Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 24-05-11, 21:29
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

τα φυτα ειναι ανταγωνιστες της αλγης αρα αφου δεν μπορεις να κανεις σκια περιμενε να μεγαλωσουν τα φυτακια σου!

Ακομα και εμενα ομως που ειναι τιγκα σε φυτο εμφανιζεται αλγη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 24-05-11, 21:31
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φτιάξε πέργολα.
Εγώ για των λόγω τις βροχής και το φόβο του βάρους του χιονιού θα φτιάξω πέργολα ξύλινη με κενό ανάμεσα τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 24-05-11, 21:38
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Κατι τέτοιο εχω στο μυαλο μου φιλε πουριτανε μονο που πρεπει να ειναι τουλάχιστον 8 μετρα Χ 8 που για την ωρα τα οικονομικα δεν το επιτρεπουν
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 24-05-11, 21:45
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Εγω φυτεψα δεντρο που μεγαλωνει γρηγορα . Κανει και ωραιους καρπους(μανγκο)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 25-05-11, 08:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δέντρα, δέντρα....! Φυσικότερη επιλογή, αλλά δυστυχώς αργεί να καλύψει την απαιτούμενη επιφάνεια.

Τουε φοίνικες μου τους έχω φυτέψει 10 χρόνια πριν και μπορώ να πώ ότι μόλις τώρα έχουν δημιουργήσει θόλο πάνω από τη δεξαμενή και το κιόσκι μου. Ακόμα και δέντρα ταχείας ανάπτυξης θα χρειαστούν 5-6 χρόνια να δώσουν κάτι!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 25-05-11, 10:57
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα και δέντρα ταχείας ανάπτυξης θα χρειαστούν 5-6 χρόνια να δώσουν κάτι!
Για αυτο οταν εχουμε τη λιμνη δεν συμφερει να βαλουμε δενδρυλλιο .Καλυτερα να βαλουμε πιο μεγαλο σε ηλικια δεντρο αφου θα μας γλυτωσει απο πολλα ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 25-05-11, 11:52
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Μια ιδεα που μου ηρθε τωρα ειναι να βάλω την νάιλον τεντα και να της ανοίξω μια τρυπα στην μεση να φεύγουν τα νερα σε περίπτωση βροχής φυσικα θα αδυνατίσει και αργά η γρήγορα θα σκιστεί αλλά για ενα καλοκαίρι ειναι και μου στοίχισε μόλις 13 ευρο 8Χ8 μετρα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 25-05-11, 12:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ιδεα που μου ηρθε τωρα ειναι να βάλω την νάιλον τεντα και να της ανοίξω μια τρυπα στην μεση να φεύγουν τα νερα σε περίπτωση βροχής φυσικα θα αδυνατίσει και αργά η γρήγορα θα σκιστεί αλλά για ενα καλοκαίρι ειναι και μου στοίχισε μόλις 13 ευρο 8Χ8 μετρα
Αν σε εμπνέει αυτή η επιλογή Γιάννη...κάνε την! Κοίτα όμως και μελέτησε μια πιο μόνημη επιλογή. Μην εξαιρέσεις καθόλου τη χρήση δέντρων, έτσι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 25-05-11, 12:28
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Δεν μου αρεσει καθολου αλλα δεν εχω αλλη επιλογη για την ωρα μια και θα λείψω για σχεδον 2 μηνες και αναγκαστηκα θα κλεισω και το skimmer γιατι ναι μεν ο πεθερος μου θα τα ταιζει και θα συμπληρώνει την εξάτμιση αλλα να καθαριζει το skimmer δυο φορες την ημερα αδυνατον
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 25-05-11, 12:48
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

2 φορες την μερα το καθαριζεις? το θεμα ειναι να κανουμε και να το χαιρομαστε με ελαχιστο χρονο συντηρισης... δεν υπαρχει αλλος τροπος? ή απλα ειαι τετιο το σκιμερ που μπουκονει αμεσως..?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 25-05-11, 13:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
2 φορες την μερα το καθαριζεις? το θεμα ειναι να κανουμε και να το χαιρομαστε με ελαχιστο χρονο συντηρισης... δεν υπαρχει αλλος τροπος? ή απλα ειαι τετιο το σκιμερ που μπουκονει αμεσως..?
Tρόπος υπάρχει. όπως περίπου ο τρόπος που θα το κάνεις εσύ. Για να ακριβολογώ χρησιμοποιώ κι εγώ ανάλογο τρόπο όπως ο Γιάννης εδώ. Η μοναδική μας διαφορά είναι ότι είναι συνδεδεμένο με τη μια μου αντλία και ταυτόχρονα και με το ένα μου eazypod. ¶ρα και να βουλώσει, δεν υπάρχει περίπτωση να που κάψει αντλίες κ.λ.π. γιατί η ροή προς την αντλία θα συνεχίσει κανονικά, αντλώντας όμως περισσότερο νερό από το μπότομ ντρέιν.

