Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-01-12, 23:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω παλι λεω να βρει μπολι οσο πιο γρηγορα μπορει και μετα ας ταιζει κανονικα και να μην περιμενει μια βδομαδα γιατι ταλαιπωρουνται τα ψαρακια χωρις λογο.
Λιγη μπιχλα απο ενα στρωμενο φιλτρο δεν κοστιζει απολυτως τιποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-01-12, 23:57
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

δεν μπορω να συμφωνησω περισσοτερο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-01-12, 00:24
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Εκανες βιαστικές κινήσεις πάνω στον πανικό σου. Κατ' αρχάς δεν μας είπες τί μάρκα αλατιού βρήκες για να υπολογιστούν οι δοσολογίες. Αλλο το αλάτι το κρυσταλλικό της API (είναι πιο ελαφρύ και θέλει περισσότερο πχ 1 κουταλιά σούπας ανά 20 λίτρα) και άλλο αλάτι σκόνη άλλης μάρκας. Επίσης, έπρεπε να διαβάσεις, για τη χρήση του ή να ρωτήσεις πριν το αφαιρέσεις σε 50% αλλαγή νερού. Η αφαίρεση του πρέπει να γίνεται σταδιακά με λίγες και μικρες αλλαγές νερού, σε διάστημα 3 ημερών. Τώρα ό,τι έγινε, έγινε....

Το πρόγραμμα σου τώρα θα είναι η 7μερη θεραπεία με μελαφίξ, καθημερινές αλλαγές νερού, μετρήσεις αμμωνίας, τάισμα μέρα παρά μέρα και πότε με νιφάδες΄, πότε με λαχανικά. Αυτα μέχρι να βρείς μπόλι, που είναι το πιο σημαντικό, για να μην ταλαιπωρηθούν τα ψάρια άλλο απο τον κύκλο του αζώτου.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-01-12, 01:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
ή να ρωτήσεις πριν το αφαιρέσεις σε 50% αλλαγή νερού. Η αφαίρεση του πρέπει να γίνεται σταδιακά με λίγες και μικρες αλλαγές νερού, σε διάστημα 3 ημερών.


Μα εκει μεσα δεν εχει καμια βιολογια να συντηρησει, (κι αν εχει θα ειναι μηδαμηνη) καλυτερα να κανει μεγαλες αλλαγες καθημερινα μεχρι να βρει μπολι.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-01-12, 08:07
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα εκει μεσα δεν εχει καμια βιολογια να συντηρησει, (κι αν εχει θα ειναι μηδαμηνη) καλυτερα να κανει μεγαλες αλλαγες καθημερινα μεχρι να βρει μπολι.

1. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ-ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΑ-ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΟΥΣ ΚΑΨΩ ΤΑ ΒΡΑΓΧΙΑ, ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.

2. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ, ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΥΨΕΙΣ.. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΞΟΔΕΨΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ 50 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ.

ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΡΙ ΓΤ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ, ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΩ ΜΙΣΘΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ! ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΣΤΟ ΜΕΛΑΦΙΞ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΧΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.

ΜΠΟΛΙ ΘΑ ΒΡΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΣΩ, ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ, ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΛΙΖ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΥΡΗΓΜΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟΝ, ΜΕ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ

ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.

ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΝΩ ΜΕΝΩ ΠΑΠΑΓΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ ΣΤΟ ΓΕΡΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΜΕΛΑΦΙΞ, ΠΗΓΑ ΣΕ 5 ΠΕΤ ΣΟΠ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΤΟ ΕΚΤΟ, ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΓΤ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.


