Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-09, 23:31
xalias6 Ο χρήστης xalias6 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: καπου
Μηνύματα: 4
Question αρχη θαλασσινου

παιδια ειμαι κενουριο (συγνομι για την ορθογραφια) μελος ασχολουμε με τα ενιδρια ενα χρονο τορα (γλικο νερο) και θελο να φτιαξω ενα θαλασσινο το καλοκερι .1 θα χρισιμοπιεισω ενιδριο 60λ ενα φιλτρο και μια αεραντλια ειναι δινατον να στισο το ενιδριο με αυτα ?.2 τιμπορω να χρισιμοπιεισω για βιολογικο καθαρισμο του ενιδριου?(εχω διαβασει για γαριδες και καβουρα στο φορουμ) 2 εχο σκοπο να σιλεξω οτι βαλο στο ενιδριο γιατι απο χριματα δεν εχω πολα λογο ιλικιας και λογο οτι μενο σε νισι και εχουμε ενα πετ shop με ενα ιδος χρισοψαρου μονο.3τι ιδους θαλασσινα μπορω να χριμοποιεισω? 4η ιδεα μου ειναι να πιασω μια σμερνα αλα δεν νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα εσεις τιλετε?
παρακαλω δοστεμου καπιες απαντισεις
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-09, 20:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Απο οτι καταλαβα , θες να φτιαξεις ενα ενυδρειο με μεσογειακους οργανισμους και οχι τροπικο .

Προσωπικα , δεν γνωριζω πολλα επι του θεματος αλλα ριξε μια ματια στα υπολοιπα θεματα αυτης της κατηγοριας

φιλικα
Βασιλης
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-09, 14:48
xalias6 Ο χρήστης xalias6 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: καπου
Μηνύματα: 4
Smile

