Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-10-17, 18:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θηλυκό είναι ασφαλές να μείνει με τα μικρά;
Όχι βέβαια.......
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-10-17, 18:53
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κλεόβουλε να μην την αφήσω μέσα 1-2 ημέρες;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-10-17, 19:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Καλύτερα όχι εγώ θα έλεγα αν θέλεις να τα σώσεις όλα.....δεν ξέρεις πότε θα αποφασίσει να γίνει Κρόνος
Αφού τα άφησε στην γεννήστρα δεν έχουν ανάγκη άλλης γονικής μέριμνας.
Αν ήταν στο κοινό ενυδρείο ίσως είχες την ευκαιρία να παρακολουθήσεις και πως τα προστατεύει τις πρώτες μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-10-17, 20:21
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Αυτό παίζει να είναι το θέμα στις "Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού" με το καλύτερο τέλος.

Όπως είπε ο Κλεο η μάνα γυρνάει στο κυρίως ενυδρείο με προσαρμογή (κλειστά φώτα κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-10-17, 20:44
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Η μάνα μπήκε στο κυρίως με πλήρη συσκότιση αφού έγινε καλό τάισμα στο κυρίως και της μάνας με ξηρά αλλά και με bloodworms να πάρει λίγη δύναμη.

Για τα μικρά φτιάχτηκε πούδρα από Tropical Krill Gran και Tropical Cichlid Color Flakes και ταΐστηκαν επίσης. Στην είσοδο του φίλτρου έχει μπει τούλι από την πρώτη στιγμή. Τα ψάρια δεν είναι πάρα πολλά αλλά καμιά 30αριά πιστεύω είναι.

Ηλία φωτογραφία για σένα (βρήκα 1, το πιο μεγάλο, τέζα κάτω από την αερόπετρα)



Ηλία μπορεί να είναι το θέμα με το πιο ευτυχές τέλος αλλά η βλακεία μου που δεν πήρα χαμπάρι το μπούκωμα (έχω φωτογραφίες χθεσινές πάντως που δεν καταλαβαίνεις ότι είναι μπουκωμένη σίγουρα) και το άνοιξα στις ασθένειες δεν περιγράφεται....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-10-17, 20:47
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Και για να μην με λέτε τρελό, βρήκα φωτογραφίες κοντινές της θηλυκιάς προ 6μήνου






Τα ψάρια πλέον φτάνουν τα 14εκ. (και όχι 20 που είπε ο ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ πιο πίσω, δεν γίνονται τόσο μεγάλα)
-------------------------
Εγινε με επιτυχία η επαναεισαγωγή της θηλυκιάς η οποια μετα τα "αποκαλυπτήρια" του φύλου της εχει χρώματα θηλυκού. Στη φωτο ειναι πανω δεξια




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasGR : 04-10-17 στις 20:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-10-17, 21:18
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Το μόνο "λογικό" - θηλύκια που παίρνει χρωματισμό αρσενικού επειδή δε θέλει να ζευγαρώσει.

Όταν την πήρες από το μαγαζί πως ήταν;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-10-17, 06:38
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Με φουντωμενα χρωματα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-10-17, 15:12
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Έχετε να προτείνετε κάτι για την διατροφή των μικρών πέρα από την κονιορτοποιημένη krill gran και cichlids color flakes της tropical;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-10-17, 19:57
Το avatar του χρήστη grkts
grkts Ο χρήστης grkts δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Π Φαληρο
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Ισως να είναι αρσενικος που κράτησε αυτος τα αυγα, έτσι οπως βλέπω τα χρώματα του ψαριού τι( συνβσυμβαίνει σε κάποια είδη γιατί οχι και σε αυτό, κάτω απο ορισμένες συνθήκες )
Αν δεν δεις το ζευγάρωμα δεν νομιζω να σιγουρευτης ποιο είναι τι
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 07-10-17, 16:41
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Κλεόβουλε το ψάρι είχε χρωματισμούς αρσενικού.

Τα θηληυκά είναι εντελώς μουντά, δες όμως στο video και τα 2 χρώματα που έχουν

BORKED

Το θέμα είναι πως ξαναμπαίνει η θηλυκιά στο ενυδρείο αφού τα φτύσει όλα (έφτυσε μόνο 2) αλλά αυτό θα το δούμε σε 2ο χρόνο.

