Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-16, 22:55
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Επιλογή φίλτρου εσωτερικου/εξωτερικου

Καλησπέρα παιδια,
Θα ηθελα να ρωτησω κάτι που εχω αρχίσει να μπερδευομαι οσο διαβαζω... Να επιλέξω για την ακρίβεια για να το πω πιο σωστά.

Θέλω στήσω ενα ενυδρείο για να βαλω μεσα ενα ομορφο χρυσοψαρο που εχω και βρισκεται ηδη (σε ενα 35λιτρο). Θα μπει σε εν diy ενυδρειο με διαστασεις 70x35x40 χωρις ομως να γεμισει με νερο εντελως μεχρι επανω, αρα τα λιτρα του ενυδρειου θα ειναι γυρω στα 70-80 και αν αργοτερα μπει κανενα φυτο, διακοσμητικο και να του παρω αλλο ενα για παρέα, θα ελλατωθουν και αυτα μαλλον.
Εχω διαβασει παντου πολλα για τα εξωτερικα φίλτρα και εχω εμπεδωσει πως τα εξωτερικα υπερτερουν καλυτερα απο τα εσωτερικα.
Πχ.
1. Δεν μπουκωνουν τοσο εύκολα
2. Καλυτερα βιολογικα φιλτρα (κεραμικο , βιολογικο...)
2. Καλυτερα ή δικα σου σφουγκαρακια και σε οτι σειρα θελεις
3. Πιο ευκολο καθαρισμα (δεν βουτας τα χερια στο ενυδρειο και δεν στρεσσαρεις τα ψαρια..
Κτλ κτλ..

Ωραια ως εδω.
Η απορια μου λοιπον ειναι η εξης:
Στα 70-80 λιτρα αξίζει να πάρω κατι σε εξωτερικο και οι παραγοντες που με κανουν να αναρωτιεμαι ειναι:
1. Θα ειναι πιο ακριβο (σχεδον διπλασια τιμη)
2. Θα κανει περισσοτερο θορυβο φανταζομαι ;;;; Η κανω λαθος;; ΚΑΙΙΙ
3. Διαβαζω στο ιντερνετ στα sites των εταιριων (πχ. eheim) πως ακομα και τα εσωτερικα φιλτρα κανουν δουλεια απο 30 μεχρι και 250lt. Δεν καταλαβαινω πως ενα εσωτερικο φιλτρο γραφει οτι καθαριζει μεχρι και 250 λιτρα με ενα απλο σφουγκαράκι μεσα, ουτε βιολογικο ουτε κεραμικο ουτε τίποτα η στην καλυτερη με ελαχιστα υλικα.......
Και αναρωτιεμαι αν ειναι τελειως "τσαμπα λεφτά" η φαση με τα εσωτερικα φίλτρα ή αν για τα δικα μου 70λιτρα αξιζει τον κοπο...
Για διευκρινηση, ειχα κοιταξει Σαν εξωτερικο το eheim classic 150 σαν καλη λυση και μετα χαζεψα στο συγκεμριμενο σαιτ και ειδα και τα aquaball / biopower της ιδιας εταιριας να αντεχουν μεχρι και 240lt ομως και πιο οικονομικα.
Τι να επιλέξω για αυτο το ενυδρείο;;;
Ξερω εγραψα πολλα αλλα και την τελευταια φορα που παραλιγο να χασω το ψαρακι μου εσεις με βοηθησατε και το εσωσα... Οποτε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-16, 23:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αρκετες και πολυ λογικες οι αποριες σου.

Αυτο που θα ηθελα να πω για αρχη, ειναι οτι οταν χρησιμοποιησεις για πρωτη φορα εξωτερικο φιλτρο, δεν προκειται να σκεφτεις ξανα τη χρηση εσωτερικου, ακομα και σε πολυ μικρο ενυδρειο. Τα πλεονεκτηματα ειναι τεραστια. Στην ουσια δεν ασχολεισαι πια με τη φιλτρανση, αν εχεις φροντισει να παρεις ενα φιλτρο που επαρκει για τα λιτρα και την ιχθυοφορτιση σου.

