Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-19, 21:35
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Ειδική κατασκευή ενυδρείου 80 Lt

Καλησπέρα στην παρέα.

Σας παρουσιάζω το καινούριο μου ενυδρείο.

Είμαι καινούργιος σε όλο αυτό και με αρκετό ψάξιμο και διάβασμα μαθαίνω σιγά σιγά.

Είμαι στην αρχική φάση με το στρώσιμο του εξωτερικού φίλτρου και σιγά σιγά προσθέτω τα ψαράκια που θα φιλοξενηθούν στο ενυδρείο.

Θέλω να ανεβάσω και βιντεο αλλά για κάποιον τρόπο δεν με αφήνει.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  A18C4BAB-DACC-4D27-B08D-70ADEDD3192E.jpg
Εμφανίσεις:  496
Μέγεθος:  20,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5760C49B-05D1-4C78-A533-AAD6633458C3.jpg
Εμφανίσεις:  433
Μέγεθος:  20,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  04EBE496-22F3-4077-B4F5-D447540ECA54.jpg
Εμφανίσεις:  435
Μέγεθος:  24,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6BF4AA70-2F5A-48E9-83A5-5A2E7D2DF45B.jpg
Εμφανίσεις:  423
Μέγεθος:  29,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-19, 00:47
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

σορυ, αλλα με αρκετο διαβασμα και ψαξιμο κατεληξες σε αυτο που βλεπουμε?

πες μας δυο πραγματα για αυτο το ενυδρειο και τι ψαρια εχεις μεσα γιατι δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτογραφιες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-19, 03:01
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
σορυ, αλλα με αρκετο διαβασμα και ψαξιμο κατεληξες σε αυτο που βλεπουμε?

πες μας δυο πραγματα για αυτο το ενυδρειο και τι ψαρια εχεις μεσα γιατι δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτογραφιες.

Αρκετό διάβασμα και ψάξιμο κάνω αφού πήρα το ενυδρείο έτσι ώστε να είμαι οκ με τα ψαρια και με το νερό.

Το κάθε ενυδρείο είναι γούστο του καθενός άρα θεωρώ περιττό να απαντήσω στην πρώτη σου ερώτηση..

Το ενυδρείο έχει ύψος 90 εκατοστά και πλάτος 30 εκατοστά.

Το εξωτερικό φίλτρο βγαίνει στον πάτο του ενυδρείου και είναι το aquanova ncf 600.

Τα ψαρια που έχω μέσα προς το παρών είναι 2 μολυ balloon και 2 πλατυ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-19, 08:12
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Προεπιλογή

Καλημερα
Στρώνεις το φίλτρο με τα ψαράκια μέσα;;;
__________________


~Ντεν έχω κιχλίντες καρντιά μου~
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-19, 09:18
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Garbakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρκετό διάβασμα και ψάξιμο κάνω αφού πήρα το ενυδρείο έτσι ώστε να είμαι οκ με τα ψαρια και με το νερό.

Το κάθε ενυδρείο είναι γούστο του καθενός άρα θεωρώ περιττό να απαντήσω στην πρώτη σου ερώτηση..Γούστο του καθενός είναι, αλλά αφού όμως καλύπτουμε και τις ανάγκες των ψαριών που έχουμε μέσα! Έχεις φτιάξει ένα ενυδρείο κολώνα, χωρίς μήκος(που χρειάζονται όλα τα ψάρια) και πλάτος, πάρα μόνο ύψος .....................άχρηστο από θέμα χρησιμότητας................άρα δεν καλύπτεις σίγουρα κάποια ανάγκη τους!!!

Το ενυδρείο έχει ύψος 90 εκατοστά και πλάτος 30 εκατοστά.

Το εξωτερικό φίλτρο βγαίνει στον πάτο του ενυδρείου και είναι το aquanova ncf 600.

Τα ψαρια που έχω μέσα προς το παρών είναι 2 μολυ balloon και 2 πλατυ.
Το ενυδρείο το έχεις στρώσει με κάποιον τρόπο πριν βάλεις τα ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-19, 10:19
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gyristroula Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα
Στρώνεις το φίλτρο με τα ψαράκια μέσα;;;

Καλημέρα!

