Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-12, 21:52
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή Βοηθεια σε αρχαριο.

Εχω 3 ενυδρια απο τα οποια χρισημοποιο τα 2.Ενα 230 λιτρα και ενα 40.
Εχω κανει πολλα λαθοι και θελω να τα διορθοσω.Καπου εδω σας χρειαζομαι!
Στο 230 λιτρα εχω 7 χρυσοψαρα 2 αγκελοψαρα 3 πλατιστομους 3 κορυδορες 1 καρχαριακι shilver και αλλα 2 ψαρακια που δεν ξερω τα ονοματα τους.Στο 40 λιτρων εχω 9 guppies 4 αρσενικα και 5 θυληκα.Τι θα κανατε στη θεση μου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-12, 22:05
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

γεια σου φιλε.
1)χρυσοψαρα ζουν μονα τους(αλλες συνθικες νερου και ταιζματος)
2)κορυ και γκαμπι(αλλος συνδιασμος)
3)αγγελοψαρα θελουν και λιτρα αλλα και υψος ενυδρειου.(και φυσικα αλλες συνθικες νερου)αναφερε το και αυτο να δουμε εαν μπορουν να ζησουν μεσα στο ενυδρειο σου.πανε και τα κορυ μαζι.

σιγουρα θες αλλαγες ετσι οπως εισαι τωρα.τι σου αρεσουν εσενα απο ταψαρια που εχεις πες για να δουμε τι ταιριαζει και τι οχι.
το σιγουρο ειναι πως ετσι δεν εχεις σωστες διαβιωσης για τα ψαρια σου.

στο μικρο που εχεις ζωοτοκα ειναι λιγο μικρο.βαλε και πως σε λιγο που θα γενησουν θα εχεις πολλα ψαρια αρα προβληματα(αμωνιες)και αλλα.οποτε και αρωστειες.

διαλεξε και ενημερωσε να δουμε.
το τριτο ενυδρειο για ποιο λογο δεν το δουλεβης?ειναι μεγαλο?δωσε περισσοτερα στοιχεια και για τα αλλα δυο που δουλεβης(διαστασεις δηλαδη)και εαν ξερεις και τα φιλτρα τους να δουμε και εκει εαν ειναι αρκετα για πολλα ψαρια που θες να εχεις.


αυτο 1 καρχαριακι shilver που αναφερης σε αλλο σου post πεθανε η το εχεις και αυτο μεσα ακομη?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-12-12, 22:14
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

230 λιτρα ειναι 1m x 62cm x 40cm.
40 λιτρα 40cm x 28,5cm x 30cm.
Το αλλο ειναι πολυ μικρο νομιζο κοντα στα 25 λιτρα και ετσι το κραταω για οταν κανω αλλαγες και πρεπει να βγαλω τα ψαρια τα βαζω εκει.Εμενα ολα τα ψαρια μου αρεσουν απλα το θεμα μου ειναι και το τι ειναι σωστο.Απο εκει και περα βλεπουμε.Οχι το εχω το shilver απλα ξεχασα να το γραψω.Τα guppies πριν 2 μερες γενισαν 8 μικρα και σκευτομαι τι να κανω.Ειμαι ολος αυτια!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-12-12, 22:20
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

σου αρεσουν ολα,αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα σε ενα.

παμε λοιπον
χρυσοψαρα μονα τους.θελουν πολλα λιτρα και επειδη εχεις 7 δεν χωρανε στο μεγαλο σου ενυδρειο.εαν τα εχεις μικρα τωρα θα μεγαλωσουν και θα σου πεθανουν γιατι απλα δεν θα μπορουν να κολυμπισουν στο ενυδρειο σου.

γκαμπι και κορυ μπορεις να τα βαλεις στο μεγαλο και να δεις γεννες και απο τα δυο ειδη.

αγγελοψαρα μπορεις να τα βαλεις στο μεγαλο σου ενυδρειο και να δεις γεννες στο μελλον εαν ειναι και ζευγαρι,οπως μπορεις να προσθεσεις ακομη μερικα εως να κανεις ζευγαρι.

το μικρο ενυδρειο των 40 λιτρων σου μπορει να φιλοξενισει τα εξης αξιοπρεπεστατα για ψαρια
μονομαχο
γαριδες
γκαμπακια γεννες (μικρα)εως να γινουν καταληλα(μεγαλουτσικα)για να μην στα τρωνε αλλα ψαρια του ειδους τους η και αλλα.
σαλιγκαρια
μονο φυτα


βοηθισα καθολου?πως τα ακους εως τωρα?

