Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-12-13, 00:03   #1
Ερωτηση
 
Το avatar του χρήστη fotislol
fotislol
Member
Εγγραφή: 04-12-2013
Περιοχή: Ωρωπο
Μηνύματα: 80

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
fotislol Ο χρήστης fotislol δεν είναι συνδεδεμένος 19-12-13, 00:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα! θελω την βοηθεια σας λοιπον θα υπαρξι προβλημα αν το ενυδριο μηνι 3-4 μερες χωρις φιλτρο,εχω ενα γατοψαρο μεσα.Επειδη θελω να το παο να το κοιταξουνε μηπος χρειαζεται κατι... Και κατι ακομα ξερη κανεις αν ειναι καλα τα φυτα στο Igna.gr? συμφερει να παρω απο εκει σκεφτομαι να βαλω κερατοφιλο για τα γκαππυ. Ευχαριστο φιλικα Φωτης.
Εμφανίσεις: 2947
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-13, 01:03
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

3-4 μέρες χωρίς φίλτρο...ειναι σαν να σου πουν για 3-4 μέρες να σου έχουν κλειστά τα παράθυρα, πόρτες στο σπιτι σου..και να κάνεις την δουλειά σου στην τουαλέτα χωρίς να τραβάς καζανάκι ..σκέψου το κάπως έτσι..και θα καταλάβεις αν μπορεί ή όχι το ψάρι με αυτές τις συνθήκες..
φιλικα Βαγγέλης
__________________
Πωλούνται Red cherry Riccia fluitans
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-13, 01:33
Το avatar του χρήστη vasilis-arta
vasilis-arta Ο χρήστης vasilis-arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Περιοχή: APTA
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

δεν ειναι και τοσο φοβερο να μεινει χωρις φιλτρο αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο...ας μην ειμαστε υπερβολικοι....ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και ποσο καιρο λειτουργει??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-13, 01:49
Το avatar του χρήστη vaggstef
vaggstef Ο χρήστης vaggstef δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-09-2011
Περιοχή: ΚΡΗΤΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilis-arta Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι και τοσο φοβερο να μεινει χωρις φιλτρο αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο...ας μην ειμαστε υπερβολικοι....ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου και ποσο καιρο λειτουργει??
τι εννοείς στρωμένο ενυδρείο? στο βυθό αναφέρεσαι ? αν είναι ώριμος? συνήθως "στρωμένο " φίλτρο λέμε..το οποίο αν δεν υπάρχει πάει να πει οτι δεν ειναι στρωμένο το ενυδρειο ...τώρα ο φιλος μας, θελει να το παλέψει με καθημερινές αλλαγές νερου,και παλι φοβαμαι οτι θα χαθει μεγαλο μερος της βιολογιας του "στρωμενου" φιλτρου Αν υπαρχει..
__________________
Πωλούνται Red cherry Riccia fluitans
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-13, 01:59
Το avatar του χρήστη afroditoula
afroditoula Ο χρήστης afroditoula δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

ΠΑΡΕ ΕΦΕΔΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ..!μπολιασε απο το παλιο και κανε την δουλεια σου
__________________
Μ' ένα τοστ είμαι απ' το πρωί κι αντί να λιποθυμώ εγώ λιποθύμησε η μάνα μου μόλις το 'μαθε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-13, 03:31
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

αν κοψεις την τροφη στο ελαχιστο δυνατον, αν μπορεις να βαλεις καποιον κυκλοφορητη και κανεις και καμια αλλαγη στο ενδιαμεσο δεν θα εχεις προβλημα.
Με τα υλικα του φιλτρου τι θα κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-13, 07:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

To φιλτρο ειναι στρωμενο για αρχη? Γιατι σε αλλα θεματα σου, ειχα καταλαβει οτι το ενυδρειο ειναι αδειο. Αν ειναι στρωμενο, σε 4 μερες θα χαθει η βιολογια, αν υποθεσουμε οτι ειναι αδυναμη με την παρουσια ενος μονο ψαριου. Αν δεν ειναι στρωμενο, ειναι ολα λαθος.

Θα μπορουσες να μεινεις χωρις φιλτρο, αλλα χωρις ταϊσμα, καθημερινες μικρες αλλαγες με νερο ιδιων συνθηκων και θερμοκρασιας και αναταραξη της επιφανειας με αεραντλια ή κυκλοφορητη.

Σε τετοιες περιπτωσεις εχουμε ενα εφεδρικο φιλτρο, δεν το βγαζουμε απο το ρευμα για μερες.

Τα φυτα του igna.gr ειναι μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-13, 09:36
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
To φιλτρο ειναι στρωμενο για αρχη? Γιατι σε αλλα θεματα σου, ειχα καταλαβει οτι το ενυδρειο ειναι αδειο. Αν ειναι στρωμενο, σε 4 μερες θα χαθει η βιολογια, αν υποθεσουμε οτι ειναι αδυναμη με την παρουσια ενος μονο ψαριου. Αν δεν ειναι στρωμενο, ειναι ολα λαθος.

