Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-12, 08:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ

Καλημέρα σε όλους

Ένας φίλος, αποφάσισε να ασχοληθεί με τα ενυδρεία για πρώτη φορά...και ήρθε σε μένα, ως "ειδικος" (την τύφλα μου δεν ξέρω ακόμη!!) για να τον συμβουλευσω!!!

Τα δεδομένα : Έχει ένα 15λιτρο (μεταχειρισμένο) ενυδρείο και αποφάσισε να πάρει έναν μονομάχο. Το φίλτρο του, απ όσο είδα είναι μικρό και έχει χώρο μόνο για σφουγγάρι
Θα το δώσω ένα παλιό δικό μου, με σφουγγάρι και mini siporax
Θα πάρει επίσης μπόλι από μένα

Απ ότι είδα, στο ενυδρείο χωράνε άνετα 2 μικρές ανουμπιες
Για χαλίκι θα προτιμήσουμε σκουρόχρωμο

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις
1. Προτιμώμενη κοκκομετρία στο χαλίκι?
2. Το καπάκι, είναι αποσπώμενο και δεν έχει θέση για λάμπα. Καμιά ιδέα? Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει η λάμπα, εάν τελικά βρούμε τρόπο να την τοποθετήσουμε?
3. Εύρος θερμοκρασιών νερού? Από...μέχρι...?
4. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε?

Προκαταβολικά να πω, πως ξέρω ότι τα λίτρα ίσως να είναι ελάχιστα.
Αλλά εφόσον υπάρχει μόνο αυτό το ενυδρείο και το "μικρόβιο" για το χόμπι...εξαπλώθηκε, προτιμώ να "σώσουμε" έναν μονομάχο από το ποτήρι...παρά να μην ασχοληθούμε

Όποιος έχει όρεξη και χρόνο....περιμένω βοήθεια και σχόλια
Εννοείται πως ο μονομάχος θα μπει όταν το ενυδρείο θα είναι έτοιμο.
Μετρήσεις θα κάνω εγώ ο ίδιος
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-12, 08:39
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

φιλε μου ναι, το 15λιτρο ειναι καλυτερο απο το ποτηρι αλλα δεν ειναι σωστος χωρος. να αγορασει ενα 30λιτρο, δεν ειναι ακριβο. Μπορει να βρει εδω μεσα με 10-15 ευρω ανετα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-12, 08:45
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου ναι, το 15λιτρο ειναι καλυτερο απο το ποτηρι αλλα δεν ειναι σωστος χωρος. να αγορασει ενα 30λιτρο, δεν ειναι ακριβο. Μπορει να βρει εδω μεσα με 10-15 ευρω ανετα.
Συμφωνώ στο σκεπτικό σου, αλλά δεν είμαι εγώ που θα πω σε κάποιον τι θα κάνει με το πορτοφόλι του

Το δεδομένο είναι το 15λιτρο ενυδρείο. Οπότε προτιμώ να επικεντρωθούμε σ αυτό και στα ερωτήματα που έθεσα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-12, 09:02
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ στο σκεπτικό σου, αλλά δεν είμαι εγώ που θα πω σε κάποιον τι θα κάνει με το πορτοφόλι του

Το δεδομένο είναι το 15λιτρο ενυδρείο. Οπότε προτιμώ να επικεντρωθούμε σ αυτό και στα ερωτήματα που έθεσα
δεν ειναι δικαιωμα του καθενος να παιρνει ψαρια και να τους δινει ακαταλληλες συνθηκες.

οποτε αφου ετσι απλα λετε οτι θα κανετε κατι λαθος και θα παιξετε με τη ζωη ενος ψαριου, εγω απεχω. Αν καποιος απο εδω μεσα θελει να γινει συνενοχος, μπορει να σας βοηθησει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-12, 09:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

1. Προτιμώμενη κοκκομετρία στο χαλίκι?
Αδιαφορη, στους ορυζωνες θα δεις απο λασπη μεχρι κοτρωνες
Για λογους καθαρα αισθητικους συνηθως το σκουρο λεπτοκοκο ταιριαζει σε καθε ενυδρειο αλλα ειναι απλα θεμα γουστου

