Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-11, 12:51
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή η μικρη μου λιμνουλα!

λοιπον ειπα και γω να ομορφινω λιγο την αυλη μου και να φτιαξω μια λιμνουλα. δεν ειχα αρκετο χωρο ομως και το λιντερ που βρηκα ηταν σχετικα μικρο και καταφερα να κανω αυτην την λιμνουλα.. αυτο που με απασχολει ειναι πως εχει μολις 45 εκατοστα βάθος και προβληματιστηκα αν ειναι ακαταληλη. εχω φτιαξει τεχνιτο καταρακτη για οξυγωνονοση και ομορφια. μεσα θελω να βαλω συγουρα καποια φυτα ..( δεν ξερω τι πρεπει να βαλω ) και να φτιαξω ενα diy φτηνο φιλτρο απο ελαφροπετρα και σφουγκαρια. θα ηθελα την αποψη σας και της ιδεες σας! ευχαριστω πολυ!








[IMG]http://i979.photobucket.com/albums/ae280/kouman25/limni/DSC08973.jpg[/IMG




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-11, 13:04
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Ας ειχαμε κ μεις εδω στην ζουγλα αυτη την λιμνουλα σε κηπο κ ας την λεγαμε μικρη!καλη συνεχεια φιλε κ περιμενουμε φωτο απτο τελειωμα!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-11, 13:46
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

πολυ καλη δουλεια ! φιλε με το δεντρο που ειναι μεσα στη λιμνη τι θα γινει?

για το φιλτρο μπορεις να κανεις καποια πατεντα να περνα απο χωρο με βιολογικα υλικα το νερο πριν καταληξει απο τον καταρακτη στη λιμνουλα !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-11, 14:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλή προσπάθεια αλλά προσωπικά θα την έβλεπα λιγάκι μεγαλύτερη....
Εύχομαι να επανορθώσεις σύντομα...

Την προορίζεις για ψάρια ή απλά για ένα διακοσμητικό στοιχείο?
Το δέντρο δεν "παίζει" καθόλου εκεί. Τί είδος είναι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-11, 14:19
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

το δεντρακι ειπα να το αφησω. επιδη ηταν παρτερι εκει ο πατερας μου ειχε βαλει τσιμεντολιθα κατω και οι κεντρικες ριζες πηγαν απο κατω. το εχω περασει και με τσιμεντο και πετρες απο επανω και ας ελπισω να μην δημηουργιισει κανενα προβλημα αλιως θα το ξυλωσω... ακριβος δεν ξερω τι ειναι , παντος ειναι φυλοβολο και ειναι σαν ενα ειδους κυπαρισιου..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή προσπάθεια αλλά προσωπικά θα την έβλεπα λιγάκι μεγαλύτερη....
Εύχομαι να επανορθώσεις σύντομα...

Την προορίζεις για ψάρια ή απλά για ένα διακοσμητικό στοιχείο?
Το δέντρο δεν "παίζει" καθόλου εκεί. Τί είδος είναι?
δυστυχος δεν ειχα χωρο για μεγαλητερη... αν θα βάλω ψαρακια θα ειναι μονο μερικα χρυσοψαρα γιαυτο θελω να κανω και ενα φιλτρο. το δεντρο δεν ξερω τι ειναι ακριβος αλλα τωρα το αφησα... τι να κανω να το ξυλοσω? τα φώτα σας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kouman : 15-02-11 στις 14:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-11, 14:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
δυστυχος δεν ειχα χωρο για μεγαλητερη... αν θα βάλω ψαρακια θα ειναι μονο μερικα χρυσοψαρα γιαυτο θελω να κανω και ενα φιλτρο.
Πάντα υπάρχει χώρος.... Το μέλλον θα σε φωτίσει! Όπως φαίνεται θα μπορούσες να χαρίσεις ακόμα λίγο ζωτικό χώρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
το δεντρο δεν ξερω τι ειναι ακριβος αλλα τωρα το αφησα... τι να κανω να το ξυλοσω? τα φώτα σας!
Προσωπικά δεν είμαι από τους τύπους που λένε ότι δεν λύεται κόβεται. Ποτέ δεν κόβω, απλά τα μεταφέρω αλλού. Η περίπτωση σου τώρα πια βέβαια είναι εξαιρετικά δύσκολη, αλλά ένα κυπαρίσσι δεν είναι και ότι καλύτερο πάνω από μια λίμνη, ιδιαίτερα τόσο μικρή. Δεν μιλάω για τον κορμό που θα σου καταστρέψει τις ομολογουμένως πολύ όμορφα τοποθετημένες πέτρες, αλλά και τα φύλλα του που περιέχουν ρυτίνη.

