Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-16, 08:07
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Μέτρηση πραγματικής ροής εξωτερικού φίλτρου

Απο καιρο ηθελα να μετρησω την πραγματικη ροη στο εξ.φιλτρο μου,που ναι το sun sun hw 302 με ονομαστικη 1000λτ/ωρα..
Με την αλλαγη νερου λοιπον,οπως ειναι χαμηλα η σταθμη,βγαζω το spray bar και με ενα μπολ κατω απ τον σωληνα το βαζω σε λειτουργια.
Σε 20 δευτερολεπτα λοιπον μου βγαζει 2λιτρα νερου..Κανω τους υπολογισμους και βγαζω πως το φιλτρο μου δινει 360λτ/ωρα
Κι αναρωτιεμαι ειναι δυνατον τοσο λιγο;
Το φιλτρο ειναι προσφατα καθαρισμενο τρεχει με χοντρο μπλε σφουγγαρι στον πατο,ελαφροπετρα 10-15mm για βιολογια και μια καλη στρωση εν.βαμβακι στην κορυφη..
Τωρα τρεχει στο 60λιτρο και δεν εχω θεμα απο πλευρας ροης,αλλα συντομα προοριζεται για 150 λιτρα ενυδρειο...Επαρκει ή να αρχισω να προβληματιζομαι;
Να αναφερω επισης πως το φιλτρο ειναι στο πατωμα κι η αποσταση μεχρι το μπαστουνι ψηλα στο ενυδρειο ειναι 1,20μ..
Εχω καποιο λαθος στο setup;;
Αν μετρησα σωστα,μου φαινεται πως εχει μεγαλη πτωση σε σχεση με την ονομαστικη του ροη...
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-16, 08:11
Το avatar του χρήστη Gyristroula
Gyristroula Ο χρήστης Gyristroula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2016
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 436
Προεπιλογή

Η ροή που γράφουν τα φίλτρα είναι η ροή της αντλίας, χωρίς σφουγγάρια,ελαφρόπετρες κλπ.. με βάζεις σε σκέψεις όμως,είναι πολύ μεγάλη η διαφορά
__________________


~Ντεν έχω κιχλίντες καρντιά μου~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-16, 08:16
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Παιδιά εμένα στα pet shop πάντα μου έλεγαν να μην πήζω τα φίλτρα με υλικό. Και αυτό γιατί μειώνεται εξαιρετικά η ροή τους. Οπότε όπως καταλαβαίνετε οι αποκλίσεις είναι μεγάλες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-16, 08:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Δεν το βλέπω και πολύ περίεργο. Η ονομαστική ροή συνήθως είναι το διπλάσιο περίπου της πραγματικής. Εξαρτάται από τα υλικά που έχει, τη σειρά τοποθέτησης, την απόσταση από το ενυδρείο και το μήκος των σωλήνων εξαγωγής κλπ. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το φίλτρο δεν κάνει την δουλειά του.
Πολλές εταιρείες αν διαβάσετε το manual γράφουν αυτή τη διαφορά (πχ Jbl 901 ονομ.ροή 900 λ/ω πραγματική 380-450)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-16, 08:37
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Ισχύει Κλεόβουλε. Οπότε πρέπει πάντοτε να λαμβάνουμε υπόψη μας τις αποκλίσεις και να υπολογίζουμε την πραγματική ροή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-16, 10:55
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

η ελαφρόπετρα κόβει πάντως πολύ την ρόη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-16, 13:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο προσφατο ποστ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειναι 200 λιτρα το ενυδρειο κοιτα για φιλτρο με χωρητικοτητα για 5+ λιτρα υλικα και 900+ λιτρα ονομαστικη ροη* με 1.8+ μανομετρικο (το υψος που μπορουν να σηκωσουν το νερο)
πχ κατι σαν το eheim 2217 (140 ευρω) ή το fluval 306 (100 ευρω)

Αν πας σε οικονομικο φιλτρο πχ sunsun, η ονομαστικη ροη που εχουν δεν ειναι το ιδιο δυνατη, γιατι δεν εχουν καλο μανομετρικο.
Πχ το sunsun302 που δωθηκε λινκ πιο πανω, ειναι κι αυτο 1000 λ/ω οπως και το eheim 2217, δεν εχουν ομως καμια σχεση οι ροες τους. Το Sunsun302 δεν κανει για 200 λιτρα. Με το ζορι κραταει ενα 120λιτρο που εχω.
Θα πρεπει να πας σε μεγαλυτερο μοντελο πχ με 1500 λ/ω ροη
Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και με τα dolohin και jebao, που ειναι εκει γυρω στα 700-750 λ/ω
Αν πας σε classic eheim (οπως το 2217) πρεπει να το παρεις με τα διπλα βανακια (αυτα κατω δεξια στη φωτο), γιατι αλλιως δεν θα μπορεις να το αποσυνδεσεις ευκολα και χωρις να γεμισει νερα ο κοσμος.


