Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-12-11, 13:59   #1
ΓΕΝΝΗΣΕ sos sos sos
carlos
Member
Εγγραφή: 24-05-2011
Περιοχή: γιαννιτσα
Μηνύματα: 34

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
carlos Ο χρήστης carlos δεν είναι συνδεδεμένος 20-12-11, 13:59
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα
καποια εκ των 3 θυληκων γκαπυ χτες το βραδυ γεννησε.βρηκα περιπου στα 9-10 ψαρακια τα οποια και κυκλοφορουσαν μεσα στο ενυδρειο αλλα κοντα στα φυτα και αλλα εφερναν βολτες.σημερα ειδα κατι περιεργο μεσα στο φιλτρο
το ανοιξα και εκει μεσα υπηρχαν καμια 20αρια ακομα μωρα τα οποια και ειναι πλεον μεσα στο ενυδρειο.εβαλα λιγο τουλι γυρω γυρω απο το φιλτρο.εχω και ενα ακομα 15λιτρο διπλα το οποιο το εχω αδειο.τι προτεινετε να κανω να απομονωσω τις 3 θυληκες τι να τα ταιζω ποσες φορες την ημερα?
Εμφανίσεις: 2349
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-11, 14:05
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω θα προτεινα αμα εχεις πολλα φυτα και μπολικο κερατοφυλλο να μην κανεις τιποτα. τα πιο δυνατα θα επιβιωσουν. σε λιγο καιρο δεν θα ξερεις τι να τα κανεις...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-11, 14:07
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

λοιπον...καταρχας..ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειακι σου..???
δοσε ΠΟΛΥ προσοχη στις αλλαγες νερου πλεον ,γιατι οι αποτομες μεταβολες της ψαροσυνθεσης(οπως σε περιπτωση γεννας) δημιουργουν προβληματα με ρυπους λογω γονου ταισματος κλπ....μπορεις να απομωνοσεις τον γονο στο 15λιτρο προσωρινα για να μην φαγωθει..αστο bare bottom(χωρις διακοσμο και χαλικι) για να μαζευεις πιο ευκολα την τροφη που πεφτει στο βυθο και να μην βρωμιζει το νερο .....για τροφη ..οτι ταιζες και πριν στα μεγαλα...καλα τρυμμενο φυλλαρακι ειναι το ιδανικο συμβουλεψου παλαιοτερα θεματα ....ειναι πολλα καλη συνεχεια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-11, 14:11
carlos Ο χρήστης carlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-05-2011
Περιοχή: γιαννιτσα
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα περιπου.θα παρω νερο απο το μεγαλο και θα το μεταφερω στο μικρο δεν εχω τιποτα για υποστρομα.τα μικρα δεν εχουν προβλημα με την αποχη αν τα πιασω?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-11, 14:21
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

oχι ...με λιγη προσοχη ειναι ενταξει ....φιλτρακι στρωμενο να εχεις και θερμοστατη....συμφωνα με γραφομενα του ted colleti *συντακτης στο περιοδικο TFH * η θερμοκρασια πρεπει να ειναι μεταξυ75-80βαθμους Farenheit ..για να ενισχυσεις την γρηγορη αναπτυξη και την μακροζωια οταν ενηλικιωθουν προσπαθησε με α)78-80F απο τον πρωτο μεχρι τον 4ο μηνα ,β)75-77 απο τον πεμπτο μεχρι τον ογδοο γ)72-74 απο τον 9μεχρι τον 12ο...

ΥΓ 78F=25celcius ...Eλπιζω να βοηθησα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-11, 15:45
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

απ οσο εχω διαβασει εδω στο φορουμ και απο αλλα φορουμ δεν εχεις καπιο προβλημα να τα ποιασεις με μια αποχη αλλα να ειναι βρεγμενη αρκετα και να ειναι οσο το δυνατον πιο ****** τα δυχτια σου και επισις καπιος αλλος τα εποιανε με ποτηρι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-11, 16:27
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Kαλησπερα.Να σου ζησουν Κατα την γνωμη μου αφησε τα εκει μεσα και φροντισε απλα να εχουν αρκετες κρυψωνες αρκετο κερατοφυλλο.Αν δεν τα πειραξαν τις πρωτες ωρες τοτε ισως και να μην εχουν προβλημα.Απο εδω και περα αρκετες φορες την ημερα ταισμα την τροφη που εχεις απλα να την κανεις σκονη και αυτο που προτεινω εγω ειναι κροκο αυγου(το λατρευουν τα μικρα)και φυσικα με τοσο ταισμα οσο ποιο συχνες αλλαγες νερου γινετε και καθε μερα αν μπορεις με μεγαλη προσοχη στην ποιοτητα και την θερμοκρασια του νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-12-11, 17:20
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Καλες γεννες λοιπον να σου ζησουν και ξανασκεψου αν θες να σου ζησουν ολα , γιατι μετα θα αγορασεις ενυδρειο οσο ειναι το δωματιο , καλυτερα ασε την φυση να κανει την δουλεια της και να επιβιωσουν τα πιο δυνατα , συμβουλη ειναι παντα!
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-11, 15:41
Dyno Ο χρήστης Dyno δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-03-2011
Περιοχή: N Filadelfia
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