ΜΗΝ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΤΕΙΤΕ ΤΥΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ.ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΜΕΛΑΦΙΞ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ(ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ) ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΒΙΑΣΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ,(ΝΕΟ ΦΑΡΜΑΚΟ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΠΕΜΠΤΗ ΓΤ ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΘΩ), ΥΠΟ ΜΟΡΦΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ
ΠΧ
ΔΗΛ 1,ΚΑΝΕ ΧΧΧΧΧΧΧ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ
2,ΚΑΝΕ ΨΨΨΨ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ.
3,ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΖΖΖΖ ΓΤ ΙΣΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΤΟ ΠΠΠΠΠΠ

ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΕΙΡΑ ΑΠΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΟΥΝ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ-ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΠΤ! ΓΙΑΤΙ ΕΛΑΒΑ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΠΕΛΑΓΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-01-12, 09:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μην παρεις τοτε τιποτα ακομα*, κανε πολυ μεγαλες αλλαγες καθημερινα (αφου δεν εχεις βιολογια να συντηρησεις και εφ οσον εχεις σκοπο να βαλεις μπολι, πραγματικα μεγαλες αλλαγες, αφου ετσι κι αλλιως νερο βρυσης χρησιμοποιεις κανε πανω απο 50% δεν εχεις κατι να φοβηθεις μη το χασεις ουτε αλλαζουν απο μερα σε μερα τοσο δραματικα οι συνθηκες του νερου της ΕΥΔΑΠ για να φοβηθεις κατι... Εγω θα ημουν ακομα πιο τολμηρος και θα αλλαζα γυρω στο 80% αφου δεν υπαρχει κατι εκει μεσα να χαθει παρα μονο τοξικη αμμωνια που επιβαλλεται να αποβληθει) κατα τις οποιες θα χανεις λιγο απο τη θεραπεια γι αυτο ενισχυσε λιγο τη δοση στο μελαφιξ (εναμισι καπακι τη μερα ειναι υπεραρκετο για τα λιτρα σου).
Επισεις -το πιο σημαντικο- βαλε αγγελια και γραψε και τις ωρες που γυρνας απο τη σχολη και την ωρα που σχολας που μπορεις να βρεθεις με καποιον (ολο και καποιος θα υπαρχει σε αποσταση το πολυ 10-20 λεπτα) ωστε να παρεις λιγο μπολι. (αν ησουν Νικαια εχω ακομα δυο φιλτρακια για πλυσιμο και ειναι κι αλλοι χομπυστες εδω αλλα εισαι εντελως αντιθετη μερια αλλα οπως και να χει σιγουρα ολο και καποιος θα ειναι κοντα σου που δε θα εχει καθαρισει προσφατα τα φιλτρα του. Στου Παπαγου εισαι οχι στην Ανω Πλατανια με τρια σπιτια κι ενα δημαρχειο)
Αν βρεις με το καλο, επιβαλλεται να κανεις τη διαδικασια γρηγορα ωστε να προλαβεις οσο μεγαλυτερη αποικεια βακτηριων γινεται ζωντανη.
Λογικα θα σου δωσουν σε σακουλακι πανω σε ενα σφουγκαρακι το οποιο θα το στιψεις στο φιλτρο σου, η ακομα καλυτερα αν εχεις χωρο και δεν ειναι εντελως γεματο θα το στριμωξεις μεσα και μετα ολα θα παρουν το δρομο τους.
Επισεις η δικη μου συμβουλη σχετικα με το ταισμα ειναι μεχρι να βρεις μπολι ΜΗΝ ταισεις καθολου. Βεβαια βλεπω η πιο "σκληρη" αντιμετωπιση μου ερχεται σε αντιθεση με καποιους συγχομπυστες, οι οποιοι πιθανων βαζουν περισσοτερο συναισθημα και λυπουνται τα ψαρακια -με το δικιο τους- ομως το προβλημα με την τροφη ειναι πως οτι ριχνεις εκει μεσα μετατρεπεται σε καθαρη αμμωνια, ειναι και τα ουρα των ψαριων οποτε το προβλημα της τοξικοτητας πολλαπλασιαζεται. Κι εμενα αν με φυλακιζαν για μερικες μερες σε ενα ασανσερ θα προτιμουσα να μη με ταιζουν, για ευνοητους λογους θα ηταν πολυ καλυτερα. Αν τελικα ο ανθρωπισμος σου δε σου επιτρεπει κατι τετοιο τουλαχιστο δινε ενα φυλαρακι καθε δυο μερες στο καθ ενα, δυο ωρες πριν την αλλαγη νερου.



