Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-10-10, 18:32
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή ξεκινημα με reefακι 150λιτρων

καλησπερα σε ολους ειμαι ενα βημα πριν κανω το πρωτο μου reefακι 150λιτρων
μικτα με 20 λιτρα πλαισιο υλικων και θα ηθελα εαν μπορειτε να με ενημερωσετε με καποια
βασικα πραγματα:
1)ποσο αλατι και ποιο να παρω τι τιμες πρεπει να εχω στο ενυδρειο(οταν λεω ποσο αλατι εννοω θα βαλω 4kg ή παραπανω)
2)πως θα στρωσω το ενυδρειο για να δεχτη ζβ και ζ αραγωνιτη
3)τι λαμπες θα χρειαστω για 60cm φωτιστικο με λαμπες t5 δεν ξερω τι θελω να βαλω μεσα ακομα αλλα θα βαλω και κανενα soft μεσα
καμια ανεμωνη και δεν ξερω τι αλλο!
4)θα πρεπει να βαλω ζουμια για να στρωθει το ενυδρειο?
5)ο κυκλοφοριτης που θα παρω ποσα λιτρα θα ειναι ανα ωρα (εαν παρω κανενα sun sun θα εχω θορυβο και προβληματα?)
και αλλα που δεν ξερω ειμαι ολος αυτια

το ενυδρειο ειναι 60 χ50 χ60 με πισω μερος το sub
εχω skimmer με αεραντλια
και το bugget ειναι 250ε
και εχω βρει ηδη 10κιλα ζβ και ζ αραγωνιτη και ρεφακτομετρο με 125 ε
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-10-10, 18:42
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους ειμαι ενα βημα πριν κανω το πρωτο μου reefακι 150λιτρων
μικτα με 20 λιτρα πλαισιο υλικων και θα ηθελα εαν μπορειτε να με ενημερωσετε με καποια
βασικα πραγματα:
1)ποσο αλατι και ποιο να παρω
Tropical Marine, για εμένα το καλύτερο. Όσο ποιο μεγάλη συσκευασία μπορείς, βγαίνει πιο φθηνά και σύγουρα θα το χρειαστείς.
2)πως θα στρωσω το ενυδρειο για να δεχτη ζβ και ζ αραγωνιτη
Φτιάχνεις το salinity ρίχνοντας το αλάτι (το αφήνεις καμιά εβδομάδα να χτυπίεται με τον κυκλοφορητή στο ενυδρείο) και βάζεις βράχο και αραγωνίτη.
3)τι λαμπες θα χρειαστω για 60cm φωτιστικο με λαμπες t5
Ανάλογα το τι θες να βάλεις μέσα (κοράλια και ποιά).
4)θα πρεπει να βαλω ζουμια για να στρωθει το ενυδρειο?
Μπορείς να βάλεις reef booster της prodibio. Οικονομικό και καλό.
5)ο κυκλοφοριτης που θα παρω ποσα λιτρα θα ειναι ανα ωρα
Θα έβαζα 2 x 3000 lt/h, αλλά εξαρτάται τι θέλεις να βάλεις. Βασικά δεν πρέπει να αφήσεις νεκρά σημεία (από κυκλοφορία) στο βράχο

