Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-01-17, 21:16
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλησπερα και παλι. Δεν ειπα εγω να κανουμε πειραματα στα ψαρια μας, εγω ρωτησα εαν ετυχε να εχετε ακουσει/συναντησει/διαβασει (η οπως αλλιως θελεις πεστω), τωρα η στο παρελθον, για ατομα που ειχαν η εχουν ακομα τα συγκεκριμενα ψαρια σε φυτεμενο ενυδρειο με τις καταλληλες συνθηκες για αυτα τα ψαρια. και εαν ναι τι αποτελεσμα ειχαν/εχουν (συμπεριφορα, υγεια κτλ) Δεν ειπα οτι ειναι σωστο η λαθος, απλως ρωταω γιατι ενδιαφερομαι να μαθω.
Απο εκει και περα αντι για κυκλοφορητη μπορω να βαλω ενα εσωτερικο φιλτρο (και συγκεκριμενα αυτο eheim biopower 200) γεμιζοντας μονο βιολογικο υλικο. Η ροη του ομως δεν ξερω εαν ειναι αρκετη δυνατη ετσι ωστε να κυκλοφορει το νερο ικανοποιητικα. και ποση περιπου αμμο θα χρειαστω για το ενυδρειο 260 λιτρα (120x46x64 cm). μπορω μηπως να την τοποθετησω πανω απο το ηδη υπαρχων χαλικι. δηλαδη χαλικι απο κατω και 2-3 cm αμμο απο επανω.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-01-17, 10:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Φίλε Χρήστο
ότι γράφτηκε ή γράφουμε, ο καθένας με τον τρόπο του, είναι για να σε βοηθήσουμε να συντηρήσεις όσο το δυνατό πιο σωστά τα ψάρια σου.
Από κει και πέρα για το ερώτημα σου αν μπορούν αυτά τα ψάρια να ζήσουν σωστά σ' ένα ενυδρείο με φυτά νομίζω ότι απάντησα ότι γίνεται, εφόσον δεν επιθυμούμε να φτιάξουμε ένα ενυδρείο που αναπαριστά φωτογραφικά ένα τμήμα του βιότοπου τους.
Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι φυτεμένο με φυτεμένο έχει διαφορές.
Όταν φιλοξενούμε αυτά τα είδη σεβόμαστε τις ανάγκες τους (πχ συγκεκριμένοι παράμετροι νερού, κρυψώνες σε πέτρες, άμμο στο βυθό κλπ) και μπορούμε να βάλουμε και φυτά στο ενυδρείο τους που δεν έχουν άλλες απαιτήσεις. Δηλ. δεν βάζουμε φυτά πχ που απαιτούν διοξείδιο αφού θα επηρεάζει το ph προς τα κάτω, με μαλακά φύλλα γιατί θα γίνουν τροφή των ψαριών, με απαιτήσεις σε λιπάσματα ή πολύ έντονο φωτισμό κλπ Υπάρχουν αρκετά είδη φυτών που ευδοκιμούν στις συνθήκες ενός ενυδρείου Μαλάουι πχ βαλισνέριες, ανούμπιες, κρίνουμ, κρυπτοκορίνες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χρηστος33 Εμφάνιση μηνυμάτων
..... αντι για κυκλοφορητη μπορω να βαλω ενα εσωτερικο φιλτρο (και συγκεκριμενα αυτο eheim biopower 200) γεμιζοντας μονο βιολογικο υλικο. Η ροη του ομως δεν ξερω εαν ειναι αρκετη δυνατη ετσι ωστε να κυκλοφορει το νερο ικανοποιητικα. και ποση περιπου αμμο θα χρειαστω για το ενυδρειο 260 λιτρα (120x46x64 cm). μπορω μηπως να την τοποθετησω πανω απο το ηδη υπαρχων χαλικι. δηλαδη χαλικι απο κατω και 2-3 cm αμμο απο επανω.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Με το biopower 240 θα είσαι καλύτερα.
Άμμο θα χρειαστείς γύρω στα 5εκ στο βυθό.
Το χαλίκι πρέπει να βγει αναγκαστικά γιατί η άμμος θα πάει από κάτω σε λίγο καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-01-17, 14:42
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Αυτά θυμάμαι:


