Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-06-04, 23:34
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΨΑΡΙΟΥ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΣΚ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΡΩΜΗ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΥΘΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΡΙΑ "ΕΝΥΔΡΕΙΑΔΙΚΑ" ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΣΥΝΤΑΡΑΚΤΙΚΟ-ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΕ ΨΑΡΙ-ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ?ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΟ ΕΧΩ ΛΥΜΕΝΟ ΑΠΛΩΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΕΙΑ ΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΑΘΗΝΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-04, 01:39
stergios Ο χρήστης stergios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2004
Περιοχή: Thessalonikh
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Kalhspera.Na exeis provlhma den nomi.X8es eixame synantish sthn 8essalonikh kai ta paidia m eipan oti exoun ferei arketes fores apo ejwteriko k malista polla psaria.Leptomeries den gnwri.Logika 8a deilwnontai san aposkeues.Sto magazi pou 8a pas 8a sta etoimasoun aftoi gia to tajhdi.Sigoura pantws to anes8htiko den to gleitonoun.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-04, 14:35
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩς ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-04, 19:16
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ειλικρινά ελπίζω να μην προκύψει κανένα πρόβλημα, επειδή η Ιταλία ανήκει στην ΕΟΚ. Σε χώρες εκτός ΕΟΚ υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα ιδιαίτερα σοβαρό! ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-06-04, 19:29
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ.ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΥΡΙΣΩ-ΑΝ ΠΑΩ ΦΥΣΙΚΑ-ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΥΧΩΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΑΣ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-04, 17:40
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fidel
Ειλικρινά ελπίζω να μην προκύψει κανένα πρόβλημα, επειδή η Ιταλία ανήκει στην ΕΟΚ. Σε χώρες εκτός ΕΟΚ υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα ιδιαίτερα σοβαρό! ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!
Δηλαδη τι θα αντιμετωπισει καποιος, αν θελει να εισαγει ψαρι απο χωρα εκτος ΕΟΚ
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-04, 18:28
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Απο χωρα εντος ΕΟΚ, δεν υπαρχει περιπτωση να σου δημιουργησει κανεις προβλημα αν ερχεσαι με ψαρι - κι αν σου δημιουργησει, βαζεις τις φωνες και τον κανεις ρομπα επειδη δεν ξερει τους νομους.

Απο χωρα εκτος ΕΟΚ, χρειαζεσαι αδεια εισαγωγης απο το κτηνιατρικο της Νομαρχιας (που δινεται μονο σε επαγγελματιες), χαρτι κτηνιατρου απο την χωρα προελευσης, και χαρτι κτηνιατρου απο το μερος εισοδου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-04, 21:43
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Απο χωρα εκτος ΕΟΚ, χρειαζεσαι αδεια εισαγωγης απο το κτηνιατρικο της Νομαρχιας (που δινεται μονο σε επαγγελματιες), χαρτι κτηνιατρου απο την χωρα προελευσης, και χαρτι κτηνιατρου απο το μερος εισοδου.
Δηλαδη αν θελω να φερω μερικα ψαρια (μια κουτα ας πουμε) για παρτη μου, απο Περου, πρεπει να παρω αδεια απο την Νομαρχια Αθηνων
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-06-04, 04:45
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Δηλαδη φιλε , αν εγω φερω μια κουτα με πιρανχας απο το Περου τι θα γινει;
Που θα το μαθουν ολοι αυτοι
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-06-04, 14:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Υπαρχουν τρεις τροποι να φερεις ψαρια απο ξενη χωρα.

1) Πας ο ιδιος στην ξενη χωρα, βρισκεις τα ψαρια, και τα φερνεις μαζι σου.
Εδω, πολυ απλα σου ανοιγουν τις αποσκευες στο αεροδρομιο.

2) Κανεις παραγγελια σε εξαγωγεα. Αυτος θα σου τα στειλει με φορτωτικη, οποτε ετσι κι αλλιως περνανε ελεγχο στο αεροδρομιο.

3) Εχεις καποιον φιλο στη συγκεκριμενη χωρα, που τα αγοραζει, τα συσκευαζει και τα στελνει ιδιωτικα, με κουριερ, εξπρες με τα εξοδα που αυτο συνεπαγεται. Εδω ΙΣΩΣ υπαρχει μια πιθανοτητα να μην περασει ελεγχο, αλλά το ρισκαρεις? (Και συνηθως οι εταιρειες κουριερ δεν αναλαμβανουν ζωντανο φορτιο).

