Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-04-15, 22:18   #1
Νέος και ωραίος !
Στέλιος
Member
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος 21-04-15, 22:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι αρχάριος στο χόμπι γι αυτο κι αποφάσισα να βρω ενα φόρουμ στο οποίο να μπορώ να ενημερώνομαι διότι κατάλαβα οτι το στήσιμο ενός ενυδρείου απαιτεί διάβασμα και ψάξιμο... Εχω αγοράσει ενα ενυδρείο 100 λίτρων με εσωτερικό φίλτρο, αγόρασα υπόστρωμα απο χαλαζία διότι διάβασα οτι εχει ουδέτερο ph και εχω επίσης αποφασίσει να φτιάξω μια diy κατασκευή για παροχή co2 για τα φυτά μου. Προς το παρόν το ενυδρείο μέσα εχει μόνο δυο κορμούς . Σκέφτομαι για αρχή να βάλω ψάρια μέσα τα οποία να ζουν σε νερό βρύσης όπως μολλυ και πλατυ. Απορία πρώτη , γινεται να αγοράσω μόνο θηλυκά για να αποφύγω τις γέννες; Ξέρω οτι μπορει να εχουν αποθηκεύσει σπερμα αλλα τουλάχιστον ακομα κι αν γεννήσουν δε θα το κάνουν συνέχεια...δεύτερη απορία, θελω να βάλω μέσα οπωσδήποτε γαρίδες αμανο και ρεντ τσερι μπορείτε να μου προτείνετε κι αλλα ψαράκια εκτός απο γκαπυ για να προσθέτω, σκεφτόμουν μια ομάδα δεκα ατόμων cpd αλλα εχω μπερδευτεί γιατι αλλου φαίνεται οτι χρειάζονται πιο μαλακό νερό και σε αλλα sites λένε οτι ζουν και σε σκληρότερο νερό. Απορία τριτη το διοξείδιο του άνθρακα διάβασα οτι ρίχνει το ph και το gh ποσο περίπου. Τέλος αναφέρω οτι το νερό στο αιγαλεω που μένω εχει ph γύρω στο 7,8 και σκληρότητα απο 9 έως δώδεκα, ρώτησα πετ σοπ της γειτονιάς μου. Αυτα για αρχή, ελπίζω να μην σας ζάλισα
Εμφανίσεις: 6836
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-15, 22:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!
πριν διαλεξεις τι ψαρια θα βαλεις,αγορασε υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα,Ph και σκληροτητες.

χωρις αυτα,δεν κανεις δουλεια.
μη βασιζεσαι σαυτο που λεει το πετσοπ για το νερο,γιατι αλλο το 9 και αλλο το 12 σκληροτητα οπως και αλλο το 7 και αλλο το 8 στο Ph.

παρε τεστ και μετρα το νερο της βρυσης σου.
οι τιμες μπορει να παιζουνε ακομα και απο διαμερισμα σε διαμερισμα της ιδιας πολυκατοικιας.
δυσκολο,αλλα οχι απιθανο.
ομως ετσι κιαλλιως τα τεστ τα χρειαζεσαι.

για τα ψαρια,μπορεις να διαβασεις τα διαφορα θεματα εδω μεσα στο φορουμ ειτε διαβαζωντας στις διαφορες κατηγοριες,ειτε με την αναζητηση.

αν δεν εχεις προβλημα με τα αγγλικα μπορεις να διαβασεις τα προφιλ τους και εδω.
cpd
guppy

αλλα και εδω στα ελληνικα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

για να δεις αν συμπιπτουν οι τιμες και αν τα ψαρια ειναι συμβατα οσον αφορα το νερο κοιτας το μεσο ορο του ευρους των τιμων που γραφουνε τα προφιλ.δηλαδη καπου στη μεση.
αν αυτα ειναι ιδια για δυο διαφορετικα ειδη (η εστω με μια μικρη αποκλιση-ας πουμε μισο με ενα βαθμο)τοτε ειναι συμβατα και μπορουνε να ζησουνε στο ιδιο νερο.
προσεξε ομως,μιλαω μονο για το νερο.το οτι μπορουν να ζησουν στο ιδιο ειδος νερου δεν σημαινει απαραιτητα πως μπορουνε να ζησουνε και μαζι.
θελει προσοχη αυτο,γιαυτο διαβαζεις ολο το προφιλ

