Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-15, 02:00
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή Η λιμνη μου (~12000λιτρα)

Η λιμνη βρισκεται στο χωριο σε υψομετρο 490μετρα.Κατασκευαστικε το 2007 με υλικο κατασκευης liner της firestone κατω απο το οποιο υπαρχει διπλο γεωυφασμα .Εχει για βυθο κροκαλα χοντρη και πουροπετρες .Το μηκος της ειναι περιπου 6,5μετρα και πλατος περιπου 3 μετρα .βαθος εχει ενα διαζωμα 10-15 εκ για τα φυτα και μετα εχει το κυριως βαθος 60εκ με μεγιστο τα 95 εκ. εχει υπερυψωμενο τοιχο χτυσμενο με πουροπετρα και κεραμιδι πλακακι επισης εχω και ενα καταρακτη ο οποιος ειναι φτιαγμενος με μια πετρα ηλικιας περιπου 100ετων(αποτελει οικογενιακο κοιμιλιο-μπανιερα του προ-προ παππου ) .Αρχικα σαν φιλτρο ειχα το w1500 της sera(http://www.tesco.com/direct/sera-pon...0/387-3660.prd) .Το 2009 προστεθηκε το κυριως συστημα φιλτρανσης που αποτελειτε απο 2 βαρελια tetra pond pf10000 με υλικο βιομπαλες (αυτες που ειχαν μεσα )και για μηχανικη φιλτρανση υαλοβαμβακα ψιλο και χοντρο μπλε (http://www.aquaristik-zentrum.at/sho...er-10000-liter) .Αυτα αρχικα ηταν συνδεδεμενα με μια αντλια sera sf6000 (http://www.aquaristik-zentrum.at/sho...er-10000-liter) η οποια καηκε και αντικατασταθηκε απο μια κινεζικη jep8000 που λειτουργει αψογα μεχρι και σημερα.Ο καταρακτης ειναι συνδεδεμενος με την αντλια του συντριβανιου της sera απλα λογω βλαβης της αντλιας του δεν το λειτουργησα φετος.

Απο φυτα εχω καλαμια και πολλα νουφαρα οπως φενεται και στις φωτος.(εχω φτασει σε σημειο να μετρησω ταυτοχρονα ανθισμενα 30 λουλουδια φετος) .

Απο ψαρια ξεκινησα με 8 κοι και 3 χρυσοψαρα και μετα 2 χρονια προσθεσα αλλα 10 μικρα χρυσοψαρα επειτα συμφωνα με την τελευταια καταγραφη του 2011 που καθαριστηκε η λιμνη πολλαπλασιαστηκαν στα 80 ολα μαζι .Βεβαια σημερα εχει ξεφυγει πολυ ο πληθυσμος υπολογιζω 100+ μαζι με τα κουνουποψαρα π εβαλα φεβρουαριο και απο οτι βλεπω πολλαπλασιαστικαν και αυτα . Επισης κατα καιρους εχω και βατραχια καθως επισης και καθε τυπου υδροβιων εντομων εκτος λιβελουλες.


Πλεονεκτηματα:
1.νερο με ελαχιστη ποσοτητα χλωριου με αποτελεσμα να μην εχω βαλει ποτε αντιχλωριο στις προσθηκες νερου που κανω λογω εξατμισης ή και οταν κανω αλλαγη του 40-50% αρχες ανοιξης.
2.Παρολο το πολυ κρυο του χειμωνα (-3 ... -5 ) παγωνει ολη η λιμνη αλλα δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με κοι ουτε με χρυσοψαρα
Μειωνεκτηματα: 1.Κακο σημειο με συνεχη εκθεση στον ηλιο που εχει αποτελεσμα το συνεχες πρασινο νερο στη λιμνη
2.Φυλλοβολα δενδρα και μια καρυδια ακριβως πανω απο τη λιμνη με αποτελεσμα τ φθηνοπωρο να γινετε χαμος απο φυλλα
3.Εξαιτιας της αλγης τα φιλτρα θελουν συχνο καθαρισμα.