http://www.malawicichlidhomepage.com...ted_greek.html

http://www.malawicichlidhomepage.com..._simonson.html

Απλά πρόσεξε τι ζουμί βάζουν και τι διαδικασίες κρατάς για να έχεις συμβατές συνθήκες. €€€€€€€
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-01-17, 02:04
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά θυμάμαι:
http://www.malawicichlidhomepage.com..._simonson.html
Απλά πρόσεξε τι ζουμί βάζουν και τι διαδικασίες κρατάς για να έχεις συμβατές συνθήκες. €€€€€€€
Καλα αυτο για να το κανω δεν παιζει αλλα το ενυδρειο τα σπαει.
Δυστυχως απο φιλτρα (εξτρα) εχω μονο δυο εσωτερικα eheim biopower 200 (μηδεν χωριτηκοτητα σχεδον) και Juwel Bioflow Standard H (600l/h με αρκετη χωριτηκοτητα υλικο) αλλα πιανει αρκετο χωρο μεσα στο ενυδρειο. Αλλα ακομα θα δω τη θα κανω για δευτερο φιλτρο στο ενυδρειο που θελω να λειτουργει και σαν κυκλοφορητης.
Τωρα απο αμμο καποιο ειχα διαβασει οτι καλο ειναι να βαλω στο ενυδρειο οχι την πολλη ψιλη αμμο γιατι θα σηκωνετε ευκολα και μπορει να μπουκωνουν ευκολα τα φιλτρα.
Εσεις πια κοκομετρια αμμου προτεινετε, δειτε εδω λιγο και πειτε μου (παραλια δεν παιζει για χιλιομετρα και οταν λεμε χιλιομετρα μιλας για πολλα)
http://www.ebay.de/itm/25-kg-Kristal...I_IdLLqHtHeGlg
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-01-17, 07:57
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Από το λινκ που έβαλες,η πρώτη επιλογή είναι μια χαρά!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-03-17, 14:57
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια, ενα upadate.
Τελικα εβγαλα τα πλεκο, αλλαξα λιγο τις πετρες για περισσοτερες κρυψωνες, η θερμοκρασια ανεβηκε στους 25C, βγηκε το μισο υποστρωμα και μπηκε στην θεση του αμμος (αν και τελικα το μετανιωσα που δεν το αντικατεστηκα ολο το χαλικι με αμμο), δευτερο φιλτρο/κυκλοφοριτη εβαλα ενα εσωτερικο eheim το οποιο ομως βγηκε τις τελευταιες μερες γιατι το χρειαστηκα σε αλλο ενυδρειο προσωρινα και τελος βγηκαν και μερικα φυτα. τα Labidochromis τελικα ειναι υβριδια και ο πληθυσμος του παραμενει ο ιδιος 11 ψαρια απο τα οποια τα 4-5 ειναι σιγουρα αρσενικα και κυριαρχα νομιζω γιατι ο καθενας εχει πιασει απο μια σπηλια / τρυπα και την υπερασπιζεται.
στο ενυδρειο υπαρχουν αυτην την στιγμη 11 Labidochromis caeruleus και 11 Pseudotropheus demansoni. Για τα Labidochromis caeruleus εχω ηδη αγγελια για δωσιμο εδω και 2 μηνες για να φυγουν μερικα (μπορει και ολα).
Μερικες φωτο απο τα ψαρια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-03-20 19.34.53.jpg
Εμφανίσεις:  142
Μέγεθος:  44,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-03-20 19.35.50.jpg
Εμφανίσεις:  168
Μέγεθος:  45,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-03-20 19.37.12.jpg
Εμφανίσεις:  137
Μέγεθος:  53,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-03-20 19.42.11.jpg
Εμφανίσεις:  137
Μέγεθος:  56,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-03-20 19.43.17.jpg
Εμφανίσεις:  144
Μέγεθος:  52,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-03-20 19.43.40.jpg
Εμφανίσεις:  143
Μέγεθος:  49,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-03-20 19.44.00.jpg
Εμφανίσεις:  138
Μέγεθος:  45,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-03-20 19.52.14.jpg
Εμφανίσεις:  150
Μέγεθος:  50,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-03-20 19.54.34.jpg
Εμφανίσεις:  138
Μέγεθος:  53,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2017-03-20 19.55.12.jpg
Εμφανίσεις:  124
Μέγεθος:  51,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-03-17, 22:48
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