* ονομαστικη ροη* ειναι αυτη που αναγραφουν τα φιλτρα στις προδιαγραφες τους, αλλα δεν ειναι η πραγματικη. Ειναι μετρημενη η δυναμη της αντλια τους σε μηδενικο υψος (χωριος να σηκωνει δλδ το νερο ψηλα) και χωρις υλικα να εμποδιζουν τη ροη.
Η πραγματικη ροη συνηθως ειναι περιπου η μιση απο την ονομαστικη. Γενικοτερα 30-70% της ονομαστικης. (συνηθως 30% πιανει πχ το Sunsun και 70% το eheim και ενω ειναι και τα δυο 1000 λιτρα, το ενα γυριζει 300 λιτρα την ωρα και το αλλο 700)
Καλο ειναι να εχουμε αντλια που γυριζει (πραγματικα) δυο φορες τα λιτρα νερου του ενυδρειου.
http://www.aquatek.gr/vb/newreply.ph...reply&p=967084
ΥΓ Δεν φταιει η ελαφροπετρα. Ιδια χαμηλη ροη ειχε με ολα τα ειδη υλικων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-16, 14:01
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

σε εμένα πάλι το ένα καλάθι και βρωμιά κρατούσε και έκοβε την ροή αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-16, 14:07
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Ναι Σπύρο το χα διαβασει το ποστ σου κι εκει προβληματιστηκα κι εκανα το τεστ...
Τελος παντων η αληθεια ειναι δεν περιμενα τετοια αποκλιση
Οταν το στησω στο μεγαλυτερο θα κοιταξω να αφαιρεσω λιγο ενυδ.βαμβακι που κοβει σιγουρα καποια ροη,και στο επιπλο που φτιαχνω να το βαλω οσο πιο ψηλα γινεται να ειναι κοντα στην εξοδο.
Κι οταν παω πρακτικερ θα παρω ελαφροπετρα 6-12mm πιο ψιλη απ αυτη που εχω για να αντικαταστησω την παλια..
Απο κει και περα καποιος κυκλοφορητης μαλλον θα χρειαστει...
---------------------
Οχι εγω δεν βλεπω βρωμια στην ελαφροπετρα οσες φορες εχω καθαρισει το φιλτρο,το αντιθετο μαλιστα...
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-10-16, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων
σε εμένα πάλι το ένα καλάθι και βρωμιά κρατούσε και έκοβε την ροή αρκετά.
Δεν εχεις καλη μηχανικη φιλτρανση μαλλον.
Αλλα κι ετσι να ειναι, παλι καλα ειναι, αφου η ελαφροπετρα δουλευει και ως μηχανικη.
Αρκει μονο να εχεις κι αλλο καλαθι με ελαφροπετρα πιο μετα, για να μενει πιο καθαρο και να δουλευει η βιολογικη.
Οπως και να εχει το θεμα, για να κρατηθει το σκουπιδι, θελει πυκνο υλικο. Ειτε ειναι ελαφροπετρα, ειτε σφουγγαρι, ειτε βαμβακι, ειτε οποιοδηποτε υλικο ειναι στην αρχη της ροης, θα βουλωσει και θα μειωθει η ροη.
Αν δεν κραταει σκουπιδι δεν βουλωνει, αλλα δεν καθαριζει καλα κιολας.
Ενα καλο υλικο για μηχανικη φιλτρανση χωρις να βουλωνει, ειναι το μακαρονι της eheim το ehfimech που ειναι μηχανικο μη πορωδες μακαρονι, και μεν κραταει αρκετο σκουπιδι το οποιο αποσυντιθεται εκει, αλλα και δεν βουλωνει αφου δεν ειναι πορωδες και καθαριζεται και ευκολα.
Συνδυασμος ehfimech και μετα σφουγγαρι ειναι ιδανικος συνδυασμος για μηχανικη φιλτρανση πριν το πορωδες βιολογικο υλικο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-05-17, 17:18
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια
Εχω την εξης απορια και θα θελα την γνωμη των πιο εμπειρων στο θεμα του φιλτρου μου..
Το φιλτρο (θυμιζω sunsun hw302) τρεχει κανονικα στο 150 λιτρο κι επειδη ειναι συνδεδεμενο με εξ.ριακτορα η πραγματικη του ροη μετρημενη ειναι 300λτ/ωρα..Δηλαδη μολις κ μετα βιας γυρναει 2 φορες τα λιτρα του ενυδρειου.Χωρις τον ριακτορα,εφτανε τα 400λτ/ωρα κι ειχε καλη πιεση στην εξοδο..