και αλλα που δεν ξερω ειμαι ολος αυτια

το ενυδρειο ειναι 60 χ50 χ60 με πισω μερος το sub
εχω skimmer με αεραντλια
και το bugget ειναι 250ε
και εχω βρει ηδη 10κιλα ζβ και ζ αραγωνιτη και ρεφακτομετρο με 125 ε
Καλό ξεκίνημα και υπομονή!
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-10-10, 18:57
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Καλό ξεκίνημα Μπάμπη και να μας κρατάς ενήμερους για την εξέλιξη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-10-10, 19:27
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους ειμαι ενα βημα πριν κανω το πρωτο μου reefακι 150λιτρων
μικτα με 20 λιτρα πλαισιο υλικων και θα ηθελα εαν μπορειτε να με ενημερωσετε με καποια
τι είναι το 20 λίτρα πλαίσιο υλικών ?
βασικα πραγματα:
1)ποσο αλατι και ποιο να παρω τι τιμες πρεπει να εχω στο ενυδρειο(οταν λεω ποσο αλατι εννοω θα βαλω 4kg ή παραπανω)
για αρχή πάρε ένα φθηνό αλατάκι να κουράρεις βράχο και να φύγουν οι πρβτες βρώμες. το αλάτι έχει μεγαλύτερο ρόλο σε ενυδρεία με κοραλία που η ποιότητα του νερού παίζει καθοριστικό ρόλο.
2)πως θα στρωσω το ενυδρειο για να δεχτη ζβ και ζ αραγωνιτη
ζωντανό αραγωνίτη δεν χρειάζεσαι είναι πεταμένα λεφτά. ότι κοκκωση και να επιλέξεις βάλε ψόφιο. Στη καλύτερη περίπτωση πάρε ένα ποτηράκι από ζωντανό από ενυδρείο φίλου που τρέχει αρκετό καιρό..(αν και δεν είναι και απαραίτητο).Θα έχεις ετοιμάσει το νερό σου 2 μέρες πριν με το αλατάκι και θα είσαι έτοιμος να βάλεις μέσα βράχο(νεκρό-ζωντανό ) με τρόπο που να μην έχει μεγάλη επαφή με το βυθό σου. Πόλοι χρησιμοποιούν πλαστικές βασούλες(δεν είναι κάτι φοβερό) ρίχνεις το στρώμα που έχει επιλέξει για βυθό (το ποτηράκι με το ζωντανό μέρος προεραιτικά) και μετά σιγά σιγά γεμίζεις νεράκι που έχει ωριμάσει( έχει σπάσει δηλαδή όλο το αλάτι για 2 μέρες σχεδόν) και αφού έχεις τσεκάρει την αλατότητα με ένα όργανο μέτρησης της(ρεφρακτρόμετρο) τιμή μεταξύ 1021-1025 ανάλογα με το τι θα βάλεις μέσα.ο ζωντανός βράχος θα αρχίσει τον κύκλο του αζώτου στο σύστημα σου. Εγώ πάντα χρεισιμοποιώ και μια σειρά βακτηρίων και στο στρώσιμο και στις αλλαγές νερού. Τα probio είναι μια καλή περίπτωση
3)τι λαμπες θα χρειαστω για 60cm φωτιστικο με λαμπες t5 δεν ξερω τι θελω να βαλω μεσα ακομα αλλα θα βαλω και κανενα soft μεσα
καμια ανεμωνη και δεν ξερω τι αλλο!
έτσι θαλασσινό αξιοπρεπές...δύσκολα θα δεις. αποφάσισε τι θέλεις πρώτα και μετά. ο φβτισμό είναι μέσα στην τριάδα τών σημαντικότερων παραγόντων για το θαλασσινό μαζί με την ποιότητα που νερού και την κυκλοφορία
4)θα πρεπει να βαλω ζουμια για να στρωθει το ενυδρειο?
σου απάντησα πιο πάνω
5)ο κυκλοφοριτης που θα παρω ποσα λιτρα θα ειναι ανα ωρα (εαν παρω κανενα sun sun θα εχω θορυβο και προβληματα?)
είναι μια φθηνή λύση που απλά δουλεύει εγώ όπου τους έχω βάλει δεν είχα πρόβλημα αλλά ούτε και ιδιαίτερες αποαιτήσεις.η κυκλοφορία γενικά πάλι εξαρτάτε από τους κατοίκους του ενυδρείου σε μαγαλο βαθμο
και αλλα που δεν ξερω ειμαι ολος αυτια

