Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-02, 04:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Kαινουργιο planted tank

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Kαινουργιο planted tank...
Post by: ari on 01/13/02 at 15:09:27
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν πραγματικά δεν ξέρω από πού να αρχίσω. Από το φωτισμό ή το υπόστρωμα και τη θέρμανση; : Ας τα πάρω από την αρχή. Τι θέλω; Ένα καταπράσινο ενυδρείο με μόνο τρία τέσσερα είδη φυτών ( το Glossostigma elatinoides που θα καλύπτει σχεδόν τα πάντα, java moss για τις πέτρες και ρίζες, και τέλος κάποιο hairgrass…ή κάτι άλλο που θα μπει κυρίως πίσω και πλάγια ) . Αυτό που θέλω να πετύχω πάνω από όλα είναι το ανάγλυφο…να είναι αρμονικό, και να θυμίζει περισσότερο ένα φυσικό τοπίο παρά έναν όμορφο κήπο όπως κάνουν οι Ολλανδοί.
Για τον φωτισμό…εχτές ο Τάσος είχε ενστάσεις > και θα ήθελα να ακούσω πιο εμπεριστατωμένα τις απόψεις του! Στο βιβλίο του Klaus Wilkerling διάβασα για τους λαμπτήρες ατμών υδραργύρου ως την καλύτερη δυνατή λύση για τα απαιτητικά για το φως φυτά. Βέβαια από το τόσο ψάξιμο που έχω κάνει στο ιντερνετ φαίνεται πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ισως να είναι από τις καλές λύσεις. Θα το δοκιμάσω γιατι ούτος η άλλος η λεκάνη δεν έχει καπάκι για φωτιστικά κατόπιν παραγγελίας μου και πρέπει να κρεμάσω κάτι από πάνω. Κυκλοφορούν και κάτι compact φθορισμού (energy savers), μου έχει κολλήσει όμως η ιδέα με τους άλλους…και είμαι αρκετά πεισματάρης!…
Για το υπόστρωμα…εδώ είναι που θα σας κουφάνω! Για το μικρό ενυδρείο αγόρασα ειδικό για τα φυτά ενυδρείου υπόστρωμα, το aqualite από το κατάστημα treasure στην Πατησίων. Δεν μπορώ να πω, μια χαρά φαίνεται να είναι –δεν ξέρω και πολλά, τώρα μαθαίνω!- μόνο που είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. ΜΕ ΕΓΔΥΣΑΝ :-X :-X :-X. Εψαξα λοιπόν για το αν μπορώ να κατασκευάσω εγω υπόστρωμα, και υπάρχουν πάρα πάρα πολλες συνταγές. Αυτό που σκέφτομαι από σήμερα να κάνω, -ελπίζω να μη φάω καμιά διαδυκτιακή παντοφλιά!- είναι να χρησιμοποιήσω σαν βάση ή και εξολοκλήρου seramis. Τι είναι αυτό; Είναι μια ψημένη πορώδης άργιλος σαν χαλικάκι για καλλιέργεια χωρίς χώμα (όχι για υδρόβια φυτά δηλαδή) Ασχετο αλλα το έχω δοκιμάσει στα φυτά από μαράντες σε τερράριουμ μέχρι ανθούρια και αγλαόνημα και είχαν όλα καταπληκτική επιτυχία. Δοκιμαστικά σήμερα έπλυνα και έβρασα λίγο (για να βυθίζεται καλύτερα), και αφού αφαίρεσα από ένα σημείο το υπόστρωμα του ενυδρείου, το πρόσθεσα και φύτεψα μερικά μοσχεύματα από hygrophilla sp για να δω πως θα συμπεριφερθούν. Σε δεκαπέντε μέρες θα εξετασω τη ριζοβολία τους. Σε ένα άρθρο της ‘βιβλιοθήκης’ του aquabotanics αναφέρονται στοιχεία για ψημένες αργίλλους σαν υποστρώματα ενυδρείου…έτσι μου κόλλησε αυτή η ιδέα με το seramis. Το άρθρο είναι στην ακόλουθη διεύθυνση…το βρήκα πολύ καλό.
http://home.infinet.net/teban/jamie.htm
Πάντως δεν ξέρω ακόμα και αν πάει καλά αυτή η δοκιμή, τη συμπεριφορά του μικρού Glossostigma, ειδικά όταν θα έχει στρωθεί από πάνω και ένα εκατοστό άμμος…Επίσης δεν ξέρω τίποτα για το είδος των λιπασμάτων υποστρώματος…κυρίως του σιδήρου που θα πρέπει να προστεθούν ( Υπάρχουν σκευάσματα χηλικού σιδήρου βραδείας αποδέσμευσης;… σαν φοιτητής γεωπονικής θα έπρεπε να τα ήξερα καλύτερα…).
Θα δούμε για το seramis. λογικά με χαρακτηριστικά αργίλλου, υψηλή ικανότητα ιοντοανταλλαγής, αρκετά θρεπτικά , ικανότητα απορρόφηση φωσφορικών, κτλ, πρέπει να συμπεριφέρεται ‘αρμονικά και φιλικά’ για τα φυτά.
Τέλος για τη θέρμανση. Καλώδια στο βυθό! Μόνο που δεν τα γνωρίζω καθόλου…πρέπει κάτι να προσέξω; : Μμμμμ πρέπει να σας ζάλισα! Λοιπόν αυτά για την ώρα. Αν τελικά δεν κάνω καμιά μεγάλη γκάφα –εσείς θα μου πείτε- και επειδή όλα αυτά είναι πάνω κάτω πειραματικα σκέφτομαι να ενημερώνω εβδομαδιαίως το board για εξελίξεις κτλ. Ελπίζω να μην είναι του στυλ…Βοήθεια τα ψάρια μου μεταλλάχτηκαν!!( μπορεί να σπουδάζω βιοτεχνολογία, δεν σημαίνει όμως ότι και την επικροτώ πάντα :-/)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: Tolis on 01/13/02 at 19:04:35
--------------------------------------------------------------------------------
Το βιβλιο του Wilkerling εχει γραφτει το '88. Τοτε και αλλοι συγγραφεις (Horst, Kipper) συμβουλευαν τα ιδια. Εκτοτε ,στην πραξη αποδειχτηκε οτι το spectrum τους δεν ηταν το πιο καταλληλο για υδροβια φυτα, χωρις ομως ομως να ειναι και για πεταμα. Αλλα στο ιδιο στυλ, μπορεις να πας σε Metal Halide (το Alzheimer μου ξαναχτυπα, καποιος να το μετφρασει αυτο...) που ειναι οτι πρεπει. Περισσοτερα στα sites:

http://www.animalnetwork.com/fish2/a...ic/default.asp

http://www.geocities.com/CapeCanaver.../lighting.html

Το Aqualite αν θυμαμαι καλα, ειναι ηφαιστειωδες χαλικι εμπλουτισμενο με ιχνοστοιχεια (μεταξυ των οποιων και φωσφατες) και σιδηρο. Αναφερεται σε πολλα discussion boards οτι "στερευει" σχετικα νωρις, γυρω στους 6 μηνες.
Δεν γνωριζω το συγκεκριμενο seramis, παντως ο ψημενος πορωδης αργιλος εχει πολυ καλες ιδιοτητες. Μην τον βαλεις μονο του ομως, χρησιμοποιησε στον πατο 1 εκατοστο λατεριτη, (Αquarium Pharmaceuticals, Sera, και ο Παύλος εχει και μη "ενυδρειακες" πηγες πιο φτηνες - εδω διασταυρωνουμε τα πολυ σωστα λεγομενα του polleni για τα φαρμακα), και ανακατεψε τον αργιλο σου 50-50 τουλαχιστον με νορμαλ χαλικι..μονος του ο αργιλος ειναι πολυ ελαφρυς. Ενα εκατοστο αμμου απο πανω δεν θα σου κανει τιποτε...μετα απο μερικα φυτεματα-ξεφυτεματα ολη η αμμος θα εχει περασει κατω...καλυτερα να βαλεις το ιδιο λεπτο (2-3χλ) χαλικι που προαναφαραμε.