Τους χαιρετισμούς μου στον φίλο ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ που έσπευσε να φέρει την καταστροφή
Εγώ με ,καλοπροαίρετα στο πρώτο μου ποστ , έκανα υπόθεση βάση λεγόμενων σου .Εσύ έχεις ένα ψάρι στο ενυδρείο σου,που όσο κα άσχετος να είσαι, ξεχωρίζεις το φύλο του από 100 μετρά .Αλλά εσυ από τέτοια δεν μασάς
Συνεχίζω να λέω ,όχι σε' σένα ,αλλά στους φίλους που διαβάζουν το θέμα .τα ψάρια σου είναι ακατάλληλα ,είναι μπλεγμένα μπουνιές με χαπς ,. Θα υπάρξουν πρόβλημα σε βάθος χρόνου ,και δεν τα βάζουμε ΠΟΤΕ μαζί
Και ένα σχόλιο για τον Κλεόβουλο
Κλεόβουλε δεν ψάχνω το δίκιο μου,σε ένα φορουμ για το αγαπημένο μας χομπι ,την εμπειρία μου καταθέτω εδώ ,αν είμαι λάθος να μου το πεις ,να το κουβεντιάσουμε .Επίσης ,δεν είδα αντίστοιχο σχόλιο για το ειρωνικό σχόλιο του φίλου να κάνεις .
Αν είσαι ένταξη, θα ήθελα ν κάνεις και ένα σχόλιο στον ξερόλα φίλο μας ,αν τα λεγόμενα μου είναι σωστά .Εκτός αν κάνω λάθος
Δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ ,κανονικά δεν απαντώ σε προκλητικούς και ξερόλες ,αλλά τόσο χοντρό δεν θα το άφηνα αναπάντητο, από έναν άσχετο ,που το παίζει ,ξερόλας, εκ του ασφαλούς .¶νοιξε κανα βιβλίο να δεις τις αρσενικές με τις θύλακες αυλονοκαρες ,και τις διαφορές τους … .....
Υ/Γ-πρώτη φορά άκουσα ότι κυκλοφορούν θηλυκές χρωματιστές αυλονοκαρες πόντος .Να τα λέμε και αυτά …
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 07-10-17, 17:19
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ειδες που δεν τα εμαθες ολα στα βιβλια;
-------------------------
Και να σου απαντήσω συνολικά στο μήνυμά σου, ξερόλας δεν εμφανίστηκα εγώ σε ένα θέμα που ζητά βοήθεια για θεραπεία να κάνω υποδείξεις για συνθέσεις κτλ.

Τα χαπς που τα είδες να τα δω κι εγώ; Μήπως μπερδεύεσαι φιλαράκο μου γιατί κάτι είπες και για ψάρια που φτάνουν 20εκ και είσαι κι εκεί λάθος.

Είναι λοιπόν λάθος η σύνθεσή μου, ΝΑΙ, είσαι οκ με αυτό; Και κάποια στιγμή θα έρθει η καταστροφή. Απλά αυτό που λέω είναι ότι περιμένοντας την καταστροφή βλέπω ένα αρμονικό ενυδρείο και 2 Aulonocara που λόγω του πολύ stress μου έδωσαν 26 μικρά ψαράκια που τώρα μεγαλώνουν ξεχωριστά!

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου στο θέμα, σε μένα προφανώς δεν προσφέρει κάτι, εύχομαι κι ελπίζω σε όσους διαβάζουν να το κάνει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KostasGR : 07-10-17 στις 17:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-10-17, 21:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ με ,καλοπροαίρετα στο πρώτο μου ποστ , έκανα υπόθεση βάση λεγόμενων σου .Εσύ έχεις ένα ψάρι στο ενυδρείο σου,που όσο κα άσχετος να είσαι, ξεχωρίζεις το φύλο του από 100 μετρά .Αλλά εσυ από τέτοια δεν μασάς
Συνεχίζω να λέω ,όχι σε' σένα ,αλλά στους φίλους που διαβάζουν το θέμα .τα ψάρια σου είναι ακατάλληλα ,είναι μπλεγμένα μπουνιές με χαπς ,. Θα υπάρξουν πρόβλημα σε βάθος χρόνου ,και δεν τα βάζουμε ΠΟΤΕ μαζί
Και ένα σχόλιο για τον Κλεόβουλο
Κλεόβουλε δεν ψάχνω το δίκιο μου,σε ένα φορουμ για το αγαπημένο μας χομπι ,την εμπειρία μου καταθέτω εδώ ,αν είμαι λάθος να μου το πεις ,να το κουβεντιάσουμε .Επίσης ,δεν είδα αντίστοιχο σχόλιο για το ειρωνικό σχόλιο του φίλου να κάνεις .
Αν είσαι ένταξη, θα ήθελα ν κάνεις και ένα σχόλιο στον ξερόλα φίλο μας ,αν τα λεγόμενα μου είναι σωστά .Εκτός αν κάνω λάθος
Δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ ,κανονικά δεν απαντώ σε προκλητικούς και ξερόλες ,αλλά τόσο χοντρό δεν θα το άφηνα αναπάντητο, από έναν άσχετο ,που το παίζει ,ξερόλας, εκ του ασφαλούς .¶νοιξε κανα βιβλίο να δεις τις αρσενικές με τις θύλακες αυλονοκαρες ,και τις διαφορές τους … .....
Υ/Γ-πρώτη φορά άκουσα ότι κυκλοφορούν θηλυκές χρωματιστές αυλονοκαρες πόντος .Να τα λέμε και αυτά …
Φίλε Αφρικανέ όπως βλέπεις, από το δεύτερο ποστ που έχω Quote, εγώ σου έδωσα δίκιο (εκεί που είχες). Καλά κάνεις και λες την άποψη σου και κανείς μας δεν είναι παντογνώστης, εξάλλου γι αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ, για να συζητάμε και να ανταλλάσσουμε εμπειρίες, καθώς τα βιβλία που υπάρχουν δεν καλύπτουν όλες τις απορίες που γεννιούνται.
Δεν σχολίασα τα ειρωνικά σχόλια (που κακώς βεβαίως έγιναν) του Κώστα γιατί έπονται του δικού σου. Και ο Κώστας θα πρέπει να είναι πιο συγκρατημένος ως αρχάριος αφού έχει πολλά να μάθει με ένα μόνο χρόνο(?) εμπειρίας.
Όσον αφορά την λαθεμένη κατά τη γνώμη μου εισαγωγή των Aulonocara (peacocks και όχι Haps) το είχα επισημάνει πολύ νωρίς στο θέμα του http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=139
Όσον αφορά τις "χρωματιστές θηλυκές αυλονοκάρες" έχω γράψει στο ποστ ν.20