το ενυδρειο ειναι 60 χ50 χ60 με πισω μερος το sub
εχω skimmer με αεραντλια
και το bugget ειναι 250ε
και εχω βρει ηδη 10κιλα ζβ και ζ αραγωνιτη και ρεφακτομετρο με 125 ε
γενικά θέλει καλό σχεδιασμό και γνώση του τι τελικά θα φτιάξεις ώστε να ξέρεις τι δυνατότητες έχει για να μην κλαις μετά τα λεφτά σου...
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-10-10, 19:55
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

λοιπον ξανα οι ερωτησεις ποσα kg αλατι θελω τελικα
καταλαβα τι παιζει με τον κυκλο του αζωτου αλλα θα σας πω
τι καταλαβα μηπως κανω λαθος λοιπον (θα βαλω νερο απο οσμωση στο ενυδρειο μετα βαζω αλατι
για 2-3 μερες με τον κυκλοφοριτη και με τα ζουμια μεχρι να παρω τιμη 1021-1025 θα
γινει αυτο και μετα θα βαλω μεσα τον ζβ και τον αραγωνιτη σε σωστη θεση καλα καταλαβα?)
με τις 2 λαμπες τ5 γιατι λες οτι δεν θα κανω δουλεια εννοειτε οτι θα παρω λαμπες με
σωστα κελβιν τωρα για τα watt δεν ξερω ελπιζω να μου πειτε!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-10-10, 19:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

υπολογιζε χοντρικα 33 γρ αλατιου για καθε λιτρο νερου. (εξαρταται και απο το αλατι αλλα ειναι ενας χοντροκομμενος κανονας για να εχεις μια πρωτη εκτιμηση)
οπως σου ειπαν οσο πιο μεγαλη συσκευασια παρεις τοσο πιο οικονομικη ειναι. και σιγουρα δε θα παει χαμενο.
φως για ευκολα κοραλια-ανεμωνες χοντρικα παλι 0.5 βατ/λιτρο σε φασμα θαλασσινου. οσο πιο απαιτητικα κοραλια βαζεις ανεβαινεις σε ισχυ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-10-10, 20:05
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον ξανα οι ερωτησεις ποσα kg αλατι θελω τελικα
τι σημασία έχει? η αλατότητα επειραζεται ακόμα και από την υερμοκρασία του νερού.πάρε όπως σου είπαν τα παδιά όσο περισσότερο τόσο οικονομικότερο. με το ρεφρακτρόμετρο θα δεις πόσο θέλει.
καταλαβα τι παιζει με τον κυκλο του αζωτου αλλα θα σας πω
τι καταλαβα μηπως κανω λαθος λοιπον (θα βαλω νερο απο οσμωση στο ενυδρειο μετα βαζω αλατι
για 2-3 μερες με τον κυκλοφοριτη και με τα ζουμια μεχρι να παρω τιμη 1021-1025 θα
γινει αυτο και μετα θα βαλω μεσα τον ζβ και τον αραγωνιτη σε σωστη θεση καλα καταλαβα?)όχι. η σειρά είναι οπβς στην έγραψα παραπάνω. βάση -βράχος- άμμος(η κοράλλι)-νερό σε σωστή αλατότητα- βακτήρια . τα καβτήρια στο ενυδρείο όχι στον κούβα του νερού.
με τις 2 λαμπες τ5 γιατι λες οτι δεν θα κανω δουλεια εννοειτε οτι θα παρω λαμπες με
σωστα κελβιν τωρα για τα watt δεν ξερω ελπιζω να μου πειτε!
για τα βατ σου απάντησε ο πάνος
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-10-10, 20:14
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