Παράθεση:
2. Το καπάκι, είναι αποσπώμενο και δεν έχει θέση για λάμπα. Καμιά ιδέα? Τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει η λάμπα, εάν τελικά βρούμε τρόπο να την τοποθετήσουμε?
οχι πολυ δυνατο φωτισμο και κατα προτιμηση αρκετα φυτα επιφανειας να δημιουργουν σκιερα μερη (πιστια, φακη, κερατοφυλλο κτλ)
Ακομα καλυτερα αν βαλεις λαμπα με φασμα για φυτα αλλα σε αυτο το μεγεθος δεν ξερω αν βγαινουν

Παράθεση:
3. Εύρος θερμοκρασιών νερού? Από...μέχρι...?
μεσο ορο 27.5
Προσπαθηστε να κρατησετε 26.5-28.5
Σε τοσο λιγα λιτρα ο controller ειναι μαλλον απαραιτητος

Παράθεση:
4. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε?
χαμηλο gh, ph στο οξινο, επεξεργασια με τυρφη, φυλλα catappa, χαμηλη -σχεδον μηδενικη- αναταρραξη με οσο γινεται χαμηλοτερη ροη, καλα στρωμενο φιλτρο, οσο γινεται μεγαλυτερη ποικιλια τροφων με προτιμηση περισσοτερες πρωτεινουχες (μπορει να παρει και μερικες ζωντανες η κατεψυγμενες για ακομα καλυτερα), μια φορα τη βδομαδα αρακα, μια φορα τη βδομαδα διαιτα. Λογο λιτρων αλλαγες νερου τουλαχιστο δυο τη βδομαδα η και τρεις. Βαρελακι προετοιμασιας για ολες τις εβδομαδιαιες αλλαγες ωστε να διατηρεις μονιμα σταθερες συνθηκες. Το νερο αλλαγης επισεις να εχει ιδιες συνθηκες με αυτο του ενυδρειου και να γινεται πολυ αργα η αλλαγη με λαστιχακι αεραντλιας
Παράθεση:
Προκαταβολικά να πω, πως ξέρω ότι τα λίτρα ίσως να είναι ελάχιστα.
Αλλά εφόσον υπάρχει μόνο αυτό το ενυδρείο και το "μικρόβιο" για το χόμπι...εξαπλώθηκε, προτιμώ να "σώσουμε" έναν μονομάχο από το ποτήρι...παρά να μην ασχοληθούμε
συμφωνω αλλα θεωρω πολυ δυσκολο σε αυτα τα λιτρα να μπορεσει να κρατησει σταθερες συνθηκες. Το καλο βεβαια ειναι πως αν του μπει το μικροβιο ισως η επομενη κινηση του ειναι να παρει κατι μεγαλυτερο (που εχει μηδαμηνο κοστος σε σχεση με τα υπολοιπα που θελει ενα ενυδρειο)
Επισεις εχε υπ οψη σου πως το ψαρι παρουσιαζει εντελως διαφορετικη συμπεριφορα αναλογα το χωρο που του δινεται. Σε μικρο χωρο βλεπεις ενα "τεμπελικο" στατικο ψαρι ενω σε κανονικο ενα ψαρι που αλλωνιζει ολο το ενυδρειο.

το πληρες προφιλ του ειναι αυτο http://www.seriouslyfish.com/species/betta-splendens/
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-12, 09:19
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

"Συνένοχε" Νίκο, ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!
Μερικές διευκρινήσεις :
1. Το "όχι δυνατός φωτισμός" πως μεταφράζεται?Εννοώ τι χαρακτηριστικά πρέπει να δούμε?
2. Η ανατάραξη μέσω φίλτρου, πως μπορεί να ελεγχθεί?

Για να απαντήσω και στον Βαγγέλη : Τόσους μήνες στο φόρουμ, έχω διαβάσει άπειρες ώρες και νομίζω πως έχω δείξει (χωρίς να χρειάζεται να το αποδείξω σε κανέναν!) ότι για μένα είναι κάτι παραπάνω από χόμπι.

Προτιμώ λοιπόν το χόμπι να αποκτήσει έναν ακομη φίλο, ο οποίος σε λιγο καιρό ενδεχομένως να νιώσει την ανάγκη να αποκτήσει ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, να σωθεί άλλος ένας μονομάχος από το ποτήρι, στο οποίο αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να κουνηθεί...παρά να κάνω φιλοσοφικές συζητήσεις και αόριστα σχόλια!