Η πρώτη μου λιμνούλα που είχα κάνει, ίσως να ήταν λιγάκι μεγαλύτερη από τη δική σου. Πρόχειρα φτιαγμένη, βασικά για να πάρω τις εμπειρίες για κάτι μεγαλύτερο. Διάφορες αναποδιές με ανάγκασαν να την διατηρήσω για αρκετά χρόνια. Μετά έκανα το λάθος να αγοράσω ένα κοι. Αυτό ήταν!!! Ξεκίνησα να μαζεύω οικονομίες μέχρι και σήμερα. Το συγκεκριμένο Κοι τώρα είναι κάπου στα 50εκ.> Εκεί δεν θα είχε καμια ελπίδα.

Α! Για φίλτρο, λόγο έλλειψης χώρου θα μπορούσες να κατασκευάσεις ένα διπλό μπάκι κτισμένο μέσα στον καταρράκτη σου. Όπως φαίνεται η ιχθυοφόρτωση σου θα είναι μικρή, επομένως θα σε καλύπτει απόλυτα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-11, 14:48
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ναι δεν θα το κοψω... αλλα τωρα που εκανα λαθος τι να κανω? μπορω να το βγαλω ισως αλλα θα πεδευτω πολυ.απλα δεν ειχα βρει και μεγαλυτερο λιντε, αυτο μου ηρθε μεταβιας ακριβος. ευχαριστω για το ενδιαφερον σου in the pond.. τωρα τι να κανω? τι μου προτηνεις? να το ξεριζωσω το δεντρακι? παντος να μεγαλωσω την λιμνη θα ειναι πολυ δυσκολο.. οι ριτινες του δεντρου ποσο βλαβερες ειναι? απο θέμα βαθους που ειμαι μονο 40-45 ποντους? εκανα λαθος ξεκινημα το καταλαβενω.. τι μπορω να κανω για να το διωρθοσω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-11, 15:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι δεν θα το κοψω... αλλα τωρα που εκανα λαθος τι να κανω? μπορω να το βγαλω ισως αλλα θα πεδευτω πολυ.απλα δεν ειχα βρει και μεγαλυτερο λιντε, αυτο μου ηρθε μεταβιας ακριβος. ευχαριστω για το ενδιαφερον σου in the pond.. τωρα τι να κανω? τι μου προτηνεις? να το ξεριζωσω το δεντρακι? παντος να μεγαλωσω την λιμνη θα ειναι πολυ δυσκολο.. οι ριτινες του δεντρου ποσο βλαβερες ειναι? απο θέμα βαθους που ειμαι μονο 40-45 ποντους? εκανα λαθος ξεκινημα το καταλαβενω.. τι μπορω να κανω για να το διωρθοσω?
Tα συγκεκριμένα δέντρα ρίχνουν πολλά-πολλά μικρά φύλλα, καθημερινά και γι αολόκληρο τον χρόνο. Δεν είναι ότι ευκολότερο να τα βγάζεις από τη λίμνη σου και οι ουσίες/ρυτίνες μπορούν να σου αλλάζουν τη χημεία του νερού σου αν παραμένουν στο νερό σε μεγάλες συγκεντρώσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Το άλλο θέμα είνια ότι αναπτύσσονται πολύ αυτά τα δέντρα, μή επιτρέποντας ηλιακό φως να περάσει. Ίσως να παρατήρησες σε πάρκα με είδη κυπαρισιού ότι κάτω από τα δέντρα αυτά δεν κατορθώνει να αναπτυχθεί τίποτε. Κυρίως λόγω της μη ύπαρξης ικανοποιητικού φωτός.

