Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-17, 21:07
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Νέος με ενυδρείο δίσκων

ΕΝΥΔΡΕΙΟ:JUWEL 450L RIO
ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ 1
ΕΗΕΙΜ 2080 ΜΕ ΥΛΙΚΑ 4L EHFIMECH+4L BIOMECH+4LSUBSTRATpro
ΦΙΛΤΡΑΝΣΗ 2 JUWEL ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ 2 ΣΦΟΥΓΑΡΙΑ ΜΠΛΕ+CIRAX+1L SIPORAX+μπλε σκληρο σφουγγάρι+ενυδρειακο βαμβάκι
ΘΕΡΜOΣΤΑΤΗΣ 1 ΕΗΕΙΜ JAGER 300W+CONTROLER ELIWELL 915PLUS

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΑΜΜΟΣ ΑΣΠΡΗ SIBELCO 40κιλα
ξυλα διαφορα redmoore ρίζες
ΦΩΤΙΣΜΟΣ 4 ΛΑΜΠΕΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Τ5 DAYΩΡΕΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ 15:00-22:00
ΦΥΤΑ ΑΝΟΥΜΠΙΕΣ ΚΑΙ ΒΑΛΙΣΝΙΕΡΕΣ
MEΤΡΗΣΕΙΣ ph 7,00 kh 4 gh 5 ΝΙΤΡΙΚΑ 20 tds 64
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΟΧΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 28,5 ΚΑΙ Μaximum 29 C
ΤΡΟΦΕΣ ΠΡΩΙ O.NUTRITION FLAKES ΜΕΣΗΜΕΡΙ tropical d-50 plus
ΑΠΟΓΕΥΜΑ Ο.nutrition artemia ΒΡΑΔΥ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΦΩΤΩΝ O.N. DISCUS FORMULA PELLETS,1 φορα την βδομακα καρδια
ΨΑΡΙΑ:δίσκοι 9, 16 ροδοστομους,6 sternbai+1 bronze,9 ancistrus από γέννες,1 zebra snail
αλλαγές νερου κάθε τριτη 70λιτρα οσμωση(απευθειας στο ενυδρείο), και κάθε σαββατο 140 λτρα με 40προφιλτρα και 100 οσμωση TDS οσμωσης 002 ppm σε βαρέλι την ιδια μερα
Οι αλλαγές νερου γίνονται με το σύστημα που βρήκα στο site (του μέλους delta 66) αυτόματη αλλαγη.
-------------------------
υπάρχει και αεραντλία 400 ξέχασα να γράψω,θελω την βοήθεια σας όσο αφορα τις αλλαγές του νερου ναβαζω μονο οσμωση?
και αν χρειάζεται να πάρω και δεύτερο φίλτρο εξωτερικό ώστε να καταργήσω το εσωτερικό
-------------------------
επίσης πως ανεβάζω φωτογραφία του ενυδρείου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vangtal66 : 15-11-17 στις 21:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-17, 21:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-17, 21:42
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

φωτογραφίες του ενυδρείου μου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1391.JPG
Εμφανίσεις:  661
Μέγεθος:  119,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1394.JPG
Εμφανίσεις:  635
Μέγεθος:  124,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-17, 22:03
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

