Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-12-04, 12:49
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Το ζητουμενο απο την αρχη ηταν αυτο και εσυ το πηγαινες αλλου , τι να πω ;
Παρ’ όλο που δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, δεν επιθυμώ να συνεχίσω, γιατί σίγουρα θα βγούμε εκτός θέματος .

Και οι δύο βλέπουμε από διαφορετική οπτική γωνία το ίδιο θέμα, καταθέσαμε τις απόψεις μας, και τώρα είναι στα χέρια αυτών που διαβάζουν ή διάβασαν την θεματική ενότητα να κρίνουν τι θα επιλέξουν.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-12-04, 17:04
Christodoulos Diamantidis Ο χρήστης Christodoulos Diamantidis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2004
Περιοχή: Holargos, Athens
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Ρε παιδιά,

Πόσο περίπου κάνουν τα ηλεκτρονικά όργανα για PH, NO2, NO3, KH, GH? Απλά για να καταλάβουμε τις διαφορές. ΄

Λέω μήπως άμα τα σκάσουμε μια φορά να γλυτώσουμε από αυτό το επαναλαμβανόμενο έξοδο. Θα έχουμε και πιο ακριβείς μετρήσεις (σε αυτό νομιζω ότι συμφωνείτε όλοι).

Ελπίζω να μην πέσω κάτω από την καρέκλα όταν δω τα ποσά που θα πείτε :P

Εγώ έχω προς το παρόν sticks (esha) και υγρό για αμμωνία. Θέλω να πάρω και υγρά για πιο αραιές μετρήσεις όπως εισηγείτε ο Νίκος.

Επειδή οι τιμές του aquaristic.net είναι όντως καλές λέω να πάρω από εκεί. Υπάρχει βέβαια και το κόστος των 20 ευρώ για την αποστολή. Γιαυτό αν υπάρχουν άλλοι που ενδιαφέρονται ας μου στείλουν ΠΜ να κάνουμε ενιαία παραγγελία τουλάχιστον να μοιραστεί το κόστος αποστολής και να μας έρθουν πιο φθηνά.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-09-07, 21:41
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Question

Γειά σας συνφορουμίτες.
Διάβασα τα προηγούμενα ποστς και αποφάσισα να πάρω τα υγρά τεστς και όχι τα sticks μιας και σε βάθος χρόνου θα βγουν τα παραπάνω χρήματα που θα δώσω στην αρχή.
Αλλά χάθηκα ως προς τι τεστ πρέπει να πάρω.
Σαν βασικά για το στρώσιμο, αμμωνία NH4, NO2 και NO3.
Μετά PH και σκληρότητας το οποίο ποιο είναι? TH, GH ?
To KH τί είναι? Πρέπει να το έχω?

Για μάρκα κατάλαβα να μην παρω της SERA (όχι από αυτό το τοπικ), αλλά ποιά να πάρω?

Συγνώμη αλλά έχω μπερδευτεί.
Αν μπορεί κάποιος ας με ξεμπερδέψει
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 07-09-07, 04:03
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Λοιπόν φίλε μου, μέσα στο φορουμ (αν θυμάμαι καλά) θα βρείς ένα υπόμνημα σχετικά με την χημική ανάλυση του νερού (παραμέτρους του νερού) είναι καλό να το διαβάσεις. Θα χρειαστείς τα εξής τεστ:

Αμωνία
ΝΟ2
ΝΟ3
PH
GH (γενική σκληρότητα)
ΚΗ (ανθρακική σκληρότητα)

Αυτά προς το παρόν, τα άλλα είναι ποιο εξειδηκευμένα (έτσι πιστευω), και μπορεί να μην σου χρειαστούν ποτέ, ανάλογα......

Το ΚΗ είναι η ανθρακική σκληρότητα, δηλαδή η περιεκτικότητα ενώσεων του άνθρακα μέσα στο νερό, αυτές οι ενώσεις λέγονται ρυθμιστηκές γιατί έχουν την ιδιότητα να ρυθμίζουν και να κρατάνε μέχρι έναν βαθμό σταθερό το PH, δηλαδή στην περίπτωση μας όσο μεγαλύτερη είναι η ανθρακική σκληρότητα τόσο ποιο σταθερό είναι το PH,δεν αλλάζει έυκολα. Το ΚΗ πρέπει να είναι από 4 και πάνω για να μην έχουμε αστάθειες του PH μέσα στο ενυδρείο, επείσης δεν πρέπει να είναι πολύ υψηλό γιατί δεν αρέσει στα περισσότερα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-09-07, 22:13
Το avatar του χρήστη khpouros
khpouros Ο χρήστης khpouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην khpouros
Προεπιλογή

