Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-22, 22:39
Το avatar του χρήστη Jenka
Jenka Ο χρήστης Jenka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Το πρώτο μου ενυδρείο

Είμαι και εγώ από αυτούς που πρώτα πήρα το ενυδρείο και μετά ξεκίνησα το διάβασμα.. Έστησα ένα φυτεμένο το οποίο τρέχει ένα μήνα και του έβαλα και τα πρώτα ζωντανά πριν από δύο/τρείς ημέρες.

Λίτρα:54
Υπόστρωμα: ένα σε κίτρινο κουβά της Sera
Βυθός: χαλίκι στρογγυλό μεσαίο
Φυτά: anubias nana, ludwigia sp.super red, cryptocoryne balancae, cryptocoryne wendtii green, cryptocoryne parva, limnophila hippuridoldes, moss και ένα που δεν ξερω τι είναι.
Λίπασμα: Flora Carbo (έχω βάλει τρείς φορές την ποσότητα που λένε οι οδηγίες)
Φιλτρο: EHEIM classic 150
Co2: της DENNERLE με τη μαγιά
Φώτα: τα έφτιαξα μόνος μου με δύο προβολάκια led 6500K
To στρώσιμο το έκανα με τροφή και βακτήρια της Microbe Lift (special blend).

Έχω βάλει μέσα τρία Flame Guppies, ένα Corydora Albino, δύο Οtocinclus, ένα σαλιγκαρι Netrite και ένα πολύ μικρό Corydora μαύρο. Το τελευταίο το δεύτερο βράδυ φαινόταν πολύ στρεσαρισμένο και κολυμπούσε πολύ έντονα με αφύσικη υπερένταση. Την τρίτη ημέρα (η σημερινή) δεν το βρίσκω... Να το πήραξε κάποια τροφή..; να ήθελε και άλλα άτομα του είδους του..; Δεν μου φάνηκε πάντως να υπήρξε θέμα αναπνοής ούτε σε αυτό ούτε στα άλλα ψάρια...(τα οποία φαίνονται να περνάνε καλά).

Παρακολουθώ καθημερινά την αμμωνία και τα Νο3 με υγρά τέστ και κάνω δύο αλλαγές νερού την εβδομάδα (30%). Τις υπόλοιπες παραμέτρους τις παρακολουθώ με στικάκια και είναι μέσα στα πλαίσια.
Λέω να το πάω έτσι για δύο τρείς εβδομάδες και μετά να βάλω ένα κοπαδάκι Danios και ίσως αργότερα μερικές Amano. Απο άλγες έχω καφέ και πράσινη hair, σε ελάχιστη ποσότητα και τις δύο. Φωτοπερίοδο έχω 6,5 ώρες το βράδυ για να το χαίρομαι, ενώ το πρωί το σκεπάζω.

Σας βάζω και μερικές φωτογραφίες να το δείτε. Κάθε συμβουλή/άποψη ευπρόσδεκτη γιατί είμαι τελείως αρχάριος. Δεν είχα ποτέ ενυδρείο ούτε ξέρω κάποιον που έχει.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4594.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  124,6 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4597.jpg
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  148,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4614.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  164,6 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4602.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  177,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4606.jpg
Εμφανίσεις:  203
Μέγεθος:  111,0 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4607.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  162,8 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4610.jpg
Εμφανίσεις:  199
Μέγεθος:  145,5 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4612.jpg
Εμφανίσεις:  192
Μέγεθος:  173,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4619.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  94,7 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_4615.jpg
Εμφανίσεις:  198
Μέγεθος:  109,3 KB
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-22, 00:19
KostasAngel Ο χρήστης KostasAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2020
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Λοιπόν... Τα corydoras θέλουν στρωμένο βυθό μιας και εκεί σκάβουν όλη την ώρα.Αυτό σημαίνει ότι μπαίνουν στο ενυδρείο μετά από τουλάχιστον 3 μήνες λειτουργίας. Επίσης πάνε σε ομάδες 5 ατόμων και πάνω, που όμως θα ήταν πολλά για τα λίτρα του ενυδρείου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-22, 11:43
Το avatar του χρήστη Jenka
Jenka Ο χρήστης Jenka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν... Τα corydoras θέλουν στρωμένο βυθό μιας και εκεί σκάβουν όλη την ώρα.Αυτό σημαίνει ότι μπαίνουν στο ενυδρείο μετά από τουλάχιστον 3 μήνες λειτουργίας. Επίσης πάνε σε ομάδες 5 ατόμων και πάνω, που όμως θα ήταν πολλά για τα λίτρα του ενυδρείου...