Θα μπορουσες να μεινεις χωρις φιλτρο, αλλα χωρις ταϊσμα, καθημερινες μικρες αλλαγες με νερο ιδιων συνθηκων και θερμοκρασιας και αναταραξη της επιφανειας με αεραντλια ή κυκλοφορητη.

Σε τετοιες περιπτωσεις εχουμε ενα εφεδρικο φιλτρο, δεν το βγαζουμε απο το ρευμα για μερες.
+1. απ'το στομα μου το πηρες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-12-13, 10:16
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

δεν χανεται η βιολογια σε 4 ημερες.
ΚΑι δεν εχει να κανει με την ποσσοτητα. ΤΟ ποσσοτο μειωσης ειναι το ιδιο ανεξαρτητου αρχικης ποσοτητας.

Το θεμα ειναι τι θα κανει τα υλικα του φιλτρου ωστε να μπορεσει να διατηρηθει εστω και φθινουσα η βιολογια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-12-13, 11:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου αυτό που θες να κάνεις έχει κάποιο ρίσκο. Αν το φίλτρο σου δεν είναι καλά στρωμένο (είναι νέο δηλαδή) το ρίσκο είναι μεγαλύτερο.
Τι θα έκανα εγώ στη θέση σου.
Θα έβγαζα όλα τα υλικά από το φίλτρο και θα τα έβαζα σε ένα τούλι , σαν πουγκί ή σαν σακούλα, θα το έβαζα μέσα στο ενυδρείο κρεμαστό σε ένα πλαϊνό τζάμι, χωρίς να ακουμπάνε στο βυθό αν είναι δυνατόν, και από κάτω θα έβαζα την αερόπετρα από την αεραντλία ώστε οι φυσαλίδες ανεβαίνοντας να περνάνε μέσα από το τούλι όσο το δυνατόν περισσότερο. Πιστεύω πως με τον τρόπο αυτό δημιουργείτε μια ροή οξυγονωμένου νερού που αρκετή ποσότητα περνάει μέσα από το βιολογικό υλικό. Για αυτές τις 4 ημέρες δεν θα τάιζα τα ψάρια καθόλου και θα έκανα καθημερινές μετρήσεις. Ας μας πουν και πιο έμπειροι τι πιστεύουν για αυτή τη μέθοδο αντιμετώπισης του προβλήματος.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-12-13, 12:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα έκανα εγώ στη θέση σου.
Θα έβγαζα όλα τα υλικά από το φίλτρο και θα τα έβαζα σε ένα τούλι , σαν πουγκί ή σαν σακούλα, θα το έβαζα μέσα στο ενυδρείο κρεμαστό σε ένα πλαϊνό τζάμι, χωρίς να ακουμπάνε στο βυθό αν είναι δυνατόν, και από κάτω θα έβαζα την αερόπετρα από την αεραντλία ώστε οι φυσαλίδες ανεβαίνοντας να περνάνε μέσα από το τούλι όσο το δυνατόν περισσότερο. Πιστεύω πως με τον τρόπο αυτό δημιουργείτε μια ροή οξυγονωμένου νερού που αρκετή ποσότητα περνάει μέσα από το βιολογικό υλικό. Για αυτές τις 4 ημέρες δεν θα τάιζα τα ψάρια καθόλου και θα έκανα καθημερινές μετρήσεις. Ας μας πουν και πιο έμπειροι τι πιστεύουν για αυτή τη μέθοδο αντιμετώπισης του προβλήματος.
ισχυει.με την ιδια λογικη,μπορει επισης να βαλει τα υλικα σε ενα πλαστικο δοχειο,(αναλογα ποσα ειναι τα υλικα θα δει και το μεγεθος του δοχειου)
στον πατο του δοχειου θα βαλει το σωληνακι με την αεροπετρα απτην αεραντλια και απο πανω της τα υλικα.

ετσι θαχει ενα diy φιλτρακι
αν δεν χωρανε ολα τα υλικα,μπορει να βαλει ενα μερος τους,ωστε να κρατησει αρκετη βιολογια και να ξαναμπολιασει ευκολα.

εγω χρησιμοποιω κανα δυο πλαστικα απο παλιες μεγαλες συσκευασιες τροφης της τετρα,αλλα μπορει να γινει και με ενα ποτηρι στην αναγκη
το εχω κανει σε γεννηστρα και δουλευει μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-12-13, 12:15
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ισχυει.με την ιδια λογικη,μπορει επισης να βαλει τα υλικα σε ενα πλαστικο δοχειο,(αναλογα ποσα ειναι τα υλικα θα δει και το μεγεθος του δοχειου)
στον πατο του δοχειου θα βαλει το σωληνακι με την αεροπετρα απτην αεραντλια και απο πανω της τα υλικα.