Τα ψαράκια τα εβαλα μετά από 2 εβδομάδες αφού είχα βάλει το αντιχλώριο και και το υγρό με τα βακτήρια.

Αυτό το έκανα γιατί διάβασα πως τα βακτήρια θέλουν και αυτά τροφή και καλό είναι να βάλουμε μερικά ψαράκια έτσι ώστε να τα βοηθήσουν..

Έκανα κάτι λάθος;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο το έχεις στρώσει με κάποιον τρόπο πριν βάλεις τα ψάρια;
Το συγκεκριμένο σχέδιο το πήρα γιατί ήταν το μόνο που με εξυπηρετούσε στον χώρο μου και νόμιζα πως αν βάλω μικρά ψαράκια δεν θα είχα θέμα..

Για το στρώσιμο όπως ανέφερα και πιο πάνω εκτός από το αντιχλωριο που είχα ρίξει στην αρχή, στην συνέχεια έριχνα τα υγρά βακτήρια ανα βδομάδα έτσι ώστε να βοηθήσω να δημιουργηθεί η βιολογία στο φίλτρο.

Τα ψαράκια μπήκαν μετά από δυο εβδομάδες και τώρα βρίσκομαι στην Τρίτη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Garbakos : 20-03-19 στις 10:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-19, 11:13
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Κάνε μετρήσεις με υγρά τεστ(γιατί τα στικς δεν είναι αξιόπιστα) γιατί το φίλτρο δεν θα έχει στρώσει, ώστε να σου δωθούν οδηγίες. Με αυτόν τον τρόπο στρωσίματος (βακτήρια)θες γύρω στον ενάμιση μήνα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-03-19, 11:21
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Προεπιλογή

Βακτήρια δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ, οπότε δεν ξέρω τη διαδικασία.. κάνε μετρήσεις να δεις που βρίσκεσαι, αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά..
Το φίλτρο πώς το έβαλες από κάτω,δεν κατάλαβα.? Βολεύει στη συντήρηση έτσι όπως είναι;
__________________


~Ντεν έχω κιχλίντες καρντιά μου~
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-19, 01:42
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε μετρήσεις με υγρά τεστ(γιατί τα στικς δεν είναι αξιόπιστα) γιατί το φίλτρο δεν θα έχει στρώσει, ώστε να σου δωθούν οδηγίες. Με αυτόν τον τρόπο στρωσίματος (βακτήρια)θες γύρω στον ενάμιση μήνα!!!
Έχω παραγγείλει ένα ένα ηλεκτρονικό μηχάνημα που μετράει το PH. Πέρα από εκεί θα κάνω τα υγρά τεστ για να βλέπω που βρίσκομαι..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gyristroula Εμφάνιση μηνυμάτων
Βακτήρια δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ, οπότε δεν ξέρω τη διαδικασία.. κάνε μετρήσεις να δεις που βρίσκεσαι, αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά..
Το φίλτρο πώς το έβαλες από κάτω,δεν κατάλαβα.? Βολεύει στη συντήρηση έτσι όπως είναι;

Η γυάλα στο κάτω μέρος είναι τρυπημενη σε δυο μεριές έτσι ώστε να βγαίνει το φίλτρο στο κάτω μέρος του πυθμένα για να μην φαίνονται σωλήνες κτλ.

Η συντήρηση είναι η αλήθεια πως είναι αρκετά πιο δύσκολη από ένα συνηθισμένο ενυδρείο λόγο του μεγάλου ύψους που έχει, αλλά με τα απαραίτητα εργαλεία που παίρνω προσπαθώ να την κάνω όλο και πιο εύκολη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Garbakos : 23-03-19 στις 01:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-19, 01:45
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σήμερα όπως χάζευα το ενυδρείο είδα ανάμεσα στα χαλίκια ένα μωρό ψαράκι..
Πρέπει να γέννησαν κάποια από τα ψαράκια που έχω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ACF99917-C859-4BE8-903E-622E534067D5.jpg
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  28,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-03-19, 08:03
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Αν μπορείς ακύρωσε τον κοντρολερ για το Ph.
Δεν το χρειάζεσαι. Πάρε το κιτ της API με τα υγρά τεστ.
Μάλλον κάποιο θηλυκό ήταν έγκυος.
Βάλε αγγελία να σου δώσει αν μπορεί κάποιος μπόλι για το φίλτρο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-19, 17:57
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορείς ακύρωσε τον κοντρολερ για το Ph.
Δεν το χρειάζεσαι. Πάρε το κιτ της API με τα υγρά τεστ.
Μάλλον κάποιο θηλυκό ήταν έγκυος.
Βάλε αγγελία να σου δώσει αν μπορεί κάποιος μπόλι για το φίλτρο σου.