Θα' θελες να βάλεις φυτά έτσι?

Υπάρχουν βέβαια μικρότερα είδη που μπορούν να είναι μέρος μιας λίμνης, αλλά αυτά παραμένουν πολύ μικρά και μοιάζουν περισσότερο με θάμνους παρά με κυπαρίσσια. Το συγκεκριμένο αν και δεν γνωρίζω πιο είναι, φαίνεται να μεγαλώνει αρκετά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-02-11, 21:20
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

το φιλτρο θα μπει στο βαρελι αριστερα για να το κρυψω εκει... αλλα με βαλατε σε πολλες σκεψεις... τι να κανω? να την χαλασω και να την ξαναφτιαξω απο την αρχη?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-02-11, 23:39
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Κανε την αν θα μπορεσεις να αυξησεις το μεγεθος την λιμνης σ ετσι ωστε να μπορεσουν και τα χρυσοψαρα σ να ειναι σε ενα χωρο που θα μεγαλωσουν και θα αναπαραχθουν με τον καλυτερο τροπο .
Ειναι δυσκολο αλλα ολοι μας αυτο καναμε την πρωτη φορα οπως ειπε και ο Βασιλης .Αρχιζουμε με μια σκεψη και οσο προχωρουμε αντιλαμβανομαστε οτι οσο πιο μεγαλη θα ειναι η λιμνη μας τοσο το καλυτερο αποτελεσμα θα εχουμε με λιγοτερα προβληματα στο κεφαλι .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-02-11, 00:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Θα σου έλεγα να αφαιρέσεις εντελώς το βαρέλι από εκεί και να επεκτείνεις τη λίμνη σου μέχρι εκεί. Το βάθος σου να μην είναι λιγότερο από 60-70εκ. αν και θα έλεγα περισσότερο. Στη συγκεκριμένη κατασκευή έχεις αφίσει ελάχιστον ζωτικό χώρο για τα ψάρια με το σχήμα που έχεις κάνει. Προσπάθησε να κάνεις ένα στενόμακρο σχήμα ώστε τα ψάρια να κινούνται. Δώσε και λίγο παραπάνω πλάτος ώστε να τοποθετήσεις και λίγα φυτά που σου αρέσουν.

Φίλτρο καλύτερα μπάκι που δεν θα σου παίρνει καθόλου χώρο στη βάση. Είναι φθηνή λύση και πολύ εύκολη σοτ καθάρισμα.

