Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-12, 03:10
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή αιφνιδιος θανατος χρυσοψαρου...

οπως θα ξερετε (και πως να μην ξερετε,αφου σας επρηξα...) εχω δυο ενυδρεια με χρυσοψαρα:
ενα 85αρι με οραντα και ενα 65αρι με black moors.

ανοιξα νεο thread να μην μπερδευτουμε...

εδω εξηγησα το γνωστο μπαχαλο με τις αλγες στο 65λ με τα black moor τα οποια ευτυχως (μαλλον) εχουν επανακαμψει πληρως και το ενυδρειο εχει ξαναβρει την ισοροπια του μετα το μπαχαλο με τον σιδηρο.

οπως δηλωσα στο συγκεκριμενο θεμα, γκαντεμια φαινεται επεσε,καθως παρατηρησα στο απολυτα υγειες 85αρι με τα οραντα,το ενα red cup μου φανηκε καπως αδυναμο,ενω ειδα και ενα σχισιμο στην ουρα του..
(ασε και ο μονομαχος που καμπουριασε..τουλαχιστον φαινεται για την ωρα καλυτερα - μιλαμε για μεγαλη γκαντεμια...)

οπως εγραψα και στο προηγουμενο ποστ μου,αρχισα εδω και τρεις μερες το μελαφιξ και του εδωσα μουλιασμενη σε βιταμινη τροφη..
το θεμα ειναι οτι το ψαρι φαινοταν μεσα σε μερικες ωρες να χανει δυναμεις..
εν τω μεταξυ,ετρωγε κανονικα και τα περιτωματα του επισης κανονικα...

σημερα το ειδα να επιπλεει...

τι εγινε ρε παιδια;

απο αλλαγες νερου μια φορα την εβδομαδα.
αμμωνια και νιτρωδη παντα στο μηδεν.
νιτρικα το υψυλοτερο ΜΙΑ φορα εφτασε 25!συνηθως 15 και κατω!
φυσιολογικη συμπεριφορα.
τροφη:και του πουλιου το γαλα!

το ειχα κοντα στο χρονο (10-11 μηνες),οποτε και η "δικαιολογια" της "κακοποιησης" απο τα πετσοπ νομιζω "περασε" τον δοκιμαστικο χρονο της...


ειληκρινα την προηγουμενη εβδομαδα φαινοταν απολυτα υγειες!
οτι εγινε,εγινε μεσα σε 5 μερες!
ουφφ...

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι το ειχα παρει πριν κανενα χρονο μαζι με ενα ολοιδιο οραντα το οποιο πριν ενα τετραμηνο περιπου ειχε παθει...
ειχα ανοιξει θεμα εδω.

οπως βλεπετε ειναι ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΕΣ οι περιπτωσεις!

ειναι ευαισθτα τα οραντα;μηπως τα red cup;

εχω διαβασει παρα πολλα πριν τα παρω και μεσα σε αυτα ειχα δει πως ενα υγειες redcup πρεπει καθως μεγαλωνει,να μεγαλωνει αρκετα το wen και η ουρα του!
το συγκεκριμενο ειχε αρκετη ουρα,αλλα δεν "εδωσε" καθολου στο σωμα ουτε και στο wen οοολο αυτο το διατημα!αυτο εδω και καιρο μου φαινοταν υποπτο...
τι να πω...

στεναχωρηθηκα παντως γιατι το ειχα σαν κατοικιδιο.το ταιζα στο στομα κλπ...

να σημιωσω οτι μολις "μας αφησε" πριν 3-4 μηνες η "παρεα" του,το αντικατεστησα με ενα τυπικο πορτοκαλι οραντα,που φαινεται πολυ καλα...
τωρα το εχω μονο του..
δεν ξερω και δεν νομιζω να βαλω αλλο...