Δεκτα σχολια και παρατηρισεις καθως και προτασεις για βελτιωση .

Υ.Γ : Οποιος εχει λιμνη και θελει μικρα ψαρακια εχω αρκετα για δοσιμο .Στειλτε πμ
-------------------------
http://postimg.org/image/8ou34hwan/
http://i.imgur.com/acJ2Exp.jpg
http://i62.tinypic.com/2ldyd90.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asteris_veria : 12-08-15 στις 02:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-15, 03:20
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Πολυ ωραια κατασκευη 1000 μπραβο!!!
Εφοσον τρεχει απροβληματιστα τοσα χρονια δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι παραπανω που θα εκανε τη διαφορα.(ισως να εβαζα 1-2 τσουβαλια ελαφροπετρα μεσα στα βαρελια αντικαθιστοντας καποιες βιοσφαιρες για ακομα καλυτερη φιλτρανση μιας και γεννανε ολα συνεχεια)
Θα μου αρεσε μια περγολα η' μια τεντα με καποιο τροπο με ενα ξυλινο παγκακι αντι για τραπεζι με καρεκλες, να πινω τον καφε μου και να μη τη βλεπει ο ηλιος ολη την ημερα οπως και μερικες γλαστρες στη μια πλευρα(οχι απο την ιδια πλευρα που θα ειναι το παγκακι αλλα απεναντι) για να βλεπεις περισοτερο "πρασινο".
Η αλλη λυση κατα της πρασινιλας στο νερο θα ηταν UV σε καθε διαδρομη προς τα βαρελια σε συνδιασμο με τη περγολα η' τη τεντα ισως ειχε αποτελεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-15, 09:06
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ωραία λίμνη γεμάτη στο νούφαρο.

Μου φαίνεται εξωπραγματικό να μπορείς να έχεις τόσα νούφαρα ταυτόχρονα ανθισμένα. Μπράβο. Θα είναι απίθανο το θέαμα. Έχεις μόνο ένα είδος από νούφαρα στην λίμνη σου?

Από την στιγμή που η λίμνη σου τρέχει χωρίς προβλήματα είναι λίγο επικίνδυνο να την πειράξεις. Έχει βρει την ισορροπία της. Πάντως για 12 κυβικά λίμνη θες μια αντλία 24.000λτ/ώρα και από ότι βλέπω δεν έχεις ούτε την μισή σε δύναμη Είναι ένας έξτρα λόγος που έχεις άλγη στην λίμνη.

Χρησιμοποιείς υαλοβάμβακα ψιλό στο φίλτρο σου? Κάθε πότε το αλλάζεις? Αυτό πρέπει να μπουκώνει συνέχεια και θα σε ταλαιπωρεί στο καθάρισμα. Δεν θα το συνιστούσα. Όταν λες συχνό καθάρισμα στα φίλτρα κάθε πότε εννοείς?

Το να βάλεις πέργκολα (σκιά για την λίμνη) έχει ένα ρίσκο. Από την μία θα σου μικρύνει την αιωρούμενη άλγη. Από την άλλη θα λιγοστέψουν τα νούφαρα. Χρειάζονται ήλιο για να αναπτυχθούν και να σου κάνουν άνθη. Βέβαια και τα νούφαρα από μόνα τους προσφέρουν σκίαση στην λίμνη σου... Έχεις άλγη σε όλη την διάρκεια του χρόνου?

Η ποιο εύκολη λύση για την αιωρούμενη άλγη είναι να βάλεις στο τέλος των φίλτρων σου μια UV λάμπα. Θα χρειαστείς μια δυνατή λάμπα για να δεις αποτελέσματα.

Θα ήθελα να δω και μια φωτογραφία με χιόνια.

Τα ΚΟΙ πώς τα πάνε. Έχουμε μεγαλώσει αρκετά?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-15, 12:35
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Ωραια παρουσιαση και ωραια λιμνη Γιωργο....
Περιμενω να ρθεις να πιουμε καφε....
εγω σου ειπα... θελω κανα δυο sarasa.
Για γιορτες παλιας πολης θα εισαι εδω???
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-15, 16:32
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία λίμνη γεμάτη στο νούφαρο.

