Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 09-02-14, 17:27
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή SERA σεμινάριο

Και επειδή καλή η θεωρία αλλά και η πράξη ακόμα καλύτερη... είπαμε να πάμε να παρακολουθήσουμε και ένα σεμινάριο της SERA από τον Γερμανό Dr Dieter Untergasser: Αφορούσε το σωστό στήσιμο & την ασφαλή βιολογική εκκίνηση του ενυδρείου καθώς και αναλυτική παρουσίαση ασθενειών με μικροσκοπική χειρουργική επέμβαση

Είχα ανοίξει και σχετικό θέμα εδώ: SERA σεμινάρια στο οποίο αναλύεται εκτενέστερα τι συζητήθηκε, απόψεις, απορίες...

1η φωτογραφία | η αφίσα της εκδήλωσης

2η φωτογραφία | άποψη της αίθουσας της παρουσίασης στην οποία κυριολεκτικά... δεν έμεινε καρέκλα!

3η φωτογραφία | δειγματάκια για τους λατρεμένους κολυμβητές μας

4η φωτογραφία | η ομιλία... στην πράξη!

5η φωτογραφία | ώρα για αναλυτική μελέτη

6η φωτογραφία | από έντυπο υλικό, τετράδια, ημερολόγια, χρήσιμους οδηγούς της SERA κανένας δεν έμεινε παραπονεμένος... πανικός!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SERA seminar (0).jpg
Εμφανίσεις:  488
Μέγεθος:  44,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SERA seminar (2).jpg
Εμφανίσεις:  497
Μέγεθος:  39,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SERA seminar (3).jpg
Εμφανίσεις:  490
Μέγεθος:  64,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SERA seminar (4).jpg
Εμφανίσεις:  525
Μέγεθος:  46,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SERA seminar (5).jpg
Εμφανίσεις:  501
Μέγεθος:  85,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SERA seminar (6).jpg
Εμφανίσεις:  523
Μέγεθος:  97,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 10-02-14, 16:22
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
καλός ήρθες φίλε μου περιμένουμε Φώτο .
φίλε γιάννη... μιας και βλέπω ότι το έχεις... το άθλημα (κρίνοντας από τις κατασκευές σου και γενικά το οτι ασχολείσαι...) έχω μερικές ερωτησούλες γιατί πολλά ακούω, πολλά μου λένε... και έχω καταμπερδευτεί!

όποτε βρεις χρόνο και διάθεση, μου απαντάς:


Με την παρούσα κατασκευή που έχω κάνει, σε γενικές γραμμές 2700 λίτρα, μια αντλία 3900 λίτρα που περνάει μέσα από λάμπα UV και φίλτρο της ubbink με 3 στρώσεις (πλαστικά κομματάκια, χαλίκι, και πάνω πάνω σφουγγάρι) το φίλτρο είναι κρύσταλλο, γενικά τα 3 μικρά ΚΟΙ κόβουν συνεχώς βόλτες αλλά προβληματίζομαι με όλα αυτά που ακούω. Επίσης ανα έχεις χρόνο ακριβώς από πάνω έχω αγοράσει κάποια άλατα για το νερό και πρόσθετα της Dennerle & Soll

1. χρειάζεται ίσως κάποιο καλύτερο φίλτρο ή ενδεχομένως να προσθέσω το φημισμένο SIPORAX της SERA που κάνει όπως λένε θαύματα;

2. χρειάζεται να κάνω όλα αυτά τα τεστ με ph, νιτρώδες, νιτρικά, σκληρότητα και μετά να βάζω όλα αυτά τα πρόσθετα για διόρθωση ή να αφήσω τη φύση να δράσει από μόνη της;

3. από αλλαγές νερού χρειάζονται και με τη συχνότητα και ποσότητα;

4. άκουσα (και ψηλοτράβαγα τα μαλλιά μου) ότι τώρα που είναι χειμώνας να κλείσω φίλτρα και καταρράκτη ώστε να μη παγώνει το νερό από την ανακύκλωση και παγώνει, ισχύει κάτι τέτοιο;

5. απο τροφή μου είπαν κάτω από 10 βαθμούς να μη ταίζω, ακόμα όμως και στο site της Hikari αναφέρει ότι από τη στιγμή που τα τρώνε μέσα σε 1 λεπτά δεν υπάρχει πρόβλημα, έχω αγοράσει τροφή της SERΑ με σπιρουλίνα (αναφέρει πάνω από 8 βαθμούς) που είναι πολύ μικρά δαχτυλιδάκια και ρίχνω κάθε μέρα συνολικά 6 κομματάκια, αρκούν ή να σταματήσω;

6. προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως βελτιωτικά να χρησιμοποιώ ή να αποφεύγω;

Ρίξε μια ματιά στη κατασκευή που έχω κάνει και αν θέλεις οτιδήποτε μου λες...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 10-02-14, 20:00
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή βιολογια

