Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-02, 12:07
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Kontra me diskous

Title: Kontra me diskous
Post by: jimismc on 06/06/02 at 05:39:11
--------------------------------------------------------------------------------
Paizei problhmataki, peira 2 diskous se 90L me arketa futa mesa.Mazi exw enan monomaxo kai ena pleko.X8es molis peira 8 neon.To problhma einai o Marlboro red pou exw einai kapws poio megalos apo ton Diamond Blue me apotelesma na mhn ton afhnei na faei. Molis o mikros kanei na 3emuthsei apo ta futa ,thn wra tou faghto, o allos tou epitu8eta kai ton strimoxnei 3ana mesa.Ti mporw na kanw gia stamathsei auth h fasaria.

Exw parathrhsei o mikros bainei to bradu kai tsimpologaei bits pou xei afhsei o megalos.
Thanx jim


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: Giorgos on 06/06/02 at 06:19:12
--------------------------------------------------------------------------------
Κατ'αρχάς καλώς ήρθες jim.

Το πρόβλημα σου είναι ολοφάνερο jim. 90 λίτρα νερού είναι υπερβολικά λίγα, όχι μόνο για τους δίσκους, αλλά ΚΑΙ για το pleco (!το οποίο σε λίγο καιρό θα γίνει ένα τέρας!). Δύο δίσκοι χρειάζονται ΠΑΝΩ από 200 λίτρα (και λίγα λέω) για να μπορέσουν να ζήσουν. Ο λόγος που δεν ζούνε αρμονικά δεν έχει να κάνει *μόνο* με το γεγονός ότι ο ένας είναι μεγαλύτερος από τον άλλον αλλά επειδή ζούνε πολύ στριμωγμένα (βλ. δίσκους μαζί με μονομάχο, pleco, και νέον) στο ενυδρείο και στρεσσάρονται με αποτέλεσμα η συμπεριφορά που βλέπεις. Ο μεγάλος δίσκος βλέπει τον μικρότερο ως κύριο ανταγωνιστή του (ειδικά στο φαγητό) και του δείχνει ποιος είναι ο αρχηγός. Γι'αυτό σε μεγαλύτερο ενυδρείο δεν θα έχεις τέτοιου είδους προβλήματα. Άσε που οι δίσκοι είναι προτιμότερο να μένουν σε species tank (δηλαδή μόνο το είδος τους σε ένα ενυδρείο).

Κατά τη γνώμη μου (ΙΜΟ) έχεις μονάχα δύο επιλογές.

1) Κρατάς τους δίσκους αλλά τους δίνεις ένα καλύτερο σπίτι. Με άλλα λόγια για να τους κρατήσεις θα πρέπει να πάρεις ένα ενυδρείο 200+ λίτρα (αν μπορείς βέβαια) και να τους βάλεις μόνους τους μέσα.

2) Δίνεις πίσω στο ενυδρειάδικο (ή σε κάποιον έμπιστο φίλο που έχει τον χώρο) τους δίσκους και παίρνεις κάτι άλλο να πάρουν τη θέση τους στο 90άρι, όπως πολλά είδη tetra τα οποία μπορούν να ζήσουν εκεί μέσα.

Το ξέρω πως δεν ήταν αυτά που ήθελες να ακούσεις αλλά αυτή είναι η σκληρή αλήθεια.

ΥΓ. και αν μπορείς θα ήταν πολύ καλύτερα να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες και όχι με το IRC style (greeklish). Είναι πολύ κουραστικό.

