Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-09-05, 21:41
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή Τσαμπουκαλού Γκαπίνα!

Να ρωτήσω κάτι; μια θυληκιά γκάπι που είναι λίγο μεγαλύτερη από το αρσενικό τον κυνηγάει, σημαινει κάτι; είναι λίγο φουσκωμένη και κρύβεται και τσεκάρει τον χώρο κάτω από κάτι χαμηλά φυτάκια που έχω με πλατιά φύλλα, λέτε να γεννήσει; ή δεν έχει καμία σχέση;
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-09-05, 22:00
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Απλα δεν τον γουσταρει..
πλακα κανω. αν η κοιλια της συννεχως φουσκονει και στο πισο μερος της μαυριση λιγο τοτε ειναι εγκυος. η συμπεριφορα της δεν δηλονει απαρετιτα εγκυμοσινη μπωρει απλα να εχει νευρικοτητα χωρις ιδιετερο λογο.τρεφετε κανονικα προσεξε το αυτο.

Ασχολουμε λιγα χρονια με γκαπακια και αυτη ειναι η ταπινη μου αποψη..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-09-05, 23:31
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scalare
Ασχολουμε λιγα χρονια με γκαπακια και αυτη ειναι η ταπινη μου αποψη..
Και πολύ σωστή θα έλεγα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-05, 08:34
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Κωνσταντίνα πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο που έχεις βάλει τα γκαπάκια; Έχω δεί και εγώ παρόμοια συμπεριφορά όταν είχα τοποθετήσει 1 θηλυκιά σε ένα μικρό ενυδρείο και μετά πρόσθεσα και εναν αρσενικό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-05, 14:17
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Ευχαριστω Γιωργο..

Τελικα celda τι κανει το γκαπακι σου;
αν ακομη κυνηγαει το αρσενικο δεν πιραζει καποια στιγμη θα τα ταιριαξουνε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-05, 15:37
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ.....15λίτρων

Όχι τώρα την βλέπω ηρεμη αλλά κάνει εκείνη κουμάντο...πρωτη στο φαί και πρωτη θα προσπαθήσει να μου δαγκώσει το χερι (για καλό και για κακό έβαλα λίγο τούλι στην είσοδο του φίλτρου μπας και είναι έτοιμη να γίνει μάνα και με δάγκωσε!)
Πάντως δεν νομίζω να φταίει ο χωρος γιατί έχω αρκετά φυτά... έχει απλώς παλιοχαρακτήρα...
Πού τα βρίσκω αυτά τα ψάρια μου λέτε; έχω έναν μονομάχο που δεν τρώει κατεψυγμένη τροφή και ένα γκάπι που θέλει να δαγκώσει το χέρι που την ταϊζει! Δηλαδή στο 80λιτρο που ΘΑ αγοράσω τι θα συναντήσω;;;; Αν δειτε και δεν γραψω για πάνω από 2 εβδομάδες να αρχίσετε να ανησυχείτε...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-09-05, 15:47
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι η γκαπινα σου
Φρωντισε να την τα’ι’ζεις καλα για να μην σε φα’ι’ κανενα χερι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-09-05, 19:33
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Δαγκώνει γιατί είναι λαίμαργη και θέλει να προλάβει να φάει όσο γίνεται περισσότερα αλλά μην παρασύρεσαι απο τα ψάρια και νομίζεις πως πεινάνε να τους δίνεις με μέτρο φαγητό. Τώρα το ότι είναι νευρική μπορεί να σημαίνει πως θα γεννήσει και τον κυνηγάει. Μην φοβάσε δεν παθαίνουν τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-09-05, 00:01
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Τζίνια ελπίζω να μην τον φάει,
Πάντως τα ταίζω 2 φορές την ημέρα, πρωι νωρίς και αργά το απόγευμα. Είναι πολύ αυταρχική...βεβαια βλέπω λίγο μαύρη την κοιλιά της αλλά όχι φουσκωμένη, μήπως αργεί ακόμα; και από ό,τι έχω διαβάσει όταν το μαύρο στίγμα πλησιάζει το γεννητικό της όργανο τότε είναι ετοιμόγεννη; μπορεί να συμβεί αυτο ενώ είναι λιγότερο φουσκωμένη; Και πού ακριβως είναι αυτό το γεννητικό όργανο;;;; Α! με έχουν μπερδέψει...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-09-05, 00:47
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εχμμμμ σε εμένα ρε γμτ τα δύσκολα ?
Τέλος πάντων, δεν έχει εμφανές γεννητικό όργανο η μέλουσα μαμά.
Αυτό που θα βγούν τα μωρά είναι.........grrrrr ο πωπουδάκος της !!!
Από εκεί που κάνει κακάκια.......έλεος πιό ευγενικά δεν μπορούσα να το πω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-09-05, 06:29
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ρε γιώργο με έκανες πρωί πρωί να χαμογελάσω μαλλο να γελάσω ναι ετσι ειναι οπως τα λες γιώργο μου, απλά θα ήθελα να συμφωνήσω με όλες τις απόψεις πιό πάνω.. ισως να μην γράφω συχνά αλλά σας διαβάζω και χαίρομαι που την σκυτάλη τη πέρνουν νέα παιδιά, μπράβο σας παρακολουθώ απο μακριά και σας χαίρομαι.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-09-05, 13:45
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δες φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Poecilia_reticulatafemcharonitakis.jpg
Εμφανίσεις:  931
Μέγεθος:  26,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-09-05, 13:53
JP. Ο χρήστης JP. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2005
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 10
Question