Η μοναδικά περίπτωση να απαλλαγείς για πάντα από το καλαθάκι εγκλοβισμού στεραιών από το σκίμμερ, είναι να το ενώσεις απ' ευθείας με ένα eazypod ώστε αυτό να σου κάνει το μηχανικό φιλτράρισμα και ακολούθως να αντλεί το καθαρό νερό η αντλία προς την UV και τη λίμνη στο τέλος. Αυτά είναι τα καλά της χρήσης συστημάτων βαρύτητας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 25-05-11, 18:39
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Δυο και τρεις καμια φορα το καθαριζω το μπλοκαρει η επιπλεουσα αλγη μιλαμε για πολυ πραμα το μεσημέρι που ο ηλιος καιει δεν βλεπεις νερο μονο αλγη στην επιφανεια αντιθετα με το βραδυ που ειναι λαμπικος το νερο αυριο θα σας ανεβασω φωτο να δειτε χάλι, υποψιν οτι στον βυθο δεν υπαρχει ουτε ενα σκουπιδακι πεφτει σκουπα καθε δυο τρεις βδομαδες μάλλον μολις γυρίσω απο Κυπρο πρεπει να παρω ενα φιλτρο της προκοπής (θα το συζητήσουμε απο κοντα Βασιλη)
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 28-05-11, 17:53
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Δυο μερες τωρα συνεφια και βροχη οποτε δεν υπαρχει προβλημα θα ανεβασω φωτο με τα χάλια μου μολις βγει ήλιος
-------------------------
Γύρωστις τρεις σήμερα βγηκε ο ηλιος δείτε χάλια μέσα σε 4 ωρες το skimmer βούλωσε σε δυο ωρες τελικά δεν την γλυτώνω την τεντα οσο αντιαισθητική και αν ειναι σε λύση με χημικά δεν θελω να παω



Το πρωι που τάισα πριν κτυπήσει ο Ηλείος

__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yiannis59 : 28-05-11 στις 17:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 28-05-11, 18:22
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Που ειναι τα νουφαρα σου? Θα σου εδιναν σκια και ομορφια.Ποσες ριζες εβαλες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 28-05-11, 18:31
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Κοντα στον καταρράκτη αμα προσέξεις μολις πεταξαν τα πρωτα φυλα εχω τρεις ρίζες αλλου δεν μπορω να βαλω (νομιζω) γιατι το βαθος ειναι στο 1,20 μετρα απο οτι διαβασα πολυ βαθειά για νουφαρα μονο εκει ειμαι στα 60 εκατοστα
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 28-05-11, 18:37
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Tι να σου πω...εμενα ειναι πανω απο 1 μετρο το βαθυ σημειο που εχω τα νουφαρα . .

Θα τις εβαζα αμεσα αν ειμουν στη θεση σου!

Μπορεις να κανεις και καμια πατεντα ωστε να δωσεις υψος στις ριζες και να μην ξεκινουν απο τον πυθμενα

Επισης δεν θα ειναι πολυ χαρουμενα τα νουφαρα σου που ειναι κοντα στο καταρρακτη και πεφτει συνεχως νερο πανω τους .Προτιμα μικρη ροη νερου
το φυτο αυτο (αν οχι στασιμα νερα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 28-05-11, 21:22
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Θα δοκιμασω μπορει να εχεις δικαιο εγω τα εβαλα εκει γιατι απο οτι διαβασα δεν θελουν μεγαλο βαθος τωρα πλεον δεν προλαβαίνω να παραγγείλω αλλα νουφαρα (σε ενα μηνα έρχομαι Κυπρο) γιατι απο Ελλαδα οτι θελουν ζητουν για μια ριζα και οτι σου δωσουν και οτι βγει
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 29-05-11, 18:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα δοκιμασω μπορει να εχεις δικαιο εγω τα εβαλα εκει γιατι απο οτι διαβασα δεν θελουν μεγαλο βαθος τωρα πλεον δεν προλαβαίνω να παραγγείλω αλλα νουφαρα (σε ενα μηνα έρχομαι Κυπρο) γιατι απο Ελλαδα οτι θελουν ζητουν για μια ριζα και οτι σου δωσουν και οτι βγει
Γιάννη, έχουμε ήδη μιλήσει για την κατάσταση που αντιμετωπίζεις και βεβαίως ο ήλιος είναι που σου κάνει τη ζημιά! Όχι άμεσα, αλλά σε αυτό βοηθάει και η τριχοειδής άλγη που ανεβαίνει με τον ήλιο στην επιφάνεια.