ΥΓ Μη μεινεις με τη λανθασμενη εντυπωση πως το αλατι δεν κανει, εχει σωσει απειρα ψαρακια αλλα εχει καταδικασει -η και σκοτωσει- αλλα τοσα. Εξαρταται αποκλειστικα απο τις γνωσεις αυτου που το χρησιμοποιει. Αν ξερεις να το χρησιμοποιησεις (πότε θες υποτονικο δυαλυμα, πότε υπερτονικο -η οπως αλλιως λεγεται- πως να αποφυγεις τις ισσοτονικες δοσεις που κανουν κακο, πως να το δυαλυεις σωστα ωστε να μην τους καψεις τα βραγχια πως να κανεις μπανια σε αλατι κτλ ...καθε περιπτωση θελει διαφορετικη αντιμετωπιση) ειναι πραγματικα ενα απο τα καλυτερα φαρμακα, αλλα στα χερια καποιου αρχαριου ειναι σχεδον σιγουρη ζημια.
Θα φτασει και η στιγμη που θα τα μαθεις ολα αυτα διαβαζοντας αλλα επι του παροντος το "παιρνω αλατι και ριχνω τοσες πρεσες ή τοσες κουταλιες" στο εντελως χυμα μονο ζημια μπορουσε να προκαλεσει.


*Το μονο που θα συστηνα αν υπαρχει μια μικρη σχετικη ευχερια (δεν ειναι πολυ ακριβο, αντιχλωριο ειναι) να αλλαζες το αντιχλωριο σου αυτες τις μερες και να εβαζες το prime της seacheme το οποιο εχει μια ιδιοτητα να δεσμευει καπως την αμμωνια, αλλα αυτο ειναι προερετικο το βασικο ειναι να μπολιασεις το ενυδρειο σου οσο γρηγοροτερα γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-01-12, 15:05
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ino Εμφάνιση μηνυμάτων
1. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΕΦΤΗΚΑ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ-ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΑ-ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΟΥΣ ΚΑΨΩ ΤΑ ΒΡΑΓΧΙΑ, ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.

2. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ,ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ, ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΥΨΕΙΣ.. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΞΟΔΕΨΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ 50 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ.

ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΨΑΡΙ ΓΤ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ, ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΩ ΜΙΣΘΟ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ! ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΣΤΟ ΜΕΛΑΦΙΞ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΧΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.

ΜΠΟΛΙ ΘΑ ΒΡΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΣΩ, ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ, ΟΠΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΛΙΖ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΥΡΗΓΜΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ-ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟΝ, ΜΕ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ

ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΕΣΤ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΛΛΑ ΛΕΦΤΑ.ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.

ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΝΩ ΜΕΝΩ ΠΑΠΑΓΟΥ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ ΣΤΟ ΓΕΡΑΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΜΕΛΑΦΙΞ, ΠΗΓΑ ΣΕ 5 ΠΕΤ ΣΟΠ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ Κ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΤΟ ΕΚΤΟ, ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ ΓΤ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.


ΜΗΝ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΤΕΙΤΕ ΤΥΨΕΙΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ.ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΜΕΛΑΦΙΞ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ(ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ) ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΜΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΒΙΑΣΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ,(ΝΕΟ ΦΑΡΜΑΚΟ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΠΕΜΠΤΗ ΓΤ ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΛΗΡΩΘΩ), ΥΠΟ ΜΟΡΦΗ ΣΗΜΕΙΩΣΗΣ
ΠΧ
ΔΗΛ 1,ΚΑΝΕ ΧΧΧΧΧΧΧ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ
2,ΚΑΝΕ ΨΨΨΨ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΤΟΣΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ.
3,ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΖΖΖΖ ΓΤ ΙΣΩΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΤΟ ΠΠΠΠΠΠ

ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΕΙΡΑ ΑΠΟ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΝΑ ΤΙΣ ΓΡΑΨΟΥΝ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ-ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΠΤ! ΓΙΑΤΙ ΕΛΑΒΑ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΕ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΠΕΛΑΓΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!

δεν σε κραζει κανεις βρε,χαλαρωσε!
εννοειται οτι και μονο που ριχνεις τετοιο τρεξιμο,δειχνει αγαπη για το ζωο και αυτο μονο αξιεπαινο ειναι!

