Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-16, 14:35
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Smile Εδώ είμαστε! Καλώς σας βρήκα!

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Λευτέρης λέγομαι από Χαϊδάρι και σχετικά καινούργιος στον χώρο του ενυδρείου (2 χρόνια ενασχόληση) και έως πολύ πρόσφατα, παρθένος στο θέμα των αγαπημένων μου αφρικάνων (malawi).
Είμαι πολύ του διαβάσματος και λιγότερο του γραψίματος γι'αυτό και δεν είχα κάνει εγγραφή νωρίτερα.
Ας μπω τώρα στο ψητό το οποίο και είναι:
Διαστάσεις: 110-45-50 εκ.
Λίτρα: περίπου 250
Βιότοπος: Malawi
Χρόνος λειτουργίας: 1 μήνας
Ρουτίνα-αλλαγές νερού: 25% κάθε εβδομάδα
Φωτισμός: 4x custom led bars + 1x custom blue led bar
Φίλτρανση: Fluval 405
Θέρμανση/ψύξη: JBL ProTemp 300W
Διακοσμητικά υλικά: 30+ κιλά πέτρες
Βυθός: 30 κιλά μαύρη χαλαζιακή άμμο κόκκου 2-3mm
pΗ: 7.8
GΗ: 15
KΗ: 10
Θερμοκρασία: 26C
Είδη & αριθμός ψαριών και ασπόνδυλων:
4 hemichromis bimaculatus (1male ,3female) (απο προηγούμενο setup και θα βγουν οσονούπω)
5 Corydoras (και αυτά θα βγουν
)
3 Labidochromis Caeruleus (all male full yellow)
1 Pseudotropheus zebra blue (male)
1 Pseudotropheus sp. "Acei" (Msuli) (male)
2 Copadichromis borleyi (Kadango) (1male, 1female)
1 Aulonocara hansbaenschi (νομίζω δηλαδή) (male)

1 Pseudotropheus Demasoni (male)
1 Pseudotropheus Socolofi Albino (male)

Είδη φυτών:
2 Anubia

Να αναφέρω ότι πρόθεση μου είναι ένα all male malawi, αισθητικά όμορφο ενυδρείο και όχι μία ακριβής προσομοίωση της βιοποικιλότητας της λίμνης Malawi, πάντα φυσικά σεβόμενος τα ψάρια και με γνώμονα την σωστή διαβίωση τους.

Από τροφή δίνω Omega One super color veggie pellets όπως επίσης και flakes διάφορων επώνυμων εταιριών (Ocean nutrition, JBL).

Στο παρακάτω link μπορείτε να δείτε μερικές φωτό του ενυδρείου.
https://postimg.org/gallery/ilb41y4e/

Αυτά για αρχή, ευχαριστώ για την φιλοξενία και περιμένω τα σχόλια και συμβουλές σας.
Επίσης να ευχαριστήσω των Λάμπρος.Τ για την απάντηση στην ερώτηση μου και την παρότρυνση για να γράψω εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-16, 14:41
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες. Θα σου πρότεινα να περιοριστείς σε δυο χαρεμια (1 male, 4-5 female). Όταν διατηρούσα το αφρικάνικο ήθελα κι εγώ να βαλω μόνο αρσενικά αλλά οι συμπεριφορες και η ανάδειξη των χαρακτήρων αυτών των υπέροχων ψαριών δε μου το επέτρεψε και ευτυχώς γιατί το χάρηκα περισσότερο όπως το είχα τελικά. Επέλεξε δύο είδη που σου αρέσουν και ταιριάζουν μεταξύ τους και θα είσαι άρχοντας και εσύ και εκείνα.
Το στησιμο επίσης θέλει αλλαγές κατά τη γνώμη μου. Περισσότερες πέτρες για περισσότερες κρυψώνες και περάσματα. Επέλεξε ένα είδος πέτρας και φτιάξε δύο αντικριστά νταμάρια ή ένα ενιαίο τοίχο και άσε τα ψάρια να βρουν το χωρο τους. Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-16, 15:15
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καταρχήν να σε καλωσορίσω και από εδώ.