Και στις τρεις περιπτωσεις δεν πρεπει να ξεχναμε οτι το ταξιδι και οι διαδικασιες πρεπει να ειναι παρα πολυ γρηγορες γιατι με καθε ωρα που περναει αυξανονται οι πιθανοτητες να χασεις ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-06-04, 16:17
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Εγώ είχα φέρει 70 ψάρια από Τσεχία και οι κωλοπ*##@))($& στο τελωνείο της Πράγας μου σπάσανε το ειδικό κουτί μέσα στο οποίο ήταν συσκευασμένα τα ψάρια, λέγοντας μου ξεκάθαρα ότι αφού δεν πρόκειται να φτάσουν στον προορισμό τους με σπασμένο κουτί δεν τους νοιάζει που δεν είχα έγγραφα. Βέβαια ο λόγος που δεν είχα έγγραφα ήταν όχι η νεοελληνική μαγκιά και βλαχιά του: "έλα μωρέ τί τα χρειάζομαι τα χαρτιά?" αλλά το ότι έπρεπε να είμαι 20ώρες πριν στο αεροδρόμιο για να τσεκάρουν ένα - ένα τα ψάρια στο τελωνείο.

Υ.Γ. με απίστευτη πατέντα και ανάμεσα σε όλο τον κόσμο που έκανε check-in έφτιαξα δικό μου κουτί με αποτέλεσμα όλα τα ψάρια να έρθουν σε άριστη κατάσταση. Πάντως καλό είναι ο δικός μου τρόπος να αποφευχθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-06-04, 17:27
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Υπαρχουν τρεις τροποι να φερεις ψαρια απο ξενη χωρα.

2) Κανεις παραγγελια σε εξαγωγεα. Αυτος θα σου τα στειλει με φορτωτικη, οποτε ετσι κι αλλιως περνανε ελεγχο στο αεροδρομιο.

Και στις τρεις περιπτωσεις δεν πρεπει να ξεχναμε οτι το ταξιδι και οι διαδικασιες πρεπει να ειναι παρα πολυ γρηγορες γιατι με καθε ωρα που περναει αυξανονται οι πιθανοτητες να χασεις ψαρι.
Αυτος ειναι και ο μονος τροπος για τον οποιο ενδιαφερομαι (βλεπεις το Περου πεφτει και λιγο μακρια :P).
Σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους , μου ειπαν οτι θα εχουν εκδωσει πιστοποιητικο γιατρου (δικου τους) το οποιο θα συνοδευει την κουτα, και οτι τα ψαρια μπορουν να μεινουν ζωντανα μεσα στην συσκευασια τους κοντα στις 30 ωρες.Με αυτο δεν γινεται τιποτα Δεν μετραει
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-06-04, 17:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μετραει.
Απο κει και περα, πρεπει να εισαι παρων οταν ερθει η φορτωτικη, να περασουν και απο τον δικο μας κηνιατρο στο αεροδρομιο, και κυριως να τους δειξεις αδεια απο το κτηνιατρικο της νομαρχιας, που δεν την δινουν παρα σε επαγγελματιες. Εμεις το καναμε μια φορα, και δεν το ξανακανουμε (πηραμε μεν αδεια επιστρατευντας μεγαλα μέσα, αλλά ηταν τυχαιο). Το καλυτερο ειναι να κανει την παραγγελια καποιος επαγγελματιας και να σου δωσει τα ψαρια με το αζημιωτο φυσικα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-06-04, 17:42
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dantouan
Δηλαδη φιλε , αν εγω φερω μια κουτα με πιρανχας απο το Περου τι θα γινει;
Που θα το μαθουν ολοι αυτοι
Εάν η πτήση σου έρθει μέσω Ευρωπαϊκής πόλης (εντός Σένγκεν) είναι σχεδόν απίθανο να σε σταματήσουν

Στην περίπτωσή σου θα είναι και εύκολο, αφού με όποια αεροπορική εταιρεία κι αν πετάξεις θα κάνει στάση ή αλλαγή αεροπλάνου σε πόλη της ΕΟΚ (πλην Ολυμπιακής που δεν νομίζω ότι πάει Περού).

Κάθε φορά που πάω ταξίδι εκτός Ευρώπης, επιλέγω να κάνω στάση σε ευρωπαϊκή πόλη γι' αυτόν τον λόγο και πιστέψτε με το έχω κάνει πολλές φορές και έχει 100% επιτυχία... (μην το παρεξειγήσετε δεν το γράφω για λόγους επίδειξης)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05353 seconds with 12 queries