Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-16, 09:49
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Ιχθυοσυνθεση σε 900 λίτρα

Αυτές τις ημέρες έχω ξεκινήσει να ετοιμάζω την κατασκευή ενυδρείου 900 λίτρων,πριν πολλά χρόνια είχα ξανά κατασκευάσει ενυδρείο 120 λίτρων το οποίο τρέχει ακόμα...Σκέφτομαι στο ενυδρείο να βάλω στάνταρ ένα είδος eel λογικά fire eel και 2 όσκαρ και ένα shark red tail που βρίσκεται στο άλλο ενυδρείο μετά γλυκοκοιταζω να βάλλω geophagus ή firemouth και δίσκους.Θα ήθελα απόψεις, μην μου προτείνετε τετρα τα αποφεύγω καθώς θέλω να είναι ενυδρείο με είδος ψαριών που να μεγαλωνει αρκετά σαν τερατοενυδρειο όπως τα αποκαλούν οι Αμερικανοί 😜
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-16, 11:22
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλημέρα και καλώς ήρθες
Με το καλό να φτιάξεις το monster aquarium σου και να το χαρείς Λεπτομέρειες απο το team των Κιχλίδων
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-16, 11:24
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ 😄 περίπου τον Απρίλιο πιστεύω θα τρέχει κανονικά με τα ψαράκια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-16, 11:32
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μπράβο!!! Έτσι, όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο το καλύτερο Με το καλό!

Σχετικά με τους κατοίκους, καλό είναι να σκεφτείς ποιό είδος θεωρείς ως το κύριο της δεξαμενής, αυτό που θέλεις να κρατήσεις οπωσδήποτε, και τα υπόλοιπα να τα δούμε με βάση της ανάγκες αυτού. Ή αν θέλεις να αναπαραστήσεις βιότοπο π.χ., τα βλέπουμε με βάση τον βιότοπο και τις ανάγκες τους.
Επειδή μια φορά γίνεται η διαλογή των ψαριών, όσο περισσότερη σκέψη δώσεις και πληροφόρηση αποκτήσεις σε σχέση με το τι θέλεις και τι μπορείς να βάλεις, τόσο πιο πολύ θα τα ευχαριστηθείς και τόσο λιγότερα προβλήματα θα ανακύψουν

Ο συνδυασμός που αναφέρεις είναι οριακά αποδεκτός αν αφαιρέσουμε τους δίσκους(δεν θα τα πάνε καλά γιατί δεν χειρίζονται το stress που θα τους υποβάλουν τα oscar π.χ. καθόλου καλά). Υπάρχουν πολύ καλύτεροι συνδυασμοί που θα μπορούσες να κάνεις σε 900λ, ανάλογα με το τι σου αρέσει αλλά και τη συμπεριφορά/προτιμήσεις των ψαριών. Δες καλύτερα ποιο θέλεις είναι το βασικό ψάρι της δεξαμενής και φτιάξε μια λίστα με το τα είδη που σου αρέσουν γενικότερα, για να δούμε τι μπορούμε να συνδυάσουμε πιο σωστά.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-16, 12:14
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! 😄 Θα ήθελα να είναι κοινωνικό ενυδρείο χωρίς να έχω μόνο ένα συγκεκριμένο είδος μέσα, απλά θα ήθελα οπωσδήποτε να έχω μέσα κάποιο είδος eel αν και όπου έχω ψάξει δεν έχω συνάντηση ( Πάτρα μένω) αλλά επειδή έχω σπίτι στην βαρκιζα ανεβαίνω συνέχεια Αθήνα οπότε αν τυχόν κάποιος Είναι από κάποια περιοχή εκεί κοντά μπορεί να μ πει να πάω να κοιτάξω σε κάποιο πετ σοπ αλλιώς μέσο παραγγελίας επίσης θα ήθελα αν μπορείτε να μ πείτε τις τιμές που κυμαίνονται περίπου τα eel... Όσκαρ ομολογώ πως θέλω να έχω μέσα στο ενυδρείο απλά έχω ήδη έναν δίσκο στο άλλο μου το ενυδρείο ο οποίος είναι μόνος του και λόγο χωρητικότητας δν μ επιτρέπει να προσθέσω και αλλον και ήλπιζα να τον βάλλω στο μεγαλύτερο...μετά θα ήθελα να έχω μέσα και κάποιο είδος καρχαρία που να θυμίζει κυριαρχία στο ενυδρείο και κάποιο είδος κιχλιδας όπως geophagus,jack dampsey, firemouth... Ή και κάποιο άλλο είδος που θα πήγαινε στο τερατοενυδρειο... Ξέχασα να πω ο κύριος λόγος που θέλω να βγει ο δίσκος από το πιο μικρό ενυδρείο είναι ότι έχω μέσα δύο αγγελοψαρα και γοουραμι με τα οποία έχει διαμάχη ( ο δίσκος τα κυνηγάει, όλα τα ψάρια τον τρέμουν &#128540 και έπειτα λυπάμαι τον δίσκο που δεν είναι σε ομαδουλα, να χαρίσω ή να πουλήσω ψάρι το ξεχνάμε γτ έχω δεθει πολύ μαζί τους ειδικά πλέον που τα ταιζω με το χέρι και κάθονται ακόμα και να τα χαιδεψω