Όπως σου είπα και στο PM, και επειδή όπως γράφεις θέλεις το "καλύτερο", για τα ψαράκια σου, συμβουλή μου είναι να προσεγγίσεις το θέμα του στησίματος λίγο διαφορετικά.
Δεν είναι ανάγκη να πάς σε "καθαρά βιοτοπικής προσέγγισης" ενυδρείο.
Μπορείς με κάποιες αλλαγές να πετύχεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο με πολύ καλές συνθήκες για τα ζωντανά σου.
Συνεπώς θα επιμείνω στο να επιλέξεις 2 είδη ψαριών και να βάλεις από 2 χαρέμια.
Υπάρχουν ψάρια που είναι δίχρωμα (άλλο χρώμα τα αρσενικά και άλλο τα θηλυκά) οπότε θα έχεις ήδη μια διαφορετική χρωμοσύνθεση χωρίς να αλλάζεις τις συνθήκες διαβίωσης τους.
Όπως σου είπα ήδη, για να σου δώσουν τα ψαράκια τα καλύτερα από τα χρώματα και τις συμπεριφορές τους θα πρέπει πρώτα εσύ να τους δώσεις το καλύτερο περιβάλλον.
και αυτό σε ένα ενυδρείο μόνο με αρσενικά δεν γίνεται. Χάνουν το ενδιαφέρον τους και δεν έχουν ανάγκη να προβάλλουν τα όμορφα χρώματα τους.
Εσύ το ίδιο θα στολιζόσουνα για να βγείς ραντεβού με μια όμορφη κοπέλα και το ίδιο για να βγείς με τους φίλους σου να δεις μπάλα ???

Αυτά στα λέω γιατί τα ίδια λάθη τα έκανα και εγώ και στο τέλος έμαθα από αυτά.
Σκέψου λοιπόν ξανά το θέμα της σύνθεσης των ψαριών ξανά και εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε.
Καλή αρχή και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-16, 15:46
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
-------------------------
Όπως σου είπαν 2 χαρέμια είναι καλά,διάλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο και μιλάμε για το 2ο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tanganyiκας : 18-10-16 στις 15:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-16, 15:56
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και από εμένα.
Το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ και θα συμφωνήσω στο θέμα των ψαριών ότι καλύτερα να διαλέξεις 2 ή 3 χαρέμια.
Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-16, 16:05
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isidor Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες και από εμένα.
Το ενυδρείο σου μου αρέσει πολύ και θα συμφωνήσω στο θέμα των ψαριών ότι καλύτερα να διαλέξεις 2 ή 3 χαρέμια.
Καλή συνέχεια.
3 δεν θα έβαζα σε 110 μήκος!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-16, 16:09
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλως ηρθες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-16, 16:22
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
Για να επιμένετε όλοι σε 2 χαρέμια σίγουρα κάτι θα ξέρετε περισσότερο αλλά στην παρούσα φάση είμαι σε δρόμο χωρίς γυρισμό.
Γνώμη μου είναι ότι ένα all male tank είναι δυνατό και πολύ όμορφο με είδη σχετικά "ήρεμα". Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα, βίντεο και εκτενή άρθρα κυρίως σε ξένα site που το αποδεικνύουν. Απλά θέλει δοκιμές, βάλε - βγάλε ίσως κάποια ψάρια μέχρι να το βρείς.
Ένα είναι σίγουρο ότι το αποτέλεσμα από άποψη αισθητικής είναι το κορυφαίο.
Τώρα αν φάω τα μούτρα μου και κουραστώ όπως φαντάζομαι έχετε πάθει ήδη κάποιοι από εσας θα μάθω και θα προχωρήσω σε αλλαγές.
Όσον αφορά το hardscaping δεν είναι το τελειωτικό και όσο παρατηρώ συμπεριφορές και συνήθειες από τα ψάρια θα το αναπροσαρμόζω. Σωστές οι απόψεις σας για περισσότερες πέτρες το παρατηρώ και εγώ όσο αποκτούν χαρακτήρα τα ψάρια τα οποία εκτός του acei είναι μικρά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-16, 16:32
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lebo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.
Για να επιμένετε όλοι σε 2 χαρέμια σίγουρα κάτι θα ξέρετε περισσότερο αλλά στην παρούσα φάση είμαι σε δρόμο χωρίς γυρισμό.

Γιατί το λές τόσο απόλυτα ???
Γνώμη μου είναι ότι ένα all male tank είναι δυνατό και πολύ όμορφο με είδη σχετικά "ήρεμα". Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα, βίντεο και εκτενή άρθρα κυρίως σε ξένα site που το αποδεικνύουν.
Μην ξεχνάς ότι πολλά από τα Video δείχνουν ενυδρεία που φτιάχνονται ακριβώς για αυτό. Για μια μόνο φωτό.

