Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Αυστραλία - Νέα Γουινέα > Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish)

Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) Μελανοταινίες, "blue eyes"

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-11, 19:28
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή Συνδιασμός ψαριών σε ενυδρείο με τέτρα και κορυς

Καλησπέρα σας,

Αποφάσισα μετά απο αρκετή σκέψη να βάλω, για αλλαγή, ουράνια τόξα στο ενυδρείο μου το οποιο έχει μήκος 1.50.

Είναι φυτεμένο (ζούγκλα) και τρέχει εδώ και αρκετά χρόνια

Υπάρχουν τώρα τέτρα περίπου 20 και 8 κορυς και ενα αρσενικό κριπς που έμεινε απο παλιά.

Θέλω να μάθω τί μπορώ να προσθέσω σε είδος και ποσότητα

Σας ευχαριστώ
πανιτσα
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-11, 20:33
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σε αυτο το μηκος και με αυτη την ιχθυοφορτωση που εχεις τωρα,μπορεις να προσθεσεις οποιο ειδος μελανοταινιας σου αρεσει ( οτι μπορεις να βρεις στην Κυπρο) σε κοπαδι των 15 ατομων,ακομα και 20 ατομων αν διαλεξεις καποιο μικροτερο ειδος (π.χ. praecox).
Aυτο προυποθετει βεβαια και καταλληλη φιλτρανση για τα λιτρα σου.
Επισης μια αλλη επιλογη ειναι ena κοπαδι απο Εmpire Gudgeon ή ακομα να τα σπασεις σε ενα κοπαδι μελανοταινιες και ενα κοπαδι empire.

Αν δεις κατι που σου αρεσει και ειναι εφικτο να το βρεις πες το να το συζητησουμε,επισης σημαντικο ρολο παιζουν και οι παραμετροι του νερου στην επιλογη.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-11, 21:50
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την βοήθεια έχω μιά ανησυχία όμως γιατί απο οτι διάβασα τα ψαράκια αυτά πηδάνε έξω και εμενα το ενυδρείο μου είναι ανοιχτό.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κλείσω με κάτι χωρίς να εμποδίζει το φως να φτάνει στα φυτά μου;

Θα μάθω σύντομα άν υπάρχουν αυτά που μου προτείνετε ή τί υπάρχει και πρίν πάω για αγορά θα το συζυτήσουμε για να πάρω τις συμβουλές σας

και πάλι σας ευχαριστώ
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-11, 22:04
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Plexiglass!
Ετσι εχω και το δικο μου...
Το βρισκεις σε τζαμαδικα ή σε καταστηματα τυπου Πρακτικερ,ειναι ελαφρυ και κοβεται ευκολα στα μετρα σου και σε οτι σχημα θελεις.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-11, 22:20
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια ααααα πόσα χιλιοστα πρέπει να είναι το plexiglass;
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-11, 00:24
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οσο πιο παχυ τοσο καλυτερα γιατι δεν θα σου κανει κοιλια...
Θα ειναι πιο βαρυ βεβαια...
Στο δικο μου 120 εκατοστων εχω 4 χιλιοστα,εσυ για το δικο σου προτιμησε 6αρι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-11, 22:40
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Χθές πήγα για να δω μελανοταινίες.... βρήκα σε κάποιο μαγαζί .... μεσα στο ενυδρείο δεν είχαν χρώμα ήτανε όλες γκριζοπές με ελάχιστο κοκκινο χρώμα στα πτερύγια. Οπως διαπίστωσα απο την παραγγελία τους ειναι η Glossolepis incisus.
Θα πω το ήμαρτο μου.... 6 υπήρχανε μονάχα και δεν εκανε η καρδιά μου να φύγω χωρίς να τις παρω..... εχοντας υπ οψιν μου οτι σας υποσχέθηκα να στο έλεγα πριν να αγοράσω.... και ομως παραβηκα την υποσχεση μου γιατι δεν θα τις ξαναεβλεπα αν εφευγαααα....
μαζι πήρα και 6 iriatherina werneri αυτός τις είχε με την ονομασία featherfin.

Και σας λέω τις πρώτες μου εντυπώσεις γύρω απο αυτό το είδος....