Μου φαίνεται εξωπραγματικό να μπορείς να έχεις τόσα νούφαρα ταυτόχρονα ανθισμένα. Μπράβο. Θα είναι απίθανο το θέαμα. Έχεις μόνο ένα είδος από νούφαρα στην λίμνη σου? Εβαλα υποτιθεται 3 ειδη αλλα τελικα βγηκαν ολα ασπρα ,ξεκινησα απο 4 ριζες

Από την στιγμή που η λίμνη σου τρέχει χωρίς προβλήματα είναι λίγο επικίνδυνο να την πειράξεις. Έχει βρει την ισορροπία της. Πάντως για 12 κυβικά λίμνη θες μια αντλία 24.000λτ/ώρα και από ότι βλέπω δεν έχεις ούτε την μισή σε δύναμη Είναι ένας έξτρα λόγος που έχεις άλγη στην λίμνη.
Το γνωριζω αλλα μια τετια αντλια κοστιζει 4 πλασια περιπου τιμη απ αυτη που εχω .Ισως καποια στιγμη προσθεσω αλλη μια με σιφωνι στον πατο για να τραβαει και την λασπη.
Χρησιμοποιείς υαλοβάμβακα ψιλό στο φίλτρο σου? Κάθε πότε το αλλάζεις? Αυτό πρέπει να μπουκώνει συνέχεια και θα σε ταλαιπωρεί στο καθάρισμα. Δεν θα το συνιστούσα. Όταν λες συχνό καθάρισμα στα φίλτρα κάθε πότε εννοείς?
Εχω χοντρο και ψιλο κλασικο ,μπουκωνει αλλα κανει δουλεια στην αλγη.Οσο πιο συχνα μπορω συνηθως 2 φορες το μηνα εκτος αν πηγαινω πιο συχνα.
Το να βάλεις πέργκολα (σκιά για την λίμνη) έχει ένα ρίσκο. Από την μία θα σου μικρύνει την αιωρούμενη άλγη. Από την άλλη θα λιγοστέψουν τα νούφαρα. Χρειάζονται ήλιο για να αναπτυχθούν και να σου κάνουν άνθη. Βέβαια και τα νούφαρα από μόνα τους προσφέρουν σκίαση στην λίμνη σου... Έχεις άλγη σε όλη την διάρκεια του χρόνου?Περγκολα κλπ απιθανο να βαλω οποτε μενω οπως ειμαι ,τα νουφαρα απο περισι αρχισαν να αναπτυσονται τοσο πολυ.Ουσιαστικα δεν εχω ριζες μονο στο βαθυ σημειο.Σχεδον καθε 2 χρονια κλαδευω και βγαζω νεες ριζες απο τις παλιες.Αλγη δεν εχω πολυ το Χειμωνα.

Η ποιο εύκολη λύση για την αιωρούμενη άλγη είναι να βάλεις στο τέλος των φίλτρων σου μια UV λάμπα. Θα χρειαστείς μια δυνατή λάμπα για να δεις αποτελέσματα. Ειχα μια 24watt στις αρχες αλλα καικε 2 φορες sera ηταν και δεν την ξανα αλλαξα.

Θα ήθελα να δω και μια φωτογραφία με χιόνια. Χριστουγεννα θα ανεβασω δεν εχω καμια κρατημενη να βαλω τωρα.Παντως πιανει αρκετο παγο 3εκ παχος περιπου σχεδον σε ολη την επιφανεια.

Τα ΚΟΙ πώς τα πάνε. Έχουμε μεγαλώσει αρκετά?

Τα κοι πανε τελεια απο τα αρχικα 8 ζουν τ 4 αν δε κανω λαθος γιατι εχω χασει και το μετριμα εχω σιγουρα 3 ασπρα 20+ εκ και αλλα λιγο πιο μικρα 15-20 .