Φιλικά,


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: theodoro on 06/07/02 at 19:09:10
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω ειμαι της γνωμης να μην απογοητευτεις με τους δισκους
Σιγουρα τα 90 λιτρα ειναι λιγα αλλα αμα οι συνθηκες χημειας νερου ειναι αυτες που πρεπει για τους δισκους (gh=4-6
ph=6.5-7.0) δεν βλεπω τον λογο απομακρυνσης τουσ απο το κοινοβειο ενυδρειο
Μην ξεχναμε οτι τα ψαρια μεγαλωνουν αναλογος του χωρου που καταλαμβανουν
Τωρα οσο για το αγχος αστα ολοι απο το ιδιο εχουμε
Δεν θα παθουν τιποτα ειναι φυσιολογικο να κυνηγιουνται αυτο συμβαινει γιατι ειναι δυο αμα υπηρχε η δυνατοτητα να ειναιι περισσοτεροι δεν θα υπηρχε αυτη η συμπεριφορα
Με βαση την δικη μου εμπειρια πανω στους δισκους το κυριοτερο που θελουν ειναι οι συχνες αλλαγες νερου περιπου 10-15% καθε πεντε μερες ,αλλα προσοχη οχι κατευθειαν απο την βρυση αλλα πρετοιμασμενο νερο σε αλλη δεξαμενη πλαστικη η γιαλυνη με ενα εσωτερικο φιλτρο που θα εχει υλικο
φυσικο(τυρφη) η χημικο(soften pillow πχ aquarium pharmaceyticals καλο υλικο το χρησιμοποιω αρκετα χρονια)
ωστε το νερο να ειναι ετοιμο απο θεμα σκληροτητας και ph(ph down αμα ειναι πανω απο 7)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: Tolis on 06/08/02 at 08:00:47
--------------------------------------------------------------------------------
90 λιτρα ειναι απλως και εν συντομια, ΠΑΡΑ πολυ λιγα για 2 δισκους.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: jimstath on 06/08/02 at 08:28:20
--------------------------------------------------------------------------------
και εγώ είμαι της γνώμης να μην διώξεις τους δίσκους ,γιατί προσωπικά μιλώντας δεν αξίζει να ασχολήθεις με άλλα ψάρια. Τετοια τρέλα έχω πάθει μαζί τους. Καταρχήν κοίτα αν το νερό σου τηρεί τις προδιαγραφές που θέλου οι δίσκοι. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ ,μόνο που ο δικός μου ήταν pigeon blood και όχι malboro red όπως ο δικός σου και ο άλλος diamond blue. Eμένα τον κυνηγούσε μετά μανίας ,όχι μόνο την ώρα του φαγητού ,αλλά συνέχεια . Το ενυδρείο μου είναι 250 l φυτεμένο. Δοκίμασα κάποιες λύσεις που μου πρότειναν αλλά δεν είχαν αποτέλεσμα. 1. Έβγαλα τον pigeon και τον έβαλα σ'άλλο ενυδρείο ,και μετά από 6 περίπου μέρες ενώ ο άλλος είχε αρχίσει να τρώει και να ζωηρεύει ,τον ξαναέβαλα μέσα έχοντας κλειστά τα φώτα του ενυδρείου για 24 ώρες. Πρώτη αποτυχία. 2. Έβαλα πλέγμα στη μέση του ενυδρείου και τους χώρισα.Αυτό είχε αποτέλεσμα αλλά μετά από 10 μέρες έβγαλα το πλέγμα(γιατί δεν ήταν και το ποιο ωραίο θέαμα μέσα στο ενυδρείο) και δυστυχώς πάλι τα ίδια. 3. Αγόρασα έναν 3ο cobalt blue πανέμορφο , αλλά κυνηγούσε και τους 2. Έτσι τελικά αναγκάστηκα και τον αντάλλαξα παρόλο που τον είχα χρόνια με κάποιον φίλο που μου έδωσε ένα red dragon και επήλθε ηρεμία στο ενυδρείο.Σου προτείνω να δοκιμάσεις αυτές τις λύσεις πρώτα ,πριν πας πας πίσω τον malboro που τον θεωρώ τον πιο ωραίο δίσκο(ειδικά αν είναι κατακόκκινος και όχι πορτοκαλί) και είναι εξίσου πολύ ακριβός.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: Tolis on 06/08/02 at 09:22:04
--------------------------------------------------------------------------------
Το οτι τα ψαρια μεγαλωνουν αναλογως του χωρου ειναι σχετικο. Καποια ειδη το κανουν καλυτερα απο καποια αλλα (βλεπε post του polleni κλπ εδω: http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/Y...num=1022187585 ) Οι δισκοι οσο βρισκονται στην αναπτυξη εκκρινουν καποιες ορμονες που εμποδιζουν την αναπτυξη των υπολοιπων (και των εαυτων τους μιας και δεν βρισκονται σε ανοιχτα νερα). Αν θελετε να εχετε νανακια (που θα μεινουν νανακια στο υπολοιπο της ζωης τους), και μονιμως στρεσσαρισμενα ψαρια λογω ανταγωνισμου σε τοσο μικρο χωρο, και λογω αυξημενων νιτρικων (δυο δισκοι συν τα υπολοιπα σε 90 λιτρα - εγω θα αλλαζα το μισο νερο καθε μερα) ... be my guest, αλλά μην κανετε ανακοινωσεις του στυλ "δεν υπαρχει λογος απομακρυνσης 2 δισκων απο κοινοβιο ενυδρειο 90 λιτρων με εναν πλεκο και 8 neon" , γιατι και λογος υπαρχει, και τα posts τα διαβαζει και αλλος κοσμος που ενδεχομενως να θελει να προσφερει κατι καλυτερο στα ψαρια του.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: Giorgos on 06/08/02 at 14:19:35
--------------------------------------------------------------------------------
Μωρέ κι εγώ προτείνω να κρατήσει τους δίσκους αλλά ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 90 ΛΙΤΡΩΝ και με άλλα ψάρια!!! Εκτός από τσακωμούς και δυστυχισμένους δίσκους θα πρέπει να αλλάζεις 50% (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) του νερού κάθε μέρα!!! Όντως δεν πρόκειται να φτάσουν το τελικό τους μέγεθος (15+ cm) σε αυτό το ενυδρείο αλλά για τους λόγους που λέει ο polleni (σε άλλο post---βλ. προηγούμενο post του Tolis). Οι δίσκοι σου ΔΕΝ πρόκειται να ζήσουν σε αυτό το ενυδρείο για πολύ καιρό, όπως και να το κάνεις! Ο κίνδυνος αρρώστειας (κυρίως λόγω stress και ΠΟΛΥ μικρού χώρου) είναι ΠΟΛΥ αυξημένη. Λυπήσου τα ψάρια (και τα λεφτά σου στο κάτω-κάτω). Και *αν* αποφασίσεις να τα κρατήσεις στο 90άρι, μην ξεκινήσεις καινούριο thread με τίτλο "οι δίσκοι μου ψοφήσανε λόγω άγνωστης ασθένειας" ή "ο ένας μου δίσκος σταμάτησε να τρώει" κλπ κλπ κλπ...

Αν θέλεις να τους κρατήσεις (πράγμα πολύ θετικό) πάρε ένα ενυδρείο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 250 λίτρων και μετέφερε τα αφού στρώσει το νερό. Αλλιώς, δώσε αλλού τους δίσκους και βάλε άλλα (μικρά) ψάρια στη θέση τους. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο. Δεν έχεις ΚΑΜΙΑ άλλη επιλογή!