Δυστυχώς δεν μπορώ να ακυρώσω την παραγγελία γιατί είναι από το εξωτερικό και έχει γίνει αρκετό καιρό πριν..Γιατί όμως να το ακυρώσω;Δεν είναι αξιόπιστα αυτά;

Βρήκα αυτό το κιτ της API το οποίο λέει ότι περιλαμβάνει τα πάντα..

https://misirlis-aquarium.gr/40-anal...163010341.html

Να το πάρω;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-03-19, 18:58
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

αν πάρεις το πακέτο, τα περιέχει. Το ph controler σου είπαν πιο πάνω να το ακυρώσεις γιατί δε σου χρειάζεται σε κάτι, για το ενυδρείο και για τα ψάρια που έχεις. Το πακέτο έτσι και αλλιώς έχει μέσα υγρά τεστ για ph, μέτρα της βρύσης σου για να δεις αν είναι οκ με τα ψάρια σου (το πιο πιθανό δε θα έχεις θέμα με τα συγκεκριμένα) και μέτρα και του ενυδρείου σου για να δεις ότι παραμένει ίδιο και δεν έχεις κάτι μέσα που μπορεί να το μεταβάλει. κατά τα άλλα δε χρειάζεσαι μετρήσεις ph, τουλάχιστον όχι τόσο συχνά που να δικαιολογεί αγορά controler. Επίσης σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο να βγάλεις τα πλαστικά διακοσμητικά και να βάλεις ζωντανά φυτά. H επιστροφή του φίλτρου είναι κάπου από πάνω υποθέτω;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-03-19, 19:16
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
αν πάρεις το πακέτο, τα περιέχει. Το ph controler σου είπαν πιο πάνω να το ακυρώσεις γιατί δε σου χρειάζεται σε κάτι, για το ενυδρείο και για τα ψάρια που έχεις. Το πακέτο έτσι και αλλιώς έχει μέσα υγρά τεστ για ph, μέτρα της βρύσης σου για να δεις αν είναι οκ με τα ψάρια σου (το πιο πιθανό δε θα έχεις θέμα με τα συγκεκριμένα) και μέτρα και του ενυδρείου σου για να δεις ότι παραμένει ίδιο και δεν έχεις κάτι μέσα που μπορεί να το μεταβάλει. κατά τα άλλα δε χρειάζεσαι μετρήσεις ph, τουλάχιστον όχι τόσο συχνά που να δικαιολογεί αγορά controler. Επίσης σκέψου σοβαρά το ενδεχόμενο να βγάλεις τα πλαστικά διακοσμητικά και να βάλεις ζωντανά φυτά. H επιστροφή του φίλτρου είναι κάπου από πάνω υποθέτω;
Οκ θα πάρω το κιτ της API που περιλαμβάνει τα πάντα για να αρχίσω να κάνω τα τεστ σιγά σιγά.

Θα ήθελα να βάλω φυτά αλλά επειδή το ενυδρείο μου είναι αρκετά
Ψηλό δεν είναι εύκολο να κάνω κάτι τέτοιο για να τους παρέχω την συντήρηση που χρειάζονται μετά..
Τα πλαστικά φυτά μπορεί να επηρεάσουν την ποιότητα του νερού;

Δες στις φωτογραφίες που επισυνάπτω τώρα, για να καταλάβετε όλοι πως είναι το κάτω μέρος του ενυδρείου μου και που είναι το φίλτρο.. Η επιστροφή του φίλτρου είναι και αυτή στον πυθμένα του ενυδρείου..