Και το θέμα σε σχέση με τα σχόλια του Βαγγέλη, για μένα κλείνει εδώ
Δεν έχω "ύφος" όταν γράφω, αλλά δεν είναι καθόλου δύσκολο να αποκτήσω!
Όταν κάποιος ρωτάει κάτι συγκεκριμένο, περιμένει απαντήσεις πάνω σ αυτό που ρωτάει. Όλα τα άλλα είναι "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!"
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-12, 09:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το "όχι δυνατός φωτισμός" πως μεταφράζεται?Εννοώ τι χαρακτηριστικά πρέπει να δούμε?
Κοιτα τα λιτρα σε περιοριζουν ετσι κι αλλιως οποτε απλα θα παρεις μια μικρη λαμπα (δε νομιζω να εχεις και πολλες επιλογες, κατι compact κυκλοφορουν μονο για τετοια μεγεθη, αν βρεις με καλο φασμα σε αυτο το μεγεθος θα ειναι σουπερ, αλλα δε νομιζω)
Απο κει και περα τα φυτα επιφανειας ειναι που θα κοψουν το φωτισμο και θα δημιουργησουν σκιες, καθως και το blackwater απο τα catappa και την τυρφη.
Εκει μεσα δε θα βαλεις βεβαια ολοκληρο φυλο catappa γιατι το νερο θα γινει κατραμι, οχι πως θα πειραζει το μονομαχο, αλλα δε θα βλεπεις τιποτα.


Παράθεση:
2. Η ανατάραξη μέσω φίλτρου, πως μπορεί να ελεγχθεί?
Με spraybar, με πατεντες (σφουγκαρακια να κοβουν καπως) κτλ.
Λογικα δεν παει για εξωτερικο φιλτρο (αλλιως θα αγοραζε και ενυδρειο) οποτε οι μονοι τροποι στα εσωτερικα ειναι να βαλεις κατι που να κοβει τη ροη οσο γινεται (αλλα βεβαια να μην την κοβει εντελως) και ακομα καλυτερα με spraybar γυρισμενο στο τζαμι να μοιραζει τη ροη σε ολο το ενυδρειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-12, 10:20
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Για τον φωτισμο δες στο www.amazonios.gr εχει ενυδρεια της aquael με λαμπα
11 w μηπως χωραει στο καπακι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-12, 10:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Nik74 & stav !

Και σορρυ για το προηγούμενο ποστ μου... (ελπίζω να μην χρειαστεί ξανά να "φορέσω" το ίδιος ύφος!)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-12, 11:39
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Αν πιάνουν τα χέρια σας, προτείνω κάποια μόντα στο καπάκι για σποτάκια με LED...gu10 ή καλύτερα mr16 για να μήν έχετε 220v πάνω απ'το ενυδρείο.

Έχω βάλει 2 των 3w σε ένα 20λιτρο και μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τις cfl/pc λάμπες που είχα δοκιμάσει στο παρελθόν, αλλά θα πρότεινα 3 γιατί ο φωτισμός μου φαίνεται πολύ χαμηλός(αν και τα λιγοστά φυτά που έχω μέσα αναπτύσονται μια χαρά).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-08-12, 12:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και αυτοκολητη λεντοταινια θερμου χρωματος θα ειναι καλη και ευκολη στην τοποθετηση,
http://www.ebay.co.uk/itm/New-30cm-5...item46051ed5ae
ενα κολλητηρι για να ενωθει με ενα τροφοδοτικο 12V ειναι απαραιτητα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-08-12, 12:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