1]γιατί ανησιχείς αφού δεν έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτωση. Αν ταιζεις σωστά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
2]Αν τα ψάρια σου συμπεριφέρονται φυσιολογικά . και η βιολογία σου ανταποκρίνεται η μέτρηση είναι μια τυπική διαδικασία. Τις κάνεις μόνο για να είσαι σίγουρος .[Εγώ προσωπικά πολύ σπάνια]
3]Ναι τα ζώα αυτά αγαπάνε το φρεσκάρισμα .Εγώ προσωπικά φρεσκάρω περίπου 20% κάθε βδομάδα. Αμέσως μετά τα βλέπεις πολύ χαρούμενα κάνουν σαν τρελά.
4]Τα βιολογικά συστήματά δεν τα σταματάμε ποτέ.[μόνο αν κάνουμε θεραπεία με βαριά φάρμακα πχ ποτασιουμ υπερμαγκανατ κ.α]σε αφτί τι περίπτωση ο κυκλοφορητής δουλεύει παρακαπτοντας τα φίλτρα ,και δεν ταΐζουμε.
5]Το χειμώνα ταΐζουμε με πολύ χαμηλή πρωτεΐνη.Δηλαδή τροφές συντήρησης.
Το βλέπουμε ανάλογα με την όρεξη τους.
6] Αυτά δεν τα ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 10-02-14, 20:23
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

πολύ σε ευχαριστώ για το χρόνο σου... ότι χρειαστώ... ΞΑΝΑενοχλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 11-02-14, 22:31
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή εγκατάσταση ψηφιακού θερμόμετρου

μετά από μια σύντομη βόλτα στο petsupermarket στον κηφισό, αγόρασα ένα ψηφιακό θερμόμετρο της marina | hagen.
έχει βέβαια καλώδιο περίπου ένα μέτρο, οπότε ο αισθητήρας "δέθηκε" στη δεύτερη αντλία του καταρράκτη και... βυθίστηκε!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (56).jpg
Εμφανίσεις:  558
Μέγεθος:  43,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (57).jpg
Εμφανίσεις:  672
Μέγεθος:  79,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 25-02-14, 13:12
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
1]και άλλες... ερωτησούλες:
σε ξαναενοχλώ:

1. το φίλτρο που έχω πρακτικά πρέπει να καθαρίζεται τελείως ή το αφήνουμε να αναπτύξει βιολογία; σε ρωτάω γιατί το έχω βγάλει μια φορά και το έπλυνα τελείως, μήπως δεν κάνει; επίσης καθαρίζω κάθε εβδομάδα τα φίλτρα της αντλίας που εκεί μαζεύει πολύ άλγη.

2. είπαμε ότι τον καταρράκτη τον έχω 23 ώρες για να ανακυκλώνει το νερό και να οξυγονώνεται. με την αντλία που πάει στο φίλτρο την έχω συνολικά 6 ώρες την ημέρα, χρειάζεται ενδεχομένως περισσότερη ώρα; είναι 3900lt / h

3. η αιωρούμενη άλγη καταπολεμείται μέσω της λάμπας UV (το νερό είναι πεντακάθαρο), με την άλγη που κατακάθεται στα τοιχώματα και στον πάτο, έχουμε καμιά λύση; την καθαρίζουμε χειροκίνητα ή υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος; την ανακάτεψα πριν μέρες και το νερό έγινε τόσο πράσινο που ήθελε μια μέρα για να καθαρίσει (θα ανεβάσω και σχετικές φωτογραφίες)
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 26-02-14, 10:56
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ξαναενοχλώ:

1. το φίλτρο που έχω πρακτικά πρέπει να καθαρίζεται τελείως ή το αφήνουμε να αναπτύξει βιολογία; σε ρωτάω γιατί το έχω βγάλει μια φορά και το έπλυνα τελείως, μήπως δεν κάνει; επίσης καθαρίζω κάθε εβδομάδα τα φίλτρα της αντλίας που εκεί μαζεύει πολύ άλγη.

2. είπαμε ότι τον καταρράκτη τον έχω 23 ώρες για να ανακυκλώνει το νερό και να οξυγονώνεται. με την αντλία που πάει στο φίλτρο την έχω συνολικά 6 ώρες την ημέρα, χρειάζεται ενδεχομένως περισσότερη ώρα; είναι 3900lt / h

3. η αιωρούμενη άλγη καταπολεμείται μέσω της λάμπας UV (το νερό είναι πεντακάθαρο), με την άλγη που κατακάθεται στα τοιχώματα και στον πάτο, έχουμε καμιά λύση; την καθαρίζουμε χειροκίνητα ή υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος; την ανακάτεψα πριν μέρες και το νερό έγινε τόσο πράσινο που ήθελε μια μέρα για να καθαρίσει (θα ανεβάσω και σχετικές φωτογραφίες)
1. Το φίλτρο πρέπει να καθαρίζεται με νερό από την λίμνη. Μην ξεχνάμε ότι περιέχει βιολογία. Το νερό από την βρύση μπορεί να την καταστρέψει.

