Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-17, 16:37
Mindcrime Ο χρήστης Mindcrime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2016
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Αποριες για labidochromis και κιχλιδες γενικοτερα

Γεια σας παιδια! Προσφατα αγορασα το πρωτο μου 60αρι που μεσα ειχε μια labidochromis. Γνωριζοντας οτι δε χωραει στα λιτρα μου εβαλα αγγελια να τη χαρισω σε καποιο συνχομπιστα, αλλα δε βλεπω ενδιαφερον. Επειδη σε πετσοπ δε θελω να τη δωσω, εχω φτασει σε αδιεξοδο. Σκεφτομαι να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο για τη μικρουλα αλλα με το ζορι να μπορεσω να βολεψω μεχρι ενα μετρο μηκος. Ενα τετοιο ενυδρειο φτανει? Και αν τελικα βρω καποιον για να τη δωσω, τι αλλο μπορω να βαλω στο 60αρι που να εχει παρομοιο χαρακτηρα? Η labido εχει χαρακτηρα σαν πετ που λεμε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-17, 16:48
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εχεις προβλημα χωρου στο σπιτι και δε μπορεις να βαλεις μεγαλυτερο απο 1 μετρο?το τελειο θα ηταν 1.20 μηκος παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-17, 17:10
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων τα mbuna θελουν ενυδρειο με μηκος 1,20μ....
Σε 60 λιτρα δεν μπορεις να βαλεις τιποτα από λιμνη μαλαουι.....Μπορεις ομως να πας προς την λιμνη ταγκανικα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-17, 18:24
Mindcrime Ο χρήστης Mindcrime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2016
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Φιλε Κωστα ναι εχω προβλημα χωρου, καλοριφερ τηλεοραση κλπ οποτε και για το ενα μετρο οριακα. Βεβαια το καλυτερο θα ηταν να καταφερω να τη δωσω αλλα αν δε βρω θα παω σε μεγαλυτερο αναγκαστικα.
Φιλε imichal δεν λεω για malawi μονο, γνωμες για καποιο αλλο ψαρακι γενικα θελω που να εχει αντιστοιχο χαρακτηρα. Δεν εχω δει αλλο ψαρι εκτος απο αυτο που να αλληλεπιδρα σαν κανονικο πετ. Βεβαια ειναι το πρωτο μου ψαρακι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-17, 18:32
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κατα τη γνωμη μου οριακα μπορεις να βρεις ενα χαρεμι malawi mbuna και να το κρατησεις σε 1μ.θα δινεις ομως συνεχεια τα μικρα που θα κανουν.ισως καλυτερη ιδεα η ταγκανικα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-17, 18:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Διάβασε πρώτα αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
Όπως είπαν και οι φίλοι πιο πάνω για Malawi είναι σχεδόν αναγκαίο ένα ενυδρείο 1,20+ αλλά
και στο 1 μέτρο μήκος μπορείς κατά τη γνώμη μου, με σωστό στήσιμο, να φιλοξενήσεις ένα χαρέμι (1 αρσ+2/3 θηλ.) Labidochromis caeruleus που είναι απ' τα πιο φιλήσυχα είδη, απομακρύνοντας στη συνέχεια πιθανές γέννες.
Υπάρχουν και μερικά άλλα είδη που ένα χαρέμι θα βολευτεί καλύτερα από τα L.caeruleus στο 1 μέτρο μήκος. Πχ. Labidochromis chisumulae, Cynotilapia zebroides, Cindongo saulosi
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-02-17, 20:09
EPANTAZ Ο χρήστης EPANTAZ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2016
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Με την ελάχιστη εμπειρία μου...διάλεξε βικτωριανες κιχλίδες για 1μετρο ενυδρείο....είναι οι πιο στατικές από όλες...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-17, 15:50
Mindcrime Ο χρήστης Mindcrime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2016
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Παιδια να ρωτησω και κατι ακομα, αν υποθεσουμε οτι περνω τη μικρη και τη βαζω σε ενα 120λιτρο. Για να κανω ενα χαρεμι θα πρεπει να βαλω αλλες 3-4, αν βαλω μικρες θα ειναι οκ ή η μεγαλη θα τη πεσει στα μικρα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-02-17, 16:34
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν υπαρχει 120λιτρο για αυτα τα ψαρια.για μενα μινιμουμ ειναι το 100/40/50 =200 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-17, 17:20
Mindcrime Ο χρήστης Mindcrime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2016
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Φιλε κωστα χωρις παρεξήγηση αλλα δε με βοηθας. Προσπαθω να βρω την καλυτερη λυση για τη σωστη διαβιωση απ το ψαρακι μου. Ξαναλεω οτι εχω βαλει αγγελια να τη δωσω σε καποιον με σωστο ενυδρειο, απο κει και περα αν την παω σε πετσοπ δε νομιζω να περασει καλυτερα, σε 20 λιτρα το πολυ που τα κρατανε. Περα απ αυτα ψαχνωντας εδω στο φορουμ βρηκα αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14895 Για την απορια που εγραψα πιο πανω εχεις καποια γνωμη?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-02-17, 17:41
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εφοσον ειπες οτι μπορεις να βαλεις μεχρι ενα μετρο ενυδρειο σου προτεινω ενα καλο μεγεθος.που ειναι το περιεργο σε αυτο?εχεις ηδη δηλαδη καποιο ενυδρειο 120 λιτρων?δεν εχω καταλαβει καλα.
επισης το ενυδρειο που μου δειχνεις σαν παρουσιαση δε μου λεει κατι.

στην απορια σου τωρα..θα προσεξεις τα ψαρακια που θα βαλεις να μην ειναι τοσο μικρα που να χωρανε στο στομα της μεγαλης σου γιατι θα γινουν μεζες.κατα τα αλλα αν εχεις αρκετες κρυψωνες μια χαρα θα επιβιωσουν.
χαρεμι μπορεις να κανεις με 1 αρσενικο και 3 θυληκα.αν ειναι μικρα ομως δεν μπορεις να τα ξεχωρισεις σιγουρα αρα στο μελλον μπορει να χρειαστει να φυγουν καποια.εκτος κι αν βρεις λιγο μεγαλουτσικα.
ειμαστε ενταξει τωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-02-17, 18:48
Mindcrime Ο χρήστης Mindcrime δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2016
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Κωστα συγνωμη αν σου ακουστηκα καπως, δεν ηθελα να σου τη πω, καθε αλλο, σε ευχαριστω για την απαντηση! Νομιζα οτι το σημαντικο ειναι το μηκος, το 120αρι το ειπα γιατι ειναι το πιο μικρο με μηκος ενα μετρο και δεν θα ηθελα ουτε θα μπορουσα να υποστηριξω ενα 180αρι η 200αρι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-02-17, 20:14
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

σιγουρα το μηκος ειναι το βασικοτερο αλλα στην περιπτωση που θελουμε να διαμορφώσουμε σωστα το χωρο χρειαζομαστε τουλαχιστον και λιγο πλατος..και το 40 πλατος ειναι στανταρ αν θες να εισαι σωστος.ξεχνα το το 30 αν θες να με ακουσεις.γιατι ομως να μη μπορεις να στηριξεις ενα 200αρι ενυδρειο?τι σε προβληματιζει?υπαρχουν σε πολυ καλες τιμες μεταχειρισμενα ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
Νερό για κιχλιδες Ταγκανικα-Αποριες red rubin Tanganyika 1 30-10-06 13:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04814 seconds with 15 queries