οι δίσκοι αρχικά ήταν 12 και μπήκανε στο ενυδρείο αρχες Σεπτεμβρίου
το ενυδρείο λειτουργεί με τα υπόλοιπα ψαρια από Μάρτιο του 2017 και η οσμωση ξεκίνησε με πρωτη αλλαγη τον Ιούνιο του 2017.
Ξαφνικά χάθηκε ένας δίσκος 20/9 και άλλος ένας στις 29/10 και ο τριτος 5/11 χωρις ασθένειες απλώς δεν είχαν όρεξη τις προηγούμενες μέρες.αυτο που παρατηρώ είναι ότι οι 2 δίσκοι έχουν μεγαλώσει πολύ σε σχέση με τους άλλους και ο ένας όπως φαίνεται και στην φωτό τους κυνηγάει γενικά κυνηγιούνται αρκετά δεν ξέρω μπορεί να είναι και παιχνίδια αυτά.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ
είμαι καθημερινός αναγνώστης του GAB και ότι έχω πάρει και φτιάξει με το ενυδρείο είναι με πολύ διάβασμα από εδώ και από το greek diskus forum(diskusfun),μας αρέσουν οι δίσκοι πολύ γιαυτο θέλουμε να ασχοληθούμε όσο καλύτερα μπορούμε στο σπίτι γιαυτο θέλω και πάλι τις συμβουλές σας και την βοήθεια σας στα λάθη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-17, 22:19
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Φίλε μου από δίσκους δεν έχω ιδέα.
Αλλά σαν στήσιμο μου αρέσει παρά πολύ.
Καλή συνέχεια και να το χαρείς.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-17, 22:19
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Να το χαιρεσαι φιλε μου κ να το δεις οπως επιθυμείς.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-17, 22:56
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στην παρέα μας,χαίρομαι που επέλεξες να ασχοληθείς με το πιο αρχοντικό αλλα και απαιτητικό ψάρι.
Από φίλτρανση είσαι μία χαρά.Οι μετρήσεις νερού με τι τέστ γίνονται?Οι ροδόστομοι είμαι της άποψης ότι δεν έχουν θέση σε ένα δισκοενυδρείο για πολλούς και διάφορους λόγους τους οποίους θα αναλύσουμε παρακάτω.Το κυνηγητό είναι λογικό να υπάρχει διότι οι δίσκοι έχουν ιεραρχία η οποία πολλές φορές αλλάζει και ο μόνος τρόπος για να επιβληθεί ένα ψάρι σε ένα άλλο είναι το ''bulling''.
Γιατί επέλεξες να βάζεις νερό όσμωσης στο ενυδρείο σου και να έχεις τόσο χαμηλό tds?Πόσα ταίσματα κάνεις την ημέρα?Θεωρώ οτι η εβδομαδιαια ποσότητα αλλαγών νερού είναι μικρή.
Όσο για την απώλεια των ψαριών σου δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα ασφαλή διότι αν δεν υπάρχει οπτική επαφή με το ψάρι δύσκολα μπορεί να γίνει διάγνωση.Πιθανολογώ οτι ίσως υπήρχε θέμα με εσωπαράσιτα και γι'αυτό τον λόγο δεν έτρωγαν κιόλας και ίσως να είχαν αποκοπεί κι απο το κοπάδι.
Αυτά για αρχή και εδώ είμαστε για οτιδήποτε χρειαστείς να ρωτήσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vangtal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
greek diskus forum(diskusfun)
Aυτό με τα κόκκινα γράμματα τι είναι,απορρυπαντικό?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-11-17, 12:50
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Ωραίο το ενυδρείο σου.
Για τις αλλαγές νερού, με δυο αλλαγές της τάξης των 120 – 150 λίτρων την εβδομάδα, θα είσαι ok. Στη θέση σου θα έβαζα 20% όσμωση και 80% νερό βρύσης (περασμένο από προφίλτρα και άνθρακα.
Καλή συνέχεια!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-11-17, 13:28
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Καλη αρχη και απο μενα....Φαινεται οτι εισαι μερακλης και καλα διαβασμενος για πρωτο ενυδρειο με δισκους..... Το στησιμο ειναι πολυ καλο, εγω χρησιμοποιως και ι καποια συμπληρωματα για δισκους , με ιχνοστοιχεια και βιταμινες αλλοι τα θεωρουν περιττα.....
Οσο αφορα το πεχα και τη σκληροτητα καλο θα ηταν να ηξερες την προελευση των δισκων...... Ασιατικοι δισκοι εχουν μεγαλωσει συνηθως σε πολυ μαλακά και οξινα νερα, ενω οι περισσοτεροι ευρωπαικοι σε ουδετερα νερα.....

Αν θα σου εδινα μια συμβουλη , βλεποντας και τα ψαρια σου, θα ηταν να εισαι πιο προσεκτικος στην επιλογη των δισκων.....Μην μπλεκεις μικρα με μεγαλα ψαρια και προσπαθησε να κανεις οσο το δυνατον λιγοτερες προσθηκες....και οχι απο διαφορετικους εκτροφεις.....Οι δισκοι θελουν βασικα ισορροπια ......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-11-17, 20:09
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

greek diskus forum(diskusfun)
Aυτό με τα κόκκινα γράμματα τι είναι,απορρυπαντικό?