ρε παιδια αυτα ειναι σιγουρα υβριδια? η μπορει να ειναι Pseudotropheus saulosi και να αλλαζουν χρωμα τωρα. εγω για Yellows τα πηρα παντως. Τα ψαρια ειναι περιπου 8-9 μηνων και τους τελευταιους 1-2 μηνες αρχιζουν τα κυριαρχαν αρσενικα να παιρνουν μπλε μουσαδα και να βγαζουν ριζες στα σωματα τους.
εχετε καμια ιδεα?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-03-17, 08:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Χρήστο καθαρά saulosi δεν είναι σίγουρα. Πιθανότατα είναι υβρίδια τα λεγόμενα "red coral". http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61917
Ίσως είναι και κάτι με Metriaclima sp. "Membe deep" ή M.sp. "Msobo" αλλά θα φανεί όσο μεγαλώνουν.
Πάντως το ψάρι στην 6η φωτο έχει σωματότυπο Labidochromis. Τα πορτοκαλί δεν έχουν σχέση με λαμπίντο.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-03-17, 10:11
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Πάντως, άσχετα με το αν είναι υβρίδια και τι υβρίδια είναι κτλ, θα έλεγα ότι χρειάζεσαι 3πλάσιες πέτρες.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-04-17, 09:13
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις. Ποτε ενα ψαρι θεωρητε ενηλικο, σε ποσο καιρο. Φοβαμαι με λιγο με τις πετρες (οσον αφορα το βαρος τους) γιατι το συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι τουλαχιστον 7-8 χρονων και υπαρχει εκ μερους μου μια αμφιβολια οσον αφορα την αντοχη του.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-04-17, 10:02
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Αν πατανε οι πετρες καλά μην φοβάσαι.
Σε ότι αφορα τα ψαρια σου σιγουρα εχεις πααααρα πολλά υβρίδια ( μπορεις να το καταλάβεις και μονος σου αν δεις τα χρώματα τους πως ειναι κανονικά ).
Γνωμη μου αν τα δωσεις σε καποιον να του πεις απο πριν οτι ειναι υβριδια για να μην συνεχιστει η αλυσίδα..
Αν κάποια στιγμή τα βγαλεις πάντως διαλεξε καποιο ειδος που σου αρεσει και ειτε ρωτα εδω αν εχει καποιος ειτε αγορασε απο γνωστο μαγαζι για να αποφυγεις τετοια προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-04-17, 10:48
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

ο φοβος μου δεν ειναι στο να πεσει μια πετρα και να χτυπησει το τζαμι και να σπασει αλλα στο τι βαρος αντεχει το επιπλο (το επιπλο ειναι του ενυδρειου). Στην περιγραφη του επιπλου εαν το παρεις καινουργιο αναφερει οτι αντεχει μεχρι και 600 κιλα περιπου εαν θυμαμε καλα. αλλα το συγκεκριμενο ειναι 8-9 χρονων και εχει και καποια φουσκωματακια. εκει ψιλοκολλαω.
τωρα για τα ψαρια τα κιτρινα τα ειχα παρει μωρα πριν 7 μηνες απο εναν χομπιστα ολα μαζι, 24 περιπου απο τα οποια εχω δωσει τα 13 ηδη πριν κανενα τριμηνο (τοτε ολα τα ψαρια ηταν κιτρινα) και πριν απο 6 μηνες περιπου ειχα παρει και 11 Demansoni μωρα και αυτα απο αλλον χομπιστα τα οποια νομιζω ειναι και καθαρα. ηδη τα εχω βγαλει για δωσιμο και αναφερω οτι ειναι υβριδια.
βασικα μονο απο χομπιστες παιρνω πραγματα αλλα δυστυχως μενω γερμανια.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-04-17, 12:29
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Μου κάνεις πλάκα έτσι ????
Λόγο πρωταπριλιάς σωστα ???