Για τα καλωδια στο βυθο, οι συζητησεις δινουν και παιρνουν χρονια τωρα...Εγω ειμαι υπερ, αλλα παρα πολλα υγιη και ομορφα ενυδρεια τα πανε μια χαρα και χωρις. Ειναι ακριβα, τελευταια ειδα στο Petcity καποια, αλλά δεν προσεξα λεπτομερειες. Μια εναλλακτικη ειναι τα θερμαινομενα καλωδια που χρησιμοποιουν για ερπετα.

Μου διεφυγε, τi ψαρια θα εχεις, και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? Αν τελικα επιμεινεις για τις Osram, 160 watt ειναι μπολικα, (αν πας για MH ειναι και παραπανω) και ισως χρειαστεις CO2.

Μ'αρεσει η επιλογη φυτων, αλλά σε ενα ανοιχτο ενυδρειο θα ηταν ωραιο να εβαζες και καποια φυτα που θα βγουν και θα συνεχισουν στον αερα...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ari on 01/14/02 at 07:56:43
--------------------------------------------------------------------------------
Και εγώ στην αρχή για ανοιχτό το προόριζα, όμως μετά σκέφτηκα την υγρασία στο δωμάτιό μου και τους είπα να βάλουν δυο συρόμενα τζάμια απο πάνω just in case... Δυστυχώς έτσι όπως τα έβαλαν δεν βγαίνουν αν δεν ξεκολλήσω τους οδηγούς τους...και έτσι μπορεί να ανοίγει η μισή επιφάνεια κάθε φορά μόνο. Δεν με πειράζει. Αυτό με τα φυτά που να αναπτύσονται και απ'έξω ήταν η αρχική μου ιδέα ...Μετά όμως είδα μια φωτογραφία ενος ενυδρείου αλά Τακασι Αμανο...και αυτό ήταν. Εχει μαλιάσει η γλώσσα μου να τον αναφέρω. Καπου διάβασα πως στο τελευταίο του βιβλίο παραθέτει εικόνες απο ενυδρεία ξεκινώντας απο ενυδρείο ΕΝΟΣ λιτρου ...μέχρι κάποιο αστρονομικό νούμερο που δεν θυμάμαι. Καλά για να φτιάξεις ένα ενυδρειάκι -ουτε κάν ενυδρείο δηλαδή- στην Ιαπωνία πρέπει να είσαι ένας Γιάνγκος Δράκος ;D ;D...είναι πανάκριβα ακούω.
Για το seramis έκανα ένα τεστ σήμερα και σα να βγήκε ότι σκληραίνει λίγο το νερό ( το ΚΗ) (δεν έκανα το τεστ στο νερό του ενυδρείου ). Περίεργο πράγμα ,θα ξανακάνω αργότερα ...Λεω περίεργο γιατί θεωρείται και ιδανικό υπόστρωμα για ορχιδέες και φυτά εσωτερικού χώρου που είναι όλα κατά κανόνα ασβεστόφοβα.
Οι διαστάσεις είναι 90χ45(πλάτος)χ50 , είναι περίπου στα 180 λίτρα δηλαδή. Ψαράκια....τρελαίνομαι για μελανοταινίες και θα μπουν αποκλειστικά αντιπρόσωποι του γένους....ίσως και το Glossolepis incisus. Διοξείδιο του άνθρακα θα χρειαστώ... όχι και τόσο για λόγους εξισορρόπησης του pH εξαιτίας του υψηλού φωτισμού κτλ. αλλά γιατί το glossostigma είναι δύσκολο φυτό απο ότι διαβάζω και χρειάζεται έντονο φως για να παραμείνει κοντό + παροχή διοξειδίου. Τέλος είναι και το πρόβλημα με τα άλγη. ???
Τώρα για το pH θα ήθελα να κατέβει μισό-ένα βαθμό...και με μισό είμαι ευχαριστημένος. Δηλαδή απο το 7,6-7,8 περίπου της βρύσης να κατέβει κοντά στο 7. Αυτό δεν μπορώ να το πετύχω με μια προσεκτική και 'διακριτική' δόση ταννίνης;Την σκληρότητα λέω να την αφήσω όπως είναι.
Οι αλλαγές του νερού θα είναι συχνές, υπολογίζω το 20% του νερού κάθε βδομάδα το λιγότερο...έτσι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αστάθειας του πεχά απο τον υψηλό φωτισμό, τη φωτοσύνθεση κτλ. Μένουν τα άλγη... Μήπως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιούσα σπρέι CO2 παρά να βάλω φιάλη κτλ; (αν είναι να βάλω φιάλη κτλ, θα προσπαθήσω να το φτιάξω μόνος μου εννοείται :-/ :-/) Ξέρει κανείς για τα σπρέι, δουλεύουν καθόλου;
Αν αναγκαστώ να χρησιμοποιήσω τελικά το σύστημα με τη φιάλη και κανονική παροχή, δεν θα χρειαστεί να βάζω και ταννίνη αφού θα πέσει μισό βαθμό το πεχά...φτάνοντας στα σωστά ppm το CO2.
Τα πάω καλά γιατρε μου;;!! : : :
υγ. Καλή ιδέα αυτή με τα θερμαινόμενα καλώδια για τα ερπετά . Θα πάω να ρωτήσω, να μου πουν αν θα αντέξουν 200 κιλά απο πάνω το λιγότερο, και για το θερμοστάτη τους...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: Tolis on 01/14/02 at 11:32:59
--------------------------------------------------------------------------------
Τα βιβλια του Αμανο μπορεις να τα παραγγειλεις στο Amazon.com.

