Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-06-17, 14:02   #1
Απόσταση ασφαλείας σταθμης νερού από το πάνω ακρο του ενυδρείου.
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 11-06-17, 14:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αγαπητοί φίλοι,
Στα πλαίσια πειραματισμών για καλύτερη απαγωγή θερμότητας το τελευταίο δεκαπενθήμερο, αφήνω ανοικτά τα δύο από τα τρία καπάκια του ενυδρείου μου. Η απόσταση της στάθμης του νερού από το πάνω μέρος του ενυδρείου είναι 9 με 10 εκατοστά. Παρολα αυτά τις τελευταίες μέρες έχω χάσει 3 ψάρια. Τα δύο τα βρήκα έξω από το ενυδρείο, 2 με τρία μέτρα μακριά! ( 2 blue Tetra)! To τρίτο, ένας ροδόστομος (!) βρέθηκε επίσης νεκρός πάνω σε μία από τις κόντες του ενυδρείου! Είναι φυσιολογικές τόσες απώλειες ψαριών με τον ίδιο τρόπο, σε μόλις δεκαπέντε ημέρες; Eίναι τόσο δυνατοί άλτες τa blue Tetra; Τι γύρευε ο ροδόστομος πάνω στη κόντρα, όταν παραδοσιακά αυτά τα ψάρια όπως και τα νέον, σπάνια ανεβαίνουν στην επιφάνεια και πολύ περισσότερο πηδάνε έξω από το νερό! Εχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρεία και πια είναι το ασφαλές ύψος για να μην μπορούν να πηδήξουν τα ψάρια, έξω από το ενυδρείο; Το βγάλσιμο του καπακιού τα ενθαρύνει σε τέτοιες ενέργειες; Mήπως τα έντομα που παρασύρονται ελκόμενα από τις λάμπες του ενυδρείου; Yπάρχει κάποια άλλη εξήγηση;Ti κάνουν , όσοι έχου ενυδρεία δίχως καπάκι;
Εμφανίσεις: 2398
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-17, 14:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

τα περισσότερα ψαρια πηδανε, οι ροδοστομοι εχουν πηδηξει και σε μενα.
προσωπικα κρινω απαραίτητο το καπάκι σε ολα τα ενυδρεία.
ελάχιστα ψαρια δεν ειναι καλοι αλτες.
επομενως ειναι φυσιολογικό, κλείνεις καπακια και βαζεις ανεμιστηρακια συνδεδεμενα σε κοντρολερ, αυτή ειναι η λύση
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-06-17, 14:37
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Εγώ έχω χασει μονο ενα ψάρι έτσι. Ενα silver shark την ωρα που εκανα κι αλλαγή μάλιστα.
Κατα αλλά δεν αφήνω ανοιχτα τα ενυδρεία μου γιατί πιστεύω οτι τα ψάρια ίσως να το έχουν κι σαν παιχνίδι. Τα όσκαρ αν αφήνα ανοιχτό το καπάκι την ωρα που έβγαζαν την τροφή σίγουρα θα πηδούσαν απ'εξω εδώ είχα την τροφή 20 εκατοστά πανω απο το ενυδρείο κι πηδουσε έτρωγε την τροφη κι τα δαχτυλα μου μαζί. Γιατί δεν βάζεις κάτι σε πλέγμα ;
Ποιος έχει ενυδρείο χωρίς καπάκι ;
Εγώ μονο στις γαρίδες κι αυτό με επιτήρηση. :P για λιγες ώρες ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-17, 16:40
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα ψάρια πηδάνε σε ύψος πολλές φορές το μήκος τους, οπότε δεν μπορείς να ελέγξεις τα άλματα με χαμηλότερη στάθμη. Οι κόντρες περιφερειακά του ενυδρείου βοηθούν να προλάβουν τα περισσότερα άλματα αλλά και πάλι δεν είναι 100%. Τα ψάρια γενικά πηδάνε είτε από τις άκρες του ενυδρείου είτε κολυμπώντας κόντρα σε ροή, οπότε φροντίζεις να είναι κολυμένο τουλάχιστον το μέρος του ενυδρείου που είναι η επιστροφή του φίλτρου και να έχεις κόντρες περιφερειακά. Με τις κιχλίδες και γατόψαρα, αυτό με καλύπτει γενικά και μου επιτρέπει να έχω ανοιχτά ενυδρεία
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-17, 17:46
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια πηδάνε σε ύψος πολλές φορές το μήκος τους, οπότε δεν μπορείς να ελέγξεις τα άλματα με χαμηλότερη στάθμη. Οι κόντρες περιφερειακά του ενυδρείου βοηθούν να προλάβουν τα περισσότερα άλματα αλλά και πάλι δεν είναι 100%. Τα ψάρια γενικά πηδάνε είτε από τις άκρες του ενυδρείου είτε κολυμπώντας κόντρα σε ροή, οπότε φροντίζεις να είναι κολυμένο τουλάχιστον το μέρος του ενυδρείου που είναι η επιστροφή του φίλτρου και να έχεις κόντρες περιφερειακά. Με τις κιχλίδες και γατόψαρα, αυτό με καλύπτει γενικά και μου επιτρέπει να έχω ανοιχτά ενυδρεία
Κάποιος μου χε πει οτι εφόσον οι συνθήκες είναι σωστές δεν θα πηδήξουν ποτέ.