Και PLEASE, μην δίνεται συμβουλές του στυλ "όχι, κράτα τα ψάρια σου (κυρίως δίσκους και άλλα απαιτητικά ψάρια) στο 90άρι ενυδρείο. Όλα θα πάνε καλά...". Μην ξεχνάτε πως κι άλλοι διαβάζουν και παίρνουν πληροφορίες από εδώ (όπως είπε ο Τόλης) και με τέτοιες συμβουλές ΚΑΗΚΑΜΕ!!!

Αυτά...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: ASCCO1 on 06/08/02 at 17:48:18
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ 3-4 ΑΤΟΜΑ ΤΟΥ board ΠΟΥ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝ ΔΙΣΚΟΥΣ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΑ ΕΞΗΣ :
Ο ΔΙΣΚΟΣ ΕΒΓΑΛΕ FOCUS,
Ο ΔΙΣΚΟΣ ΕΧΕΙ ICK,
OI ΔΙΣΚΟΙ ΚΥΝΗΓΙΟΥΝΤΑΙ( βλεπε ποιο πανω τοπικ)
OI ΔΙΣΚΟΙ ΞΥΝΟΝΤΑΙ. Κ.Τ.Λ

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ :-*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: Giorgos on 06/08/02 at 18:09:55
--------------------------------------------------------------------------------
Μάνθο, πολύ συντηρητική η απάντηση σου αλλά...με νόημα

Υ.Γ. Ξέχασες το "Οι δίσκοι μου δεν τρώνε" που αν και δεν έχει υποθεί...I bet on it! :-*


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: theodoro on 06/08/02 at 18:55:53
--------------------------------------------------------------------------------
Συγνωμη ρε παιδια ,επειδη προτεινα στον ανθρωπο να κρατησει τουσ δισκους του σε 90 λιτρα ενυδρειο πεσατε πανω μου για να μου πειτε να μην προτεινω κατι που εχω δοκιμασει με επιτυχια στο παρελθον και τωρα!!!!!!
δηλαδη στο board αυτο πρεπει να προτεινουν λυσεις οι επιστημονες και οι ειδικοι ?? υπαρχουν ειδικοι στην ελλαδα
για δισκους??? νομιζω οτι ειναι ελευθεροσ ο καθενας να εκφραζει την γνωμη του με βαση την εμπειρια του
Οσο για ειδικους στους δισκους σε σχεση με χωρητικοτητα ενυδρειους σας προτεινω να επισκευτειται την παρακατω σελιδα ενοσ απο τους μεγαλυτερους χομπιστες στον κοσμο
να δειται οτι εχει δισκους σε ενυδρειο 80 λιτρων
http://www.aquariumhobbyist.com/discus/main.html
========================
αμα η γνωμη μου ειναι ενοχλητικη παρακαλω να μου το πειται
να διαλεξω αλλο board του εξωτερικου
διαφορετικα να μην την κρινεται!!!!!
ευχαριστω


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: Giorgos on 06/08/02 at 19:43:27
--------------------------------------------------------------------------------
theodore, η γνώμη σου δεν ήταν καθόλου ενοχλητική, απλώς με ξάφνιασε. Δεν ήθελα να σε θίξω με την απάντηση μου και sorry αν το πήρες έτσι. Ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράσει τη γνώμη του αλλά για να δώσει συμβουλή, θα πρέπει να είναι πολύ καλά τεκμηριωμένη η γνώμη του ώστε να αποφευχθούν τα τυχόν άσχημα αποτελέσματα.

Τώρα για το μέγεθος του ενυδρείου για δίσκους (και για το κάθε ψάρι τέλος πάντων). Αυτό το site που έδωσες ανήκει σε έναν ΠΟΛΥ ψαγμένο και ΕΜΠΕΙΡΟ χομπίστα, ειδικά με τους δίσκους, και δεν μπορούμε να τον συγκρίνουμε με τους εαυτούς μας. Όντως διατηρεί δίσκους σε 80άρια ενυδρεία αλλά είναι μέγας γνώστης και πάρα μα πάάάάρα πολύ έμπειρος στο χώρο των ενυδρείων και ιδιαίτερα στους δίσκους. Δεν μπορεί ο καθένας μας να κρατάει (με τέτοια επιτυχία μάλιστα) δίσκους σε κοινωνικό planted 80άρι ενυδρείο. Γι'αυτό και είναι προτιμότερο να κρατάμε (εμείς οι κοινοί θνητοί) δίσκους μόνους τους (species tank) σε ενυδρείο τουλάχιστον 200+ λίτρων. Έτσι είναι πιο καλά και για μας αλλά και για τους δίσκους μας και μάλιστα τότε θα έχουμε και τα επιθυμητά αποτελέσματα αντί να έχουμε μονίμως προβλήματα, τσακωμούς, αρρώστεις και γενικότερα δυσκολίες και αναποδιές.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: theodoro on 06/08/02 at 20:00:26
--------------------------------------------------------------------------------


on 06/08/02 at 19:43:27, Giorgos wrote:
Παράθεση:
theodore, η γνώμη σου δεν ήταν καθόλου ενοχλητική, απλώς με ξάφνιασε. Δεν ήθελα να σε θίξω με την απάντηση μου και sorry αν το πήρες έτσι. Ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράσει τη γνώμη του αλλά για να δώσει συμβουλή, θα πρέπει να είναι πολύ καλά τεκμηριωμένη η γνώμη του ώστε να αποφευχθούν τα τυχόν άσχημα αποτελέσματα.