-------------------------
Επίσης σε άλλα ξένα site και βίντεο στο YouTube έχω δει πολλές επιτυχίες συνύπαρξης όσκαρ eel και δίσκους και μάλιστα ζουν ευτιχισμενα μαζί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη labrgiannis : 22-02-16 στις 12:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-16, 13:01
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Τότε κάνε ένα βιοτοπικο ενυδρείο με δίσκους ειναι πανέμορφα ψάρια και σε τόσο μεγάλο ενυδρείο με καλές συνθήκες θα τους ευχαριστηθείς ..... Ειναι κρίμα στα 120 λίτρα να έχεις αγγελόψαρα και δίσκους ψάρια π θέλουν πάνω απο 250 λίτρα και ομάδες τον 5σιν ατομον για να ειναι καλά άσε που νομίζω (το λεω με πολυ μεγάλη επιφύλαξη) στο σώμα τον αγγελοψαρος υπάρχει ένας μικροοργανισμος ο οποίος αν περάσει στους δίσκου αρρωστενουν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-16, 13:12
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Απλά θέλω πολύ να το κάνω τερατοενυδρειο απλά θέλω κάπως να βολεψω τον δίσκο γιατί τον λυπάμαι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-16, 13:19
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από labrgiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά θέλω πολύ να το κάνω τερατοενυδρειο απλά θέλω κάπως να βολεψω τον δίσκο γιατί τον λυπάμαι
Μπορείς αν θέλεις να τον χαρίσεις Υπάρχουν παιδιά εδω που θα του δώσουν την κατάλληλη φροντίδα και να τον βλέπεις και να χαίρεσαι
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-16, 13:22
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Αχχ θλδεν ξέρω το είχα σκεφτεί αλλά δεν μπορούσα να τν δώσω τελευταία στιγμή έχω δεθει ποκυ μαζί του
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-16, 13:57
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη λύση η πας σε Δισκάδικο η τον χαρίζεις έτσι κι αλλιώς δν τν βλέπω καλά στα 120 για πολυ ακόμα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-02-16, 14:22
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

¶μα το δοκιμάσω να δω πως πάει με όσκαρ? Γιατί πολλά ενυδρεία τρέχουν με όσκαρ και δίσκους μαζί χωρίς κάποιο πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-02-16, 14:36
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

Έχει δυο αρνητικά 1) πολλα λεφτά για ιχθυοσυνθεση καθώς θέλει 5-6 δίσκου απο 25¤ ευρο ο ένας 2) Οι δίσκοι ειναι ψάρια που στρεσαροντε εύκολα και δν ειναι πολυ θετικές οι συνέπειες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-02-16, 14:43
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Μμμ δλδ με τα ψάρια που θέλω το πρόβλημα είναι πως ο δίσκος δεν πάει με όσκαρ... ¶ρα καλύτερα να ξεχάσω τα όσκαρ μιας και δεν τα έχω αγοράσει ακόμα... Και συνεχίζω την ψαροσυνθεση που είπα χωρίς όσκαρ τότε δεν θα έχω κάποιο μεγάλο πρόβλημα?!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-02-16, 14:54
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από labrgiannis Εμφάνιση μηνυμάτων
¶μα το δοκιμάσω να δω πως πάει με όσκαρ? Γιατί πολλά ενυδρεία τρέχουν με όσκαρ και δίσκους μαζί χωρίς κάποιο πρόβλημα
Kαι ακομα περισσοτερα ενυδρεια τινάχτηκαν στον αερα με τετοιους συνδυασμους.