ευχαριστώ για τα καλα σας λογια ήθελα να γράψω diskus fan είναι κάποιο μέλος στο forum greekdiskus
-------------------------
μετηρσεις νερου με υγρά τεστ seraνιτρικα της api
επίσης στις αλλα ΓΕΣ νερου βάζω diskus trace την τριτη και preis mineral 10gr την κυριακη
-------------------------
ταισματα 4 φορές την ημερα το γραφω στο πρώτο post,
σκέφτομαι επίσης την αγορα ph controler είναι ακριβώς αλλα πρέπει να αξίζει
και αλλαγη των λαμπών σε led κατά τον Φεβρουάριο 2018 που θα έχουν 1 χρόνο λειτουργειας οι λάμπες του juwel
-------------------------
επίσης κάθε κυριακη ρίχνω και 40ml voogle
-------------------------
2 δισκοι είναι stedker tefe o ένας και ocean green ο άλλος μερικοί είναι Ασίας και Ευρώπης
-------------------------
είμαι σχολαστικός όσον αφορα τις αλλαγές στα υλικά του eheim,αλλαγη βαμβακιού κάθε 2 μήνες και μπλε σφουγγαριού κάθε 6 μήνες,στους 2 μήνες αδειάζω και τον κάδο και πλένω τα καλαθάκια με νερο του ενυδρείου.στο εσωτερικό αλλαγη κάθε βδομάδα το βαμβάκι.εκεινο που παρατηρώ επιδης είναι ότι οβυθος μαζεύει βρωμιες λόγω των acistrus που ροκανίζουν τα ξυλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vangtal66 : 16-11-17 στις 20:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-11-17, 20:16
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

A ξεχασα αυτα τα φυκια που εχεις νομιζω οτι δεν αρεσουν στους δισκους.... Οι δικοι μου δεν τα πλησιαζαν με τιποτα και τα εβγαλα....περιοριζουν και το χωρο.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-11-17, 20:36
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Οι Βαλισνεριες που εχεις ποιες ειναι;;;εχω παρατηρήσει οτι μονο οι spiralis τους αρεσουν κ αφηνουν αυγα ,καθονται αναμεσα τους κτλ.επισης το βαμβακι στο eheim που λες οτι το αλλαζεις καθε δυο μηνες ,θεωρω οτι ειναι μεγαλο διαστημα.το μπλε σφουγγαρι ελπιζω να μην το πετας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-11-17, 21:58
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

ακολουθώ τις οδηγίες που λεει η eheim για το 2080 για τις αλλαγές των σφουγγαριών ,το μπλε το πετάω μετά από 6 μήνες και το ασπρο το αλλάζω κάθε 2 μήνες είναι λάθος αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-11-17, 23:13
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Μια χαρά ήμουν στην ησυχία μου... κάποιος θέλει να κάνει πλάκα;
Δημητράκη (Dimitris77)... θα σου δείξω εγώ, θα δεις τι θα πάθεις.
vangtal66 ΑΝ είχες διαβάσει τόσο πολύ όπως λες... πρώτα από όλα θα είχες μέσα μόνο τους δίσκους... άντε και τα sterbai.
Τα ψάρια σε τέτοιο μέγεθος θέλουν αριθμό ομάδας, τάϊσμα (τουλάχιστον 5-6 φορές) και αλλαγές νερού, αλλαγές νερού, αλλαγές νερού, αλλαγές νερού (όπως ήδη σου έγραψαν και παραπάνω).
Με έναν θερμαντήρα 300 watt... το χειμώνα το "ζορίζεις", προσωπικά θεωρώ έναν schego (με πλαστικό κάλυμμα, καλού-κακού) 600 watt μέσω controller ιδανικό και τον 300αρι ας τον έχεις μέσα για ασφάλεια (λέμε τώρα).
Τον PH controller... σε τι τον χρειάζεσαι;

ΥΓ. Αυτό στο link... μάλλον θα το έχεις διαβάσει.-
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92562
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-11-17, 17:59
thanos459 Ο χρήστης thanos459 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vangtal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
greek diskus forum(diskusfun)
Aυτό με τα κόκκινα γράμματα τι είναι,απορρυπαντικό?