Τώρα για το μέγεθος του ενυδρείου για δίσκους (και για το κάθε ψάρι τέλος πάντων). Αυτό το site που έδωσες ανήκει σε έναν ΠΟΛΥ ψαγμένο και ΕΜΠΕΙΡΟ χομπίστα, ειδικά με τους δίσκους, και δεν μπορούμε να τον συγκρίνουμε με τους εαυτούς μας. Όντως διατηρεί δίσκους σε 80άρια ενυδρεία αλλά είναι μέγας γνώστης και πάρα μα πάάάάρα πολύ έμπειρος στο χώρο των ενυδρείων και ιδιαίτερα στους δίσκους. Δεν μπορεί ο καθένας μας να κρατάει (με τέτοια επιτυχία μάλιστα) δίσκους σε κοινωνικό planted 80άρι ενυδρείο. Γι'αυτό και είναι προτιμότερο να κρατάμε (εμείς οι κοινοί θνητοί) δίσκους μόνους τους (species tank) σε ενυδρείο τουλάχιστον 200+ λίτρων. Έτσι είναι πιο καλά και για μας αλλά και για τους δίσκους μας και μάλιστα τότε θα έχουμε και τα επιθυμητά αποτελέσματα αντί να έχουμε μονίμως προβλήματα, τσακωμούς, αρρώστεις και γενικότερα δυσκολίες και αναποδιές.

===================================
Γιοργο ο καθενασ εχει μια καποια εμπειρια αναλογα με τα χρονια που ασχολειται
Εχω ενα ενυδρειο 1 μετρο 160 λιτρα φυτευμενο και με πολλα ψαρια αναμεσα τους 2 δισκους τετρα καρδιναλιους και 5 κλουν
Οι δισκοι μαζι με 2 απο τους κλουν ταιζονται απο το χερι μου σκουλικι ειναι δειγμα stress αυτο???
Εχω στο παρελθον στησει μεγαλυτερα και μικροτερα ενυδρεια
με δισκους τις περισσοτερες φορες ειχα και αποτυχιες και επιτυχιες σε σχεση με τους δισκους μεχρι που τους σταθεροποιησα την ποιοτητα νερου (gh=5 ph=7)απο τοτε δεν ειχα προβληματα
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστευω οτι οι δισκοι ειναι παρα πολυ ανθεκτικα ψαρια οταν οι συνθηκες νερου ειναι σταθερες και συγκεκριμενες


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: Giorgos on 06/08/02 at 20:25:35
--------------------------------------------------------------------------------
Κι εγώ πιστεύω πως οι δίσκοι είναι ανθεκτικά και όχι δύσκολα ψάρια αρκεί να τα προσέχεις λίγο παραπάνω, να έχεις σωστές παραμέτρους νερού ΚΑΙ να κάνεις κανονικότατα τις προγραμματισμένες αλλαγές νερού.

Μια επισήμανση. Όταν είπα "μέσο χομπίστα" δεν ενοούσα προσωπικά εσένα. Απλώς ήθελα να τονίσω ότι οι περισσότεροι μας είναι "μέσοι" και δεν έχουν την σχετική εμπειρία, που σ'αυτή την περίπτωση είναι να κρατάνε 2 δίσκους σε ενυδρείο 90 λίτρων μαζί με μια ποικιλία ψαριών. Γι'αυτό λέω πως θέλει μεγάλη προσοχή πως δίνουμε τις ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ μας (και όχι γνώμες) σε ένα boardroom.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: Tolis on 06/09/02 at 08:38:29
--------------------------------------------------------------------------------
Οι σταθερες συνθηκες του νερου ειναι μονο μια παραμετρος. Το λες και μονος σου, ειχες και πολλες αποτυχιες μεχρι να βρεις τι σου γινεται. Δεν αμφισβητησε κανεις τις οποιες γνωσεις ή την εμπειρια σου - αλλά την "μεταφορα" τους εδω.Μπορουμε να φερνουμε τα πραγματα σε πολυ οριακα σημεια μονο αν ξερουμε πολυ καλα τι κανουμε.Τυχαινει να εχουμε τρακαρει με τον Walter καμποσες φορες στο APD μιας και ειναι πριν απ'ολα "μποστανας", και ναι, ειναι παρα πολυ εμπειρος και ξερει τι του γινεται. Το ειχα πει και πριν μερικες μερες οταν καποιος εβαλε σαν παραδειγμα το planted discus tank του Jared. Τετοια ενυδρεια δεν μπορουν να ειναι σημειο αναφορας ή παραδειγματα, οταν μιλαμε για τον μεσο ή αρχαριο χομπιστα. Δεν σημαινει οτι επειδη "αυτος το εκανε", μπορει να γινει απ'τον καθενα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: jimismc on 06/10/02 at 03:39:49
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστω, πολυ για την ανταποκριση που ειχατε στην ερωτηση μου και για τισ γνωμες που εκφρασατε!Παρολ'αυτα πρεπει να σας ενημερωσω οτι τωρα οι δισκοι μου εχουν αρχισει να ηρεμουν καπως και τα μαλαωματα να λιγοστευου ν.Συμφωνω οτι το ενυδριο μου ειναι λιγο μικρο για 2 αλλα πρεπει να σας πω οτι το ρωτησα πολλους πριν το ξεκινησω!!!