Συγνώμη για την (ψιλο)άσχετη ερώτηση που θα κάνω αλλά βλέποντας την φωτογραφία στο μύνημα του Tolis παρατήρησα ότι και τα 3 γκαπάκια που φαίνονται έχουν λίγο κόκκινο βραγχιακό επικάλυμα και επειδή έχω δει το ίδιο και σε δικά μου ψάρια ήθελα να ρωτήσω αν απλά έτσι είνα το χρώμα τους ή μήπως είναι κάποιος ερεθισμός.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-09-05, 14:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα συγκεκριμενα της φωτο ειναι ξανθικη μορφη και οτιδηποτε κοκκινο φαινεται περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-09-05, 16:44
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Toli,
Ομολογώ ότι με βοηθησε η φωτογραφία για να καταλάβω αλλά αυτός που έκανε εξαιρετική δουλειά ήταν ο halvas! Μήπως είσαι δάσκαλος;

Για να σοβαρευτώ...οκ το καταλάβανα το σημείο εξοδου αλλά και στην φωτο σου και στην γκαπίνα μου δεν βλέπω αυτό που είχα διαβάσει σε προηγούμενα ποστ (διότι αναζήτηση κάνουμε) για το "μαύρο σημάδι που θα πλησιαζει την έξοδο όταν φτάνει η <μεγάλη ώρα>"! τι παίζει; βεβαια η δικιά μου δεν είναι φούσκα ακόμα, απλώς "πληθωρική"
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-09-05, 20:21
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Celda
Toli,
Ομολογώ ότι με βοηθησε η φωτογραφία για να καταλάβω αλλά αυτός που έκανε εξαιρετική δουλειά ήταν ο halvas! Μήπως είσαι δάσκαλος;