Η μερική κάλυψη της λίμνης σου είναι επιτακτική ανάγκη. Έχεις πολύ λίγα φυτά και αυξημένα νιτρικά έτσι που βρίσκει ευκαιρία η άλγη να αναπτυχθεί και να σου δημιουργεί προβλήματα.

Τα νούφαρα δεν είναι όλα τα ίδια! Υπάρχουν είδη που μπορούν να φυτεύονται στα 40 εκ., άλλα στα 60, άλλα στα 80 και άλλα ακόμα πιο βαθιά, αναλόγως είδους και ανάπτυξης. Είναι όμως γεγονός ότι απαιτούν ένα πιο ήσυχο σε ροή τόπο μέσα στη λίμνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 29-05-11, 19:07
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Πες μου μερικα για μεγαλο βαθος να παραγγείλω απο την γνωστή Κυρια αν προλαβω πριν ερθω Κυπρο

Αυριο θα βαλω την τεντα και ο θεος βοηθος
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 29-05-11, 20:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μου μερικα για μεγαλο βαθος να παραγγείλω απο την γνωστή Κυρια αν προλαβω πριν ερθω Κυπρο

Αυριο θα βαλω την τεντα και ο θεος βοηθος
Γιάννη, συνήθως οι νυμφαίες που απαιτούν μεγαλύτερο βάθος, είναι αυτές που φέρουν μεγαλύτερα φύλλα και μεγαλύτερη κάλυψη επιφανείας. Συνήθως υπάρχουν οι δύο αυτές αναφορές από την αγορά που θα κάνεις, και αλλάζουν ανά είδος....

Aν μιλάς για τη black princess, η ¶ννα αναφέρει από 20εκ. μέχρι μάξιμουμ 90εκ. βάθος. ΜΕΓΙΣΤΟ, έτσι? Κάπου στη μέση είναι καλύτερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 29-05-11, 20:50
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Γιατι με παιδεύεις τον άσχετο
ριξε κανα link η ονομασια απο την Κυρια με PM να τα παραγγείλω
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 30-05-11, 21:21
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Σημερα εβαλα την τεντα δεν ειναι και το ποιο ωραίο θέαμα αλλα αναγκα και θεοι πείθονται.
Παντως η η αλγη που επέπλεε σήμερα ηταν ελάχιστη και την μαζευε το skimmer χωρις να βουλώσει (αλλα παρολη την UV το νερο ηταν καταπράσινο)
Τα χρυσοψαρα για πρωτη φορα τα ειδα να την τρώνε ειδικά αυτην που ηταν σκιά (περίεργο; )
Αν και δεν ειναι κατι ευκολο να αλλάξεις 6000 λιτρα συν λεω να ριξω μια γερη αλλαγη νερου
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 31-05-11, 00:15
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

πολυ καλη δουλεια....... με πολυ ομορφο αποτελεσμα1!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 31-05-11, 21:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα εβαλα την τεντα δεν ειναι και το ποιο ωραίο θέαμα αλλα αναγκα και θεοι πείθονται.
Παντως η η αλγη που επέπλεε σήμερα ηταν ελάχιστη και την μαζευε το skimmer χωρις να βουλώσει (αλλα παρολη την UV το νερο ηταν καταπράσινο)
Τα χρυσοψαρα για πρωτη φορα τα ειδα να την τρώνε ειδικά αυτην που ηταν σκιά (περίεργο; )
Αν και δεν ειναι κατι ευκολο να αλλάξεις 6000 λιτρα συν λεω να ριξω μια γερη αλλαγη νερου
Γιάννη, πόσα βατ είναι η λάμπα UV που έχεις? Έχεις δηλαδή και αιωρούμενη άλγη? Υπάρχουν και αιωρούμενα σωματίδια στο νερό (κόκκοι σκόνης, ακαθαρσίες κ.λ.π)? Αν ναι, τότε πιστεύω πως έχεις πρόβλημα ικανοποιητικής φίλτρανσης.

Τα ψάρια συνήθως τρέφονται με την τριχοειδές άλγη. Θα τα δεις πολλές φορές την ημέρα να τσιμπολογάνε, οπότε τίποτε το παράξενο.