"γιατι πρεπει να προτεινουμε σε εναν νεο να παρει τα ακριβα"

διάβασα όλα όσα γράψατε και πραγματικά άρχισα να βγάζω λίγο άκρη με το θέμα μετρήσεις, μπράβο για την κουβέντα που ξεκινήσατε!!!! Απλά για το θέμα το τι πρέπει να προτείνετε σε έναν αρχάριο, όπως είμαι εγώ, που δεν έχω καν ενυδρείο, και σκέφτομαι να κάνω ένα, και γ αυτό και μπήκα στην παρέα σας, του λέτε τα πάντα, όλους τους τρόπους, όλα τα μέσα και όλες της τιμές, από το απλό και εύκολο, μέχρι το πιο ακριβές και πιο ακριβό, και τον αφήνετε να κάνει ότι θέλει…. Σίγουρα θα κάνει σύμφωνα με την τσέπη του… και ίσος και με τα καβούρια που έχει στην τσέπη του…. Λίγο πλάκα για να γελάσουμε. Εγώ για παράδειγμα αρχάριος μεν αλλά, θέλω να κατασκευάσω μόνος μου ένα ενυδρείο!!! και αρκετά μεγάλο, θα το κάνω σιγά σιγά θα ετοιμάσω το μεταλλικό τραπέζι, μετά θα κάνω το ενυδρείο, αφού το τελειώσω και δεν τρέχει από πουθενά, τότε θα κάτσω να ασχοληθώ και να μάθω της μετρήσεις του νερού το στρώσιμο του ενυδρείου, και αν δεν τα εμπεδώσω καλά με τα ph no2 no3 kh kl mp st και όλα αυτά που τώρα μου φαίνονται βουνό και κινεζικά, δεν πρόκριτε να ρίξω ψάρια μέσα , και εγώ είμαι της φιλοσοφίας ότι τα χόμπι είναι ακριβό άθλημα και αν το αγαπάς και θέλεις να έχεις κάτι που θα σε γεμίζει το βάζεις λίγο το ρημάδι πιο βαθιά.
__________________
η ζωή είναι όμορφη
http://khpouros.deviantart.com
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-10-07, 19:59
Το avatar του χρήστη erling
erling Ο χρήστης erling δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-08-2007
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από noe Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν φίλε μου.....
....ψάρια.

Ευχαριστώ noe αν και καθυστερημένα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-12-07, 10:03
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Καλη σας μερα και χρονια πολλα,καταλαβα αρκετα απο τις παρατηρησεις σας και κατεληξα και εγω στην αγορα καλυτερα υγρων(ακριβα μεν αλλα καλυτερες μετρησεις,τοσα λεφτα φευγουν τωρα θα τσιγκουνευτουμε?)αλλα μπορειτε να μου υποδειξετε ποιας εταιρειας?ειναι ευκολο?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-12-07, 13:03
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

API (Aquarium Pharmaceuticals) και Tetra.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-02-08, 01:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή συγκριση μετρησεων βιοχημικου εργαστηριου και στικς