Και παλι ευχαριστω και σιγουρα αν εχω καποια απορια θα ρωτησω εδω στο board !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: ASCCO1 on 06/10/02 at 04:45:42
--------------------------------------------------------------------------------
Κατ" αρχην ΘΩΔΟΡΕ εδω δεν τιθεται θεμα παρεξηγεις, ο καθενας λεει την γνωμη του.!!!!
Πιστευω οτι σε ενα πραγμα συμφωνουμε ολοι, και πρεπει να το καταλαβουμε.
ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ, ΕΝΟΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΣΤΗΘΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΗΠΑΡΞΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΝΕΡΟΥ ΤΟΥΣ.

Εξαλου και απο οτι ειδα ο walter, ΣΤΑ 80ΑΡΙΑ που εχει ειναι Full plant και εχει 2 δισκους μονο, καθως και το PH ειναι 7.0-7,2 και το ΚΗ ΕΙΝΑΙ 3.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Kontra me diskous
Post by: Takis on 06/10/02 at 13:26:51
--------------------------------------------------------------------------------
Άλλο είναι το να μπορούν να ζουν τα ψάρια μας σε ένα ενυδρείο, και να επιβιώνουν, και άλλο οι όσο γίνεται καλύτερες συνθήκες που πρέπει να τους προσφέρουμε. Συνήθως ψάρια που γίνονται μεγάλα στο φυσικό τους περιβάλλον, δύσκολα βρίσκουν κατάλληλου μεγέθους ενυδρεία. Αυτό μας υποχρεώνει να συμβιβαζόμαστε και να προσπαθούμε να βολέψουμε τα πράγματα, αλλά πάντα γνωρίζοντας ότι δεν κάνουμε και ότι καλύτερο για τα ψάρια μας….
Εκείνο που μπορούμε όμως να κάνουμε για αυτά (και όχι για μας!!) είναι τουλάχιστον να μην τα υποχρεώνουμε να ζουν συνωστισμένα με άλλα ψάρια, και ιδιαίτερα αν η σύνθεση τους είναι ετερόκλητη. Αυτό τους το χρωστάμε, έστω και αν μπορούν να επιβιώσουν με ακόμα χειρότερες συνθήκες. Δεν κάνουμε τεστ της αντοχής και της ανοχής τους…
Στην ουσία όμως όλοι έχουμε κάνει και εξακολουθούμε να κάνουμε εκπτώσεις στην προσφορά καλών συνθηκών για όλα τα ψάρια μας…
  #2  
Παλιά 20-01-08, 14:41
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Πριν αρκετα χρονια ( ειχα σε 65 λιτρα ενυδρειο 2 δισκους μαζι με 2 corydoras. Τους ειχα αγορασει απο την Αθηνα πολυ μικρους. Λαθος μου και το ξερω, μονο που τοτε δεν ειχα καθολου χωρο ακομα και για αυτο το μκρο ενυδρειο. Ετυχε να ειναι ζευγαρι και μεσα σε 2 χρονια εκαναν αρκετες φορες αυγα με το αναμενομενο τελος, τα μικρα ζουσαν μεχρι περιπου 2 εβδομαδες αλλα δεν μπορουσαν να κολλησουν πανω στους γονεις τους και πεθαιναν. Καποια στιγμη ομως καταφεραν και εζησαν 2 μονο μεσα στο ιδιο ενυδρειο. Ειχα 2 μεγαλους και τα 2 μικρα μαζι με τα 2 corydoras, παρεμειναν ετσι για 8 μηνες μεχρι που αλλαξα σπιτι και πηρα ενα πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο. Το λεω αυτο γιατι ακουω αρκετα χρονια τωρα πως πρεπει να εχεις 200,300,400 και βαλε, Litra ενυδρειο για να ζουνε ανετα 2,3 δισκοι. Να τα αποκαλεσω υπερβολες ; Ισως οχι και ολα. Απλα πιστευω πως κανεις δεν ξερει πολλα, απλα ανταλλασουμε γνωμες, αποψεις, δεν υπαρχει τιποτα δεδομενο οτι επειδη ετσι γινεται στις περισσοτερες περιπτωσεις αρα ετσι ειναι. Κανεις μας δεν ξερει πολλα. Το οτι πρεπει να εχουμε μεγαλο ενυδρειο για δισκους ειναι σχετικο, δηλαδη αν εχεις εναν μεσα σε 80 λιτρα ειναι απαραδεχτο ; Αν εχει καποιος 15 σε 400 λιτρα αυτο δεν ειναι ; Αρα αναλογα με το ποσα λιτρα εχουμε βαζουμε και αναλογα ψαρια. Οσο για το νερο που εβαζα τοτε.... απο super market απιονισμενο νερο, μια χαρα ηταν. Ποτε δεν μου προκαλεσε κατι κακο. Το λεω γιατι ακουσα και γι'αυτο πως δεν ειναι σωστο λογο αμφιβολου ποιοτητας. Το μονο αρνητικο σ'αυτο πιστευω πως ειναι το συνεχες κουβαλημα και τα επιπλεον χρηματα, προβληματα που με μια ΑΟ τα λυνεις. Αυτα. Λυπαμαι αν κουρασα απλα εγραψα μια προσωπικη εμπειρια.
__________________
  #3  
Παλιά 20-01-08, 15:08
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Οι Δισκοι ειναι σμοινοψαρα, αρα δεν μπορεις να βαλεις ενα μονο του σε 80 λιτρα πχ οπως αναφερεις. Αμα σε βαλουνε μεσα σε ενα κλουβακι 1*1 και σε ταιζουνε καθημερινα και εσυ θα ζησεις. Θα περνας ομως καλα? Ουτε ειπε κανενας να εχεις μεσα σε 400 λιτρα 15.