απλα ξερεις,ολοι διαφορετικοι χαρακτηρες ειμαστε και οπως καταλαβενεις εχουμε λιιιγο διαφορετικες αποψεις στο προβλημα σου!
απλα επειδη εσυ εχεις και το αγχος σου,τις διαφορες τις βλεπεις μεγαλυτερες!

ανακεφαλαίωση!

στο σημειο που σιγουρα συμφωνουμε οοολοι μας εινα οτι πρεπει να βρεις μπολι!αυτο θα εξαφανισει την αμμωνια και ολα θα παρουν σιγα-σιγα τον δρομο τους!
το δευτερο που συμφωνουμε ειναι η χρηση του μελαφιξ!
χωρις ,εγω προσωπικα,να ειμαι απολυτα σιγουρος για το προβλημα του ενος ψαριου (στο πανω πτερυγιο που λες),το μελαφιξ μονο καλο μπορει να κανει καθως δεν ειναι φαρμακο!

η σχετικη διφωνια μας ειναι στην τροφη!
αλλα και παλι,το σιγουρο ειναι πως καλο ειναι να ταιζεις απο ελαχιστα εως καθολου!
ο φιλος απο πανω προτεινει καθολου,αλλα εγω θα ταιζα ελαχιστα ή και μερα παρα μερα,για να ελαχιστοποιησεις τις ακαθαρσιες τους!

τωρα με το αλατι,επεσε συγχυση γιατι κανεις δεν ειναι σιγουρος για το προβλημα του εν λογω ψαριου!
καλα εκανες και το πηρες,καλο ειναι να το'χεις στην ακρη,αλλα για την ωρα μην το ξαναβαλεις!το μελαφιξ ειναι πιο ακινδυνο!

οι αλλαγες νερου ας ειναι σχετικα μεγαλες (ισως και 50%),αλλα να αφηνεις 5-7 ωρες το νερο με αντιχλωριο,ωστε να παρει την θερμοκρασια του ενυδρειου!
μην το ριχνεις σε καμια περιπτωση κατ'ευθειαν,για να αποφυγεις ετσι το θερμικο σοκ!

ελπιζω να ξεκαθαρισε λιγο το τοπιο!

καλη συνεχεια και ενημερωνε μας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-01-12, 16:44
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Μην αγχώνεσαι. Δεν σου λέμε κάτι διαφορετικό. Εγω έγραψα πως βιάστηκες να κάνεις 50% αλλαγή νερού (όχι για το θέμα της βιολογίας) αλλά γιατί δεν κάνει για τα ψάρια να τους αφαιρείς ξαφνικά την αλατότητα. Παθαίνουν οσμωτικό σοκ.
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-01-12, 18:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αλεξανδρα εχεις δικιο, αλλα στα 10 λεπτα που περασαν δεν υπηρχε περιπτωση να παθουν οσμοτικο σοκ τα ψαρακια της φιλης μας (διαφορετικα δε θα μπορουσαμε να κανουμε μπανια με υπερτονικα δυαλυματα, που οπως λογικα γνωριζεις αφηνουμε το ψαρι εκει μεχρι να μη μπορει να αναπνευσει και να γυρισει στο πλαι)
Αν ειχε το αλατι ωρες η μερες σιγουρα θα ηταν κακο, αλλα στο δεκαλεπτο ουτε να δυαλυθει δεν προλαβε οποτε προσωπικα πιστευω πως καλα εκανε και εκανε την αλλαγη.
Τα αλατια μπορει πολλες φορες να ειναι το καλυτερο φαρμακο αλλα μονο σε εμπειρα χερια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-01-12, 22:17
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Σωστά τα λές αλλά κι εγω δεν είχα πάρει χαμπάρι πόσο λίγη ώρα είχε το αλάτι. Η φίλη έχει πανικοβληθεί και φοβήθηκα μήπως αντί να της κάνουμε καλό, την μπερδεύουμε και κάνει πολλά πράγματα μαζί που δεν ξέρει να χειρίζεται....
Ενας αρχάριος "τα χάνει" εύκολα και απογοητεύεται. Ας ανακαιφαλαιωσουμε λοιπόν, αφού όλοι συγκλίνουμε στα εξής:

1. Το ψάρι ίσως να μην έχει σοβαρή αρρώστεια (πχ βακτηριδιακή λοίμωξη) αλλά είναι ταλαιπωρημένο απο κακή ποιότητα νερού και στρες.
2. Διορθωτικές κινήσεις είναι οι αλλαγές νερού κάθε ημέρα, μείωση ταίσματος σε μέρα παρά μέρα.
3. Παρακολούθηση της αμμωνίας με τεστ (αυτο πρέπει να αγοραστεί ακόμη κι άν βάλει μπόλι) για να ξέρει άν έπιασε,
4. Φαρμακευτική αγωγή με το μελαφίξ για 7 ημέρες

....και βέβαια για να τελειώνει όλη αυτη η ταλαιπωρία και των ψαριών αλλά και της ίδιας, να βρεθεί ένα μπόλι. Προτίθεμαι να δώσω μιας και δεν μένει μακριά.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-01-12, 22:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Εμ.. τα προσεχουν αυτα
Τι να πω κι εγω δηλαδη παλια που ειχα ειχα ενα μονομαχο κανα εικοσαλεπτο σε φουλ υπερτονικο γιατι ειχα φιλοξενησει αναγκαστικα ενα νεον το οποιο υποτειθεται πως ηταν μια χαρα και αποδειχτηκε αρρωστο και χεστηκα πανω μου μην ηταν αρρωστια των νεον (τελικα μαλλον δεν ηταν, ή τεσπα και ναταν ειτε δεν προσβληθηκε ειτε θεραπευτηκε ευτυχως, ο παπουλης πεθανε τεσσαρων+ χρονων απο βαθυα γερατια)

Χαιρομαι που βρεθηκε μπολι, αντε τωρα κανονιστε να φτασει οσο πιο γρηγορα γινεται στο φιλτρο και να σταματησει η ταλαιπωρια των κακομοιρων των ψαριων.

τελικα 5 δεν εβαλες (για ταισμα εννοω, που ειναι κ η διαφωνια μας)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-01-12, 22:53
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

εβαλε μερα παρα μερα!
νικησα!

πλακα κανω φυσικα!

σιγα την "χαώδη" διαφωνια ρε nick....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-01-12, 22:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

lol ισως εχω υπερευαισθητοποιηθει με την αμμωνια τελευταια γιατι ειχα προσφατα μια μεγαλη απωλεια απο μονομαχακια γεννητουρια, αλλα σε γενικες γραμμες οντως δεν πεθανε ποτε ψαρι απο πεινα...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-01-12, 23:03
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

εμπειρια βλεπω με μονομαχους!
μακαρι να ησουν κοντα να σου εδινα την κουκλα μου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-01-12, 23:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

[off-topic] ναι οντως ειναι ψαρακια που τα υπερ-αγαπαω κι εχω ασχοληθει απιστευτα (μεχρι αναλυσεις σε νερα ορυζωνων κανω οποτε βρισκομαι Ταιλανδη)... ισωςγιατι ειναι πανεμορφα και ειναι τα πιο αδικημενα ενυδρειακα πλασματα και απο τους εμπορους αλλα δυστυχως και απο τους χομπυστες... [/off-topic]
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-01-12, 23:16
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

συμφωνω και ειμαι μεσα σ'αυτους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-01-12, 12:36
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων

....και βέβαια για να τελειώνει όλη αυτη η ταλαιπωρία και των ψαριών αλλά και της ίδιας, να βρεθεί ένα μπόλι. Προτίθεμαι να δώσω μιας και δεν μένει μακριά.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! ΣΑΒΒΑΤΟ (ΣΗΜΕΡΑ) ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ! ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΟΝΟ ΕΧΩ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΠΡΩΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑ Κ ΒΡΑΔΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ! ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ?

ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΙΝΗΤΙΚΟ! ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΦΑΙ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑ ΑΡΑΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΜΕΛΑΦΙΞ! ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ, 25-30% ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΕΣ(50%) ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΧΘΕΣ Κ ΠΡΟΧΘΕΣ!