Απο την αλλη, υπαρχει ενα κοστος που ειναι σαφως αρκετα μεγαλυτερο. Σε βαθος χρονου, ομως, ειμαι της γνωμης οτι ενα καλο εξωτερικο φιλτρο θα τα βγαλει τα λεφτα του, τοσο σε θεμα ευκολιας, οσο και σε ποιοτητα φιλτρανσης.

Το eheim 150 (2211), θα ελεγα να μην το προτιμησεις αν θελεις κατι απο τη σειρα classic της eheim, αλλα να πας στο 2213. Το κακο με τη συγκεκριμενη σειρα της eheim ειναι οτι χρειαζεται και εξτρα διπλα βανακια (περιλαμβανονται στο link), γιατι αλλιως η συντηρηση του θα ειναι ιδιαιτερα δυσκολη. Το καλο με τη συγκεκριμενη σειρα, ειναι οτι αποτελει απο τα πιο δοκιμασμενα φιλτρα στο χομπι. Φιλτρα-σκυλια στην κυριολεξια.

Υπαρχουν αρκετες ποιοτικες σειρες και απο αλλες εταιριες, πλεον, πιο οικονομικες. Εκει βλεπεις ποσα χρηματα θελεις να επενδυσεις σε ενα καλο φιλτρο και αναλογα, αποφασιζεις. Επιλογες υπαρχουν.

Τελος, το οτι καποιες εταιριες προτεινουν εσωτερικα φιλτρα ακομα και για αρκετα μεγαλα ενυδρεια, δε σημαινει οτι θα εχουν και ποιοτικο αποτελεσμα. Καλο ειναι να μη βλεπεις τι προτεινει η καθε εταιρια για τα φιλτρα της, γιατι πολλες φορες πεφτουν πολυ εξω απο την πραγματικοτητα, οσο και να σου φαινεται περιεργο. Δεν μπορει να μπει σε καλουπι μαθηματικων υπολογισμων ενα ενυδρειο, γιατι το καθε ενα αποτελει ενα διαφορετικο συστημα με διαφορετικες αναγκες. Ριξε μια ματια και σε αυτο, ισως σε βοηθησει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-16, 23:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dias2222 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ενα ενυδρειο 70-80λιτρα με 2 χρυσοψαρα (ισως αργοτερα ακομα ενα μικρο ψαρακι και κανα φυτο) τι φιλτρο θα μου προτεινατε; Εσωτερικα η εξωτερικο; Και ποιο;
Βασικα πλησιαζα προς τα εσωτερικα επειδη θαν εχω και πολυ χωρο εξω και πιο φθηνό, ομως δεν ξερω πόσο ιδανικα θα ηταν... Τα εξωτερικα τα βλεπω να ειναι η μονη σωστη λυση... Μηπως υπερβαλω λιγο για αυτα τα λιτρα;
Για χρυσοψαρα fancy χρειαζεται 100 εκ μινιμουμ μηκος ενυδρειου και για common comet ή shumbunkin 150 εκ μινιμουμ μηκος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-16, 23:54
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το λινκ το διαβαζα μολις τωρα (για τριτη φορα...λολ)
Ευχαριστω για την απαντηση και για την λεπτομέρια για τα βανακια γιατι ειναι παρα πολυ σημαντικο και το καταλαβαινω, ομως δεν θα μπορουσα να παω στα 90¤ αυτην την στιγμη δυστυχως. Παρόλα αυτά αν θα ειχες να μου προτινεις και κατι πιο οικονομικο βαση εμπειριας θα το εκτιμουσα πάρα πολυ ειλικρινα.
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-16, 06:47
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

μια καλη λυση ειναι αυτο
http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...-hw-302-detail
το εχω εγω και ειναι αρκετα καλο ειναι αθορυβο και εχει χωρο για υλικα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-16, 08:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα sun sun που αναφερει ο Παρασκευας χρησιμοποιουνται αρκετα πλεον απο αρκετους χομπιστες, τα astro , επισης (δες και αυτο). Τα fluval ειναι απο τα καλυτερα της αγορας, τα eheim ισως τα καλυτερα (για εμενα).