Οι υπερβολες που λες οτι λενε μερικοι, αυτοι που τις λενε εχουν αφιερωσει πολλες ωρες διαβασματος πανω στους Δισκους και κατι ξερουν.

Φιλικα παντα
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
  #4  
Παλιά 20-01-08, 17:16
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Ναι συμφωνω, δεν διαφωνω σε κατι αλλωστε το λεω πως δεν ηταν σωστο. Αλλα οσο και να διαβαζουμε με την φυση ποτε δεν θα ξερουμε σχεδον παρα ελαχιστα. Απλοι παρατηρητες ειμαστε. Την υπερβολη την αναπτυσουν καποιοι που λενε πως τα ξερουν ολα. Αν καποιος διαβασει σχετικα αρθρα σχετικα με την αναπαραγωγη πχ των δισκων το τι πρεπει να κανει θα απογοητευτει η θα τα παρατησει εκτος των χρηματων που θα δαπανησει. Τι για μπογιες διαβασα, καφε-μπλε, υψος βασης, μπλε νερα και αλλα τετοια πολλλα.. Ξερω ενα μαγαζι με ενυδρεια στο Ν.Ηρακλειο, του εχω δωσει ποσες φορες δισκακια γιατι δεν μπορω να τα κρατησω. Δεν εχω εφαρμοσει καμμια απο ολες αυτες τις διαδικασιες που διαβαζω κατα καιρους. Το πιστευεις ; Το μονο σταθερο που κραταω ειναι την ποιοτητα του νερου. Δεν κανω τον εξυπνο απλα δεν δεχομαι την υπερβολη.
__________________
  #5  
Παλιά 27-01-08, 17:35
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λεω αυτο γιατι ακουω αρκετα χρονια τωρα πως πρεπει να εχεις 200,300,400 και βαλε, Litra ενυδρειο για να ζουνε ανετα 2,3 δισκοι.

Κατ' αρχην συμφωνώ μαζί σου ότι κανεις δεν τα γνωρίζει όλα απλά εμπειρίες και γνώμες ανταλλάσουμε. ¨Ομως υπάρχουν και καποιοι κανόνες τους οποίους όλοι μας πρέπει να ακολουθήσουμε. Όχι γιατι τους ειπε καποιος εμπειρότερος ή σοφότερος απλά γιατί τους επιβάλει η φύση.
Για παράδειγμα σε όλα τα βιβλία, ντοκιμαντερ κτλ κτλ ο δίσκος ειναι σε ομάδες περισσότερων των 5 ψαριων. Αντιλαμβάνεσαι ότι το να βάλουμε δύο δισκους είναι ενάντια στις βιοτοπικές συνθήκες του ψαριού αυτού και απλά ΔΕΝ πρεπει να το κάνουμε. Και επειδή το τελικο μέγεθος του ψαριού ειναι μεγάλο έχει επικρατησει ο κανονας 50-60 λίτρα ανά δίσκο τουλάχιστον.
__________________
Γιάννης
  #6  
Παλιά 28-01-08, 18:37
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

επειδη το παραπανω ποστ φωτογραφιζει το δικο μου υπομνημα.......θα ηθελα να προσθεσω οτι εγω προτεινω καποιους τροπους για να καταφερει καποιος που δεν μπορει την αναπαραγωγη των δισκων......Δεν σημαινει οτι αν δεν τα κανει δεν θα παρει γεννα ποτε!!!! Αλλοι απο αυτο το φορουμ εχουν καταφερει αναπαραγωγη δισκων σε κοινωνικο ενυδρειο με 30 ψαρια να κοβουν βολτες γυρω απο τα μικρα χωρις προβλημα.....Αλλοι (οπως εγω ) δεν καταφεραν για αρκετους μηνες με ενα γονιμο ζευγαρι μονο σε γεννηστρα να δουν ουριτσες........Τι σημαινει αυτο???? Το να πειραματιζεσαι και να διαβαζεις εμπειριες αλλων για το πως τα καταφεραν δεν νομιζω οτι βλαπτει κανεναν...... Αλλωστε ειναι πολλα τα παραδειγματα χομπιστων σε αυτο το φορουμ που εχουν παρει πολλες γεννες δισκων χωρις ομως ποτε να καταφερουν να μεγαλωσουν μικρα........ Τωρα αν θεωρεις οτι το να κατσω να φαω δυο απογευματα για να γραψω την εμπειρια μου για το πως τα καταφερα, σημαινει οτι τα ξερω ολα, καπου πρεπει να το ψαξεις καλυτερα.......Αλλωστε τα περισσοτερα απο αυτα που εγραψα βασιζονται στην παρατηρηση και την προσπαθεια κατανοησης της φυσικης αναπαραγωγης αλλα και σε πληροφοριες που πηρα απο εμπειροτατους χομπιστες του χωρου....... Καλο θα ηταν και εσυ που σου τρεχουν τα δισκακια απο τα μπατζακια να μοιραζοσουν καποιες απο τις λεπτομεριες που σε εχουν κανει τοσο επιτυχημενο εκτροφεα και με εμας τους υπολοιπους υπερβολικους αδαεις και μετα να μας κρινεις ελαφρα την καρδια.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