δεν μπορω να καταλαβω θα βαλω στο ενυδρειο που ειναι αδειο εντελως τον βραχο μετα τον αραγωνιτη και θα εχω σε ενα κουβα ετοιμο νερο απο 2 μερες πριν με σωστη αλατοτητα και θα το βαλω στο ενυδρειο και μετα τι ?ποσα λιτρα θα ειναι ο κουβας δεν πρεπει να γεμισει ολο το ενυδρειο ειμαι ασχετος με θαλλασινο μην φρικαρεται εαν λεω κατι χαζο!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-10-10, 20:19
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορω να καταλαβω θα βαλω στο ενυδρειο που ειναι αδειο εντελως τον βραχο μετα τον αραγωνιτη και θα εχω σε ενα κουβα ετοιμο νερο απο 2 μερες πριν με σωστη αλατοτητα και θα το βαλω στο ενυδρειο και μετα τι ?ποσα λιτρα θα ειναι ο κουβας δεν πρεπει να γεμισει ολο το ενυδρειο ειμαι ασχετος με θαλλασινο μην φρικαρεται εαν λεω κατι χαζο!
βασικα δεν θελεις κουβα αλλα ενα βαρελακι για να ετοιμαζεις το νερο...
αναλογα το ενυδρειο σου παρε ενα γυρο στα 100 λιτρα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-10-10, 20:23
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μπορω να καταλαβω θα βαλω στο ενυδρειο που ειναι αδειο εντελως τον βραχο μετα τον αραγωνιτη και θα εχω σε ενα κουβα ετοιμο νερο απο 2 μερες πριν με σωστη αλατοτητα και θα το βαλω στο ενυδρειο και μετα τι ?ποσα λιτρα θα ειναι ο κουβας δεν πρεπει να γεμισει ολο το ενυδρειο ειμαι ασχετος με θαλλασινο μην φρικαρεται εαν λεω κατι χαζο!
ξανά διάβασε το πρώτο ποστ ρε συ και μην αγχώνεσαι. θα φτιάξεις φυσικά τόσο νερό όσο τα λίτρα του ενυδρείου σου. και σου ξανά λέω... έχουμε το ενυδρείο...διαμορφώνεις το βράχο όπως θέλεις(το κατά κόσμο aquascaping) κρύβεις με το στρώμα πο υεξεις επιλέξει για βυθό τυχόν πλαστικές βάσεις και μετά βάζεις σιγά σιγά νερό που έχεις προετοιμάσει μερικές μέρες πριν..ε πόσο νερό θα βάλεις????????μέχρι να πλυμιρήσεις μέχρι τη μέση η τόσο όσο να φτάσει στη στάθμη του ενυδρείου....διάλεξε στο τέλος ρίξε και τα βακτήρια σου
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-10-10, 20:23
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα δεν θελεις κουβα αλλα ενα βαρελακι για να ετοιμαζεις το νερο...
αναλογα το ενυδρειο σου παρε ενα γυρο στα 100 λιτρα...
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-10-10, 20:25
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
γελας ε???? παρε τοτε ενα βαρελακι 120 λιτρα για να εισαι πιο σιγουρος....
θα γελασεις ξανα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-10-10, 20:29
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

