίζει και κολυμπάει σαν τρελό κουτουλώντας στα τζάμια και μετά από κάνα λεπτό πάλι στην ίδια θέση.

Πριν από λίγο τράβηξα και αυτές τις φωτογραφίες του όσκαρ.


__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-12-03, 02:50
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Φαίνεται πολύπλοκη η κατάσταση.....
Χχχχμμμμμμ.....
Θα πρότεινα άνοδο της θερμοκρασίας,προσθήκη αλατιού,βηταμίνες και άν βρείς "Black Water Extract" που βοηθάει αρκετά στο ξεστρεσάρισμα.Και φυσικά συνέχισε το general cure.


Δημήτρης
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-12-03, 18:04
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Γιατί δεν του βάζεις Κανά ψαράκι παρέα (άμα το φάει το φάγε ), Κανά διακοσμητικό για να νιώθει ασφάλεια ,γιατί το ψάρι δεν μου κάνει άρρωστο αλλά πολύ φοβισμένο.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-12-03, 20:57
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Δεν είμαι ειδικός στα όσκαρ,αλλά οι αντιδράσεις τέτοιου τύπου μου θυμίζουν υπερευαισθησία λόγω νευρολογικού προβλήματος .Το τελευταίο πιθανό να οφείλεται σε έλλειψη βιταμινών του συμπλέγματος Β(Β1,2,6,12)Βεβαιώσου οτι θα έχει τέτοιες το σκεύασμα που θα ρίξεις .Μέρος του νευρολογικού προβλήματος μπορεί να είναι επίσης η τύφλωση με βλάβη του οπτικού νεύρου-χωρίς δηλ. να φαίνεται τίποτα εξωτερικά.Όλα τα παραπάνω είναι υποθέσεις βέβαια .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-02-04, 00:24
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Τι εγινε το οσκαρ τελικα?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-04, 16:44
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Καπουτ - Ταύλα - πάει έφυγε ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-02-04, 01:03
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Aρρωστο όσκαρ

Καταρχήν συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. (Προβλήματα του PC αλλά και των Windows (98 & XP).

Ναι. Δυστυχώς ο κακόμοιρος OSCAR μα άφησε χρόνους στις 16/01/2004.

Τις τελευταίες 2 μέρες παρέμενε ακίνητο στον πυθμένα, και σιγά σιγά έγερνε στο πλάι. Μετά από λίγο κάνα δύο λεπτά πεταγόταν και ξανά τα ίδια. Τελικά ήταν και τυφλό, αφού όχι μόνο δεν πείραξε (ΠΟΤΕ) τα Guppy που του έβαλα, αλλά αυτά γέννησαν κιόλας εκεί μέσα και τα μικρά κρυβόντουσαν γύρο του για να γλιτώσουν από τα μεγαλύτερα Guppy.

__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06815 seconds with 12 queries