2. Έχω μπερδευτεί λίγο με την αντλία –φίλτρο – καταρράκτη που έχεις. Αν θυμάμαι καλά έχεις μια λίμνη 2700λτ και αντλία 3900λτ/ω. Αν είναι έτσι τα πράγματα, η αντλία σου είναι μικρή για την λίμνη σου. Το νερό στο φίλτρο σου πρέπει να κυκλοφορεί 24 ώρες το 24ωρο.

3. Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι για την τριχοειδή άλγη. Το να έχει 1-2 δάχτυλα στα τοιχώματα δεν είναι πρόβλημα. Όταν μεγαλώσει είναι. Ο χειροκίνητος καθαρισμός είναι μπελάς. Κανονικά πρέπει να βρεις την αιτία που δημιουργείτε (ταΐζεις πολύ και περισσεύει τροφή?, υπάρχει ελλιπής φίλτρανση? κτλ). Υπάρχει και ο τρόπος με το αλάτι αλλά θα αφήσω τον GIANNHS KOI που το κατέχει καλύτερα να το αναλύσει.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 26-02-14, 20:33
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή GIANNHS KOI

1)Συμφωνώ με τον aliens απ"ότι κατάλαβα στης αντλίες έχεις τα προ φίλτρα ,καλά κάνεις και τα καθαρίζεις κάθε εβδομάδα. Αν το κυρίως φίλτρο σου έχει στομώση καθάρισε τω απαλά με νερό της λίμνης.
2)Και εδώ συμφωνώ με τον aliens τα βιολογικά πρέπει να δουλεύουν ασταμάτητα τώρα για την οξυγόνωση του νερού εγώ έχω αεραντλία και αυτή λειτουργει 24 ώρες.
3)την λάμπα την αλαλάζουμε κάθε 6 μίνες .την τοποθετούμαι στο τελευταίο στάδιο της βιολογίας .όσο για το αλάτι βοηθάει πολύ στον περιορισμό της τριχοειδή άλγης και όχι μόνο (είναι θαματουργό).
-------------------------
Το αλάτι τονώνει τα koi.
Τα βοηθά πολύ στο πεπτικό τους σύστημα, λειτουργεί σαν
αντιστρές, περιορίζει κατά 90% τα παράσιτα στη δεξαμενή, τονώνει
Τη προστατευτική τους βλέννα, συγκρατεί την άλγη σε ιδανικά
Επίπεδα. (Αυτό αρέσει πολύ στα koi).η δόση που χρησιμοποιούμε 0,3% .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GIANNHS KOI : 26-02-14 στις 20:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 26-02-14, 23:06
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Έχω μπερδευτεί λίγο με την αντλία –φίλτρο – καταρράκτη που έχεις. Αν θυμάμαι καλά έχεις μια λίμνη 2700λτ και αντλία 3900λτ/ω. Αν είναι έτσι τα πράγματα, η αντλία σου είναι μικρή για την λίμνη σου. Το νερό στο φίλτρο σου πρέπει να κυκλοφορεί 24 ώρες το 24ωρο.
υπάρχει η αντλία των 3900lt/h που πάει στη λάμπα και στο φίλτρο αλλά και μια 2η αντλία 1600lt/h που περνάει από τον καταρράκτη, γιατί λες ότι είναι μικρή η 3900lt;

επίσης το βράδυ δεν είναι πρακτικά καλύτερα να μην δουλεύει η μεγάλη αντλία αφού θα ανακυκλώνει το κρύο νερό από το βυθό; (αν και τα ΚΟΙ αιωρούνται κοντά στην επιφάνεια)
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 27-02-14, 12:05
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή GIANNHS KOI

Αυτό δεν έχει καμιά σχέση. Τα βιολογικά πρέπει να δουλεύουνε συνέχεια.Ενας λόγος παραπάνω για σένα,που δεν έχεις και καλά βιολογικά υλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 27-02-14, 21:19
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αααα… Έχεις 2 αντλίες (3900lt/h + 1600lt/h). Τότε είσαι μια χαρά από θέμα κυκλοφορίας