Για να σοβαρευτώ...οκ το καταλάβανα το σημείο εξοδου αλλά και στην φωτο σου και στην γκαπίνα μου δεν βλέπω αυτό που είχα διαβάσει σε προηγούμενα ποστ (διότι αναζήτηση κάνουμε) για το "μαύρο σημάδι που θα πλησιαζει την έξοδο όταν φτάνει η <μεγάλη ώρα>"! τι παίζει; βεβαια η δικιά μου δεν είναι φούσκα ακόμα, απλώς "πληθωρική"
Όταν έρθει η ώρα θα το καταλάβεις. Είναι πολύ εμφανές το σημείο στις γκαπίνες..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-09-05, 01:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δες αυτην την θηλυκια gambusia affinis (μοιαζουν πολυ με τα guppies) - το σκουρο χρωμα που βλεπεις ειναι τα μωρα - λιγες μερες πριν γεννηθουν το μαυρο αυτο χρωμα θα φτασει πιο κατω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Gambusia_affinisfemale.jpg
Εμφανίσεις:  925
Μέγεθος:  53,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-09-05, 09:03
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Μπορείς να την καταλάβεις και απο την συμπεριφορά της δηλ. συνήθως γίνονται νευρικές δεν τρώνε και προσπαθούν να κρυφτούν και τα αρσενικά τις κυνηγάνε και θα δεις να την τσιμπάνε στο πίσω μέρος της κοιλιάς εκεί που φαίνεται το μαύρο. Τώρα δυστυχώς το φούσκωμα σε άλλες κάνει μπαμ πως είναι έτοιμες και σε άλλες ούτε που σου περνάει πως θα γεννήσει. Το έχω πάθει με 2 γκαπίνες που δεν φαινόταν τίποτα μάλιστα η μια μου γέννησε την Κυριακή αλλά είχε όλα τα παραπάνω συμπτώματα. Ελπίζω να βοήθησα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-09-05, 14:29
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JP.
Συγνώμη για την (ψιλο)άσχετη ερώτηση που θα κάνω αλλά βλέποντας την φωτογραφία στο μύνημα του Tolis παρατήρησα ότι και τα 3 γκαπάκια που φαίνονται έχουν λίγο κόκκινο βραγχιακό επικάλυμα και επειδή έχω δει το ίδιο και σε δικά μου ψάρια ήθελα να ρωτήσω αν απλά έτσι είνα το χρώμα τους ή μήπως είναι κάποιος ερεθισμός.
τα συγκεκριμενα γκαπακια είναι αποτελεσμα επιλεκτικης αναπαραγωγης 8 ετων απο μενα. Εχουν επιτηδες επιλεχθει αυτα τα χρωματα , (ο ξανθικος κιτρινος τύπος) και έχουν εισηχθει και αλμπινικα γονιδια μεσα (τα κοκκινα ματια είναι πολυ χαρακτηριστικο γονίδιο)

Οχι δεν ειναι ερεθισμος....
Η φώτο είναι απο υγειεστατα και άκρως ενεργητικα ψαρια.

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-09-05, 14:42
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Μπορείς να την καταλάβεις και απο την συμπεριφορά της δηλ. συνήθως γίνονται νευρικές δεν τρώνε και προσπαθούν να κρυφτούν και τα αρσενικά τις κυνηγάνε και θα δεις να την τσιμπάνε στο πίσω μέρος της κοιλιάς εκεί που φαίνεται το μαύρο. Τώρα δυστυχώς το φούσκωμα σε άλλες κάνει μπαμ πως είναι έτοιμες και σε άλλες ούτε που σου περνάει πως θα γεννήσει. Το έχω πάθει με 2 γκαπίνες που δεν φαινόταν τίποτα μάλιστα η μια μου γέννησε την Κυριακή αλλά είχε όλα τα παραπάνω συμπτώματα. Ελπίζω να βοήθησα
Τα αρσενικα ΠΑΝΤΑ τις κυνηγανε!!!!
Συνηθως όταν είναι έτοιμες να γεννήσουν τις βλεπεις και καθονται στο υποστρωμα ή απανω σε πυνκες τούφες απο υδροβια φυτα. Ναι καλο έιναι τοτε να είναι απομωνομενες μια και η ίδια η μανα για κανα δυοωρο μετα την γέννα δεν τα πειραζει τα νεογνα (μετα τους σκιζει τα φώτα) αλλα τα υπολοιπα μελη του κοπαδιου ΄δεν έχουν τετοιους ενδοιασμους.... και καθότι το ενυδρέιο έχει συγκεκριμενο χώρο ΄δεν 'υπαρχουν και πολλές κρυψωνες και ήρεμα σημεια για να πάει η μανα να γεννησει , όπως στην φυση , η παρενόχληση πάει σύννεφο όπως καταλαβαίνεις.
Οποτε τι μπορείς να κανεις.....
1ον. Περνεις την μανα κα την βάζεις σε ανεξαρτητο έτοιμο πολυ φυτεμενο (κυριω΄ς επιπλεουσα ρικια και γίαβα μοςς ) ενυδρειο και περιμενεις να γεννησεί όποτε αμεσως την επιστρεφεις στο κεντρικο.
2ον την απομωνώνεις σε μια γεννηστρα κατα προτήμηση απο τουλι και μολις γεννησει την μεταφερεις πισω.
3ον φτιαχνεις ενα μεγαλο πολυ φυτεμενο ενυδρειο (100+ λιτρα ) με ρικια να επιπλεει (να σκεπαζει σχεδον όλη την επιφάνεια και να έχει και παχος 3-4 εκ) και με γιαβα μος στο υποστρωμα και γεννηκα παρα πολύ φυτο , και απλα αμωλας την χαρουμενη παρεα έκει μεσα....Σιγουρα θα επιζήσουν παρα πολα μωρα. Αλλα απο γεννετικο υλικο δεν θα ειναι και ότι καλυτερο....Οποτε απλα προσθετεις ένα μωρο κριμπενσις το όποιο φροντιζει να επιβιώσουν μονο τα ποιο γρηγορα και ποιο υγιη . Ναι ακουγεται βαρβαρο αλλα πιστεψτε με θα παρετε φανταστικα ψαρια μετα απο 2-3 μηνες. Αλλωστε προτειμω το kulling να το κανει η φυση παρα έγω με το χέρι.....