τι να κανω ρε παιδια εαν δεν γελασω θα κλαψω !!!
οχι οτι δεν μπορω να το κανω αυτο που λετε αλλα οταν εχεις στο μυαλο σου αλλα πραγματα δεν μπορεις να διανοηθεις το οτι θελεις ενα βαρελι οσο το ενυδρειο σου για να κανεις το set up!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-10, 20:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
τι να κανω ρε παιδια εαν δεν γελασω θα κλαψω !!!
οχι οτι δεν μπορω να το κανω αυτο που λετε αλλα οταν εχεις στο μυαλο σου αλλα πραγματα δεν μπορεις να διανοηθεις το οτι θελεις ενα βαρελι οσο το ενυδρειο σου για να κανεις το set up!
αν υπολογισεις τον βραχο, τον αραγωνιτη που αφερουν λιτρα απο το ενυδρειο... ενα βαρελακι 100 λιτρα το θελεις σιγουρα... να το γεμισεις να φτιαξεις το νερο και να ειναι ετοιμο με μια αντλια να το βαλεις μεσα οταν εισαι ετοιμος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-10-10, 20:36
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν υπολογισεις τον βραχο, τον αραγωνιτη που αφερουν λιτρα απο το ενυδρειο... ενα βαρελακι 100 λιτρα το θελεις σιγουρα... να το γεμισεις να φτιαξεις το νερο και να ειναι ετοιμο με μια αντλια να το βαλεις μεσα οταν εισαι ετοιμος...
να εχω και θερμοστατη στο βαρελι οταν θα ετοιμασω το νερο?
και για της λαμπες που θα χρειαστω μπορειτε να μου πειτε ποσα κελβιν και τι χρωματος να ειναι?
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-10-10, 20:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
να εχω και θερμοστατη στο βαρελι οταν θα ετοιμασω το νερο?
και για της λαμπες που θα χρειαστω μπορειτε να μου πειτε ποσα κελβιν και τι χρωματος να ειναι?
για τις λαμπες θα σου πουν οι πιο εμπειροι, αλλα στο βαρελακι θα θελεις και ενα θερμοστατη ναι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-10-10, 20:47
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εφοσον εχεις αποφασισει σε reef ...οκ. Βλεπω κολησες στο πως θα φτιαξεις το νερο??? Καταρχην δεν ξερω τι εχεις κανει μεχρι στιγμης και τι πραγματα εχεις?
Απλα εφοσον εχεις τον αραγωνιτη στρωσε το ενυδρειο σου ......βαλε νερο και ρηξε το αλατι χυμα μεσα , καπου 4,9 κιλα θα χρειαστης, ρηξε ακριβως 4,5 κιλα μετα μετρησε αλατοτητα και συμπληρωσε αν χρειαζεται.
Τι γουβαδες και βαρελια και φασαριες , εφοσον εχεις κυκλοφορητες μεσα στο ενυδρειο το αλατι θα διαληθει , εγω στο δικο μου ερηξα 7 κιλα χυμα που εκατσε στον πατο ολο και μετα απο κανα 5ωρο δεν υπηρχε ιχνος.
Αφου δουλεψει το νερο με την σωστη αλατοτητα για 24 ωρες μπορεις να βαλεις τον βραχο .......... και συνεχηζεις μετα ......
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-10-10, 21:01
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
να εχω και θερμοστατη στο βαρελι οταν θα ετοιμασω το νερο?
και για της λαμπες που θα χρειαστω μπορειτε να μου πειτε ποσα κελβιν και τι χρωματος να ειναι?
την πρώτη φορά δε πειράζει αλλά σίγουρα θα ήταν καλό. είπαμε για φωτισμό πες μας τι κοράλλια θέλεις. γενικά πρέπει να ξεκινήσεις διαβασματάκι...το θαλασσινό θέλει μπόλικο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
εφοσον εχεις αποφασισει σε reef ...οκ. Βλεπω κολησες στο πως θα φτιαξεις το νερο??? Καταρχην δεν ξερω τι εχεις κανει μεχρι στιγμης και τι πραγματα εχεις?
Απλα εφοσον εχεις τον αραγωνιτη στρωσε το ενυδρειο σου ......βαλε νερο και ρηξε το αλατι χυμα μεσα , καπου 4,9 κιλα θα χρειαστης, ρηξε ακριβως 4,5 κιλα μετα μετρησε αλατοτητα και συμπληρωσε αν χρειαζεται.
Τι γουβαδες και βαρελια και φασαριες , εφοσον εχεις κυκλοφορητες μεσα στο ενυδρειο το αλατι θα διαληθει , εγω στο δικο μου ερηξα 7 κιλα χυμα που εκατσε στον πατο ολο και μετα απο κανα 5ωρο δεν υπηρχε ιχνος.
Αφου δουλεψει το νερο με την σωστη αλατοτητα για 24 ωρες μπορεις να βαλεις τον βραχο .......... και συνεχηζεις μετα ......
είσαι off. ενυδρείο με αραγωνητή δε στρώνετε.ο βράχος εκτοπίζει νερό...πόσο νερό να φτιάξει και πόσο θα πετάξει? το βράχο πως θα το στήσει? θα τον πετάξει απλά μέσα? τα λίτρα είναι πολύ λίγα για να μην κάνει σωστά βήματα. το αλάτι που θα κάτσει πάνω στην άμμο?τόσο καλή κυκλοφορία έχει?αλάτι που σπάει σε 5 ώρες και το έχεις ρίξει κιλος χύμα μέσα πάνω σε άμμο εγώ δεν έχω δει.αν θέλεις να το κανείς έτσι μη βάλεις άμμο. δηλαδή είναι πιο εύκολο να τραβάς και να βάζεις νερό από όσμωση στο ενυδρείο να να σπάει εκεί το αλάτι από το να βάλεις ένα μπετονάκι για δύο μέρες στο μπαλκόνι...τι να πω...ότι καταλαβαίνεις
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sifnos : 28-10-10 στις 21:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-10-10, 21:15
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Καλη αρχη....
αντι να χαρισεις το ενυδρειο που εχεις στην Αγγελια κρατα το για βαρελι