Πρέπει όμως να δουλεύουν 24/7 και οι δύο !!!
1. Η βιολογία σου στο φίλτρο θέλει κυκλοφορία νερού αλλιώς πεθαίνει. Μόλις την ενεργοποιείς πάλι θα προσπαθήσει να επανέλθει στα επίπεδα που ήταν πριν την κλίσεις. Δεν γίνεται σωστή δουλεία έτσι.
2. Λόγο γεωθερμίας ο πυθμένας της λίμνης τον χειμώνα είναι ποιο ζεστός από την επιφάνεια. Π.χ. αν η επιφάνεια είναι στους 0C, στο 1 μέτρο βάθος είναι 4C (άσχετο).
3. Δεν είναι καλό να έχεις στάσιμα νερά. Το βράδυ η αντλία 1600lt/h είναι υπερβολικά μικρή για να διατηρήσει ένα σωστό περιβάλλον για ψάρια (πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ΚΟΙ). Ιδικά όταν δεν περνάει καν από κάποιο φίλτρο.
4. Τα ΚΟΙ σου τώρα τον χειμώνα είναι κοντά στην επιφάνεια? Συνήθως με το κρύο πάνε στον πυθμένα που είναι ποιο ζεστά. Μήπως λόγο μη σωστής κυκλοφορίας νερού πάνε για να πάρουν αέρα από την επιφάνεια? Χμ, δεν είμαι σίγουρος.. Τι να πω. Θα χρειαστείς αεραντλία, αλλά λογικά σε κάνα χρόνο που θα μεγαλώσουν και άλλο. Τώρα ο καταρράκτης την κάνει την δουλεία του.

¶κου τη θα έκανα στην θέση σου.
1. 24/7 και οι δύο αντλίες.
2. H αντλία 1600lt/h οπωσδήποτε να περνάει και αυτή μέσα από φίλτρο. Είτε την στέλνεις στο φίλτρο που πάει και η μεγάλη είτε φτιάχνεις DYI.
3. H μεγάλη αντλία να παίρνει νερό από τον πυθμένα (σαν bottom drain) και η μικρή από την επιφάνεια (σαν skimmer)
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 28-02-14, 02:00
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν έχει καμιά σχέση. Τα βιολογικά πρέπει να δουλεύουνε συνέχεια. Ενας λόγος παραπάνω για σένα,που δεν έχεις και καλά βιολογικά υλικά.
το φίλτρο είναι για 4000lt της ubbink το οποίο στον πυθμένα έχει πλαστικά κομματάκια, στη μέση χαλίκι και στο ανώτερο σημείο σφουγγάρι. Έχεις να προτείνεις κάτι; ενδεχομένως το siporax της SERA, ή κάτι άλλο;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Λόγο γεωθερμίας ο πυθμένας της λίμνης τον χειμώνα είναι ποιο ζεστός από την επιφάνεια. Π.χ. αν η επιφάνεια είναι στους 0C, στο 1 μέτρο βάθος είναι 4C (άσχετο).
3. Δεν είναι καλό να έχεις στάσιμα νερά. Το βράδυ η αντλία 1600lt/h είναι υπερβολικά μικρή για να διατηρήσει ένα σωστό περιβάλλον για ψάρια (πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ΚΟΙ). Ιδικά όταν δεν περνάει καν από κάποιο φίλτρο.
4. Τα ΚΟΙ σου τώρα τον χειμώνα είναι κοντά στην επιφάνεια? Συνήθως με το κρύο πάνε στον πυθμένα που είναι ποιο ζεστά. Μήπως λόγο μη σωστής κυκλοφορίας νερού πάνε για να πάρουν αέρα από την επιφάνεια? Χμ, δεν είμαι σίγουρος.. Τι να πω. Θα χρειαστείς αεραντλία, αλλά λογικά σε κάνα χρόνο που θα μεγαλώσουν και άλλο. Τώρα ο καταρράκτης την κάνει την δουλεία του.
Βασικά κάτω από 9.5 ακόμα και τις κρύες μέρες δεν έχει πέσει, το θερμόμετρο είναι στο πάτο της λίμνης. Λογικά θα έχει παραπάνω στην επιφάνεια...

Απο μετρήσεις χρειάζεται να κάνω όλα αυτά τα τεστ για ph, σκληρότητα, νιτρώδη, νιτρικά ή να αφήσω τελικά τη φύση να λειτουργήσει μόνη της;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη systemdennis : 28-02-14 στις 02:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 28-02-14, 10:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
το φίλτρο είναι για 4000lt της ubbink το οποίο στον πυθμένα έχει πλαστικά κομματάκια, στη μέση χαλίκι και στο ανώτερο σημείο σφουγγάρι. Έχεις να προτείνεις κάτι; ενδεχομένως το siporax της SERA, ή κάτι άλλο;
To φίλτρο σου είναι το FiltraPure 4000 από ότι κατάλαβα.

Ωραία τα έτοιμα φίλτρα για λίμνης, αλλά ακριβά (και μερικά είναι μικρά) !!! Η καλύτερη λύση είναι DIY. Η δικιά μου λίμνη είναι 3200lt και για φίλτρο έχω 2 βαρέλια 150lt και 200lt. Ακόμα τους προσθέτω υλικά σύμφωνα με τις οδηγίες του GIANNHS KOI.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο μετρήσεις χρειάζεται να κάνω όλα αυτά τα τεστ για ph, σκληρότητα, νιτρώδη, νιτρικά ή να αφήσω τελικά τη φύση να λειτουργήσει μόνη της;
Καλό είναι να κάνουμε μετρήσεις για να ξέρουμε πάνω κάτω τι γίνεται με την λίμνη μας και να κάνουμε διορθωτικές κινήσεις. Θεωρητικά όμως αν έχεις 24/7 τις αντλίες σου δεν θα έχεις πρόβλημα. Η φύση θα τον βρει τον δρόμο της.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 28-02-14, 20:18
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή GIANNHS KOI