ευχαριστώ για τα καλα σας λογια ήθελα να γράψω diskus fan είναι κάποιο μέλος στο forum greekdiskus
-------------------------
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Οχι καποιο μελος...καποιο γηραιο κ παραξενο μελος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-11-17, 19:36
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

σκέφτομαι για 1 PH CONTROLER της denerle επειδή έχω το σετ co2 μπουκάλα
αλλα δεν τοεχω στο δισκοενυδρειο αυτό συνδεδεμένο.θα βλέπω τοph ηλεκτρονικά και δεν θα κάνω μετρήσεις με τα υγρά τεστ.
δεν μου απαντήσατε αν είμαι καλα από φιλτρανση γενικά δεν μου αρέσει να βλέπω το εσωτερικό της juwelκαι κάποια στιγμή θέλω να το αφαιρέσω γιαυτο ρώτησα αν πρέπει να πάρω και δεύτερο εξωτερικό σε 2 μήνες σκέφτομαι για jbl 1902 η κάποιο συμπληρωματικό του eheim 2080 που ήδη τρέχει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-11-17, 20:18
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

ενα ηλεκτρονικο πεχαμετρο παντα βοηθαει......θα τα βγαλει τα λεφτα του συντομα.....

Τωρα οσο για τα φιλτρα , ποτε δεν ειναι αρκετα.......αλλα αν θελεις για οικονομια εγω θα τα εβαζα σε σειρα και θα εβαζα στο ρευμα μονο το μεγαλυτερο
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-11-17, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
gh 5 tds 64
Να συμπληρωσω μονο οτι η μετρηση GH και TDS δεν συναδει.
- Αν ειναι σωστη η μετρηση GH, τοτε το TDS επρεπε να μετριεται 90 ppm τουλαχιστον.
(Εκτος κι αν η μετρηση δεν ειναι σε μοναδες ppm και γινεται με αγωγιμομετρο σε μοναδα μSiemens/cm, και τοτε επρεπε να φαινεται τουλαχιστον 140).
- Αν ειναι σωστη η μετρηση TDS (το πιο πιθανο), τοτε η GH δεν ειναι πανω 3.5 dGH.

Παράθεση:
ΘΕΡΜOΣΤΑΤΗΣ 1 ΕΗΕΙΜ JAGER 300W
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΑΝΤΑ ΟΧΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 28,5 ΚΑΙ Μaximum 29 C
Επισης δεν ξερω αν εχεις περασει αλλο χειμωνα και ποια ειναι η χαμηλοτερη θερμοκρασια που εχει ο χωρος που βρισκεται το ενυδρειο, αλλα δεν πιστευω οτι θερμαντηρας 300W σε 450αρι ενυδρειο, και νορμαλ συνθηκες χωρου, θα κατορθωσει να κρατησει τη θερμοκρασια στα επιπεδα που βρισκεται τωρα.
Θα χρειαστει και δευτερος.


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-11-17, 22:04
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