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ κάνετε λάθος και οι δυο σας κατά τη γνώμη μου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726 Οι αυλονοκάρες είναι σωστότερα "κυρίως σαρκοφάγες" και η πρωτεΐνη δεν έχει καμιά σχέση μ΄αυτό

Φίλε Αφρικανέ με τον τρόπο που απαντάς χάνεις ένα μεγάλο μέρος του δίκιου που έχεις όσον αφορά την λαθεμένη συμβίωση Aulonocara με mbuna.
Όσον αφορά τα βιβλία, έχω διαβάσει αρκετά που γράφουν ανακρίβειες ή έχουν μείνει πίσω σε ενημέρωση.
Επίσης ένα ψάρι δεν αρρωσταίνει μόνο εάν νοιώσει απειλή. Βακτήρια, παράσιτα, ιοί, παράμετροι νερού κλπ ??

*φυσικά στο παρόν νήμα συζητάμε πρωτίστως για το πως να σωθεί το ψάρι που έχει πρόβλημα. Ωστόσο είναι βασικό, πάντα σε περιπτώσεις ασθένειας, να καταπολεμηθεί εκτός από τα συμπτώματα και η αιτία που προκάλεσε την ασθένεια και στην περίπτωση του Κώστα μια πιθανή αιτία είναι η λαθεμένη κατά τη γνώμη μου συγκατοίκηση αυτού του ψαριού με τα mbuna αλλά και με ακόμα ένα αρσενικό που, ακόμα και χωρίς αψιμαχίες ή αντιπαλότητα, είναι στρεσογόνα (και το στρες είναι αιτία ασθενειών).
Δεν χρειαζόμαστε ανούσιες αντιπαραθέσεις και λυπάμαι αν έχει κάποιος παρεξηγήσει αυτά που γράφω,
αν και προσπαθώ να σέβομαι τον οποιονδήποτε συνομιλητή μου-ανεξάρτητα από τη μικρή ή μεγάλη του εμπειρία στο χόμπυ-
και κυρίως τη ζωή των ζωντανών που φιλοξενεί.
Το θέμα της "ασθένειας" του ψαριού έχει λήξει.
Καλή συνέχεια και στους δυο σας
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-10-17, 22:02
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ο ρυθμός ανάπτυξης των μικρών είναι εντυπωσιακός.

Τάισμα τις καθημερινές 3 φορές και τα ΣΚ που ειμαι σπιτι 5. Αλλαγες νερού ανα 2-3 ημέρες.

Τροφη κονιορτοποιημενη krill gran και cichlid color flakes και οι 2 της tropical, την τσακιζουν.


BORKED


Απωλειες μηδεν, 26 μικρά μεγαλωνουν ολα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υβρίδια Aulonocara Κλεόβουλος Malawi 0 29-04-14 12:38
ζευγάρωμα aulonocara grkts Malawi 1 30-11-07 18:21
Aulonocara baenschi η Aulonocara Calamarius? Makis M Malawi 2 14-02-05 11:24
Aulonocara theofilos Malawi 25 07-11-04 21:37
Aσθένεια aulonocara antonis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 22-12-03 13:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06450 seconds with 13 queries