ΥΓ:το μελαφιξ να το σταματησω;ή θα κανω τα βακτηρια πιο ανθεκτικα:το δινω τρεις μερες τωρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-12, 09:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ΜΗΠΩΣ -με καθε επιφυλαξη- οι ασθενειες στα δυο ενυδρεια συνδεονται...
Στο πωτο μπορει να το εκανες μπαχαλο με την καφε αλγη, αλλα αυτο ηταν χαλια οπτικα για σενα, δε νομιζω να ενοχλησε τα ψαρια. Τα σημαδια που ειδες προφανως ηταν καποια ασθενεια ή βακτηριο.
Προφανως -οπως σχεδον ολοι μας- κανεις το "λαθος" να χρησιμοποιεις κοινα συνεργα στα ενυδρεια σου, ειτε -επισεις οπως ολοι μας- χωνεις τα χερια σου μεσα στα ενυδρεια και πριν πας στο επομενο δεν τα απολυμαινεις με καποιο τροπο.

Τη θεραπεια με το με το μελαφιξ δε βλεπω το λογο να τη σταματησεις, ολοκληρωσε την συμφωνα με τον κατασκευαστη (7 μερες). Εκχυλισμα τσαγιου ειναι εξ αλλου, πιο δυνατο το ανοσιοποιητικο των ψαριων κανει οχι τα βακτηρια.

Τελος μηπως εχεις καμια uv προχειρη (οχι απαραιτητα αυτες που εχουν στα petshops, μια οποιαδηποτε blacklight uvb ή uvd, uva δεν κανει τιποτα) αν ναι θα ελεγα να την χρησιμοποιησεις για ενα μικρο διαστημα. (αν δεν εχεις δε σε παροτρυνω να παρεις, απλα στην παρουσα φαση μια απολυμανση δε θα εκανε κακο, λιγο esha2000 θα εκανε την ιδια δουλεια)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-12, 13:40
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Εχω παθει το ίδιο. Αν δείς το ποστ "Τόσο ξαφνικός θάνατος" Δυστυχώς μερικές φορές δεν είναι φανερές οι αιτίες μιας αρρώστειας, ούτε και φαίνεται να υπάρχει αρρώστεια μέχρι να χαθει ένα ψάρι. Στην απορία αυτή μου είχε απαντήσει κάποτε ο PachM σε άλλο φόρουμ λέγοντας τα εξής:

"Όπως σε όλους τους ζώντες οργανισμούς έτσι και στα ψάρια οι ταλαιπωρίες του οργανισμού συσσωρεύονται και κάποια στιγμή δυστυχώς καταπονούν τόσο τον οργανισμό που αυτός καταλήγει.
Μια λοιπόν από τις πιθανότητες είναι η περίπτωση όταν το ψάρι γεννήθηκε και μεγάλωσε με "ειδικές τροφές ταχείας ανάπτυξης" να δημιουργήθηκαν διάφορα προβλήματα στον οργανισμό του τα οποία να οδήγησαν στον σταδιακό εκφυλισμό εσωτερικών οργάνων που δυστυχώς είχαν αυτή την ατυχή κατάληξη."


Ενδέχεται δηλ να είχε το ψάρι κάποιο εσωτερικό πρόβλημα που δεν γνώριζες, ούτε και το προκάλεσες εσύ. Εχεις λοιπόν απόλυτο δίκιο που ζητάς ψάρια απο αναπαραγωγές χομπιστών. Εμένα και τα δύο ψάρια που είχα αγοράσει απο πανηγύρι όταν πρωτοξεκίνησα το χόμπυ, έζησαν 2 χρόνια και τέλος! παρά το ότι τους προσέφερα γρήγορα τις καλλίτερες συνθήκες και δεν είχαν ποτέ ενδείξεις ασθένειας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-12, 17:39
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΗΠΩΣ -με καθε επιφυλαξη- οι ασθενειες στα δυο ενυδρεια συνδεονται...
Στο πωτο μπορει να το εκανες μπαχαλο με την καφε αλγη, αλλα αυτο ηταν χαλια οπτικα για σενα, δε νομιζω να ενοχλησε τα ψαρια. Τα σημαδια που ειδες προφανως ηταν καποια ασθενεια ή βακτηριο.
Προφανως -οπως σχεδον ολοι μας- κανεις το "λαθος" να χρησιμοποιεις κοινα συνεργα στα ενυδρεια σου, ειτε -επισεις οπως ολοι μας- χωνεις τα χερια σου μεσα στα ενυδρεια και πριν πας στο επομενο δεν τα απολυμαινεις με καποιο τροπο.