Καταρχήν το φίλτρο 4000L είναι για χρυσόψαρα και κουνουπόψαρα.1) Τα koi έχουν μεγάλες απαιτήσεις και χρειάζονται δυνατή φίλτρανση.2) Το siporax της SERA είναι ένα βιολογικό υλικό που διαρκεί μόνο 6 μήνες, μετά στομώνει.
Εγώ χρησιμοποιώ άλλα υλικά. Έχω αναφερθεί παλιότερα .3)Παιδιά κακά τα ψέματα φέτος ο χειμώνας ήταν πολύ ήπιος αλλά και σε πιο βαρύ χειμώνα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα ,τα ζώα αυτά αντέχουν. Καλό νερό και φαγητό να έχουνε...
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 28-02-14, 22:48
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

γενικά πάντως έχω προσέξει ότι όταν σταματούσε το φίλτρο σχηματιζόντουσαν σαν μικρές κυλίδες στην επιφάνεια λόγω της ανατάραξης από τον καταρράκτη αλλά μόλις δούλευε το φίλτρο, εξαφανίζονταν.

σήμερα έκανα μια γενική καθαριότητα σε φίλτρο και προφίλτρα αντλιών και τα άφησα όλα ανοιχτά 24/7 για να το παρακολουθήσω...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 01-03-14, 10:41
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων

4. άκουσα (και ψηλοτράβαγα τα μαλλιά μου) ότι τώρα που είναι χειμώνας να κλείσω φίλτρα και καταρράκτη ώστε να μη παγώνει το νερό από την ανακύκλωση και παγώνει, ισχύει κάτι τέτοιο;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
3]Ναι τα ζώα αυτά αγαπάνε το φρεσκάρισμα .Εγώ προσωπικά φρεσκάρω περίπου 20% κάθε βδομάδα. Αμέσως μετά τα βλέπεις πολύ χαρούμενα κάνουν σαν τρελά.
4]Τα βιολογικά συστήματά δεν τα σταματάμε ποτέ.[μόνο αν κάνουμε θεραπεία με βαριά φάρμακα πχ ποτασιουμ υπερμαγκανατ κ.α]σε αφτί τι περίπτωση ο κυκλοφορητής δουλεύει παρακαπτοντας τα φίλτρα ,και δεν ταΐζουμε.
5]Το χειμώνα ταΐζουμε με πολύ χαμηλή πρωτεΐνη.Δηλαδή τροφές συντήρησης.
Το βλέπουμε ανάλογα με την όρεξη τους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από systemdennis Εμφάνιση μηνυμάτων

το θερμόμετρο είναι στο πάτο της λίμνης. Λογικά θα έχει παραπάνω στην επιφάνεια...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά κακά τα ψέματα φέτος ο χειμώνας ήταν πολύ ήπιος αλλά και σε πιο βαρύ χειμώνα δεν έχουμε κανένα πρόβλημα ,τα ζώα αυτά αντέχουν. Καλό νερό και φαγητό να έχουνε...
Γιαννη αν και σε θεμα αλλης λιμνης να σου πω οτι η λιμνη σου ειναι το κατι αλλο, και επειδη προτεινεις καποια πραγματα αντιθετα απο αυτα που γνωριζα θα ηθελα τη γνωμη σου.

-ο ανδρος γραφει ξεκαθαρα παρακατω σε αλλο ποστ (απλα το μεταφερω και εδω) και γραφοντας αναλυτικα γιατι, σταματαμε το ταισμα κατω των 10 βαθμων ακομη και με τις πιο ευπεπτες τροφες. Διαφωνεις σε κατι με αυτο?

"Κατω απο 10 βαθμους σταματαμε εντελως το ταισμα...ουτε βυθιζομενες τροφες ουτε τιποτα.

Οσο η θερμοκρασια πεφτει πεφτει κι'ο μεταβολισμος των ψαριων και επειδη τα κοι η και τα χρυσοψαρα δεν εχουν στομαχι αν ταιζουμε σε χαμηλες θερμοκρασιες η τροφη θα μεινει στο εντερο και θα υπαρξει σοβαρο προβλημα λογο του οτι απουσιαζουν τα ενζυμα που απαιτουνται για την πεψη των τροφιμων ακομα κι'αν οι τροφες που τους δινουμε ειναι ευπεπτες.

