Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-11-11, 14:33
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Αλλαγές νερού με κυκλοφορητή - αντλία

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα κυκλοφορητή της Eheim(compact) για τις αλλαγές νερού. Το ενυδρείο μου είναι 98 λίτρα(το γνωστό καρφουρίσιο). Είναι στο σαλόνι και σε κοντινή απόσταση στο μπαλκόνι υπάρχει αποχέτευση.
Το σύστημα σκούπα βυθού κουβάδες κτλ, δεν μου πολυάρεσε γιατί είναι πιθανόν γενικά να χύνονται νερά και δεν θέλω γυναικείες γκρίνιες στο κεφάλι μου

Πως ακριβώς γίνονται οι αλλαγές νερού με ένα τέτοιο μαραφέτι; Δεν θέλω να το βάζω μέσα στο ενυδρείο. Αν ας πούμε έχω ένα λάστιχο μέσα στο ενυδρείο το οποίο συνδέω με τον κυκλοφορητή και ένα άλλο λάστιχο να καταλήγει στο μπαλκόνι θα γίνεται η δουλειά μου; Θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι μέσα στο ενυδρείο ο κυκλοφορητής για να βγάζω νερό;

Για να βάλω νερό αν γεμίζω ένα κουβά 10 λίτρων, ζεσταίνω και βάζω αντιχλώριο και τον έχω σε μια μικρή σκαλίτσα τότε θα μπορεί φαντάζομαι να το στέλνει το νερό μέσα στο ενυδρείο ε;

Για 98 λίτρα ενυδρείο καλύπτομαι από
Eheim compact 1000 - 300 l/h ή θα πρέπει να δω την Eheim compact 1001 - 600 l/h;

Το ενυδρείο είναι γύρω στο 1.10 - 1.20 ύψος από το πάτωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-11-11, 15:30
Το avatar του χρήστη rospy
rospy Ο χρήστης rospy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Για να βγάλεις νερό μ' ένα αλφαδολάστιχο η μια άκρη στο ενυδρείο η άλλη στο μπαλκόνι ρουφάς και τα υπόλοιπα τα κάνει η υψομετρική διαφορά...
Για να βάλεις ετοιμάζεις το νερό σου σε ένα βαρελάκι 30-40λ.(θέλεις κάτι μεγαλύτερο από τον κουβά) μέσα η αντλία μ'ένα λαστιχο 1,3-1,4μ. η άλλη άκρη στο ενυδρείο...
Καλό είναι να μπορείς να ρυθμίζεις τη ροή της αντλία ωστε η διαδικασία να μην γίνεται πολύ γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-11-11, 15:43
Το avatar του χρήστη xrusec13
xrusec13 Ο χρήστης xrusec13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Γκύζη
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Είναι ο καλύτερος τρόπος αυτός που λέει ο rospy
Επίσης μια πατέντα που μπορεί να γίνει ακόμα είναι να συνδέσεις ένα λάστιχο στη σκούπα βυθού που θα φτάνει στην αποχέτευση και να βγάζεις έτσι νερό.
Ο κυκλοφοριτής που λες πρέπει να είναι μέσα στο νερό για να βγάλει νερό.

Με αυτό θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που λες http://www.eheim.com/products/detail/Universal-Pump
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-11, 16:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rospy Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να βγάλεις νερό μ' ένα αλφαδολάστιχο η μια άκρη στο ενυδρείο η άλλη στο μπαλκόνι ρουφάς και τα υπόλοιπα τα κάνει η υψομετρική διαφορά...
Για να βάλεις ετοιμάζεις το νερό σου σε ένα βαρελάκι 30-40λ.(θέλεις κάτι μεγαλύτερο από τον κουβά) μέσα η αντλία μ'ένα λαστιχο 1,3-1,4μ. η άλλη άκρη στο ενυδρείο...
Καλό είναι να μπορείς να ρυθμίζεις τη ροή της αντλία ωστε η διαδικασία να μην γίνεται πολύ γρήγορα.
Ετσι