  #7  
Παλιά 29-01-08, 11:21
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Στην αρχη οταν εβλεπα τετοιες αντιδρασεις εδω μεσα ελεγα.. γιατι. Τωρα πλεον αδιαφορω. Ειρωνειες του στυλ...(σου τρεχουν τα δισκακια απο τα μπατζακια), εξυπναδες του στυλ..(επιτυχημενο εκτροφεα) και χαζομαρες του στυλ..(υπερβολικους αδαεις)... ολα αυτα γιατι ; επειδη ειπα πως η υπερβολη δεν ειναι και το παν στην ζωη και εγραψα την δικη μου εμπειρια χωρις να προσβαλλω κανεναν. Αλλωστε αυτος εδω ο χωρος δεν ειναι για να ανταλλασουμε αποψεις; Δεν πειραζει ρε παιδια να ειστε καλα και ποτε ποτε δεν ειναι κακο να διαβαζεται και κατι διαφορετικο απο τις αποψεις σας που προσπαθητε να τις επιβαλλεται με ωραιο τροπο. Αλλα ξεχασα εδω εχουμε και τιτλους (DiscusModerator) χαχα, αφηστε εμας τους υπολοιπους εξω απο αυτο και μη ακουσω παλι πως τους τιτλους τους βαζει το συστημα γιατι ανθρωποι φτιαχνουν τα συστηματα.
__________________
  #8  
Παλιά 29-01-08, 12:01
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Δεν ηρεμούμε λίγο.Το κέφι μας κάνουμε και οι ''κόντρες'' μάλλον δεν προσφέρουν τίποτα.Οι υπερβολές κτλπ φίλε Ντίνο που έχει γράψει ο Πρύτανης ,μπορεί κι εγώ ,μπορεί κι άλλοι -και τις είδαμε πρώτα σε άλλους breeders του εξωτερικού,δεν κατέβηκαν από το κεφάλι κανενός-αποσκοπούν στο να μεγιστοποιήσουν τις πιθανότητες να μεγαλώσεις μικρά.Οι δίσκοι ,αντίθετα με ότι πιστεύουν πολλοί, δεν είναι τόσο δύσκολο ψάρι.Αν ακολουθήσεις κάποιες βασικές αρχές όλα θα πάνε ρολόι .Αν θέλεις να ασχοληθείς με αναπαραγωγή ,έχεις χρόνο ,χώρο (και λεφτά) ,κάνεις αυτές τις υπερβολές όπως τις χαρακτηρίζεις.Αν όχι,τους αφήνεις και γεννοβολάνε όπου βρουν.Από χαβιάρι όσο θέλεις.Και σε πλαστική λεκάνη να τους βάλεις ,με τα ανάλογα λίτρα βέβαια,θα γεννήσουν .Και σε κοινωνικό θα γεννήσουν.Πάμε να κάνουμε το "αν σου κάτσει " σε "να σου κάτσει".
__________________
Δημήτρης
  #9  
Παλιά 29-01-08, 13:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι εξαιρεσεις δεν κανουν τον κανονα. Σιγουρα το να κρατησεις 2 δισκους σε 60 λιτρα ειναι κατι που δεν θα δεις να συμβουλευεται απο κανεναν εκτροφεα, χομπιστα, βιβλιο ή φορουμ. Και μονος σου λες οτι οταν τα εβαλες σε μεγαλυτερο ενυδρειο πηρες γεννες.
Απο κει και περα, οταν λες οτι "την υπερβολη την αναπτυσουν καποιοι που λενε πως τα ξερουν ολα", ειναι φυσικο να προκαλεσεις αντιδρασεις, γιατι κανεις δεν το παιζει οτι τα ξερει ολα, κανεις δεν επιβαλλει αποψεις και οσο για τους τιτλους ειδικα ο συγκεκριμενος ανθρωπος δεν εχει δωσει τετοια δικαιωματα.
  #10  
Παλιά 29-01-08, 13:51
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ηρεμούμε λίγο.Το κέφι μας κάνουμε και οι ''κόντρες'' μάλλον δεν προσφέρουν τίποτα.Οι υπερβολές κτλπ φίλε Ντίνο που έχει γράψει ο Πρύτανης ,μπορεί κι εγώ ,μπορεί κι άλλοι -και τις είδαμε πρώτα σε άλλους breeders του εξωτερικού,δεν κατέβηκαν από το κεφάλι κανενός-αποσκοπούν στο να μεγιστοποιήσουν τις πιθανότητες να μεγαλώσεις μικρά.Οι δίσκοι ,αντίθετα με ότι πιστεύουν πολλοί, δεν είναι τόσο δύσκολο ψάρι.Αν ακολουθήσεις κάποιες βασικές αρχές όλα θα πάνε ρολόι .Αν θέλεις να ασχοληθείς με αναπαραγωγή ,έχεις χρόνο ,χώρο (και λεφτά) ,κάνεις αυτές τις υπερβολές όπως τις χαρακτηρίζεις.Αν όχι,τους αφήνεις και γεννοβολάνε όπου βρουν.Από χαβιάρι όσο θέλεις.Και σε πλαστική λεκάνη να τους βάλεις ,με τα ανάλογα λίτρα βέβαια,θα γεννήσουν .Και σε κοινωνικό θα γεννήσουν.Πάμε να κάνουμε το "αν σου κάτσει " σε "να σου κάτσει".
Εγω φιλε μου κανω το κεφι μου, πιστεψε το και δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα και αυτο πιστεψε το και ουτε ειρωνευτικα η αμφισβητησα κανεναν. Επισης ποτε δεν επιδιωξα να γινω εκτροφεας ουτε τιποτα, απλα πρεπει καποιοι να μαθουν να ακουν και μια διαφορετικη αποψη. Αν αυτο ειναι τοσο κακο ε τοτε εγω δεν εχω καμμια δουλεια εδω μεσα, αλλωστε δεν ειμαι με την παρεα μου εδω να με υποστηριζει. Καλο απογευμα σε ολους.
__________________
  #11  
Παλιά 29-01-08, 14:01
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Κανεις δεν υποστηριζει κανεναν απλα ακουμε αποψεις και ακολουθουμε την πιο τεκμηριομενη
__________________
  #12  
Παλιά 29-01-08, 14:29
Το avatar του χρήστη capetanakis
capetanakis Ο χρήστης capetanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Περιοχή: Στοκχολμη
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