Απλά θέλει δοκιμές, βάλε - βγάλε ίσως κάποια ψάρια μέχρι να το βρείς.
Ένα είναι σίγουρο ότι το αποτέλεσμα από άποψη αισθητικής είναι το κορυφαίο.
Δεν θα το έλεγα αυτό. Αν και η αισθητική είναι υποκειμενική. Αν θέλεις απλά να βλέπεις να κινούνται πάνω κάτω χωρίς να έχουν κάποιο ενδιαφέρον (τα ίδια τα ψάρια) μπορείς να βλέπεις κάποιο βίντεο. Αν θέλεις να δεις και να καταλάβεις πραγματικά το γιατί κινούνται γιατί αλλαζουν χρωματισμούς κτλ.. τότε αυτό που σου λέμε είναι μονόδρομος.

Τώρα αν φάω τα μούτρα μου και κουραστώ όπως φαντάζομαι έχετε πάθει ήδη κάποιοι από εσας θα μάθω και θα προχωρήσω σε αλλαγές.

Μα για αυτό στα λέμε. Επειδή ήδη τα έχουμε φάει εμείς ή κάποιοι από εμάς.

Όσον αφορά το hardscaping δεν είναι το τελειωτικό και όσο παρατηρώ συμπεριφορές και συνήθειες από τα ψάρια θα το αναπροσαρμόζω. Σωστές οι απόψεις σας για περισσότερες πέτρες το παρατηρώ και εγώ όσο αποκτούν χαρακτήρα τα ψάρια τα οποία εκτός του acei είναι μικρά.
Αφού βλέπω ότι παρατηρείς τον χαρακτήρα των ψαριών σου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις (και συγνώμη ) στο συγκεκριμένο στήσιμο (μόνο αρσενικά) ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-16, 16:54
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού βλέπω ότι παρατηρείς τον χαρακτήρα των ψαριών σου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένεις (και συγνώμη ) στο συγκεκριμένο στήσιμο (μόνο αρσενικά) ?
Γιατί προς το παρόν πάντα δεν έχω κανένα θέμα επιθετικότητας και υπερβολικού κυνηγιού. Εκτός από τα 3 labido που έχω και που το πιο μεγάλο κυνηγάει τα πιο μικρά και αυτό σε ανεκτά όρια. Όταν δω ότι τα όρια ξεπεραστούν και τα ψαράκια αγχωθούν θα μεταφέρω τα δυο μικρότερα σε άλλο ενυδρείο.
Σε παρακαλώ μην ζητάς συγνώμη δεν υπάρχει ούτε λόγος ούτε περίπτωση να παρεξηγήσω κάτι.
Σέβομαι όλες τις απόψεις ειδικά απο ανθρώπους που έχουν σίγουρα μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα αλλά από την άλλη και μέσα από την μελέτη που έχω κάνει διατηρώ και υπερασπίζομαι και τις δικές μου απόψεις.
Τώρα αν θα φτάσουμε στο σημείο να μου λέτε σου τα λέγαμε εμείς και δεν άκουγες θα βγω σαν άντρας και θα αποδεχτώ το λάθος μου.
Παρακάτω παραθέτω και ένα πολύ καλό άρθρο για τα all male tanks
http://www.cichlid-forum.com/article...ale_malawi.php
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-10-16, 19:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες κι από ΄μένα!
Δεν ήθελα να επιχειρηματολογήσω περισσότερο για τις παρατηρήσεις που ήδη έκαναν τα παιδιά πιο πάνω.
Θα σταθώ όμως σε μερικά σημεία μόνο αφού θέλεις να προσπαθήσεις "πάντα φυσικά σεβόμενος τα ψάρια και με γνώμονα την σωστή διαβίωση τους" όπως λες.
Όταν λοιπόν τα αντιμετωπίσουμε έτσι και όχι απλά σαν διακοσμητικά στοιχεία μιας όμορφα στημένης γυάλας στα δικά μας μάτια, ανατρέπονται άρδην οι σκέψεις για all male ενυδρεία που περιγράφει το άρθρο του αμερικάνικου φόρουμ.
Κανένα είδος δεν διαβιώνει σωστά παρέα μόνο με ένα φύλο. Δεν θα μας δείξει όλη τη συμπεριφορά του, τα χρώματα του, τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του, δεν θα αναπαραχθεί. Βεβαίως μπορεί να επιβιώσει και να μεγαλώσει αλλά εμείς δεν θα έχουμε την ευκαιρία να δεχτούμε το δώρο που μπορεί να μας δώσει παρατηρώντας τα παραπάνω
Φιλικά όλα τα παραπάνω και τροφή για σκέψη.
Εσύ αποφασίζεις.