https://imgur.com/os4XrW0

https://imgur.com/FfRQcwq
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-03-19, 10:10
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλημερα,

Εαν θες το παιρνεις και απο εδω το κιτ, θα σου βγει πιο φθηνα. Εγω απο εκει το ειχα παρει και δεν είχα κανενα θεμα.

https://www.ebay.co.uk/itm/API-Fresh...AAAOSwNepcV0zt
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-03-19, 10:42
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα,

Εαν θες το παιρνεις και απο εδω το κιτ, θα σου βγει πιο φθηνα. Εγω απο εκει το ειχα παρει και δεν είχα κανενα θεμα.

https://www.ebay.co.uk/itm/API-Fresh...AAAOSwNepcV0zt

Ναι φίλε μου το είχα δει και εγώ.Βγαινει ένα 10αρικο πιο φθηνά από εδώ.Σε ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-03-19, 20:54
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Μπορεί το θέμα "εικόνα" να είναι υποκειμενικό αλλά η πραγματικότητα είναι ότι έχεις φτιάξει ένα ενυδρείο 100% "ψεύτικο" όπου τίποτα από αυτά που έχεις βάλει δεν κολλάει πουθενά.

Το θέμα των διαστάσεων είναι καθαρά δικό σου, θα σε δυσκολέψει πολύ στην συντήρησή του αλλά αν πάρεις εξοπλισμό (πολύ μακριά λαβίδα, σούπα βυθού κλπ) το βολεύεις. Το θέμα της βιολογίας όμως δεν είναι υποκειμενικό, δεν θα σταθώ περισσότερο γιατί στο τόνισαν όλοι, είναι μια ανάγκη που σχετίζεται με την υγεία των ζωντανών που έχεις μέσα.

Από εκεί και πέρα θα σου έλεγα να βγάλεις όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά που έχεις. Βάλε 2-3 φυσικές πέτρες, απο την στιγμή που έχεις τέτοια ψάρια μπορείς να βρεις ακόμα κι από το βουνό, ασβεστολιθικές. Μπορείς να βάλεις επίσης 1-2 μικρές λεπτές ρίζες από ξύλο. Να δείξει λίγο φυσικό ρε παιδάκι μου , αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα φυσικό...
Φυτά άνετα βρίσκεις μερικά με μηδενικές απαιτήσεις για φροντίδα. Μάλιστα κάποια απο αυτά δεν μεγαλώνουν γρήγορα οπότε δεν θα χρειάζεσαι να βουτάς συχνά χέρια. Μπορείς φτιάξεις μια "γωνίτσα" με πιο μικρές anubias, καμία βουκεφαλάντρα, να πιάσεις 1-2 ριζούλες pteropus κάπου, να φυτέψεις μια vallisneria ή να ντύσεις ένα κλαδί με moss. Κανένα από αυτά τα φυτά δεν ζητάει πράγματα, την βγάζουν μια χαρά ακόμα και στο...μισοσκόταδο...

Το σχήμα της γυάλας σου είναι δύσκολο αλλά από την στιγμή που δημιουργήσεις σωστές συνθήκες για τα ψάρια σου και το "ντύσεις" φυσικά, μπορείς να γίνει ενυδρείο που φυσάει...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-03-19, 02:53
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί το θέμα "εικόνα" να είναι υποκειμενικό αλλά η πραγματικότητα είναι ότι έχεις φτιάξει ένα ενυδρείο 100% "ψεύτικο" όπου τίποτα από αυτά που έχεις βάλει δεν κολλάει πουθενά.

Το θέμα των διαστάσεων είναι καθαρά δικό σου, θα σε δυσκολέψει πολύ στην συντήρησή του αλλά αν πάρεις εξοπλισμό (πολύ μακριά λαβίδα, σούπα βυθού κλπ) το βολεύεις. Το θέμα της βιολογίας όμως δεν είναι υποκειμενικό, δεν θα σταθώ περισσότερο γιατί στο τόνισαν όλοι, είναι μια ανάγκη που σχετίζεται με την υγεία των ζωντανών που έχεις μέσα.