1m x 62cm x 40cm το 62cm ειναι το υψος του ενυδρειου?

τον καρχαρια δεν στον αναφερα οπως βλεπεις γιατι οντως γινεται καρχαριας και θα σε φαι και εσενα(υπερβαλο λιγο ετσι)οποτε δεν στο αναφερα καν οτι πρεπη να ζηση μεσα με αυτα τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-12, 22:32
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Κορυ και γκαπυ δεν πανε μαζί. Έχουν διαφορετικές απαιτήσεις νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-12, 22:37
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Ναι το υψος ειναι 62cm.Αν αποφασισω να κρατησω καποια απο αυτα τα υπολοιπα ψαρια τι να τα κανω?επισης εχω πλαστικα φυτα,επειρεαζει σε κατι αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-12, 22:44
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

τα ψαρια που εαν αποφασισεις οτι δεν θες
1)τα δινεις με αγγελια(χαριχζεις η πουλας η ανταλασης) εδω σε ατομα που μπορουν να τα κρατησουν στα ενυδρεια τους
2)τα πουλας η τα επιστρεφεις στο μαγαζη που σου τα εδωσε

ψευτικα φυτα δεν υπαρχη λογος να εχεις.απλα τα αντικαθιστας με αληθινα.
η ζητας να σου δωσουν εδω χομπιστες με τα ψαρια που θα δωσεις και εσυ σε αυτους η αγοραζεις η απο παιδια η απο καταστημα.
ευκολα φυτα απλα το αγοραζεις το βαζεις μεσα στο ενυδρειο οπως εβαλες και το ψευτικο και μετα το βλεπεις να μεγαλωνη.αυτη ειναι η φυση.
για ναμην σε μπλεξω πως και τι απλα παρε μερικα ευκολα φυτα και μετα ρωτας περισσοτερα που δεν ξερεις.

gianniwpopi 4 χρονια δεν εχω προβλημα εγω πιστεβω ακομη.και μολις σημερα και τα κορυ μου γενισαν κιολας.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67441
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-12, 22:59
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Ωραια θα παρω αυριο ενα τηλεφωνο στο πετ σοπ που τα αγορασα και θα ρωτησω αν τα περνουν πισο η αν ειναι να κανω καμια ανταλαγη με φυτα.Αν βαλω αμμο αντι για χαλικι που εχω τωρα θα ειναι καλητερα?
-------------------------
Αυτα ειναι τα ενυδρεια μου.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαβριλος : 17-12-12 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-12, 23:10
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Φιλε μου
1)κορυντορας πανε κοπαδι δηλαδη 6 ατομα το λιγοτερο
2)3 πλεκο δεν εχεις τα λιτρα για να τα φιλοξενησεις γινονται τεραστια
(αν σου αρεσουν σαν ψαρια μπορεις να παρεις ancistrous γινονται 12εκ)
3)καρχαριας:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958
4)μια φοτο απο τα ψαρια που δεν ξερεις ποια ειναι
5)τα γκαπακια αν δεν κανω λαθος πανε χαρεμι 1αρσκ-3θυλικα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-12, 23:45
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Το ενα που δεν ξερω ειναι αυτο.

Και το αλλο αυτο.

Δεν μπορουσα να βγαλω πιο καλη φωτο.
Να και 2 απο τα πλεκο.Μηπως ειναι ancistrus και οχι πλεκο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-12-12, 23:50
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

γαβριλο προσπαθισε να εχεις περισσοτερες συναλαγες εδω με φιλους και παιδια και της περιοχης σου.μεγαλυτερη χαρα θα παρη καποιος εαν του δωσεις παραδειγμα τα χρυσοψαρακια σου και αυτος σου δωση αλλα ψαρια που θες εσυ και φυτα.
στα μαγαζια η τυχη των ψαριων κατα 90% ειναι γνωστη σε ολους μας.θα πανε εαν ζησουν εως τοτε σε αλλους που δεν θα ξερουν και κριμα.
σου λεω την γνωμη μου,δεν εχω κατι με κανεναν αλλα διαβαζοντας και εσυ με τον καιρο θα δεις την πραγματικη αληθεια που παιζη στο χομπι τοσα χρονια και δεν εχει αλαξη καν τιποτα.τελος παντον.πρατης εσυ οπως σε φωτισει ο θεος.