με τη λεντοταινια που προτεινει ο σπυρος ειναι το πιο ευκολο και το πιο φτηνο νομιζω.το ιδιο εχω κανει κιεγω και το αποτελεσμα ειναι μια χαρα.εβαλα συνολικα 30 λεντ,15 και 15 στις δυο πλευερες του καπακιου μεσα σε αλφαδοαστιχο για να μη βρεχονται και φωτιζει μια χαρα.το αλφαδολαστιχο και το black water απτα καταπα κοβουνε αρκετο απτο φως και μπορεις να βαλεις και κανα φυτο επιφανειας για ακομα καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-08-12, 12:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι αδιαβροχες (οπως στον λινκ) λεντοταινιες δεν χρειαζονται αλφαδολαστιχο.
Αν ειναι warm δεν φωτιζουν δυνατα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-09-12, 14:01
Το avatar του χρήστη dinos123
dinos123 Ο χρήστης dinos123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Με την λεντοταινια τι αναπτυξη θα εχουν ομως τα φυτα ;
__________________
Ποιό ψάρι πηγαίνει στον παράδεισο όταν πεθαίνει; Το αγγελόψαρο !
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-09-12, 14:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με ανουμπιες τι αναπτυξη περιμενεις?
Οσο και φως να βαλεις, αργα θα πανε.
Κι αν βαλεις "προληπτικα" δυνατα φωτα, θα πιασουν αλγες οι ανουμπιες και το ενυδρειο γενικα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-09-12, 15:19
Το avatar του χρήστη dinos123
dinos123 Ο χρήστης dinos123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Με βαλινσεριες και κερατοφυλλο συμβαίνει το ίδιο ;
__________________
Ποιό ψάρι πηγαίνει στον παράδεισο όταν πεθαίνει; Το αγγελόψαρο !
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-09-12, 15:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι, απο πλευρας αναπτυξης, το ενα ειναι μετριας αναπτυξης και το αλλο γρηγορης.
Αλλα στο φως δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις, δεν ειναι απαιτητικα φυτα.
Και δεν σε συμφερει να εχουν και γρηγορη απαπτυξη, γιατι ειναι μικρο το ενυδρειο και θα πνιγεται.
Η βαλισνερια ειναι ακαταλληλη για μικρα ενυδρεια. Γινεται τεραστια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-09-12, 16:15
Το avatar του χρήστη dinos123
dinos123 Ο χρήστης dinos123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-06-2011
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

¶ρα σε ποια φυτά χαμηλών απαιτήσεων για μικρά ενυδρεια καταληγουμε ;
__________________
Ποιό ψάρι πηγαίνει στον παράδεισο όταν πεθαίνει; Το αγγελόψαρο !
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-09-12, 16:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για μενα απο τη στιγμη που μιλαμε για κατι τοσο οριακα μικρο θελει καποια γρηγορης αναπτυξης ωστε να βοηθανε οσο γινεται την καλη υγεια του νερου.
Κερατοφυλλο ειναι πολυ δημοφιλες, επισεις πιστια η φακη θα βοηθησει επι πλεον για σκιαση.
Με συχνα κλαδεματα θα ελεγα και "τοματια".
Απο κει και περα ισως αιριαζει και καμια moss, καμια ελοντεα, και ανουμπιες

ισως τα γρηγορης αναπτυξης να ειναι λιγο κουραστικα για τον ιδιοκτητη, αλλα τουλαχιστο η αποψη μου ειναι πως ειναι χρησιμα αν οχι απαραιτητα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-09-12, 08:12
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Τα νέα του μονομάχου

Στήσαμε πριν μερικές μέρες το 15λιτρο για τον μονομάχο, πριν 2 μέρες το φιλαράκι (στον οποίο κόλλησα το μικρόβιο) μου είπε ότι αγόρασε και έβαλε λεντοταινία στο καπάκι...βάλαμε σκουρόχρωμο χαλίκι και μια ανούμπια δεμένη σε πέτρα...μετρήσαμε (δυστυχώς μετρήσαμε μόνο αμμωνία : μηδέν (0) ) και μπήκε μέσα ο άρχοντας!

Από το πρώτο βράδυ έφαγε - Εδώ θα ήθελα τις προτάσεις σας σ ότι αφορά την ποικιλία των τροφών - και γενικά δείχνει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση!

Τα ευχάριστα: Μόλις ξεστήσω το 30λιτρο μου, θα μεταφέρουμε εκεί τον μονομάχο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-09-12, 10:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μπολιασατε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-09-12, 10:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπολιασατε?
Ναι, με μπόλι από το δικό μου ενυδρείο
Του έδωσα σχεδον το 1/3 από το μινι σιποραξ που ειχα στο δικο μου φιλτρο και ζουμια απ το σφουγγαρι στο δικο του σφουγγαρι