Μου φαινεται περιεργο να σκληραινει το νερο ο αργιλος, ισως το seramis εχει κι'αλλα στοιχεια ?

Γιατι θες να κατεβασεις το pH, και μαλιστα με ταννινη, που θα κοψει και λιγο φως απ' τα φυτα σου? Ειμαι απο αρχη κατα του να προσπαθουμε να αλλαξουμε τις παραμετρους του νερου της βρυσης μας προς τα πανω ή προς τα κατω, εκτος αν υπαρχει σημαντικος λογος: Δισκοι, αναπαραγωγη tetras, ή rift lake cichlids. Οι συχνες αλλαγες νερου (βασικος παραγοντας για καλες συνθηκες κατα την γνωμη μου) ειναι πιο ευκολες οταν δεν εχεις να ασχοληθεις συγχρονως και με χημειες. Αν χρησιμοποιησεις CO2 το pH θα πεφτει μονο του λιγο ετσι κι αλλιως.

Και φτανουμε στο CO2. Αν εχεις πολυ φωτισμο, θα πρεπει να εχεις και και αντιστοιχα συχνο λιπασμα, και CO2...Εαν καποιο απ' τα τρια αυτα στοιχεια μειονεκτει, τα φυτα θα χρησιμοποιουν απο τα αλλα δυο τοσο, οσο και το maximum του λιγοτερου , και οτι περισσευει θα ειναι διαθεσιμο στην αλγη...
Για 180 λιτρα δεν θα συμβουλευα spray...θα πρεπει να το γεμιζεις δυο τρεις φορες τη μερα, και το diffuser του ειναι μικρο για τοσα λιτρα. Το συστημα με την φιαλη ειναι μακραν πιο καλο...θα σου κοστισει γυρω στις 45000 αν το παρεις απο μαγαζια που προμηθευουν αερια για νοσοκομεια και φιαλες οξυγονου για το σπιτι κλπ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: Takis on 01/14/02 at 11:42:53
--------------------------------------------------------------------------------
Το seramis δεν πρέπει να επηρεάζει το νερό γιατί είναι πραγματικά μόνο από πηλό. Κάποιος φίλος στην Γερμανία το χρησιμοποιούσε σαν υλικό για βιολογικό φιλτράρισμα με πολύ καλά αποτελέσματα. Κάτι αντίστοιχο είναι και το υλικό για Hydrocultur (φυτά εσωτερικού χώρου που οι ρίζες τους δεν είναι μέσα σε χώμα αλλά σε μικρά κομμάτια ψημένου πηλού