Στην αρχή απαγοητεύτηκα λόγω χρώματος ..... περίμενα να δώ κατακόκκινα ψάρια μετά όταν θα τα εβαζα στο ενυδρείο όπως μου είπε ο ιδιοκτήτης....δεν είδααααααααααα

Αργά το βράδυ ψες και σήμερα μετά που άναψα για αρκετή ώρα τα φώτα και έφαγαν το φαγάκι τους άρχισαν να αλλάζουν χρώματα.....
μιά έχει γίνει κόκκινη πολύ όμορφο ψαράκι
αλλη έχει γίνει χρυσόξανθη προς πορτοκαλλί χρώμαααααα
άλλη σχεδόν διάφανη χρυσό κουκλακι
μιά αλλη εχει μεινει γκριζουλλαααααα φαινεται να ειναι κοπελλίτσαααααα αυτή΄;;;;;;
και μια αλλη εχει οπως και οι άλλες κίτρινο το ραχιαίο κοκκαλο που φθανει μέχρι το κεφάλι........
6 μελανοταινίες 6 διαφορετικά χρώματα.......... ΄
μήπως είναι μικρές ακόμα;;;;;;;;;;;;
μήπως ναναι λαθοςςςςςςςςςςς ονομασίαααααααααααα;;;;;;;

Αυτά ......
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-12-11, 01:09
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Υπαρχει ενα κακο με τις μελανοταινιες τις chilatherinas και τα glosso...
Oλα αυτα ζευγαρωνουν ευχαριστως μεταξυ τους και παραγουν υβριδια τα οποια σε μικρη ηλικια πριν βγαλουν τα χρωματα και τον ιδιαιτερο σχηματισμο του σωματος τους δεν μπορουν να αναγνωριστουν!
Ελπιζω να μην εχεις κατι τετοιο αγορασει!

Η κοκκινη λογικα ειναι αρσ. glosso incisus
H χρυσοξανθη επισης πιθανο να ειναι και αυτη glosso αρσ.
Η γριζουλα θεωρητικα ειναι το θυληκο το ειδους,ενηλικη θα εχεις καποιες αποχρωσες κοκκινες ενδειξεις οτι ειναι incisus.
Oι διαφανες και αχρωμες ειναι απλα στρεσαρισμενες ή ανηλικες και δεν δειχνουν κατι.
Μπορει να ειναι ιδια ηλικια αλλα στα ουρανια τοξα η ενηλικιωση,η αναπαραγωγικη αλλα και η εμφανισιακη,μπορει να διαφερει απο ψαρι σε ψαρι,ας ειναι και ιδια γεννα,εως και 3-6 μηνες....

Οποτε υπομονη λιγο καιρο ακομα και να τα χαιρεσαι...
Αν βρεις κι αλλα του ειδους καντα 12-13 συνολο,τους αρεσει η παρεα του ειδους τους,κρατα απλα καποια ισορροπια αρσ.-θηλ.
Επισης ακομα και αν δεν εχουν χρωμα τα αρσενικα εχουν μεγαλυτερα πτερυγια και δεν ειναι στρογγυλεμενα σαν των θηλυκων αλλα με γωνιες και "μυτουλες".
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-12-11, 21:30
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Αργησα λίγο να σας απαντήσω γιατί είχα κάποιο πρόβλημα με το φίλτρο μου και με απασχόλησε αρκετά.

Λοιπόν οι μέρες περνούν και τα ψαρακια προσαρμόζονται καλύτερα στο νέο περιβάλλο τους και εγώ πλέον να μπορώ να ξεχωρίζω... εδώ γελάμε...
τα αρσενικά, τα πέντε έχουν χρώμα κόκκινα και χρυσαφένια..... ισως να αλλάζουν και χρώμα απο τη μια στιγμή στην αλλη αυτό ακόμα δεν το διαπίστωσα με σιγουριά.... το ένα είναι γκριζακι και πιο λεπτο απο τα αλλα ελπιζω να είναι κοριτσάκι.....

Ξέρετε εδώ δεν μπορείς να πείς ή να ξεχωρίσεις αρσενικά θηλυκά όταν βρίσκονται στα καταστήματα.... πρώτα πρώτα δεν έχουν χρωμα και δεύτερο φέρνουν μικρή ποσότητα π.χ. 6 μόνο, οπόταν τα πέρνεις και οτι βγεί.

Κάτι που ήθελα να ερωτήσω εσάς που ξέρετε παρα πολλά αν ψαξω και βρώ boesemani θα ειναι εντάξυ ή πρεπει να βρώ ακριβώς το ίδιο΄είδος με αυτές που έχω.

Και κάτι ακόμα έχω βάλει πλέξιγκλάς το έχω κόψει σε δυο κομμάτια για να μπορώ να το μετακινώ εύκολα όταν χρειάζεται, ομως είδα οτι κάνει υγρασία και σκέφτομαι να του βγάλω μερικές τρύπες για να φεύγει ο υδρατμός.
Φυσικά δεν το έκλεισα παντού δεν ξέρω αν πρέπει η όχι υπάρχουν στα πλάγια κάποια σημεία ακάλυπτα ελπίζω να μην πηδήξουν απο εκει.

