Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-19, 15:47
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή Προτάσεις για 160λτ

Καλησπέρα σε όλους/ες,

Έχω ένα ενυδρείο με διαστάσεις 100χ40χ40cm το οποίο σκέφτομαι να το κάνω φυτεμένο με εύκολα φυτά. Επίσης για κατοίκους σκέφτομαι να μεταφέρω τις red cherry που έχω από ένα μικρότερο ενυδρείο εκεί σε συνδυασμό με κάποια ψαράκια (iriatherina werneri).
Η απορίες μου είναι οι εξής:
1. Τα iriatherina werneri κάνουν σε νερό βρύσης όπως έχω τώρα τις γαρίδες ή θέλουν κάποια επεξεργασία στο νερό τους?
2. Εκτός από τα iriatherina werneri υπάρχουν άλλα ψάρια που να μπορούν να συγκάνουν μαζί με τα παραπάνω ψαράκια και τις γαριδές? Ίσως κάποιο είδος cory?
3. Για υπόστρωμα σκέφτομαι να βάλω το seachem flourite. Υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό και τις γαρίδες?
4. Το υπόστρωμα πρέπει να μπει μόνο του ή σε συνδιασμό με κάποιο είδος άμμου/χαλικιού?

Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-19, 16:09
Το avatar του χρήστη lenticular
lenticular Ο χρήστης lenticular δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2019
Περιοχή: Βόρεια προάστια
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paratheristis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους/ες,



Έχω ένα ενυδρείο με διαστάσεις 100χ40χ40cm το οποίο σκέφτομαι να το κάνω φυτεμένο με εύκολα φυτά. Επίσης για κατοίκους σκέφτομαι να μεταφέρω τις red cherry που έχω από ένα μικρότερο ενυδρείο εκεί σε συνδυασμό με κάποια ψαράκια (iriatherina werneri).

Η απορίες μου είναι οι εξής:

1. Τα iriatherina werneri κάνουν σε νερό βρύσης όπως έχω τώρα τις γαρίδες ή θέλουν κάποια επεξεργασία στο νερό τους?

2. Εκτός από τα iriatherina werneri υπάρχουν άλλα ψάρια που να μπορούν να συγκάνουν μαζί με τα παραπάνω ψαράκια και τις γαριδές? Ίσως κάποιο είδος cory?

3. Για υπόστρωμα σκέφτομαι να βάλω το seachem flourite. Υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό και τις γαρίδες?

4. Το υπόστρωμα πρέπει να μπει μόνο του ή σε συνδιασμό με κάποιο είδος άμμου/χαλικιού?



Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Αν βάλεις flourite μπαίνει μόνο του. Από αυτά που μπαίνουν μόνα τους όμως δεν θεωρείται το καλύτερο (δες fluval stratum/ ada amazonia). Εγώ πάντως που έβαλα ενα μέτριο για "φυτεμένο" απογοητευτικά. Τώρα που θα κάνω ένα κύβο μάλλον 90Λ θα βάλω φυτοχωμα και από πάνω χαλικακι.

Με γαρίδες με φλουριτε θα περιμένεις 2 εβδομάδες τουλάχιστον ενώ με αυτά που σου είπα 3( αλλα δεν θα χρειάζεται co2/πολλα λιπάσματα)

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-19, 09:50
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Και για τα ψάρια αν ξέρει κάποιος? Επίσης στις διαστάσεις αυτές αντί για τα παραπάνω θα μπορούσαν να μπουν κιχλιδες? Και αν ναι έχετε να προτείνετε κάποιον συνδυασμό?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-19, 14:14
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Εγώ θέλω απλά να πω ότι αν ενδιαφέρεσαι να ανακατέψεις το flourite με χαλίκι, είτε για λόγους αισθητικής είτε για οικονομία, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (το έχω κάνει εγώ και άλλα άτομα στο φόρουμ).
Τώρα αν θες να το βάλεις μόνο του, όπως σου είπε και ο φίλος από πάνω, τότε επίσης δεν υπάρχει πρόβλημα.

