Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-07, 12:59
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή Discus Project

Καλησπέρα στην παρέα ,

Λόγω ότι διαμορφώνω έναν υμιυπόγειο χώρο 40 τμ για την πάρτι μου μακριά από γυναίκες και παιδιά ( είμαι πολύ τυχερός και χαρούμενος) έχω αρχίσει τον σχεδιασμό τις μιας πλευράς του χώρου για να φιλοξενηθούν ενυδρεία . Αυτή τι στιγμή έχω μιλήσει με τον ηλεκτολόγο για να μου φέρει πίνακα στον χώρο και μέσα στην εβδομάδα θα μιλήσω και με κάποιον υδραυλικό για τις σωληνώσεις παροχής νερού αλλά και αποχέτευσης . Το Ενυδρείο που θέλω να φτιάξω είναι για Δίσκους με διαστάσεις 150*60*75=675 λίτρα . Περνώντας από τον σύλλογο το Σάββατο και μιλώντας με τον Γιάννη μου πρότεινε να σκεφτώ και την λύση του sumpπου έχει και αυτός στο δισκοενυδρείο του .Δυστυχώς λόγω που είχα μαζί μου ένα από τα τριβόλια μου ( γιο μου ) δεν είχαμε την δυνατότητα να πούμε περισσότερες λεπτομέρειες.
Έχω διαβάσει στο Forumσχεδόν όλα τα postsγια το sump και τα πλεονεκτήματα του και τα λίγα μειονεκτήματα που έχει αλλά τολμώ να ομολογήσω ότι δεν βρήκα κάπου ξεκάθαρα για το αν το sumpκάνει για δισκοενυδρεία ή όχι και πως επιλύονται τυχόν προβλήματα ρύθμισης του PH( έχω διαβάσει όλα τα postsπου αφορούν τους δίσκους στο forumκαι δεν βρήκα κάτι ) .
Οποιαδήποτε άποψη και βοήθεια από μέρους σας θα μου ήταν πολύ χρήσιμη και θα με βοηθούσε πολύ να ξεκαθαρίσω τα πράγματα. Στο μέλλον θα χρησιμοποιήσω αυτό το postγια την πορεία του όλου project .

Φιλικά
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-07, 16:21
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

το ονειρο μου....... ενα ψαρο δωματιο.....αν και εγω εχω κανει το σαλονι μου...... Για σκεψου τη λυση να κανεις μια μικρη φαρμα δισκων με γεννηστρες και βρεφοκομεια.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-07, 16:48
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Όπως σου είπα και το Σάββατο τo sump είναι κατά την γνώμη μου η καλυτερη πρόταση για φιλτρο ενυδρειου. Το μονο μειονέκτημα που βρίσκω ειναι στο ότι θέλει πολύ καλό σχεδιασμό των διαμερισμάτων του. Ακόμα και το Co2 που λένε ότι χανεται δεν ισχυεί απολύτως.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-07, 17:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι θες ειδικη κατασκευή, το sump προσφερει πολλα πρακτικα πλεονεκτηματα. Ακομα κιαν χανεις λιγο διοξειδιο, η μπουκαλα να ειναι καλα. Εξαλλου, αν δεν χεις πολλα φυτα δεν θες και πολυ διοξειδιο.
Και το sump κανει για ολα τα ενυδρεια, εκτος ισως απο τα πολυ φυτεμενα Ολλανδικου τυπου (και αυτο παλι συζητιεται..)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-07, 20:39
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας . Το θέμα είναι ότι ποιος θα με βοηθήσει στην σχεδίαση και στην υλοποίηση(κατασκευή ) του sump? Θα κάνω μια προσπάθεια μόνος μου ψάχνοντας για κάποιο σχέδιο και θα επανέλθω για τις παρατηρήσεις σας καθώς επίσης και πως θα το φτιάξω και ίσως κάποιο κόστος .

Προς Pritani : Δεν θα είναι εντελώς fishroom απλά θα υπάρχει ένας μεγάλος πάγκος που θα τοποθετηθεί το μεγάλο ενυδρείο και θα υπάρχει χώρος για να μπουν άλλα 2 μικρότερα ενυδρεία των 200 λίτρων το καθένα .
Φιλικά
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-07, 21:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν ερθεις οποιο Σαββατο απογευμα μπορεις απο τον Συλλογο μας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12401 πολλοι θα σου εξηγησουν (ειναι παντα πιο καλα απο κοντα)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-07, 12:20
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Μάλλον έτσι θα το κάνω Toli . Ευχαριστώ πολύ
Φιλικά
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-07, 12:05
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Αρχικά θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά για τι βοήθεια που μου προσφέρατε για τον σχεδιασμό του sump το Σάββατο στο Σύλλογο.

Τώρα πάμε σε κάτι άλλο, σκέφτομαι για κρεμαστό φωτιστικό για το δισκοενυδρείο.
Η διαστάσεις του ενυδρείου είναι 1,5 μήκος 0,75 ύψος και πλάτος 0,60 . Υπάρχει κάτι έτοιμο ή θα πρέπει να πάω σε λύση DIY και αν ναι οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή .

Μέχρι να ολοκληρωθεί το project θα κάνω αρκετές ερωτήσεις για αυτό δείξτε υπομονή και κατανόηση .
Φιλικά
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-07, 12:22
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

δυο metal halide 150 βαττ κρεμαστες στα 6500Κ και εισαι μια χαρα..... Δεν χρειαζεται να πληρωσεις ενα καρο λεφτα για ενυδρεικες και καλα....... Σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο και φωτιστικα θα βρεις μεγαλη ποικιλια......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-04-07, 07:34
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

φίλε Pritani ,

Εχθές επισκεύτηκα 3 μαγαζιά της περιοχής μου για να ρωτήσω για ΜΗ και όλοι μου δείχνανε κάτι προβολής και τίποτα σε κρεμαστό . Μήπως υπάρχει κάποια φωτογραφία από κάποιο φωτιστικό με ΜΗ, και δεν εννοώ αυτά που υπάρχουν για ενυδρειακή χρήση, γιατί δεν πρόσεξα κάτι λιγότερο από 400ευρώ πουθενά στο net με 2χ150W και μου φαίνονται λίγο ακριβά.
Ευχαριστώ
Χρήστος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΧρήστοςΠ : 24-04-07 στις 07:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-04-07, 18:57
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Χρηστο εγώ χρησιμοποιώ δύο ΜΗ 150W. Τις αγόρασα απο ενα μαγαζι ΜΑΡΙΝΟΣ-ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ και τις πηρα πολυ φτηνα.(κατω απο 100ευρώ εκαστη).
Το κόλπο ειναι του Πρασινου(dimitris21) στον οποίο χρωστάω χαρη....
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-04-07, 08:17
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Γιάννη κατα αρχήν ευχαριστώ . Μιλάς φαντάζομαι για κρεμαστά φωτιστικά ( μου έστειλε φωτογραφία ο Pritanis με ένα δείγμα με PM) .Λέγοντας κόλπο τι εννοείς;Είναι καμιά πατέντα ή απλά κρεμαστά έτοιμα του εμπορίου .
Φιλικά
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-04-07, 14:12
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Johnny98130 και Pritani,

Υστερα από λίγη έρευνα βρήκα αυτές τις λάμπες στα 120€ έκαστη κομπλέ και με τα αξεσουαρ τους . Πιστεύετε ότι κάνουν για το ενυδρείο μου;
Φιλικά Χρήστος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf 243.pdf (146,2 KB, 678 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-04-07, 07:16
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Σαν φωτιστικά και σαν σχέδιο ειναι μια χαρά. Έχω μια επιφύλαξη για το εάν το ballast που διαθέτουν ειναι ηλεκτρονικό. Ρώτα και πες μας.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-06-07, 08:03
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Νάμε πάλι .

Λοιπόν ύστερα από πολύ ψάξιμο για την κατασκευή ενυδρείου και ρωτώντας πολλά μαγαζιά με μέση τιμή κατασκευής τα 1250€ χωρίς την βάση τελικά αγόρασα μεταχειρισμένο από την αγγελία που μπήκε στο GAB . Που έτυχε να είναι και στις διαστάσεις που ήθελα . Το μόνο μικρό πρόβλημα είναι ότι είναι από θαλασσινό και έχει κάποια μικρή δουλίτσα στο να το καθαρίσω .

Έχοντας αγοράσει όσμωση από το νετ ( να είσαι καλά Vasilakis), το επόμενο είναι το σύστημα CO2 και PH controller μάλλον πάλι από νετ .
Θα κάνω την έρευνα αγοράς μου και το σχετικό ψάξιμο στο GAB και θα επανέλθω για διευκρινίσεις και απόψεις
Φιλικά
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-07, 07:36
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Το ενυδρείο το έφερα στο σπίτι εχθές και είναι στην αυλή μου(πραγματικό δισκοενυδρείο) .
Μας βγήκε η Παναγία να το σηκώσουμε και να το μεταφέρουμε(140χ60χ75 12mm τζάμι) !

Στην βοήθεια του κοινού τώρα . Θέλει καθάρισμα από το αλάτι αλλά και από τις άλγες .Ο φίλος ο Γαύρος και κάποιοι άλλοι μου πρότεινε aqua forte .Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το ενυδρείο έχει 4 τρύπες για υπερχείλιση ψηλά και όχι τρύπες στον πάτο με αποτέλεσμα αν βάλω aqua forte δεν είμαι και πολύ σίγουρος αν θα μείνουν υπολοίματα στο ενυδρείο . Ένας άλλος προβληματισμός είναι αν επηρεάζεται η σιλικόνη από το aqua forte . Και τέλος τι προτείνετε για να αδειάσω το ενυδρείο μετά από το γέμισμα του με τα χημικά την απλή μέθοδο με την σωλήνα ή κάποια αντλία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
Φιλικά
Χρήστος


Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Enter the discus chriskousis Δίσκοι 23 13-08-06 17:32
discus with???? Peter Δίσκοι 16 15-12-03 23:59
Discus pH czotalis Δίσκοι 2 06-07-03 22:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07861 seconds with 14 queries