Εισαι Γερμανία και ψάχνεσαι για ψαρια ????????????
Εισαι στην πηγη μέσα και καθομαστε και συζητάμε ?????

Αν ημουν στη θεση σου θα ειχα κάνει παπάδες !!!!
Το επιπλο μπορεις να το ενισχύσεις και στην τελική πάρε ενα καινουργιο βρε αδερφε.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 01-04-17, 12:53
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χρηστος33 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα δυστυχως μενω γερμανια.
Μάλλον μας κάνει πλάκα Λάμπρο!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 01-04-17, 15:09
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

πλακα γιατι να κανω ρε παιδια. εγω δε ειπα οτι ψαχνομαι για ψαρια η οτι με χαλανε τα συγκεκριμενα απλως ρωτησα και μου απαντησατε εαν ειναι υβριδια η αλλο ειδος. Απο εκει και περα ειπα πως βρεθηκαν τα συγκεκριμενα ψαρια στα χερια μου. Οσο για το επιπλο σωστη η παρατηρηση σου θα κοιταξω τι μπορω να κανω.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-04-17, 15:28
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Άνω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Απλά το λέμε γιατί αν ήμουνα στην θέση σου θα μοίραζα τα υβρίδια ώστε να μην υπάρχει περίπτωση αναπαραγωγής,και θα έψαχνα για καθαρά και σπάνια ψάρια που εκεί που βρίσκεσαι υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-04-17, 16:37
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Για το βάρος. Πες ότι προσθετεις αλλα 30 κιλά πέτρες. Θα επιβαρυνθεί το έπιπλο γύρω στα 15 κιλά περισσότερο από τώρα. Δεν είναι διαφορά. Για κάποιο λόγο νομίζουμε ότι οι πέτρες είναι θεοβαριες και το νερό πούπουλο.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 03-04-17, 16:41
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι. Σημερα μου ηρθε ο λογαριασμος απο το ρευμα. μετα απο πολλη σκεψη το ενυδρειο με τα malawi θα αδειασει και θα μπουν χρυσοψαρα η καποιο αλλο ειδος με ψαρια που δεν χρειαζονται θερμοστατη. στο σπιτι μου τρεχουν 3 ενυδρεια και το ενα (το μεγαλο) πρεπει να γινει χωρις θερμοστατη γιατι ειναι πολλα τα λεφτα. πριν παρω την αποφαση αυτην προσπαθησα με διαφορους τροπους να μειωσω οσο γινεται την καταναλωση αλλα και παλι δεν γινεται. ηδη σημερα θα δωσω τα υβριδια και θα ακολουθησουν και τα υπολοιπα.
Η αποφαση δεν παρθεικε σημερα γιατι παρακολουθω το τελευταιο διαστημα τις καταναλωσης των ενυδρειων και ξερω που βαδιζω περιπου απλως ελεγα μηπως και γινει κανενα θαυμα
Τελος παντων, εχετε να προτεινεται κανενα ψαρι <κρυου νερου> (δηλαδη ψαρι χωρις θερμοστατη). το ενυδρειο βρισκεται σε δωματιο χωρις θερμανση αλλα μεσα στο σπιτι οποτε το ενυδρειο θα κραταει πιστευω μια θερμοκρασια (χειμωνα / καλοκαιρι) περιπου 17-25 (αυτο θα το δω κιολας μολις βγουν ολα τα ψαρια και αφησω το ενυδρειο με κλειστο το θερμοστατη). το χειμωνα που ειχα θερμομετρο σε εκεινο το δωματιο, ειδα οτι οταν ειναι κλειστη η θερμανση (το βραδυ κυριως) του σπιτιου επεφτε περιπου στους 19 βαθμους (θερμοκρασια δωματιου) περιπου οποτε το ενυδρειο πρεπει λογικα να ειναι πανων κατω 1 η 2 η 3 βαθμους πιο κατω απο την θερμοκρασια του δωματιου 16 στην χειροτερη μεχρι 18 στην καλυτερη.
Ενημερωτικα:
Το ενυδρειο εχει ντυθει περιμετρικα (πλαινα και πισω πλατη) με φελιζολ (εαν λεγετε ετσι) 6 cm παχος, οποτε η αλλαγες/απωλειες/αυξησεις στην θερμοκρασια δεν θα ειναι τοσο αποτομες πιστευω (αυτο ειναι και θετικο και αρνητικο).
Το ενυδρειο θα στηθει (εσωτερικα) στις απαιτησεις των ψαριων οταν αποφασιστη τι ψαρια θα μπουν.
Οι μετρησεις του νερου τις βρυσεις μου ειναι
ΚΗ 9
ΡΗ 7,5 περιπου
ΝΟ3 10 περιπου, ασχετο αλλα ειπα να το πω
το νερο της αλλαγης θα ειναι 60 με 120 λιτρα περιπου εβδομαδιαιως απο το βρωμικο νερο της οσμωσης μαζι με νερο βρυσης