Ακομα κι'αν δεις την θερμοκρασια να ξεπερνα κλεφτα τους 10 βαθμους μην μπεις στον πειρασμο...
Τα ψαρια σε πολυ κρυο νερο απλα δεν τρωνε, μπορει να τα βλεπεις να τσιμπουν στο βυθο η απο τα τοιχοματα της λιμνης αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να τους ριξουμε τροφη νομιζομενοι οτι πεινουν! Αυτο θα ηταν τραγικο λαθος γιατι ας μην ξεχναμε οτι και η βιολογια γενικα της λιμνης θα ειναι σε πολυ χαμηλα επιπεδα, μην μολυνουμε και το νερο!! "

- ο φιλος συστεμενιδης γραφει οτι η Τ ειναι πιο υψηλη στα πανω τμημα της λιμνης αντι στο βυθο...δεν τον διορθωσε κανεις....εχεις δει φιλε να παγωνει λιμνη στο βυθο και να ειναι σε υγρη μορφη στην επιφανεια??? Αυτος ειναι και ο λογος που καπου αλλου διαβασες οτι στα πολυ κρυα κλεινουμε εντελως την κυκλοφορια για να μην ανακυκλωνουμε το ζεστο νερο του βυθου με το παγωμενο της επιφανειας, με αποτελεσμα στην προσπαθεια να διατηρησουμε λιγα παραπανω βακτηρια, να σκωτοσουμε ολα τα ψαρακια μας...Δικια μου γνωμη ειναι οτι "βιολογια" δηλαδη απονιτροποιητικά βακτήρια, σε μια λιμνη, δεν υπαρχει μονο στο φιλτρο αλλα παντου, στο βυθο, στις ριζες των φυτων, στα τοιχωματα, οποτε σε θερμοκρασιες κατω των 10, καλο ειναι να ειναι ολα κλειστα για να διατηρουμε την Τ στο βυθο υψηλη, που ειναι και το ζητουμενο το χειμωνα για τα ψαρια μας. Την ανοιξη με το καλο που θα ξαναχρειαστει υψηλος πληθυσμος απο βακτηρια με το που θα ανοιξουμε την κυκλοφορια, το φιλτρο θα αποικισθει ξανα πολυ γρηγορα....
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 01-03-14, 21:26
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή GIANNHS KOI

Παιδιά για να μη παρεξηγηθώ στη λίμνη ρίχνουμε τροφή ανάλογα με την όρεξη των ψαριών μας . Όταν τα ζώα πεινάνε τα ταΐζουμε .Τους ρίχνουμε με πολύ προσοχή να φάνε όσο θέλουν .Το τάισμα μας το καθοριζουν αυτά.
ΌΤΑΝ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΥΤΑ ΟΡΜΑΝΕ ΝΑ ΦΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ.....
Εμένα η λίμνη μου έχει 1,80 μ βάθος η διάφορα της θερμοκρασίας είναι 1 βαθμός c είναι αστεια τα ζώα μου κολυμπάνε και στο χαμηλό και στο μεσαίο επίπεδο αφού έχω καλά επίπεδα οξυγόνου στο νερό .Εκείνο που βοηθά είναι τα πολλά λίτρα . Έχω πιο ήπιες μεταβολές στη θερμοκρασία,και δεν σοκάρονται.
Έτσι συμπεριφέρονται τέλεια. Ααα τα βιολογικά δουλεύουν 24 ώρες...........
ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΥΨΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ......
Τα koi είναι σκληρά ζώα ζούνε και 6 μίνες κάτω από τον πάγο ,χωρίς φαγητό
Δεν παθαίνουν τίποτα..
ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΤΑΙΣΜΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ.
Αφού τα έχουμε βοηθήσει να φτιάξουνε λίπος έτσι αντέχουν στον υποσιτισμό ύστερα και από θεραπεία διαφόρων λοιμώξεων.
Εγώ προσωπικά εκτός από αλάτι 2 με 3 φορές το χρόνο ,τους ρίχνω κάθε μήνα για 5 μέρες και πολυβιταμίνες...
Παιδιά τα koi είναι τα γουρούνια της λίμνης ...Μι μασάτε...........
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 08-03-14, 19:02
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή καθαρισμός λίμνης

Και μετά τις προηγούμενες συμβουλές από τους πιο ειδικούς είπα και εγώ να κάνω ένα πιο ουσιαστικό καθαρισμό:

1η φωτογραφία | τα θαλασσινά βότσαλα στο ανώτερο σημείο της λίμνης είχαν ένα παχύ περίβλημα πράσινης άλγης, με λίγο όμως ανακάτεμα... έγιναν σαν καινούργια!

2η φωτογραφία | εδώ... οι αντλίες μετά το μπανιάρισμα

3η φωτογραφία | τα προφίλτρα των αντλιών... μπουκωμένα (εβδομαδιαία καθαρίζονται!)