Τσουμ ξεχνα κουβαδες σκαλα κλπ.
Ενα βαρελι για ελιες με χωρητικοτητα τουλαχιστον το 1/3 λιτρων του ενυδρειου σου και μια χιλιαρα eheim γιατι οι αλλες εχουν μικρο μανομετρικο και δεν αξιζει για 5-6 ευρω που ειναι πιο ακριβη η χιλιαρα να φτανει με το ζορι το νερο στο 1.2μ ή να παρεις στην πορεια πιο ψηλο ενυδρειο και να μη φτανει το νερο πανω.
Στο λαστιχο που θα βγαζεις νερο απο το ενυδρειο βαζε με λαστιχακι λιγο λιγο filterwool στην ακρη να μη ρουφηξει κανενα ψαρι κλπ

Αν εχεις εξωτερικο φιλτρο δες κι αυτο για ευκολη αλλαγη
Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-11-11, 16:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εγω χρησιμοποιω αυτο για τις αλλαγες.με 5 μετρα αλφαδολαστιχο το βαζω στο ενυδρειο για να αδειασω και μετα μπλουμ στο βαρελι για να γεμισω.
υπαρχει το μειονεκτημα οτι γινεται γρηγορα η αλλαγη βεβαια
θερμοκρασιες κλπ τα εχω ιδια με του ενυδρειου καθε φορα βεβαια με δευτερο θερμαντηρα που βαζω στο βαρελι.
αν εξαιρεσω την ταχυτητα της αλλαγης, με εχει βολεψει πολυ.
ισως αν εβαζα καποιο ρυθμιστη ροης στο αλφαδολαστιχο να βολευε περισσοτερο αλλα δεν ξερω μηπως καει ο κυκλοφορητης στο ζορισμα

νομιζω το πιο βολικο απολα ειναι η πατεντα του delta στο φιλτρο τελικα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-11, 16:54
Το avatar του χρήστη atsoum
atsoum Ο χρήστης atsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Έχω ρε παιδιά μια σκούπα βυθού της sera απλή εκεί έβαλα 2 αντάπτορες που είναι για ποτιστικά λάστιχα. Είχα στο μπακλόνι το λάστιχο το σπιράλ το έβγαλα από την βρύση και ένωσα την μία άκρη με την σκούπα αλλά ήταν πολύ αποτυχία η δοκιμή και δεν είχα ροή. Υποψιάζομαι πως έφταιγε το λάστιχο που ήταν αυτό το σπιράλ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι

Τσουμ ξεχνα κουβαδες σκαλα κλπ.
Ενα βαρελι για ελιες με χωρητικοτητα τουλαχιστον το 1/3 λιτρων του ενυδρειου σου και μια χιλιαρα eheim γιατι οι αλλες εχουν μικρο μανομετρικο και δεν αξιζει για 5-6 ευρω που ειναι πιο ακριβη η χιλιαρα να φτανει με το ζορι το νερο στο 1.2μ ή να παρεις στην πορεια πιο ψηλο ενυδρειο και να μη φτανει το νερο πανω.
Στο λαστιχο που θα βγαζεις νερο απο το ενυδρειο βαζε με λαστιχακι λιγο λιγο filterwool στην ακρη να μη ρουφηξει κανενα ψαρι κλπ

Αν εχεις εξωτερικο φιλτρο δες κι αυτο για ευκολη αλλαγη
Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο

Έχω εσωτερικό φίλτρο. Μια χαζή ερώτηση, το αλφαδολάστιχο έχει κάποια σχέση με το λάστιχο ποτίσματος; Είναι αυτό που πουλάνε τα pet-shop? Σε μαγιαζιά praktiker, leroy κτλ το βρίσκω;

Αυτό το filterwool φίλε Σπύρο που το βρίσκω; Το βάζεις απλά μπροστά με το λαστιχάκι; Με αυτό που περιέγραψες έχεις την αντλία συνέχεια μέσα στο βαρέλι σωστά; Για το άδειασμα του ενυδρείου δλδ δεν την χρησιμοποιεις.
Αλήθεια δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος με το καλώδιο ρεύματος μέσα στο νερό; Θα μου πείτε και τα φίλτρα και θερμοστάτες καλώδιο ρεύματος έχουν..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-11, 17:32
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

