Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 31-07-13, 23:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giotiss Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιο μέλος, θέλω να πω ότι θα ήταν καλύτερα να παραθέτετε τις απαντήσεις σας προς όφελος του χρήστη και να απαντάτε στη συγκεκριμένη ερώτηση που έχει γίνει χωρίς να τροποποιείτε το θέμα.


παρακολουθησες live την αντιπαραθεση 3 μελων με εμπειρια σε κατασκευη αρκετα μεγαλων ενυδρειων και παραπονιεσαι κι ολας?
Για diy μιλαμε οποτε αυτο που χρειαζεται ειναι η παρακολουθηση τετοιων αντιπαραθεσεων και μια σχετικη αντιληψη (η απλα γνωσεις αντοχης υλικων, μηχανολογιας ή ναυπηγικης κτλ αλλα και παλι η θεωρια καμια φορα διαφερει απο την πραξη).
Σε τετοια θεματα ειναι φυσικο να υπαρχουν πολλες αλληλοσυμπληρουμενες αποψεις και πολλες χρυσες τομες, διαφορετικα αν θες να φτιαξεις απλα αντιγραφο ενος jewel, αγοραζεις ενα, το κανεις φυλο και φτερο και το αντιγραφεις

btw για μενα ενα 6ρακι τζαμι ειναι μια χαρα, και πολυ ευκολο να το χειριστει καποιος. Τωρα οσον αφορα τις κοντρες, τουλαχιστο οι πανω ειναι που δενουν το ενυδρειο εκει που υπαρχει περισσοτερη πιεση
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-08-13, 04:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για 55 υψος θα εβαζα 8αρι με κοντρες περιμετρικα πανω κατω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-08-13, 17:00
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά!
Αλλαγή πλάνου για το ενυδρείο που είχα στο μυαλό με διαστάσεις 75x35x50, μεγάλη αλλαγή θα έλεγα
Το Σάββατο θα ξεκινήσει η κατασκευή μιας νέας μεγαλύτερης βάσης με σκοπό φυσικά να υπάρξει η δυνατότητα κατασκευής και μεγαλύτερου ενυδρείου!
Η βάση θα έχει διαστάσεις 130x50x70(ύψος) με σκοπό όπως είπα παραπάνω να κατασκευαστεί ένα ενυδρείο μήκους 120 - 130 cm.
Πιθανότατα θα ανοίξω θεματάκι με την κατασκευή της βάσης, αν και θα είναι πολύ απλή και όταν έρθει η ώρα κατασκευής του ενυδρείου θα υπάρξουν σίγουρα ερωτήσεις από μέρους μου διότι θα είναι το πρώτο μου DIY ενυδρείο
Μην φοβάστε για την απειρία μου, όλες οι κατασκευές θα γίνουν μαζί με φιλαράκι μου. Μαζί με μερικές διευκρινήσεις που θα ήθελα να γίνουν δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα, μας έχω απόλυτη εμπιστοσύνη
Ευχηθείτε μου καλή τύχη
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-08-13, 18:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αντε καλη τυχη και μπραβο για την αποφαση. Οπως και να το κανεις, τα περισσοτερα λιτρα ειναι καλυτερα απο ολες τις αποψεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-08-13, 07:40
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Καλημέρα! Εχθές το απόγευμα ξεκίνησε η κατασκευή της βάσης για το ενυδρείο με διαστάσεις 130x50.
Σήμερα πιστεύω πως θα ολοκληρωθεί η κύρια εργασία με το τρόχισμα και τέλος το βάψιμο της βάσης.
Έπειτα υπάρχει η σκέψη να την ντύσω εξωτερικά και να βάλω και 2 ντουλάπια. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες αυτή την στιγμή άλλα πιστεύω πως αύριο-μεθαύριο θα ανέβουν σε καινούριο θεματάκι για να παρουσιάσω την βάση και το ενυδρείο μαζί
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρείου makris.a DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 28-07-12 21:12
Κατασκευή ενυδρείου........ aristomenis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 21-07-12 13:31
Κατασκευή ενυδρείου GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-11-11 02:31
help!! Κατασκευή ενυδρείου steliosr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 26-08-10 15:11
Κατασκευή ενυδρείου - help!! thanos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 22-08-04 14:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04382 seconds with 15 queries