καλησπέρα
σήμερα έχασα 1 μικρο δίσκο μείνανε 8 νερο άλλαξα περίπου 100 λίτρα την τεταρτη με απευθείας εισαγωγή του λαστιχου της οσμωσης στο ενυδρείο το νερο αρχiσε να μπαίνει στις 6,50 και τελειωσε στις 22,50 μετά έριξα και 1 καπάκι seachem diskus trace 5ml. δεν ξέρω μου φαίνεται ότι ο μεγαλος κυνυγαει τα πιο μικρά σε μέγεθος αλλα όλα μπήκανε με μια μερα διαφορα στο ενυδρείο από το Σεπτέμβριο με ίδιο μέγεθος και ο μεγάλος έχει αναπτυχθεί παρα πολύ σε σχέση με τους άλλους δισκους,προφιλτρα αλλαξα πριν μια βδομάδα και τα 2παντα κάνω 1 λεπτό flash στην οσμωση και μετά από 10 λεπτά ρίχνω το νερο στο ενυδρείο λόγω χρόνου δεν το έβαλα στο βαρέλι που έχω όταν γέμιζε το ενυδρείο η θερμοκρασία ήταν 28,7
και παραληλα κλείνω το εσωτερικό της juwel φίλτρο λόγω ότι η στάθμη είναι χαμηλά για να δουλέψει μέχρι να γεμίσει το ενυδρείο,δουλευει όμως το eheim 2080 και ο δευτερος θερμαντήρας της juwel γενικά μέχρι να γεμίσει η θερμοκρασία πήγε το πολύ 28,5 βαθμούς τον eliwel τον έχω ως εξης jager 300w να ανάβει στους 28,5 και να κλείνει στους 29 τον juwel μεσα στο φίλτρο του να ανάβει στους 28 και να κλείνει στους 29.
σημερινό tds ενυδρείου 071 ppm χρησιμοποιώ τον tds-3 της ΗΜ
θερμοκρασία 29
-------------------------
ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΣ 18,50 ΕΩΣ 22,50 ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΓΕΜΙΣΜΑΤΟΣ
-------------------------
αύριο θα κάνω πάλι αλλαγη νερου και σκουπα βυθου πως να την κάνω την αλλαγη με το βαρέλι των 140 λιτρων που έχω και όλο το βαρέλι με νερο οσμωσης? και μετά να βάλω preis minerals 10gr/100lt η και diskus trace 5 ml/80lt?
λέω να βγάλω και μερικά ancistrus άμα τα πιάσω βρωμιζει πολύ ο βυθος και στις γωνιες ειδικά επίσης και κάτι άλλο υπάρχει άλγη γενικά σε ξυλα αλλα και στις βαλισνιερες παρόλο που αλλζω το νερο 2 φορές την βδομάδα.μηπως φταίνε οι λάμπες ή φωτοπερίοδος δεν είναι σωστη? 2 λάμπες λειτουργούν από 15:00-21:00
και άλλες 2 από 16:00-22:00?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vangtal66 : 24-11-17 στις 22:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-11-17, 23:01
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Μπορεις να μου πεις με τι τεστ κανεις μετρησεις νερου και με τι μετρας tds 64?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-11-17, 09:40
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

sera υγρά τεστ και tds το γραφω με το tds meter tds-3 της ΗΜ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-11-17, 10:06
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Tο tds meter το έχεις καλυμπραρεί?Μπορείς να μου δώσεις τιμες Kh,Gh,Ph?Γιατι χρησιμοποιείς νερό όσμωσης ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-11-17, 10:16
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

καλημέρα
σημερινές μετρήσεις τώρα ph 6,50 kh 3 gh 4 tds 071ppm
-------------------------
γιατί να μη βάζω οσμωση? δεν είναι πιο καλα?
-------------------------
πες μου πως να αλλάξω σήμερα το νερο?
-------------------------
το ξέχασα νιτρικά 15-20με sera δεν τα μέτρησα τώρα με τις api βεβαια έχω ταισει πριν μιση ώρα flakes
-------------------------
θερμοκρασία 29 c

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vangtal66 : 25-11-17 στις 10:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-11-17, 13:35
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι την οσμωση φιλε μου.νερο απο τα προφιλτρα σου κ εισαι οκ.κατα συνεπεια γλυτώνεις κ τα σκευάσματα που βαζεις μετα.
-------------------------
Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι την οσμωση φιλε μου.νερο απο τα προφιλτρα σου κ εισαι οκ.κατα συνεπεια γλυτώνεις κ τα σκευάσματα που βαζεις μετα.γιατι πιστευεις χαθηκε ο δισκος;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 25-11-17 στις 13:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-11-17, 16:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το TDS meter της HM ειναι προφανως πολυ πιο αξιοπιστο απο το test GH της sera. Και ερχεται καλιμπραρισμενο.
Εγω θα πιστευα με κλειστα ματια την TDS μετρηση, κατι που θα μου εδειχνε οτι η GH δεν ειναι μεγαλυτερη απο 3.5 dGH.

Η αποψη μου ειναι οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα με αυτη τη σκληροτητα για αυτα τα ψαρια. Εστω και αν ειναι εκτροφης.
Το θεμα ειναι σε το νερο ζουσαν πριν ερθουν στο ενυδρειο σου και αν ηταν διαφορετικο το νερο τοτε πως εγινε η μεταβαση σε αυτη τη σκληροτητα.
Αν εγινε αποτομα αυτο μπορει να προκληθηκε προβλημα.
Τωρα ομως πλεον, οτι εγινε εγινε πανω σε αυτο το θεμα (μεταβαση σε αλλη σκληροτητα και πεχα). Δεν διορθωνεται.
Σε αλλα θεματα πρεπει να εστιασεις την προσοχη σου. Δεν νομιζω οτι η χαμηλης σκληροτητας νερο που χρησιμοποιεις προκαλει προβλημα.
Το αντιθετο πιστευω οτι ειναι καλυτερα.