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Το albino ψαράκι τελικά δεν είναι corydora (για τέτοιο μου το πούλησαν)..ψάχνοντας βρήκα ότι είναι plecostomus και γίνεται 10-13 εκατοστά, οπότε κάποια στιγμή θα πρέπει να μπεί σε άλλο ενυδρείο (ακόμα είναι 3 πόντους περίπου και μου έχει καθαρίσει όλο το ενυδρείο). Το μαύρο που δυστυχώς έχασα ήταν corydora. Τελικά δεν θα βάλω καθόλου cory ψαράκια αφου δεν χωράει κοπαδάκι.. ίσως αργότερα να προσθέσω ένα/δύο Otocinclus αφου διαβάζω ότι και αυτοί νοιώθουν καλύτερα να είναι κοπαδάκι και είναι σχετικά μικρότεροι (βέβαια και σε αυτό ακούω γνώμες).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-22, 11:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μπράβο μου αρεσει να βλεπω φυτα! Εκανες καλη επιλογη φυτων, το πράσινο που εχεις ειναι Liknophilla sessiflora οχι Hippuroides. Το χαλίκι που εβαλες απο πανω δεν ειναι πολυ πρακτικό στο φυτεμα και ειναι ακατάλληλο για κορυδορακια.

Το μονο που θα έλεγα να προσεξεις ειναι η επιλογη ψαριων. Φαίνεται οτι εβαλες μεσα πολλα διαφορετικά και αταίριαστα μεταξυ τους ειδη. Καλύτερα να εχεις ενα κοπαδι του ίδιου ειδους ψαριων παρα πολλα διαφορετικά. Ετσι θα παρατηρείς συμπεριφορες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-22, 14:15
Το avatar του χρήστη Jenka
Jenka Ο χρήστης Jenka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο μου αρεσει να βλεπω φυτα! Εκανες καλη επιλογη φυτων, το πράσινο που εχεις ειναι Liknophilla sessiflora οχι Hippuroides. Το χαλίκι που εβαλες απο πανω δεν ειναι πολυ πρακτικό στο φυτεμα και ειναι ακατάλληλο για κορυδορακια.

Το μονο που θα έλεγα να προσεξεις ειναι η επιλογη ψαριων. Φαίνεται οτι εβαλες μεσα πολλα διαφορετικά και αταίριαστα μεταξυ τους ειδη. Καλύτερα να εχεις ενα κοπαδι του ίδιου ειδους ψαριων παρα πολλα διαφορετικά. Ετσι θα παρατηρείς συμπεριφορες.

Το ξεκίνησα με αφορμή οτι ξήλωσα κάτι ενισχυτές ήχου και στη θέση τους μου ηρθε να βάλω ενυδρείο. Στην αρχή πήγαινα για κάτι πιο μινιμαλιστικό με μαύρο φόντο και ψάρια αλλα μόλις διαπίστωσα ότι υπάρχουν ζωντανά φυτά έπαθα πλάκα γιατί δεν είχα καθόλου εικόνα. Εχώ θυμόμουν κάτι πλαστικά διακοσμητικά στα ενυδρεία.. Το χαλίκι με παίδεψε αρκετά στο φύτεμα και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε η άμμος αλλα ο πωλητής του petshop μου πρότεινε να μην πάρω, παρότι του είπα ότι θα το φυτέψω και τον άκουσα..
Όσο αφορά τα ψαράκια μάλλον λόγω νεότητας στο χόμπυ μου αρέσουν όλα και παρασύρομαι. Τα γκάπυ που έχω βάλει είναι αρσενικά για να αποφύγω πιθανές γέννες και λέω να προσθέσω και ένα κοπαδάκι (μάλλον danios). Πάντως για την ώρα δεν θα κάνω τίποτα πέρα από τη συντήρηση μέχρι να σιγουρευτώ ότι είναι στρωμένο. Μετράω αμμωνία 0 αλλά και Νο3 το ίδιο και μου φαίνεται περίεργο.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-22, 16:59
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλορίζικο και καλοριζωτο!