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ari on 01/14/02 at 12:46:14
--------------------------------------------------------------------------------
Και εγώ είμαι υπέρ των λιγότερων δυνατών αλλαγών στο νερό. Και έψαξα ανάμεσα στα πιο κατάλληλα ψάρια για το μέτρια σκληρό νερό που έχουμε...δηλαδή ζωοτόκα, αφρικανικές κιχλίδες... Δυστυχώς για κάποιους (!) με κέρδισαν τα rainbowfishes :P
θα ήθελα να κατεβάσω λίγο το πεχά για να αισθάνονται λίγο πιο άνετα τα ψάρια αυτά....και για την αναπαραγωγή τους. Νομίζω πως και τα φυτά θα αντιδρούσαν καλύτερα. Συμφωνώ απόλυτα με όσα μου γράφετε...και τελικά εφόσον θα χρησιμοποιήσω φιάλη με co2 εγκαταλείπω την ιδέα της τανίνης (ήταν μόνο για την περίπτωση που θα χρησιμοποιούσα το σπρέι που δεν θα είχε την ανάλογη επίδραση στο πεχα)
για το seramis ...λέτε να εξελιχθεί σε πανάκεια...να το βάλω και στο φίλτρο!;! Τελικά δεν επηρεάζει τη σκληρότητα...μα και εγώ το βρήκα πολύ περίεργο. Θα ήταν ελλατωματική η συγκεκριμένη ταινία του τεστ, τι να πω... Δεν πρέπει να είναι εμπλουτισμένο με στοιχεία...ότι είχε τελοσπάντων αυτή η άργιλος πριν την ψήσουν. Είναι γερμανικό προιόν και δυστυχώς το μόνο site για αυτό με πιο πολλές πληροφορίες είναι γερμανικό...και δεν γνωρίζω γρι απο γερμανικά. Μπορεί να μην είναι γερμανικό καν δηλαδή!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ASCCO1 on 01/14/02 at 12:55:17
--------------------------------------------------------------------------------
Και γιατι δεν φτιαχνεις μονος σου το DIY CO2 απο το να μπαινεις σε τετοια εξοδα???????
Πιστευω οτι και ο ΤΟΛΗΣ συμφωνει μαζι μου???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ari on 01/14/02 at 12:58:44
--------------------------------------------------------------------------------
Μα αυτό ακριβώς θα κάνω...ποιος είπε κάτι αντίθετο;;
μάλλον θα χρειαστώ συμβουλές για τά σωληνάκια -έχω ακούσει πως τα κοινά -για τους αερισμούς- δεν κάνουν- και για την κατασκευή του τελικού διαχύτη για τις μικροφυσσαλίδες...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ASCCO1 on 01/14/02 at 13:03:54
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω τετοιο σωληνακι εχω και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι σημερα??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ari on 01/14/02 at 14:29:32
--------------------------------------------------------------------------------
Καταπληκτικά μια σκοτούρα λιγότερη!
Φυσικά θα ξέρετε όλοι πόσο μακριά είναι η θεωρία ( αυτά που διαβάζεις εδω και εκει) απο την πράξη...και εγώ ουσιαστικά είμαι ακόμα στις αερολογίες
βέβαια καλό είναι να έχεις κάνει ένα homework πριν βγεις στην 'πιάτσα'!...τουλάχιστον εγώ θα χανόμουν διαφορετικά...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ari on 01/14/02 at 14:31:30
--------------------------------------------------------------------------------
ξέχασα να γράψω πως για τα σωληνάκια αυτό που είχα διαβάσει είναι πως τα κοινά με τον καιρό γίνονται εύθραστα στο co2. Ακόμα και αν ισχύει όμως αυτό τελικά δεν έγινε και τίποτα σωστά;!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: polleni on 01/14/02 at 16:37:09
--------------------------------------------------------------------------------
Συνήθως χρησιμοποιούνται ειδικά σωληνάκια σιλικόνης τα οποία έχουν μικρή διαπερατότητα στο διοξείδιο του άνθρακα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: fighterfish on 01/14/02 at 17:47:46
--------------------------------------------------------------------------------
...και αν τελικα φτιαξεις DIY CO2 μην ξεχασεις να βαλεις βαλδιβα ανεπιστροφης ...
ειναι must για να μην εχεις περιπετειες... :-[