Να κοιταξεις το θεμα που κανεις αλλαγη οπως διαβασα μεσοβδομαδα με διαφορετικο νερο.
Ολες οι αλλαγες πρεπει να γινονται με ιδιων παραμετρων νερο, εκτος ειδικων περιπτωσεων (πχ οταν θελουμε να διορθωσουμε καποια παραμετρο και αυτο πρεπει να γινεται και σταδιακα).
Μπορεις να παρεις μια ειδικη βαλβιδα (η waterwaves εχει), που σου επιτρεπει να κανεις απευθειας αλλαγη με μιξη νερου απο προφιλτρα και απο μεμβρανη και να εχεις το ιδιο ποσοσο μιξης οπως οταν κανεις προετοιμασια.
Επισης πιστευω οτι θελεις μεγαλυτερες αλλαγες.

Γιια τη διατροφη και τα σκευασματα που χρησιμοποιεις, δεν μπορω να εχω εικονα. Ισως φταιει κατι απο αυτα.
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-11-17, 21:03
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Σπυρο το ΚΗ ειναι 3.Ποσο ευκολα θεωρεις οτι θα μηδενησει με οποια συνεπεια για το PH?Τι αναπτυξη θα εχουν οι δισκοι σε τοσο στειρο νερο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-11-17, 22:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο το ΚΗ ειναι 3.Ποσο ευκολα θεωρεις οτι θα μηδενησει με οποια συνεπεια για το PH?Τι αναπτυξη θα εχουν οι δισκοι σε τοσο στειρο νερο?
Αν δεν βαζει 100% ΑΟ, δεν θα μηδενισει.
Οταν ειχα kH 0.5 δεν ειχα κανενα θεμα στο πεχα. Σταθερο ηταν.
Στα ψαρια δεν μπορω να εκφερω γνωμη, για "θεμα", αφου το kH 0.5 το πετυχαινα μεσω 50% + 50% βρυσης και τυρφης.
Οποτε εμπαινε και νερο βρυσης μεσα.
Βεβαια, οτι στοιχεια εμπαιναν με το νερο βρυσης μπορει να προστεθουν και στο 100% ΑΟ μεσω σκευασματων.
Η αναπτυξη των ψαριων εξαρταται θετικα απο τη διατροφη, τις βιταμινες και τα μεταλλικα στοιχεια και ιχνοστοιχεια (που τα παιρνουν βασικα απο τη διατροφη και οχι το νερο), και αρνητικα απο τις ορμονες και τα νιτρικα (που εξουδετερώνονται με τις αλλαγες νερου).
Οποτε δεν βλεπω να μπορει δημιουργηθει προβλημα ουτε σε ψαρια εκτροφης (και εχουν ηδη γινει δοκιμες απο πολλους με επιτυχια). Αρκει οπως ειπα να εχει γινει σταδικα η μεταβαση.
Το κερδος το πολυ μαλακου νερου, ειναι οτι πολλα παρασιτα και παθογονα δεν ευδοκιμουν σε αυτο.

Γενικα ομως πιστευω και εκφρασει ηδη τη γνωμη μου σε παρομοια θεματα με ψαρια εκτροφης, οτι μια μεση λυση (μετριο νερο πχ kH 2-3, GH 3-5, pH 6.0-6.5) ειναι μια καλη επιλογη, και να προσεχουμε τη σταθεροτητα των παραμετρων και τη καθαριοτητα του νερου.