*- πως ξέρεις ότι τα ψάρια που έχεις είναι αρσενικά?
-τα "λαμπίντο" σου δεν είναι Labidochromis caeruleus (μάλλον υβρίδια με M.estherae τα βλέπω)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-10-16, 20:15
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες κι από ΄μένα!
Δεν ήθελα να επιχειρηματολογήσω περισσότερο για τις παρατηρήσεις που ήδη έκαναν τα παιδιά πιο πάνω.
Θα σταθώ όμως σε μερικά σημεία μόνο αφού θέλεις να προσπαθήσεις "πάντα φυσικά σεβόμενος τα ψάρια και με γνώμονα την σωστή διαβίωση τους" όπως λες.
Όταν λοιπόν τα αντιμετωπίσουμε έτσι και όχι απλά σαν διακοσμητικά στοιχεία μιας όμορφα στημένης γυάλας στα δικά μας μάτια, ανατρέπονται άρδην οι σκέψεις για all male ενυδρεία που περιγράφει το άρθρο του αμερικάνικου φόρουμ.
Κανένα είδος δεν διαβιώνει σωστά παρέα μόνο με ένα φύλο. Δεν θα μας δείξει όλη τη συμπεριφορά του, τα χρώματα του, τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του, δεν θα αναπαραχθεί. Βεβαίως μπορεί να επιβιώσει και να μεγαλώσει αλλά εμείς δεν θα έχουμε την ευκαιρία να δεχτούμε το δώρο που μπορεί να μας δώσει παρατηρώντας τα παραπάνω
Φιλικά όλα τα παραπάνω και τροφή για σκέψη.
Εσύ αποφασίζεις.

*- πως ξέρεις ότι τα ψάρια που έχεις είναι αρσενικά?
-τα "λαμπίντο" σου δεν είναι Labidochromis caeruleus (μάλλον υβρίδια με M.estherae τα βλέπω)
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Συμφωνώ ότι όλοι θέλουμε μια γυναίκα δίπλα μας για να δείξουμε χαρακτήρα και όχι μόνο.
Απλά εγώ στην παρούσα φάση και επειδή έχω δεί μια αναπαραγωγή από τα hemichromis bimaculatus όταν τα είχα μόνα τους σε άλλο ενυδρείο δεν θέλω να ξαναμπώ σε τέτοια διαδικασία.
Τα labido μου σίγουρα είναι υβρίδια και όπως σωστά λες μάλλον με estherae. Τα επέλεξα όμως εσκεμμένα ανάμεσα από πολλά ψαράκια και από διαφορετικά μαγαζιά λόγο των πολύ ζωηρών χρωμάτων που έχουν (και οι 3 έχουν διαφορετικό τόνο του κίτρινου από έντονο λεμονί μέχρι πορτοκαλοκίτρινο).
Στην άλλη ερώτηση σχετικά με το πως ξέρω αν όλα είναι αρσενικά κυρίως μέσω παρατήρησης της συμπεριφοράς τους όταν ήταν στα ενυδρεία των μαγαζιών. Εκεί λοιπόν ήταν τα πιο μεγάλα και τα πιο κυρίαρχα κυνηγώντας τα υπόλοιπα, δείγμα λογικά αρσενικών ψαριών. Όπως επίσης και από χρωματικά-ανατομικά στοιχεία που αυτά φυσικά όπως ξέρεις καλύτερα όταν είναι μικρά μπορούν να ξεγελάσουν εύκολα. Τέλος από την έως τώρα εξέλιξη τους όλα μου δείχνουν ότι είναι αρσενικά. Είδομεν.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-11-16, 11:43
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Φωτό

Ορμώμενος από τις καταπληκτικές φωτό του KostasGR είπα και εγώ να κάνω μία προσπάθεια με δανεική φωτογραφική (η δικιά μου ούτε καν τα "πιάνει" τα ψαράκια) και μέχρι να αγοράσω και εγώ καινούργια .
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να τα φωτογραφίσω όλα σωστά (κάτι η δυνατότητες της μηχανής, κάτι η δικές μου δυνατότητες στην φωτογραφία).