ευχαριστω για την απαντιση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-09, 22:53
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη βιβιογραφία για μεσσογειακό θαλασσινό και πολύ λίγους χομπιστες θα βρεις που νά έχουν ασχοληθεί σοβαρά με αυτό. Αν είσαι σίγουρος ότι θες μεσσογειακό θαλασσινο ενυδρείο θα πρέπει να ξέρεις ότι ισχύουν σε γενικές γραμμές ό,τι ισχύει για ένα θαλασσινό υφάλου (δηλαδή ανάγκη για σκιμμερ και χημικό φιλτράρισμα, chiller, κυκλοφορία. Επιπλέον το μεσσογειακό έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.
1. Η αλατότητα είναι αυξημένη (1029-1030) σε σχέση με το τροπικο με ότι αυτό συνεπάγεται για τη μείωση του οξυγόνου και η θερμοκρασία πολύ πιο χαμηλή γεγονός που κάνει επιτακτική την ανάγκη για chiller ειδικά για το καλοκαίρι.
2. Όσον αφορά τη βιολογία δε μπορείς να βάλεις τροπικό ζωντανό βράχο γιατί θα μεταφέρει οργανισμούς από ένα άλλο οικοσύστημα αλλά ούτε βράχια από τη δικιά μας θάλασσα γιατί δε θα σου προσφέρει τίποτα από άποψη βιολογίας γιατί είναι πολή συμπαγή. Δύσκολα θα βρεις βράχια από ελληνική θάλασσα που να είναι πορώδη. Ίσως οι τραγάνες είναι μια καλή λύση αν μπορείς να βρεις όμως πριν ξεραθούν. Μια άλλη καλή λύση είναι να πάρεις νεκρό τροπικό βράχο να τον ρίξεις μέσα στη θάλασσα για κανένα εξάμηνοκαι μετά να τον χρησιμοπιήσιες σαν ζωντανό.
Όσον αφορά οργανισμόυς σε αυτά τα λίτρα δεν έχεις και πολλές επιλογές. Ξεχνάς όλα τα ψάρια που μεγαλώνουν. Για σμέρνα φυσικά ούτε λόγος σε 60 λίτρα. Σίγουρα μπορείς να βάλεις κάποιο αχινό αστερία, ερημίτες, σαλιγκάρια και ασπόνδυλα όπως ανεμώνες, σπόγγους κτλ.
Τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα ειδικά για ένα εγχείρημα για το οποίο δεν υπάρχει παρά ελάχιστη εμπειριά από άλλους χομιστες σε σχέση με τα τροπικά. Μη θεωρείς το μεσσογειακό πιο εύκολη και φτηνή λύση από ένα τροπικό. Δεν παύει να είναι εξίσου ενδιαφέρον αλλά κατά τη γνώμη μου να το επιχειρήσεις μόνο αν έχεισ τη διάθεση να το ψάξεις αρκετά πριν ξεκινήσεις και να προμηθευτείς τον απαράιτητο εξοπλισμό.
Διάβασε και άλλα ποστ σε αυτή την κατηγορία και ό,τι άλο θες το συζητάμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-04-09, 23:51
xalias6 Ο χρήστης xalias6 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: καπου
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ευχαριστω για τισ σιμβουλες ειμε σιγουρος οτι θελω να κανο μεσογιακο
θα το κανο το καλοκερι, και αποφασισα να το κανο με μεγαλιτερο ενιδριο.
θα ειθελα να ροτισο αν ο σκιμμερ ειναι απαρετιτος και γιατι ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-09, 07:55
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Από τη στιγμή που είσαι σίγουρος πολύ ωραία. Με σωστές επιλογές πιστεύω ότι θα κάνεις κάτι πολύ αξιόλογο. Πολύ σωστή επίσης η κίνηση για μεγαλύτερο ενυδρείο.
Το καοκαίρι όμως θαπρέπει να έχεις υπόψην σου να αντιμετωπίσεισ τη θερμοκρασία. Η καλύτερη λύση είναι chiller αλλά κοστίζει. Με ανεμιστηράκια ίσως τα καταφέρεις επίσης να κρατήσεις τη θερμοκρασία σε ικονοποιητικά επίπεδα, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς όπωςδήποτε μια αναπλήρωση νερόυ. Θα έχεις αρκετά λίτρα εξάτμιση κάθε μέρα.
Το σκίμμερ κατά τη γνώμη μου είναι must. Όχι ότι δε γίνεται χωρίς σκίμμερ αλλά τα πλεονεκτήματα του είναι πολλά. Πολύ συνοπτικά τα σκίμμερ απομακρύνουν από τη στήλη του νερού διάφορες οργανικές ουσίες επιβαρυντικές για το ενυδρείο πριν αυτές εισέλθουν στο κύκλο του αζώτου. Υπάρχουν και εναλλακτικές μέθοδοι σε περίπτωση που δε θες ναβάλεις σκίμμερ όπως refugium με άλγες ή χρήση άνθρακα και αντιφώσφορου (που ούτως ή άλλως για αρχή θα τη συνιστούσα ανεπιφύλακτα συμπληρωματικά με το σκίμμερ).
¶ποψη μου είναι να επενδύσεις σε ένα καλό σκίμμερ για ένα λόγο περισσότερο. Στο μεσσογειακό ενυδρείο λόγω της αυξημένης αλατότητας η ικανότητα του νερού για αποθήκευση οξυγόνου είναι μειωμένη σε σχέση με το τροπικό. Το σκίμμερ (χωρίς να είναι αυτός ο πρώτιστος λόγος της χρήσης του) οξυγωνώνει και το νερό.
Με βράχο σκέφτηκες τι θα κάνεις; Αν θα μαζέψεις από θάλασσα προσπάθησε να είναι όσο το δυνατό πιο πορώδης. Σκέψου και αυτόπου σου είχα πει πιο πάνω για νεκρό βράχο αλλά αυτό αναβάλει τα σχέδια σου για ένα εξάμηνο περίπου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-09, 11:30
xalias6 Ο χρήστης xalias6 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: καπου
Μηνύματα: 4
Question

ευχαριστω για τισ απαντισεις σας . ελπιζω να μιν ειμαι ενοχλιτικος με τις ερορισεις μου αλα θελω να ξερω τελια τι πρεπι να κανο για να πετιχει το μεσογιακο μου. η σιλογη βραχου θα γινει απο την θαλασσα νομιζω οτι εχο βρει ιδι πολι καλο και ποροδι βραχο. τιν πατεντα που μου ειπε ο
thediscusman με τον νεκρο βραχο που τον βαζεις στη θαλασσα για 6 μηνεσ ελπιζω να μην χριαστει να την κανο γιατι με τιν κατασκευη του ενιδριου θα ασχολιθω τρεις μινες.