Ο μονομάχος μπήκε μετά από μερικές μέρες (είχαμε μετρήσει αμμωνια στο μηδεν)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-09-12, 11:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ελπιζω να επιασε το μπολιασμα, γιατι η μηδενικη μετρηση αμμωνιας δεν λεει τιποτα απο μονη της χωρις μετρησεις ΝΟ2 και ΝΟ3.
Πιστευω θα ξερεις οτι για να ειναι στρωμμενο το φιλτρο, θα πρεπει να εχεις ΝΗ3 μηδεν ΝΟ2 μηδεν και ΝΟ3 πανω απο μηδεν (χωρις να αποκλειεται να ειναι και το ΝΟ3 μηδεν).
Ετσι λοιπον μπορει να εχει ΝΗ3 μηδεν, αλλα να υπαρχουν ΝΟ2 (τοξικα κι αυτα)
Ή μπορει να μην εχει αρχισει καν ο κυκλος του αζωτου και να ειναι ολα ακομα στο μηδεν, με ενδεχομενη την ανοδο της αμμωνιας σε λιγο.
Τσεκαρε τουλαχιστον αμμωνια συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-09-12, 11:26
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω να επιασε το μπολιασμα, γιατι η μηδενικη μετρηση αμμωνιας δεν λεει τιποτα απο μονη της χωρις μετρησεις ΝΟ2 και ΝΟ3.
Πιστευω θα ξερεις οτι για να ειναι στρωμμενο το φιλτρο, θα πρεπει να εχεις ΝΗ3 μηδεν ΝΟ2 μηδεν και ΝΟ3 πανω απο μηδεν (χωρις να αποκλειεται να ειναι και το ΝΟ3 μηδεν).
Ετσι λοιπον μπορει να εχει ΝΗ3 μηδεν, αλλα να υπαρχουν ΝΟ2 (τοξικα κι αυτα)
Ή μπορει να μην εχει αρχισει καν ο κυκλος του αζωτου και να ειναι ολα ακομα στο μηδεν, με ενδεχομενη την ανοδο της αμμωνιας σε λιγο.
Τσεκαρε τουλαχιστον αμμωνια συνεχεια.
Συμφωνω και επαυξάνω!!!
Απλά η μέτρηση της αμμωνίας ήταν το "εύκολο" κομμάτι
Σίγουρα μέχρι το ΣΚ θα έχω μετρήσει και τα υπόλοιπα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-09-12, 11:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
(δυστυχώς μετρήσαμε μόνο αμμωνία : μηδέν (0) ) και μπήκε μέσα ο άρχοντας!
Η μετρηση αμμωνιας ειναι η λιγοτερο ασφαλης μεθοδος για να καταλαβεις ενα ενυδρειο αν ειναι στρωμενο.
Αν δεν υπαρχει αλλο τεστ πιο λογικο θα εβρισκα να εσταζες λιγες σταγονες αμμωνιας και να εβλεπες την επομενη αν το μπολι την εχει καταναλωσει...
(κι αυτο βεβαια απαιτει προσοχη γιατι μπορει να πανε τα no3 στα ουρανια, ειδικα σε τοσο λιγη ποσοτητα νερου)
Το θετικο ειναι πως ουσιαστικα δεν εδωσες μπολι αλλα μισο στρωμενο φιλτρο, οποτε οι πιθανοτητες να μην εχει ποιασει ειναι μαλλον ελαχιστες αλλα δεν παυει να υπαρχεουν...

Παράθεση:
Από το πρώτο βράδυ έφαγε
καλυτερα θα ηταν απ το δευτερο... τωρα βεβαια εγινε, αλλα σε γενικες γραμμες καλο ειναι οταν εχουμε ενα ψαρακι που το στρεσσαραμε αρκετα (ειδικα αν βγαει τις γνωστες οριζοντιες ριγες) να μην το ταιζουμε γιατι με το στρεςς το πεπτικο του υπολειτουργει


Παράθεση:
- Εδώ θα ήθελα τις προτάσεις σας σ ότι αφορά την ποικιλία των τροφών -
θα σου πω αυτες που δινω εγω:

αποξηραμενες
Ocean nutrition : betta atison pro
JBL : GALA
SERA: Fd rote microworm

Κατεψυγμενες:

ocean nutrition: Artemia, bloodworms, black musquito larves, daphnia, krill

Ζωντανες:
artemia, bloodworms, white worms, krill, daphnia, κοπιποδα, λαρβες κουνουπιων και γενικα οτι βρω...