χρωματιστα χαλικια δεν κανουν για ψαρια.
εαν βαλεις χρυσοψαρα θελουν λεπτη αμμο (κοκομετρια πολυ ψιλη)γιατι την βαζουν στο στομα τους.
το ιδιο και τα κορυ.
το ιδιο τα περισσοτερα ψαρια.

γαβριλο δες τι ψαρια θες εσυ να κρατησεις.δες τι φυτα σου αρεσουν αφου κανεις ευρεση αγορας χωρις να αγορασεις και μαθης τα ονοματα απο φυτα και ψαρια που θες.ελα εδω ξαναγραψε τι ειδες τι σου αρεσε και θα παρης συμβουλες το τι πρεπη να κανεις.

γιαυτο σου λεω παραπανω βρες φιλους και χομπιστες απο την περιοχη σου και προσπαθισε να κανεις με αυτους ανταλαγες θα μαθης πολλα ετσι.αφου ακομη εισαι νεος.ρωτοντας μαθενης.προσεξε μην αρχιζεις παλη να αγοραζεις και σου πουλανε οτι ναναι.δες της αναγκες σου,δες που θες εσυ να πας (τι σταδιο σε ψαρια φυτα τελος παντων εξοπλισμο)και μετα θα σου απαντισουμε ολες της ερωτησεις σου.

πιστεβω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο και να σε βοηθισα λιγακι.
εγω εδω θα μαι να σου απαντησω σε οτι γνωριζω.

ΚΑΝΕ ΣΩΣΤΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ.
αυτο θα σε βοηθισει και εδω στο χομπι, αλλα και αλλου.
χαρικα που τα ειπαμε σου ευχομαι καλη συνεχεια καλες γιορτες να εχεις και συντομα να δεις τα ενυδρεια σου οπως τα εχεις φανταστη.
γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-12-12, 23:55
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Για το 1ο δεν ξερω να σου πω τι ειναι
το 2ο ειναι ξιφοφορος αρσενικος το καταλαβαινεις απο την ουρα
οσο για τα πλεκο δεν μπορω να σου πω παλι με σιγουρια νομιζω ειναι πλεκο αυτα τα γατοψαρα φερνουν συνιθως ποιο πολυ σε μαγαζια και χωρις να ειμαι σιγουρος αν ισχυει κατι τετοιο που θα σου πω τα ancistrous εχουν βουλες πανω τους τα δικα μου τουλαχιστον και τα περισοτερα πλεκο που εχω δει ειναι οπως τα δικα σου αλλα ας το αφισουμε σε καποιον ποιο εμπειρο απο μενα να το κρινει
-------------------------
Μου κανει για gourami το πρωτο χωρις να ειμαι σιγουρος εχεις καμια ποιο καθαρη να βαλεις;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harmasn : 17-12-12 στις 23:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-12-12, 23:58
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

βλεπεις λοιπον γαβριλο τι σου εχει πουλησει το μαγαζι?
ολα σε ενα νοικοκυρεμενα εδω δεν ισχυει......
κριμα και παλη κριμα που τετοιους καιρους υπαρχουν επαγγελματιες που κοροιδευουν τον κοσμακι.
ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ.λυπαμαι πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-12-12, 00:06
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σας.Και σε εσας ευχομαι καλες γιωρτες!Θα ειμουν πολυ χαρουμενος αν ηξερα οτι πηρε τα ψαρια μου ενας που θα τα προσεχει.Το κακο ειναι οτι δεν ξερω κανεναν εδω κοντα που να ασχολειτε και να μπορουμε να ανταλαξουμε και καπια πραγματα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
βλεπεις λοιπον γαβριλο τι σου εχει πουλησει το μαγαζι?
ολα σε ενα νοικοκυρεμενα εδω δεν ισχυει......
κριμα και παλη κριμα που τετοιους καιρους υπαρχουν επαγγελματιες που κοροιδευουν τον κοσμακι.
ΠΟΛΥ ΚΡΙΜΑ.λυπαμαι πολυ.
Κατι ασχετους σαν και εμενα εκμεταλεβοντε!Ασε που τους κοβω να μην ξερουν τιποτα!Αυτοι απλα πουλανε.Δεν τους νοιαζουν τα ψαρια μονο τι θα μπει στην τσεπη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαβριλος : 18-12-12 στις 00:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-12-12, 00:07
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ανοιξε ενα αλλο post και αναφερε ποιος εισαι απο που εισαι και τι χαριζεις πουλας ανταλασεις με ατομα της περιοχης σου.και συντομα θα δεις ποσοι ειναι κοντα σου.
ειπαμε ρωτας και σου απανταμε.
γραψε και θα δεις ποσοι θα βρεθουν.
εδω μεσα υπαρχη πολυ μεγαλη οικογενεια και αγαπη στο χομπι.θα το διαπιστωσεις συντομα μιας και ηρθες και συ καινουργιος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-12-12, 00:10
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
ανοιξε ενα αλλο post και αναφερε ποιος εισαι απο που εισαι και τι χαριζεις πουλας ανταλασεις με ατομα της περιοχης σου.και συντομα θα δεις ποσοι ειναι κοντα σου.
ειπαμε ρωτας και σου απανταμε.
γραψε και θα δεις ποσοι θα βρεθουν.
εδω μεσα υπαρχη πολυ μεγαλη οικογενεια και αγαπη στο χομπι.θα το διαπιστωσεις συντομα μιας και ηρθες και συ καινουργιος.
Thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-12-12, 00:31
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Καλα στα λεει ο gemen.. ειμαστε και Βεροιωτες εδω.. μην φοβασαι κατι
θα γινει
maikl θελεις κανενα ψαρι?