Από εκεί και πέρα θα σου έλεγα να βγάλεις όλα τα ψεύτικα διακοσμητικά που έχεις. Βάλε 2-3 φυσικές πέτρες, απο την στιγμή που έχεις τέτοια ψάρια μπορείς να βρεις ακόμα κι από το βουνό, ασβεστολιθικές. Μπορείς να βάλεις επίσης 1-2 μικρές λεπτές ρίζες από ξύλο. Να δείξει λίγο φυσικό ρε παιδάκι μου , αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα φυσικό...
Φυτά άνετα βρίσκεις μερικά με μηδενικές απαιτήσεις για φροντίδα. Μάλιστα κάποια απο αυτά δεν μεγαλώνουν γρήγορα οπότε δεν θα χρειάζεσαι να βουτάς συχνά χέρια. Μπορείς φτιάξεις μια "γωνίτσα" με πιο μικρές anubias, καμία βουκεφαλάντρα, να πιάσεις 1-2 ριζούλες pteropus κάπου, να φυτέψεις μια vallisneria ή να ντύσεις ένα κλαδί με moss. Κανένα από αυτά τα φυτά δεν ζητάει πράγματα, την βγάζουν μια χαρά ακόμα και στο...μισοσκόταδο...

Το σχήμα της γυάλας σου είναι δύσκολο αλλά από την στιγμή που δημιουργήσεις σωστές συνθήκες για τα ψάρια σου και το "ντύσεις" φυσικά, μπορείς να γίνει ενυδρείο που φυσάει...
Σιγά σιγά όλα θα γίνουν..Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-03-19, 04:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Garbakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!

Τα ψαράκια τα εβαλα μετά από 2 εβδομάδες αφού είχα βάλει το αντιχλώριο και και το υγρό με τα βακτήρια.

Αυτό το έκανα γιατί διάβασα πως τα βακτήρια θέλουν και αυτά τροφή και καλό είναι να βάλουμε μερικά ψαράκια έτσι ώστε να τα βοηθήσουν..

Έκανα κάτι λάθος;
Πρεπει να μετρησεις αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3 ... Μονο αν βρεις Αμμωνια = 0 ΝΟ2 = 0 και ΝΟ3 > 0 θα καταλαβεις οτι εκανες σωστα!


Γνωμη μου ειναι οτι εχεις κανει λαθος που λογικα το πληρωνουν τα ψαρια που εβαλες μεσα ... Δεν εχω δει να λειτουργουν αυτα τα βακτηρια οποτε δε νομιζω και στη περιπτωση σου να ισχύει κατι διαφορετικο!

Για να εχεις ήσυχο το κεφαλι σου θα σου ελεγα να βαλεις αγγελια να παρεις μπολι απο αλλο ενυδρειο και να το βαλεις στο φιλτρο σου!


Αναφερεις οτι εχεις διαβασει αρκετα ... Απο που βρηκες πληροφοριες?

Καταρχας διαβασε αυτα που ειναι πολυ σημαντικα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909


Τα υπολοιπα οπως λες σιγα σιγα ... Το παραπανω επειγει να μην εχουν προβλημα τα ψαρια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-03-19, 13:35
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να μετρησεις αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3 ... Μονο αν βρεις Αμμωνια = 0 ΝΟ2 = 0 και ΝΟ3 > 0 θα καταλαβεις οτι εκανες σωστα!


Γνωμη μου ειναι οτι εχεις κανει λαθος που λογικα το πληρωνουν τα ψαρια που εβαλες μεσα ... Δεν εχω δει να λειτουργουν αυτα τα βακτηρια οποτε δε νομιζω και στη περιπτωση σου να ισχύει κατι διαφορετικο!

Για να εχεις ήσυχο το κεφαλι σου θα σου ελεγα να βαλεις αγγελια να παρεις μπολι απο αλλο ενυδρειο και να το βαλεις στο φιλτρο σου!


Αναφερεις οτι εχεις διαβασει αρκετα ... Απο που βρηκες πληροφοριες?

Καταρχας διαβασε αυτα που ειναι πολυ σημαντικα:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909


Τα υπολοιπα οπως λες σιγα σιγα ... Το παραπανω επειγει να μην εχουν προβλημα τα ψαρια!

