Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-15, 13:45
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή πρησμενο ματι ramirezy????

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:180 L
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1 χρονο +
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 1 χρονο+
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27,4
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 15 neon tetra 3 sae 2 ansistrus 2 ramirezy 2 apistograma
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):5 helena.αμετρητα melanoides turbeculata
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:καθε δευτερα 40 L
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: δευτερα 7/6
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗ: μια φορα την μερα νιφαδεςτης sera
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:εχω να μετρησω μερες
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι τελευτεα φορα
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 ramirezy
2. ΔΕΡΜΑ:κανονικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ: κανονικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν εχω δει
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): λιγο αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : δεν εχω δει
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: το ειδα εχτες 11/6
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: σε ενα διαστημα 15 περιπου ημερον εχουν πεθανη 2 neon tetra (συμπτοση????) και δεν βλεπω καθολου τωρα 5 μερες το θυλικο apistograma...και εχτες που ειδα το ramirezy νε ειναι πρισμενω το ματι του και να εχει απο πανω κατι σαν ασπρο χνουδι και στο αλλο ματι εχει βγαλη δυο μικρα ασπρα σαν σπιρακια που εξεχουν παρακαλω help...οι φοτο δεν ειναι και τελειες αλλα πιστευω να καταλαβεται...
ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: οχι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150612_005011.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  75,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150612_005138.jpg
Εμφανίσεις:  275
Μέγεθος:  55,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150612_005521.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  66,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150612_005308.jpg
Εμφανίσεις:  284
Μέγεθος:  69,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-15, 15:34
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια θα σου ελεγα για βακτηριακη μολυνση.Εγω στα δικα μου αργησα να κανω θεραπεια και εχασα το θυληκο,το αρσενικο το γλυτωσα οριακα.Ενας λογος επισης ηταν οτι το θυληκο ειχε αυγα και ηταν πιο ευαισθητο εκεινη την περιοδο.

Εχε στο νου καραντινα και sera baktopur direct,ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ κανεις τιποτα περιμενε και απο καποιον πιο εμπειρο απαντηση!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-15, 15:46
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Οκ περιμένω και άλλες γνώμες.....καραντίνα δεν εχω....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-15, 16:00
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Αν εχεις χασει κι'αλλα ψαρια απο αυτο ισως χρειαστει να κανεις θεραπεια σε ολο το ενυδρειο αλλα θα χασεις την βιολογια του φιλτρου σου.Σκοτωνει ολα τα βακτηρια και ξεκινας απο την αρχη.Εκανες τελευταια καμια δουλεια περιεργη? Να προσθεσεις κατι,να σηκωσεις κανενα ξυλο μετα απο πολυ καιρο ή ανακατεμα βυθου?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-06-15, 18:19
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Όχι μην μου λες τέτοια.........στην τελευταία αλλαγη που έκανα την Δευτέρα ευγαλα 2-3 φυτα και έβαλα αλα ( μικρο μικρο aquascape) τα 2 neon tetra τα ειχα δει ηδει νεκρά μέσα και τα μαζεψα,το apistograma εχω να το δω τωρα 5 μέρες,ε και εχτες που είδα το ramirezi.......τη να κάνω?????????? καραντίνα δεν εχω και φοβαμαι μην τα χάσω ολλα.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-15, 18:28
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Κοιτα το Pop eye ειναι μαλλον βακητιακη μολυνση αλλα δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου αν κανω λαθος.Κατσε να μας πει και καποιος αλλος..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-15, 18:31
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Δεν ξέρω και πολα αλλα μήπως ειναι pop eye???και αν ναι τη πρεπη να κάνω??