θελω να ροτισω πωσ θα μεταφερω τον βραχο απο την θαλασα και αν πρεπι να προσεξω κατι ανα την μεταφορα του?
με την ψυξη δεν θα εχω προβλιμα ειμε σιγουρος ο ξαδερφος μου ειναι ψιχτικος και θα με βοηθεισει ξερει πολους τροπους για να ψιξει το νερο με μιχανιματα που μπορει να βρει φτινα (ανεμιστιρακια με θερμοστατη και σισκεβες θεμανσεις και ψιξης νερου)

θελο να ξερω αν το φιλτρο που εχω ειναι καλο ?
1 το φιλτρο μου ειναι για μεχρι 250 λ και θαφτιαξω ενιδριο 150-200
2 ειναι φτινο και εχει μονο χορο για σφουκαρακια τι γινετε με τιν χριση χρήση άνθρακα και αντιφώσφορου ?
3η εξοδος του ειναι στιν επιφανια και αναταραζει το νερο πολυ αυτο ειναι καλο για το οξιγονο στο νερο η θα χριαστο κατι αλλο?
τι νομιζετε θα χριαστω αλλο φιλτρο?
τορα οσο για σκιμερ αν ειναι απαρετιτος με τις παραπανο προδιαγραφες θα παρω.
οσο για ψαρια θα βαλο ψαρια που δεν μεγαλονουν πολι(2-4 εκ) με καπιους αχινους γαριδουλες και καπιους μικροσκοπικους καβουρες τα οπια αν μεγαλοσουν πολι θα τα γιρισω στι θαλασσα.
οι αχινοι τι τρονε?
το αλλο ενιδριο τον 60 λ το εχο φτιαξει μονος μου μεσιμβουλες απο τον ανθροπο που πιρα το γιαλι. το μεγαλιτερο ενιδριο θα ειναι πιο επικινδινο για τα παιδια που ερχονται στο σπιτι μου και σκευτομε να χρισιμοπιεισο ενα ειδος πλαστικου που ειναι σαν γιαλι αν ξερει κακεις αυτο εχει κανενα μιονεκτιμα?
περιμενω σιμβουλες ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-09, 07:27
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ανετα μπορεις να στησεις ενα θαλασσινο μεσογειακο εφοσον ζεις και σε νησι οπου φανταζομαι τα εχεις στα ποδια σου ολα .....και σχετικα καθαρα !!!!

ξεκινα το στησιμο του ενυδρειο με το πυθμενα και τα βραχια οπου θα μαζεψεις και τελος βλεπεις τι θα βαλεις απο ζωντανα ....αν εχεις καποια σχεση με ελευθερη η αυτονομη καταδυση δε θα δυσκολευτεις καθολου να βρεις υλικο
σκιμερ δεν ειναι απαραιτητο μιας που εχεις δυνατοτητα να αλλαζεις συχνα το νερο και δωρεαν ετσι θα αντιμετωπισεις και το προβλημα της ανεβασμενης θερμοκρασιας δωματιου (με συχνες αλλαγες φρεσκου θαλασσινου νερου )
οσοσ αφορα την σμερνα που σκεφτεσαι το θεωρω πολυ δυσκολο να την πιασεις χωρις να την τραυματισεις

καλη επιτυχια καλη αρχη
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φιλτρο θαλασσινου? maikl Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-12-08 11:38
ΝΕΟΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ nik Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 06-03-08 17:23
αρχη θαλασσινου..??? feni777 Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 21-08-07 23:27
Αρχαριοι θαλασσινου Νο2: plagton Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 26-12-06 11:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05420 seconds with 15 queries