Τι budget υπαρχει για αγορα φιλτρου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-16, 15:47
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

κ τα crystal flo(elite) αξιοπιστα κ οικονομικα..
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-16, 16:11
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Υπολογιζα 60 με το πολυ 70 ευρω το πολυ... Θεωρουσα πως για ενα δυο χρυσοψαρα θα ηταν αρκετα. Βεβαια Ο dellta66 με προσγειωσε λιγο γιατι μαλλον ειναι μικρό το ενυδρειο για αλλο ψαρακι...
Παντως ηθελα εξωτερικο που ειναι καλυτερα π, κριμα ειναι να παω σε εσωτερικο για ευνοητους λόγους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-16, 17:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dias2222 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαια Ο dellta66 με προσγειωσε λιγο γιατι μαλλον ειναι μικρό το ενυδρειο για αλλο ψαρακι...
Δεν ειπα κατι για αλλο ψαρακι.
Ειπα για διαστασεις ενυδρειου.
Κι ενα χρυσοψαρο να μπει μονο, και παλι μηκος 100 εκ χρειαζεται (για fancy) ασχετως λιτρων (και 150 εκ μηκος για comet κλπ)

Τωρα αν μιλας για Fancy και παρεις ενυδρειο ενος μετρου, βλεπουμε και ποσα λιτρα νερο χωραει και τα μοιραζουμε σε περισσοτερα απο ενα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-16, 18:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν το ενυδρείο είναι 1 μέτρο, τότε σίγουρα θα είναι πάνω από 80 λίτρα, άρα μπορουν να μπουν και 2 Fancy
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-09-16, 18:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ψαρια μεγαλωνουν γρηγορα, οποτε δεν θα φαινεται για πολυ καιρο "αδειο" ενα ενυδρειο για χρυσοψαρα.