Μπαμπη το ρεκτεφομετρο μετραει την ανωση αν δεν κανω λαθος οσο βαζεις αλατακι τοσο αυξανεις την ανωση μεχρι να φτασεις 1021-1025.

Το 1021 με το 1025 εχει μεγαλη διαφορα για τα ζωντανα και εχει να κανει με την περιοχη που ειναι ο βιοτοπος τους (ποσο αλατι εχει εκει η θαλασσα).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-10-10, 21:18
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων


είσαι off. ενυδρείο με αραγωνητή δε στρώνετε.ο βράχος εκτοπίζει νερό...πόσο νερό να φτιάξει και πόσο θα πετάξει? το βράχο πως θα το στήσει? θα τον πετάξει απλά μέσα? τα λίτρα είναι πολύ λίγα για να μην κάνει σωστά βήματα. το αλάτι που θα κάτσει πάνω στην άμμο?τόσο καλή κυκλοφορία έχει?αλάτι που σπάει σε 5 ώρες και το έχεις ρίξει κιλος χύμα μέσα πάνω σε άμμο εγώ δεν έχω δει.αν θέλεις να το κανείς έτσι μη βάλεις άμμο. δηλαδή είναι πιο εύκολο να τραβάς και να βάζεις νερό από όσμωση στο ενυδρείο να να σπάει εκεί το αλάτι από το να βάλεις ένα μπετονάκι για δύο μέρες στο μπαλκόνι...τι να πω...ότι καταλαβαίνεις
Παω πασο, εγω απλα ειπα τι εκανα , ο καθενας εχει τον τροπο του . Τωρα αμα εχει παρει ο φιλος τον βραχο και δεν εχει φτιαξει το νερο ..?.. που τον εχει τον βραχο ??
Εγω πρωσοπικα γεμησα νερο το ενυδρειο και οχι πανω πανω , σαφος και ο βραχος εκτοπιζει νερο.
Δουλεψε το ενυδρειο 1 με 2 μερες και μετα πηρα τον βραχο και τον εβαλα.
Τελος παντων , οπως βολευεται ο καθενας.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-10-10, 21:19
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

εγω θα το εκανα ετσι
α. γεμιζεις νερο οσμωσης το ενυδρειο, οχι μεχρι επανω υπολογιζεις περιπου το εκτοπισμα του βραχου και της αμμου
β.ριχνεις το αλατι μεσα, ο κατασκευαστης θα γραφει επανω στην σακουλα ποση δοσολογια βαση λιτρων
γ. ξεκινας θερμοστατη και κυκλοφορια και μετα απο κανα δυο μερες μετρας αλατοτητα και διορθωνεις αναλογα
δ.βαζεις βραχο, φτιαχνεις aquascape και ξεκινας skimmer και χημικο φιλτραρισμα
ε. κλεινεις κυκλοφορητες και ριχνεις σιγα σιγα τον ψοφιο αραγωνιτη αφου τον ξεπλυνεις πρωτα με νερο οσμωσης η νερο βρυσης
ζ. αφου φτασεις στο επιθυμητο υψος τον αραγωνιτη ανοιγεις κυκλοφορητες και περιμενεις κανα δυο μερες να ξεθολωση το ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-10-10, 21:22
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