ετσι θαχει ενα diy φιλτρακι
αν δεν χωρανε ολα τα υλικα,μπορει να βαλει ενα μερος τους,ωστε να κρατησει αρκετη βιολογια και να ξαναμπολιασει ευκολα.

εγω χρησιμοποιω κανα δυο πλαστικα απο παλιες μεγαλες συσκευασιες τροφης της τετρα,αλλα μπορει να γινει και με ενα ποτηρι στην αναγκη
το εχω κανει σε γεννηστρα και δουλευει μια χαρα.
Σε δοχείο ακόμα καλύτερα γιατί αναγκάζει τις φυσαλίδες να περάσουν όλες μέσα από το βιολογικό υλικό, αρκεί να υπάρχει τρύπα από κάτω για να υπάρχει ροή νερού και να είναι όλο βυθισμένο
κάτι σαν και αυτό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-12-13, 12:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι,αν υπαρχει τρυπα απο κατω θαχει ακομα καλυτερη κυκλοφορια.αλλα ετσι κιαλλιως,το νερο που εκτοπιζουν οι φυσσαλιδες αναπληρωνεται αμεσως,οποτε φιλτραρεται.γιαυτο μπαινει η αεροπετρα κατω απολα τα υλικα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-12-13, 12:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

μια λύση με μπουκάλι αναψυκτικού

http://www.youtube.com/watch?v=czi9P5aKew4
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-12-13, 15:10
Το avatar του χρήστη fotislol
fotislol Ο χρήστης fotislol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2013
Περιοχή: Ωρωπο
Μηνύματα: 80
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fotislol
Προεπιλογή

Καλησπερα! συγνομι που αργισα να απαντισω κιολας. Βασικα δεν μπορω να πω οτι ειναι στρομενο οποται το ξεχναω καλα δεν πηραζι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-12-13, 00:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotislol Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα! θελω την βοηθεια σας λοιπον θα υπαρξι προβλημα αν το ενυδριο μηνι 3-4 μερες χωρις φιλτρο,εχω ενα γατοψαρο μεσα.Επειδη θελω να το παο να το κοιταξουνε μηπος χρειαζεται κατι... Και κατι ακομα ξερη κανεις αν ειναι καλα τα φυτα στο Igna.gr? συμφερει να παρω απο εκει σκεφτομαι να βαλω κερατοφιλο για τα γκαππυ. Ευχαριστο φιλικα Φωτης.
Καλησπέρα Φωτη
Για να ξεδιαλυνουμε

1. Το φίλτρο είναι άστρωτο?
2. Έχεις γατοψαρο και γκαπις?
3. Ποιο θα παρεις, που θα το κοιτάξουν, τι μπορει να χρειάζεται?

Αν μπορείς απαντάς στις ερωτήσεις μία - μια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-12-13, 00:56
Το avatar του χρήστη fotislol
fotislol Ο χρήστης fotislol δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2013
Περιοχή: Ωρωπο
Μηνύματα: 80
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fotislol
Προεπιλογή

Καλησπερα
1.Το φιλτρο το μπολιασα αλλα μετα απο διομισι ωρες εβαλα το μπολι οποτε μαλλον δεν εχει πιασι. Ερωτηση:Μενω μακρια απο Αθηνα στα 60 χιλιομετρα εδω γνοστο που να εχει ενυδρια δεν εχω και δυο Πετ σοπ που εχει εδω ουται τα εμπιστεβομαι ουται ασχολουνται κιολας τι να κανω? υπαρχει και μια περιπτοση να ρωτησο εναν φιλο το Πετρο Σταθοπουλο αυτον που μου προτιναι και το φορουμ ειμαστε φιλι.


2. εχω ενα γατοψαρο (Pterygoplichthys (Glyptoperichthys) gibbiceps) απο παλια
γκαππυ θα βαλω πιστευω στης επομενες 10 μερες μαζι με ξιφοφορους

3.Ηθελα να παρω το φιλτρο να το παω στο πετ σιτι στην αθηνα στα Ανω Πατισια αλλα τελικα το ελυσα το προβλημα. ευχαριστο για την βοηθεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση αρθουρος Αρχάριοι γλυκού νερού 4 14-05-13 10:53
Ερωτηση kanakss Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 24-02-13 17:17
Ερωτηση Billy T Αρχάριοι γλυκού νερού 16 04-01-11 18:56
ερωτηση... Liz@ Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-05-10 19:45
ΕΡΩΤΗΣΗ KARAGIANNISV Αρχάριοι γλυκού νερού 2 08-03-08 22:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06406 seconds with 15 queries