Έχω παραγγείλει το σετ της API, όποτε όλες οι απαραίτητες μετρήσεις θα γίνουν σε 2-3 μέρες και θα σας γράψω τα αποτελέσματα.

Το αν έγινε σωστά η όχι θα το δούμε μια και καλή στις μετρήσεις γιατί τώρα το μόνο που κάνουμε είναι να μιλάμε με θεωρίες. Οταν έχουμε τα αποτελέσματα, αν δω πρόβλημα θα βάλω την αγγελία για το μπόλι που μου λέτε.

Τις πληροφορίες στην αρχή τις είχα βρει από ένα blog που είχα βρει στο Ίντερνετ και από αυτά που μου είχαν πει σε ένα κατάστημα με ενυδρεία στην Αθήνα.

Δεν ήξερα το φόρουμ για να ενημερωθώ όπως θα έπρεπε.. Όπως και να έχει όμως τώρα, θα διορθώσω τα τειχών λάθη που έχω κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-03-19, 12:10
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Επιτέλους ήρθε το ΚΙΤ της API!!

Λοιπόν τα αποτελέσματα που πήρα είναι τα εξής:

PH: 7.6
NH3/NH4: 0.25
NO3: 5
NO2: 0

Είναι οι πρώτες μου μετρήσεις και νομίζω ότι βλέπω σωστά τα χρώματα..
Θα σας παραθέσω και εικόνες μήπως εσείς βλέπετε κάτι διαφορετικό από εμένα που είστε πιο έμπειροι.

* Το NO3 το έχω βγάλει φωτογραφία και με φλας και χωρίς φλας, γιαυτο θα δείτε ίσως κάποια διαφορα στο χρωμα..

Τα φώτα σας παρακαλώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  D88EC77B-5DD9-487E-8F84-D32336A49C2D.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  17,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  F026A3C1-852D-416C-8D97-42F9829F56AB.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  13,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27E0B6C1-19A0-4050-969D-0FFD947C6926.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  15,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  01243AA4-79D3-4B45-B96F-74445243D5E3.jpg
Εμφανίσεις:  271
Μέγεθος:  13,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  58EEF7CC-4A5C-4055-9B9C-3E20881523C8.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  16,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  592ED20E-C42C-4E84-9AD0-AD6B0898DD39.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  48,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-03-19, 12:16
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Βγαλε μια φωτο με καλυτερο φωτισμο το τεστ της αμμωνιας. Εκτος αν δεν σου φαίνεται και εσενα απο κοντα καθαρο κιτρινο... Οτσν εκανες τις μετρησεις ειχες ταισει πιο πριν;

Αν μπορεις κανε ακομη 1 τεστ αμμωνιας... Θυμισε μου ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-03-19, 21:45
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαλε μια φωτο με καλυτερο φωτισμο το τεστ της αμμωνιας. Εκτος αν δεν σου φαίνεται και εσενα απο κοντα καθαρο κιτρινο... Οτσν εκανες τις μετρησεις ειχες ταισει πιο πριν;

Αν μπορεις κανε ακομη 1 τεστ αμμωνιας... Θυμισε μου ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο.
Με μπέρδεψε και εμένα είναι η αλήθεια γιατί είναι η πρώτη φορά που το έκανα..
Θα κάνω αύριο το πρωί πάλι καινούριο τεστ αμμωνίας για να δω πάλι και θα ανεβάσω φωτό.

Ναι είχα ταΐσει πριν τις μετρήσεις (πριν 15-20 λεπτά).
Λες να επηρέασε αυτό κάτι;

Το ενυδρείο είναι στην Τρίτη εβδομάδα..