παιδια ο βραχος/αραγωνητης (ζωντανα) ειναι σε ενυδρειο απο αλλο παιδι τα οποια τα πουλαει και τα εκλεισε ο Μπαμπης για να τα παρει μολις στρωσει το νερο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-10-10, 21:35
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

οτι θα το ελεγα (kingrim)απο εκει και περα εχει λογικη και ποιο ευκολο στησιμο θα γινει ετσι οπως το εχω στο νου μου
με το βαρελι παντως για κοραλια δεν ξερω ακομα τι θα βαλω σιγουρα θα βαλω
κανα 2 ανεμωνες για τους clown που θελω να βαλω και απο εκει και περα μαλλον
μετα απο λιγο καιρο λεω να βαλω κανενα φραγκακι και κανενα σοφτ και mushroom ετσι λεω τωρα τι θα γινει ενας Θεος ξερει!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-10-10, 21:46
Το avatar του χρήστη Satriani
Satriani Ο χρήστης Satriani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ευοσμος Θεσ/νικη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα το εκανα ετσι
α. γεμιζεις νερο οσμωσης το ενυδρειο, οχι μεχρι επανω υπολογιζεις περιπου το εκτοπισμα του βραχου και της αμμου
β.ριχνεις το αλατι μεσα, ο κατασκευαστης θα γραφει επανω στην σακουλα ποση δοσολογια βαση λιτρων
γ. ξεκινας θερμοστατη και κυκλοφορια και μετα απο κανα δυο μερες μετρας αλατοτητα και διορθωνεις αναλογα
δ.βαζεις βραχο, φτιαχνεις aquascape και ξεκινας skimmer και χημικο φιλτραρισμα
ε. κλεινεις κυκλοφορητες και ριχνεις σιγα σιγα τον ψοφιο αραγωνιτη αφου τον ξεπλυνεις πρωτα με νερο οσμωσης η νερο βρυσης
ζ. αφου φτασεις στο επιθυμητο υψος τον αραγωνιτη ανοιγεις κυκλοφορητες και περιμενεις κανα δυο μερες να ξεθολωση το ενυδρειο.
+φωνω αλλα πρωτα θα εβαζα αραγωνιτη και μετα τον βραχο.
__________________
www.foundoukides.gr
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-10-10, 07:44
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι θα το ελεγα (kingrim)απο εκει και περα εχει λογικη και ποιο ευκολο στησιμο θα γινει ετσι οπως το εχω στο νου μου
με το βαρελι παντως για κοραλια δεν ξερω ακομα τι θα βαλω σιγουρα θα βαλω
κανα 2 ανεμωνες για τους clown που θελω να βαλω και απο εκει και περα μαλλον
μετα απο λιγο καιρο λεω να βαλω κανενα φραγκακι και κανενα σοφτ και mushroom ετσι λεω τωρα τι θα γινει ενας Θεος ξερει!
Η ανεμώνη δεν θέλει πολύ φώς, θέλει καλή κυκλοφορία και πολύ καλό νερό.
Το ίδιο και τα soft (αν και κάποια έχω παρατηρήσει ότι παρότι κάποια λένε medium φωτισμό, τα πάνε καλύτερα με περισσότερο φωτισμό και το ανάποδο). Τα φραγκάκια για εμένα τα ξεχνάς τουλάχιστον για 6 μήνες. Και αν βάλεις hard πρέπει οποσδίποτε να κοιτάξεις το θέμα του φωτισμού (1watt/lt) ο οποίος θα πρέπει να είναι όσο πιο πολυφασματικός γίνεται.