γαριδες θα σου προτεινα να μη βαλεις με τα ψαρια που σκεφτεσαι να κρατησεις.
η αν βαλεις,αστο για αργοτερα οταν θα εχει στρωσει ο βυθος μετα απο κανα 2-3 μηνες και θαχεις και αρκετα φυτα ωστε να εχουν ελπιδα να επιβιωσουνε.

το φιλτρο σου το εχεις στρωσει με καποιο τροπο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-15, 22:35
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Αρχικά, γιατί να μην βάλεις μονο αρσενικά γκαπυ; Το ίδιο είναι όσον αφορά τις αναπαρωγες και θα έχεις και πιο ωραία χρωματα
Εγώ θα σου πρότεινα να αρχισεις με αυτά τα ψαράκια για αρχή μιας και θεωρούνται εύκολα (δεν έχω ιδία εμπειρία) και μετα να προχωρησεις σε αλλά είδη πιο "δύσκολα" σε παραμέτρους νερού κ.λ.π. αφού με το χρόνο και το διάβασμα θα μάθεις για επεξεργασίες νερού κ.λ.π.
Αν θέλεις όμως και σου αρέσει κάποιο άλλο είδος τότε θα πρεπει να κινηθεις αργά και υπεύθυνα
σύμφωνα με τις απαιτησεις τους
Και παλι καλώς ήρθες στο χόμπι.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-15, 22:45
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια για τις άμεσες απαντήσεις, γκαπυ δεν θελω να βάλω καθόλου, μολλυ και πλατυ θελω να βάλω αλλα διάβασα οτι αν βάλω μόνο αρσενικά μπορει να μαλώνουν, εχω διαβάσει ολα τα άρθρα για αρχάριους και τις προτάσεις ψαροσυνθεσης, σκέφτομαι πρώτα να βάλω τα φυτά και να φτιάξω τη διακόσμηση και μετα τα ψάρια για να μην τα ενοχλώ. Λογικά για βακτηρίδια θα ζητήσω μπόλι απο ενα φίλο που εχει ενυδρείο και ξέρω οτι ειναι υγιές αλλιώς θα κανω τον κύκλο της αμμωνίας με τροφή , μου αρέσουν ιδιαίτερα τα pseudomugil signifer για κοπαδοψαρο και νομίζω οτι ταιριάζουν. Τέλος, θα πάω να πάρω στικς για τεστ, ξέρω οτι δεν ειναι πολυ ακριβή αλλα παιδια ειμαι φοιτητής και δεν παίζουν πολλα λεφτά προς το παρόν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-15, 22:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

με τα στικς θα κανεις δουλεια για τον πρωτο καιρο(και με λιγο "μαντεμα" ισως) αλλα να ξερεις πως σε 3-4 μηνες οι πιθανοτητες ειναι πως δεν θα μετρανε πλεον σωστα,οποτε τα λεφτα που εδωσες και οσα στικς περισσεψανε πανε για πεταμα...
απλα να το γνωριζεις.

εγω θα σου προτεινα να μαλακωσεις ελαφρα το νερο σου και να βαλεις ενα μεγαλο κοπαδι cpd μονο.(φτανοντας στον τελικο αριθμο ψαριων σταδιακα και οχι με τη μια)
βεβαια γουστα ειναι αυτα.

τα pseudomugil ειναι επισης καλη επιλογη πιστευω αφου μπορεις να εχεις μεγαλο κοπαδι στα 100 λιτρα.αν τα βρεις...

για μενα καλυτερα ειναι να διαλεξεις ενα ειδος μονο και να βαλεις μεγαλο αριθμο για να τα χαρεις αφου εχεις τα λιτρα.
μην τα μπλεξεις.