Σορρυ για το μεγαλο κειμενο, θα ηθελα να ακουσω και τις δικες εκτιμησεις/αποψεις/διορθωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 03-04-17, 19:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Χρήστο, το καλοκαίρι δηλαδή που δεν ανάβουν οι θερμαντήρες έχεις λιγότερη κατανάλωση στο ηλεκτρικό ;
Γιατι κάπου δεν στέκει αυτό που λες.
Μήπως να δώσεις 15-17 Ευρω να πάρεις έναν μετρητή κατανάλωσης να δεις τι καίει το καθε ενυδρείο μέσα στο 24ωρο ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 03-04-17, 19:59
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Τακη καλησπερα, τεσσερις μετρητες εχω. λοιπον
-Ενυδρειο 140 λιτρα (γαριδες) θερμοκρασια 22 C (σαλονι)
kwh / μερα 0,80
kwh / ετος 300
Κοστος για εναν χρονο 90 ευρω

-Ενυδρειο 54 λιτρα (γαριδες) θερμοκρασια 24 C (υπνοδωματιο)
kwh / μερα 0,40
kwh / ετος 150
Κοστος για εναν χρονο 50 ευρω

-Ενυδρειο 260 λιτρα (Malawi) θερμοκρασια 26 C (υπνοδωματιο)
kwh / μερα 2
kwh / ετος 730
Κοστος για εναν χρονο 210 ευρω
οι μετρησεις εγιναν το τελευταιο 10ημερο που ο καιρος εχει ανοιξει οποτε και οι τιμες ειναι ενδεικτικες γιατι τον χειμωνα θα ανεβουν. εχω ντυσει τα 2 απο τα 3 ενυδρεια με φελιζολ. επισης στο μεγαλο ενυδρειο το τελευταιο διαστημα εχω βαλει λεντακια για φωτισμο.
τον χειμωνα χωρις να κανω τιποτα απο τα παραπανω πρεπει να ειχα 3 με 3,5 kwh μερα στο μεγαλο. βασικα το δωματιο ειναι χωρις θερμανση και γενικα το σπιτι ειναι κρυο εαν δεν ανοιβει η θερμανση του σπιτιου. Επισης το καλοκαιρι εχουμε δροσια μεσα στο σπιτι.
-------------------------
δες τι τυχερος ειμαι
μολις εχω διαρροη στο μεγαλλο ενυδρειο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη χρηστος33 : 03-04-17 στις 19:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 03-04-17, 20:25
Το avatar του χρήστη kwstas arta
kwstas arta Ο χρήστης kwstas arta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2009
Περιοχή: Monaxo
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο,στο θεμα του φιλου,θα αναφερω οτι εδω στην Γερμανια γινεται τις τρελης απο υβριδια!γαριδες,κιχλιδες,και γκαπυ εντλερς,δεν μπορειται να φανταστειται.οχι μονο απο χομπιστες αλλα και απο τα μαγαζια http://www.garnelio.de/deutscher-gar...avidi-6st.ισως το μεγαλυτερο μαγαζι για γαριδες.και εντεξει απο χομπιστες λογο αμαθειας το καταλαβαινω,αλλα απο τα μαγαζια,δεν το καταλαβαινω γιατι το κανουν.οσο αφορα την καταναλωση ρευματος που λεει ο φιλος,πιστευω οτι πρεπει να κανει καπου λαθος,η τιμη τις κιλοβατορας ειναι 0,06λεπτα του ευρω,τουλαχιστον εδω στο μοναχο.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-04-17, 20:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για το ρεύμα χοντρικά, όλα μαζί σου κοστίζουν 1 Ευρώ την ημέρα.
Διαρροή τώρα τι εννοείς ; στάζουν νερά ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-04-17, 21:49
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