Αν αγαπας τοσο πολυ το ψαρακι σου αξιξει να το παιξεις κορώνα-γράμματα?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-02-16, 15:03
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Όχι γιαυτό αποφάσισα να μην βάλλω όσκαρ και να κάνω κοινωνικό ενυδρείο με δίσκους και τα υπόλοιπα είδη
-------------------------
Απλά μου κάνει εντύπωση ότι πολλά ενυδρεία λειτουργούν χρόνια με αυτά τα δύο ειδη μαζί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη labrgiannis : 22-02-16 στις 15:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-02-16, 15:10
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το μεγαλύτερο πρόβλημα, ναι, είναι οτι οι δίσκοι στρεσσάρονται εύκολα και δύσκολα συμβιώνουν με ημιάγριες κιχλίδες. Αυτες κυνηγιούνται μεταξύ τους και δεν έγινε και τίποτα, δεν τις επηρρεάζει ιδιαίτερα όσο δεν χτυπάνε. Αν κυνηγηθούν λίγο οι δίσκοι από τέτοια κιχλίδα, στρεσσάρονται πάρα πολύ και μόνο από ψιλοκυνηγητό. Χωρίς όσκαρ, μπορείς να κρατήσεις δίσκους στο μεγάλο, να δούμε και κανα όμορφο γατόψαρο(Π.χ. γατόψαρα της οικογένειας Auchenipteridae, Callichthyidae, Pimelodidae, ίσως Doradidae, κ.α. οικογένειες) που να μοιάζει κάπως με ''καρχαριάκι'' και κανεναν όμορφο pleco αν σου αρέσουν, και 1-3 είδη μικρών κιχλίδων(π.χ. Mesonauta, Guianacara, Cleithracara, κάποιο μικρό είδος από Geophaginae) αν θέλεις κάτι με πιο τυπική εμφάνιση κιχλίδας και έτοιμο. Εντυπωσιακότατο και ήρεμο ενυδρείο. Αυτά τα είδη θα σου επιτρέψουν να έχεις και πολύ όμορφη διακόσμηση και θα αναδείξουν το μέγεθος του ενυδρείου, σε αντίθεση με τα μεγάλα ψάρια. Όλα τα παραπάνω ψάρια έχουν χαρακτήρα και πιάνουν σχέση μαζί σου, όπως και ο δίσκος σου, οπότε θα τα χαρείς πολύ

Πολλοί συνδυασμοί έχουν δουλέψει ανα τα χρόνια που κανονικά δεν δουλεύουν, καθώς έτυχε ο χαρακτήρας των συγκεκριμένων ψαριών να ήταν κατάλληλος για να λειτουργήσει ο συνδυασμός. Τα ψάρια δεν είναι κακά και μπορούν να μάθουν να είναι ήσυχα ή άγρια υπο κατάλληλες συνθήκες. Όμως τα δεδομένα κάθε είδους είναι διαφορετικά περι του τι είναι επιθετικότητα και τι όχι(οι δίσκοι μπορεί να στραβοκοιτάξουν ο ένας τον άλλον και να στρεσσαριστούν. Ένας oscar μπορεί να πλακωθεί με έναν άλλον και να δακγωθούν και να μην δείξει ιδιαίτερη ενόχληση/άγχος μετά την μάχη). Όταν βάζεις μαζί ψάρια με τελείως διαφορετικά δεδομένα συμπεριφορών, είναι δύσκολο να συμβιώσουν αρμονικά επί μακρόν. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο δίσκος είναι πολύ εύκολο να χτυπήσει άσχημα ή να έχει μόνιμο stress, το οποίο ως είδος δεν το χειρίζονται καθόλου καλά. Από την άλλη, υπάρχει η μικρή περίπτωση τα οσκαρ να μάθουν να είναι ήσυχα προς τους δίσκους, μη βλέποντάς τους ως απειλή, και η ακόμα μικρότερη περίπτωση, ο δίσκος να ανέχεται φασαρία/κυνηγητά τριγύρω του και να μην αγχωνεται αρκετά για να πάθει κάτι. Η γέννα κιχλίδων όμως όπως τα όσκαρ, σηματοδοτεί μια μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά τους, κάνοντάς τες πολύ πιο επιθετικές προς τα πάντα συνήθως. Εκεί είναι ακόμα πιο δύσκολο ένας δίσκος να μείνει άθικτος....