-------------------------
Τωρα είδα την απάντηση σου οκ περιμένω με αγωνία........??????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας86 : 12-06-15 στις 18:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-15, 18:46
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Αν θες τη γνωμη μου παρε ενα baktopur πριν κλεισουν τα μαγαζια..Κανε και μια αλλαγη νερου να εχεις 0 νιτρικα γιατι αν ξεκινησεις θεραπεια καθε κυκλος κραταει 3 μερες και χωρις βιολογια θα εχεις προβλημμα.Μολις ξεκινησεις ενοειται δεν ταιζεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-15, 19:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Μετρήσεις δεν βλέπω.
Το pop eye είναι σύμπτωμα και όχι ασθένεια που σημαίνει ότι αν δεν ξέρεις την αιτία (βακτήριο? παράσιτο? ιός? όγκος? κακές συνθήκες?.....) πας σχεδόν στα τυφλά.
Επειδή όμως βλέπεις άσπρο χνούδι-fungus και σπιράκια, θα πρότεινα, κάνε αλλαγή νερού και θεραπεία ή με bactopur που λέει ο φίλος ή furan 2 ή fungus cure της api
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-15, 09:27
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Διλαδη να χαλαροσω η να ανχοθο??? ????Και αν κανω την θεραπια πως την κανω;ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?θαχασω βιολογια?ξεμπερδεψτεμε.....
-------------------------
Δεν ξερη κανένας?πως να κάνω την θεραπεία?θα χριαστω καραντίνα η μέσα στο ενυδρειο θα γίνει???θα χάσω βιολογία?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας86 : 13-06-15 στις 09:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-06-15, 10:07
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Αφου εχεις χασει και αλλα ψαρια εγω θα εκανα σε ολο το ενυδρειο.Προσοχη στην δοσολογια,υπολογισε σωστα τα καθαρα σου λιτρα.Αλλαγη πριν βαλεις τις ταμπλετες και για τρεις μερες (αν θυμαμαι καλα,το γραφει στις οδηγιες) δεν ταιζεις.Μολις περασει ο πρωτος κυκλος θεραπειας θα κανεις μια εκτιμηση της καταστασης μηπως χρειαστει και δευτερος.Οταν τελειωσει και αν ολα πανε καλα γραφει αλλαγη νερου 70% και ανθρακα στο φιλτρο.Μετα ενοειται παιρνεις μπολι.Αλλα μην ταισεις και κατα την διαρκεια της θεραπειας,μονο κακο θα κανεις.


Αυτες ειναι οι οδηγιες για baktopur που εχω εγω και το ξερω.Αν παρεις κατι αλλο θα διαβασεις τι γραφει και θα το ακολουθησεις κατα γραμμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-06-15, 10:41
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Για σου φίλε argy2!εγω σκεφτηκα να βάζω σε ένα Κούβα καθαρό την δοσολογια του bactopour με 10-15 λιτρα νερο απ το ενυδρειο με μια αεραντλια και να βάζω εκει το ψάρι για 15-20 λεπτά μια φορά την μέρα για 4-5 μέρες.......Πως σου φένεται?
Τωρα αν κάνω την θεραπεία στο ενυδρειο ποια ειναι τα επακόλουθα??????
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-06-15, 12:12
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Εγώ προτείνω θεραπεία σε όλο το ενυδρείο αφού έχεις θανάτους.
Ακολούθα τις οδηγίες του φάρμακου που θα επιλέξεις.
Το Furan-2 δεν επηρεάζει την βιολογία http://www.apifishcare.com/product.p...4#.VXwBc_ntmko
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-06-15, 16:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμπτωμα με φουσκωμενο ματι και μαλιστα μονο το ενα, δεν καθιστα αποδειξη οτι υπαρχει βακτηριακη, αλλα μαλλον κακες συνθκες νερου ή τραυματισμο.
Η παροχη αντιβιωσης δεν ειναι μια αναιμακτη υποθεση για να την επιλεγουμε χωρις σοβαρες ενδειξεις -αν οχι αποδειξεις- για βακτηριακη.