Τα αληθινα φυτα εκτος του οτι είναι οντως πανεμορφα εχουν και το τεράστιο πλεονέκτημα οτι καταναλωνουν νιτρικα. Εχοντας λιγα ψαρακια τα οποια ισως είναι και μικρα ακομα αλλα και πολλα φυτα δεν είναι περίεργο να βλεπεις τα νιτρικα κολλημενα στο 0. Οταν σιγουρευτεις για το στρωσιμο θα προτεινα να μειωσεις τις αλλαγες νερου και να προσθεσεις ψαρακια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-22, 18:08
Το avatar του χρήστη Jenka
Jenka Ο χρήστης Jenka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pstkns Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλορίζικο και καλοριζωτο!


Τα αληθινα φυτα εκτος του οτι είναι οντως πανεμορφα εχουν και το τεράστιο πλεονέκτημα οτι καταναλωνουν νιτρικα. Εχοντας λιγα ψαρακια τα οποια ισως είναι και μικρα ακομα αλλα και πολλα φυτα δεν είναι περίεργο να βλεπεις τα νιτρικα κολλημενα στο 0. Οταν σιγουρευτεις για το στρωσιμο θα προτεινα να μειωσεις τις αλλαγες νερου και να προσθεσεις ψαρακια.

Ευχαριστώ φίλε
Όπως τα λές θέλω να τα κάνω. Για την ώρα έχω το νού μου και εξασκώ την υπομονή μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-01-22, 00:52
Το avatar του χρήστη tepe
tepe Ο χρήστης tepe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 379
Send a message via Skype™ to tepe
Προεπιλογή

Καλωσόρισες και από εμένα ! Για τελείως καινούργιος η επιλογή του φυτεμένου σου και του εξοπλισμού είναι πολύ καλή ! Διαφωνώ και εγώ με τα ψαράκια ! Τα κορυ να ξέρεις ότι θέλουν άμμο αλλιώς τα μουστάκια τους τραυματίζονται !
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα χαρτί από γκάου που είναι μια πολύ καλή επιλογή για αρχάριους ! Εν συνεχεία πολύ διάβασμα και εδώ είμαστε εμείς να συνδράμουμε σε ότι μπορούμε !
Καλώς όρισες και παλι

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Τα σκαλάρια μου https://www.youtube.com/watch?v=Yz56IDxU1mc
Τάισμα μικρού αγγελοψαρου με white worm https://www.youtube.com/watch?v=dBhu8U6S2hE
Aναπαραγωγή Ancistrus https://www.youtube.com/watch?v=lIHevAmCZY0
Το καναλι μου Youtube https://www.youtube.com/channel/UCk9...Tip5BT6mxmH4Cg
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-01-22, 01:03
Το avatar του χρήστη Jenka
Jenka Ο χρήστης Jenka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2021
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tepe Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλωσόρισες και από εμένα ! Για τελείως καινούργιος η επιλογή του φυτεμένου σου και του εξοπλισμού είναι πολύ καλή ! Διαφωνώ και εγώ με τα ψαράκια ! Τα κορυ να ξέρεις ότι θέλουν άμμο αλλιώς τα μουστάκια τους τραυματίζονται !
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα χαρτί από γκάου που είναι μια πολύ καλή επιλογή για αρχάριους ! Εν συνεχεία πολύ διάβασμα και εδώ είμαστε εμείς να συνδράμουμε σε ότι μπορούμε !
Καλώς όρισες και παλι

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ. Καλώς σας βρήκα
Δυστυχώς πρέπει να έχω ich (με βάση αυτά που διάβασα στο forum).. έκανα ξεχωριστό post για να το δείτε και εσεις μήπως και το σώσω..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρώτο μου ενυδρείο. LeonidasD Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 13 13-01-17 23:38
Το πρώτο μου ενυδρείο Makis7 Αρχάριοι γλυκού νερού 33 12-08-16 07:06
Το πρώτο μου ενυδρείο krom Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 15-01-09 13:21
Πρώτο ενυδρείο ΜΗΤΣΑΡΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 56 03-07-08 09:46
Το πρώτο μου ενυδρείο etomis Αρχάριοι γλυκού νερού 12 25-06-08 22:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05387 seconds with 16 queries