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΕΝΑ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ 911 ΓΙΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΣΕ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΑΜΕΡΙΚΗ! ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΓΤ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙΣ ΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ! ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ, ΑΛΛΑ ΘΑΝΑΙ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟΤΑΤΟ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ! ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΝΛΑΙΝ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΟΓΙΑΤΡΟΥΣ

http://goldfish-emergency.com/news.php


ΒΕΒΑΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΕΛΑΦΙΞ ΚΑΥΣΤΙΚΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΔΟΣΕΙΣ Η ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΑΛΑΤΙ!


ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΜΟΥ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-01-12, 17:36
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Χαίρομαι που πάει καλλίτερα! Μένουμε (Αλεξάνδρα - Χριστόφορος και ο μικρός Γιαννάκης) κοντά στο Ολυμπιακό στάδιο, σύνορα καλογρέζας και Περισσού. Ο χρόνος όπως και ο δικός σου είναι λίγος, αλλα την Κυριακή το πρωί ίσως να μπορούμε για λίγο να συναντηθούμε. Στείλε προσωπικό μύνημα εφόσον μπορείς και εσύ, να σε πάρω τηλέφωνο να συνεννοηθουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-01-12, 13:57
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Πώς πάει το ψαράκι? Γράψε νέα. Με το μπόλι τί έγινε? Βρήκες? Εμεις είχαμε προτείνει να δώσουμε.....
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 18-01-12, 19:17
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξάνδρα Κατσούρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Πώς πάει το ψαράκι? Γράψε νέα. Με το μπόλι τί έγινε? Βρήκες? Εμεις είχαμε προτείνει να δώσουμε.....
καλησπερα!! σήμερα ήταν η τελευταία μέρα που εβαλα μέλαψιξ, η εβδομη δηλαδη μερα! αυριο συμφωνα με το μπουκαλακι θα κανω μια αλλαγη νερου 25% και δεν πρεπει να ξαναχρησιμοποιησω μεχρι 15-20 μερες! βεβαια ειναι ηδη αρκετα καλυτερο το ψαρακι μου, κολυμπαει μαζι με τα αλλα κτλ..

εχω δωσει ραντεβου για μπολι αυριο στο μετρο! οποτε αυριο μετα την τελευταια αλλαγη νερου θα μπουν και τα απαραιτητα βακτηρια κτλ... λογιικα ολα θα πανε καλα!!

μια μονο απορια εχω, το ψαρακι που ηταν αρρωστο δεν τρωει γιατι τρεχει το αλλο κ τρωει την τροφη του που ειναι υγειες και πιο γρηγορο! τι μπορω να κανω για αυτο?

ποολλα φιλια!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 18-01-12, 22:44
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Ωραία! Ολα θα πάνε καλά τώρα. Το ψαράκι δεν θα έχει πρόβλημα με το φαγητό, γιατί φαντάζομαι "όταν παρει τα πάνω του" θα προλαβαίνει κι αυτο να πιάνει τροφή. Εκτός κι αν το άλλο είναι πολύ πιο γρήγορο κι επιθετικό πάντα, οπότε πρέπει να ριχνεις τροφή σταδιακά (πρώτα λίγη σε ένα σημείο για να μαζευτεί το γρήγορο ψάρι και μετά απο 3-4 δευτερόλεπτα ξανά σε ένα άλλο σημείο όπου μπορεί να πάει το άλλο)
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 19-01-12, 19:58
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ 25% ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΜΠΟΛΙ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ!

ΧΡΗΣΤΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!

ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ, ΤΟ ΑΡΡΩΣΤΟ ΨΑΡΑΚΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΜΑΥΡΕΣ ΚΗΛΙΔΕΣ:ΜΙΑ ΣΤΑ ΧΕΙΛΗ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ (ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ Κ ΦΑΓΩΜΕΝΑ) ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙΑ.. ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΡΩΣΗΣ Η ΤΑ ΕΙΧΕ Κ ΔΕΝ ΤΟΧΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ?

ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΝΑ ΔΕΙΤΕ.. ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΠΩΣ
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-01-12, 20:30
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Τέτοιες κηλίδες πάνω στο σώμα ενός ψαριού κάνει συνηθως το κάψιμο απο την αμμωνία. Απο μελαφίξ δεν έχω ακούσει να υπάρχουν σημάδια εκεί που γιατρεύει. Μόνο με φωτογραφία θα μπορούσαμε να πουμε τί συμβαίνει.

Θα πρέπει να παρακολουθείς τα επίπεδα της αμμωνίας καθημερινά για να ξέρεις που βαδίζεις κι άν χρειάζεται επαναληπτικό μπόλι.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-01-12, 22:39
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέτοιες κηλίδες πάνω στο σώμα ενός ψαριού κάνει συνηθως το κάψιμο απο την αμμωνία. Απο μελαφίξ δεν έχω ακούσει να υπάρχουν σημάδια εκεί που γιατρεύει. Μόνο με φωτογραφία θα μπορούσαμε να πουμε τί συμβαίνει.

Θα πρέπει να παρακολουθείς τα επίπεδα της αμμωνίας καθημερινά για να ξέρεις που βαδίζεις κι άν χρειάζεται επαναληπτικό μπόλι.
ξερεις τι γινεται, εβαλα σημερα το μπολι! αυτο δεν βοηθαει υποτιθεται για την αμμωνια?
αυριο μεσημερι θα παω να παρω τα τεστ, αν μπορει καποιος ας μου γραψει πως να τα ζητησω (μην μου γραψετε πολλα γτ εχω μονο 10 ευρω).

βλεπω τωρα οτι τα ψαρακια- ολα αυτη τη φορα- οπως στεκονται ακινητα η οπως κολυμπανε χαλαρα ξαφνικα κανουν πολυ αποτομες κινησεις, σαν ανεξελεγκτο κολυμπι ή σπασμους.. ! λετε ναναι δηλητηριαση απο αμωνια ή κολυμπανε ετσι καμμια φορα? ηδη σημερα εκανα 25% αλλαγη νερου για την αμμωνια.. να κανω και αυριο το πρωι ή οχι για να πιασει το μμπολι?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-01-12, 23:05
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Καλησπέρα Ινώ!
Αν και δεν γνωρίζω πολλά για τα χρυσόψαρα,αυτό που περιγράφεις μου κάνει πιο πολύ ότι κάτι τα ενοχλεί στο νερό.Αύριο κάνε κανονικά την αλλαγή σου και παρακολούθησε τα να δεις πως συμπεριφέρονται!
Το πρώτο απαραίτητο τεστ για το νερό,είναι αυτό της αμμωνίας(ΝΗ3) και θα το βρεις από όλες τις εταιρίες(οι περισσότεροι προτιμούν αυτά της ΑΡΙ).
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και περιμένουμε νέα!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-01-12, 23:40
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

παντως το μπολι για να πιασει δεν θελει αλλαγη νερου...θεωρω....
και μενα μου το εκαναν αυτο και μετα απο καιρο σταματησαν
δεν καταλαβα το γιατι....αλλα οτι ηταν περασε
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-01-12, 01:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μπα, το μπολι αν ειναι ζωντανο πολλαπλασιαζεται για πλακα μεσα στο φιλτρο, αρκει να εποιασε (δηλαδη να εγινε η ολη επιχηρηση καπως γρηγορα και να μπηκε στο φιλτρο μια ικανη ποσοτητα βακτηριων).
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-01-12, 08:41
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Ινώ!
Αν και δεν γνωρίζω πολλά για τα χρυσόψαρα,αυτό που περιγράφεις μου κάνει πιο πολύ ότι κάτι τα ενοχλεί στο νερό.Αύριο κάνε κανονικά την αλλαγή σου και παρακολούθησε τα να δεις πως συμπεριφέρονται!
Το πρώτο απαραίτητο τεστ για το νερό,είναι αυτό της αμμωνίας(ΝΗ3) και θα το βρεις από όλες τις εταιρίες(οι περισσότεροι προτιμούν αυτά της ΑΡΙ).
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και περιμένουμε νέα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως το μπολι για να πιασει δεν θελει αλλαγη νερου...θεωρω....
και μενα μου το εκαναν αυτο και μετα απο καιρο σταματησαν
δεν καταλαβα το γιατι....αλλα οτι ηταν περασε
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ... ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΠΑΣΜΟΥΣ!! ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.. ΚΑΝΟΥΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΕΣ ΑΠΕΚΡΙΣΕΙΣ! ΚΡΕΜΕΤΑΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΣΑΝ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΤΟ ΜΗΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Π[ΙΟ ΜΑΚΡΥ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΨΑΡΙ... ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ! ΑΜΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!!! ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ 25% ΝΕΡΟΥ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΔΕΙ ΚΤ ΤΕΤΟΙΟ! ΠΑΙΖΕΙ ΝΑΧΑΝΕ 2 ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΙΑ?? ΤΙ ΝΑ ΠΩ!