Γενικότερα πρέπει να κάνω κάποιες ενέργειες εκτός από το επαναληπτικό τεστ της αμμωνίας;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-03-19, 21:54
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Τα τεστ δείχνουν άστρωτο φίλτρο..............όπως το φανταζόμασταν δηλαδή! Κάνε καθημερινές αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-03-19, 22:05
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τεστ δείχνουν άστρωτο φίλτρο..............όπως το φανταζόμασταν δηλαδή! Κάνε καθημερινές αλλαγές νερού.
Ένα 30% κάθε μέρα;

Αφού κάνω τις αλλαγές προσθέτω και αντιχλωριο κανονικά;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-03-19, 22:46
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Garbakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα 30% κάθε μέρα;Ναι

Αφού κάνω τις αλλαγές προσθέτω και αντιχλωριο κανονικά;Το νερό θα το προετοιμάζεις από την προηγούμενη με αντιχλώριο και θα το φέρνεις στην θερμοκρασία του ενυδρείου!
........
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-03-19, 22:55
Το avatar του χρήστη dimitropo21
dimitropo21 Ο χρήστης dimitropo21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2017
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Garbakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μπέρδεψε και εμένα είναι η αλήθεια γιατί είναι η πρώτη φορά που το έκανα..
Θα κάνω αύριο το πρωί πάλι καινούριο τεστ αμμωνίας για να δω πάλι και θα ανεβάσω φωτό.

Ναι είχα ταΐσει πριν τις μετρήσεις (πριν 15-20 λεπτά).
Λες να επηρέασε αυτό κάτι;

Το ενυδρείο είναι στην Τρίτη εβδομάδα..

Γενικότερα πρέπει να κάνω κάποιες ενέργειες εκτός από το επαναληπτικό τεστ της αμμωνίας;
Να εχεις στο νου σου οτι το τεστ αμμωνιας της API ειναι λιγο περιεργο...θελει στο φως της ημερας να τ βλεπεις αλλα και 0 να ειναι δν θα σου βγει οπως το χρώμα που εχει η καρτελα... δλδ κιτρινο.. αλλα θα ειναι πιο ανοιχτο απο το 0.25 Οποτε μην περιμενεις να δεις κιτρινο στην αμμωνια.. την εχω πατησει και εγω γιαυτο στο λεω. Φιλικα παντα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-03-19, 23:20
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Μιας και επιασες κορυφη στο χαμηλο ph κανε και το υψηλο ph που εχει. Μπορει να εχεις περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-03-19, 00:21
Το avatar του χρήστη Garbakos
Garbakos Ο χρήστης Garbakos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2019
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
Από αύριο ξεκινάω τις αλλαγές νερού για να δούμε πως θα πάει..
Επίσης εβαλα αγγελία για όποιον μπορεί να μου δώσει λίγο μπόλι έτσι ώστε η διαδικασία του στρωσιματος να γίνει πιο γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-03-19, 02:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitropo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να εχεις στο νου σου οτι το τεστ αμμωνιας της API ειναι λιγο περιεργο...θελει στο φως της ημερας να τ βλεπεις αλλα και 0 να ειναι δν θα σου βγει οπως το χρώμα που εχει η καρτελα... δλδ κιτρινο.. αλλα θα ειναι πιο ανοιχτο απο το 0.25 Οποτε μην περιμενεις να δεις κιτρινο στην αμμωνια.. την εχω πατησει και εγω γιαυτο στο λεω. Φιλικα παντα...
Πιο πολυ με μπερδευουν τα νιτρικα στα API ... Η αμμωνια ειναι πολυ ευκολη να την δεις και βγαινει σαν κιτρινο (οπως υπαρχει στην καρτελα) ακομα και αν την βγαλεις φωτογραφια ... Αν βλεπεις αλλο χρωμα απο το κιτρινο τοτε εχεις καμποση μετρησιμη αμμωνια! Ισως οχι 0,25 αλλα λιγοτερο!

Για του λογου το αληθες:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20190319_204250.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  21,2 KB  
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 29-03-19 στις 13:15
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή ενυδρείου. thanosvsl DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 26-11-16 11:28
Κατασκευή ενυδρείου Τσιόνογλου Σταύρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 03-06-10 20:11
Κατασκευή Ενυδρείου theodoros DIY . Φτιάχτο μόνος σου 59 15-05-10 14:53
Κατασκευή Ενυδρείου 30Χ30(27L) booot DIY . Φτιάχτο μόνος σου 24 28-10-08 18:19
Κατασκευή ενυδρείου python DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 04-06-07 20:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11076 seconds with 16 queries