Πρεπει πρωτα να αποκλειστουν οι αιτιολογιες για κακες συνθηκες νερου ή τραυματισμο, για να εχουμε εστω μια δικαιολογια για να προχωρησουμε χωρις διαγνωση σε αντιβιωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-06-15, 20:22
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Ωραια οποτε τα περνω απ την αρχη τα πράγματα:
1:αύριο το πρωι-μεσημέρι θα κάνω μετρισης στο νερο (απο εκει θα καταλάβουμε αν υπάρχουν κακές συνθήκες νερου???)
2:αν η μετρισης του νερου ειναι κακές να κάνω μια μεγάλη αλλαγη νερου?70%?
3:τραυματισμός δεν νομίζω να ειναι γιατη εκτος το πρηξιμο στο ματι έχει και στο άλλο ματι ένα μικρο άσπρο σπυρακι...
4:αν χριαστη τελικα θεραπεία εχω το Serra bactopur ( και το melafix της API αλλα το εχω κανένα χρονο+ στο ντουλάπι....έχει λήξη???)να κάνω την θεραπεία σε Κούβα οπος ακριβός γράφω παραπάνω η μέσα στο ενυδρειο λόγο του ότι εχω και άλλους θανάτους????
5:αν γίνει η θεραπεία μέσα στο ενυδρειο ποια ειναι τα επακόλουθα τη πρεπη να κάνω?θα χαλάσουν φυτα?θα χαθεί όλοι η βιολογία η κάποιο μέρος της??θα πρεπη να βάλω αεραντλια?αυξηση θερμοκρασίας??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-06-15, 08:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Απαντώ πρώτα στο Σπύρο που είναι αυστηρός με τα φάρμακα :
το pop eye δεν μπορούμε να ξέρουμε από τι προήλθε αν δεν γίνουν εργαστηριακές αναλύσεις αλλά στην περίπτωση μας έχουμε θανάτους, ένα μάτι θολό και το άλλο με "σπυράκια". Τραυματισμός δεν είναι άρα πιθανολογώ κακές συνθήκες (δεν έχουμε καθόλου μετρήσεις) και βακτηριακή ή (και) παράσιτο.

Κώστα κάνε αλλαγή νερού. Ακολούθησε τις οδηγίες του φάρμακου που έχεις. Τα υπόλοιπα τα είπαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-06-15, 13:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
....(δεν έχουμε καθόλου μετρήσεις)...
Αυτο εννοω.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
το pop eye δεν μπορούμε να ξέρουμε από τι προήλθε ...αλλά στην περίπτωση μας έχουμε θανάτους,
Μαζικους θανατους μπορει να εχουμε και απο κακες συνθηκες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-06-15, 18:29
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Καλησπέρα οποτε οκ αύριο α κάνω αλλαγη 40% θα βάλω αεραντλια και θεραπεία με bactopur σε όλο το ενυδρειο διάβασα και της οδηγίες του.......
Κατι αλλο, το bactopur χαλάει την βιολογία οκ!λογο της βακτιριακης πρεπη να χαλασουμε την βιολογία??τη θελω να πω.........το ενυδρειο τρέχει με 2 φίλτρα να αποσυνδέσω το 1 για 3 μέρες που ειναι η θεραπεία (να κρατησω δηλαδη την βιολογία του) και την 3η μέρα κάνω αλλαγη 70% και συνδέσω το φιλτρο που έχει έτοιμη βιολογία......?????η πρεπη να δουλέψουν και τα 2 φίλτρα στην θεραπεία για να καθαρίσουν???
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-06-15, 18:58
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Βαλε το ενα φιλτρο να τρεχει σε ενα κουβα μεσα με νερο του ενυδρειου απο την αλλαγη και ριξε και λιγη τροφη μεσα στο νερο.Μολις τελειωσεις με την θεραπεια το ξανασυνδεεις στο ενυδρειο και βαζεις και λιγο απο το βιολογικο του και στο αλλο να στρωσει πιο γρηγορα παλι.Αλλα θα το ξαναβαλεις σε λειτουργια στο ενυδρειο αφου περασουν και δυο μερες που θα τρεχει ο ανθρακας γιατι αν δεν εχει τραβηξει το φαρμακο θα την χασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-06-15, 11:54
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Οριστε και η μετρησης πρωινές....
