Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-05-17, 13:19   #1
Βοήθεια στην αλλαγή Ιχθυοφόρτωσης
 
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc
Member
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος 05-05-17, 13:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα και απο μένα , μετά την αποτυχημένη επιλογή ψαριών απο petshop (κοινώς ψαρόσουπα ) προσπαθώ να αφαιρέσω και να προσθέσω κατάλληλα ψάρια για το ενυδρείο μου.
Χαρακτηριστικά: 60x30x30 50lt καθαρά. Φίλτρο εσωτερικό 300lt/h και πρόσθεσα λίγο βιολογικό υλικό.
Προς το παρόν έχω 2 melanotainies praecox , 2 xiphophorous
και 1 Sahyadria denisonii , 1 σκαλάρι. Έχω βρει να δώσω το αγγελόψαρο (σε 100λιτρο ?) και το denisonii θα το δώσω πίσω.

Έχω παραγγείλει και 2 φυτά σχετικά εύκολα και απο βδομάδα θα ξεκινήσω και εγώ στην μαγεία του φυτεμένου κοινωνικού ενυδρείου .

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κρατήσω τις μελανοταινίες και τους ξιφοφόρους (που νομίζω θέλουν διαφορετική σκληρότητα από τις μελανοταινίες) προσθέτοντας τις αναλογίες για να είναι σωστά αποικιακά και αν μπορώ να προσθέσω ένα ζευγάρι
Mikrogeophagus Ramirezi και ένα ζευγάρι Dwarf Gourami
Κοιτάζοντας τις απαιτήσεις του κάθε ψαριού ταιριάζουν το θέμα είναι αν ταιριάζουν σαν συμπεριφορά.
Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 3104
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-17, 16:09
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Κανέναςς?????
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-17, 16:25
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Το ενυδρείο σου ειναι μικρό για τα είδη που θέλεις. Θα σου πρότεινα προσωπικά κανά μονομάχο να βεις και να το φυτέψεις. Εγώ θα έβαζα και ενα μικρό κοπαδάκι iriatherina werneri που ειναι όμορφα ψαράκια αν και ειναι παλι λιγα τα λίτρα αλλα θα το επιχειρουσα λογω μήκους.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-17, 16:35
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο σου ειναι μικρό για τα είδη που θέλεις. Θα σου πρότεινα προσωπικά κανά μονομάχο να βεις και να το φυτέψεις. Εγώ θα έβαζα και ενα μικρό κοπαδάκι iriatherina werneri που ειναι όμορφα ψαράκια αν και ειναι παλι λιγα τα λίτρα αλλα θα το επιχειρουσα λογω μήκους.
Αν κρατούσα τις μελανοταινίες και πρόσθετα άλλες 4 να γίνουν ομάδα και ένα ζευγάρι dwarf gourami θα ήταν καλύτερα η πάλι πολλά είναι ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-17, 19:26
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Έχεις λίγα λίτρα για ολα αυτό τα ψάρια τα οποία δεν είναι και μικρά στο μέγεθος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-17, 18:33
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasgnc Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και απο μένα , μετά την αποτυχημένη επιλογή ψαριών απο petshop (κοινώς ψαρόσουπα ) προσπαθώ να αφαιρέσω και να προσθέσω κατάλληλα ψάρια για το ενυδρείο μου.
Χαρακτηριστικά: 60x30x30 50lt καθαρά. Φίλτρο εσωτερικό 300lt/h και πρόσθεσα λίγο βιολογικό υλικό.
Προς το παρόν έχω 2 melanotainies praecox , 2 xiphophorous
και 1 Sahyadria denisonii , 1 σκαλάρι. Έχω βρει να δώσω το αγγελόψαρο (σε 100λιτρο ?) και το denisonii θα το δώσω πίσω.

Έχω παραγγείλει και 2 φυτά σχετικά εύκολα και απο βδομάδα θα ξεκινήσω και εγώ στην μαγεία του φυτεμένου κοινωνικού ενυδρείου .

Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κρατήσω τις μελανοταινίες και τους ξιφοφόρους (που νομίζω θέλουν διαφορετική σκληρότητα από τις μελανοταινίες) προσθέτοντας τις αναλογίες για να είναι σωστά αποικιακά και αν μπορώ να προσθέσω ένα ζευγάρι
Mikrogeophagus Ramirezi και ένα ζευγάρι Dwarf Gourami
Κοιτάζοντας τις απαιτήσεις του κάθε ψαριού ταιριάζουν το θέμα είναι αν ταιριάζουν σαν συμπεριφορά.
Ευχαριστώ
ΔΕΝ γίνεται να κάνεις κοινωνικό ένα 50λιτρο ενυδρείο. Μπορείς να έχεις ένα είδος μικρόσωμου ψαριού.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 Εδώ θα βρεις κάποιες προτάσεις. Το κακό είναι ότι έχεις πολλά είδη που κανένα δεν πάει με το άλλο και γι'αυτό δεν μπορείς να τα δώσεις εύκολα.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια με αλλαγή φιλτρων σε σύστημα A/O psuxopompos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 23-01-14 17:56
Βοήθεια!!!!!καθε ποτε αλλαγή ενος μερους του ενυδρειου? Zacgio Αρχάριοι γλυκού νερού 49 04-10-13 18:09
Αλλαγή φόντου στην πλάτη του ενυδρείου. A.P Γλυκό νερό - Γενικά 14 15-03-13 15:05
Αλλαγή PH δικτύου στην Αν. Θεσσαλονίκη; LeeHook Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-01-11 13:15
πόσο αντιχλώριο στην αλλαγή νερού; manolis1976 Αρχάριοι γλυκού νερού 12 03-02-09 20:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03895 seconds with 13 queries