καλησπερα...και ξανανοιγω ενα παλιο και τσουχτερο θεμα...χθες διαβαζοντας ολα αυτα περι υγρων τεστ και στικς μπηκα στην περιεργεια και πηρα τεστ σε στικακια...ειχε μονο της tropical και της esha ο πετσοπας. ετσι πηρα τα πιο φτηνα που ηταν τα δευτερα με 12 ευρω...
πριν 2 μερες ειχα αποτελεσματα απο βιοχημικο εργαστηριο οπου εκανα μετρησεις για το στρωσιμο του 2ου ενυδρειου μου(56λτ)...πηρα ομως και δειγμα απο το πρωτο (το 120λτ). ετσι εχω μετρησεις ακριβειας απο εργαστηριο και μετρησεις απο στικακια για 2 διαφορετικα ενυδρεια... (οι μετρησεις με στικς εγιναν ακριβως συμφωνα με τις οδηγιες χρησης)
τα αποτελεσματα ηταν τα εξης....δειτε το συννημενο!
υ.γ. εκανα επαληθευση σε καποιες παραμετρους και με υγρα τεστ της API.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc ΒΙΟΧΗΜΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ.doc (36,0 KB, 954 εμφανίσεις)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-02-08, 11:20
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Αμα σε αποκαλώ εγώ doctor εσύ παρεξηγιέσαι
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-02-08, 16:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειπωθηκαν τοσα πολλα....που θελησα να υπαρχει αν οχι ενα αντικειμενικο συμπερασμα...τουλαχιστον αντικειμενικες μετρησεις (οσο γινεται να ειναι σε ενα εργαστηριο) για να βγαλει καθεις τα δικα του συμπερασματα...εδω παραθετω τα δικα μου...
το δικο σου nickname θα βγει ,μολις μαθω τη δικη σου δουλεια...
α...εχεις και πμ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-02-08, 00:16
xaftel Ο χρήστης xaftel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Εγώ δε θα ήθελα να πάρω μέρος στη διαφωνία,αλλά θα ήθελα να μου προτείνετε τον πιο αξιόπιστο τρόπο μέτρησης γιατί κι εγώ με τα sticks δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος.Αν είναι ευκολο και μάρκα και τιμή.στο περίπου τουλαχιστον
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-02-08, 22:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν ειναι διαφωνια φιλε μου..ειναι απλα διαφορετικες αποψεις....ας μιλησει καποιος πιο εμπειρος με μετρησεις μιας κι εγω δεν ειμαι πολυ του κλαμπ...αλλα θα γινω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-02-08, 21:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να προσθεσω εδω οτι ετοιμασα ενυδρειο 25 λτ με νερο απο αντιστροφη οσμωση....αναλογια με νερο δικτυου...1:3...τα στικς ανταποκριθηκαν αξια!!!
τα υγρα φυσικα με περισσοτερη λεπτομερεια...αλλα και τα στικς δεν εκαναν λαθος...εδωσαν και παλι μια γενικη καλη εικονα και για μαλακο-οξινο νερο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-06-08, 16:39
Το avatar του χρήστη BECRIS
BECRIS Ο χρήστης BECRIS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Δηλαδή μόνο τα υγρά τεστ είναι προτινόμενα;Εγω εχω τα καρτελάκια και για αμμωνία και για ph και μη σου που οτι εχω προλάβει αρκετές φορες το ενυδρείο πριν σηκώσει αμμωνία....
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 03-06-08, 16:50
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Σε αυτήν την περίπτωση φίλε BECRIS δεν είναι το ζητούμενο ποια τέστ είναι τα καλύτερα αλλά ΓΙΑΤΙ ο ενυδρείο σου πάει να σηκώσει αμμωνία από την στιγμή που είναι στρωμένο (???)
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 03-06-08, 17:10
Το avatar του χρήστη BECRIS
BECRIS Ο χρήστης BECRIS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Περιοχή: ΘΗΒΑ
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Πολύ σωστο.ΑΛΛΑ εχω ξεκινήσει μέχρι σιγμης 4 ενυδρεία και όλα μου σηκσαν αμμωνια γιατι σα βλάκς βιάστηκα να βάλω τα ψάρια μέσα.Εκτος αυτου η αμμωνία μετά δε πέφτει με τιποτα ούτε με τακτικές αλλαγές νε ρου ολυτε με αμπούλες ούτε με βακτίρια ζωντανα.Μόνο με ενα τροπο 4 φορές έριξα την ααμμωνία
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-10-08, 12:55
orfanos Ο χρήστης orfanos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2008
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ για μετρησειs?πχ σαν υπολογιστησ με αισθητηρα στο νερο και να σου δινει ολεσ τισ τιμεσ του νερου,,
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 08-01-10, 23:58
VASILISNFW Ο χρήστης VASILISNFW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2009
Περιοχή: πατρα- Δεμενικα
Μηνύματα: 21
Send a message via Skype™ to VASILISNFW
Προεπιλογή

καλα τα λετε αλλα μη μαλωνετε ρε σεις δε λεει! ειναι κουραστικο! εγω θελω να το παω αλλου ομως το θεμα. θελω να ελενχω με προγραμμα απο το pc μου θερμοκρασια(και να τη ρυθμιζω αυτοματα απο τα ανεμιστηρια μου) ph ,σκληροτητες, kh και γενικα οτι μπορει να αυτοματοποιηθει σαν μετρησεις, με ηλεκτροδια. ετσι ωστε να φτιαξω μια βαση δεδομενων , με αυτο τον τροπο παρακολουθεις τα παντα ολες τις ωρες|!!!!!!!! υπαρχει κατι τετοιο ? απλα θα πω οπως καταλαβατε ισως οτι πιο καλη μετρηση απο ηλεκτρονικη..... και ας εχει κοστος! δεν υπαρχει! αλλα αξιζει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 18-02-10, 15:24
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

τα υγρά τεστ της API εχουν ημερομηνία λήξης?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08301 seconds with 13 queries