Το αφεντικό του ενυδρείου ACEI κυρίως λόγο διαφοράς μεγέθους γιατί απο χαρακτήρα είναι πολύ ήρεμος!


Ο έρωτας κούκλος Hongi!


Ο έταιρος κούκλος Hajomaylandi.



Ο τσαμπουκάς Polit.



Ο αλητάκος Demasoni.


Ο μικρός γόης Hara.


O πολύ όμορφος ο Aulonocara "Rubescens".



Και ο άλλος πολύ μικρός ομορφονιός μάλλον Jacobfreibergi Eureka Red.


Τέλος για σήμερα το πειραχτήρι Socolofi Albino.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-11-16, 13:23
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλα τα ψαράκια είναι πανέμορφα, να τα χαίρεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-11-16, 13:44
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα τα ψαράκια είναι πανέμορφα, να τα χαίρεσαι!
Ευχαριστώ Κώστα και εσύ τα δικά σου!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-11-16, 18:57
Selemeles Ο χρήστης Selemeles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2016
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Εγώ θα ήθελα και μια γενική για να ζηλέψω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-11-16, 19:11
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Selemeles Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα ήθελα και μια γενική για να ζηλέψω
Ορίστε και δύο γενικές για την ζήλια.


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-11-16, 19:57
surtugal Ο χρήστης surtugal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο hardscape και διαφορετικό από ότι έχω δει μέχρι σήμερα στο forum!
Η κεντρική πέτρα στο στήσιμο σου κλέβει τις εντυπώσεις. Μοιάζει με βουνό (μου θύμισε Μετέωρα).

Όσο για το all male (με προσωπική γνώση μόνο στη θεωρία για την ώρα... από κιχλίδες) συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Μη ξεχνάς άλλωστε ότι οι περισσότεροι έχουν εκτεταμένη εμπειρία στο θέμα.
... Από την άλλη όμως θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε και από πρώτο χέρι το πως αναπτύσσεται ένα τέτοιο ενυδρείο σε βάθος χρόνου.
Καλή επιτυχία!
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-11-16, 20:02
st@vros Ο χρήστης st@vros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-11-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός (απ'έξω προς το παρόν)
Μηνύματα: 390
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο το στήσιμο και τα ψαράκια σου φίλε,μακάρι να πάνε όλα καλά και να το χαρείς.
Ο μικρός γόης Hara έχει δαγκωμένη ουρά ή είναι ιδέα μου?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-11-16, 20:19
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από surtugal Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο hardscape και διαφορετικό από ότι έχω δει μέχρι σήμερα στο forum!
Η κεντρική πέτρα στο στήσιμο σου κλέβει τις εντυπώσεις. Μοιάζει με βουνό (μου θύμισε Μετέωρα).

Όσο για το all male (με προσωπική γνώση μόνο στη θεωρία για την ώρα... από κιχλίδες) συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
Μη ξεχνάς άλλωστε ότι οι περισσότεροι έχουν εκτεταμένη εμπειρία στο θέμα.
... Από την άλλη όμως θα είναι πολύ ενδιαφέρον να δούμε και από πρώτο χέρι το πως αναπτύσσεται ένα τέτοιο ενυδρείο σε βάθος χρόνου.
Καλή επιτυχία!
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια όσον αφορά το hardscape. Η αλήθεια έιναι πως η επιδίωξη μου ήταν ένα όχι τόσο τετριμμένο και πιο "απόκοσμο" τοπίο.