Απο την πρωτη γεννα βγηκαν πολλα γκρι στυλ γριβαδια.Λετε να εριξε κανεις μεσα γριβαδι και να μην το καταλαβα ή ειναι υβριδια κοι-χρυσοψαρο ή ghost koi? Εχει κανεις ιδεα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια παρουσιαση και ωραια λιμνη Γιωργο....
Περιμενω να ρθεις να πιουμε καφε....
εγω σου ειπα... θελω κανα δυο sarasa.
Για γιορτες παλιας πολης θα εισαι εδω???

Σταυρο δεν ξερω λογικα θα ειμαι.Ακομη δεν ξερω ποτε θα φυγω απο Βεροια.Τωρα ειμαι χωριο γ αυτο κ δεν σε πηρα τηλ .Με το π κατεβω βεροια θα σ παρω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asteris_veria : 12-08-15 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-15, 16:36
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία λίμνη γεμάτη στο νούφαρο.

Μου φαίνεται εξωπραγματικό να μπορείς να έχεις τόσα νούφαρα ταυτόχρονα ανθισμένα. Μπράβο. Θα είναι απίθανο το θέαμα. Έχεις μόνο ένα είδος από νούφαρα στην λίμνη σου?

Από την στιγμή που η λίμνη σου τρέχει χωρίς προβλήματα είναι λίγο επικίνδυνο να την πειράξεις. Έχει βρει την ισορροπία της. Πάντως για 12 κυβικά λίμνη θες μια αντλία 24.000λτ/ώρα και από ότι βλέπω δεν έχεις ούτε την μισή σε δύναμη Είναι ένας έξτρα λόγος που έχεις άλγη στην λίμνη.

Χρησιμοποιείς υαλοβάμβακα ψιλό στο φίλτρο σου? Κάθε πότε το αλλάζεις? Αυτό πρέπει να μπουκώνει συνέχεια και θα σε ταλαιπωρεί στο καθάρισμα. Δεν θα το συνιστούσα. Όταν λες συχνό καθάρισμα στα φίλτρα κάθε πότε εννοείς?

Το να βάλεις πέργκολα (σκιά για την λίμνη) έχει ένα ρίσκο. Από την μία θα σου μικρύνει την αιωρούμενη άλγη. Από την άλλη θα λιγοστέψουν τα νούφαρα. Χρειάζονται ήλιο για να αναπτυχθούν και να σου κάνουν άνθη. Βέβαια και τα νούφαρα από μόνα τους προσφέρουν σκίαση στην λίμνη σου... Έχεις άλγη σε όλη την διάρκεια του χρόνου?

Η ποιο εύκολη λύση για την αιωρούμενη άλγη είναι να βάλεις στο τέλος των φίλτρων σου μια UV λάμπα. Θα χρειαστείς μια δυνατή λάμπα για να δεις αποτελέσματα.

Θα ήθελα να δω και μια φωτογραφία με χιόνια.

Τα ΚΟΙ πώς τα πάνε. Έχουμε μεγαλώσει αρκετά?
Αν κανει τη περγκολα διπλα απο τη λιμνη και οχι πανω απο τη λιμνη δεν θα περιοριστει ο ηλιος τοσο πολυ που να επιρεασει τα νουφαρα γιατι θα εχει σκια καποιες ωρες και οχι ολες τις ωρες αναλογα με τη θεση του ηλιου.
Ενω παραλληλα θα πινει και το καφεδακι του η΄ θα τρωει το παγωτο του στη σκια στο παγκακι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-15, 16:56
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ωραιος Αστερη!
σε ποιο χωριο την εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-15, 19:03
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Διπλα εχω ενα κιοσκι δε ξερω αν φενεται σε καμια.φωτο.Στο κομνηνειο ειναι Γιαννη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
Η λιμνη μου Μαριος35 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 22 11-11-10 08:36
Νεα λιμνη nikolaras Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 26-08-10 13:46
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05277 seconds with 13 queries