Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-06, 14:52
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Question κάθε αρχή και δύσκολη

Γεια σας...
θέλουμε να προσπαθήσουμε και εμείς μια προσπάθεια για θαλασσινό. Fish only με βράχους. Το ενυδρείο μάλλον το RIO 400 και λέμε να βάλουμε 2χ2217 εξωτερικά φίλτρα (αν μας πείτε ότι φτάνει ένα θα μας χαροποιήσετε ιδιαίτερα). Μπερδευόμαστε όμως στο skimmer.
1. Καταρχάς, το skimmer είναι εσωτερικό και εξωτερικό και διαλέγουμε αυτό που μας ταιριάζει;
2. Ποιο προτείνεται για τα λίτρα μας;
3. Επίσης χρειαζόμαστε και RO;
4. Εϊναι και αυτά και εξωτερικά και εσωτερικά;
5. Ποιο προτείνεται για τα λίτρα μας;

Προφανώς οι ερωτήσεις μας να φαντάζουν εντελώς κουτές στα έμπειρα μάτια κάποιων, αλλά πρέπει να ενημερώσω ότι είμαστε εντελώς ΑΣΧΕΤΟΙ από θαλασσινό (οι γνώσεις μας περιορίζονται σε μικρή εμπειρία 2-3 ετών στο γλυκό). HELP!!!
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-06, 15:06
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko
Γεια σας...
θέλουμε να προσπαθήσουμε και εμείς μια προσπάθεια για θαλασσινό. Fish only με βράχους. Το ενυδρείο μάλλον το RIO 400 και λέμε να βάλουμε 2χ2217 εξωτερικά φίλτρα (αν μας πείτε ότι φτάνει ένα θα μας χαροποιήσετε ιδιαίτερα). Μπερδευόμαστε όμως στο skimmer.
1. Καταρχάς, το skimmer είναι εσωτερικό και εξωτερικό και διαλέγουμε αυτό που μας ταιριάζει;
2. Ποιο προτείνεται για τα λίτρα μας;
3. Επίσης χρειαζόμαστε και RO;
4. Εϊναι και αυτά και εξωτερικά και εσωτερικά;
5. Ποιο προτείνεται για τα λίτρα μας;

Προφανώς οι ερωτήσεις μας να φαντάζουν εντελώς κουτές στα έμπειρα μάτια κάποιων, αλλά πρέπει να ενημερώσω ότι είμαστε εντελώς ΑΣΧΕΤΟΙ από θαλασσινό (οι γνώσεις μας περιορίζονται σε μικρή εμπειρία 2-3 ετών στο γλυκό). HELP!!!
θα ξεκινησω με τις γνωσεις που εχω.για τα 2χ 2217εννοειται,ro οποσδηποτε,για τα υπολοιπα θα σας βοηθησουν οι αλμυροι........
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-06, 16:35
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Σκιμμερ εσωτερικό λίγο δύσκολο για τα λίτρα σου.
Διαλέγεις η κρεμαστό (hang on)η στο sump(in sump) η αυτοδύναμο (stand alone) αλλά το τελευταίο θα σου πάει ακριβά και μαλών είναι υπερβολή.
Προτεινόμενο σκιμμερ ένα MCE 600 Deltec από Aquarisric.net 212 Euro (δεν το έχει στης σελίδες του site παραγγελία μέσω ε-μαιλ)
http://www.deltecaquariumsolutions.com/skimmers_2.php
Reverse osmosis και DI υποχρεωτικά από RO-man
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-06, 08:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ωραία επιλογή.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να ακολουθήσεις για να πραγματοποιήσεις τα σχέδιά σου. Αυτό που προτείνω εγώ, είναι οτιδήποτε και αν αποφασίσεις, να έχει προοπτική για εξέλιξη. Και εννοώ, ότι ξεκινάς τώρα με ένα σύστημα fish-only, αλλά ίσως σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, θα θες να πας σε reef.
Στη θέση σου θα έκανα οπωσδήποτε sump, στο οποίο θα έβαζα όλο τον εξοπλισμό μου και παράλληλα θα αύξανε και τα λίτρα του συστήματός μου. Στο sump, μπορούν να μπουν πολλά μοντέλα skimmer.
Αν τώρα δεν θες, θα αναγκαστείς να βάλεις hangon και αυτός που σου προτείνει ο Ovelix είναι πολύ καλός.
R.O. θα ήταν πρέπον να πάρεις και μόνο καλό θα κάνεις.
Τώρα σχετικά με την φίλτρανση, εγώ θα έβαζα ένα 2028 για βιολογικό και ένα 2216 για χημικό και παράλληλα με τον ζωντανό βράχο (φαντάζομαι για ζωντανό μιλάς) και την ζωντανή άμμο, θα είσαι ο.κ. Αν τα έχεις τώρα τα 2217, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Τα θέματα βέβαια δεν περιορίζονται μόνο σε αυτά. Υπάρχουν ακόμα πάρα πολλά που θα πρέπει να λυθούν (οι διαφορές γλυκού θαλασσινού είναι αρκετές), αλλά φαντάζομαι με σωστή οργάνωση και αρκετό διάβασμα όλα θα πάνε καλά.
Και μη διστάσεις να κάνεις την οποιαδήποτε ερώτηση (όσο κουτή και αν σου φαίνεται). Όλοι όταν ξεκινήσαμε δεν ξέραμε πολλά πράγματα (όχι ότι τώρα ξέρουμε…… )
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-06, 09:46
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις τώρα απαντήσεις...

Για sump τπ σκέφτηκα αλλά έτσι θα πρέπει να κάνω diy βάση και να μη πάρω την έτοιμη του RIO 400, διότι φαντάζομαι στο τελευταίο δε θα χωράει.

Το RO είναι εσωτερικό και εξωτερικό κι αυτό; Μπορείτε να προτείνετε κάποιο; Προσπαθώ να κάνω κοστολόγιο για δω το τελικό πόσό που θα δαπανηθεί.

Τα 2χ2217 δεν τα έχω, απλά τα σκέφτηκα σαν πιο οικονομική λύση από το να πάω σε pro της eheim. ¶σε που με τα pro δεν έχω καλή εμπειρία. Στο 2026 που έχω σε 1 1/2 χρόνο μου χάλασε η τρόμπα.
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-06, 15:18
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko
Για sump τπ σκέφτηκα αλλά έτσι θα πρέπει να κάνω diy βάση και να μη πάρω την έτοιμη του RIO 400, διότι φαντάζομαι στο τελευταίο δε θα χωράει.
O.k. Εγώ βέβαια στη θέση σου θα έκανα και d.i.y. ενυδρείο. Απλά κάνεις ότι θέλεις και όπως το θέλεις (υπερχειλήσεις κλπ).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koko
Το RO είναι εσωτερικό και εξωτερικό κι αυτό; Μπορείτε να προτείνετε κάποιο; Προσπαθώ να κάνω κοστολόγιο για δω το τελικό πόσό που θα δαπανηθεί.
Η R.O. (ReverseOsmosis) ήτοι Αντίστροφη Όσμωση, είναι φίλτρο νερού. Δεν έχει σχέση με το ενυδρείο. Δες εδώ και θα βρεις μια που σου κάνει.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις για αρχή με αφρικάνες pavloukos Malawi 14 26-05-04 03:01
Kαινουργιο planted tank Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:33
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04380 seconds with 13 queries