Τη θεραπεια με το με το μελαφιξ δε βλεπω το λογο να τη σταματησεις, ολοκληρωσε την συμφωνα με τον κατασκευαστη (7 μερες). Εκχυλισμα τσαγιου ειναι εξ αλλου, πιο δυνατο το ανοσιοποιητικο των ψαριων κανει οχι τα βακτηρια.

Τελος μηπως εχεις καμια uv προχειρη (οχι απαραιτητα αυτες που εχουν στα petshops, μια οποιαδηποτε blacklight uvb ή uvd, uva δεν κανει τιποτα) αν ναι θα ελεγα να την χρησιμοποιησεις για ενα μικρο διαστημα. (αν δεν εχεις δε σε παροτρυνω να παρεις, απλα στην παρουσα φαση μια απολυμανση δε θα εκανε κακο, λιγο esha2000 θα εκανε την ιδια δουλεια)

φιλε μου δεν συμβαινει κατι τετοιο γιατι απλα το καθε ενυδρειο ειναι σε διαφορετικο σπιτι!το συγκεκριμενο ειναι της κοπελιας μου,αλλα το φροντιζουμε μαζι!
επισης,ειπα πως ΔΕΝ εκδηλωσε ασθενεια!απλα πριν τρεις μερες εδειξε λιιιγο φαγωμενη ουρα!
οσο για τις αλγες που λες στο αλλο ενυδρειο,δεν ειπα οτι εκαναν κακο,απλα με την προσθηκη σιδηρου ειχα αλλαγες στις παραμετρους!και μετα τον καθαρισμο τους (και του φιλτρου) ειχα bacterial bloom!αυτο ηταν το προβλημα το οποια απλα πιστευω πως λυθηκε!
δεν τεθηκε ποτε θεμα ασθενειας στα black moors!
ευχαριστω παντως για την βοηθεια!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω παθει το ίδιο. Αν δείς το ποστ "Τόσο ξαφνικός θάνατος" Δυστυχώς μερικές φορές δεν είναι φανερές οι αιτίες μιας αρρώστειας, ούτε και φαίνεται να υπάρχει αρρώστεια μέχρι να χαθει ένα ψάρι. Στην απορία αυτή μου είχε απαντήσει κάποτε ο PachM σε άλλο φόρουμ λέγοντας τα εξής:

"Όπως σε όλους τους ζώντες οργανισμούς έτσι και στα ψάρια οι ταλαιπωρίες του οργανισμού συσσωρεύονται και κάποια στιγμή δυστυχώς καταπονούν τόσο τον οργανισμό που αυτός καταλήγει.
Μια λοιπόν από τις πιθανότητες είναι η περίπτωση όταν το ψάρι γεννήθηκε και μεγάλωσε με "ειδικές τροφές ταχείας ανάπτυξης" να δημιουργήθηκαν διάφορα προβλήματα στον οργανισμό του τα οποία να οδήγησαν στον σταδιακό εκφυλισμό εσωτερικών οργάνων που δυστυχώς είχαν αυτή την ατυχή κατάληξη."


Ενδέχεται δηλ να είχε το ψάρι κάποιο εσωτερικό πρόβλημα που δεν γνώριζες, ούτε και το προκάλεσες εσύ. Εχεις λοιπόν απόλυτο δίκιο που ζητάς ψάρια απο αναπαραγωγές χομπιστών. Εμένα και τα δύο ψάρια που είχα αγοράσει απο πανηγύρι όταν πρωτοξεκίνησα το χόμπυ, έζησαν 2 χρόνια και τέλος! παρά το ότι τους προσέφερα γρήγορα τις καλλίτερες συνθήκες και δεν είχαν ποτέ ενδείξεις ασθένειας.