Αν είναι, άσε την λιμνούλα αυτή για λίγο καιρό για να αποκτήσεις εμπειρίες, αλλά ταυτόχρονα να σου δώσει και το χρόνο να σκεφτείς πως θα την αλλάξεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-02-11, 02:11
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ευχαριστω για της συμβουλες Βασιλη.προς το παρον θα μεινει ετσι για την εμπιρια οπως μου λες και αργοτερα βλεπουμε. το λιντερ ειναι ακριβος μεχρι εκει και δεν ειμαι για αλλα εξοδα τωρα.. τι ειναι το φιλτρο μπάκι? μου δειχνετε καποιες φωτο με τον τροπο λειτουργειας του?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-02-11, 08:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για της συμβουλες Βασιλη.προς το παρον θα μεινει ετσι για την εμπιρια οπως μου λες και αργοτερα βλεπουμε. το λιντερ ειναι ακριβος μεχρι εκει και δεν ειμαι για αλλα εξοδα τωρα.. τι ειναι το φιλτρο μπάκι? μου δειχνετε καποιες φωτο με τον τροπο λειτουργειας του?
Nαι, ναι! Αυτό ακριβώς να κάνεις...Οι εμπειρίες που θα αποκτήσεις θα σου είναι σημαντικότατες όταν πια είσαι έτοιμος για μεγαλύτερο σύστημα.
Μια απλή κατασκευή Μπάκι υπάρχει εδώ, αν και βέβαια η φαντασία μπορεί να κάνει θαύματα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-02-11, 15:50
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ωραιο το μπάκι αλλα δεν ειναι και το καλυτερο οπτικα σε εναν τετιο χωρο σαν τον δικο μου. πρωτα απ ολα θελω να ομορφινω την αυλη μου , ετσι και αλιως μεσα στην λιμνη θα μπουν λιγα ψαρακια και δεν θα χρειαζετε τοσο μεγαλη βιολολικη υποστηριξη... σκευτικα μεσα στο βαρελι που εχω αριστερα για διακοσμηση να βαλω μεσα ενα βαρελακι 60-80 λιτρων και να εχει εισοδο απο κατω και εξοδο απο επανω προς καταρακτη..... στο φιλτρο μεσα σφουγκαρι και ελαφροπετρα, η αντλια που θα ειναι μεσα στην λιμνη θα εχει ενα προφιλτρο για να μαζευει εκει τα χοντρα.. τα σκευτομαι καλα? ή κανω καπου λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-02-11, 16:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο το μπάκι αλλα δεν ειναι και το καλυτερο οπτικα σε εναν τετιο χωρο σαν τον δικο μου. πρωτα απ ολα θελω να ομορφινω την αυλη μου , ετσι και αλιως μεσα στην λιμνη θα μπουν λιγα ψαρακια και δεν θα χρειαζετε τοσο μεγαλη βιολολικη υποστηριξη... σκευτικα μεσα στο βαρελι που εχω αριστερα για διακοσμηση να βαλω μεσα ενα βαρελακι 60-80 λιτρων και να εχει εισοδο απο κατω και εξοδο απο επανω προς καταρακτη..... στο φιλτρο μεσα σφουγκαρι και ελαφροπετρα, η αντλια που θα ειναι μεσα στην λιμνη θα εχει ενα προφιλτρο για να μαζευει εκει τα χοντρα.. τα σκευτομαι καλα? ή κανω καπου λαθος?
Δύο-τρια πράγματα μόνο:
1. Η αντλία σου με τα φυλλαράκια του κυπαρισιού θα έχει πολύ δύσκολο έργο έτσι και αλιως.
2. Εννοείται ότι το μπάκι θα μπορούσε να είναι μέρος του καταρράκτη σου χωρίς να φαίνεται κανένα κομάτι του. Αν σου αρέσει όμως η ιδέα του βαρελιού, τότε κάνε το.
3. Σφουγγάρια αν είναι δυνατόν όχι. Υπάρχει ένα είδος ενυδρειακού βαμβακιού πιο χοντροκομμένο που αντέχει πολύ περισσότερο και μπορεί να προσφέρει ανάλογα στη βιολογία, χωρίς να μποκώνει. Και λίγα ψαράκια να' χεις, το μηχανικό φιλτράρισμα θα είναι αρκετά βαρετό εκεί έξω. Μια εξωτερική δεξαμενούλα δεν είναι όπως ένα ενυδρείο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-02-11, 16:06
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ευχαριστω Βασιλη γισ της συμβουλες σου! εχω κατι στο μυαλο μου... προς το παρον θα περιμενω να καλητερεψει ο καιρος για να ξαναπιαστω με το ολο εργο! ευχαριστω και παλι!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-11, 16:37
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ρε παιδία... Εγώ οτι κυπαρρισι έχω δει, είναι αειθαλες. Δεν ξερένεται και ξαναβγάζει φυλλα....
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-02-11, 16:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδία... Εγώ οτι κυπαρρισι έχω δει, είναι αειθαλες. Δεν ξερένεται και ξαναβγάζει φυλλα....
Kαι τα αειθαλή δέντρα ανανεώνουν το φύλλωμα τους ενόσω μεγαλώνουν. Αυτό βέβαια συμβαίνει ολόχρονα και ποτέ όλα μαζί μια συγκεκριμένη εποχή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-02-11, 16:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αυτό ναι.