και να το αποτελεσμα. μολις ειχα διαρροη λογικα απο τον πατο του ενυδρειου γιατι στα πλαγια δεν ετρεχε απο πουθενα. τα αδειασα ολα και τωρα τι κανουμε??? τα ψαρια ειναι σε 60 λιτρο κουτι προσωρινα χωρις φιλτρο αλλα θα μπει και το φιλτρο και ο θερμοστατης. πρεπει αυριο να τα δωσω ομως. στο αλλα ενυδρεια εχω γαριδες οποτε δεν παιζει να πανε εκει. τι ειπα χρυσοψαρα μαλλον για ερπετα το βλεπω το ενυδρειο να γινεται.
Κωστα μακαρι να κανω αι λαθος γιατι ειμαι καινουργιος σχετικα στην γερμανια αλλα ψαξτω καλυτερα λιγο για ειμαστε και σιγουροι γιατι εδω στην στουγγαρδη 28,71 λεπτα εχει η κhw απο οτι βλεπω. δες το απο το check24.de για το ρευμα και το αεριο που λεει.
και για να μην το κουραζω απο τον μαρτιο που αρχισα ο μετρητης του ρευματος να μετραει απο το αρχη ειχα μονο ενα ενυδρειο 140λ τον αυγουστο πηρα το 260λ ενυδρειο και τον ιανουαριο εβαλα και το 60λ ενυδρειο σε λειτουργια. ο λογαριασμος ηρθε μαρτιο (δηλαδη ενας χρονοσ) και πληρωσα 660 ευρω παραπανω χωρις να κανω κατι αλλο απο οτι κανω καθε χρονο εκτος απο τις προσθηκες των ενυδρειων. και αυτα οχι σε λειτουργια ενος ολοκληρου χρονου. και εγω παραξενευτηκα γιατι περιμενα οπως και εσυ λες να πληρωσω κανενα 350 αντε 400 για τα ενυδρεια (και αυτα παλι πολλα ειναι).
τελως παντων τωρα τι κανουμε μπορειται να μου πειτε / προτεινε για το ενυδρειο. αρχικα το ξαναγεμιζω (αυριο ομως) και βλεπω απο που ειναι η διαρροη. μετα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2011-01-04 06.12.40.jpg
Εμφανίσεις:  121
Μέγεθος:  47,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Screenshot_1.png
Εμφανίσεις:  116
Μέγεθος:  5,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-04-17, 22:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πρέπει να βρεις που ειναι η διαρροή ,
και αυτό θα κρίνουμε αν υπάρχει και πρόβλημα στατικότητας,
αλλιώς βάζεις σιλικόνη με το δαχτυλο και αναλογα τη ποσότητα της σιλικονης το γεμιζεις.
Λογικά θα χρειαστείς τουλάχιστον 48 ώρες για να το γεμίσεις πάλι.
----------------------
για να δεις καλύτερα αλλά και να πιάσει η σιλικόνη θα πρέπει να στεγνώσει καλά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-04-17, 22:08
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

κανω ενα καφε και ξεκιναω. αρχικα το γεμιζω μεχρι να το δω να σταζει και κοιταω απο που. φωτο και επανερχομαι. σε καμια ωρα ερχεται και η γυναικα απο την δουλεια παρτυ θα εχουμε σημερα
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-04-17, 23:05
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