Φιλε Γαβριλο (γνωστο ονομα το εχω ξαναακουσει), καταρχην πρεπει να διαλεξεις
ποιο ειδος απο τα ψαρια που εχεις σου αρεσει πιο πολυ για να κρατησεις..
Εχουν διαφορετικες αναγκες σε νερο αυτα που εχεις μεσα, καποια οπως τα
αγγελοψαρα και κορυντορας π.χ, θελουν μαλακο νερο και δεν το συστηνω για αρχαριο..αρα
θα πρεπει να φυγουν..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-12-12, 00:36
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ψαρια που εαν αποφασισεις οτι δεν θες
1)τα δινεις με αγγελια(χαριχζεις η πουλας η ανταλασης) εδω σε ατομα που μπορουν να τα κρατησουν στα ενυδρεια τους
2)τα πουλας η τα επιστρεφεις στο μαγαζη που σου τα εδωσε

ψευτικα φυτα δεν υπαρχη λογος να εχεις.απλα τα αντικαθιστας με αληθινα.
η ζητας να σου δωσουν εδω χομπιστες με τα ψαρια που θα δωσεις και εσυ σε αυτους η αγοραζεις η απο παιδια η απο καταστημα.
ευκολα φυτα απλα το αγοραζεις το βαζεις μεσα στο ενυδρειο οπως εβαλες και το ψευτικο και μετα το βλεπεις να μεγαλωνη.αυτη ειναι η φυση.
για ναμην σε μπλεξω πως και τι απλα παρε μερικα ευκολα φυτα και μετα ρωτας περισσοτερα που δεν ξερεις.

gianniwpopi 4 χρονια δεν εχω προβλημα εγω πιστεβω ακομη.και μολις σημερα και τα κορυ μου γενισαν κιολας.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67441
τα κορυ θελουν ph κατω απο 7 ενω τα γκαπυ θελουν πιο σκληρο νερο.
μακαρι να σου βγουν τα μωρα... τα δικα μου σε ph 6.9 εχουν γεννησει σε 1 χρονο πανω απο 10 φορες αλλα δεν εχω ασχοληθει με την γεννα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-12-12, 01:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γαβριλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενα που δεν ξερω ειναι αυτο.

Και το αλλο αυτο.