σιγουρα ειναι καλυτερο απτο να βαλεις μονο το ενα φυλο απο καποιο ειδος που θα προκαλει νευρικοτητα στα ψαρια.

αλλα αυτη ειναι μονο η γνωμη μου φυσικα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-15, 23:03
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Σκέφτομαι να βάλω κατα κύριο λόγο ενα κοπάδι με μερικές γαρίδες όπως ανέφερα και ίσως μελλοντικά καποια μολλυ η πλατύ, θα ηθελα να μου απαντήσει κάποιος φίλος αν γνωρίζει αυτο που ρώτησα και πριν, για να αποφύγω τις γέννες το μου η των πλατύ μπορώ να βάλω μόνο αρσενικά η μόνο θηλυκά και αν ναι ποια απο τις δυο επιλογές να επιλέξω. Το νερό δε θελω να το μαλακωσω διότι θα πρεπει η να πάρω αντίστροφη όσμωση που προς το παρόν δεν εχω λεφτά να την πάρω η να βάλω τύρφη, που δεν θελω γιατι ειναι λίγο ταλαιπωρία να αγοράζω συνέχεια κι επίσης ξέρω οτι αργεί να δώσει αποτελέσματα επίσης δεν θελω να βάλω τύρφη για εναν ακομα λόγο, γιατι θελω να χρησιμοποιώ ενεργό άνθρακα που ειναι πολυ καλό φίλτρο και με την τύρφη δεν μπαίνει γιατι την εξουδετερώνει. Αν καποιο παιδί ξέρει ας μου απαντήσει για τα πλατύ και τα μολλυ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-15, 23:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σου απαντησα ηδη στην ερωτηση σου.
μπορεις να βαλεις,αλλα το να υπαρχει μονο το ενα φυλο θα προκαλει νευρικοτητα στα ψαρια και μακροπροθεσμα στρες.
και αργοτερα ισως και ασθενειες λογω του στρες.
ασε που ειναι και αφυσικο.

γαριδες επισης μπορεις να βαλεις,απλα να ξερεις οτι θα στις χτυπανε τα ψαρια,οποτε ουτε εκει θα εχεις υγιη αποικια.και θαναι και φοβισμενες συνεχως.


ο ανθρακας μπορει να ειναι καλο φιλτρο γενικα,αλλα στα ενυδρεια τον χρησιμοποιουμε για χημικη φιλτρανση οταν θελουμε να αφαιρεσουμε κατι απτο νερο(πχ φαρμακα σε περιπτωση θεραπειας απο ασθενεια, η το χρωμα της τυρφης οπως αναφερες).
δεν τον χρησιμοποιουμε συνεχως.
ετσι κιαλλιως μετα απο καποιο διαστημα χανει τις ιδιοτητες του και λειτουργει σαν απλο βιολογικο υλικο(και μαλιστα οχι και απτα καλα).

το ποσο μαλακωμα θελει το νερο σου,δεν μπορω να στο πω αφου δεν εχεις μετρηση ακομα.
αυτο που ελεγα παραπανω πως "αλλο το 9 αλλο το 12" κλπ...
δε νομιζω πως χρειαζεσαι οσμωση για να το κανεις παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-15, 23:18
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Τις αμανο ενα μικρο κοπαδοψαρο δεν νομίζω οτι μπορει να τις χτυπήσει, τωρα όσον αφορά τις ρεντ τσερι θα τρώει τα αυγά τους αλλα με πολλές κρυψώνες καποια ίσως επιβιώνουν, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα να τις πολλα πλησιάσω αλλα να τις εχω γιατι μου αρέσουν πολυ και εχω ακούσει οτι ειναι και καλοί καθαριστές. Κρίμα για τα μολλυ και τα πλατυ, τότε ίσως πάω καποια στιγμή σε εναν αρσενικό με τρεις θηλυκές αλλα δεν ξέρω οταν θα μου γεννάνε που θα τα δίνω...
-------------------------
Επίσης τα cpd εχω βρει sites που προτείνουν σκληρότητα 5-12 εδω βλέπω προτείνεται 1-6 τι ισχύει τελικα;!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Στέλιος : 21-04-15 στις 23:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-15, 23:20
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλως ηρθες και με το καλο!
signifer , δεν προκειται να βρεις..
τα μολυ και τα πλατυ , μια χαρα ειναι για τα λιτρα σου και τα πανε τελεια μαζι (τα ειχα σε 120λιτρο πιο παλια)
Γεννες καπου θα βρισκεις να τις δινεις , βαζεις αγγελια εδω και τα χαριζεις.. μην σε αγχωνει αυτο.
Ξεκινησε το σιγα σιγα ,παρε και τα τεστ και επειτα το ξανασκεφτεσαι..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-15, 23:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και ολα αυτα για να μην μαλακωσεις σταδιακα λιγο το νερο σου ωστε να κρατησεις cpd η pseudomugil?
εσυ εγραψες οτι σου αρεσουν