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 22-02-16 στις 15:26
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-16, 15:16
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Πολύ όμορφα ψάρια τα οποία με βάζουν σε σκέψη μήπως κάνω και άλλο ενυδρείο για να μπουν μέσα ο δίσκος και κάποιο από αυτά τα είδη, γιατί το "μικρόβιο" του τερατοενυδρειου δεν μου φεύγει 😜
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-16, 15:21
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν βγαλεις τον δισκο απο το καδρο,τοτε το τερατοενυδρειο σου ειναι ευκολο πραγμα.
Απλα με τον δισκο μεσα οι επιλογες σου περιορίζονται δραματικα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-02-16, 15:34
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Εντάξει τότε ξεχνάω να βάλλω τον δίσκο μέσα στο μεγάλο ενυδρείο και συνεχίζουμε με την ιχθυοσυνθεση του τερατοενυδρειου,και για τον δίσκο κάτι θα σκεφτώ τον έχω ένα μήνα μέσα στο 120 και είναι μια χαρά βέβαια είναι μικρός αλλά από όσο βλέπω επειδή τα μάτια του είναι πιο μεγάλα από το σώμα του πρέπει να είναι stunted
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-02-16, 15:42
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οκ τοτε...
Απο τα monster ψαρια,ποιο ζηλεύεις περισσότερο?
Eπισης καλο ειναι να ξερουμε το μηκος του ενυδρειου σου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-02-16, 16:13
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Χαχαχα ζηλεύω περισσότερο τα eels π.χ. Fire eel και γενικά τα ψάρια που είναι πάραξενα και ασυνήθιστα είχα φτιάξει σαν πλάνο στο μυαλό μ όσκαρ fire eel geophagus firemouth και κάποιο είδος σαρκ αλλά οτιδήποτε πιο εντυπωσιακό και παράξενο θα μ άρεσε είναι πρόχειρο αυτό το πλάνο... Διαστάσεις 160-70-80
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-02-16, 16:18
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το fire eel, που πραγματικά είναι ένα εντυπωσιακότατο ψάρι με πολύ χαρακτήρα και αξίζει, φτάνει τα 90-120εκ άνετα. Δώστου κάτι περισσότερο σε μήκος, είναι κρίμα. Το έχω δει σε τέτοιες διαστάσεις και παρότι καταχαρούμενο που έβλεπε τον ιδιοκτήτη του, είναι ψάρι που πιάνει όλο το ενυδρείο σχεδόν σε μήκος.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-02-16, 16:20
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει πως φτάνει το 1/3 το πολύ 2/3 από το τελικό του μέγεθος στην αιχμαλοσια...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-02-16, 16:26
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν ισχύει καθόλου αυτό, αν του προσφέρεις αποδεκτές συνθήκες νερού, γίνεται τέρας, πλήρεις διαστάσεις φτάνει. Απλά είναι καλό ψάρι και δεν ενοχλεί τα μικρότερα γενικά.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-02-16, 16:36
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Μμμ υπάρχει κάποιο είδος puffer που να μπορεί να μπει στο ενυδρείο μ?
-------------------------
Βασικά καλά κάνουμε εμείς την συζήτηση για τα τερατοψαρα... Θα μπορώ να βρω σε κάποιο πετ σοπ να τα πουλάνε?! Ειδικά τα παράξενα είδη που μου αρέσουν 😛 δεν έχω καμία όρεξη να τα παραγγείλω από εξωτερικό και να ταλαιπωρησω τα καημενα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη labrgiannis : 22-02-16 στις 16:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-02-16, 16:37
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

www.abyssos.gr στα σιγουρα και κραταει και στοκ.