Οσο ειναι νεαρα και μικρα μπορουν να μπουν και παραπανω ψαρια, αλλα το προβλημα ειναι οτι δενεσαι και δεν μπορεις να τα δωσεις μετα.
Με αποτελεσμα να τα κρατας και να πρεπει να κανεις πολυ μεγαλες και πολυ συχνες αλλαγες νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-16, 18:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα το προβλημα ειναι οτι δενεσαι και δεν μπορεις να τα δωσεις μετα.
Με αποτελεσμα να τα κρατας και να πρεπει να κανεις πολυ μεγαλες και συχνες αλλαγες νερου.
Ετσι ακριβώς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-09-16, 18:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επισης το ταισμα στα νεαρα χρυσοψαρα πρεπει να ειναι πιο συχνο και πλουσιο σε πρωτεινη, οποτε η ρυπανση δεν θα ειναι και τοσο μικροτερη απο οτι με μεγαλα ενηλικα χρυσοψαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-09-16, 19:21
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Λοιπον,
καταρχας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις απαντησεις γιατι με βοηθουν η καθε μια απαντηση ξεχωριστα, και το εννοώ, γιατι μου δημιουργουν καλες αποριες και διαβαζω όλο και περισσότερα. Ψαχνω πολλα πραγματα με πιο σωστο τροπο και σε πιο σωστη κατεύθηνση (εχω παρατησει μεχρι και την δουλεια μου και διαβαζω για ψαρια... το εχετε παθεις και εσεις ε; :-p ).
To ψαράκι ειναι μάλλον comet sarasa, αν καταλαβα σωστα, το εψαχνα να το βρω σε όλο το ιντερνετ και τελικα η google με εστειλε στο post του delta66 για να το βρω (καλό ε και συγκεκριμενα το http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Είναι 6-7 εκατοστα πλεον, θυμαμαι οτι το εχω περιπου 1μισ-2 χρονια και θα προσπαθησω να ανεβάσω φωτογραφίες να με βοηθησετε και εσεις να μου το επβεβαιώσετε..
Παντως ενα παλιό βιντεάκι ειναι το παρακατω (που ηταν πιο μικρο τοτε ) και οπως θα δειτε φυσικα ΔΕΝ χωράει αλλο σε 35 λιτρα https://youtu.be/DY5lXvf8xK8.
Μου το εκαναν δωρο σε γυαλα πριν εναμιση -2 χρονια, οταν μου αρρωστησε του πηρα το ενυδρειο και συνηλθε, τωρα ψαχνω για μεγαλυτερο πριν παθει κατι αλλο και να ζει λιγο καλυτερα.
Δυστυχως δεν μπορω να παω ακομα σε 120-150 εκατοστα ενυδρειου αυτην την στιγμη και θα ειναι ο επόμενος στοχος μου μολις περασει λιγο ακομα καιρος.
Παρολα αυτα αν εφτιαχνα το ενυδρείο 80 λιτρων θα μπορουσα να βαλω δευτερο η οχι;;;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  26,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  23,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  30,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  24,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-09-16, 19:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κοίτα, αν πιστεύεις πως σύντομα θα πας για μεγαλύτερο και είσαι διατεθειμένος να κάνεις τακτικές και μεγάλες αλλαγές βάλε και 2ο, αν όχι μη βάζεις.
Και το 2ο το λέω γιατί θα είναι καλύτερα να είναι 2 τα ψάρια, είναι κοινωνικά, μαραζώνουν μόνα τους.
Αλλά να ξέρεις πως μεγαλώνουν οι υποχρεώσεις σου αν έχεις 2 ψάρια σε μικρο ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-09-16, 19:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυστυχως το ψαρακι εχει σοβαρα προβληματα.
Βλεπω ανωμαλη αναπτυξη, ρουφηγμενη κοιλια, εντονες κοκκινιλες, πληγες, πτερυγια σε ασχημη κατασταση κλπ (δλδ μπορει να υπαρχει προβλημα και με το νερο, αμμωνια κλπ, και με βακτηριακες παθησεις και με τη διατροφη κλπ)
Το οτι το εχεις δυο χρονια και ειναι 6-7 εκ ειναι μια αποδειξη αυτου που αναφερω περι stunting (νανισμος κλπ).
Το ψαρι επρεπε να ειναι τουλαχιστον 25-30 εκατοστα με την ουρα. (35 εκ ιδανικα)
Δεν θα εβαζα ψαρι μαζι του. Θα περιμενα να τελειωσει (δεν πιστευω οτι εχει πολλα ψωμια ακομα), και θα εκανα απολυμανση στο ενυδρειο και σε ολο τον εξοπλισμο πριν προχωρησω με αλλο ειδος ψαριου (πιο μικρο ειδος και καταλληλο για το ενυδρειο και το νερο της βρυσης)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-16, 20:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σπύρο, αν πάρει καινούριο μεγαλύτερο ενυδρείο , με σωστές ρουτίνες και σωστή βιολογία μπορεί να ανακάμψει το ψαράκι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-16, 20:41
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ναι το ψαρι δεν ηταν στα καλα του πριν λιγο καιρο και ΝΑΙ ηταν απο αμωνια και επίσης κάποιο μικροβιο και οι φωτογραφιες ειναι απο τοτε.
πολλοί μου ελεγαν οτι θα πέθαινε (σε προηγουμενο θεμα που ειχα ανοίξει εδω μεσα πιο παλια) αλλα τελικα ακολουθησα τα βηματα που μου είπαν και ειναι μια χαρα τωρα......
Του πήρα καινουριο ενυδρειο οταν το έπαθε, καινούριο φιλτρο, ενα φαρμακο που μου εδωσαν σε ενυδρειάδικο κατάστημα και πηρε τα πανω του. Πλεον δεν εχει κοκκινιλες, εχει πολυ ορεξη και τρωει κανονικα. Εκτος του οτι εχει ξαναβρει το χρωμα (σαν να ειχε χασει το πορτοκαλι του τοτε) του και τρεχει παλι πανω κατω...
Εμαθα ενα καλο μαθημα για τις σωστες αλλαγες νερου βεβαια μετα απο αυτο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή Φίλτρου nitrox Αρχάριοι γλυκού νερού 32 31-03-11 00:12
ταυτόχρονη χρήση εσωτερικου κι εξωτερικού φίλτρου mikrosaquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 24-01-11 13:41
θορυβος εσωτερικου φίλτρου poppy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-10-10 20:26
διάταξη υλικών εξωτερικου φίλτρου. aquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-09-09 12:58
Καθάρισμα Εξωτερικου Φίλτρου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 19-03-03 01:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08781 seconds with 14 queries