Nh4 Nh3 :0
Ph:7,5
Po4:0
Kh:5-6
No3:10
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-06-15, 14:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. ΝΟ2?
2. GH?
3. Τοσο χαμηλη ΚΗ η Ιεραπετρα? ή την κατεβαζεις εσυ? και πως?
4. Με τι εγιναν τα τεστ?
5. Ποτε καθαρισες τελευταια φορα το φιλτρο και τι φιλτρο ειναι?
6. Πειραξες καθολου το βυθο?
7. Διαβασε το παρακατω αρθρο (στα αγγλικα δυστυχως), και απεκλεισε τις περιπτωσεις αυτες, πριν ξεκινησεις ή επιλεξεις θεραπεια.
http://www3.sympatico.ca/drosera1/fish/illness.htm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-06-15, 14:38
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Για σου σπυρο σου απανταω αριθμιτικα
1:δεν εχω
2:δεν εχω
3:δεν ξερω μαλλον ετσι ειναι,παντος εγω δεν κανω κατι για να την κατεβασω...
4:υγρα τεστ της sera
5:το εξωτερικο ειναι jbl cristal profi 700 και το καθαρισα πριν 1 μηνα.και το εσωτερικο ειναι της juwel. (Rio 180 ) και το καθαριζω σε καθε δευτερα λου κανω αλλαγη νερου
6:το βυθο ναι τον πηραξα λιγο τιν προιγουμενη δευτερα,εβγαλα 2-3 φυτα και εβαλα καποια αλλα
7:αγγλικα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-06-15, 15:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τσεκαρε και το νερο του δικτιου σου λοιπον να δεις διαφορες.
Αν υπαρχουν μεγαλες διακυμανσεις (πχ κατα τη διαρκεια της αλλαγης νερου) στις παραμετρους, μπορει να δημιουργηθουν διαφορα προβληματα, οπως θερμικο σοκ, οσμωτικο σοκ κλπ που τα αποτελεσματα δεν φιναονται εκεινη τη στιγμη, αλλα μπορει να πεθανει ψαρι μετα απο 2-3 μερες ακομα και χωρις φανερες αιτιες. Ισως μονο μεγαλυτερη παραγωγη μεμβρανης στο σωμα (mucus) στην περιπτωση του οσμωτικου σοκ.
Ο βυθος μερικες φορες κρυβει σοβαρους κινδυνους πταν ανακατευει.
Απο ανοδο αμμωνιας και νιτρωδων, μεχρι και απελευθερωση τοξικων αεριων.
Οποιο ψαρι περασει απο πανω, μπορει σε λιγο χρονο να τεζαρει επιτοπου.

Κατι τετοια αναφερει και στο αρθρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-15, 15:15
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Ωραια πραγματα!δεν εχω μετρηση ποτε το νερο του δικτιου....!κοιτα οταν κανω αλλαγες νερου βαζω νερο βρυσης στον βαρελη 40-50L ριχνο 1-2 ml prime στον κουβα και μετα στο ενυδρειο με ενα κυκλοφοριτι μετα απο κανενα μησαωρο προσθετο stabiliti και excel αυτα.....
Τωρα τη να κανω??????? Να κανω την θεραπεια????????τωρα που μηλαμε κανω αλλαγες στα ενυδρεια....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-15, 15:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν το συμπτωμα στο ram δεν φαινεται να υποχωρει με τις αλλαγες νερου, εκτος απο αυτα που εγραψα (δλδ να αποκλεισω οποια αλλη απλη αιτια πρoβληματων που δεν μου παει στο μυαλο), θα δοκιμαζα αρχικα, μπανια σε δοχειακι με χοντρο αλατι σε διαλυση 1.5% (15 γρ δλδ μια κουταλια της σουπας, ανα λιτρο νερου) (οδηγιες κλπ πληροφοριες εδω) και απομονωση σε ενυδρειο/νοσοκομειο με αλατι παλι, σε διαλυση 0.2% (2γρ ανα λιτρο) για ενα μηνα.