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: Tolis on 01/14/02 at 20:48:33
--------------------------------------------------------------------------------
Πολυ καλες οδηγιες για DIY CO2 στο: http://www.nfis.com/~hartland/aqua/co2.htm
Αν επιμεινεις για τις Osram που προανεφερες, θα εχεις γυρω στα 3 watts/gallon φως, και η επιλογη των φυτων ειναι κυριως ειδη που αναπτυσσονται αργα (java moss, hairgrass(?), glosso)...η ισχυς του φωτος σου ομως θα θελει και αρκετο CO2, και συχνο λιπασμα, γι αυτο θα σε συμβουλευα να βαλεις και καποια ειδη που αναπτυσσονται γρηγορα, σε οσο μεγαλυτερη ποσοτητα μπορεις, για να "τραβανε" οτι περισσευει πριν τα παρει η αλγη. Hygrophila difformis, Hygrophila polysperma, Ceratopteris thalictroides, Limnophila aquatica, Limnophila sessiliflora ειναι μερικα απο αυτα.
Απαξ και το ενυδρειο σταθεροποιηθει, μπορεις σιγα σιγα να βγαλεις καποια αν θες...
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ASCCO1 on 01/15/02 at 04:14:51
--------------------------------------------------------------------------------
Το μονο προβλημα που αντιμετωπισα με το DIY δεν ηταν τα σωλινακια αλλα οτι η σιλικονη που ηταν στο καπακι του μπουκαλιου με τον καιρο παρουσιαζε διαροες με αποτελεσμα να χανεται το CO2.
Ετσι υστερα απο λιγο ψαξιμο στο σημειο εκεινο μεγαλωσα την τρυπα στο καπακι και βυδωσα καποιο ρακορ που βρηκα στα βιομηχανικα , και το σωληνακι μπηκε επανω στο ρακορ χωρις να χρειαζεται σιλικονη, και ξεμπερδεψα και με αυτο το προβλημα( το συστημα αυτο δουλευει ετσι 1 χρονο)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ari on 01/15/02 at 05:57:29
--------------------------------------------------------------------------------
Για το site....Καταπληκτικό, Μεγαλοφυές, Τι εφάνταστη ιδέα!
πλέω σε πελάγη ευτυχίας αξιότιμοι κύριοι και κυρίες μου!!!

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ari on 01/15/02 at 13:54:53
--------------------------------------------------------------------------------
σήμερα πήγα στο πράκτικερ για το σεραμις - το είχαν πέρισι-...τελικά πήρα μόνο τον κουβά για το diy co2. Εμπρός εμπρός καλή μου μαγιά!! Δυστυχώς σαν ενθουσιώδης που είμαι έχω αφήσει όλο το διάβασμα και όλο σκεύτομαι για το ενυδρείο...
Να δω τι μπούρδες θα τους γράψω στις εξετάσεις,... το πολύ να περάσω τις μικροβιακές ζυμώσεις...χάρη στον Τόλη. :'(