Παράθεση:
Τα ευχάριστα: Μόλις ξεστήσω το 30λιτρο μου, θα μεταφέρουμε εκεί τον μονομάχο

Αυτο ειναι το θετικοτερο της υποθεσης
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-09-12, 11:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μετρηση αμμωνιας ειναι η λιγοτερο ασφαλης μεθοδος για να καταλαβεις ενα ενυδρειο αν ειναι στρωμενο.
Αν δεν υπαρχει αλλο τεστ πιο λογικο θα εβρισκα να εσταζες λιγες σταγονες αμμωνιας και να εβλεπες την επομενη αν το μπολι την εχει καταναλωσει...
(κι αυτο βεβαια απαιτει προσοχη γιατι μπορει να πανε τα no3 στα ουρανια, ειδικα σε τοσο λιγη ποσοτητα νερου)
Το θετικο ειναι πως ουσιαστικα δεν εδωσες μπολι αλλα μισο στρωμενο φιλτρο, οποτε οι πιθανοτητες να μην εχει ποιασει ειναι μαλλον ελαχιστες αλλα δεν παυει να υπαρχεουν...


καλυτερα θα ηταν απ το δευτερο... τωρα βεβαια εγινε, αλλα σε γενικες γραμμες καλο ειναι οταν εχουμε ενα ψαρακι που το στρεσσαραμε αρκετα (ειδικα αν βγαει τις γνωστες οριζοντιες ριγες) να μην το ταιζουμε γιατι με το στρεςς το πεπτικο του υπολειτουργει




θα σου πω αυτες που δινω εγω:

αποξηραμενες
Ocean nutrition : betta atison pro
JBL : GALA
SERA: Fd rote microworm

Κατεψυγμενες:

ocean nutrition: Artemia, bloodworms, black musquito larves, daphnia, krill

Ζωντανες:
artemia, bloodworms, white worms, krill, daphnia, κοπιποδα, λαρβες κουνουπιων και γενικα οτι βρω...




Αυτο ειναι το θετικοτερο της υποθεσης
Κάθε εμπόδιο για καλό Νίκο
Έτσι κι αλλιώς αυτό είχα στο μυαλό μου. Κάποια στιγμή να βρεθεί ο μονομάχος στο 30λιτρο μου (δανεικό κι αγύριστο). Απλά έγινε πιο σύντομα απ ότι το περίμενα

Και μόνο που το φιλαράκι μου, με παίρνει 2 φορές την ημέρα τηλέφωνο για να μου πει νέα για το ενυδρείο και τον μονομάχο, σε μένα λέει πολλά

¶λλος ένας "κολλημένος" στην παρέα!

Για τις τροφές, ευχαριστώ για την ενημέρωση
Για τις μετρήσεις, μέχρι το ΣΚ θα έχω μετρήσει τα ΠΑΝΤΑ!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-09-12, 11:53
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
SERA: Fd rote microworm
Νίκο μήπως εννοείς bloodworms;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-09-12, 11:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

στις τροφες βεβαια να προσθεσω το αυτονοητο: μια φορα τη βδομαδα αρακα και μια μερα απολυτη νηστεια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο μήπως εννοείς bloodworms;
ναι, λαθος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 11-09-12 στις 11:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-09-12, 12:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
στις τροφες βεβαια να προσθεσω το αυτονοητο: μια φορα τη βδομαδα αρακα και μια μερα απολυτη νηστεια.
-------------------------


ναι, λαθος
Λάθος????

Φέρνω το μαστίγιο...ποιος θα φέρει το αλάτι?????
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-09-12, 16:27
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο μήπως εννοείς bloodworms;
Όχι εννοεί "mückenlarven" (με την ανάλογη προφορά) για να είμαστε ακριβείς..
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Kαινουργιο ενυδρειο 100 λιτρων-στησιμο-αποριες goldfish Χρυσόψαρα 4 13-01-12 19:41
σωστο στησιμο μονομαχοενυδρειου manos_samos Bettas 9 27-10-10 15:40
Ενυδρειο 440L για αφρικανικες στησιμο ραφαηλ10 Αρχάριοι γλυκού νερού 40 28-05-10 14:43
ενυδρειο 300 στησιμο pyros Αρχάριοι γλυκού νερού 11 08-11-09 00:18
Νεο ενυδρειο -στησιμο & διακοσμηση Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 28 30-09-08 18:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09472 seconds with 13 queries