Για τα cory που προτείνεις όμως δεν νομίζω ότι το flourite είναι κατάλληλο (εκτός αν λες για την άμμο) καθώς το κλασσικο flourite είναι λίγο χοντρό και "κοφτερό" και ίσως να δημιουργεί πρόβλημα.
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-19, 15:57
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Ωραία σε περίπτωση άμμου (αν τα cory βέβαια είναι συμβατά με τα iriatherina και τις γαρίδες) οι γαρίδες θα έχουν θέμα ή δε τις πειράζει? Δεν υπάρχει πιο λεπτό κόκκο flourite?
-------------------------
Τα corydoras απ ότι διαβάζω θέλουν ΑΟ και όχι μόνο νερό βρύσης οπότε μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να μπουν με τις red cherry (για τα iriatherina δεν έχω βρει κάτι σχετικό ακόμα) οπότε έχετε κάποια άλλη πρόταση για το τι ψαράκια θα μπορούσαν να μπουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Paratheristis : 10-09-19 στις 15:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-19, 17:10
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paratheristis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία σε περίπτωση άμμου (αν τα cory βέβαια είναι συμβατά με τα iriatherina και τις γαρίδες) οι γαρίδες θα έχουν θέμα ή δε τις πειράζει? Δεν υπάρχει πιο λεπτό κόκκο flourite?
-------------------------
Τα corydoras απ ότι διαβάζω θέλουν ΑΟ και όχι μόνο νερό βρύσης οπότε μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να μπουν με τις red cherry (για τα iriatherina δεν έχω βρει κάτι σχετικό ακόμα) οπότε έχετε κάποια άλλη πρόταση για το τι ψαράκια θα μπορούσαν να μπουν?
Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, γνωρίζω οτι οι γαρίδες μια χαρά είναι και με άμμο. Αν ψάξεις στις παρουσιάσεις όλο και κάποιο γαριδάδικο θα βρεις με τις παραμέτρους που ζητάς. Το πιο λεπτόκοκκο που λες δεν το γνωρίζω για το flourite. Είχα ακούσει όταν ψαχνόμουν εγώ να αγοράσω οτι το flourite black είναι πιο λεπτό ελαφρως αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό. Για άμμο από σειρά flourite είναι η κλασσική και αν θες κάτι πιο σκούρο ειναι αυτή .
-------------------------
Επίσης από το ψάξιμο που έχω κάνει έχω καταλάβει οτι για τις red cherry όποιο ψάρι έχει στόμα αρκετά μεγάλο για να χωρέσουν συνήθως ψιλοτσιμπάει και ειδικά γόνο. Τώρα κάποια ψάρια που θεωρητικά είναι πιο ασφαλή για να συγκατικήσουν με red cherry ειναι cory και otocinclus (μιλάω για συμβατότητα περί φαγώματος και όχι για παραμέτρους νερού). Περισσότερα θα σου πουν οι πιο γνώστες
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vag123 : 10-09-19 στις 17:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-19, 23:34
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

και τα iriatherina προτιμουν το μαλακο νερο, οπως και τα κορυς..
αυτα τα ειδη δεν ενοχλουν τις γαριδες , ουτε τον γοννο τους , συνηθως..
Γενικως , τα corrydoras, ειδικα τα μικροσωμα και τα otocinclus ειναι εντελως ασφαλη ως συγκατικοι για γαριδες.

shrimp safe ψαρια σκληρου νερου, δυστυχως δεν υπαρχουν.. τουλαχιστον τοσα χρονια δεν εχω βρει..

κι οταν λεω shrimp safe , εννοω να μην πειραζουν τον γοννο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-19, 08:22
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Αν μπει τύρφη στο ένα διαμέρισμα του φίλτρου θα βοηθούσε την κατάσταση για να μπουν τα iriatherina? Αλλιώς δε ξέρω μετά τι θα κάνω.. Ίσως πάω σε άλλα ψαράκια και οι γαρίδες μείνουν εκεί που είναι. Βέβαια θα σκοπεύω να βάλω αρκετά φυτά μετά οπότε κρυψώνες θα υπάρχουν. Αν και θα προτιμούσα τα είδη που θα έχω μέσα να σουλατσάρουν χωρίς φόβο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-19, 08:28
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

τι φιλτρο εχεις?
μπορεις και με τυρφη , αλλα ειναι λιγο μπελας..
θελει ανανεωση συχνη και στην αρχη πολλες μετρησεις για να δεις ποσο πρεπει να βαλεις... θα σου χρωματισει και το νερο.