Βέβαια υπαρχουν κι τα ατίθασα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-17, 17:49
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Κάποια πηδούν από την φύση τους, προσπαθώντας να ανέβουν το ποτάμι, για να ξεφύγουν από θηρευτή, για να πιάσουν φαγητό που βλέπουν ψηλά, κτλ. Σίγουρα πηδούν και από κακές συνθήκες ή από παράσιτα αλλά όχι μόνο από αυτό
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-17, 16:12
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μου επιβεβεώσατε, αυτό που ήδη υποπτευόμουν! Απλά απορούσα καθώς έβλεπα πολλά σύγγχρονα ενυδρεία που μάλλον για λόγους αισθητικής, εκτίθονται- φωτογραφίζονται χωρίς καπάκι. Για αυτό θεώρησα πως το άλμα των ψαριών εκτός του ενυδρείου, δεν είναι και τόσο διαδεδομένο σπορ στα ψάρια!
Μάλλον πρέπει να βρώ κάποιο τρόπο ψύξης του ενυδρείου, είτε τα ανεμιστηράκια ή το chiller καθώς οι ζέστες είναι μπροστά μας. Τώρα όσον αφορά κακές συνθήκες στο ενυδρείο, δεν έχω τίποτε παράξενο εντοπίσει. Όλες οι μετρήσεις είναι φυσιολογικές και οι καλύτερες που είχα ποτέ για Τέτρα, πλην ίσως της θερμοκρασίας που ανεβαίνει κάποιες ώρες , αλλά όχι απαγορευτικά υψηλά , (ακόμη). Η μόνη αλλαγή τελευταία, είναι η προσθήκη TorMec activ της JBL στο φίλτρο και το κάδο προετοιμασίας νερού, που έχει όμως, ακόμη περισσότερο βελτιώσει τις μετρήσεις (ΡΗ 6.3 , GH 6, KH 5, NH4 0, NO2 0 και NO3 4-6 (τη μέρα της αλλαγής) ενώ τα φωσφωρικά είναι 0). Αρα υποθέτω πως οι συνθήκες δεν πρέπει να είναι το πρόβλημα, αλλά πως πρόκειται για μία συνηθισμένη συμπεριφορά των ψαριών, πράγμα που έμαθα, με μάλλον οδυνηρό τρόπο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-17, 16:18
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αγγελε αυτό με τις συνθήκες δεν πήγαινε για σένα... Απλως το ανεφερα !! Δεν αμφιβάλλω οτι είναι μια χαρά οι συνθήκες σου ! Καλη συνέχεια... Τα ενυδρεία αυτά συνήθως έχουν γυάλινο καπάκι... Που ίσως στις φωτογραφίες δε φαίνεται.... Εγώ δεν έχω εμπιστοσυνη στα ψάρια πάντως... Δεν θα αφήνα ανοιχτό το ενυδρείο... ΑΣΕ που μπορεί να πεσει κι τίποτα μέσα. Εδώ εχθες βρήκα μια λιβελούλα μέσα. Σε θεοκλειστο ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για ψάρια για τα πάνω επίπεδα του ενυδρείου DEXFISH Tanganyika 10 09-05-15 12:56
Εξωτερικό φίλτρο πάνω από τη στάθμη του νερού markdoub Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 28-02-11 09:06
Φυτό πάνω από την επιφάνεια του νερού; almost Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 08-08-10 11:41
Ηλεκτικο φλοτερ σταθμης Geovai Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 29-07-10 16:48
Βαση ενυδρείου σιδερο με κενα από πάνω.. GEORGIOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 26-10-07 15:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04412 seconds with 13 queries