Την ανεμώνη μην την βάλεις από την αρχή άσε να περάσει κανά 2μηνο τουλάχιστον.Αν την βάλεις κάπου που έχει πολύ φως ή κακή κυκλοφορία, θα πάει μόνη της κάπου που θα της αρέσει. Την παρακολουθείς σε καθημερινή βάση γιατί αν ψοφήσει παίζεται όλο το ενυδρείο σου.

Μην διαλέγεις ζωντανά (μαλακά, σκληρά κτλ) ανάλογα μόνο με το τι σου αρέσει. ¶λλα θέλουν πολύ φως, άλλα λίγο, άλλα θέλουν έντονη κυκλοφορία και άλλα όχι. Θα είναι δύσκολο να βρεις όλους αυτούς τους συνδιασμούς αναγκών σε ένα ενυδρείο και σύγουρα τελικά δεν θα πάει "αυτό το όμορφο μπροστά, το μικρούλι δεξιά" κτλ

Το βαρέλι θα το χρειαστείς έτσι και αλλιώς για να ετοιμάζεις το νερό για τις αλλαγές σου.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-10-10, 00:10
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

πολυ ωραιες πληροφοριες ευχαριστω πολυ και θα επανελθω μολις τελειωσω με την βαση που εχω να ντυσω και το ξεστημα του γλυκου ενυδρειου !!!!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-10, 07:38
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Satriani Εμφάνιση μηνυμάτων
+φωνω αλλα πρωτα θα εβαζα αραγωνιτη και μετα τον βραχο.
ο βραχος πρεπει να παταει στο τζαμι, αλλιως η αμμος μετατοπιζεται και ετσι το aquascape δεν ειναι σταθερο, αν θελει να εκμεταλλευτει 100% την δυναμικη του βραχου θα πρεπει να φτιαξει βαση για στηριγμα..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-10-10, 20:39
Το avatar του χρήστη Satriani
Satriani Ο χρήστης Satriani δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2008
Περιοχή: Ευοσμος Θεσ/νικη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από enzo Εμφάνιση μηνυμάτων
ο βραχος πρεπει να παταει στο τζαμι, αλλιως η αμμος μετατοπιζεται και ετσι το aquascape δεν ειναι σταθερο, αν θελει να εκμεταλλευτει 100% την δυναμικη του βραχου θα πρεπει να φτιαξει βαση για στηριγμα..
Ο βραχος να μην παταει στο τζαμι! Η βαση ναι ο βραχος οχι. Ασε που για βαση θα βαλει νεκρο βραχο ΠΑΝΩ απο την αμμο και θα τον ζουμπιξει (με τροπο) μεχρι να ακουμπισει ενα μερος του στο τζαμι δημιουργοντας ετσι μια φωλια στην αμμο. Ετσι δεν εχει προβλημα.
__________________
www.foundoukides.gr
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-10-10, 21:38
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

πολυ σωστα ετσι λεω να το κανω νεκρο βραχο στον πατο για βαση αλλα θελω να κανω μια ερωτηση σε περιπτωαη που θελω να σπασω το νεκρο για να ταιριαξει για βαση πως το κανω αυτο?
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-10-10, 21:39
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ σωστα ετσι λεω να το κανω νεκρο βραχο στον πατο για βαση αλλα θελω να κανω μια ερωτηση σε περιπτωαη που θελω να σπασω το νεκρο για να ταιριαξει για βαση πως το κανω αυτο?
σφυρί καλέμι..ότι βρεις
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το reefακι μου! golf4470 Reef 13 11-04-10 13:54
Το reefακι μου! madfdg Reef 96 12-10-08 19:36
ΞΕΚΙΝΗΜΑ nik0s7 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 04-12-07 17:52
Νεο Ξεκινημα Isidoros Δίσκοι 18 27-09-07 23:09
Το reefακι μου sot-zoe Reef 13 01-01-06 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10321 seconds with 15 queries