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ-ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ! ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ-ΑΠΕΛΠΙΖΟΜΑΙ
-------------------------
ΑΝΕΒΑΣΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ! ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ino : 20-01-12 στις 08:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 20-01-12, 09:51
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Ακούς τον nick74 που έχει όρεξη να σου σώσει τα ψαρια και σου γραφει τα ποιο σωστά(πιθανόν λόγο εμπειρίας χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον άλλον για το ενδιαφέρον που δείχνει ) . αλλαγές 50% και μεγαλύτερες μέχρι να πάρεις test ASAP στην ίδια θερμοκρασία που είναι τώρα το νερό του ενυδρείου , δεν ταΐζουμε όταν κάνουμε θεραπείες και ειδικά με άστρωτα φίλτρα . δημιούργησε ανατάραξη με αεραντλία η με την ροή του κυκλοφορητή για περισσότερη οξυγόνωση .
p.s δεν φαίνεται καμια φωτογραφία αλλα έτσι όπως το περιγράφεις αποβάλλουν κατεστραμμένο ιστό εντέρου .
Μην απελπίζεσαι τα λάθη τις αρχής τα κάνουν σχεδόν όλοι .
Μην τα παρατήσεις από την πρώτη προσπάθεια .
Τα ψαρια δεν ζητάνε πολλά μονο σωστές παραμέτρους νερού και εκεί πρέπει να επικεντρωθεί το ενδιαφέρον σου .
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 20-01-12, 11:52
ino Ο χρήστης ino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακούς τον nick74 που έχει όρεξη να σου σώσει τα ψαρια και σου γραφει τα ποιο σωστά(πιθανόν λόγο εμπειρίας χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον άλλον για το ενδιαφέρον που δείχνει ) . αλλαγές 50% και μεγαλύτερες μέχρι να πάρεις test ASAP στην ίδια θερμοκρασία που είναι τώρα το νερό του ενυδρείου , δεν ταΐζουμε όταν κάνουμε θεραπείες και ειδικά με άστρωτα φίλτρα . δημιούργησε ανατάραξη με αεραντλία η με την ροή του κυκλοφορητή για περισσότερη οξυγόνωση .
p.s δεν φαίνεται καμια φωτογραφία αλλα έτσι όπως το περιγράφεις αποβάλλουν κατεστραμμένο ιστό εντέρου .
Μην απελπίζεσαι τα λάθη τις αρχής τα κάνουν σχεδόν όλοι .
Μην τα παρατήσεις από την πρώτη προσπάθεια .
Τα ψαρια δεν ζητάνε πολλά μονο σωστές παραμέτρους νερού και εκεί πρέπει να επικεντρωθεί το ενδιαφέρον σου .

ΑΝΕΒΑΣΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΦΩΤΟ ΣΕ ΠΟΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ, ΤΣΕΚΑΡΕ ΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τη βοηθεια σας arkoudoulis Αρχάριοι γλυκού νερού 10 26-01-11 22:49
Ετοιμοθανατο gyppy aNe Ζωοτόκα 17 02-11-09 20:25
βοηθεια!! filipposster Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 07-05-09 10:21
ΒΟΗΘΕΙΑ KARAGIANNISV Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 24-02-07 19:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14907 seconds with 15 queries