εσυ αποφασιζεις βεβαια,εγω απλα λεω τη γνωμη μου
μπορεις να κρατησεις και γκαπυ,και μπορεις να βαλεις και μονο ενα φυλο.απλα μου φαινεται κριμα να το κανεις αφου τα λιτρα τα εχεις.

τις γεννες δεν τις αποφευγεις βεβαια,αλλα δεν θα ζουν τα ψαρια σε αφυσικες συνθηκες.
δεν μπορουμε παντα να τα εχουμε ολα.
εσυ διαλαγεις ομως
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-04-15, 23:22
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Καλως ηρθες κι απο μενα!!Να σου πω πως με τα στικς που αναφερεις δεν θα κανεις δουλεια ειναι αναξιοπιστα,δυστυχως θα πρεπει να αγορασεις υγρα τεστ που θα τα χρειαστεις πολυ ειδικα τωρα στην αρχη μεχρι να στρωσει το ενυδρειο.Σου μιλαω σαν αρχαριος κι εμενα μου κακοφανηκε στην αρχη οταν μου ειπαν πως επρεπε να δωσω αλλα 30-40 ευρω επιπλεον αλλα ετσι ειναι το χομπυ.Εγω εχω της sera,ph-kh αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα οπωσδηποτε τα αυτα τα χρειαζεσαι,κοιτα και της api λενε πως ειναι τα πιο αξιοπιστα!!
Παντως να ξερεις εισαι τυχερος που μπηκες στο φορουν εξ αρχης, θα γλυτωσεις απο πολλα λαθη που θα σου κοστιζαν σε χρημα κι οχι μονο..(σου το λεω απο εμπειρια). Διαβαζεις τα υπομνηματα για τους αρχαριους, παρακολουθα και τις αγγελιες συγχρονως, υπαρχουν καλες ευκαιριες σε διαφορα ειδη και σιγα σιγα τωρα στην αρχη!!Ελπιζω να βοηθησα, καλη συνεχεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-04-15, 23:28
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας που ειναι και άμεσες και πολυ βοηθητικές. Να σας πως την αλήθεια προσωπικά μου αρέσουν καλυτερα τα ψαράκια του πιο μαλακού νερού ΑΛΛΑ δεν ειναι ιδιαίτερα πρακτικό και ευκολο να αγοράζω συνεχεια τύρφη, το diy σύστημα διοξειδίου του άνθρακα που ανέφερα στην αρχή μπορει να κανει καθόλου δουλειά, εχω διαβάσει οτι ρίχνει το ph , ρίχνει και την σκληρότητα;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-04-15, 23:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Στέλιος Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης τα cpd εχω βρει sites που προτείνουν σκληρότητα 5-12 εδω βλέπω προτείνεται 1-6 τι ισχύει τελικα;!
εγω θα ακολουθουσα αυτο που λεει το seriously fish,παντα με βαση αυτο που σου ειπα.τη μεση τιμη απτο ευρος τιμων που δινει.
αυτο ισχυει για ολα τα ψαρια.