Ούτε η αλλαγή νερού θα σου δώσει το αποτέλεσμα που ζητάς. Αυτό που ζητάς Γιάννη θα έρθει όταν η λίμνη σου έχει την απαιτούμενη εξάπλωση των φυτών.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 31-05-11, 23:38
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Σκονη δεν εχω αλλα απο πρασινο νερο αλλο πραγμα και αιωρουμενη αλγη γεματος σιγουρα θελω καποιο καλυτερο φυλτρο θα τα πουμε οταν ερθω η uv ειναι 18 W
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 01-06-11, 10:12
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

Γιαννη τι εχεις απο φιλτρανση? βαλε μας μια φωτο απο το φιλτρο σου...ειναι diy?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 01-06-11, 10:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκονη δεν εχω αλλα απο πρασινο νερο αλλο πραγμα και αιωρουμενη αλγη γεματος σιγουρα θελω καποιο καλυτερο φυλτρο θα τα πουμε οταν ερθω η uv ειναι 18 W
Γιάννη, μα εδώ φαίνεται καθαρά το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Μια 18άρα λάμπα σε μια λίμνη που την "δέρνει" όλη μέρα ο ήλιος από πάνω είναι ανίκανη να φέρει το αποτέλεσμα που ζητάς. Θύμησε μου επίσης την δυναμικότητα της αντλίας σου και τα λίτρα της λίμνης... Χάρην συζητήσεως, αναφέρω ότι κατέχω μια διπλή λάμπα συνόλου 110 βάτ για 13,500 λίτρα και σε λίμνη όπου κρύβεται αρκετά από τον ήλιο. Ίσςως θα μου πείτε ότι είμαι υπερβολικός...μπορεί, αλλά στο παρόν στάδιο που δεν έχω τη λίμνη των φυτών δεν το ρισκάρω.

Βασικά εσύ Γιάννη, έχεις την τριχοειδή που αναπτύσεται κανονικά χωρίς βασικούς ανταγωνιστές, να δέχεται το ηλιακό φως όλη τη μέρα. Με αυτόν τον τρόπο η άλγη ως φυτό και η ίδια, παράγει οξυγόνο σε μικροσκοπικές φυσαλίδες κάνοντας την ελαφριά ώστε η άνωση να την ανεβάζει στην επιφάνεια, όσο τουλάχιστον δέχεται τον ήλιο από πάνω. Το βάδυ και το πρωί δεν αντιμετωπίζεις αυτό το πρόβλημα, γιατί, λόγω έλλειψης φωτός δέχεται οξυγόνο παράγοντας διοξείδιο, μια ένωση βαρύτερη από το οξυγόνο, οπότε πιάνει πυθμένα και καθαρίζει η επιφάνεια...! Παντού, λίγο ή πολύ αντιμετωπίζεται η ίδια κατάσταση. Προσωπικά την βλέπω κακή ως προς την άποψη της αισθητικής της λίμνης. Όταν και αφού ελέγχεται η τριχοειδής να παραμένει δηλαδή σαν ένας τάπητας ύψους 2-5 εκατοστών, βοηθά μπορώ να πω το όλο κύκλωμα.

Τα ψάρια, ναι την τσιμπολογάνε, συνήθως νωρίς το πρωι και αργά το απόγευμα, καταναλώνοντας μια ποσότητα όμως, αφήνοντας πίσω τους κομμένη άλγη που σχηματίζει μικρούς σωρούς στον πυθμένα. Εδώ είναι που δουλεύει το μπότομ ντρέιν, ώστε να απορροφά τα απομεινάρια, στερώντας της το δικαίωμα να ανέβει κατά την περίοδο της φωτοσύνθεσης στην επιφάνεια και να σου βουλώσει το σκιμεράκι σου...

Για τα φίλτρα, ναι, θα πρέπει να σκέφτεσαι ενίσχυση.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 01-06-11, 12:00
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Η λιμνη ειναι κατι παραπανω απο 6000 λιτρα
το φιλτρο ειναι



Η αντλια ειναι 11500 λιτρα



Σημερα ξεκινησα την κατασκευη γεφυρας θα εχω τουλάχιστον σκια γιατι η τεντα δεν μου αρεσει καθολου



και το τεστ αντοχής



3 μετρα μήκος επι 1,20 πλατος θα σηκωθεί με ξύλινα πόδια θα μπει καγκελακι κλπ εχει δουλειά ακομα αλλα για την ωρα εχω σκια
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 01-06-11, 12:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Πώς και μας ξέφυγε? Και η γέφυρα κάνει δουλειά και μάλιστα έχει και καλή εμφάνιση...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 01-06-11, 12:19
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Μα Γιαννη εχεις καλυψει παραπανω απο το 1/3 της λιμνης σου ετσι..

Ελπιζω να εχει καλο αποτελεσμα και να αξιζει το κοπο
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35
Ερωτήσεις για λίμνη. brace Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 16-08-08 03:08
Φυτά στη λίμνη! lucy Φυτά για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 10-08-07 07:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08490 seconds with 14 queries