κατι γινετε αυτες τις μερες στο forum,πολυ κοντρα,μας ματιασε κανεις?
  #13  
Παλιά 29-01-08, 15:11
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω φιλε μου κανω το κεφι μου, πιστεψε το και δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα και αυτο πιστεψε το και ουτε ειρωνευτικα η αμφισβητησα κανεναν. Επισης ποτε δεν επιδιωξα να γινω εκτροφεας ουτε τιποτα, απλα πρεπει καποιοι να μαθουν να ακουν και μια διαφορετικη αποψη. Αν αυτο ειναι τοσο κακο ε τοτε εγω δεν εχω καμμια δουλεια εδω μεσα, αλλωστε δεν ειμαι με την παρεα μου εδω να με υποστηριζει. Καλο απογευμα σε ολους.
Για τους λίγους που γνωρίζουν ,το τελευταίο που μπορεί να μου προσάψει κανείς είναι ότι το παίζω υποστηρικτής του Νίκου (δεν το έχει ανάγκη άλλωστε) και του GAB.Απλώς αν έχει δίκιο,έχει δίκιο(όπως και συ σε πολλά).Ούτε ειδήμονας ,ούτε εκτροφέας το παίζω.Ήταν και αυτός ,είναι η αλήθεια, λίγο είρωνας -το τραβάει και η φάτσα του από ότι έχω δει σε φώτο -, αλλά και συ μου φαίνεται ψάχνεσε για αντιδικία.Τέλος λοιπόν, γιατί μου βγήκε και το όνομα
__________________
Δημήτρης
  #14  
Παλιά 29-01-08, 18:10
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω φιλε μου κανω το κεφι μου, πιστεψε το και δεν προσπαθω να αποδειξω τιποτα και αυτο πιστεψε το και ουτε ειρωνευτικα η αμφισβητησα κανεναν. Επισης ποτε δεν επιδιωξα να γινω εκτροφεας ουτε τιποτα, απλα πρεπει καποιοι να μαθουν να ακουν και μια διαφορετικη αποψη. Αν αυτο ειναι τοσο κακο ε τοτε εγω δεν εχω καμμια δουλεια εδω μεσα, αλλωστε δεν ειμαι με την παρεα μου εδω να με υποστηριζει. Καλο απογευμα σε ολους.

Εγω παλι λέω να χαλαρωσουμε ολοι διοτι ολοι εχουμε καλη προθεση. Νομίζω ότι γενικά με τον γραπτο λόγο πρεπει να ειμαστε λιγο πιο χαλαροι διοτι αλλα γράφονται και αλλα ενοούνται. Ολοι χωράνε στην παρεα και ολες οι γνώμες ειναι δεκτές. Αρκεί να υπάρχει καλή πρόθεση στο τέλος. Γιαυτο ας κλεισουμε την κουβεντα εδω ομορφα και πολιτισμένα. Και παμε παρακάτω..........
__________________
Γιάννης
  #15  
Παλιά 29-01-08, 19:05
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Την υπερβολη την αναπτυσουν καποιοι που λενε πως τα ξερουν ολα. Αν καποιος διαβασει σχετικα αρθρα σχετικα με την αναπαραγωγη πχ των δισκων το τι πρεπει να κανει θα απογοητευτει η θα τα παρατησει εκτος των χρηματων που θα δαπανησει. Τι για μπογιες διαβασα, καφε-μπλε, υψος βασης, μπλε νερα και αλλα τετοια πολλλα.. Δεν κανω τον εξυπνο απλα δεν δεχομαι την υπερβολη.
τωρα ποιος ξεκινησε την υπερβολη ειναι σχετικο.......Καλος ειναι οποιος θελει να πει κατι να το λεει με στοιχεια και οχι να πεταει μια αρλουμπα και οποιον παρει ο χαρος...... Αλλωστε το υπομνημα ειναι ανοικτο για να θεσει ο καθενας τις ενστασεις τους και τις αντιρρησεις του (αν θες να ανταλλαξεις αποψεις οπως λες).......Δεν χρειαζεται να κρυβεσαι με μπηχτες σε ενα φαινομενικα ασχετο με το θεμα ποστ........ ΚΑι δεν νομιζω οτι πρεπει να φοβασαι την παρεα μου......ΟΤαν παιρνουν τα φαρμακα τους ειναι καλα παιδια ........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10289 seconds with 12 queries