Για το all male θα το δούμε πως θα πάει σε κάνα χρόνο που θα είναι όλα ενήλικα. Προς το παρόν υπάρχει διακριτή ιεραρχία στο ενυδρείο και δεν έχω φοβερές εντάσεις. Η ψαροσύνθεση έχει αλλάξει από την αρχή με την απομάκρυνση των θυληκών hemichromis και τον corydoras φυσικά και έχουν προστεθεί αρκετά νέα malawi όπως φαίνεται και από τις φωτό.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από st@vros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο το στήσιμο και τα ψαράκια σου φίλε,μακάρι να πάνε όλα καλά και να το χαρείς.
Ο μικρός γόης Hara έχει δαγκωμένη ουρά ή είναι ιδέα μου?
Ευχαριστώ πολύ!
Δεν νομίζω για την ουρά του Hara. Λογικά λόγω γωνίας φωτογραφίας - γωνίας ουράς φαίνεται έτσι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lebo : 16-11-16 στις 20:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-11-16, 20:41
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εντασεις σιγουρα δεν θα εχεις πολλες και ευτυχως να λες γιατι αμα ειχες εντασεις με τετοιες πετρες μεσα θα ειχες και τραυματισμους.
για το all male τωρα... παρολο που το γνωριζω και το βιωνω εν μερη δεν το υποστηριζω γιατι ξερω καλα ποσο λαθος ειναι για τα ψαρια.καποια ειδη στο περασμα του χρονου χανουν τελειως τον χαρακτηρα τους(διαπιστωμένο)και θα το δεις και εσυ οσο μεγαλωνουν..μεχρι τοτε ομως θα εχεις αναθεωρησει αρκετα πραγματα οποτε θα σε αφησω να το χαρεις και να συνεχισεις να βγαζεις τοσο ομορφες φωτογραφιες
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-11-16, 21:05
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
εντασεις σιγουρα δεν θα εχεις πολλες και ευτυχως να λες γιατι αμα ειχες εντασεις με τετοιες πετρες μεσα θα ειχες και τραυματισμους.
για το all male τωρα... παρολο που το γνωριζω και το βιωνω εν μερη δεν το υποστηριζω γιατι ξερω καλα ποσο λαθος ειναι για τα ψαρια.καποια ειδη στο περασμα του χρονου χανουν τελειως τον χαρακτηρα τους(διαπιστωμένο)και θα το δεις και εσυ οσο μεγαλωνουν..μεχρι τοτε ομως θα εχεις αναθεωρησει αρκετα πραγματα οποτε θα σε αφησω να το χαρεις και να συνεχισεις να βγαζεις τοσο ομορφες φωτογραφιες
Οι περισσότερες πέτρες δεν είναι τόσο αιχμηρές όσο φαίνονται. Κάποιες όμως όπως η πάνω πάνω που είναι αρκετά αιχμηρή το Σάββατο στην αλλαγή θα την βγάλω και θα την λειάνω με λίγο γυαλόχαρτο.
Κοίτα είμαι σίγουρος ότι για κάποια πράγματα θα αναθεωρήσω όπως και θα τα αλλάξω (ηδη το σκέφτομαι για δραματική αλλαγή στο μέγεθος ). Στην πορεία όταν διαπιστώσω ότι κάποιο ψαράκι ζορίζετε θα το βγάλω.
Τώρα όσο για τις φωτό ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και να είσαι σίγουρος ότι θα ακολουθήσουν κι' άλλες όπως και βίντεο και απο έξω αλλά και από μέσα με gopro.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-11-16, 21:07
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Στο πνεύμα του all male ενυδρείου.

Έχεις mbuna και 1 peacock. H αυλονοκάρα περισσεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-11-16, 21:13
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

οσο περισευει και τo copadichromis..πιστευω το γνωριζει ηδη ο Λευτερης!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-11-16, 21:16
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο πνεύμα του all male ενυδρείου.

Έχεις mbuna και 1 peacock. H αυλονοκάρα περισσεύει.
Έχω κυρίως mbuna, 2 borleyi (1m+1f το θυληκό θα βγεί) και 3 peacock ή αυλονοκάρες.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-11-16, 21:19
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εμα κι εσυ ελαφρωσε το λιγο...ειναι μικρο το ενυδρειο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-11-16, 21:24
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
εμα κι εσυ ελαφρωσε το λιγο...ειναι μικρο το ενυδρειο σου!
Εγώ λέω καλύτερα να μεγαλώσω το ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-11-16, 21:29
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μωρε μακαρι να κανεις και δεκα τονους!!!και παλι δεν θα σε φτανει
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-11-16, 21:34
Το avatar του χρήστη Lebo
Lebo Ο χρήστης Lebo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2016
Περιοχή: Χαϊδάρι
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
μωρε μακαρι να κανεις και δεκα τονους!!!και παλι δεν θα σε φτανει
χαχαχα σωστός!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-11-16, 21:50
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ωραία ψάρια αλλά προσωπικά εμένα με χαλάει λίγο το στησιμο και οι συγκεκριμένες πέτρες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10255 seconds with 13 queries