Διαλεγεις και πέρνεις

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-09-05, 15:17
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

[QUOTE=ahar]-Τα αρσενικα ΠΑΝΤΑ τις κυνηγανε!!!!


Εγώ είπα πως τις κυνηγάνε και τις τσιμπάνε στην κοιλιά εκεί που φαίνεται το μ
μαύρο ή μόνο σε μένα συμβαίνει!!!


-η μανα για κανα δυοωρο μετα την γέννα δεν τα πειραζει τα νεογνα (μετα τους σκιζει τα φώτα) αλλα τα υπολοιπα μελη του κοπαδιου ΄δεν έχουν τετοιους ενδοιασμους....



Σέ μένα δεν κάνουν διακρίσεις τα ταράζουν και τα αρσενικά και η μαμά

-Οποτε τι μπορείς να κανεις.....
1ον. Περνεις την μανα κα την βάζεις σε ανεξαρτητο έτοιμο πολυ φυτεμενο (κυριω΄ς επιπλεουσα ρικια και γίαβα μοςς ) ενυδρειο και περιμενεις να γεννησεί όποτε αμεσως την επιστρεφεις στο κεντρικο.
2ον την απομωνώνεις σε μια γεννηστρα κατα προτήμηση απο τουλι και μολις γεννησει την μεταφερεις πισω.
3ον φτιαχνεις ενα μεγαλο πολυ φυτεμενο ενυδρειο (100+ λιτρα ) με ρικια να επιπλεει (να σκεπαζει σχεδον όλη την επιφάνεια και να έχει και παχος 3-4 εκ) και με γιαβα μος στο υποστρωμα και γεννηκα παρα πολύ φυτο , και απλα αμωλας την χαρουμενη παρεα έκει μεσα....Σιγουρα θα επιζήσουν παρα πολα μωρα. Αλλα απο γεννετικο υλικο δεν θα ειναι και ότι καλυτερο....Οποτε απλα προσθετεις ένα μωρο κριμπενσις το όποιο φροντιζει να επιβιώσουν μονο τα ποιο γρηγορα και ποιο υγιη . Ναι ακουγεται βαρβαρο αλλα πιστεψτε με θα παρετε φανταστικα ψαρια μετα απο 2-3 μηνες. Αλλωστε προτειμω το kulling να το κανει η φυση παρα έγω με το χέρι.....



Τότε γιατί να την βάλει σε ξεχωριστώ χώρο απο τη στιγμή που την ίδια δουλειά μπορεί να την κάνουν και τα γκάπι και να μην έχουν πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ τους; Αν θέλει να βγάλει καλά και όμορφα μωρά μπορεί να κάνει επιλογή απο τα άτομα που θα έχει στο ενυδρείο και απο τα μωρά που θα κρατήσει, ότι δεν θέλει το δίνει. Εγώ έτσι κάνο και no problem ούτε στεναχώριες
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-09-05, 15:24
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Angry