Στο ενυδρειο δεν θα επελεγα ακομα να εκανα γενικη θεραπεια, παρα μονο λιγο αλατι. (0.1% τις πρωτες 2-3 μερες και 0.2% για τις υπολοιπες του μηνα)
Σε καθε αλλαγη νερου αναπληρωση του χαμενου αλατιου.
Stability δεν θα εβαζα. Φυσιολογικα θα εχει ωριμασει το ενυδρειο μετα απο ενα χρονο.
Ισως ουτε και excel.
Tα ram ειναι πολυ ευαισθητα στα χημικα.

Αντιχλωριο βαζεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-06-15, 16:10
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Αντιχλοριο βαζω το prime...στην περιπτοση μου δεν εχω καραντινα και ουτε τα παρελκομενα της (φιλτρο θερμοστατι) μονο αν το κανω οπος γραφω παραπανω να πιανο το ram και να το βαζω σε κουβα με το bactopur η το αλατι, αεραντλια για 20 λεπτα μια φορα την μερα για 4-5 μερες....
Συγνωμη που σε ζαλιζω!!!μου προτηνης να βαζω στο ενυδρειο αλατι για 10 μερες???θα εχει αποτελεσμα???
-------------------------
Α και αν βαλω αλατι στο ενυδρειο τι αλλατι να βαλω????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας86 : 15-06-15 στις 16:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-06-15, 16:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε περιπτωση προβληματων, λιγο αλατι (προληπτικη δοσολογια) δεν κανει κακο στα περισσοτερα ειδη ψαριων γλυκου νερου (καποια ειναι πια ευαισθητα πχ clouwn, μαχαιροψαρα κλπ και δεν σηκωνουν καθολου αλατι, καποια αλλα οπως cory, neon κλπ αντεχουν λιγο, ιδιως οταν ανεβασουμε σταδιακα την αλατοτητα, γιαυτο εγραψα τις πρωτες μερες 0.1 και μετα 0.2)
Διαβασε το λινκ για το αλατι.
Εγω βαζω χοντρο φυσικο θαλλασινο Χιων. Λεει στο λινκ σε παρακατω ποστ δοσολογιες και διαρκεια, (ενα μηνα εγραψα, οχι 10 μερες και αναπληρωση του αλατιοθυ που φευγει στις αλλαγες. Δλδ οταν κανεις 50% αλλαγη νερου, βαζεις παλι πισω το 50% της δοσολογια του αλατιου)
Tο διαλυω πολυ καλα, σε μονολιτρη κανατα με νερο σε φραπεδιερα.
Το ενα λιτρο νερο, σηκωνει μεχρι 6-7 κουταλιες αλατι. Αν βαλεις πιο πολυ δεν διαλυεται.

Μπανια σε κουβα με δυνατη αερατλια.
Ισως δεις το ψαρι να ανασαινει γρηγορα ή να γερνει στην αρχη ή να ανεβαινει ξαπλα στην επιφανεια.
Συνηθως μετα απο λιγο συνηθιζει.
Το επικινδυνο σημαδι ειναι να δεις να σταματαει η ανασα και οχι να αυξανεται.
Τοτε ειναι που το επιστρεφεις μπλουμ στο ενυδρειο του.
Αλλιως μετα απο 20 λεπτα, βγαζεις λιγο λιγο νερο απο τον κουβα και προσθετεις λιγο λιγο απο το ενυδρειο.
Σαν προσαρμογη.
Μονο στην επιστροφη χρειαζεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-06-15, 18:27
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Κάτσε Σπύρο γιατη στο μυαλό μου τα εχω κανη λίγο σαλάτα........