Μπορει να φερνουν κι αλλοι,αν ξερει καποιος μπορει να ποσταρει.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-02-16, 16:49
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Μμμ οκ οπότε συνοψιζωντας βάζω σίγουρα κάποιο είδος eel και όσκαρ ( εκτός αν βρεθεί κάτι καλύτερο που δεν συνυπάρχει με όσκαρ) μετά δεν ξέρω κάτι άλλο συγκεκριμένα. ¶κυρο αλλά για pangasius το ξεχνάω?! Θέλω να πω τκν έχω δει σε πολλά μικρότερα ενυδρεία ναην μεγαλώνει όσο στην φύση
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-02-16, 16:53
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα περισσότερα είδη ειναι θαλασσινά ή υφάλμιρου. Οι επιλογές γλυκού νερού περιορίζονται σε dwarf puffers(Colomesus sp.), μικρά είδη(15εκ μήκος το πολύ, συνήθως 10εκ το πολύ) που θέλουν συνεχή τροφοδοσία με σαλιγκάρια για να τροχίζουν τα δόντια τους και να μην πάρα μεγαλώνουν και χρειαστούν αναισθησία και κόψιμο δοντιών, και μερικά είδη που είναι πολύ μεγάλα και πολύ επιθετικά για 900λιτρο ενυδρείο(Tetraodon mbu). Τα είδη Colomesus μπορούν να μπουν μαζί με άλλα ψάρια αλλά όχι με αργά όπως δίσκους, Corydoras κ.α. καθώς συνηθίζουν να δαγκώνουν τα πτερύγια, οπότε θέλει γρήγορα ψάρια ως συγκάτοικους ή μικρά ημιάγρια είδη κιχλίδων(10-15εκ, Cryptoheros sp. π.χ.) που η επιθετικότητά τους θα αποτρέπει δαγκώματα των puffer.

Μπορείς να βάλεις Fire eel(πραγματικά λάβε το μεγαλύτερο το ενυδρείο αν μπορείς, ειναι τερατάκι και γλύκα) με Oscar και άλλες κιχλίδες, καθώς και κάποιο γατόψαρο που να μοιάζει με καρχαριάκι, υπάρχουν πολλά. Για τέτοιο ενυδρείο, θα σου πρότεινα τα Trachelyopterus insignis, κοπαδάκι 6 ατόμων. Ίδια με τα Pangasius αλλα όχι τόσο νευρικά και με τελικό μέγεθος 20εκ.. Ιδανικά!
Pangasius δεν κάνει κε τιποτα δυστυχώς. Πράγματι, οι συνθήκες στα ενυδρεία που το κρατάνε γίνονται τόσο χάλια καθώς μεγαλώνει, που του κόβει την ανάπτυξη σε μεγάλο βαθμό καθώς και την διάρκεια ζωής σε τεράστιο βαθμό. Αυτά ειναι 2μετρα ψάρια κατα βάση, και πολύ περισσότερο μεροκάματα είδη. Το μικρότερο είδος ειναι 60-100εκ.(σπάνια έρχεται), και ακόμα και αυτό δεν κανει για 900λ, θέλει πολύ μεγαλύτερα ενυδρεία και κοπάδι 6 ατόμων για να είναι πιο ήρεμο.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-02-16, 17:02
labrgiannis Ο χρήστης labrgiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2016
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει για τα dwarf puffers απλά τα απεριψα για το. Λόγο ότι μένουν πολύ μικρά και χωράνε άνετα στο στόμα τον υπολοίπων ψαριών... Φουσκωνουν καιβτα dwarf όπως τα υπόλοιπα puffers?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-02-16, 17:04
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι, φουσκώνουν και αυτά. Δεν το πολυβλέπεις σε κανένα είδος όμως αν κάτι δεν πάει πολύ στραβά
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ιχθυοσυνθεση για ενυδρειο 160 korman709 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 08-10-14 23:04
450 λιτρα Ν. Αμερικης ιχθυοσυνθεση mmamatsis Αμαζόνιος και περίχωρα 9 19-12-12 09:34
βοηθεια με ιχθυοσυνθεση σε 160 λιτρα kgf12345 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 04-07-11 01:18
60 λίτρα Z_X Nano Reef 6 19-01-08 21:48
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13957 seconds with 13 queries