λοιπον η διαρροη ειναι στην πλατη του ενυδρειου στην ενωση της πλατης με το πατο του ενυδρειου στην μεση σχεδον του ενυδρειου. τι κανουμε τωρα? καμια ιδεα? το αφηνω να στεγνωση και το περναω απο πανω η κατι αλλο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2011-01-04 07.34.35.jpg
Εμφανίσεις:  113
Μέγεθος:  51,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2011-01-04 07.34.53.jpg
Εμφανίσεις:  116
Μέγεθος:  44,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2011-01-04 07.35.03.jpg
Εμφανίσεις:  114
Μέγεθος:  30,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2011-01-04 07.35.09.jpg
Εμφανίσεις:  111
Μέγεθος:  34,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-04-17, 23:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

θα σου πρότεινα να πας σε ένα τζαμά και να κόψεις ένα κομμάτι τζάμι με πλάτος 5-6 εκατοστά,
μήκος όσο είναι η πλάτη μείον μερικά χιλιοστά που είναι η κούρμπα και 8αρι πάχος.
καθαρίζεις καλά εσωτερικά την σιλικόνη σε αυτή τη πλευρά,
και κολλάς το τζάμι.
Να βάλεις μια κόντρα δηλαδή,
και μετά το ξεχνάς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 03-04-17, 23:42
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

ερωτησεις:
1. στο κουτι (περιπου 50 λ σαν του ικεα περιπου) που εχω τα ψαρια ειναι απο πλαστικο με φιλτρο και θερμοστατη 300w. ο θερμοστατης ειναι της eheim με το αναλογο κλιπς (κουμπωμα με τις βεντουζες) που κουμπωνει ο θερμοστατης και εχει μια μικρη αποστατη απο το τοιχωμα του πλαστικου κουτιου. ειναι ρυθμισμενος στους 26 βαθμους, λετε να εχω προβλημα λιωσιματος/τρυπηματος επειδη το κουτι ειναι απο πλαστικο.
2. κούρμπα ειναι η γωνια (της σιλικονης) που ενωνετε πλαγιο / πατος / και πλατη σωστα? λιγο πιο μικρο δηλαδη εαν καταλαβα καλα.
3. <καθαρίζεις καλά εσωτερικά την σιλικόνη σε αυτή τη πλευρά> εννοεις ξηλωμα της σιλικονης και απο πανω το τζαμι. η απλως καθαρισμα τις σιλικονης και απο πανω (με σιλικονη εννοειται) το τζαμι. δηλαδη την παλια σιλικονη την βγαζω η την αφηνω
4. το τζαμι θα μπει παραλληλα η καθετα με τον πατο του ενυδρειου. καθετα ετσι? το 5-6 εκατοστα (πλατος του τζαμιου) θα ειναι κολημενα στην πλατη του ενυδρεου?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-04-17, 23:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

1) λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα όσο είναι μέσα στο νερό, και θα είναι πολύ καλύτερα να βάλεις την έξοδο του φίλτρου να χτυπάει επάνω στον θερμαντήρα και έτσι το νερό γύρω από τον θερμαντήρα δεν θα προλαβαίνει να ζεσταίνεται τόσο πολύ που να ζεστάνει και το πλαστικό.
2) ναι, σωστά
3) εννοώ πως καθαρίζεις μόνο τη σιλικόνη που εξέχει, την κόβεις.
Το μέρος της σιλικόνης που είναι αναμεσα στα τζαμια μη την βγάλεις.
Ετσι η καινούρια σιλικόνη θα έχει μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής με τη πλάτη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 04-04-17, 00:13
χρηστος33 Ο χρήστης χρηστος33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2016
Περιοχή: VAIHINGEN AN DER ENZ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

τακη σε ευχαριστω πολλη για τις απαντησεις και τον χρονο σου. θα δω τι θα κανω και θα ενημερωσω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawi mbuna 260L vag0s Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 30 16-01-12 14:23
Malawi(mbuna) 260L! Jacob Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 21 24-12-08 14:44
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09542 seconds with 14 queries