Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 25-01-07, 17:54
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή Palludarium έτοιμο!

Γεια σε όλους!
Μόλις ετοίμασα ένα μικρό palludarium χρησιμοποιώντας ένα ενυδρείο 60 λίτρων και μια ξυλοκατασκευή από πάνω για να βάλω και φυτά εκτός νερού. Το υποβρύχιο τμήμα του palludarium θα έχει ύψος 30 πόντους και άλλους 30 βάθος. Η όψη είναι 60 πόντοι. Θέλω να βάλω ένα ζευγάρι hemichromis lifalili και από εκεί και πέρα ίσως κάποια corydoras και ένα μικρό πλεκόστομο. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να προσθέσω και νέον ή άλλα σμηνόψαρα. Επίσης θα ήθελα τις προτάσεις σας για φυτά που θα μπορούσα να βάλω εκτός νερού ή άλλα υδρόβια που φυτεύονται μέσα στο νερό αλλά αναπτύσονται και έξω. Τέλος σαν αμφίβια σκέφτομαι να βάλω 4 μικρά καβουράκια (red claw crabs http://www.aqualandpetsplus.com/Bug,...law%20Crab.htm) για τα οποία διάβασα σε διάφορα sites ότι είναι ακίνδυνα για άλλα ψάρια και συνηθίζονται σε κοινωνικά ενυδρεία, το ίδιο δε μου διαβεβαίωσαν και στο πετ σοπ - το οποίο είναι από τα συνιστώμενα από το GAB και έχω κάποια εμπιστοσύνη. Παρόλα αυτά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποια ένσταση στην επιλογή μου για τα καβουράκια ή κάποια εναλλακτική πρόταση. Όποτε μπορέσω θα ανεβάσω και φωτό!
Ευχαριστώ όσους μπουν στο κόπο να απαντήσουν!
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 31-01-07, 15:03
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Τον φελλό τον παρέλαβα σήμερα και θα τον ετοιμάσω, μπορεί να φυτευτεί εκεί η tilandsia? Εγώ έλεγα για μια θέση αριστερά στο έδαφος του Palludarium γιατί μου φάνηκε μεγάλο φυτό για να μπει στο φελλό. Όπως και νάχει, περιμένω οδηγίες
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-02-07, 11:12
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Πριν κολλήσεις τον φελλό,πέρασε τα σωληνάκια από πίσω για να περνάει το νερό και να βρέχει τον φελλό...
Ναι,μπορείς να την φυτέψεις και στο φελλό και θα ήταν καλύτερα να φυτευτεί εκεί μια και δεν πρέπει να έχει χώμα...Είναι επίφυτο και σαπίζει στο χώμα.Αλλά μια και όπως είπες είναι μεγάλο φυτό και δεν ξέρω αν θα σε πέρνει στο ύψος να το φυτέψεις στον φελλό,φύτεψέ το όπου χωράει...
Η προετοιμασία πoυ θέλει είναι η εξής:βγάζεις γλάστρα και με το χέρι ή με κάποιο ξυλάκι βγάζεις όλο το χώμα...να μην μείνει καθόλου...Και να τραυματιστεί καμμιά ρίζα και να κοπούν μερικές δεν έγινβε και τίποτα...Δεν πρόκειτε να ενοχληθεί το φυτό μια και θα μπεί σε υγρό μέρος και θα έχει άφθονο νερό...¶σε που οι ρίζες της είναι κυρίως στηρικτικές και πέρνει ελάχιστα θρεπτικά στοιχεία και νερό το φυτό από αυτές...Αν έχεις υπομονή όπως εγώ,θα βγάλεις όλο το χώμα χωρίς να ενοχλήσεις τις ρίζες...Έχε και ένα ψεκαστήρι για να τις βρέχεις και να μην στεγνώνουν πολύ κατα τη διάρκεια της διαδικασίας...Είναι χρονοβόρα μεν αλλά πρέπει να γίνει...
Μετά πλένεις το φυτό και τις ρίζες και το δένεις με σύρμα ανοξείδωτο ή αλουμινένιο(απαραιτήτος ΟΧΙ μπρουτζινο,την κάει όπου ακουμπάει χαλκός) ή σκοινί.Θα της πάρει κανα μήνα για να σταθεί από μόνη της...Αν η βάση της(το ακριανό μέρος,πιο κάτω και από τις ρίζες)είναι γυμνή από ρίζες και αρκετά μεγάλη,μπορείς και να τρυπήσεις το μέρος που θες να τη βάλεις και να την σφηνώσεις εκεί για να στέκεται χωρίς άλλο στήριγμα...Τις ρίζες της,τις τυλύγεις με spagnum moss ή αν έχεις ζωντανά βρύα για να τις κρατάνε υγρές και να μην φαίνονται...
Αν θέλεις να βάλεις κισσό,μπορείς να βάλεις Cissus amazonica...Βρίσκεις νομίζω σχετικά εύκολα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-02-07, 11:44
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
...Η προετοιμασία πυ θέλει είναι η εξής:βγάζεις γλάστρα και με το χέρι ή με κάποιο ξυλάκι βγάζεις όλο το χώμα...να μην μείνει καθόλου...Και να τραυματιστεί καμμιά ρίζα και να κοπούν μερικές δεν έγινβε και τίποτα...
Υπάρχει και ο άλλος τρόπος: Αφαιρείς όσο χώμε μπορείς - απαλά - με το χέρι και το υπόλοιπο ρίχνοντας νερό επάνω στο χώμα που έχει απομείνει στις ρίζες. Αν βάλεις και ένα ψιλό σουρωτήρι κάτω από το φυτό μπορείς να κάνεις όλη τη δουλειά στην μπανιέρα χωρίς να λερώσεις τίποτα!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-02-07, 15:40
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις λεπτομερέστατες οδηγίες! Θα την βάλω στην κατασκευή αλλά όχι στο χώμα όπως μου είπατε, μια και στο φελλό δεν την παίρνει το ύψος
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-02-07, 16:59
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Καλά τα λέει ο Πάνος,ξέχασα να σου πώ να χρησιμνοποιήσεις και το νερό για να βγάλεις τα λίγα χώματα που θα μείνουν...Μόνο να το χρησιμοποιήσεις όταν έχουν μείνει λίγα χώματα και όχι πολλά γιατί αμα βραχούν θα βγαίνουν δύσκολα μετα...Εξαρτάται βέβαια και από το τι χώμα είναι...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Liolios + Filou (Palludarium Κεντρικής Αμερικής) Liolios Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 12 15-01-07 15:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04379 seconds with 14 queries