Μέχρι τωρα ειχα κατα νου να έβαζα ΄η bactopur μέσα στο ενυδρειο ΄η πάλη bactopur σε Κούβα 20αλεπτα καθημερινά κτλ...... Τωρα διάβασα με το αλάτι και μμμμμμμμμ....
Απο ότι διάβασα στο άλλο πόστ (αλάτι και αγιος ο θεός) γράφουν για αλατι για τυροκομικά ΄η ενυδρειακο,εσυ μου γραφής αλάτι χοντρό φυσικό Χίου(που θα το βρω?),εγω εχω μπροστά μου ένα αλάτι που γραφη αλάτι Χίον θαλασσινο οωδιουχο ειναι το ίδιο η μπά;;;και αν κατάλαβα το ενυδρειο ειναι 180L μικτά ας πούμε 150L καθαρά με το 0,1% ειναι 150 γρ αλατι σωστα?
Και για να καταλάβω πως θα το κάνω?θα βάλω 150γρ σήμερα που έκανα αλλαγη νερου και την άλλη Δευτέρα που θα κάνω πάλη αλλαγη νερου 40 L θα βάλω 40γρ αλατη??και όλο αυτο για 4 αλλαγές νερου= 1 μήνας????
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-06-15, 18:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο σουπερ μαρκετ.
Καλο λενε ειναι να μην εχει ιωδιο.
Αλλα και καποιοι που βαλανε με ιωδιο δεν ειδαν προβλημα (ποιος ξερει πιο μετα).
Γενικοτερα ειναι προτιμοτερο να ειναι χοντρο (και για σωστες δοσολογησεις - άλλα γρ ψιλο αλατι χωρανε σε ενα κουταλακι, και άλλα γρ χοντρο) και χωρις ιωδιο.
Για ολες τις δοσολογησεις, ειτε φαρμακο, ειτε αλατι, ειτε αντιχλωριο κλπ, πρεπει να υπολογιζεις τα καθαρα λιτρα νερο.

Για 150 λιτρα καθαρα, το 0.1% (1 γρ αλατι ανα λιτρο νερο) ειναι 150 γρ αλατι.
Αν κανεις αλλαγη 40 λιτρα βαζεις 40 γρ αλατι εκ νεου.
Αλλα μεχρι το τελος της εβομαδας θα εχεις βαλει αλλο ενα 0.1% για να φτασεις τη συγκεντρωση στι 0.2% οπως εγραψα.
Αυτο σημαινει οτι θα βαζεις στις 4 αλλαγες που εχεις σε ενα μηνα 80 γρ αλατι καθε φορα. (γιατι οχι ομως και παραπανω αλλαγες, πχ και μια μεσοβδομαδα? ως εξτρα παροχη λογω της καταστασης)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-06-15, 18:45
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Αυτη η πραξη ειναι σωστη η λαθος? το εκανα απο πανω επικολιση...και αν κατάλαβα το ενυδρειο ειναι 180L μικτά ας πούμε 150L καθαρά με το 0,1% ειναι 150 γρ αλατι σωστα?
Και για να καταλάβω πως θα το κάνω?θα βάλω 150γρ σήμερα που έκανα αλλαγη νερου και την άλλη Δευτέρα που θα κάνω πάλη αλλαγη νερου 40 L θα βάλω 40γρ αλατη??και όλο αυτο για 4 αλλαγές νερου= 1 μήνας????λυπανση φυτών co2 φως κανονικά???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρησμενο ματι σε γκαπυ sirsaton Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 01-03-14 00:37
Μονομαχος με πρησμενο ματι!!! skulopsaro Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 01-12-11 23:03
γκαπυ με πρησμενο ματι takis07 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 27-02-11 00:22
Μονομαχος με πρησμενο ματι και αλλα... achisael Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 19-07-10 17:37
Πρησμενο guppy... silver Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 13-12-04 09:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08937 seconds with 14 queries