Δεν μπορουσα να βγαλω πιο καλη φωτο.
Να και 2 απο τα πλεκο.Μηπως ειναι ancistrus και οχι πλεκο?
Το πρωτο ειναι gourami (gold form), το 2ο ξιφοφορος και το 3ο Pterygoplichthys gibbiceps
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-12-12, 09:28
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Γεια σου συνπατιοτη!Αντε ωραια να βλεπω ατομα απο κοντα που μπορουν να με βοηθησουν!Ειμαι πολυ προβληματησμενος.Εδωσα τσαμπα λευτα για να τα αγορασω εχω δεθει μαζι τους και τωρα πρεπει να αποχωριστω καποια απο αυτα.Ολα τα ψαρια μου τα εχω 7 μηνες εκτος απο τα guppies που τα εχω μια βδομαδα.Μου ειναι αρκετα δυσκολο.Το περιεργο ειναι οτι δεν πεθανε κανενα ακομα και δειχνουν να ειναι μια χαρα.Αν λοιπον ενας απο εσας ειχε το ενυδρειο μου τι θα εκανε?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-12-12, 10:30
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γαβριλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου συνπατιοτη!Αντε ωραια να βλεπω ατομα απο κοντα που μπορουν να με βοηθησουν!Ειμαι πολυ προβληματησμενος.Εδωσα τσαμπα λευτα για να τα αγορασω εχω δεθει μαζι τους και τωρα πρεπει να αποχωριστω καποια απο αυτα.Ολα τα ψαρια μου τα εχω 7 μηνες εκτος απο τα guppies που τα εχω μια βδομαδα.Μου ειναι αρκετα δυσκολο.Το περιεργο ειναι οτι δεν πεθανε κανενα ακομα και δειχνουν να ειναι μια χαρα.Αν λοιπον ενας απο εσας ειχε το ενυδρειο μου τι θα εκανε?
Ως κάτοχος ψαρόσουπας κι εγώ, θα σου πω μόνο ότι το γεγονός ότι δε σου πέθανε κανένα ακόμα δε σημαίνει ότι δε θα σου πεθάνει, ή ότι περνάνε όμορφα... Αν έχεις δεθεί (πίστεψέ με το καταλαβάινω γιατί είχα αρχικά χρυσόψαρα με τροπικά και επειδή δεν ήθελα να διώξω τα χρυσόψαρα, τους έκανα λιμνούλα στο μπαλκόνι) τότε πρέπει να σκεφτείς και το καλό για τα κατοικίδιά σου... Σίγουρα το τελευταίο που θέλεις είναι να ξυπνήσεις ένα πρωί και να τα δεις ανάσκελα...
Ή τους δίνεις το χώρο και τις συνθήκες που χρειάζονται, ή τα δίνεις αλλού κατά τη γνώμη μου... Ιδανικά σε χομπίστα που ξέρεις ότι θα περάσουν καλύτερα από ότι σε petshop...

Κουράγιο, θα στρώσει η κατάσταση μόλις φτιάξεις κάποια πραγματάκια...
PS: Βάλε μερικά εύκολα φυτάκια από συνχομπίστα και θα ξεχάσεις ότι υπάρχουν... ¶σε που θα κάνουν και το περιβάλλον καλύτερο για τα ψαράκια που τελικά θα επιλέξεις...
Καλή συνέχεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-12-12, 10:38
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως κάτοχος ψαρόσουπας κι εγώ, θα σου πω μόνο ότι το γεγονός ότι δε σου πέθανε κανένα ακόμα δε σημαίνει ότι δε θα σου πεθάνει, ή ότι περνάνε όμορφα... Αν έχεις δεθεί (πίστεψέ με το καταλαβάινω γιατί είχα αρχικά χρυσόψαρα με τροπικά και επειδή δεν ήθελα να διώξω τα χρυσόψαρα, τους έκανα λιμνούλα στο μπαλκόνι) τότε πρέπει να σκεφτείς και το καλό για τα κατοικίδιά σου... Σίγουρα το τελευταίο που θέλεις είναι να ξυπνήσεις ένα πρωί και να τα δεις ανάσκελα...
Ή τους δίνεις το χώρο και τις συνθήκες που χρειάζονται, ή τα δίνεις αλλού κατά τη γνώμη μου... Ιδανικά σε χομπίστα που ξέρεις ότι θα περάσουν καλύτερα από ότι σε petshop...

Κουράγιο, θα στρώσει η κατάσταση μόλις φτιάξεις κάποια πραγματάκια...
PS: Βάλε μερικά εύκολα φυτάκια από συνχομπίστα και θα ξεχάσεις ότι υπάρχουν... ¶σε που θα κάνουν και το περιβάλλον καλύτερο για τα ψαράκια που τελικά θα επιλέξεις...
Καλή συνέχεια
Thanks! Μαλλον κατι τετοιο θα πρεπει να κανω. Δεν ξερω ονομασια αλλα μου αρεσει παρα πολυ η χαμηλη βλαστηση σαν γρασιδη που ειναι.Εχετε καμια αποψη περι του θεματος?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-12-12, 14:06
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Γαβριλο εγω στην θεση σου θα τα εδινα ολα και θα κρατουσα τα 5 χρυσοψαρα..
Η επιλογη ειναι δικη σου.. καλο ειναι ομως να φυγουν καποια γρηγορα...
Τι φιλτρο εχεις?

