Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-14, 13:11
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή Astronotus Ocellatus - Oscar Από Την Αρχή

Μιας και είχαμε πολλές αλλαγές τελευταία σχετικά με την ψαροσύνθεση, σκέφτομαι το ενδεχόμενο ( μικρό μεν αλλά όχι μηδενικό ) στο μέλλον να αλλάξω σε Αμερική. Συγκεκριμένα σε Astronotus ocellatus - Oscar. Το ενυδρείο είναι 140*45*55 με εξωτερικό φίλτρο eheim 2217 και εσωτερικό κυκλοφορητής 250lt/h.
Ερωτήσεις τώρα :

Γνωρίζω οτι είναι πολύ βρώμικα ψάρια οπότε η φίλτρανση επαρκεί ?
Συγκάτοικοι μπαίνουν;
Τα λίτρα μου είναι οριακά για ένα ζευγάρι αλλά θα γίνει το καλοκαίρι αλλαγή σε μεγαλύτερο οπότε μην βιαστείτε να φωνάξετε!
Σαν βαθμό δυσκολίας πως είναι? έχουμε κανέναν που να τα φιλοξενεί;
Μπορεί να γίνει κάποια άλλη αντιπρόταση αν τελικά δεν μπορούν να φιλοξενηθούν τα παραπάνω ψαράκια ( ενδιαφέρομαι για μεγάλες κιχλιδες )


Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-14, 14:36
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Καλησπέρα φίλε μου...
Θα σου έλεγα να τ αποφύγεις μιας και είσαι οριακά και σε χώρο και σε φίλτρανση...
Μεγαλώνουν γρήγορα κ έχουν ατίθασο χαρακτήρα και θα σου κάνουν το ενυδρείο τούμπα όποτε τρελαίνονται...
Για Αμερικάνικο Κιχλιδάδικο με ωραία χρώματα και μέγεθος θα σου πρότεινα severum με κλειστά τα μάτια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-14, 15:37
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

για δες αυτα αν σου αρέσουν?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78344

είναι δικά μου...
τα δίνω λόγο χώρου δύστυχος δεν μπορώ να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.
είναι από μικρά μαζί και δεν τσακώνονταν σχεδόν καθόλου.

και γενικά τα oscar είναι πανέξυπνα ψαρια .
αν βάλεις oscar θα τα ευχαριστήθεις πολύ. αρκεί να τηρείς τον όγκο του ενυδρείου και από καθάρισμα δεν είναι και κάτι το τρομερό μια φορά την βδομάδα σκούπα και όχι και πάρα πολύ τάισμα (γιατί θα σου ζητάνε συνεχεία φαγητό) και θα είσαι ο.κ.
δεν θέλουν και ιδιαίτερε φροντίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-14, 16:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ψαρια αυτα ειναι σκυλια και επιζουν οπου και να τα βαλεις, ομως προβληματα θα υπαρχουν (με το νερο, τη φιλτρανση, το ξυλο που θα παιζουν, πιθανες ασθενειες ως αποτελεσμα των προηγουμενων, κλπ κλπ).

Αν σε ενδιαφερει να τα βλεπεις οταν μεγαλωσουν και να τα χαιρεσαι και οχι να τα λυπασαι, θα καταλαβεις οτι ειναι δυστυχια να ειναι σε τετοιο ενυδρειο.
Πανω απο ενα ψαρι ιδιως, θα ειναι κατεργο το ενυδρειο.

Σε διμετρο ενυδρειο και πανω, με ισχυρη φιλτρανση, κατι γινεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-14, 16:45
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αμα παρεις 2 μικρα θα είναι μια χαρα μεχρι το καλοκαιρι.Αποψη μου είναι ότι θα μπορεσουν να μεινουν και παραπανω.Θα τα ταιζεις με μετρο ουτε να πεινανε ουτε να σκανε στο φαι.Εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και οπωσδηποτε σκουπα βυθου κάθε εβδομαδα.Απο φιλτρανση με άλλο ένα φιλτρο παρομοιων δυνατοτητων με το 2217 θα είναι ακομα καλυτερα.Συγκατοικους καλυτερα όχι γιατι θα μπουκωσει και το ενυδρειο όταν μεγαλωσουν τα ψαρια και θα φαγωθουν κιολας(στην κυριολεξια).
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-03-14, 07:29
George81 Ο χρήστης George81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε μου...
Θα σου έλεγα να τ αποφύγεις μιας και είσαι οριακά και σε χώρο και σε φίλτρανση...
Μεγαλώνουν γρήγορα κ έχουν ατίθασο χαρακτήρα και θα σου κάνουν το ενυδρείο τούμπα όποτε τρελαίνονται...
Για Αμερικάνικο Κιχλιδάδικο με ωραία χρώματα και μέγεθος θα σου πρότεινα severum με κλειστά τα μάτια...
Καλημέρα!

Αυτό βλέπω και εγώ ότι είμαι αρκετά οριακά σε λίτρα και φίλτρο. Έχει εμπειρία απο severum ? Είναι όμορφα ψαράκια και τώρα διαβάζω να δω τις απαιτήσεις που έχουν για να δω αν με παίρνει η αλλαγή.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια αυτα ειναι σκυλια και επιζουν οπου και να τα βαλεις, ομως προβληματα θα υπαρχουν (με το νερο, τη φιλτρανση, το ξυλο που θα παιζουν, πιθανες ασθενειες ως αποτελεσμα των προηγουμενων, κλπ κλπ).

Αν σε ενδιαφερει να τα βλεπεις οταν μεγαλωσουν και να τα χαιρεσαι και οχι να τα λυπασαι, θα καταλαβεις οτι ειναι δυστυχια να ειναι σε τετοιο ενυδρειο.
Πανω απο ενα ψαρι ιδιως, θα ειναι κατεργο το ενυδρειο.

Σε διμετρο ενυδρειο και πανω, με ισχυρη φιλτρανση, κατι γινεται.
Καλημέρα,

Έχει δίκιο σε αυτό το κομμάτι. Είμαι αρκετά οριακά και θα δώ αν με παίρνει να βάλω severum που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω. Για να δούμε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα παρεις 2 μικρα θα είναι μια χαρα μεχρι το καλοκαιρι.Αποψη μου είναι ότι θα μπορεσουν να μεινουν και παραπανω.Θα τα ταιζεις με μετρο ουτε να πεινανε ουτε να σκανε στο φαι.Εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και οπωσδηποτε σκουπα βυθου κάθε εβδομαδα.Απο φιλτρανση με άλλο ένα φιλτρο παρομοιων δυνατοτητων με το 2217 θα είναι ακομα καλυτερα.Συγκατοικους καλυτερα όχι γιατι θα μπουκωσει και το ενυδρειο όταν μεγαλωσουν τα ψαρια και θα φαγωθουν κιολας(στην κυριολεξια).
Καλημέρα φίλε μου,

Είναι δύσκολο εγχείρημα και μάλλον θα το αφήσω για την ώρα. Έχει δίκιο για τα λίτρα και το φίλτρο. θα δω πάλι σε κιχλίδες αλλά ψάχνω κάτι σε μεγάλο σχετικά μέγεθος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George81 : 02-03-14 στις 07:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Astronotus Occelatus Roussaks Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 35 22-12-10 12:33
Macropodus ocellatus Raven Άλλα λαβυρινθόψαρα 2 23-09-08 18:59
Astronotus Ocellatus (Oscar) oscar Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 10-01-04 18:54
Astronotus Ocellatus, είναι αρσενικό ή θηλυκό? nkarvounis Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 28-01-03 23:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05637 seconds with 13 queries