Επίσης δεν είναι πολυ μεγάλο μερος αυτό που δεν έχει κλαδία; Επίσης, μου φαινεται ποως κανει διχάλα, πραγμα που σπάνια γίνεται στα κυπαρρισια... Μήπως δεν είναι τελικά;
-------------------------
Επίσης μια πρόταση για τον φιλο κουμαν είναι οτι θα μπορουσε να κάνει ενα diy εξωτερικό φίλτρο με πλαστικό βαρέλι, το οποίο θα τοποθετούσε μέσα στο ξύλινο βαρέλι, ωστε να μην φαίνεται ασχημα! (αν δεν χρησιμοποιείται για κρασία και αλλα ωραια σπιτικά ποτα! )
__________________
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 16-02-11 στις 16:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-02-11, 16:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ναι.

Επίσης δεν είναι πολυ μεγάλο μερος αυτό που δεν έχει κλαδία; Επίσης, μου φαινεται ποως κανει διχάλα, πραγμα που σπάνια γίνεται στα κυπαρρισια... Μήπως δεν είναι τελικά;
Υπάρχουν και πολλές καλλοπιστικές ποικιλίες εκτός των γνωστών μας γιγάντων που εκτός του ότι δεν αναπτίσσονται τόσο πολύ, φέρουν και διαφορετικές αποχρώσεις φυλλωμάτων. Δες εδώ.

Όπως και να' χει, ας μην καννιβαλλήσουμε κι άλλο το θέμα του φίλου εδώ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-02-11, 17:20
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

θα ανεβασω αυριο φωτο απο το δεντρο μπας και γνωριζει καποιος εδω μεσα!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-04-11, 20:03
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

τελικα κατεστρεψα ολη την λιμνη και την αρχισα απο την αρχη... το δεντρακι το μετεφερα τερμα αριστερα. αυριο θα ανεβασω φωτο... η λιμνη υπολογιζω να φτανει τα 1000 λιτρα.
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-04-11, 20:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα κατεστρεψα ολη την λιμνη και την αρχισα απο την αρχη... το δεντρακι το μετεφερα τερμα αριστερα. αυριο θα ανεβασω φωτο... η λιμνη υπολογιζω να φτανει τα 1000 λιτρα.
Ε,μπράβο!!! Είδες τι έπρεπε να κάνεις? Τώρα θα σου μείνει χώρος για φυτά, αλλά και ζωτικότατη ακάλυπτη επιφάνεια του νερού για τα ψάρια σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-04-11, 20:51
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

Βασιλη ευχαριστω για τον χρονο σου! μου εβαλες πολλες ιδεες.. την εκανα οσο εφτανε το λιντερ... θα συνεχεισω αυριο με φωτο. αν αφησω το λιντερ και την καλουποσω ολοκληρη περιμετρικα με τσιμεντο, τι λυσεις υπαρχουν για να την στεγανοποιησω? δεν θελω να κανω κατι υπερβολικο οπως εσυ με πολυαστερα και τετια.. καποιο μονοτικο να το περασω απο πανω με βουρτσα 2-3 στρωσεις υπαρχει?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-04-11, 20:52
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικα κατεστρεψα ολη την λιμνη και την αρχισα απο την αρχη... το δεντρακι το μετεφερα τερμα αριστερα. αυριο θα ανεβασω φωτο... η λιμνη υπολογιζω να φτανει τα 1000 λιτρα.
περιμενω με αγωνια να δω το αποτελεσμα!!!σιγουρα θα ειναι καλο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-04-11, 21:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη ευχαριστω για τον χρονο σου! μου εβαλες πολλες ιδεες.. την εκανα οσο εφτανε το λιντερ... θα συνεχεισω αυριο με φωτο. αν αφησω το λιντερ και την καλουποσω ολοκληρη περιμετρικα με τσιμεντο, τι λυσεις υπαρχουν για να την στεγανοποιησω? δεν θελω να κανω κατι υπερβολικο οπως εσυ με πολυαστερα και τετια.. καποιο μονοτικο να το περασω απο πανω με βουρτσα 2-3 στρωσεις υπαρχει?
Υπάρχουν σίγουρα και φθινότερες επιλογές, αλλά προπάντων γρήγορες!
Μόνο να δεις αν πρόκειται για μη τοξικό υλικό για τα ψάρια. Ο Βασίλης (Pouritanos) έκανε μια τέτοια έρευνα αγοράς και βρήκε κάτι απ' ότι θυμάμαι.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-04-11, 11:16
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Πάντως αντί για 1000λ καλυτέρα ξανασκέψου το για 2000λ
Αφού κάνεις που θα κάνεις τον κόπο.