.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-11-17, 18:33
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vangtal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλαγές νερου κάθε τριτη 70λιτρα οσμωση(απευθειας στο ενυδρείο), και κάθε σαββατο 140 λτρα με 40προφιλτρα και 100 οσμωση TDS οσμωσης 002 ppm σε βαρέλι την ιδια μερα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vangtal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα άλλαξα περίπου 100 λίτρα την τεταρτη με απευθείας εισαγωγή του λαστιχου της οσμωσης στο ενυδρείο το νερο αρχiσε να μπαίνει στις 6,50 και τελειωσε στις 22,50 μετά έριξα και 1 καπάκι seachem diskus trace 5ml.
-------------------------
αύριο θα κάνω πάλι αλλαγη νερου και σκουπα βυθου πως να την κάνω την αλλαγη με το βαρέλι των 140 λιτρων που έχω και όλο το βαρέλι με νερο οσμωσης? και μετά να βάλω preis minerals 10gr/100lt η και diskus trace 5 ml/80lt?
Εδω βλεπουμε μια ακολουθια αλλαγων νερου που κατα την γνωμη μου δεν κρατουν σταθερες τις τιμες των παραμετρων,θα υπαρχουν σκαμπανεβασματα.Γιατι να συμβαινει αυτο οταν πολυ ευκολα μπορεις να χρησιμοποιεις νερο απο τα προφιλτρα μονο και να ειναι ολες οι τιμες σταθερες?Κατα την γνωμη μου δεν κερδιζεις απολυτως τιποτα χρησιμοποιωντας οσμωση παρα μονο λιγοτερα παθογονα σε ph<6.Πολυ καλυτερα θα ηταν να χρησιμοποιεις το βαρελι για να συλλεγεις νερο προφιλτρων και να κανεις αλλαγη 50% καθε δυο-τρεις μερες.Aπειρα ενυδρεια τρεχουν με προφιλτραρισμενο νερο βρυσης.Οσμωση θα χρησιμοποιουσα μονο σε breeding tank.
Σπυρο ναι,οι δισκοι παιρνουν τα απαραιτητα για την αναπτυξη τους απο το φαγητο αλλα και απο την στηλη του νερου.Ποσο καλυμμενα ειναι διατροφικα τα ψαρια χρησιμοποιωντας ενα flake η ενα μπιτακι?
Δοκιμη σε τεσσερεις γεννες μου εδειξαν οτι καλυτερα αναπτυχθηκαν τα μωρα τα οποια βρισκονταν σε νερο με ph>7.Η διατροφη τους ηταν η ιδια.
Μπορω να κρατησω δηλαδη δισκους σε ph4,5 και η αναπτυξη τους θα ειναι ιδανικη ταιζοντας τα flakes?
Θελω την γνωμη σου πανω σε αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-11-17, 20:58
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

τώρα μερησα tds 97 στο ενυδρείο θα βάλω και μερικές φωτογραφίες
επίσης ετοιμάζω το βαρέλι τώρα ποσο να βάλω νερο από προφιλτρα και ποσο οσμωση βαρέλι 140 λίτρα έχω η αλλαγη θα γινει αύριο απόγευμα κατά τις 19.00
και τι να βάλω μεσα preis ή trace?
το βαρέλι θα μείνει σε εσωτερικό χώρο σήμερα χωρίς θερμοστάτη το θερμοστάτη θα τον βάλω αύριο το μεσημερι
-------------------------
η αεραντλία στο ενυδρείο διπλή δουλεύει συνεχεια δεν ειναι πρόβλημα αυτό?
να και σημερινές φωτογραφίες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vangtal66 : 27-11-17 στις 20:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-11-17, 21:01
vangtal66 Ο χρήστης vangtal66 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2012
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

ΟΚ οι φωτογραφίες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1397.jpg
Εμφανίσεις:  422
Μέγεθος:  138,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1398.jpg
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  130,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1399.jpg
Εμφανίσεις:  418
Μέγεθος:  145,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για νέο ενυδρείο δίσκων Netrino Δίσκοι 43 07-06-13 15:47
Νέος - Ενυδρείο 40-60 λίτρα thodorisg Αρχάριοι γλυκού νερού 37 29-10-12 20:38
Πρώτο Ενυδρείο - Νέος Δημήτρης Ιωαν. Αρχάριοι γλυκού νερού 12 25-01-10 16:33
Νέος στο Hobby με νέο Ενυδρείο! Kostis-Salonika Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 03-08-09 00:08
Λευκή άμμος σε βιοτοπικό ενυδρείο δίσκων ή όχι; mikele Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 26 12-12-08 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10245 seconds with 14 queries