φιλε χριστοφορε σ'ευχαριστω πολυ..
ειναι μια απο τις πιο χρησιμες απαντησεις που διαβασα ποτε,στο να καταλαβω (οσο γινεται) στο τι θα μπορουσε να εφταιγε!
οντως γι'αυτο προσπαθησα να βρω ψαρια αναπαραγωγης...
ειναι πολυ κριμα παντως...
να προσπαθεις για το καλυτερο,να νομιζεις οτι το εχεις,αλλα στην πραγματικοτητα δεν ξερεις τι "κουβαλαει" το ψαρι σου...
με το εμποριο,εχουμε καταφερει να μειωσουμε την ζωη ενος χρυσοψαρου...

και μαλλον εχεις πολυ δικιο στα παραπανω και αποδυκνυεται κατα την αποψη μου στο εξης σημειο:

το εν λογω ψαρι μεσα σε περιπου ενα χρονο που το εχω,ΔΕΝ μεγαλωσε καθολου,παρα μονο λιγο η ουρα του!ποιος ξερει τι "εφαγε" για να φτασει πριν την ωρα του στο μεγεθος που το αγορασα και που τελικα κατεληξε...

και το θεμα οπως ειπα ειναι οτι και τα δυο ψαρια που πηρα μαζι κατεληξαν ακριβως με το ιδιο μυστηριο τροπο με διαφορα τρεις μηνες...


θα κατσω να πλυνω το ενυδρειο και θα βαλω ξανα μπολι,,να εξαλιψω το (μηδαμηνο) ενδεχομενο "αορατης" ασθενειας καθως και θα σταματησω το μελαφιξ.γνωριζω οτι με μειωμενη χρηση φαρμακου μονο ανθεκτικα βακτηρια θα κανω...


ευχαριστω για την βοηθεια.
μακαρι να ειναι καλα το αλλο...



ΥΓ:και φυσικα υπαρχει και το προβλημα του "ρισκου" στο αν ξαναβαλω αλλο ψαρι μεσα...
μην μεταφερω τιποτα απο τα πετσοπ...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη janickrules : 29-01-12 στις 17:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-12, 18:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μελετησε εδω καλα, μηπως διακρινεις πιθανη αιτια
http://thegab.org/Illness-and-Treatm...h-my-fish.html
http://thegab.org/Illness-and-Treatm...h-illness.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-12, 18:42
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

τιποτα σπυρο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-12, 15:24
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Πάντα υπάρχει ένα ρίσκο όταν αγοράζουμε ψάρια. Εφόσον δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά, παρά να αγοράσουμε τα ψάρια, και με δεδομένο ότι τα ψάρια εισαγωγής δεν είναι δυνατό να μας γνωστοποιήσουν και τον τρόπο που εκτράφηκαν, τουλάχιστον να αγοράζουμε απο κατάστημα που εμπιστευόμαστε, με καλοσυντηρημένα τα ενυδρεία του, που μας ενημερώνει για τους προμηθευτές του, και βέβαια όταν πάμε πολλές φορές εκεί, χαζεύοντας το ίδιο ενυδρείο, βλέπουμε πάντα τις ίδιες καλές συνθήκες.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυλο χρυσοψαρου... NikosLrs13 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 20-11-11 17:29
νεα χρυσοψαρου!!!! LunaDark Χρυσόψαρα 22 09-05-11 00:53
Αιφνιδιος θάνατος γαρίδων. paulos-ex Γαρίδες 4 27-05-10 10:48
Αιφνιδιος θανατος geoil Δίσκοι 39 21-07-09 18:51
φυλο χρυσοψαρου zidane1989 Αναπαραγωγή 2 30-12-08 09:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05307 seconds with 13 queries