ρήξε και δω μια ματιά:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57583
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-11, 19:05
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Το αλφαδολάστιχο είναι διαφανές λάστιχο απο pvc. Εγώ για τις αλλαγες χρησιμοποιώ λάστιχο ποτίσματος (5¤ 15 μετρα απο Leroy σε προσφορά) για να το βγάζω, και επειδη το ενυδρείο μου ειναι μικρο γεμίζω με ενα κομμενο μπουκαλι. Αν το εκανα με αντλία θα χρησιμοποιούσα είτε αλφαδολάστιχο ή ενυδρειακό.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-11, 23:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαζή ερώτηση, το αλφαδολάστιχο έχει κάποια σχέση με το λάστιχο ποτίσματος; Είναι αυτό που πουλάνε τα pet-shop? Σε μαγιαζιά praktiker, leroy κτλ το βρίσκω;

Αυτό το filterwool φίλε Σπύρο που το βρίσκω; Το βάζεις απλά μπροστά με το λαστιχάκι; Με αυτό που περιέγραψες έχεις την αντλία συνέχεια μέσα στο βαρέλι σωστά; Για το άδειασμα του ενυδρείου δλδ δεν την χρησιμοποιεις.
Αλήθεια δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος με το καλώδιο ρεύματος μέσα στο νερό; Θα μου πείτε και τα φίλτρα και θερμοστάτες καλώδιο ρεύματος έχουν..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αλφαδολάστιχο είναι διαφανές λάστιχο απο pvc. Εγώ για τις αλλαγες χρησιμοποιώ λάστιχο ποτίσματος (5¤ 15 μετρα απο Leroy σε προσφορά) για να το βγάζω, και επειδη το ενυδρείο μου ειναι μικρο γεμίζω με ενα κομμενο μπουκαλι. Αν το εκανα με αντλία θα χρησιμοποιούσα είτε αλφαδολάστιχο ή ενυδρειακό.
Το λαστιχο ποτισματος πιανει απο μεσα μακα και πεταει στο ενυδρειο κομματια οταν περασει με δυναμη το νερο..
Το αλφαδολαστιχο δεν το κανει και το διαφανες ιδιως το βλεπεις αν βρωμισει.
Σε υδραυλικα το βρισκεις.
Το κακο με τα αλφαδολαστιχα ειναι οτι δεν βρισκεις διαμετρους να εφαρμοζουν απολυτα στην εξοδο των αντλιων, οπως ειναι σχεδιασμενα τα ενυδρειακα λαστιχα.
Στη φωτο βλεπεις να χρησιμοποιω λαστιχο ποτισματος γιατι με αυτο, εβγαζα μονο νερο. Την εισαγωγη την εκανα με αλλο λαστιχο διαφανες.

Το filterwool ειναι το χυμα ενυδρεικο βαμβακι που λεμε.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid
http://www.aquaristikshop.com/e_Prod...ilter-wool.htm
Το εβαζα απλα με λαστιχακι στο λαστιχο.
Το ξεπλενα και το φυλαγα για την επομενη αλλαγη.

Οχι την αντλια δεν την εχω συνεχως μεσα στο βαρελι. Την βαζω μονο κατα την αλλαγη.
Μη σκεφτεις να χρησιμοποιησεις την αντλια και σαν κυκλοφορητη μεσα στο βαρελι για προετοιμασια του νερου.
Λογω μεγαλου μανομετρικου για να ανεβαζει ψηλα το νερο, καιει και πολυ ρευμα.