Καλησπέρα παιδιά,
Είμαι σε απελπισία!!!
Η συγκεκρίμενη γκαπίνα από χτες δεν αφηνε σε ησυχία μία άλλη πιο φουσκωμένη- της τσίμπαγε συνεχώς την κοιλιά- με αποτέλεσμα σημερα το πρωι να δω την τελευταία να αργοπεθαίνει στα επιπλέοντα java moss που έχω...Τι να κάνω;;; την σκότωσε!...είναι μια δολοφόνος!!!
Οι μετρήσεις μου είναι καλές...θερμ:27
pH 7.2
Kh >14
Gh 3
no2 1
no3 10
Του αρσενικού δεν του δίνει σημασία τώρα...και είναι μια χαρά. Αλλαγή νερού έκανα χτες 40% και σήμερα μετά τον θάνατο 50%. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Τι να κάνω, να τηρήσω το 1αρσενικό 2 θηλυκά και να βρω μια θηλυκιά; Ή να τα αφήσω έτσι και βλέπουμε; Λέτε να φταίνε τα 15λίτρα; Πάντως είναι πυκνοφυτεμένο και έχει μπόλικες κρυψώνες...

Ευχαριστώ...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-09-05, 15:33
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Celda
Καλησπέρα παιδιά,
Είμαι σε απελπισία!!!
Η συγκεκρίμενη γκαπίνα από χτες δεν αφηνε σε ησυχία μία άλλη πιο φουσκωμένη- της τσίμπαγε συνεχώς την κοιλιά- με αποτέλεσμα σημερα το πρωι να δω την τελευταία να αργοπεθαίνει στα επιπλέοντα java moss που έχω...Τι να κάνω;;; την σκότωσε!...είναι μια δολοφόνος!!!
Οι μετρήσεις μου είναι καλές...θερμ:27
pH 7.2
Kh >14
Gh 3
no2 1
no3 10
Του αρσενικού δεν του δίνει σημασία τώρα...και είναι μια χαρά. Αλλαγή νερού έκανα χτες 40% και σήμερα μετά τον θάνατο 50%. Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο; Τι να κάνω, να τηρήσω το 1αρσενικό 2 θηλυκά και να βρω μια θηλυκιά; Ή να τα αφήσω έτσι και βλέπουμε; Λέτε να φταίνε τα 15λίτρα; Πάντως είναι πυκνοφυτεμένο και έχει μπόλικες κρυψώνες...