και η α/ο ειναι μπελας λιγο... δεν ειναι τοσο το οικονομικο...μιας και στο ebay εχει πολυ φθηνες μεμβρανες , κουμπωνεις κι ενα φιλτρο ανθρακα και την δουλεια σου την κανεις , απλα ειναι η αργοπορεια..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-19, 08:42
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Φίλτρο θα σου πω όταν πάω σπίτι γιατί δε θυμάμαι. Σαν υπόστρωμα χρησιμοποίησα το shrimp king που μου είπαν ότι κατεβάζει λίγο και τη σκληρότητα. Θα βοηθούσε θεωρείς? Α/Ο θα ήθελα να αποφύγω.
-------------------------
Το βρήκα στο ίντερνετ. Εξωτερικό φίλτρο Sun Sun 304B + UV 9 W. Αυτό το φίλτρο έχω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Paratheristis : 13-09-19 στις 08:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-09-19, 08:45
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν το γνωριζω το υποστρωμα, οποτε δεν μπορω να εχω αποψη.
το φιλτρο σε παιρνει σε τυρφη , αν το επιχειρισεις.. αλλα ειναι πιο μπελας απο την α/ο, θα σε κουρασει.

τι ph, gh ,kh εχει η βρυση σου? μηπως ειναι σε ανεκτα ορια..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-19, 08:47
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Αθήνα μένω στην Αγία Παρασκευή. Δεν έχω μετρήσεις για αυτό μόνο για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Μπορώ να το δω αυτό από την ΕΥΔΑΠ? Αλλιώς να πάρω πάρω τεστακια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-09-19, 08:51
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν ξερω αν μπορεις... παιζει και να μπορεις , αν ασχοληθεις με την επεξεργασια νερου τα τεστ αυτα θα ναι απαραιτητα.
ρωτα καποιον στο φορουμ ,που μενει κοντα σου ή σε κοντινη περιοχη , να δεις μετρησεις..
πριν σκεφτεις για ψαρια, θα πρεπει να δεις τι νερο βγαζει η βρυση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-09-19, 08:53
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Θα προτιμούσα να αποφύγω την επεξεργασία νερού. Δε ξέρω κάποιον εδώ κοντά οπότε έχεις να προτείνεις κάποιο τεστ να αγοράσω?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-09-19, 09:06
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

αν δεν ασχοληθεις με επεξεργασια μην παρεις τεστ... καποιος μπορει να απαντησει στο θεμα που ειναι κοντα, αλλιως ανοιξε ενα νεο θεμα να ρωτησεις για σκληροτητες στην περιοχη σου,
η ψαξε μεσω ευδαπ μηπως βρεις τπτ.. γκουγκλαρε το.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-09-19, 09:46
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Θα το ψάξω και θα σου πω για τις μετρήσεις. Αν ποε ότι το αφήνουμε όπως είναι το νερό έχεις κάποια πρόταση για ψαράκια σκληρού νερού?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-19, 17:33
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αν δεν βάλεις τις γαρίδες, πολλές (προτάσεις)
Αλλά δες πρώτα το νερό σου , γιατί μπορεί και να σε παίρνει..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-09-19, 17:51
Paratheristis Ο χρήστης Paratheristis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2016
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Δεν έχω βρει κάτι ακόμα.. αν υπάρχει κάποιος στην περιοχή κοντά που να ξέρει θα το εκτιμούσα αν το μοιραζόταν μαζί μας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις Τσουπρακάκος παναγιώ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 31-07-14 13:50
Προτάσεις Σπύρος Μ Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-05-09 09:06
προτάσεις ? Dimi Bettas 3 23-08-07 14:52
Προτάσεις Genirous Greek Aquarist's Boards 1 29-04-07 03:41
προτάσεις drakoulis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 25-02-06 19:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06164 seconds with 13 queries