4η φωτογραφία | εδώ μετά το καθάρισμα... νέο φρέσκο τρεχούμενο νεράκι αναπληρώνει το νερό που κατέληξε στο διπλανό οικόπεδο

5η φωτογραφία | και εδώ φαίνεται το καθάρισμα που έκανα περιμετρικά, βέβαια στο βάθος διακρίνεται η άλγη που ανακατεύτηκε λόγω του καθαρισμού, η οποία καθάρισε τελείως την άλλη μέρα αφού κάθησε στο βυθό

πλέον η αντλία που ανακυκλώνει το νερό στο καταρράκτη και η μεγάλη αντλία που περνάει μέσα από τη UV και το φίλτρο και καταλήγει πάλι στη λίμνη εργάζονται αδιάκοπα 24/7
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (58).jpg
Εμφανίσεις:  643
Μέγεθος:  81,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (59).jpg
Εμφανίσεις:  599
Μέγεθος:  87,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (60).jpg
Εμφανίσεις:  621
Μέγεθος:  95,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (61).jpg
Εμφανίσεις:  650
Μέγεθος:  111,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond (62).jpg
Εμφανίσεις:  675
Μέγεθος:  99,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 10-03-14, 10:09
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Χαράς στο κουράγιο σου που καθαρίζεις τα προφίλτρα των αντλιών. Το καλοκαίρι που θα αυξηθεί η άλγη θα σε δυσκολέψει ακόμα περισσότερο ο καθαρισμός. Θα μπουκώνει πολύ γρήγορα και θα καθαρίζει δύσκολα. Προσωπικά τα αφαίρεσα. Από την άλλη όμως έφτιαξα ένα μεγαλύτερο προφιλτρο πριν το κανονικό μου φιλτράρισμα. Έχετε στα υπόψη καθώς βελτιώνεται ο καιρός.

Μια χαρά τα πάει η λίμνη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 12-03-14, 22:54
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Wink GIANNHS KOI

Πέτα τα χαλίκια από τη λίμνη .Αυτά θα σου δημιουργήσουν προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 13-03-14, 23:32
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέτα τα χαλίκια από τη λίμνη .Αυτά θα σου δημιουργήσουν προβλήματα.
ο λόγος; αναπτύσσονται μικροοργανισμοί; μόνο τα χαλίκια ή και τα μεγάλα βότσαλα που έχω στον πυθμένα;
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 15-03-14, 00:29
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή Απάντηση: GIANNHS KOI

Ναι όλα .Δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνεις το νερό σου. Αλλωστε βάζεις σε κίνδυνο και τα ψάρια σου .
-------------------------
Α!Όταν καθαρίζεις τα φίλτρα σου μην κάνεις δραστικές αλλαγες νερού .Και το αντίθετο,γιατι αποδυναμώνεις δραστικά τη βιολογία σου . Ιδικά το χειμώνα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GIANNHS KOI : 15-03-14 στις 00:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 28-03-14, 21:00
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

με το τάϊσμα τώρα που ζεσταίνει ο καιρός πως κινούμαστε;

πόσα γεύματα την ημέρα & ποσότητα; ή καλύτερα μια φορά την ημέρα με περισσότερη τροφή; να συνεχίσω ακόμα με την χειμερινή τροφή ή να βάζω και τα σνακ μαζί;
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 02-04-14, 13:00
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι όλα .Δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνεις το νερό σου. Αλλωστε βάζεις σε κίνδυνο και τα ψάρια σου .
Α!Όταν καθαρίζεις τα φίλτρα σου μην κάνεις δραστικές αλλαγες νερού .Και το αντίθετο,γιατι αποδυναμώνεις δραστικά τη βιολογία σου . Ιδικά το χειμώνα .
δες παραπάνω σε παρακαλώ σχετικά με την ποσότητα τροφής και αναμένω... οδηγίες!
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 02-04-14, 21:49
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Thumbs up τάισμα

Όσο πιο πολλά γεύματα δίνουμε την ημέρα τόσο καλύτερα . Παρά ένα γεύμα και μεγάλο. ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΤΟΥΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ. Τώρα που η θερμοκρασία ανεβαίνει ,από 15 βαθμούς και πάνω αρχίζω και μπερδεύω τη τροφή και με καλοκαιρινη. Έτσι τα βοηθάω να προσαρμοστούν στην καλοκαιρινη τους πρωτεϊνούχα τροφή, χωρίς να έχω εντερικές δυσλειτουργίες. Δηλαδή κάνουμε ομαλή μετάβαση.
ΠΡΟΣΟΧΉ η καλοκαιρινη τροφή έχει περισσότερη πρωτεΐνη και αυτο απαιτει δυνατό βιολογικό.......
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 03-04-14, 00:12
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τη συμβουλή απλά το λέω γιατί αγόρασα την αυτόματη ταΪστρα της FISHmate η οποία έχει τη δυνατότητα για ένα τάϊσμα / δοσολογία κάθε μέρα
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 12-04-14, 20:34
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο πιο πολλά γεύματα δίνουμε την ημέρα τόσο καλύτερα . Παρά ένα γεύμα και μεγάλο. ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΤΟΥΣ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.
νέα ερώτηση: παρατήρησα ότι ένα εκ των τριών ΚΟΙ τις τελευταίες 2 ημέρες δεν είναι και πολύ δραστήριο με το φαγητό, πάει βέβαια αμέσως να φάει τροφή αλλά μέσα στη μάχη δεν προλαβαίνει να πολυφάει... και κάτι ακόμα πιο ανησυχητικό που παρατήρησα: ρίχνω ανάμεικτη τροφή (κυρίως τη χειμερινή) μαζί με σνακ καλοκαιρινή (επιπλέουν και τα 2 είδη) μετά από προσπάθεια καταπίνει τη τροφή και μετά από λίγο η τροφή επιστρέφει στο νερό, πρακτικά δεν μπορεί να την καταπιεί ή να τη μασήσει... είναι ανησυχητικό σε μεγάλο βαθμό; τι λέει η εμπειρία σου;
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-04-14, 23:15
GIANNHS KOI Ο χρήστης GIANNHS KOI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2013
Περιοχή: Attikh
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή GIANNHS KOI