Το θεμα ειναι οτι μεχρι στιγμης οσες φορες εχω κανει μητρησεις για αμμωνια-νιτρωδη ειναι μηδεν..κι εχω μετρησει πολλες φορες ειδικα στην αρχη -με υγρα της sera..
Παρ αυτα θεωρειτε πως η φιλτρανση μπορει να ειναι ανεπαρκης;
Υπαρχει περιπτωση απ την χαμηλη ροη,να επηρεαζονται οι τιμες των νιτρικων;
Το νερο ειναι κρυσταλλο στο ενυδρειο και το θεμα της κυκλοφοριας δεν με απασχολει γιατι εχω εξτρα κυκλοφορητη γι αυτη τη δουλεια.
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-05-17, 19:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα ειναι οτι μεχρι στιγμης οσες φορες εχω κανει μητρησεις για αμμωνια-νιτρωδη ειναι μηδεν..κι εχω μετρησει πολλες φορες ειδικα στην αρχη -με υγρα της sera..
Παρ αυτα θεωρειτε πως η φιλτρανση μπορει να ειναι ανεπαρκης;
Υπαρχει περιπτωση απ την χαμηλη ροη,να επηρεαζονται οι τιμες των νιτρικων;
Το νερο ειναι κρυσταλλο στο ενυδρειο και το θεμα της κυκλοφοριας δεν με απασχολει γιατι εχω εξτρα κυκλοφορητη γι αυτη τη δουλεια.
Αν αμμωνία και νιτρώδη είναι μηδενικά η φίλτρανση λειτουργεί μια χαρά.
Τα νιτρικά τα μειώνεις με τις αλλαγές νερού (και ένα μέρος καταναλώνεται από τα φυτά και τα φύκη/άλγες) ενώ τα εξωτερικά φίλτρα δεν παίζουν κανένα (ουσιαστικό τουλ.) ρόλο στη μείωση τους ανεξάρτητα από την ροή τους
Αν έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτωση και ταΐζεις πολύ τα νιτρικά θα ανεβαίνουν πιο σύντομα και πρέπει να προσαρμόσεις τις ρουτίνες σου ανάλογα (πιο συχνή αλλαγή νερού, συχνότερο καθάρισμα φίλτρου).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 18-05-17 στις 20:26
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-05-17, 19:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θέμη, θεωρητικά , η πολύ χαμηλή ροή μπορεί να μειώσει τα νιτρικά,
θεωρητικά πάντα, αναπτύσσεται αναερόβια βιολογία που μετατρέπει τα νιτρικά σε αέριο άζωτο που φεύγει στην ατμόσφαιρα,
για αμμωνία και νιτρώδη , και 1 φορά να γυρίζει τα λίτρα του ενυδρείου σε 1 ώρα μπορεί να λειτουργήσει μια χαρά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-05-17, 21:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
και 1 φορά να γυρίζει τα λίτρα του ενυδρείου σε 1 ώρα μπορεί να λειτουργήσει μια χαρά

1 φορα (πραγματικη ροη). Και μιση φτανει.
2 ειναι τελεια.
Βεβαια μιλαμε για νορμαλ συνθηκες. Δεν μιλαμε για 100 λιτρα με πιρανχας που τα ταιζουμε μοσχαρισιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-05-17, 10:12
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Ουφ ησυχασα
Λεμε συνεχεια πως το φιλτρο πρεπει τουλαχιστον να γυρνα τρεις φορες τα λιτρα του ενυδρειου κι εκει ειχα σκαλωσει κι αγχωθηκα..
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας να στε καλα!!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-05-17, 10:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θέμη το 3 φορές το λέμε για συνδυασμό βιολογικού αλλά μηχανικού καθαρισμού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-05-17, 10:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

3 φορές ονομαστική ροή (αυτή που γράφουν τα φίλτρα στα specifications τους), έτσι ωστε να ειναι 1 φορά πραγματική.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-05-17, 10:48
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
3 φορές ονομαστική ροή (αυτή που γράφουν τα φίλτρα στα specifications τους), έτσι ωστε να ειναι 1 φορά πραγματική.
Πολυ ωραια!Επι την ευκαιρια,επειδη εχεις κι εσυ το 302,ποσα λιτρα βιολογιας λεμε οτι χωραει;δε ξερω να το υπολογισω κ το χω απορια..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-05-17, 11:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν θυμαμαι ποσο ειχα υπολογισει το καθε καλαθακι. Νομιζω γυρω στο 1 και κατι λιτρα χωραει το καθενα. Πες γυρω στα 4 λιτρα συνολικα.
Μπορεις να το υπολογισεις με μια δοσομετρικη κανατα, βαζωντας μεσα της τα υλικα απο το φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγή ροής φίλτρου globalzero Αρχάριοι γλυκού νερού 0 29-07-15 20:11
καθαρισμός εξωτερικού φίλτρου sun sun vickoboy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 24-07-14 20:01
Στρώσιμο εξωτερικού φίλτρου! gregoryn Αρχάριοι γλυκού νερού 13 10-12-08 18:43
Πατέντα μείωσης ροής του φίλτρου! ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Bettas 5 26-04-08 04:26
Μείωση ροής εσωτερικού φίλτρου - Προτάσεις pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 25-04-08 17:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06461 seconds with 13 queries