Οχι δεν βαζω την αντλια για εξαγωγη του νερου αφου αν μαθεις την αναρροφηση, γινεται σε δευτερολεπτα με ενα ρουφηγμα και μετα βγαινει το νερο μονο του με τη βαρυτητα. Κοιτα και το λινκ του φιλου billias.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-11-11, 00:30
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Οχι δεν βαζω την αντλια για εξαγωγη του νερου αφου αν μαθεις την αναρροφηση, γινεται σε δευτερολεπτα με ενα ρουφηγμα και μετα βγαινει το νερο μονο του με τη βαρυτητα. Κοιτα και το λινκ του φιλου billias.
Δεν χρειάζεται ρουφηγμα ρε παιδιά, εγώ το βάζω λίγο στην εξοδο του φίλτρου και τελείωσε , πάει μόνο του ,και μετά το βάζεις πανω σε σκουπα αν θες, απο αντλία είχα πάρει κινέζο http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2273 μια χαρά μεχρι στιμγής , μόνο γιατις αλλαγές να τραβάω νερό απο το βαρέλι στο 1,80 το τραβάει τονερό παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-11-11, 00:30
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το λαστιχο ποτισματος πιανει απο μεσα μακα και πεταει στο ενυδρειο κομματια οταν περασει με δυναμη το νερο.
Γι'αυτό και είπα για να αδειάσω το νερό! Φτανει απο το ενυδρείο μεχρι το μπαλκόνι/μπανιο πολυ φθηνα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-11-11, 09:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειάζεται ρουφηγμα ρε παιδιά, εγώ το βάζω λίγο στην εξοδο του φίλτρου και τελείωσε
Ειχα spraybar στην εξοδο.
Ο Τσουμ εχει εσωτερικο φιλτρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτό και είπα για να αδειάσω το νερό! Φτανει απο το ενυδρείο μεχρι το μπαλκόνι/μπανιο πολυ φθηνα.
Για εξοδο ΟΚ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-11-11, 10:04
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Ακριβώς αυτή την αντλία έχω και γω
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2273

Μάλιστα στην αρχή όταν είδα το μανομετρικό φοβήθηκα οτι θα μου πετά τα νερά ....

Τελικά μου βγήκε σε καλό...
Ένα βαρέλι 60L, γεμιζεται στο μπάνιο δίπλα στην βρύση (χωρίς νερά-γκρίνια), και μετά βυθίζω την αντλία μέσα.... Ένα λάστιχο 7 μέτρων το στέλνει στο ενυδρείο....
Η αποσταση και το ύψος του ενυδρείου ρίχνουν την πίεση ακριβώς όπως την θέλω....
Το άδειασμα του ενυδρείου γίνεται με τον παραδοσιακό τρόπο καθώς η αντλία είναι μεγαλούτσικη και δεν θέλω να ενοχλώ τα ψάρια, ρίχνοντας την μέσα στο ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-11-11, 10:15
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή



Αντλια για μεταγγιση με μεγαλη παροχη, δυο μπαταριες με μεγαλη χρονικη διαρκεια στην κορυφη με διακοπτη οn-off χωρις να ριχνετε νερα εξω, με την προσθηκη ενος λαστιχου απλου, αδειαζετε γρηγορα οσο νερο θελετε οπου το θελετε, με τον ιδιο τροπο βαζετε ετοιμο νερο στο ενιδρυο σας απο οποιοδηποτε σκευος. Τιμη της μονο 13ε.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-11-11, 10:21
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων


Αντλια για μεταγγιση με μεγαλη παροχη, δυο μπαταριες με μεγαλη χρονικη διαρκεια στην κορυφη με διακοπτη οn-off χωρις να ριχνετε νερα εξω, με την προσθηκη ενος λαστιχου απλου, αδειαζετε γρηγορα οσο νερο θελετε οπου το θελετε, με τον ιδιο τροπο βαζετε ετοιμο νερο στο ενιδρυο σας απο οποιοδηποτε σκευος. Τιμη της μονο 13ε.
..και την βρίσκουμε?
καποιο λινκ, ή μαγαζί
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-11-11, 11:07
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Coolnick Εμφάνιση μηνυμάτων
..και την βρίσκουμε?
καποιο λινκ, ή μαγαζί
6932412094 Θανος.ippocampos.com.gr mail ippomas@otenet.gr
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-11-11, 12:45
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Για να γλιτωσω απο λαστιχα και κουβαδες στην περιπτωση μου που το εχω σε γραφειο, εχω φτιαξει το συστημα που βλεπετε στην φωτο, καθε κυριακή ξεκιναει το γεμισμα ενος 80 λιτρου βαρελιου που βρισκετε πισω απο τον τοιχο, με ηλεκτροβανα η οποια ειναι σε προγραματιστη , ταυτοχρονα ανοιγει στο βαρέλι μεσα ο θερμοστάτης αφου πρωτα εχω βάλει το νερό της βρύσης που συμπληρωνω στην οσμωση.