1)Το ψάρι συμπεριφερεται κανονικά,κολυμπα ,βόσκη στα τοιχωματα?
2)Αν κατάλαβα καλά είναι το συγκεκριμένο ψάρι ?

Αν ναι, μπορει να έχει κάποιο παράσιτο στα βράνχεια και αυτο το ενοχλει .Ένα μπάνιο με αλάτι ,η με ποτάσιουμ υπερμαγκανάτ.Θα του έκανε καλό.

Δες το σώμα του, αν δεν είναι φωτεινο και στιλπνό και είναι θαμπό και μουντό, αν κάθετε το ψάρι ληθαργικό στο πάτο της λίμνης,τότε έχουμε θέμα με την ανοιξιάτικη ίωση.(θεραπεία-με FMC η με cyprinopur της sera)

Αν όλα είναι καλά και δεν εντόπισες τίποτα από τα παραπάνω και φτύνει μόνο τη καλοκαιρινή τροφή, τότε προφανώς δεν του αρέσει και πολύ. Με τον καιρό θα τη συνηθίσει.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 13-04-14, 15:20
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
1)Το ψάρι συμπεριφερεται κανονικά,κολυμπα ,βόσκη στα τοιχωματα?
2)Αν κατάλαβα καλά είναι το συγκεκριμένο ψάρι ?

Αν ναι, μπορει να έχει κάποιο παράσιτο στα βράνχεια και αυτο το ενοχλει .Ένα μπάνιο με αλάτι ,η με ποτάσιουμ υπερμαγκανάτ.Θα του έκανε καλό.

Δες το σώμα του, αν δεν είναι φωτεινο και στιλπνό και είναι θαμπό και μουντό, αν κάθετε το ψάρι ληθαργικό στο πάτο της λίμνης,τότε έχουμε θέμα με την ανοιξιάτικη ίωση.(θεραπεία-με FMC η με cyprinopur της sera)

Αν όλα είναι καλά και δεν εντόπισες τίποτα από τα παραπάνω και φτύνει μόνο τη καλοκαιρινή τροφή, τότε προφανώς δεν του αρέσει και πολύ. Με τον καιρό θα τη συνηθίσει.
πριν 3 ημέρες ήταν κολλημένο στο πάτο αλλά μόνο για μία ημέρα, μετά αλωνίζει χωρίς πρόβλημα γύρω γύρω, βασικά και στη χειμερινή και στη καλοκαιρινή τροφή το κάνει: την καταπίνει και μετά από λίγη ώρα που προσπαθεί να τη μασήσει, του φεύγει και επιπλέει στο νερό...

υπάρχει περίπτωση να έχει καταπιεί κανένα φύλλο και να μην του επιτρέπει να κατεβάσει τη τροφή; να κάνω καμιά δοκιμή να το βγάλω εκτός λίμνης και να δω αν έχει κάτι στο στόμα; πως το κάνουν; γιατί μέσα στην απόχη χτυπιέται σαν τρελό και δεν μπορώ να το πιάσω...

βασικά τα έπιασα με την απόχη και τα παρατήρησα και τα 3 ΚΟΙ, δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικό ή κάποιος περίεργος χρωματισμός. Μόνο σε ένα εκ των άλλων 2 ΚΟΙ παρατήρησα πάνω από το κεφάλι να λαμπυρίζει (σαν τη σκόνη που έχουμε στις αποκριές!!!) αυτό μας προβληματίζει;

και κάτι τελευταίο: το μπάνιο με αλάτι τι δοσολογία χρειάζεται και πόση ώρα; μήπως να τα έκανα και τα 3;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 20 (0 μέλη και 20 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY λιμνούλα στο μπαλκόνι gouts0unin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 18-06-12 16:14
μικρή λιμνούλα marios1991 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 30-04-12 15:16
Απορία για λιμνούλα in the pond Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 27-01-12 16:54
Είναι μόνο δική μου η απορία? rtolis Γαρίδες 9 25-10-10 20:30
Η λιμνούλα μου eon123 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 19-04-08 14:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11612 seconds with 14 queries