μπορεις να παιξεις με αυτες τις τιμες κατα τη διαρκεια του χρονου για να εξομοιωσεις καιρικες συνθηκες και εποχες,αλλα μαλον εισαι μακρια απαυτο ακομα οποτε το αφηνουμε προς το παρον

αυτα θα σε ενδιεφεραν?
http://www.seriouslyfish.com/species...hys-albonubes/
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-04-15, 23:31
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Το βρίσκω δυσκολο οχι μόνο λόγω έλλειψης εμπειρίας αλλα και λόγω έλλειψης α/ο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-04-15, 23:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δες και το λινκ για τα white cloud απο πανω
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-04-15, 23:48
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Τα ειδα, λίγο άχρωμα μου φαίνονται... αν κάποιος άλλος εχει πρόταση για κοπαδοψαρο σε νερό βρύσης ευπρόσδεκτη, νομίζω πως και οι αρλεκίνοι κάνουν...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-04-15, 23:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αρλεκινοι εδω
http://www.seriouslyfish.com/species...-heteromorpha/
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-04-15, 00:08
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Ξερεις ποιο ειναι το πρόβλημα μου με αυτο το site ; Ειναι πολυ καλό αλλα δίνει τις σκληρότητας σε άλλες μονάδες μέτρησης και δεν μπορώ να καταλάβω την αντιστοιχία...
-------------------------
Επίσης μου αρέσουν πολλοί και τα dwarf gourami κι απ οτι ειδα στο seriously fish κάνουν για τις συνθήκες νερού που εχω απλα εχω φοβηθεί λίγο γιατι διαβάζω οτι ο αρσενικός μπορει να γινει αρκετά τσαμπουνάς και δε θελω ενα ενυδρείο γεμάτο κυνηγητό, τι εμπειρίες έχετε απο αυτα; Θα διαβάσω βέβαια και στο φόρουμ τι εχει γραφτεί γι αυτα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Στέλιος : 22-04-15 στις 00:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-04-15, 00:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τη σκληροτητα τη δινει σε tds που τη θεωρω πιο "σωστη" μετρηση.
για να το μετατρεψεις σε dgh(που ειναι γερμανικοι βαθμοι/μοναδα μετρησης σκληροτητας) αφου σου φαινεται ευκολοτερο,υπολογισε πως

1 βαθμος gh=18ppm tds (και το αντιστροφο)

αρα σκληροτητα 8dgh *18 =144ppm tds
η
144ppm tds / 18 =8dgh

η μπορεις να χρησιμοποιησεις και αυτο.

στο ετοιμο calculator βγαζει λιγο μικροτερη τιμη για καποιο λογο που δεν εχω καταλαβει ακομα,αλλα η διαφορα ειναι μικρη(περιπου μιση μοναδα gh?)
εννοω πως δεν εχω καταλαβει γιατι χρησιμοποιουν μικροτερο συντελεστη απτο 18(η αντε 17.9)...

προσεξε πως το ευρος τιμων που δινει το site ειναι μεγαλο.
αυτο συμβαινει γιατι μπορει σε ενα μερος αυτη η τιμη να παιζει αναλογα με την εποχη.(πχ ξηρασια,μουσωνες κλπ)
οποτε για να εισαι σιγουρος πως δεν βαζεις τα ψαρια να ζησουνε σε "extreme" συνθηκες συνεχως,κρατας μια μεση τιμη και φτιαχνεις το νερο σου σε αυτη.
αν θες να παιξεις και να το αλλαξεις αναλογα με την εποχη κλπ,ειναι αλλο καπελο.
αλλα και αυτο πρεπει να γινεται σταδιακα και οχι πολυ αποτομα γιατι υπαρχουν αλλοι κινδυνοι.(οσμωτικο η/και θερμικο σοκ,κλπ)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-04-15, 10:43
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Οκ , θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό απο το ενυδρείο μου σύντομα για να αρχίσουμε να συζητάμε και πιο συγκεκριμένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-04-15, 10:48
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

και αρλεκινοι και γκουραμι , θελουν επεξεργασια στο νερο τους..
αρα κοιτας για αλλα ψαρακια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-04-15, 11:29
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