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: zincfree on 01/15/02 at 23:33:34
--------------------------------------------------------------------------------
To KH (ανθρακική σκληρότητα) καλό είναι να είναι σχετικά υψηλή ακόμα και σε ενυδρεία με μαλακά νερά (χαμηλή ολική σκληρότητα GH), γιατί βοηθάει τις διαδικασίες του βιολογικού φιλτραρίσματος.
Όσο για τα σωληνάκια σιλικόνης, η διαφορά τους (στην τιμή) από τα απλά σωληνάκια αέρα είναι αστεία για να μην τα προτιμήσεις.

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: polleni on 01/16/02 at 01:08:37
--------------------------------------------------------------------------------
Ανέφερα τα σωληνάκια σιλικόνης με βάση την 20ετή εμπειρία μου από την χρήση ιατρικών αερίων αλλά και την υπάρχουσα βιβλιογραφία όσον αφορά την χορήγηση διοξειδίου του άνθρακα σε ενυδρεία. Από την στιγμή όμως που αναφέρθηκε ότι και με τα απλά σωληνάκια γίνεται η δουλειά χωρίς πρόβλημα, απλά δεν επιμένω. Εχουν μετρηθεί απώλειες μέχρι και 80% από τα απλά σωληνάκια ακόμη και σε εφαρμογές χαμηλής πίεσης - αν αυτό σημαίνει κάτι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ari on 01/16/02 at 12:25:37
--------------------------------------------------------------------------------
Τα σωληνάκια σιλικόνης μήπως είναι αυτά τα θαμπά και ελαστικά; Ο τύπος στο κατάστημα που ρώτησα δεν ήταν σίγουρος, (είχε αυτά και τα άλλα τα συνηθισμένα πλαστικά). Πάντως πήρα δύο μέτρα. Καλά εκανα;;;
Το μόνο που μένει τώρα για να ξεκινήσω το diy CO2 είναι να καταναλώσουμε τις δύλιτρες κοκακόλες που πήρα!...Μήπως να έκανα κανένα πάρτι;!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: zincfree on 01/16/02 at 13:03:11
--------------------------------------------------------------------------------
MELANOTEANIIDAE - rainbow fishes

Δεν χρειάζονται και τόσο μαλακά και όξινα νερά, αφού στο φυσικό τους περιβάλλον δεν ζουν σε τέτοια. Αναπαράγωνται θαυμάσια σε pH έως και 8,3 από προσωπική εμπειρία με Melanotaenia boesemani


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: ari on 01/16/02 at 13:21:38
--------------------------------------------------------------------------------
Σοβαρά ε;!! Οπου έχω ψάξει για το συγκεκριμένο ψαράκια - είναι το no1 αγαπημένο μου - λέει pH 6,5-7. Ηθελα να' ξερα τότε γιατί ορισμένοι παραπληροφορούν τον κόσμο. Αφού όχι μόνο ζει σε 8,3 αλλά και αναπαράγεται κιόλας φαντάσου δηλαδή...Μόνο για αυτό το ψάρι ηθελα να κατεβάσω λίγο το πεχα,( αυτή τη μισή μονάδα.) Τα άλλα είδη που έχω βάλει στο μάτι λέει προτιμούν ακόμα σκληρότερα/αλκαλικότερα νερά....Απο ότι καταλαβαίνω όμως πολύ κακό για το τίποτα είναι αυτή η συζήτηση. Νεράκι της βρύσης και άγιος ο Θεός.

--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: zincfree on 01/16/02 at 13:32:59
--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: προτείνω ασπιρίνες για αρχή...
Post by: polleni on 01/16/02 at 13:35:28
--------------------------------------------------------------------------------
Αν και υπάρχουνε και σε άσπρο χρώμα (γαλακτώδες) συνήθως είναι μαύρα και πράγματι πολύ πιό ελαστικά καθώς και διαφορετικά στην υφή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07066 seconds with 12 queries