Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-16, 15:02
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Unhappy Αρχαριος θελει βοηθεια για συνθεση ενυδρειου 120-150lt.

Για σας και καλως σας βρηκα! Ηρθε επιτελους η στιγμη να πραγματοποιησω ενα ονειρο που ειχα απο μικρος! Παιρνω το πρωτο μου ενυδρειο και χρειαζομαι την βοηθεια σας!

Μπορω να αγορασω ενα ενυδρειο 120lt ή ενα 150lt που εχω βρει και τα 2 μεταχειρισμενα αλλα σε πολυ καλη κατασταση.

Για ψαρια σκεφομαι να βαλω guppies, neon tetra, red chery shrimp και ενα pleco και ισως κανενα apple ή zebra snail. Επισης θα βαλω και μια μικρη χελωνα που εχω (Red Ear Slider). Θα το αντεξει αυτο το ενυδρειο και τι αριθμους ψαριων θα μπορει να φιλοξενησει?

Θα βαλω ζωντανα φυτα. Σκεφτομαι να βαλω anubia να επιπλεει σε μια ακρη και στον πατο Java Fern και κατι που να κανει σαν πολλα φυκια για καλυψη (vallisneria ισως)

Και μπορειτε να μου πειτε τι ειδους φιλτρα, αντλιες αερα και φαρμακα θα χρειαστω?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!
Φιλικα Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-16, 15:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Νίκο καλώς ήρθες.
Να προτιμήσεις το πιο μεγάλο ενυδρείο, όσο πιο μεγάλο τόσο πιο εύκολο και πιο σταθερό στη διατήρηση του.
Για τις επιλογές των ψαριών σου τώρα , τα είδη που διάλεξες ή δεν είναι συμβατά μεταξύ τους ή δεν κάνουν για το ενυδρείο σου.
Τα guppies θέλουν ελαφρά αλκαλικό και σκληρό νερό http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
Τα νέον θέλουν όξινο και μαλακό νερό http://www.seriouslyfish.com/species...irodon-innesi/
Τις γαρίδες θα τις τιμήσουν δεόντως και τα 2 είδη, ειδικά το γόνο
Οι κλασσικοί pleco θέλουν μαλακό και όξινο νερό συνήθως και χρειάζεται να μπουν σε τεράστιο ενυδρείο
Η χελώνα δεν αφήσει ζωντανό ούτε ψάρι αλλά ούτε γαρίδα, στο τέλος θα μείνει μόνη της, αλλά θέλει και ειδικό εξοπλισμό.
Για αυτό να έχεις στο μυαλό σου πως τα είδη που θα φιλοξενήσεις θα πρέπει να συμβατά ως προς τις παράμετρες νερού αλλά και ως προς τη συμπεριφορά μεταξύ τους
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-16, 15:33
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Βοηθησαν πολυ! Τι συνδυασμος πιστευεις θα ηταν καλος? Οσο για oscar μπορει να μεινει σε ενα ενυδρειο 150lt? (Μεγαλυτερο ενυδρειο ακομα και μεταχειρο ξεφευγει απο το budget).

Τι ψαρια (μικρα ισως που να ταιριαζουν με τις γαριδες αν γινεται) μπορω να βαλω στο 150 λιτρο ενυδρειο.
Αν μπορει ενα 150λιτρο ενυδρειο να στεγασει οσκαρ τι αλλα ψαρια θα μπορω να βαλω?

Και παλι ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-16, 15:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
Δυστυχως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα..
Ψαρια με χελωνα , δεν ταιριαζουν ..
καθως επισης δεν ταιριαζουν και ολα τα ψαρια μεταξυ τους..
Για αρχη (και πριν καν παρεις το ενυδρειο) , θα σου προτεινα να διαβασεις ολα τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων... οτι απορια εχεις , ρωτας.

Προσωπικα , απο την στιγμη που εχεις ηδη την χελωνα , θα προτεινα να παρεις γι αυτην το ενυδρειο και να το στησεις με τον εξοπλισμο που χρειαζεται (uv λαμπα, στερια, φιλτρο , θερμαντηρα κλπ)

Υ.Γ οσκαρ απο 400 λιτρα και πανω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-16, 15:45
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ας πουμε 1 οσκαρ σε ενυδρειο σε ενα 300λτ που βρηκα σε καλη τιμη δεν μπορει να μεινει?
Ευχαριστω πολυ που ασχολειστε με το θεμα μου και με βοηθατε! Παω να κοιταξω τα threads που μου ειπες!

EDIT: Η χελωνα εχει δικο της "ενυδρειο" που εφτιαξα απο γυαλι και ναυτικη σιλικονη. Ειναι 1μ*40*40. Εναι σχετικα ρηχο και με ενα κομματι που χωραει ανετα 3 χελωνες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-16, 15:55
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν ειμαι και ο πιο καταλληλος , ας απαντησει καποιος πιο ειδικος στα monsterfish ...
αλλα νομιζω πως και τα 300 , ειναι λιγα λογο μεγαλου τελικου μεγεθους του ψαριου..

για ναυτικη σιλικονη δεν ξερω, ελπιζω να ειναι καθαρη , καταλληλη για ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-16, 16:00
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλή χρονιά και απο εμένα.

Σε 150 λίτρα ενυδρείο δεν μπορείς να βάλεις ψάρια που μεγαλώνουν πολύ(πχ Oscar, Δίσκους κλπ) άσε που και σε 500 ή 1.000 να τα βάλεις, δεν είναι φίλε μου είδη ψαριών που απευθύνονται σε κάποιον που ξεκινάει μόλις τώρα.

Ιδέες και προτάσεις μπορεί να υπάρχουν πολλές, τα 150 λίτρα δεν είναι πολλά αλλά είναι αξιοπρεπή για να ξεκινήσει κανείς ένα ωραίο ενυδρείο.

Οπως σου είπε και ο Tsala, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή είναι μπεις και να διαβάσεις όσο πιο πολύ μπορείς ώστε να αποκτήσεις έστω και θεωρητικά κάποιες βασικές γνώσεις και να έχεις μια πληρέστερη εικόνα πριν αρχίσεις να αγοράζεις το οτιδήποτε...

Απο εκεί και πέρα, εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε για ότι χρειαστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-16, 16:14
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Καλως ηρθες κι απο μενα!μην κανεις βιαστικες κινησεις γιατι θα πελαγωσεις μελλοντικα.εχεις χρονο μεχρι να μπουν ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-16, 19:48
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Για συντηριση εχω λιγη εμπειρια, και υπομονη καθως φροντιζα για εναν περιπου μηνα το ενυδρειο ενος ξαδερφου μου.

Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις...
Παντως πολυ μ αρεσει το οσκαρ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
120lt, 150lt, αρχαριος, guppy, neon tetra


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλησπέρα Νέος στο χώρο!Γνώμη για συνθεση ενυδρειου Zacgio Αρχάριοι γλυκού νερού 23 26-09-13 13:14
καινουριο ενιδρειο θελει βοηθεια kwstaogerobill DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 14-09-08 15:50
δισκος θελει την βοηθεια σας! oscar1 Δίσκοι 7 10-04-08 19:13
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150LT ΒΟΗΘΕΙΑ. hackintosh Αρχάριοι γλυκού νερού 3 11-02-08 22:10
καινουργιος θελει βοηθεια!!!!! thanasis76 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 19-09-07 22:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05132 seconds with 15 queries