Και πάλι σας ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας που διαθέτε για μένα ώς επίσης και για τις συμβουλές σας
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-12-11, 22:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εαν ειναι κοκκινα με αποχρωσεις χρυσαφενιες μαλλον σου πουλησαν τα σωστα ψαρια!
Το κακο ειναι ομως οτι εχεις ενα κοριτσακι μονο,και αυτο μακροπροθεσμα ισως αποβει μοιραιο για εκεινο λόγω του στρεσαρίσματος απο τις συνεχεις επιθεσεις "αγαπης" απο τα αγορακια.
Οποτε σε αυτον που θα πεις να σου βρει τα Boesemani να του πεις μαζι με τις 8 boesemani με ισοροπια σε αγορια-κοριτσια να σου βρει ως μπονους και 4-5 κοριτσακια glosso...

Οσο για το πλεξι ειναι λογικο να εχει υγρατμους,αν ομως αυτοι τρεχουν στα πλαινα τζαμια ειναι προβλημα.Μια λυση ειναι να κολλησεις στο πλεξι εσωτερικα εκει που παταει με τα τζαμια μια λωριδα 1 ποντου πλεξι ετσι ωστε το πλεξι να θηλυκωνει με το τζαμι οταν το τοποθετεις και να μην τρεχουν τα νερα στο εξωτερικο τζαμι.πλεξι με πλεξι κολαει με χλωροφορμιο.
Μια πιο απλη λυση ειναι να τοποθετησεις ενα βαρος στο κεντρο του πλεξι ωστε να δημιουργησεις κοιλια στο μεσο του ενυδρειου και εκει θα υγροποιούνται οι ατμοι ανώδυνα στο μεσο του ενυδρειου.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-12-11, 00:11
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Θα προσπαθήσω να βρώ κοριτσάκια glosso και ζευγαράκια boesemani.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-12, 15:34
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλό απόγευμα,

Νάμαι και πάλι με τα νέα μου ψαράκια.....
Λοιπόν έχω αγοράσει 2 νέα glosso και αυτά είναι εχουν βαθύ κοκκινο χρώμα ενώ τα άλλα μου είναι πορτοκαλιά για τα οποία έμαθα ότι έφθασαν απο εκτροφείο του Λονδίνου και 4 boesemani + 4 lacustris δυστυχώς δεν μπορείς να βρείς εκείνα που θέλεις πέρνεις ότι βρείς.

Είναι όντως πολυ όμορφα ψαράκια πολύ ζωηρά και συνέχεια μπροστά να ζητάνε φαγητό

Τα χρώματα τους όντως αλλάζουν ανάλογα με τη διάθεση τους έχω παρατηρήσει σε κάποια boesemani να έχει καθετες μαυρες ρίγες μερικες φορές και οι glosso μου είναι πανέμορφες οπως και οι γαλάζιες lacustris τα αγάπησα παρ όλο που στη αρχή είχα απαγοητευθεί.

Εσείς τι λετε μπορώ να βάλω ακόμα μερικές αν βρώ; βασικά θέλω ακόμα δύο boesemani + 2 lacustris .

αυτά απο μενα
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-12, 15:49
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Aν θες απλα αλλα 4-5 ψαρια ναι,ανετα μπορεις να βαλεις!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-01-12, 16:16
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Δημήτρη μου,
Βασικά θάθελα να εφτιαχνα 6αδες η 8άδες απο κάθε είδος..... θα περιμένω όμως τις νέες παραλαβές .
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-02-13, 22:25
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

τα μωρακια που αγόρασα τότε έχουν μεγαλώσει........













__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-02-13, 23:02
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Πανεμορφα ειναι Πανιτσα...

Ειδικα οι Lacustris που ειναι τα πιο υποτιμημενα ψαρακια του ειδους εχουν γινει υπεροχες,τελειο σχημα και χρωμα.
Ο αρσενικος Glosso δε κουκλος!
Για τις Boes δεν το συζηταμε,ειναι ψαρια στολιδια...Οπως ειχε πει και ο Bleher οταν τις ειχε δει στον βιοτοπο τους "ειναι ισως το μοναδικο ψαρι γλυκου νερου που οταν το βλεπεις νομιζεις οτι εισαι σε τροπικο υφαλο."

Μπραβο Πανιτσα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-02-13, 23:34
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Δημήτρη μου για τα καλά σου λόγια γιατί όταν αυτά προέρχονται από κάποιον σαν και σένα που γνωρίζει καλά το θέμα τότε αυτά έχουν μεγάλη αξία.