πολύ ωραία ψαράκαι είναι τα pseudomugil furcatus
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-04-15, 11:49
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Tsala μπήκα στο seriously fish και το έψαξα, απο σκληρότητας ειμαι οκ και το ph θα πέφτει απο το διοξείδιο του άνθρακα , όσον αφορά τα furcatus μου αρέσουν πολυ αλλα δεν μπορώ εύκολα να τα βρω...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-04-15, 12:29
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

αν σου αρέσουν ψάκτο λίγο, γενικά έρχονται συχνά στην ελλάδα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-04-15, 12:30
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ερχονται τα φουρκα.. ειχα κι εγω παλαιοτερα..
και ειναι οτι πρεπει για νερο βρυσης..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-04-15, 12:38
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

http://www.seriouslyfish.com/species...gaster-lalius/ ορίστε και το απόσπασμα απο το seriously fish για τα γλουραμι και τις συνθήκες νερού, εχω αλλη μια ερώτηση, θα βάλω και diy κατασκευή για co2 άκουσα οτι ρίχνει το ph, το επηρεάζει πολυ; Ρίχνει και την σκληρότητα;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-04-15, 12:44
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

το σύστημα co2 το βάζουμε όταν έχουμε δύσκολα φυτά που το χρειάζονται και όχι για να πέσει το ph, ειδικά το diy δε νομίζω να το επηρεάζει και πολύ. τη γενική σκληρότητα oxi.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-04-15, 13:19
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν χρειαζομαστε το λινκ
αν μπορεις να πας σε ουδετερο ph , ισως και προς ελαφρως οξινο με μετριες σκληροτητες , μπορεις να εχεις γκουραμι
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-04-15, 13:36
Στέλιος Ο χρήστης Στέλιος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Θελω να πάω σε νερό βρύσης, το co2 θα το βάλω για τα φυτά μου, δε θα πάρω ιδιαίτερα δύσκολα φυτά αλλα επειδή θελω να αναπτύσονται γρήγορα και με υγεία το θεωρώ καλή λύση
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-04-15, 15:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Στέλιος Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να πάω σε νερό βρύσης,
ποιανης βρυσης?
αφου δεν ξερεις τι τιμες βγαζει η βρυση σου.
μετρα το νερο σου πρωτα και μετα θα μπορεις να δεις ποιος τροπος ειναι οικονομικοτερος και ποσο και τι επεξεργασια θα θες.

το διοξειδιο δεν μπαινει για να ριχνει το ph.αυτο ειναι παρενεργεια της χρησης του.
μη βασιζεσαι σαυτο δηλαδη για να ρυθμιζεις το Ph σου,γιατι θαχεις νερο οτι ναναι στα ψαρια με σκαμπανευασματα κλπ,που ειναι χειροτερο για τα ψαρια αποτι το να εχεις "λαθος" νερο σταθερα.
ειδικα αφου θα ειναι diy δεν θα μπορεις ετσι κιαλλιως να το ρυθμισεις.

για τετοια δουλεια θες εξοπλισμο.(που κοστιζει πολυ περισσοτερο απτα 50 ευρω μιας οσμωσης-συμπεριλαμβανοντας και τα εξοδα για το νερο που θα χαλας σε ενα χρονο με τις αλλαγες.)

αν χρειαζεται να κατεβασεις το πεχα σου θα το κανεις οπως το κανουμε ολοι μας,ρυθμιζοντας την ανθρακικη σκληροτητα(kh) και για να το μαλακωνεις θα επεξεργαζεσαι το νερο ωστε να ριξεις τη γενικη σκληροτητα(gh).

το αν θα χρειαστει επεξεργασια και ποσο,εξαρταται απτο τι βγαζει η βρυση σου και τι ψαρια θα αποφασισεις να βαλεις.
μεχρι να μετρησεις το νερο σου παντως,δεν θα βγαλεις ακρη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος markdoub Μεσογειακό 10 12-01-11 20:25
Ο νέος είναι ωραίος! xontros Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 15-01-08 11:33
Νέος ΓΙΩΡΓΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 23-04-04 11:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08858 seconds with 14 queries