Επισεις για αρχη βγαλε ολα τα ψευτικα φυτα και απο τα 2 ενυδρεια...θα χρειαστει ακομα να αλλαξεις υποστρωμμα..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-12-12, 14:26
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

SEN HJ-952 Αυτο ειναι το φιλτρο.Κριμα μερικα μου τα ειχαν κανει δωρο και θα φανει ασχημα που θα τα δοσω.Εσυ μενεις μεσα στην βεροια?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-12-12, 14:34
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γαβριλος Εμφάνιση μηνυμάτων
SEN HJ-952 Αυτο ειναι το φιλτρο.Κριμα μερικα μου τα ειχαν κανει δωρο και θα φανει ασχημα που θα τα δοσω.Εσυ μενεις μεσα στην βεροια?
Ναι μεσα στην Βεροια..
Εχεις αυτο το φιλτρο στο 230 λ?
Αν κρατησεις τα χρυσοψαρα,,προφανως θα πρεπει να αλλαξεις και φιλτρο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-12-12, 15:03
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μεσα στην Βεροια..
Εχεις αυτο το φιλτρο στο 230 λ?
Αν κρατησεις τα χρυσοψαρα,,προφανως θα πρεπει να αλλαξεις και φιλτρο...
Γιατι θα πρεπει να τα αλλαξω?Λεει μεχρι 300 λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-12-12, 16:58
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γαβριλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι θα πρεπει να τα αλλαξω?Λεει μεχρι 300 λιτρα.
Ναι λεει, αλλα τα χρυσοψαρα ειναι απο τα πιο "βρωμιαρικα" ψαρια κι εσυ
Εχει ηδη 7 εκει μεσα + τα αλλα..
χρειαζεσαι λοιπον μεγαλυτερη βιολογια στο φιλτρο σου (περισσοτερο χωρο για βιολογικα υλικα)..
Τα εσωτερικα φιλτρα συνηθως δεν αρκουν για μεγαλα ενυδρεια..
Τα καταλληλοτερα ειναι τα εξωτερικα..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-12-12, 18:50
Γαβριλος Ο χρήστης Γαβριλος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 299
Προεπιλογή

Thank!
Παιδια τελικα αποφασησα να δοσω τα ψαρια μου και να βαλω μονο guppies.Μπορειτε να μου πειτε τι φυτα να βαλω που να ειναι ανθεκτηκα γιατι ειμαι αρχαριος ακομα.Αν βαλω guppies δεν νομιζω να εχω θεμα με το φιλτρο ε?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-12-12, 21:41
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ναι..προφανως δεν θα εχεις...
Ευκολα φυτα για αρχη (τουλαχιστον) υπαρχουν αρκετα..
Δες λιγο κι εδω..http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67476 Η τιμη ειναι πολυ καλη!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-12-12, 13:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γαβριλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι θα πρεπει να τα αλλαξω?Λεει μεχρι 300 λιτρα.
Γαβριλο, τα φιλτρα μη τα επιλεγεις απο τα λιτρα που γραφουν και την δυναμη της αντλιας τους.
Το φιλτρο λεει "εως 300 λιτρα".
Και εννοει με ενα μονομαχο μεσα στα 300 λιτρα

Το πρωτο που κοιτας ειναι η χωρητικοτητα και ποιοτητα των υλικων, αν μπορουν να "σηκωσουν" την ιχθοφορτωση του ενυρειου σου.
Θελεις 20 τετοια φιλτρα για το ενυδρειο σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια σε εναν αρχαριο. antonis 1979 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 07-07-12 19:11
Μονομαχος για αρχαριο!Λιγη βοηθεια lary7 Bettas 9 19-12-11 11:54
Βοηθεια σε Αρχαριο.... isaias1983 Αρχάριοι γλυκού νερού 17 10-12-10 11:42
Το πρωτο μου ενυδρειο (βοηθεια σε αρχαριο) georot1981 Malawi 63 23-10-09 14:17
καλησπερα απο τον αρχαριο... κωστακης Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-02-08 20:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09902 seconds with 13 queries