Να σου πω και κάτι ........ στην αρχή δεν με είχαν ενθουσιάσει πολύ γιατί ήτανε μικρές ........ τώρα όμως δεν κάνω χωρίς αυτές ..... είναι πιά τα αγαπημένα μου ψαράκια που ζούνε στην ζούγκλα μου .......
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-02-13, 23:41
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Πανιτσα το εναμιση μετρο μηκος που εχεις ειναι τελειο για αυτα τα ψαρια.
Μπορεις να δεις ολες τις συμπεριφορες τους,απο καυγαδες εως ζευγαρωμα...

Επισης σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο δειχνουν υπεροχα αυτα τα ψαρια που φτανουν και τα 13-14 εκατοστα.

Οπως ανεφερες και εσυ αυτα τα ψαρια βλεποντας τα στις γυαλες των pet shop δειχνουν απλα σαν σαρδελες,αχρωμα,αδυνατα,μακρυστενα ψαρια που απλα περιμενουν να τραφουν.
Οταν ομως τα βαλεις στο σωστο ενυδρειο και τους δωσεις σωστες συνθηκες,τοτε θα σου δειξουν τον λογο που τα ονομαζουν "ουρανια τοξα".
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-02-13, 00:07
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Εχεις απόλυτο δίκιο Δημήτρη μου γιατί τουλάχιστο εδώ στα δικά μας καταστήματα δεν μπορείς να ξεχωρίσεις όχι μόνο χρώμα αλλά και είδος είναι όλα μαζί μπερδεμένα και επειδή είναι μικρά στη ηλικία δεν ξέρεις κάν τι πέρνεις........... όταν όμως όπως λες και συ τα βάλεις στο κατάλληλο ενυδρείο τοτε είναι μεγαλείο.

Να σε ερωτήσω κάτι θέλω να προσθέσω ακόμα μερικές αλλά αυτές που θα πάρω θα είναι μικρές σε ηλικία θα υπάρξει προβλημα;

Παει καιρός που μιαν αποφασίζω και μιά σταματάω φοβούμενη μήπως ταράξω την υπάρχουσα αρμονία και μήπως μεταφέρω, μη κακό, κάποιαν ασθένεια στα ψαράκια μου..... αυτά με κάνουν να έχω αναστολές και να μην αποφασίζω για συμπληρωμα. τα νέα ψαράκια αν θα αγοράσω δεν έχω που να τα βάλω προσωρινά σαν καραντίνα......... τα αλλα ενυδρεία τα έχω καταργήσει γιατί δεν μπορώ να τα συντηρώ για λόγους υγείας δικής μου και πολλών αλλων προβλημάτων.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-02-13, 00:19
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Φυσικα και μπορεις να βαλεις ακομα μερικα ψαρια,οχι διαφορετικα ειδη μονο διοτι θα χασεις την μπαλα,απλα μεγαλωσε κατα 3-4 ατομα τα ηδη υπαρχοντα κοπαδια σου.
Στο θεμα των ασθενειων παντα περνουμε το ρισκο βαζοντας μεσα νεο ψαρι,φροντισε απλα κατα την επιλογη να παρεις ψαρια που δειχνουν καλα και ειναι ενεργητικα,επισης φροντισε να εισαι παρουσα σε ενα ταισμα του καταστηματος για να δεις μηπως καποιο δεν τρεφεται -αυτο δειχνει πιθανα προβληματα.Κοιτα να παρεις ψαρια που εχουν παραμεινει στο ενυδρειο του καταστηματος τουλαχιστον 2 εβδομαδες.
Επισης στις μελανοταινιες αν δεις καποια και δεν ειναι καλα αφαιρεσε την αμεσως απο το ενυδρειο,μην επιχειρήσεις θεραπεια στο κυριως τανκ.

Με μια καλη επιλογη και εφαρμοζοντας τα παραπανω,προτεινω να κανεις το βημα.

Αν βρεθεις Ελλαδα σε κανα διμηνο θα σου εχω και Parkinsoni Orient...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-02-13, 00:29
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Δημητρη μου θα είμαι Ελλάδα πιθανόν προς τα τέλη Μαίου αλλά θα είμαι Θεσσαλονίκηηηηη.

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου και θα κάνω το μεγάλο βήμα.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-02-13, 00:54
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

συγνωμη για τη σφηνα αλλα τα ψαρακια και το ενυδρειο απλα υπεροχα , ζηλευω με την καλη εννοια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συνδιασμός ψαριών joe Λίγα λόγια για την Ασία 9 17-01-12 23:31
Τι συνδιασμός ψαριών?? xrusec13 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 03-04-11 06:53
Συνδιασμός ψαριών rasbora Αρχάριοι γλυκού νερού 2 02-05-07 16:46
Συνδιασμός Ψαριών vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-04-07 12:14
Συνδιασμός ψαριών CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 8 30-10-05 21:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07399 seconds with 13 queries