Ετσι οταν ερχομαι την κυριακη ειναι έτοιμο το νερό στο βαρέλι, κουμπωνω στην εξοδο αλφαδολάστοιχο και αδειάζω.

Στην οσμωση πάνω έχω βάλει ταφ με βανανακια ωστε το ενα να πηγένει στο βαρέλι , και το αλλο στο ενυδρειο , αυτό για το καλοκαίρι γιατην εξάτμιση για να μην γεμίζω το βαρέλι .

Πίσω απο την έξοδο στην αποχετευση υπάρχει ενα ταφ με βανάκια το ένα πάει στο βαρελι οπου ειναι συνδεμένη η αντλια και το αλλο στην αποχευτεση και αυτο γιατι υπάρχει περιπτωση που θέλω να κρατησω το νερο του ενυδρειου, μα και για να μην γεμίσω τον τοιχο με τρύπες και βάνες .
Το γεμισμα πάλι γινεται ευκολα πατώντα ενα διακόπτη που βρίσκετε πίσω απο το ενυδρείο . Και αυτό ητανε.

Ειναι διαδικάσια και εξοδα για να τα κάνεις αυτά αλλα εκτος οτι εχω υδραυλικό γνωστό μου , γλιτώνεις παρα πολύ χρόνο ..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_9521.jpg
Εμφανίσεις:  675
Μέγεθος:  30,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-11-11, 15:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Coolnick Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αποσταση και το ύψος του ενυδρείου ρίχνουν την πίεση ακριβώς όπως την θέλω....
Ποσο ακριβως την θελεις? Δλδ σε ποση ωρα ακριβως γεμιζει το ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-11-11, 16:10
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο ακριβως την θελεις? Δλδ σε ποση ωρα ακριβως γεμιζει το ενυδρειο?
To θέλω να γεμίζει με τρόπο που να μην έχουμε έντονες αναταράξεις ή να προκαλώ φοβία στα ψάρια...
Χωρίς να το έχω μετρήσει με το δευτερόλετο, περίπου 4-4μιση λεπτάκια θα "ανεβάσει" 60L..
Ξέρω ότι για να τα στήσω,σκουπίσω,καθαρίσω, ξανα μαζέψω όλα χρειάζομαι ένα 30λεπτο...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-11-11, 17:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Coolnick Εμφάνιση μηνυμάτων
To θέλω να γεμίζει με τρόπο που να μην έχουμε έντονες αναταράξεις ή να προκαλώ φοβία στα ψάρια...
Χωρίς να το έχω μετρήσει με το δευτερόλετο, περίπου 4-4μιση λεπτάκια θα "ανεβάσει" 60L..
Ξέρω ότι για να τα στήσω,σκουπίσω,καθαρίσω, ξανα μαζέψω όλα χρειάζομαι ένα 30λεπτο...
Το νερο του ενυδρειου τι τιμες σε θερμοκρασια pH GH εχει, και τι τιμες εχει το νερο στο βαρελι?
Και τι ποσοστο αλλαγης κανεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγές νερού με αντλία. greenjanek Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 38 22-01-11 05:00
Ποιότητα νερού - αλλαγές νερού gianelos Γλυκό νερό - Γενικά 2 26-09-10 23:01
Τι αντλία για μεταφορά νερού από δοχείο σε ενυδρείο? stdev Γλυκό νερό - Γενικά 18 23-07-09 21:09
Βοήθεια σε κυκλοφορητή νερού – φίλτρο νερού POURITANOS Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 155 11-05-09 22:20
Προτάσεις για αντλία-κυκλοφορητή dimitris21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 01-07-06 01:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07809 seconds with 16 queries