την ιδια φαση περασα και εγω πριν απο 6 μηνες.
ειχα παρει απο ενα πετ σοπ 1 αρσενικο και 3 θυληκες. απο την πρωτη γεννα εσωσα 5 μωρα . απο τις αλλες τρεισ που γεννησαν εκανα το λαθος να τα μαζεψω οσα μπορεσα καμια 35!!!!! τα εβαλα σε αλλο ενυδρειο μικρο και τα μεγαλωσα ταιζοντας τα σπιρουλινα σε σκονη. οταν μεγαλωσαν αρκετα τα εβαλα στο μεγαλο ενυδρειο. τωρα πληρωνω το λαθος μου εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρα με πανω απο 250 guppy!!! γενναν ασταματητα.

μου φερανε δωρο και ενα παγκασιους αλλα ειναι ακομα μικρος και δεν μπορει να λυσει το προβλημα . μεγαλωνοντας θα με βοηθησει ελπιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-11, 16:07
Το avatar του χρήστη kapamarou
kapamarou Ο χρήστης kapamarou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: πειραια;
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dyno Εμφάνιση μηνυμάτων
μου φερανε δωρο και ενα παγκασιους αλλα ειναι ακομα μικρος και δεν μπορει να λυσει το προβλημα . μεγαλωνοντας θα με βοηθησει ελπιζω.

ασχολιαστο!


πρωτα απολα να σου ζησουν..
και εγω θα συμφωνησω να τα αφησεις ως εχουν προσεχωντας τις αλλαγες του νερου να ειναι τακτικες(οχι σε υπερβολικα σημεια) και αν εχεις και φυτα μεσα οπως κερατοφυλο,φυτα δηλαδη που θα μπορουν να κρυφτουν τα μικρα μην ανγχωνεσαι για τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-12-11, 18:38
Konstantinos20vt Ο χρήστης Konstantinos20vt δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2011
Περιοχή: Αθήνα-Αμφιλοχια
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dyno Εμφάνιση μηνυμάτων
την ιδια φαση περασα και εγω πριν απο 6 μηνες.
ειχα παρει απο ενα πετ σοπ 1 αρσενικο και 3 θυληκες. απο την πρωτη γεννα εσωσα 5 μωρα . απο τις αλλες τρεισ που γεννησαν εκανα το λαθος να τα μαζεψω οσα μπορεσα καμια 35!!!!! τα εβαλα σε αλλο ενυδρειο μικρο και τα μεγαλωσα ταιζοντας τα σπιρουλινα σε σκονη. οταν μεγαλωσαν αρκετα τα εβαλα στο μεγαλο ενυδρειο. τωρα πληρωνω το λαθος μου εχω ενα ενυδρειο 300 λιτρα με πανω απο 250 guppy!!! γενναν ασταματητα.

μου φερανε δωρο και ενα παγκασιους αλλα ειναι ακομα μικρος και δεν μπορει να λυσει το προβλημα . μεγαλωνοντας θα με βοηθησει ελπιζω.
Ωραίος!

Κ η δική μου άποψη είναι να τα αφήσεις όπως είναι κ τα δυνατότερο θα επιβιώσουν....σε λίγο καιρό θα γεμίσει το ενυδρειο σου κ δε θα ξέρεις τι να τα κανείς...γεννάνε σαν παλαβα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-12-11, 08:17
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

μου φερανε δωρο και ενα παγκασιους αλλα ειναι ακομα μικρος και δεν μπορει να λυσει το προβλημα . μεγαλωνοντας θα με βοηθησει ελπιζω.[/QUOTE]

Ωραιος πως δεν το σκεφτηκα και γω τοσο καιρο και καθομαι και πεδευομαι με το να ψαχνω καλους χομπιστες να τα χαρισω υπεροχη η ιδεα του φιλου σου.Και αν φτασει στους 70-80 ποντους το πανγκασιακι σου τοτε μπορεις να το ταισεις με τα γατακια της γειτονιας τα οποια μαλλον και εκεινα πολλαπλασιασονται με γρηγορους ρυθμους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γεννησε το πλατυ takis07 Ζωοτόκα 1 04-11-10 22:36
ΓΕΝΝΗΣΕ ΓΕΝΝΗΣΕ ΝΑΙΙΙΙΙΙ platy Ζωοτόκα 30 14-03-10 16:00
Γεννησε!!!! HELP drakoulis Ζωοτόκα 8 04-11-05 09:58
ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΕ!!!!!! hlias Αναπαραγωγή 7 09-02-05 15:17
Γεννησε το σαλιγκαρι.........? ΤΣΑΚΙΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ Γλυκό νερό - Γενικά 3 01-07-04 10:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04581 seconds with 13 queries