Ευχαριστώ...
Κωνσταντίνα τα 15 λίτρα είναι λίγα. Τα ψαράκια σου πιθανότατα θα παρουσιάζουν επιθετικές διαθέσεις και παράξενες συμπεριφορές εκεί μέσα λόγω του stess.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-09-05, 16:20
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Τόσο λίγα είναι; και δηλαδή σε ένα πχ. 60λιτρο τι θα άλλαζε; ΟΚ, θα είχε περισσότερο χωρο να κολυμπήσει αλλά κανείς δεν θα κρατούσε 2 γκάπι σε 60λιτρο, θα είχε 20. Και εκεί πάλι θα υπήρχε συνοστισμός...ή δεν ισχύει το 1λιτρο για κάθε εκατοστό ψαριού; Και σκέψου τι θα έκανε η συγκεκριμένη αν έπρεπε να φάει και την εμποδιζαν αλλα 15 ψάρια!!! Και το τσίμπημα στην κοιλιά; και η αδιαφορία στο αρσενικό; μου φαίνεται ότι εγώ πετυχαίνω τα ανώμαλα ψάρια!!! Λεξοτανίλ μπορώ να δώσω ή θα καταφύγω στον εξορκισμό
Μάλλον θα κοιτάξω να επισπεύσω την αγορά ενός μεγαλύτερου ενυδρείου...αλλα αν βιαστώ θα πάρω 60αρι και οχι 80αρι...
Ευχαριστώ torm...τι τραβάτε κι εσείς...
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-09-05, 19:15
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Τις πιο πολλες φορες, οταν το ενα ψαρακι τσιμπαει το αλλο δεν το κανει απο επιθετικοτητα, αλλα γιατι βλεπει κατι πανω στο δερμα του. Αυτο σημβαινει σε περιπτωσεις δερματολογικων προβληματων.
Αρα πιο σωστο ειναι να δεις τι μπορει να εχει αυτο που δεχεται την επιθεση, παρα το αλλο.
Βεβαια αυτα ισχυουν για τα γκαπυ και δεν ειναι κανονας, αλλα πολυ πιθανο....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-09-05, 22:03
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Celda
Τόσο λίγα είναι; και δηλαδή σε ένα πχ. 60λιτρο τι θα άλλαζε; ΟΚ, θα είχε περισσότερο χωρο να κολυμπήσει αλλά κανείς δεν θα κρατούσε 2 γκάπι σε 60λιτρο, θα είχε 20. Και εκεί πάλι θα υπήρχε συνοστισμός...ή δεν ισχύει το 1λιτρο για κάθε εκατοστό ψαριού; Και σκέψου τι θα έκανε η συγκεκριμένη αν έπρεπε να φάει και την εμποδιζαν αλλα 15 ψάρια!!! Και το τσίμπημα στην κοιλιά; και η αδιαφορία στο αρσενικό; μου φαίνεται ότι εγώ πετυχαίνω τα ανώμαλα ψάρια!!! Λεξοτανίλ μπορώ να δώσω ή θα καταφύγω στον εξορκισμό
Μάλλον θα κοιτάξω να επισπεύσω την αγορά ενός μεγαλύτερου ενυδρείου...αλλα αν βιαστώ θα πάρω 60αρι και οχι 80αρι...
Ευχαριστώ torm...τι τραβάτε κι εσείς...
Το ενα εκατοστό ανα λίτρο είναι πολύ πολύ χοντρικός κανόνας και κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν οδηγός στοκαρίσματος ενυδρείου. Το 60λιτρο εχει μεγάλη διαφορά με το 15λιτρο ακόμα και αν έχεις πολύ περισσότερα ψάρια γιατί θα υπάρχει σίγουρα μεγαλύτερος χώρος για τα ψαράκια σου ώστε να μπορούν να κολυμπήσουν. Επίσης θα υπάρχουν πιθανότατα και κρυψώνες για να κρυφτούν ή έστω να αποφύγουν τα ενοχλητικά αρσενικά. Στο 15λιτρο που να κρυφτούν και που να ξεφύγουν;
Καλό είναι βέβαια να κρατήσεις μια ισορροπία όταν με το καλό πάρεις το 60λιτρο ή 80λιτρο. Πάν μέτρον άριστον!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-09-05, 23:58
ghat Ο χρήστης ghat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Να προσθέσω κι εγώ μια γνώμη? Εκτός από τις ενδείξεις που σου προανέφεραν, μία επίσης πολύ καλή ένδειξη ότι η γκαπίνα σου ετοιμάζεται να γεννήσει είναι και το ότι η κοιλιά της φουσκώνει πάρα πολύ στα πλάγια, γίνεται σχεδόν τρίγωνη. Θα το καταλάβεις, γιατί θα σου φανεί αμέσως η διαφορά στο φούσκωμα. Όταν παρατηρήσεις κάτι τέτοιο, απομόνωσέ την και ετοιμάσου από μέρα σε μέρα για το ευτυχές γεγονός! Κάποια στιγμή θα δεις ξαφνικά να κολυμπούν στην επιφάνεια της γενήστρας (ή του ξεχωριστού ενυδρείου) μικροσκοπικά ψαράκια. Όταν γίνει αυτό περίμενε λίγο, για να βεβαιωθείς ότι δεν συνεχίζεται η γέννα και μετά βγάλε τη μαμά κατευθείαν έξω, γιατί υπάρχει ο πολύ σοβαρός κίνδυνος να δει τα παιδιά της ως μεζεδάκι... Από κει και πέρα τάιζε τα μωρά με ειδική τροφή και απόλαυσέ τα καθώς θα μεγαλώνουν. Όσο για το 15αρι ενυδρείο, συμφωνώ κι εγώ (ως παθών) με ό,τι σου είπαν και οι υπόλοιποι. Κι εγώ με 15αρι ξεκίνησα και είχα ένα σωρό προβλήματα, μέχρι που έστησα ένα 90αρι πριν κανένα οχτάμηνο και είδα ότι τελικά το μέγεθος μετράει...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20672 seconds with 16 queries