Βάζω μια εικόνα που ίσως σε επηρεάσει.

Μονωτικά εγώ βρήκα από την ισοματ.
Σίγουρα θα έχουν και άλλες εταιρίες

Καλό κουράγιο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kouman bp1.jpg
Εμφανίσεις:  974
Μέγεθος:  60,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-04-11, 11:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αντί για 1000λ καλυτέρα ξανασκέψου το για 2000λ
Αφού κάνεις που θα κάνεις τον κόπο.
Βάζω μια εικόνα που ίσως σε επηρεάσει.
Μάλλον ήδη επηρεάστηκε! Είναι καλό σχέδιο! ...όμως είναι ακόμα μεγαλύτερο από τα 2000 λίτρα.

Για να βάλω εγώ μια σχετικά μικρή γέφυρα πάνω από τη δεξαμένη μου, χρειάστηκε να γίνει ένα καλούπι 120 Χ120 εκ. Αν κάνει και το βάθος του 80εκ. μιλάμε μόνο για το κομμάτι κάτω από τη λίμνη θα έχει περισσότερο από ένα κυβικό μέτρο νερό....Κατ' εμένα? Ακόμα καλύτερα! Αν ακολουθήσεις kouman, μάλλον θα κάνεις σκέψεις και για κοι!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-04-11, 13:48
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

καλα οκ αυτο ειναι φανταστικο αλλα δεν ειναι ετσι ο χωρος... ειμαι πολυ περιορισμενος απο χωρο ... αχχχχχ μακαρι να ειχα χωρο και θα εκανα τα απιστευτα... προς το παρον ας μεινω στα λιγα και μετα βλεπουμε...
-------------------------
λοιπον μερικες φωτο για να δειτε τον χωρο και τι εκανα μεχρι στιγμης... ξεχασα να πω πως δεν γινεται να την μεγαλωσω προς τα εμπρος διοτι περνανε οι κεντρικοι σωλινες του καλοριφερ που τροφοδοτουν το σπιτι...καταλαβενετε λοιπον πως θα πρεπει να συμβιβαστω με αυτην και μετα βλεπουμε... τωρα σκευτομαι..να αρχισω καλουποματα περιμετρικα με τσιμεντα - μονοτικα ( πολυ χαμαλικα ) ή να συμβιβαστω με το λιντερ μου που το εχω ηδη αγωρασει και να τελιωνω στα γρηγορα....







__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kouman : 15-04-11 στις 13:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-04-11, 14:29
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως αντί για 1000λ καλυτέρα ξανασκέψου το για 2000λ
Αφού κάνεις που θα κάνεις τον κόπο.

Βάζω μια εικόνα που ίσως σε επηρεάσει.

Μονωτικά εγώ βρήκα από την ισοματ.
Σίγουρα θα έχουν και άλλες εταιρίες

Καλό κουράγιο
απαιχτος!!!καταπληκτικο σχεδιο!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΙΝΙ ΛΙΜΝΟΥΛΑ Obelix(Reifen) Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 39 23-05-15 11:37
παρουσιαση της λιμνουλα μου ilias510 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 28 14-07-11 09:06
μικρη λιμνουλα βοηθεια!! debbie Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 8 26-05-10 06:27
Μινι λιμνουλα ANEMOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 15-06-09 13:43
ετοιμαζω κι εγω την λιμνουλα μου... thanasis76 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 10 29-04-08 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,73693 seconds with 14 queries